b11 i tenlundscli o verzicht. buitenland. plaatselijk nieuws. binnenland: men aan den slag; het blad moet vol, hel volk moet in die of die richting bewerkt worden, als wij wat praten, wat, komt er niet op aan, als wij wat praten, en wij zeg gen op het eind maar, dat moet er gebeuren, dan komt het voorafgaande er niet op aan. Iemand gaf eensin een gezelschap eenedefi nitie, rene bepaling van een toast. /Als je aan tafel zit,'' zoo begon hij, //en je wilt een toast slaan, dan sta je op, je neemt het glas in de hand, en je begint een toespraak te houden, wat veel bijvoeglijke naamwoorden en een paar maal het is niet te ontkennenzou men willen teyens/jrehen enz. van alles, en nog wat, of het hij elkaar hoort of niet, en dan op het einde zeg jedus drink ik op de gezondheid van die of dieZiet, dat is een toast." Wanneer wij zulke artikels lezen, die met zulke onjuistheden beginnen, of wier rede neering op zulke flaters gebouwd is, dan denken wij altijd aan den man, die zijne definitie over den toast gaf, als op het einde maar blijkt waar het heen moet, met het vooiafgaande nemen wij het zoo nauw niet, aan tafel is het gehoor half berauscht, het publiek wordt gedeeltelijk daarmede gelijk gerekend, voor zooverre dat tuen denkt, het oordoelen ontbreekt hun toch als men ons maar geloovig napraat, doet, wat wij zeggen, dan volgt even als bij den toast, de toejui ching en het succes en het doel is bereikt. J (Wordt vervolgd.) Oosteurijk is in de laatsto tijden het tooneel ge weest van zeer betieurenswaaidige gebeurtenissen. Daarom to liever vermelden wij in de eerste plaats dat de O istenrijksche hoofdstad op dit oogoublik bet tooneel is van een der schitterendste nijverheids uitstallingen de derde electrische tentoonstelling. Zij overtreft hare voorgangsters in hoogo mate. Do kroonprins beeft, haar geopend en herininrde hoe in Weenen het gaslicht is toegepast voor h«t aller eerst en hoe het eerst daarna in Eugelaud D inge voerd. Hierop liet de kroonprins deze woorden volgen »Tkans staan wij voor eene ontwikkelingsperiode in het verlichtingswezen. Moge Weenen ook nu zijne eervolle plaats behouden, moge een zee van licht uit deze stad stralen, een nieuwe vooruitgang uit haar geboren worden. De kroonprins bedankte de bevrieudo staten die hnnne medewerking hebben verleend in »deze ern stige tijden. Alm moet te Weenen zoo voorzichtig zijn met het woord vooruitgang« dat hot ons trof dit uit den mond van don kroonprins van Oostenrijk te ver nemen. Men zie er uit hoe zelfs de vorsten in absolutistische rijken wordeu genoodzaakt don voor uitgang hulde te brengen. Wat, de kroonprins van Oostenrijk bedoelde met zijne ernstigetijden is niet twijfelachtig. Hij bad blijkbaar op het oog de schandelijke toonoelou die in Oostenrijk aan do orde van den dag zijn. Na de afschuwelijke bewegingen tegen de Joden in Pest heeft men gehad een formeel ar beiders-oproer te Weenen. Het valt niet te ont kennen dat aan dit laatste de politie zelve schuld heeft, want de Oostenrijkscbe politie is zoo onge manierd mogelijk tegen al wat zij meent dat naar socialisme riekt. Daarna heeft men weder te Praag een oproer tegen de Joden gehad (een Jnden- k r a w a 11 is er de geijkte term voor) en om de maat vol te maken heeft men te Agram bijua bloed vergoten, omdat op de openbare gebouwen naast de Croatisclte opschriften ook een Hongaarsch staat te lezen. De Croatian vernielden eenvoudig den boel in hunne nationale ijdelheid. Dit Agram- sche standje heeft, weer eens herinnerd, welk een politieke lappendeken die Oostenrijkscbe staat is. Het is wel te begrijpen, dat, de Kroonprins van Oostenrijk de tijden voor zijn land ernstig noemt Beter indruk maakt, op dit oogeublik de Fran- sche republiek. Men kan nagaan hoe vast, zij is gevestigd, ondanks het geschreeuw dat een Frun- scbo staatsvorm maar oen dozijn jaren krachtig blijft, als men weet dat, ua de jougste verkiezin gen van de 90 Algemeene liadeu (onze Provinciale Stateu), er 79 eene republikeinsche meerderheid hebben. Zelfs op Corsica en in de Pyreneëu hebben de republikeinen liet pleit gewonnen. Do wieg van bot Bonapart isme en de vaste burcht der koi ingsge- zinden zijn alzoo gewonnen voor de republiek. En dat zijn alle voorstanders van du gematigde ver standige republiek, die gekozen zijn. Dit dunkt ons voor Frankrijks toekomst een gelukkig v rschijnsel. De berichten uit Spanje komen daarin overeen dat de militaire opstand zoo spoedig is geëindigd omdat do bevolking niets wil weten van eene mili taire oveiheerschiug. Daarmede is volstrekt, niet gezegd dat bet, Spaansche volk zoo del verzot, is op de tegenwoordige regeering. Wij zonden zelfs, ondanks het laconieke telegram uit Madrid»In 1 j' op orde gelogd had. Zooeven had hij een barer tee- keningen te voorschiju gehaald, die hij voornemens was in zijn verhandeling te laten afdrukkenmaar zijne ge dachten dwaalden van liet papier naar de leckenaarster zelve, die nu door het hosch daar ginds aan zijne oogen onttrokken was. Haar toewijdende zorg voor hem in zijn ziekenstoel begon op eenmaal bijna iels onaange naams voor lieni te verkrijgen, want hij kon het zicli niet ontveinzen Fransje had hem in den laat st ü-n tijd trachten te ontwijken, zij was bijna weder schuw geworden als een meisje. Moest dit demoedig dienstbetoon een vergoeding voor een ander gemis zijn? Er was iels vermoeids in al haar doen en laten. Richard leunde met liet hoofd achterover en zag uit het venster, waarbij zijn stoel geplaatst was. Boorde heldere lucht vloog juist een zwerm trekvogels; toen deze verdwenen waren, vielen zijne oogen op een lijsterbessen-boompje, dat verderop stond, eer men aan de dennen kwam; een groote troep lijsters fladderde joelend en tierend tusschen de reeds roode trossen, die onder de heldere stralen der namiddagzon tusschen de groene blaren fonkelden. Ver in het br "1' hoorde men een schot vallen. geluel Spanje heer-cht. rnst< h I iogerdeel seloo- t ven, en dit wel hierom omdat koning Alphons thaus na het opstandje, er over deukt, de liberalen aau bei bewind te toepen. Het is zeer wel moge lijk dat die maatregel thans reeds te laat komt. Men gaat iu Spanje legen de hoofdleiders van bet opstandje met de grootste gestreugheid te werk. Do doodvonnissen zijn er aan de orde van den dag. Hot mag ook sterk betwijfeld wotdeu of dit de j geschiktste weg is oiu de gemoederen tot kalmte te brengen In do bibliotheek van Stockholm bevindt zich de iu 1521 gedrukte Latijnsche bijbel, waarvan Luther zich bediende en waarin bij allerlei aauterkeniugen maakie. Volgens Magnus O. Celsius heeft op het eerste blad eeu versje gestaan van Lutber, luidende: Ic'n lebe und weijs wol wie laugk leh sterbe und weijs wol wann, Ich fare und weijs wol wur hiu Mich wundert das ich uit Immerdar früblich pin. Dit blad is er echter uit verdweuen. Keizer Wilhelm schonk 50.000 Mark voor de noodlijdeudeu van Iscbia. Een bediende vau het Frankfurter huis Rothschild is voortvluchtig met eeu belangrijke som gelds. Donderdag heeft het te Gasteiu llink gesneeuwd bij een temperatuur van 8 graden Celsius. Omtrent de ramp met de Autvverp-cho schroef stoomboot Perseverance te Wesel wordt nader ge meld, dat, de boot 260 last goederen itthad en dat er aan boord waren: de kapitein, zijne vrouw en vier kinderen en de schoonmoeder, do stuurman, de machinist, twee stokers, twee matrozen en twee ambtenaren uit Emmerik. Deze alleu, met, uitzon dering van den kapitein, zijn bij de ramp veronge lukt. Of de uitbarsting plaats had door het springen van den ketel, of door ontploffing van de lading, daarvan is taog niets bekend. De hoer W. A. Van Macntn, van Antwerpen, eigenaar der boot, is gis teren uaar Wesel vertrokken, om deze ramp nader te onderzoeken. Op Iscbia zijn do bewoners weder aan bet werk gegaan. Het eiland levert, jaarlijks 5 it 7 millioon liters wijn en men kan den wijnoogst er niet, aan geven. Er hebben in do laatste dagen op den Epome herhaaldelijk bergstortingon plaats gehad, maar zon de! verlies van meuscheuleveus te veroorzaken. Piof. Palmieri is nu mot eeu commissie van geleerden op dien berg, om waarnomingen te doen. Door bladen van allerlei richting wordt eenstem mig het gedrag der geestelijkheid hij de ramp ge roemd. De aartsbisschop van Napels zal waarschijn lijk, als erkenning van de diensten door hem bij die gelegeuheid bewezen, lot kardinaal benoemd worden. De Zwitsi-rscho schilder Boss is te Casumicciola van gebrek omgekomen. 11 ij werd geheel ongedeerd met zes andere dooden onder bet puin gevonden. Slechts twee van de zeven bleken torstoud gedood te zijn. Het handschrift van liet boek Denteronominm, dat in Moab door den antiquaar Sluipira werd ont dekt, wordt, nu in het Britsch Museum door ver scheidene geleerden onderzocht,. Deze kunnen zich echter nog uiet over de echtheid of onechtheid uit laten. Gladstone is ook dezer dagou het manuscript komen bezichtigen. Shapira moet toebereidselen maken om het band schrift uit te geveu in een reeks fac-simile's met een uitvoerig verhaal van do ontdekking. Dat hij or een millioen pond st. voor vroeg, wordt tegen gesproken. Hjj heeft nog geen prijs genoemd. Bij het afbreken van een oud huis te Warm Springs (Ver. St.) beeft men achter een dikken muur het, geraamte van een brievenbesteller gevon den. Het had eon oude posttasch om, waarin ver scheidene brieven uit het jaar 1827. Iu eenige brieven vond men banknoten van eeu lang te niet gegane bank. Deze omstandigheid doet vermoeden, dat de man niet het slachtoffer van eene misdaad, maar van een ongeluk is geweest, te meer, daar de oudste inwoners der plaats zich uiets omtrent een misdaad van dien aard berinneren. De berichten uit Frohsdorf luiden zeer ongunstig. De graaf vau Charnbord licht op het uiterste. De geneesheereu hebben alle hoop opgegeven. De lijder kan niets meer tot zich nemen. Zijne omgeving is zeer terneergeslagen «u de kapel van het kasteel is overvol van geloovigen, die »de Voorzienigheid smeken een mirakel te doen voor don vorst.* t OUDHEUSDEN, 17 Aug. Gisteren werd alhier in de Wetering door den landbouwer L. Dollekens een grooten otter gevangen, die geme ten van den kop tot einde de staart eene leng te had van 1,22 meter. t BOMMELERWAARD, 18 Aug. Vrijdag 17 Aug. is op het gemeentehuis te Brakel door den dijksteel van Bommelerwaard beneden den Meidijk publiek aanbesteed het leveren, liet aanvoeren en het storten van zand in de sloot bij het huis, bewoond door G. Slaginolen aan den Vleugeldijk, ter plaatse waar bij den hoogen waterstand op de Maas in den afgeloopen winter die dijk scheurde en de bewoners van dit polderdistrict met water vloed en overstrooming bedreigde. Er waren slechts O O twee inschrijvers voor dit werk waarvan tegen 1003/4 ct. per M3. Jb. van Moven te Poederooien het laagste was, aan wien het is toegewezen. t GORINCIIEM, 20 Ang. De unie-collecte voor een school met den bijbel, den 171» dezer alhier gehouden, heeft f 200 opgebracht, dat is f 70, meer dan het vorige jaar. t VUREN. De lieer N. van Vimren alhier, heeft dezer dagen inet. goed gevolg het eind-examen der IT. B. School afgelegd. Den 18 en 19 September a.s. zal te Gouda de 48ste algemeene vergadering der //Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank" v1 O O gehouden worden. Behalve huishoudelijke werkzaamheden, zal een voorstel van het hoofdbestuur worden behandeld om ter ondersteuning van de pogingen, die langs verschillendeu weg worden aangewend om het Nederlandsche volk van zijne drankkwaal te genezen bespreken langs welken weg hir*-- n ons land onderlinge aaneensluiting van alle genootschappen, groot en klein, die in soortge- ijken geest werkzaam zijn, te verkrijgen is. Hoofd zakelijk is de bedoeling om eene vereeniging tot stand te brengen naar bet v lorbeeld van „d.t Britsche Alliance", die in haar kring alle licha men opneemt welke trachten, hetzij door matig heid, ketzij door geheele onthouding, hetzij op godsdienstigen, hetzij op burgerlijk-maatschappe- lijken grondslag, drank en drankgebruik te beperken. Verder zal besproken worden het toekennen van eene onderscheiding als bfijk van erkenning van verdienstelijke werkzaamheid ter bevordering bf van het streven der vereeniging, bf van de handhaving der drankwet en de vnag wat er gedaan kan worden tegen het verderfelijke drank verkoop op zee. De „Standaard" heeft ergens gelezen, dat in het kanton Bazel in de laatste jaren het getal inentingen met koepokstof aanzienlijk ia gedaald, dat er daarentegen de gezondheidstoestand der kinderen aanmerkelijk is vooruitgegaan. Daaruit leidt zij af zij geeft liet tusschen de regels te lezen dat inenting met koepokstof de gezond heid benadeelt. Dat lijkt wel iets op liet arme vrouwtje, dat baar kind met gebroken been thuis krijgende, zeide: „wel heb je van z'n leven, gis teren is pas mijn kind ingeënt en nu wordt bet overreden en breekt het een been." Evenveel verband als er tusschen het breken van een been en de vaccinatie is, bestaat er ook tusschen de vaccinatie 1 en de gezondheid in het algemeen. Jammer dat de „St." dit verband anders niet opgeeft. Indien een pokken-epidemie Bazel bezoekt twijfelen wij er geen oogeublik aan of het getal vaccinaties zal er bijzonder sterk stijgen, dat dan ook niet meer dan natuurlijk is; men is, ook in Bazel, te zeir gesteld op zijn leven en op den onverminkte!) toestand van zijn lichaam, dan dat men raadgevingen, die gebleken zijn proefhoudend te wezen, in den wind zou slaan. De heer Sehoonderrnark Jr. heeft te 's Her togenbosch bij W. C. van flensden eeu brochure doen verschijnen, getiteld: „Tiet behoud" etc., die alleen in enveloppe wordt verzonden en het vraag stuk der prostitutie zoekt op te lossen, door ge neeskundige wenken te geven, als voorbehoed middel en als eerste hulp in gevaar. Naar men verneemt bestaat liet voornemen eerst daags het rembours-stel el in te voeren bij den post pakketdienst. üe oudste notaris in Noord-Brabant, de heer D. W. Molhuijsen te Vucht., is aldaar in den ouderdom van 84 jaren overleden. Onze landgenoot W. Coenen, die te Londen woont, heeft een „caprice concertant" voor piano gecomponeerd, voor 16 spelers te gelijk. Uit Lunteren zal een steen, die wel 15,000 pond weegt en op den berg aldaar gevonden werd, naar Barneveld worden overgebracht; waarschijnlijk zal het gevaarte een plaats vinden in het plantsoen. In een extra-nominer van het Politieblad wordt gesignaleerd Carl Weif'ert, oud 41 jaren, boekhouder, gestalte groot en slank, haar blond, haard rood achtig blond en vol, kleeding net. De Pruisische Regeering heelt zijne uitlevering aangevraagd wegens ontvreemding van 101,000 mark. Deze gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te geven aan het Departement van justitie wordt verzocht. Te Wassenaar zijn twee personen door de in- landsche cholera (cholera nostras, zeggen de ge leerden) aangetast. Op den sneltrein, die Zondag 1,47 van's Bosch naar Nijmegen vertrok, is tusschen de stations Nuland-Gefiën en Osch een schot gelost. De kogel doorboorde de ruiten. De justitie doet onderzoek. Te Meerloo N. B., wordt een zekere vrouw P. v. II. van kindermoord verdacht. De justitie te Roermond is daarvan in kennis gesteld en doet onderzoek. De Duitsclier, die Donderdag namiddag te Seheveningen nabij het Badhuis werd gearres teerd, heet Carl Back, laatstelijk wonende te Elberfeld en aldaar als een aanzienlijk burger bekend. Hij is beschuldigd door vervalscliingen van allerlei aard eene som van f .'300,000 ver duisterd te hebben. Hij was te Seheveningen in een hotel gelogeerd onder een valschen naam. Bij hem werd bij zijne aanhouding nog ongeveer 6000 gevonden. Hij is naar het huis van arreH te 's Gravenhage overgebracht. Naar aanleiding van de ramp, die onlangs het eiland Iscbia getroffen heeft, brengt de „Leidsche Ct." in herinnering op welke wijzen de Japanners het middel meenen te hebben om den tijd te be palen, waarop eene aardbeving zal plaats hebben. Zij hebben sedert lang reeds ondekt, dat de mag neet, eenige oogeublik ken vóór dat er een schok komt, zijne aantrekkingskracht verliest, en men vindt bij hen in elke woning een eenvoudigen toestel, bestaande in een magneet, die door zijne eigen kracht aan een ijzeren staat ophangt boven een schijf of bekken van staal, waarop hij neer valt, en aldus bij den eersten schok alarm slaat. De inwoners worden daardoor gewaarschuwd en hebben dus den tijd om bij bet opkomend gevaar hunne woningen te verlaten. Aangaande het spoorwegongeluk met den trein tusschen Parijs en Amsterdam wordt door een der passagiers medegedeeld De trein, die te 7 uur uit Parijs vertrok, kwam omstreeks half twee, kort voor Mechelen, in bot sing met een stilstaanden goederentrein. De rei zigers voelden een hevigen sch >k. De machinist werd zoo zwaar vermihkt, dat hij spoedig daarna overleed, terwijl de beenen van den stoker wer den verbrijzeld. De hoofdconducteur werd eveneens zwaar gewond en de meeste andere conducteurs kregen min of meer letsel. Evenwel verhinderde dit hun niet om terstond krachtig te helpen. De ssagiers kwamen of heelhuids, of slechts met lichte kneuzingen vrij. Uit Mechelen kwam spoedig hulp opdagen. Met behulp van flambouwen wer den i'e gewonden opgezocht en met de passagiers naar Meelielen vervoerd. De stoker, die niet ver voerd kon worden, bleef in het naaste dorp achter. Kort na lat de passagiers te Mechelen w aren aan gekomen, werden zij in de gelegenheid ges'el 1 om met den sneltrein uit Duitschland bun reis voort te zetten. Zaterdagnacht ten ongeveer 2.30 is in de Wes terhaven te Rotterdam het aakschip „Antje van Heeteren", schipper W. Vonk, tehuis behoorende te Reukmn en gedeeltelijk beladen met oud ijzer voor de firma S. E. Cohen Co., door eene onbekende oorzaak plotseling gezonken, waarbij de vrotlw en vier jeugdige kinderen van 11, 7, 4 en VJ2 jaar zijn verdronken de schipper alleen heeft zicli kannen redden. Door middel van een duiker heeft men later de lijken uit het vaar tuig gehaald. Voor eenigen tijd heeft inen herinnert het zich zeker een vrouw te 's Gravenhage haar man, die, dronken tehuis kwam, met petroleum overgoten en in brand gestoken, volgens haar zeggen „om hem het drinken af te leeren." Een zelfde feit heeft Zaterdagavond te Deventer plaats g had. Een man die daar dronken hij zijn vrouw te huis kwam en op een stoel in slaap viel, werd n.l. door haar o >k. met petroleum over de klee- ren gegoten, waarop een test met vuur bij hein werd neergezet. Wat zij klaarblijkelijk verwachtte gebeurde, de kleereii vlogen in vlam en de man werd zwaar gebrand. Naar het gasthuis overge bracht, bleek zijn toestand zeer bedenkelijk. De justitie uit Zutt'en heeft reeds een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg is, dat de vrouw gevankelijk naar die plaats is overgebracht. Betreffende de schipbreuk van het stoomschip „William Hartman", wordt uit Maassluis aan tie „N. 11. Ct." liet, volgende gemeld: De „William Hartman", kapt. Griinsteed, ge raakte Woensdag-middag omstreeks 12 uur, door het breken van den stuurketting, op de west van den Nieuwen Waterweg aan den grond. Er was veel zee met sterken wind van zzw. en zw. en zware regenbuien, en daar de boot op dezelfde plaats zal, waar in Dec. j.l. de „Eenham" verlo ren ging, werd de hier gestationeerde redding boot, bemand met schipper 13. C. Weltevreden, W. Weltevreden, J. Roodenburg, Ch. Rooden- burg, J. Vroomliont en H. Koster, afgezonden, die te 4 uren door de lievige branding het stoom schip bereikte. Er ging geruimen tijd verloren, voor dat de geheele equipage was overgespron gen. Toen dit met de uiterste inspanning was gelakt, bevonden zich 19 personen van de „Hart man" en de zeeloods, dus 26 koppen, in de red dingboot. Schipper Weltevreden trachtte toen dooi de branding, die zeer hevig was, den Waterweg in te zeilen, toen eene grondzee de reddingboot optilde en in een niet te bepalen tijd onderst hoven wierp, zoodat allen, behalve Weltevreden, in het water raakten. De boot rees echter on middellijk en de schipbreukelingen hadden zich aan touwen enz. vastgeklemd, behalve 4 man van de „Hartman", die onmiddellijk moeten zijn gezonken. Zoo goed mogelijk kwamen de schip breukelingen weder in de ontredderde boot, die daarop door eene hooge zee werd opgenomen en tegen het Noorderhoofd geslagen, waar zij ver brijzeld werd. De lieden bevonden zich dus op nieuw in groot gevaar, doch het gelukte hun zich langs de palen en steenen van het Noor derhoofd op te werken, waarna zij, onder voort durend gevaar van weggeslagen te worden, het llooltl langs loopende, behouden aan den Hoek van Holland aan wal kwamen. liet bleek t ien dat vermist werden Wm. Brad bury, le stuurman; J. Mansou, matroosJ. Max- wel, stokerWin. Coles, stoker, en de zeeloods Abraham van der Heyden, welke laatste, door Weltevreden eenigen tijd vastgehouden, door eene zee werd weggeslagen. Na verzorgd te zijn, wer den zij per s.s. „Zierikzee" naar Maassluis en vervolgens naar Rotterdam gebracht. Het omslaan der reddingboot, geschiedde te 8.10 en te 8.16 werd zij verbrijzeld, en thans ligt zij gebroken en bodemloos aan liet strand. Zonder hulp van de reddingboot zouden waarschijnlijk al de opva renden zijn omgekomen, daar de stoomboot heden geheel wrak onder water zit. Op een Zaterdag, eenige weken geleden, des ochtends vroeg, vervoegde zich ten huize van een notaris te Amsterdam een man, inet verzoek „meneer te mogen spreken." De notaris was nog niet te spreken. Hem werd dus verzocht terug te komen. Omstreeks 10 uren teruggekomen, zag de notaris een man, die hem ten eenenmale vreemd was, en het volgende zeide „Nou meneer, dat heeft moeite gekost, maar Goddank heb ik u gevondenik kom den gulden terugbrengen, dien ik verleden jaar van mevrouw heb gekregentoen had ik het noodig, maar nu gaat het mij weer beter." De notaris wist nergens van en op verzoek van den bezoeker verscheen mevrouw, die zich flauw herinnerde een jaar geleden eeu man een gulden te hebben gegeven. Hij was zóó dankbaar, dat hjj een mandje aardbeziën als cadeau had mee gebracht. Op zijn aanhouden werden de vruchten geaccepteerd en hem de gulden geschonken. Toen dit eerste bedrijf was afgespeeld, zeide de dankbare bezoeker „Nou heli ik nog een verzoek. Ik kan een partijtje snijboonen en aardappelen koopen, maar ik heb geld noodig; zou u mij tot van middag niet met f 4 willen helpen?" Aan zijn verzoek werd voldaan, hij ontving f 4 en kwam werkelijk 's middags de gelden terugbetalen, tevens zeggende dat de aardappelen puik waren. Hij verkocht een monster aardappelen, ontving het geld en kwam weder met een nieuw verzoek -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2