No. 199. Zaterdag 25 Augustus, 1883. TA+o-oyprL. J. VEE"RMAN TT(MIS<1DH. Een Kinderbadplaats. FEUILLETON. OP „BOSCHHOËK." VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden 1 h( 3t. ts- en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letteas naar plaatsruimte Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. 01 De weldadige werking welke de zee en de van waterdamp verzadigde atmosfeer op het mensehelijk lichaam uitoefent, is in onze I dagen hoven allen twijfel verheven. Sedert meer dan een eeuw wordt dan ook een j verblijf aan het strand en 't, baden in zee alseen voortreffelijk geneesmiddel beschouwd. Een bijzonder gunstigen invloed oefent de zee en de zeelucht uit op een der meest verbreide lichaamskwalen, de klierziekten en de vele schadelijke gevolgen, die daaruit ontstaan. liet was hierdoor dat een Fransch docter Perrochaud op de gedachte kwam een etablissement in te richten, dat tot nog toe eenig in zijn soort is een kinderbad plaats n.l.die we kortelijk willen beschrijven. Voor Nederlanders is de kennismaking met dergelijke inrichtingen van belang te noemen. In den Haag bestaat er, nieenen we, iets dergelijks, doch zeer in 't kleinin Amster dam heeft men in Aug. een proef genomen om een tal kinderen de vacantie i n Auster- litz tc doen doorbrengen, proeven op groote schaal echter zijn hier tc lande nog niet genomen. Klierzieke kinderen hebben we echter genoeg en de zee is dichtbij. We kunnen dus van Perrochaud in Frankrijk nog wel iets leeren. Zuidelijk van Boulogne ligt aan de kust het dorp Beick aa?i zee. Hier nam genoemde arts in 1857 in een door hem zei ven op gericht gebouw een aantal klierzieke kinde ren onder zijn hoede en verpleging en verkreeg daarvan zulke schoone resultaten, dat al spoedig met behulp der publieke weldadig heid, nevens het oude houten een prachtig steenen gebouw verrees, ingericht tot opne ming van vijfhonderd patiënten. Het werd Napoleon hospitaal genoemd en heet thans Nationaal-hospitaal. Aan 't hoofd staat Dr. Perrochaud en 't wordt voor verreweg 't grootste deel met kranke kinderen uit de behoeftige standen bevolkt. Het houten huis bestaat echter nog en dient als maison de santé voor betalende patiënten, terwijl baron Rothschild, aangemoedigd door de glansrijke gevolgen der badkuur, op een nabijgelegen stuk land aan de kust een hospitaal voor Israëlitische kinderen heeft doen zetten, dat eveneens onder dr. P. staat. Bovendien zijn overal in de buurt een menigte chalets, villa's en logementen als paddestoelen uit den grond gerezen, zoodat BercL sur nier langzamerhand een der meest geliefde en fashionabele zeebadplaatsen der Fransche kust geworden is, waartoe de rechtstreeksche verbinding niet Parijs niet weinig bijgedra gen heeft. Door wie wordt dat alles bekostigdWij zeiden 't reeds: door de publieke weldadig heid, de assistance publiqueeen vereeniging onder toezicht der regeering en met staats beambten aan 't hoofd, die groote macht bezit en zich uitsluitend wijdt aan werken der barmhartigheid, vooral aan de oprichting van gasthuizen. Ze bezit een kolossaal ka pitaal en een deel (I mill, gld) van de jaar- lijksche winsten (6,5 mill, gld.) maakt het tiende deel der bruto-ontvangsten van de gezamenlijke schouwburgen enz. uit. lederen avond wordt zoowel in de groote Opera als in 't Atheneum of Gymnase, in de café's chanlants als in de balzalen van het palais des fleurs enz. regelmatig het tiende deel der geïnde entreegelden voor de assistance publique door een daartoe aangewezen be ambte in ontvangst genomen. Een groot voordeel voor het hospital na tional bestaat daarin dat het geen zieken oppassers noch dienstboden behoeft te betalen. Alle diensten worden verricht door een zestigtal zusters van barmhartigheid, wier ijver en toewijding niet genoeg te roemen zijn. Deze waardige vrouwen verrichten alle diensten en vervullen alle plichten, die van vrouwenhanden en harten verlangd kunnen worden. Een der zusters beheert het om vangrijke keukendepartement, een andere de apotheek, een derde heeft met vele help sters de wasch, terwijl weer anderen voor de kleeding der kleinen te zorgen hebben, daar de kinderen niet slechts gratis verpleegd en geheeld, maar ook gekleed worden. Van 't strand gezien levert het hospitaal een statig gezicht op. In 't midden van de gansche vereeniging van gebouwen staat een liupsch kerkje. Den linkervleugel van 't hoofd gebouw bewonen de knapen, den rechter vleugel de meisjes. Beide vleugels zijn volkomen gelijk. Aan iedere zijde bevindt zich een lokaal tot verbinding; van wonden en 't verschaffen van dadelijke hulp bij on voorziene ongelukken, benevens een post kantoor waar de kinderen zonder controle aan hunne verwanten kunnen schrijven evenzoo kunnen de laatsten hunne kinderen vrij schrijven en bezoeken, natuurlijk met voorkennis van den directeur. In genoemde vleugels zijn wel de geslachten streng ge scheiden, doch de verschillende zalen zijn door ruime korridors met elkander verbon den alles wordt bij avond door gas verlicht. De slaapzalen worden voortreffelijk geven tileerd en de slaapplaatsen zijn wijd van elkaar neergezet om de lucht zuiver te houden. Kreupele kinderen en zij die tot loopen krukken behoeven, slapen in de beneden zalen. De kribben der kleinste kinderen in den regel neemt het hospitaal geen kleinen beneden 4 en boven 15 jaar op zijn met netten omspannen, waardoor het uit vallen gedurende den slaap onmogelijk wordt. Naast de slaapzaal ligt de waschkamer, voorzien van blikken bekkens die om een spil draaien. Iedere kranke heeft zijn eigen handdoek, spons en kam al deze benoodigd- heden zijn met zijn nummer geteekend. Bijzondere vermelding verdient het groote zwembassin, dat door een stoommachine driemaal 's weeks van verwarmd zeewater voorzien wordt. Het ligt als een vijver tus- schen het groen in een groote plantenkas. Op feestdagen dient deze ruimte, daar het bassin overdekt kan worden, als feestzaal, in welke naast alle mogelijke spelen, nevel beelden en de tooverlantaren eene groote rol spelen. Van de badplaats wenden wij ons naar de eetzaal. Alle tafels zijn met marmerplaten belegd, ze staan langs de zijde en de kleinen nemen slechts aan ééne zijde plaats, zoodat allen 't gelaat naar 't midden der kamer gewend hebben. Ieder kind heeft zijn eigen drinkglas, gemerkt A.P. en ont vangt indien de docter 't niet verboden heeft, een bepaald rantsoen goed bier. Twee maal per week arriveert uit Parijs een groote voorraad eetwaren, die in den omtrek van Berck niet te krijgen zijn. De nabijheid der zee waarborgt een rijke hoeveelheid visch, welke om zijn phosphorgehalte een uitstekend voedsel oplevert. Alles gaat in het hospitaal natuurlijk zeer geregeld toe. Allen, die niet door ziekte aan 't bed gekluisterd worden, moeten te 6 uren opstaan. Een uur daarna luidt de klok voor 't ontbijt, dat uit melk en brood en eenmaal 's weeks uit chocolade bestaat. Zoo dat eenigszins mogelijk is, ontvangt elk kind 2 uur per dag onderwijs van 9 tot 10 en van I tot 2 uur. Te 11 uren begint het middagmaal, uit soep, gebraden vleesch en gestoofde groenten bestaande. Na het eten volgt spel van allerlei aard, gymnastiek en tuinarbeid. Het eerste avondmaal valt te 4 uren en bestaat uit kostelijk wittebrood met boter en kaas of ooft. Van 4 tot 5 uur volgt godsdienstonderwijs, terwijl om 6 uur als tweede avondmaal gebruikt wordtsoep, gekookt vleesch en groenten. Na dit maal THEODOR STORM. 12) DG li te rerhooging. NOVELLE VAN St.-Barflielomeuszeide Richard bij zich zelf; »de jonkers hebben hun jacht geopend. Was Fransje nu maar weer thuis!* Ken ongeduldig verlangen naar hare nabijheid maakte zich van hem meester, llij had haar iets geweigerd, waarvan zij slechts eens en nooit weer gerept had maar het scheen hem plotseling duidelijk geworden te zijn: die weigering maakte haar neerslachtig. Als hij maar eerst weer gezond was! Zij konden hier niet eeuwig blijven ook hij voelde thans somwijlen een bedruktheid in deze stilte, een aandrift om aan de dingen in de wereld daar buiten weder een werkzaam aandeel te nemen. Dan als zij onder de mcnschen woonden, zou alles spoedig ingehaald zijn wat hij haar en zich zeiven eens in liet hoofd gepraat had, maakte hij nu voor ziekelijke droomerijen uil, die ze aan de dampen van 't moeras te danken hadden. Neen, neen! Met zijn jong wijfje aan zijn zij, wilde hij op nieuw het volle, rijke leven inals een welgemoed en op geruimd man, In vrijd van alle nare nes te rijen uit vroeger dagen. «Fransje; liefste Fransje!* liep hij en strekte bei zijn armen naar haar uit. Maar nog kwam /.ij niet. llij deed een poging om zijn ai beid weder ter hand te nemenhij bladerde in de om hem heen liggende boekt n; hij schreef een legel, en toen legde hij zijn pen weder neer. Van de eikenboomen, die aan den westkant van den ringmuur Stonden, vielen de scha duwen reeds óver den geheeltm hof; slechts aan den eenen kant drong door de bovenste ruiten nog een zonnestraal in de kamer. Daar zag hij in de verte bij de dennen iets schemerenFranciska kwam van den donkeren achtergrond te voorschijn en ging langzaam het voetpad af; een paar maal bleef zij staan, als om adem tc scheppen, terwijl zij de groote poort van «Bosch- hoek* naderde. Toen zij daarop bij hem in de kamer gekomen was, legde zij een bouquetje van blauwe heibloemen voor hem neer; ook was er een takje van het lippcnbloempje bij, maar de knopjes waren nog niet opengegaan vruchteloos zeide zij had zij overal naar een bloei end plantje omgezien maar morgen of overmorgen zou zij er hem stellig een kunnen brengen. Haar oogen schitterdenhare wangen gloeiden, llij vatte haar hand en wilde haar tot zich trekken. «Dan hebt ge een heel eind moeten zoekensprak hij. Maar hij voelde een zwakke tegenstand. »Ja, nog al tamelijk ver! Het was buiten wat vochtig; ik zal even andere schoenen aan gaan trekken.* «Doe dat dan eerst, maar koin spoedig terug. Ik was bijna ongerust over u geworden. «Over mij'? Dat was niet noodig. «Ja, Fransje, als men hier ziek in zijn leuningstoel zit! Ik heb buiten hooren schieten, den kant van den boschvijver uit. Ilébt ge 'l ook niet gehoord'? Ik? Neen; ik heb niets gehoord.Opdat oogen- blik hiad zij juist het hoofd omgedraaid. «Ik koin zoo terug,* riep zij, zonder om te zien, en trok haastig de deur achter zich dicht. Toen zij heengegaan was, kwam de hond binnen, die er spot dig slag van gekregen had om met zijn hreede pooten de kamerdeur op n le doen. llij legde den kop op zijns meesters schoot en zag hem als vragend met zijn bruine oogen aan. Richard liet zijne hand liefkozend over den nek van het schoone dier glijden. «Wees bedaard, Leo!* sprak hij, «wij tweeën blijven toch bij elkaarHij sloeg met zijne vingers het zijdeach tige haar uiteen, dat onder aan den kop van den hond hing. Laat eens zienIs het lidtceken er altijd nog? Dat was een lastig werkje indertijd met dien Lombar- dischen struikrooverZulke dwaze tochten doen we nu voortaan niet meer! Maar ge zult toch ook pleizier hebben op onze nieuwe tochtjes met uwe jonge meesteres, als zij met hare heldere valkenöogen lie. voor haar liggende landschap overziet, en gij, mijn i hond, vooruit vliegt in wijde sprongen, zooals vroeger, toen wij nog alleen in de wereld rondzwiervenWant er uit gaan wij weder, ver weg, en gij, mijn dier zeker, wij blijven bij elkaar!* llij had zich voorover gebogen, maar Leo sloot als gerustgesteld de oogen en slechts het kwispelen van den zwarten staart meldde van tijd tot tijd de genoege- lijke stemming waarin het dier verkeerde. Zoo zalen zij stil bij elkaar, gelijk ze zoo dikwijls gedaan had den, over dag aan den kant van den straatweg, of 's avonds bij het gezellige lamplicht. De rijk begaafde man en het schijnbaar zoo ver beneden hem staande schepsel in dit oogenblik daalde het gevoel van we- derzijdsche gehechtheid als een verkwikkende dauw op beider hoofd. Richard had er niet toe kunnen komen, Fransje zijn zoo blijmoedig gevormd besluit meê te deelen 1 ook toen zij kort daarop weder binnenkwam en zelfs de volgende dagen kon hij er niet toe overgaan. j Fransje ging bij herhaling naar builen in 't bosch. i Zij bracht hem de ontloken bloem, waarvoor zij het allereerst uit was gegaanzij bracht ook anderen, die tot zijn werk in betrekking stonden; ieder keer had zij hem iets nieuws te laten zien. In de vaas, die op de schrijftafel stond, schikte zij bijna dagelijks een nieuwe verzameling grasplanten en wilde bloemen, waar- tusschcn nu ook reeds takjes met roode of zwarte bessen prijkten. Als zij hem verlaten had, voelde hij een onrust, die hij zich zeiven schaamde te bekennen. Want wat zou haar hier in '1 bosch kunnen overkomen? Een schot had hij niet weer gehoordde jacht moest, zoo men al joeg, naar een afgelegen deel van de streek ver legd zijn. Maar langzamerhand en bij toeneming voelde hij zijn krachten terugkomen; weldra liep hij in huis, en kort daarop met Fransje of Leo ook reeds buiten in den naasten omtrek rond inet volle teugen ademde j hij de zuivere geurige herfstlucht in. En thans maakte op nieuw liet ongeduld zich van hem meester, om nog vóór de bladen afvielen zijn plannen te verwezenlijken. Met dat voornemen zette hij zich aan zijn schrijftafel en deelde zijn vriend, den burgemeester, zijn plan mede, benevens de redenen die hem daartoe noopten; ter wijl hij tegelijk beloofde hem eerstdaags te zullen bezoeken. Naast hen onder den brievendekker lag het pas voltooide werk, door Franciska keurig in 't net ge schreven, ter verzending gereed aan de redactie van een botanisch tijdschrift. De bodenvrouw zou alles nog heden ter post brengen. Toen hij zijn verhandeling opnam, om ze in het cou vert te. doen, vloog hem bij een vluchtige, laatste inzage een gedachte door 't hoofd, die hem noopte nog even in zijn bibliotheek een boek te raadplegen. Een seconde nadat hij de kamer verluien had, kwam Franciska door de gangdeur binnen. Toen zij den on- gevouwen, pas geschreven brief op tafel zag liggen, sloop /.ij er voorzichtig heennieuwsgierig stak zij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 1