Mr. Kleermaker BEKENDMAKING. aanbesteden J. Schumaker, ii De Linge.11 GORINCHEM. Kinder-Pap-Beschuit, Higgins „Eureka" Zout. ROTTERDAM. BURGERLIJKESTAND. MARKTBERICHTEN. AI) V K RTE NT fË~N F. SCHELLENBOOM. Eenige Agenten voor Nederland. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei, Het met riet en rijshout beslaan der dijken, over eene lengte van ruim 2500 M. In 5 perceelen. Het maken en leveren van 500 dijkhorden. In 4 perceelen. Het leveren van 6000 bos sen bladriet, 400 bossen Geldersche rijs en 600 bossen bleeslatten. In 2 perceelen. M VLLERTTÏSKÖÖT STO OMT AB AKSFABRIEK Veen bij Heusden. Yischstraat te 's-Bosch. GrafmonumentenDoop vontenSchoorsteenmantels Stoom Houtzagerij en Schaverij zijner wonden overleden. Een persoon te Leeu warden, die reeds meer dan een veroordeeling wegens mishandeling heeft ondergaan, heeft thans weder zijn vrouw met een pot zoodanig op het hoofd geslagen, dat de buren haar bewusteloos en in haar bloed badende op den zolder barer woning hebben gevonden. Het onmensch is in verzekerde bewaring genomen. In een modder sloot bij Trimbeets in Opsterland is gevonden het lijk van H. v. d. M., van Gorredijk. Men voor onderstelt, dat de 70 jarige grijsaard van den weg is gedwaald e:i aldus in de sloot geraakt. Een schipper, met zijn vaartuig aan den Steen oven aan het Katerveer bij Zwolle liggende, had Zondag te veel sterkeu drank gebruikt. Toen hij aan boord kwam in opgewonden toestand, maakte zijn vrouw daarover aanmerkingen, ten gevolge waarvan hij, ofschoon reeds ontkleed, in drift van boord gi% en niet terugkeerde. Zijn lijk is in een vijver in de nabijheid teruggevonden. Te Wageningen is een l1/» jarig meisje van A. v. L. nabij de ouderlijke woning verdronken in een sloot gevonden. t Eoten, van 1 Aug.1 Sept. f Drongelen, van 1 Aug.1 Sept. f Dussen, Sopt. Nederi,. Hrrv. Gemeente. Roomscii-Katholieke Kerk. De ondergeteekende neemt de vrij- Sr^SS* beid aan de in- en omwoners van de gemeente Aalburg te berichten, dat hij zich in het begin van September te Aalburg als hoopt te vestigen. Sedert jaren in het vak werkzaam geweest zijnde, kan men op goed werk tegen billijke prijzen rekenen. Door soliede behandeling hoopt hij zich ieders gunst waardig te maken. Secretaris. Voorzitter. Stee n houwer ij hij de Sociëteit de Unie. Beveelt zich aan tot het leveren en maken van en verder alles wat tot het vak behoort. uit de Stoom-Broodfabriek van M. C. POLDERMANS te Gorinchem Hoofd-dépöt voor 's-Hage, J. A. Burgermans, Het zuiverste lijuste ei snelst o.losse d Zout voor de bereiding van Boter en Knus. i Getrouwd: N. J. van Maaswaal, jm. 25 j. eu M. Staal, jd. 27 j. J. de Mandt, jm. 25 j. en A. van Wijk, jd. 21 j.J. van Marsbergen, jm. 21 j. en W. Vos, jd. 22 j. Geboren: Gerdina Cornelia, d. v. A. van der Moorun en H. BranderhorstHuiberdiua. d. v. H. M. Redeker en E. Colijn Johanna, d. v. A. Vos on A. Baaljens Pieter Marinus, z. v. W. Vos en K. van Mursburgen Alida Helena, d. v. W. Honcoop en D. H. vau der Zaakon. Overleden: Anna Soclet, 87 j., wed. P. van Diessen Hermanns Eekelenboom, 79 j., echtg. van N. vau der' Kolk.. Geboren: Antonia Cornelia, d. v. M. van der Kolk en T. van der Hoijde; Dingena, d. v. T. de Wind, ongeh. O v.erl ede a: L. J. Colijn, jm. 8 w.J. C. van den Eudeu, jd. 22 j. Geboren: Heudrika, d. v. J. van der Pluijm en A. de Witte; Elisabeth Adriana, d. v. A. van der Pluijm on W. A. N. van Heeswijk; Adriaau Richurdus,. z. v. R. vau der Pluijm eu J. Rijken; Antouie, z. v. C. Bouman en H. Bouman; Caro lina Maria, d. v. A. vau Dintereu en H. van der Plujjm; Iheter Cornells, z. v. A. van Mierlo en A. de Witt. Overleden: A. van Oorschot, z. 7 m.D. Vermeulen, wed. C. Janssens, 69 j.; M. Dekker, d. 2 m. t Giesen, van 131 Aug. Geboren: Gijsbertje, d. van A. 't Hooft en J. Jungerius Pieter, z. van P. Roubos en D. Roolaud. Overleden: W. van Tilborg, 10 w. t Wondrichem, van 131 Aug. Geboren: Jantje Bastiana, d. van A. Hart man en C. v. d. Vliet; Heiltje, d. vau H. Ver hoeven eu A. van Beest; Johanna, d. van C. Vink eu J. SchriekJohanna Helena, d. van P. Vriens en A. v. d. MaasAdriana, d. van A. Moraal Borg en M. G. de Joode Maria Sophia, d. van P. M. Bron en A. E. WiericxHeudrika Huibertje, d. van N. van Andel en L. P. Hartman. Overleden: Viveen, 8 m.J. W. de Joode, 7 j.M. J. Verschuur, 75 j., ochtg. van P. de Joode; F. vau Harderwijk, 35 j., echtg. van T. Vink. t De werken eu Sleeuwijk, van 1 Aug. tot 1 Sept. Geboren: Marinus, z. van P. Verschoor en M. C. van Vuuren Leendert Cornelis, z. vau H. Verhagen en M. van ArkelNeeltje, d. van W. Ottovanger en E. SmitsCornelis, z. van B, A. v. d, Heuvel en W. C. van Gendereu Machiel, z. van M. v. d. Stelt en L. D. Vink Frans, z. van J. Verschuur eu C. Snoek Cornelis Jan Adri aau, z. van G. Evers en D. A Verhoek; Jenneke, d. van H. van Arkel en E. DaimAdriana, d. van A. van Weijgerden en J. Verschoor; Anna Heudrika, d. v. A. Schaar en J. Vink. Overleden: J. Pruissen, 15 d.M. de Pender, 1 m.O. Walraven, echtg. v. J. van Pelt, 77 j. De felle wind van Zondag en Maandag, die nu en dan tot storm oversloeg, heeft in de Goldersche strekon aanmerkelijke schad6 aangericht. Duizenden bij duizenden hectol. appelen zijn afgewaaid. Wat de zoete soorten van appeleu betreft, deze worden aan fabriekanten van appelsiroop verkocht a 1 per hectol., de zure soorten worden op de verschil lende binnenlandscbe markten in ruime mate aan getroffen. Ook tor expeditie naar Engeland en Schot land verwacht men groote toezending van deze soorten, ofschoon de marktprijzen aldaar voor het oogenblik niet zeer gunstig zijn. De algerueene opinie is, dat 1/10 van het gewas der appelen bij dezen $torm is afgevallen; toch kan men verzekerd zijn van een overvloedigen oogst. In het dorp Heugem nabij Maastricht, dat jaar lijks door het miltvuur geteisterd wordt, hebben de gezamenlijke veehouders op raad van den rijksvee arts Jauné, te Maastricht, h n vee doen inenten. Deze inentingen hebben plaats gehad den 6n en 20u Augustus 11. met het le eu 2e vaccin van Pasteur. Het gevolg is geweest, dat 67 stuks ingeënte run- deron niet het minste door de kunstbewerking hebben goledon. De workossen konden hun arbeid blijven verrichten eu de koeien bleven goed aan de melk, terwijl ook de melk na de inenting zonder het ge ringste nadeel gebruikt is geworden. Hoort men in het algemeen van een goed appe len-gewas, ook in de omstreken van Wijk-bij-Duur stede laat het zich buitengewoon goed aanzienalle boomgaarden zitten vol, en bij ouden van dagen is het zelfs niet bekend dat de boomen ooit zoo zwaar beladen zijn geweest als nu het geval is; zij kunnen hun last bijna niet dragen, eu niette genstaande ze overal flink geschoord worden, zijn er reeds ouder de zwaarte van hun last bezweken. Bovendien zijn de appeleu zeer mooi en groot van stak. De harde wind van verleden Zondag heeft echter veel schade aan de koopers der boomgaarden veroor zaakt. Iu Hanover heeft men reeds lang getracht aan het onverdragelijk eu ongezond veenbranden een einde te maken, door op andere wijze de veen-op pervlakte vruchtbaar te maken. De heer W. Peters te Osnabriick is tot de over tuiging gekomen dat dezelfde vrachtbaarheid en zelfs meer, die de aschlaag oplevert, door eene zandlaag, over de te bouweu akker gebracht, kan verkregen worden. Door de zandlaag wordt het veen aan de directe werking der lncht ontrokken, en behondt daardoor het vocht, welke eigenschap weer ten goede komt aan 't daarop liggende en snel drogende zand. Voor bet gezaaide is alzoo het zand de warmte- aanbreuger. terwijl het er onder de noodige vochtigheid onderhoudt. Indien deze aanwending toegepast wordt op de duizende hectaren als landbouw gebruikte veengrond in Hanover, zal znlks voorz<-ker eene nuttige en eu aaugeuame vervanging van hel veenbranden zijn, zoo niet namelijk den meereudeels armen veenland- bouwers aldaar de kosten van nr.-taan koop te zwaar worden. KERKNIEUWS. Toezegging naar Neeile, J. L Fortuin Drooglever te Krim pen aan den IJscl c. u. Aangenomen naar Oldehove, Eisvel de Witt te Rolde. Bedankt: voor Woudrichem, E. B. Gunning te Kloudort. Emeritaat aangevraagd door J. C. Diehl te Loerdain, we gens 41-jarigen dienst. Cmi. Gf.iief. Gf.mkentk. Beroepen naar Nieuwodorp, Kniper te Nienwe-Vennep j Giesendam, A. Douma te Drachten. Aangenomen naar Puttershoek, C. J. Eckhardt, cand. te Go- rincbem. Bedankt voor Stroobos, Biesteiveld, cand. te Amsterdam. Benoemd: tot rector van het Piusgesticht te Amsterdam A. M. C. van Coothtot assistont te Schoonho ven J. J. A. M. Fernantzeu tot kapelaan te Voorschoten J. H. A. Thus tot idem te Haar lemmermeer, O. L. V. Onbev. Ontv.J. H. M. Peeperkorntot idem te Rottordam, H. Lauren- tins P. M. Bots; tot idem te Alfeu aan de Rijn: G. F. G. M. van Rijn. De bladereu van den Geranium hebben, volgens sDe Landman* uit Brugge, eene sterke geneeskracht en de eigenschap om sneden en andere wonden te genezen. Men neemt een of meer bladeren van den Geranium en plettert ze een weinig op een linnen- doek vervolgens logt men 't blad op de woud en dikwijls gebeurt het, dat een enkel genoegzaam is om do genezing der wonde te bewerken. Het hecht zich sterk aan het vel vast, helpt tot vereeuiging der vleeschdeelen en geneest de wond in korten tijd. Men is er nog niet voldoende in geslaagd, om een tramwagen of dergelijk voertuig der electriciteit in beweging te brengen op den vasten grond, of reeds is er eeu plan ontworpen om een electrischen omnibus op het water te bowegen. Er bestaat voor- loopig nog slechts een plan en het is twijfelachtig of wel ooit de electrische water-omnibus als gere geld vervoermiddel het levenslicht zal zien. Voor deeion aan dit systeem verbonden boven de gewone booten schijnen niet te bestaan en wij gelooven dan ook, dat, wordt de water-omnibus werkelijk eenmaal in dienst gesteld, de meeste reizigers zich aan de atoombooten zullen houden, die toch altijd minder kans hebben om bij wind of golfslag hun evenwicht te verliezen. De omnibus bestaat uit eene plaatsruimte als die vau oen gewonen tramwagen, maar 10 M. lang, 2.25 M. breed en 3.3 M. hoog boven de assen. Alloen de wielen zijn iu aanraking met hot water en zin ken zoover in, dat het gewicht van het verplaatste water gelijk is aan dat van den geheelcn omnnibus. Die wielen hebben 2 M. breedte, zijn 5 M. in mid dellijn en worden bewogen door accumulatoren, die bij elk station vervangen zouden moeten worden. De omnibus bereikt, wanneer alle do 50 plaatsen bezet zijn, een gewicht van 10.000 K.G.de rade ren zinken tot 1 M. diepte in, zoodat het voertuig zelf 1.5 M. boven de wateroppervlakte is. De uitvinder van dezen toestel is de heer M. W. Kress te Weenen. Stp. Door Savariu zijn proeven genomen waaruit ge bleken is dat stuk gestooten koffieboonen veel aan genamer van smaak zijn dan gemalene. De Turken die als uitstekende koffiebureiders bekend zijn, be zigen geen koffiemolens, maar stooten de koffie iu mortieron met bonten stampers. Savario brandde zorgvuldig 1 pond Mokka en deelde de koffie in twee gelijke deelenhet eene werd gemalen, het andore op Turksche wijze gestooten en daarna werd van beide aftreksels bereid. Zoowel hij zelf, als eenigo onpartijdige personen, waren eenstemmig van oordeel, dat hut aftreksel van do gestooten koffie de voorkeur verdiende. In het Album der Natuur wordt de volgende bij zonderheid medegedeeld aangaande eene blinde kat: In de Scientific American geeft zekere heer Hovey eon vei slag van hetgeen door hum waargenomen is bij eene kat, die aan beide oogen blind werd. Iu den eersten tijd van zijn ongeluk, schoen het dier van droefheid overstelpt. Het stootte tegen de meubels, viel van de trappen, enz. Woldra even wel begou het weder moet te vatten, naarmate oefe ning het in staat stelde aan het ontbrekende ziutuig te gemoet te komen. Het veranderde geheel de wijze van trappen afklimmen. In plaats van dit langs het midden der treden te doen, liep het langs iedere tree totdat het met zijn knevels den muur voelde; dan daalde het daar af, liep daarop, zich omdraaiende langs de volgende tree weder tot aan den muur dur trap, daalde ook daar af, enz. Allengs leerde poes dit met groote snelheid en gemak te doen. Even zoo leerde zij met zekerheid de plaatsen kennen, waar zich deuren, meubels, enz. bevonden, zoo zelfs dat de heer Hovey dacht, dat de kat haar gezicht terug had gekregen. Opzettelijke proefnemingen waren noodig om hem te overtuigen, dat dit niet het geval was, maar dat het dier nog altijd blind op beide oogen was. De zonderlingste, bjjna ongelooflijke waarneming was de volgende: De beer Hovey nam de kat mede tot op grooten afstand van het hnis, daarbij opzet telijk vele omwegen makend. Toen zette hij haar neder op den met sneeuw overdekten grond. Na eenige oogenblikken klagend gemiauwd te hebben, liep zij rechtstreeks op het huis toe. Door welk zintuig had zich het dier in dit geval georienteerd? Iheaasheden. De Per anen gelooven dat bij eene maansverduistering de maan ziek is en dat men ze door 't maken van een geweldig leven alleen nit hare onmacht en verdooving vermag te wek ken. In de steden in China maakt bij eene zons verduistering de menigte op de straten almede een i oorverdoovend geraas met trommels en schelle instrumenten en rost dapper met zweepen op de bonden los, om ze goed aan 't blaffen en huilen te krijgen. Dit alles geschiedt om den grooten draak te verjagen, die de zou wil oppenzelen. De: keizer van 't heraelsche rijk geeft zich den titel I van »br*iedei der zon en neef der maan.* De Pa-; tagoniërs geloofden vroeger, en gelooven misschien nog, dat de sterren voormalige Indianen zijn oa dat de melkweg aan den hemel een veld is, waarop zij jagen. Dat en vele andere dingen verhalen onsj de reizigers van heidensche en in onze schatting; barbaarsche volken. Eu de christenmenschen nn, die vaak op zoo hooge ont wikkeling en beschaving! zich laten voorstaan Nog ten jare 1654 vlucht ten de bewoners van Parijs bij de nadering van eene zon-eclips vol angst iu du kelders, en in Duitschland wierpen zich de mensehen in wanhoop op do knieën en dekten de bronnen en putten, op dat er uit den hemel geen vergift in vallen zon, wnt zelfs in onze dagen, naar steller dezes zich herinnert., in een dorp in 'tLand van Altena werd nagevolgd op last van een heer, die Dr. voor zijn naam schreef en die den noodigen voorraad aard appelen en groeniun voor 3 of 4 dagen in huis; liet halen. Eu wee hem, die zijne afkeuring over zulke handelingen durfde uitspreken: zulk een werd gebrandmerkt als een spotter, ja een onge- loovige. En dit geschiedde in t jaar onzes Heeren 1851, don 28e van Hooimaand, bij gelegenheid van de groote zonsverduistering, die destijds plaats had! Nog vinden we aangeteekend, dat toen de aan gekondigde tijd der laatstgemelde eclips naderde, iu Beieren en andere landen velen hun testament lieten maken. Eene vrouw vermaakte al hare bezittingen aan haar zood, en gaf op de vraag, wat deze by den verwachten ondergang der wereld aan dat goed zou hebben, ten antwoord: Hij is nog jong en ving, en wellicht ontkomt hij 't gevaar nog!* D. v. d. B. Volhardend. Winkelier (tot den reiziger). Ik zeg u, mijnheer! dat ik thans hepaald niets noodig heb; laat mij nn met vrede. Reiziger. Verlangt u de toezending per spoor of per stoomboot? Het »L. Dbld.« bevat de volgende advertentie:. A. K1 ijn van Scheeveningen voor Neemens het Huiwelijk in te treeden Met een Groot vor moo- gen van acht pop daar de Brnit in dit Groot vermoogen van acht pop geen zin bad heeft zij bij Gevolgt er de pen door haar Bruidschap Gehaalt Katwijk aan zee N v D PLAS De macht der gewoonte. De burgemeester eener kleine stad, die vroeger rechter was geweest, moest nu voor de eerste maal een jeugdig paar echtelijk verbinden. Wilt gij den heer van Schralenstein als uw wettigen echtgenoot aannomen? vroeg hij aan de bruid. En toen deze de vraag met ja beantwoord had wendde hij zich tot den bruidegom eu sprak En gij beschuldigde, wat hebt gij tot uwe verde diging in te brengen? Onbedachtzaam. Kollnor. Verlangt u ossetong? Gast (met veel zwier:) Bah, die hangt me reeds de keel uit. Op de tentoonstelling te Amsterdam zag men behalve de keur van prijzen, ook een boertje aangekocht voor de verloting. Een grappenmaker had hem eene kaart met dat; opschrift op dun rug gespeld. f Waalwijk, 5 Sept. Veemarkt aangevoerd 230 stnks. Kalfkoeien ƒ325, dito Vaarsen 260. De handel was zeer geannimeerd. Varkeus: biggen, ƒ9. Eieren 5 de 100 stuks. Boter aangevoerd 725 K. G., prijs ƒ1.40 a ƒ1.60 per K. G. t Dussen, 6 Sept. Aangevoerd 132 kilogr. boter. Prijs 1.46 tot 1.54. Maassluis, 28 Augustus 1883. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Heusdeu, zal op DONDERDAG 20 SEP TEMBER e. k., gelijk met do Heusdensche Jaar markt, een wedstrijd doen houden van springstieren, waarvoor als lo prijs wordt uitgeloofd eene som van 30 en als 2e prijs 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten znllen de bekroonde stieren gedurende een zooge- naamden dektijd, dat is van af den dag dat de wedstrijd heeft plaats gehad tot den 15 Juli daar aanvolgende. in een der gemeenten tot de afdeeling behoorende, tot dekking beschikbaar moeten zijn. Ook zal niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De wedstrijd zal plaats hebben op het Bnrcht- plein, des voormiddags te elf ure. Heüsdf.n, 16 Augustus 1883. Hot bestuur der afdeeling voornoemd, L. J. VEERMAN. M. A. BOLL. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Water schap »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Hensden c. a.* zullen op Zaterdag den 22 September 1883, des middags ten 12 ure, ten huize van H. Mourik te Heusden, bij enkele inschrijving, publiek C. Inlicbtiugen geven Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, zoomede den opzichter J. VANTUIJLGz. te Heusden, bij wien vanaf 16 September e. k. de Bestekken ad 50 CENTS per exemplaar verkrijgbaar zijn. Heusden, 3 Sept. 1883. De Dijkgraaf, H O IV C O O JF\ De Secret.-Penningm., D U IJ S E R. de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. Dit meer en moer algemeen Kindervocdsei, bij onvoldoende moedermelk, wordt door velo Heeren Doctoren aanbevolen, terwijl ondergeteekende ver- scheidene Attesten ontvangt van de goede uitkomsten, aangewend ook bij zeer zwakke kinderen. Ik heb tot gemak mijner geëerde Clientèle, Dé- póts geplaatst en worden dezelve gevraagd daar, waar ze nog niet zijn. Chemischo en microscopische bevinding met ge bruiksaanwijzing op aanvraag gratis verkrijgbaar bjj M. C. Poldermans, Gorinchem. Sliedrecht, A. A. van der Wint. GiesendamP. Boelhouwer. Boven-Hardinxveld, H, Maas. WerkendamJ. Dekker Az. I Ilerwijnen, M. van Strate, Winkelier. LeerdamJ Rouwert, ZwijiulrechtL. van dor Have. Vlaardingen, Wed. J. T. Lambach. Amsterdam, J. Loopik, Prinsegracht, hoek Spiegelstraat. Paulus Potterstraat. Bekroond op verschillende Tentoonstellingen. Dit Zout is om de bijzonder goede eigenschappen boven alle andere soorten te verkiezen. Op vele markton worden reeds hoogere prijzen betaald voor producten, welke met dit Zout xiju bereid. Verkrijgbaar in Zakken van 2 Cwt.,. 1 Cwt., */8 Cwt. Nadere opgaven en monsters verkrijgbaar bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3