BUITENLAND. W B-a PLAATSELIJK NIE WS. BINNENLAND) paraten, voor chirurgische doeleinden in plaats van linnen, wasdoek en getah-per- cha, benevens tot het stoppen van worst in daartoe bereide hulzen, ter vervanging der minder zindelijke darmen van dieren. Behalve de groote stevigheid, biedt het perkament-papier nog dit voordeel aan, dat men het wanneer het vuil geworden is, met water afwasschen kan. Dit geldt inzon derheid bij landkaarten, plans enz., die op zoodanig papier gedrukt zijn. Om echter der waarheid hulde te doen moeten we erkennen, dat hoe aanbevelenswaardig het perkament-papier ook zij voor honderde doeleinden, het toch minder geschikt is voor documenten, staats- en andere gelds waardige papieren, vooreerst omdat het even als vetachtig geworden papier, de inkt niet gemakkelijk aanneemt en ten andere omdat het schrift zeer gemakkelijk door de bekende radeermiddelen weg gemaakt kan worden, doch dit buiten het spel gelaten, is het perkament-papier eene zeer nuttige uitvinding voor het practische leven. HEl'SDEN, 7 Sept. t De rekening dezer gemeente bedraagt in ont vangst 19,0S8.623, in uitgaaf f 17,563.54, batig slot f 1525.OS5. t De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek der afd. Breda van de N.-B. Land- bouwmaatschappij, om eene subsidie uit de gemeente kas voor het houden eener tentoonstelling van paar den enz. Aan de afd. Heusden is toegestaan de J gewone subsidie van f 20. BRONGELEN. De keer A. Timmermans, bij de laatste herstemming tot lid van den raad gekozen, heeft deze benoeming aangenomen. t HEDIKHUlJZEN. Naar wij met zekerheid vernemen, hebben de Iteeren P. A. Luijben en het lid van den raad P. Eekels alhier, zich bij adres tot deu Koning gewendde eerste met verzoek om vernietiging, wegens strijd met de wet, van het besluit van burg. en weth. met al zijne gevolgen, waarbij eene nieuwe verkiezing is uit- geschrevende tweede otn vernietiging van het besluit van Gedep. Staten, waarbij èn de beslissing van B. en W., èn die van den gemeenteraad tot toelating van den heer Van Beurden zijn ge handhaafd. Adressanten motten zich bepalen bij hun verzoek om vernietiging wegens strijd met de wet, omdat de heer Luijben niet geacht kan worden te zijn niet-toegelaten, aangezien de raad geweigerd beeft zijne geloofsbrieven te onderzoeken, terwijl aan den heer Eekels, individueel als lid van den raad, geen hooger beroep op de uitspraak van i Ged. Staten is toegelaten. t DUSSEN, 1 Sept. De nog jeugdige zangver- eeniging „Dussens Mannenkoor7', gaf eergister avond weer eene uitvoering. Een achttal stukken, i waaronder vrij moeilijke, werden voorgedragen en I de wijze waarop dit geschiedde leverde het bewijs, dat de zangets zich voortdurend vlijtig blijven I oefenen. Jammer dat de statuten niet toelaten, i dat ook toehoorderessen toegang hebben tot deze uitvoeringen. t Herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, de heer J. II. Stael en benoemd tot ambt. van den burg. stand de heer J. de Wit. t ZALT-BOMMEL, 4 Sept. Dit jaar werden op de beurs alhier 28000 HL. Geldersche kralen verkocht, dat is 314 HL. meer dan bet vorige jaar. Wegens het ruim beschot en de goede prijzen, zullen er tegen bet voorjaar meer aardappelen ge poot dan peeën gezaaid worden. t Heden had alhier de installatie plaats van de 3 nieuwbenoemde leden voor den gemeenteraad, de bh. Mr. J. J. Ermerens, P. A. den Ouden en Joh. Ackermansin dezelfde vergadering werd tot wethouder benoemd de beer P. A. den Ouden, lid van de Provinciale Staten van Gelderland. t Omstreeks 9 uur werd de stad in duis ternis gehuld door het instorten van een der re torten aan de gasfabriek alhier, tot groot ongerief van velen. Naar wij vernemen zal aan deze fabriek, welke zoo veel gekost heeft, nog veel moeten ver beterd worden, alvorens zij aan hare bestemming zal kunnen beantwoorden, daar de verlichting veel te wenschen overlaat. Met de restauratie van het huis van Maar ten van Ross urn, die een geruimen tijd gestaakt werd, is weder een begin gemaakt, hoofdzakelijk om het inwendige voor het kantongerecht in ge reedheid te brengen het uitwendige van het, ge bouw verkrijgt van lieverlede een interessant aan zien de muren zijn bijgewerkt en schoon ge maakt, terwijl het gebouw met 4 hoektorens en een peervonnigen hoofdtoren prijkt, welke met, leien gedekt en van windwijzers voorzien zijnin den kolossalen windwijzer welke den hoofdtoren versiert, is het wapen van den vermaarden Gel- derschen veldoverste aangebracht. t WAALWIJK. De gemeenteraad alhier, heeft Dr. van Heijst benoemd tot ambtenaar van den burg. stand. In dezelfde vergadering werd besloten een adres aan de Hooge Regeering te zenden ten einde eene schutsluis te verkrijgen, waardoor onze haven ver bonden worde met de te graven nieuwe rivierals mede dat door een st.oomboot.veer de gemeenschap met het land van Lleusden en Altena, zou wor den bestendigd. BAARDWIJK. Door Gedep. Staten van N. Brabant is vernietigd de op 25 Juni alhier plaats gehad hebbende verkiezing van den heer A. van Ierse), tot lid van het Bestuur van den binnen- en buitenpolder, en wel op grond dat door een minderjarige is deelgenomen aan de stemming en de door dezen uitgebrachte stemmen van invloed hebben kunnen zijn op de verkiezing. GORINCIIEM, 6 Sept. Tot Wethouders zijn hier herbenoemd de heeren Mr. 11. J. Dijckineester en II. A. Ravenswaay. tTwee woon- en winkelhuizen zijn hier 1.1. Maandag ten overstaan van den notaris van Roosen daal in bod gebracht op /"óLOO. t WOUDRICHËM~5 Sept. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering is tol ambtenaar van den burgerlijken stand herkozen de heer J. 11. E. Bron Jz. en tot wethouder herbenoemd de heer A. Struick. t DE WERKEN c.a., 4 Sept. De heeren W. van Arkel en W. F. van Langen werden in de heden morgen gehouden vergadering van den ge meenteraad geïnstalleerd als leden van dien raad- k Jrvn in*fc k Daarna werd gekozen tot wethouder en ambtenaar van den Lurgerlijken stond de heer T. Lagrouw. ALM KERK, 4 Sept. Op heden werden in de openbare raadsvergadering de nieuw herkozen leden, de heeren B. Snoek en W. de Jorg geïn stalleerd en de eerstgenoemde werd daarna weder tot wethouder benoemd. Onder de zaken, die aan de orde waren, kwam ook voor een ontwerpplau eener geldleening groot f 1000.hetwelk is aangenomen. Eene ontwerpverordening op de brandweer is tot eene volgende vergadering uitgesteld. De lieer Chr. Montijn, dokmeester aan het Koningiiinedok te Amsterdam, is benoemd tot dokmeester te Rotterdam. De Nederlandsche vereenigiiig tot bescherming van dieren wil het gebruiken van honden als trekdieren door het geheele Rijk verboden zien en heeft een adres in dien geest aan de regee ring gezonden. Te Deventer hebben de slagers, dia anders in deze maand de vleeschprijzen gewoonlijk verla gen, ze nu met 10 cents per kilo verhoogd. Er heerscht bij voortduring groot gebrek aan vee. Zijn wij wel ingel'cht, dan zouden de bekro ningen voor de Amsterdamsche tentoonstelling den 15n dezer plaats hebben. (N. R. Ct.) De commissie, met Z. K. H. Prins Alexander nan 't hoofd, tot inzameling van giften voor de ramp op Java, heeft zich reeds gedeeltelijk ge vormd. Drie Arnhemsche heeren, die in Duitschland in een zijtak van den Rijn wilden gaan hengelen, weiden te Keeken naar liet „Neben-Zoll-Amt" gebracht, waar een, wiens hengel zuiver van riet was, werd vrijgelaten. De twee andere heeren, wier hengels met koperen bandjes waren beslagen, werden, als hebbende zich schuldig gemaakt aan frauduleusen invoer van hengelstokken van bewerkt riet, veroordeeld tot betaling een van f 8.80 en de ander van f 7.voor inkomende rechten en boete. Aan mr. R. J. graaf Schiinmelpenninck van Nijenhuis viel dezer dagen, naar de „Zwolsche Ct." bericht, de onderscheiding ten deel, dat hem namens de stad Londen het burgerschap dier stad werd aangeb alen, en wel bepaaldelijk van het reedersgild, terwijl hem bij die gelegenheid tevens een allerkeurigst bewerkt scheepje van lou ter goud en zilver werd geschonken. Het vaar tuig, een schoener, is vervaardigd door een doof stomme, die aan dezen arbeid 7 jaren heeft be steed het is ruim 4 dM. lang en rust op een zwaar bronzen voetstuk, waarin een buisvormige opening is geboord ter opneming der perkamenten rol, welke in het middeleeuwsch letterschrift de officiëele benoeming behelst. Behalve graaf Schiinmelpenninck, werden dit jaar nog twee vorstelijke personen tot burger van Londen benoemd, terwijl in ons land, met uit zondering van Z. M. onzen Koning, tot lieden niemand die hooge onderscheiding genoot. Volgens telegram uit New-York, kan er tus schen 7 en 9 dezer stormweder van het Zuiden, rondloopend tot NW., verwacht worden op de Noord-Eugelsche en Noordsche kusten. Den 9en Sept.. wordt het rijksveer te Zaltbom- mei verpacht op voorwaarden, die in menig opzicht van de vroegere afwijken. Voortaan komt het onder houd van het veennaterieel bij den pachter. Hij neemt de vaartuigen over voor f 9538, in 7 ter mijnen te betalen, waarvan de laatste den 1 Jan. '87 vervalt. Hij kan naar verkiezing de kabelgier- inrichting al dan niet iu werking doen blijven. Doet hij dit niet, dan wordt i'e pont geregeld met het stoombootje meegesleept. Sterke dranken mogen door den veerman niet meer verkocht worden, op boete van f 100 bij iedere overtreding. Dit is eene loffelijke bepaling, want, al zal daardoor de pacht som minder zijn, het jeneverdrinken zal er ook min der door worden. In de Standaard van j 1. Woensdag leest men het volgende, waarmede wij ons geheel vereenigen „De wensch, in onderscheidene bladen en ook in onze kolommen geuit, om do tochten naar de Poolstreek te staken, leide niet tot misverstand. Wat roekeloos is en grenst aan Godverzoeken, moet afgekeurd en gestuit. Maar is daarom alles roekeloos tc doemen, wat benepen zin als roekeloos brandmerkt? Toen Columbus op Amerika afging, waagde hij veel, zonder te weten of er te winnen zou zijn. Moest daarom Amerika niet ondekt? Barends tocht was avontuur met veel levens tot inzet. Zoudt ge daarom zijn roemrijk bedrijf op uw historieblad willen missen? En zoo ook, zoolang er uitzicht blijft, dat he ter kennis van de poolstreek tot, juister kennis van het weder, en daardoor tot, voorkoming van veel zeeramp zal strekken, spreekt er dan geen edele zin van zelfopoffering in het wagen voor dat doel van eigen rust en eigen persoon Blijkt het doelloos, dan, ja, late men af. Voor spelevaren is de Yszee niet. Alle wild avonluurbejag zou zelfs zondig zijn. Maar aan wat nobele toewijding en openbaring van edeler geestdrift is voor hooger doel, snijde niemand den pas af." Er hebben zich weer twee gevallen van pokken voorgedaan onder Rutendreclit, en wel bij twee personen, die in nauwe familiebetrekking stonden met een aldaar onlangs aan dezelfde ziekte over leden schipper, die uit Oud-Beierland gekomen was. De mazelen zijn te (Jharlois epidemisch verklaard. De afdeeling Hoorn van „Volksonderwijs", vreest dat het besluit der jongste algemeene vergadering om het Volksblad der Vereeniging te staken, als niet zeker getal leden zich aanmeldt, die er voor willen betalen, gelijk staat met de opheffing van het blad, omdat geen genoegzaam aantal zich daartoe bereid zal verklaren. Daar het echter die staking betreurenswaardig achten zou en liet noodig vindt, dat week aan week de belangen van het volks onderwijs voor het volk worden besproken, roept de afdeeling de andere op om merle te werken tot liet beleggen eener buitengewone algemeene vergadering, ten einde daar te besluiten: lo. tot verhooging der uitkeering van de afdeelingen aan het hoofdbestuur van 50 tot 75 pet. der contri butie en 2o. het besluit omtrent het Volksblad in te trekken en de uitgaaf voort te zetten met kos- telooze toezending aan al de leden. De verhoogde uitkeering uit de contributie zal weer 3/4 van het thans ontbrekende aanvullen. In een buitengewoon „Politieblad" verzoekt de officier van justitie te Dordrecht opsporing, aanhouding en opzending van Daniel Nugteren, oud 41 jaren, brievengaarder te Ridderkerk, ge stalte middelbaar lang en gezet, kleur rood, baar grijs, bakkebaarden kort; hij spreekt eenigzins stotterend en beeft bijna geen tanden. Hij wordt verdacht van valschheid in geschriften en ver duistering van gelden, hein als brievengaarder toevertrouwd. Dezer dagen is te Oeë en Laak (Limburg) op vreemde wijze een raadsvergadering gehouden. Naar het schijnt, wilde de burgemeester het ver zoek van eenige leden van den gemeenteraad, om een vergadering te beleggen, niet inwilligen,^Deze wilden echter toch vergaderen, maar vondétf de deur van het raadhuis sresloten. Met bijl en houweel gewapend, verbraken zij nu het. slot eu drongen op gelijke wijze binnen in de raadkamer en de secretarie. Daarop namen de leden ten getale van vijf plaats en een der wethouders verklaarde de vergadering voor geopend. Aan de orde was ge steld de benoeming van een onderwijzer, en hoe wel de stukken van den bedoelden persoon niet ter tafel waren, had de benoeming nochtans plaats. De burgemeester, tevens secretaris, werd uit laatst genoemde betrekking ontslagen, evenwel onder 's Konings goedkeuring. Aan den gemeente-veld wachter werd verzocht den smid te ontbieden, ten einde de deuren te sluiten, maar deze wei gerde aan dit verzoek te voldoen. De maréchaussees van Echt, voor die geruchtmakende zaak gerequi- reerd, en een aantal ingezetenen woonden deze merkwaardige vergadering bij, die zeker bij velen ergernis heeft verwekt en weinig kan bijdragen om het prestige van den gemeenteraad te verhoogen. Naar men nader verneemt, is op last van den officier van justitie te Roermond proces-verbaal opgemaakt tegen bovengenoemde wethouder en raadsleden, wegens het verbreken der deuren van het raadhuis. Op grond van door hen gedane waarnemingen en onderzoekingen hebben de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht de aandacht gevestigd op het gevaar van overbrenging of verbreiding van besmettelijke ziekten door de lompen magazijnen en bet vervoer van lompen, en den minister van waterstaat enz. o. a. medegedeeld, dat het naar hun oordeel wenschelijk ware: I". dat het aan leggen van bewaarplaatsen van lompen in den regel slechts plaats hebbe buiten de bebouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen, door de betrokken inspecteurs van het geneeskundig staats toezicht goed te keuren 2°. dat het vervoer van lompen niet anders plaats hebbe dan in goed ge sloten, met een vochtig zeil gedekte zakken. In het belang der openbare gezondheid hebben ged. staten op verzoek des ministers de gemeente besturen uitgenoodigd, bij het vérleenen van ver gunningen op deze wenken te letten. Tusschen de jongelingsschap van do dorpen Die ver en Dwingeloo, bestaat sedert de Dieversche kermis groote oneenigheid. Op dien dag nl. werden de kermisbezoekers van Dwingeloo door de Diever- sche jonkmannen, naar men beweert, bij klaarlichten dag naar huis gejaagd. Die van Dwingeloo besloten voldoening te nemen, en alle jongelieden werden bij geheimen brief uitgenoodigd, om Zondag d. a. v. des avonds om acht uur op den Brink saam te komen en een tocht naar Diever te maken, na tuurlijk niet met vredelievende bedoelingen. Aan die uitnoodiging werd door ongeveer hon derd man gevolg gegeven, waarvan sommigen met pistolen gewapend en onder het zingen van krijgs haftige liederen ging het op Diever los! De burgemeester der gemeente Dwingeloo, van de zaak bewust en woonachtig te Dieverbrug, pos teerde zich met eenige veldwachters voor zijne woning en toen de troep onder het lossen van eenige schoten de gemeente Diever zou betreden, trad deze voor de bende en gelastte hij haar te rug te trekken. Dank zij den doortastenden maatregelen van dien ambtenaar en der omstandigheid, dat de troep nog niet te veel aan Bacchus gewijd had, werd de te rugtocht inderdaad aangenomen. De Dwingelooster jongelingschap heeft echter nu aan de inwoners een andere proclamatie uit gevaardigd, nl. niets van Dieversche ingezetenen te koopen, en dat, wordt deze bepaling overtreden, met liet inwerpen der glasruiten van den overtreder zal worden gestraft. En de laatste bedreiging schijnt te helpenal thans de bakkers en andere neringdoenden uit Diever verknopen nu in Dwingeloo niets, en worden door de strijdlustigen met steenen begroet. Ook Diever had zich op den uittocht van Dwin geloo voorbereid; men verzekert zelfs dat vele geladen pistolen en andere wapenen op dien dag netjes geschaard aan den wand hingen De stoker De Z., van wien i> gemeld dat hij bij Venendaal van de locomotief afgeraakt en daardoor verwond is, is thans weder in zoover hersteld, dat hij binnen kort het Ziekenhuis zal kunnen verlaten, ofschoon hij zijn gewonen arbeid vooreerst nog wel niet zal kunnen hervatten. J Ploem, die den 26n Aug. jl. onder den tre fe Reuver geraakte, is aan de gevolgen Wegens het steeds menigvuldiger voorkomen van gewapend verzet van dieven en inbrekers, die door politio-ageuten verrast worden, dringt de Daily News« er op aan, dat de agenten te Londen beter gewapend zullen worden dan met een korten stok. De publieke opinie vreest, het is waar, van het dragen van revolvers door politie-agenten meer nadeel dan voordeel, maar de Daily News* is van een ander gevoelen en meent, dat in ieder geval des nachts en in afgelegen wijken do agenten be hoorlijk gewapend moesten zijn. Te Weenen, waar de politie tothiertoe alleen sabels mocht dragen, zal zij nu ook van karabijnen worden voorzien. Ernst Robert Sander, indertijd verdacht van den moord op deu brievenbesteller Cossüth te Berlijn, schijnt in Amerika niet te klagen te hebben over zijn lot. Nadat Sander met de familie Hoge van Berlijn naar Chicago was gegaan, trachtte hij aldaar aangekomen in zijn onderhoud te voorzien door het geven van muziekonderwijs, daar hij ver scheidene instrumenten bespeelt. Onder zulke om standigheden leerde hij eene vermogende Ameri- kaansche dame kennen, die zoo goedguustig hem bedacht, dat zij hem onder hare hoede nam en in staat stelde een handel in muziekinstrumenten te beginnen. De jonge zaak gaat zoo goed, dat San- der in korten tijd reeds vrij aanzienlijke sommen heeft kunnen sparen ten bate zijner crediteuren in Europa. Zijn vroegereu patroon mobt hij reeds 2000 mark hebben gezonden met het bericht, dat al zijne schuldeu zullen worden aangezuiverd. Zulke berichten uit Amerika verneemt men niet dikwijls. De Duitscho Regeeriug vroeg onlangs van den Zwitseivchen Bondsraad do uitleveriug van den student Lenuig, dio een ander student in een duel had gedood en naar Zwitserland was gevlucht. Aangezien duelleeren niet is genoemd in het uit lever} ngstractaat tusschen beide landen, werd de eisch niet toegestaan en Lennig is op vrije voeten gesteld. In het keizerlijk paleis Nikolski te Peterhof, het zomerverblijf van den Czaar, is een groote diefstal gepleegd. De dieven hebben zich meester gemaakt van een groot aantal kostbare voorwerpen welke in kas ten eu kisten bewaard werden, zooals oude gouden en zilveren gedenkpenningen, met goud geborduurde kleedingstukken, die aan de souvoreineu hebben toebehoord, schotels met beeldhouwwerk waarop, bij de emancipatie der lijfeigenen in 1861, do boe- reu uit de provincie aan Alexander II het brood en het zout aanbiedende enz. Verscheidene perso nen zijn in hechtenis genomen, doch den dader heeft men nog niet. ontdekt. Volgons den Standard*, heeft Koning Leopold bij do firmi Yarrow Co. te Poplar, eeu stoom bootje van eigenaardige constructie besteld, het welk bestemd is voor de vaart op den Congo. Het zal slechts geringen diepgang hebben en worden voortbewogen door een schiprad achter don spie gel van het vaartuig. Do romp zal zóó worden verv ardigd, dat hij gemakkelijk uit elkaar geno men kan worden, terwijl al deze deelen weder af zonderlijk op het water zullen drijven of, door het aanbrengen van 4 wielen, ook gemakkelijk over land zuilen kunnen getrokken worden. Dat in Ierland de agrarische misdaden tot het verleden behóóron, is onwaar.' Weder is zulk eeu suoode daad gepleegd. Op een landgoed, niet ver- van New-Ross, werd oen poging gedaan om 40 veldarbeiders te vergiftigen, omdat zij geweigerd hadden hunnen werkgever bij den oogst in deu steeko t,e laten. 2 zijn reeds overleden 36 liggen gevaarlijk ziek. Het dorp Battincourt bij Arlon (Luxemburg), is Maandagnacht door brand geheel vernield. 116 huizeu zijn in de asch gelegd. Verleden jaar werd meer dan 253,000 pond struisvederen van de Kaap naar Engeland ingevoerd. De waarde beliep meer dan 1.800.000 In de laatste jaren is de aanvoer van dit luxeartikel zevenvoudig toegenomen. Te Birmingham is eene proef genomen met hot Verbinden van eene kerk met ettelijke woningen door middel van deu telefoon. Het gezang en ook de preek waren zeer verstaanbaar. In de nabijheid van Namen is in den nacht van Maandag 11. in eene boerenhofstede brand uit gebroken, met het ongelukkig gevolg dat twee aldaar ingekwartierde lanciers in de vlammen zijn omgekomen. Aan de westzijde van het raadhuis te Neusladt a. O. hangt aan een ijzeren ketting een steenen brood, waarop een pad zit. Hierover verhaalt men het volgende: Een welgesteld burger van Neustadt gaf nog bij zijn leven al zijn bezittingen, huis en hof, aan zijne kinderen onder voorwaarde, dat zij hem tot aan zijn dood moesten voeden en verplegen. Hiermede namen de kinderen gaarne genoegen en zij kwamen tamelijk langen tijd hunne verplichting na; maar toen de vader zeer oud werd en doof en groote behoefte kreeg aan liefderijke zorg, viel hun do verplichting te zwaar en zij behandelden hem voortdurend slechter en gaven hem eindelijk geen brood-* De oude vader stierf ten laatste door honger en gebrek. Nauwelijks was hij begraven of zijne kindereu vonden in de brood ka-1 op het brood een groote vergiftige pad en zoo dikwijls als zij brood bakten en in do kast legden, was ook de nad er weder. Tot waarschuwing van liefdelooze kinde ren, liet de raad van Neustadt hot steenen brood met de pad aan het raadhuis hangen. Later hing men dezen steen dieven om den hals als zij tentoon werden gesteld, om de gtraf te verscherpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2