No. 208. Woensdag 26 September. Philosophische eieren. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN Heusden. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1Eranco per post zonder verhooging. pnjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote lette» naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Staring verhaalt ons de geschiedenis van een eerzaam landbouwer, wiens werk met grooten zegen bekroond was en die er warmpjes in zat. Nu werd de blik hooger op geslagen en de zoons van den man, hij had er twee, moesten wat meer in de wereld beteekenen dan de vader. Er was geld ge noeg om ze te laten studeeren, dus ze zouden studeeren. Het bleek echter al spoedig, dat de oudste geen hoofd voor studie had men moest zich bij het onvermijdelijke neer leggen en men zou het met den jongsten zoon probeeren. Dit ging beter en al spoe dig was de tijd aangebroken dat zoonlief naar een grootere plaats moest, om de studiën voort te zetten. Na een verblijf van een paar jaar, die heel wat geld gekost hadden, was de aspirant-geleerde eens met vacantie thuis. Terwijl men zich over de thuiskomst verheugde en de eerste drukte voorbij was, bracht de vader het gesprek op de studie. Hij wilde wel eens vruchten zien van den tijd en het geld. Hij vroeg dus wat zijn Benjamin tegenwoordig stu deerde en welk vak zijn lievelingsvak was. Zijn lievelingsvak was de philosophie. Dit woord was natuurlijk Hebreeuwsch voor den vader en er moest eene nadere uitlegging komen. Met de uitlegging was de zoon min of meer verlegenhij zou zijne toevlucht maar nemen tot een voorbeeld. Hij wijst op een bord dat op de tafel staat en vraagt zijn vadert //Wel, hoeveel eieren liggen er op dat bord?" //Drie", antwoordt de vader, //die vraag is niet moeielijk te beantwoorden." //Dat zou men zoo zeggen", spreekt de zoon weer, //maar mijne philosophie zegt mij, dat er vijf zijn." De vader staat natuurlijk ver baasd, de moeder kan er in het geheel geen touw meer aan vast maken. //Ja", gaat de zoon voort, //gij zult mij niet tegen spreken, dat, waar drie eieren zijn, er ook twee zijn." //Natuurlijk", is het antwoord. //Welnu, drie eieren en twee eieren zijn vijf eieren, niet waar? Dus er zijn vijf eieren. Bat leert ons de philosophie." //Ei, leert dat de philosophie, nu heb ik het klaar gevat." En het bord nemende, zegt de vader, telkens een ei nemende//dit ei is voor je moeder, dit voor je broeder, dit voor mij en de twee overschietende philosophische eieren zijn voor jou." Of de zoon nog verder in de philosophie gestudeerd heeft, is ons niet bekend en daar hebben wij ook niet meer mee noodig. Dit verhaaltje komt ons telkens voor den geest, wanneer wij menschen zich zien in spannen om iets te bewijzen, om iets aan het volk op te dringen, hetgeen zij voelen en tasten kunnen dat onwaarheid is. Men is altijd toch geneigd het onwraakbaar ge tuigenis zijner oogen en ooren te gelooven en dat gaat bij eene groote menigte menschen zelfs zoo ver, dat zij het ook dan nog doen, wanneer hun op onomstootelijke wijze be wezen wordt, dat hun oor en hun oog hen bedriegt. Dat ondervinden wij dagelijks, wanneer er gesproken wordt van op- en ondergang der zonwanneer men menschen wil overtuigen, dat zij zich vergissen, wan neer zij wanen spoken gezien te hebben cn dergelijke. In deze gevallen is het den grooten hoop toe te geven dat zij meer aan het getuigenis der zinnen hecht, dan aan het doorslaandste bewijs. Om het bewijs namelijk zelf te begrijpen, daartoe behoort geen kleine mate van ontwikkeling en die ontwikkeling wordt bij de meesten gemist. In zekeren zin is het zoo erg niet dat een groot aantal menschen gelooven dat het de zon is, die op en neder gaat, in plaats dat de aarde zich beweegt. Zij zullen daarom in hunne gezondheid of in hunne beurs geen schade lijden. Maar iets anders is het wan neer men om der wille van eigen overtuiging propaganda wil maken voor eene waarheid, die het volk voor geene waarheid houdt, omdat het van het tegendeel alle dagen de duidelijkste bewijzen ziet. Zoo lezen wij tegenwoordig in een dag blad, dat vooral onder het volk vele lezers telt, zeer geleerde vertoogen over lmt onhoudbare, het onzedelijke, het na- deelige, het Godonteerende en ik weet niet wat al meer van de vaccinatie daar wordt gesproken van //stinkende etter builen" van //verpeste stof," daar worden de harmonische woorden opgedoken die Bilder- dijk tegen de vaccine gebruikte, daar worden autoriteiten aangehaald, die alleen de inge wijden kennen, maar die duizenden bij dui zenden niet kennen en nooit hebben hooren noemen. Daarin vindt men o.a. het volgende, dat notabene voor den leek als een zeer begrij pelijke stelling wordt genoemd: //Bij alle infectie-ziekten heeft men zware, middelma tige, lichte en abortief 'vormen. Ook de vari ola zal wel hare zware en lichte vormen hebben met alle tusschentrappen. Als de infectie niet te intensief is, zal de ziekte verloopen onder het beeld van varioloides." En een weinig verder: z/Door de onderzoekingen van Bollinger, Koch, Pasteur, Waldemeijer en anderen is het gebleken, dat er in het menschelijk lichaam mikro-orgcinismen kunnen voorkomen, wier verblijf in het lichaam met specifieke ziekten gepaard gaat. Met vrij groote zeker heid kan worden beweerd, dat de specifieke ac/entia, die pokken, miltvuur, febris resus- sens enz. voortbrengen, door lagere organis men ontstaan. Door Paul Bert en Chauveau zijn in de gewone vaccine pok zulke organis men gevonden. In pas gevormde pokken heb ben deze mikro organismen de gedaante van een mino coccusna korten tijd veranderen zij in een strep to coccus." En verder nog eens: z/De leer de bacteriën, depgaemische septi- chaemische en ichorrhaemische processenhet vraagstuk der tuberculosezij alle hebben ons tot de kennis gebracht hoe gemakkelijk in het menschelijk lichaam giftige stoffen kunnen worden overgenomen. De vaccinatie kan een der wegen zijn waardoor onwille keurig die ziekten, syphiliserysipelas en tuberculosis overgebracht worden. Het is begrijpelijk dat men een tegen stander kan zijn van de vaccine, of dat men een tegenstander is van de verplichte vac cine, maar niet zoo gemakkelijk is het te begrijpen hoe iemand het in zijn hoofd kan krijgen, dat hij door zulle en zulke bewijzen het volk zal overtuigen. De meeste lezers begrijpen er eenvoudig niemendal van en slaan het dus over. Kon men in een popu lair geschreven stuk duidelijk aantoonen dat de vaccine verderfelijk ishet laten zien zoodat het binnen de bevatting lag van de groote massa, dan zou men zijn doel gemak kelijker bereiken kunnen. Maar zoolang het volk ziet en leest, dat er weer zoo en zoo veel in eene gemeente door de pokken zijn aangetast, en geen van die allen zijn gevac cineerd of op eene enkele uitzondering na; wanneer het volk ziet, dat de gevaccineerderi op enkele uitzonderingen na vrij loopen, bewijs er dan maar op los, met groote woor den, met geleerde namen en onbegrijpelijke termen. Men zal u laten zittenv met de philosophische eieren en zich laten accinee- ren en zijne kinderen mede. Gij zult wel volgelingen krijgener is geene leer zoo dwaas geweest of zij heeft volgelingen ge had en martelaars, maar de volgelingen zullen zijn als de Benjaminieten onder de stammen Israels. «Wees u dan maar gerust; Mazatlan, in weer wil van zijn armoedig uiterlijk, zal u gemoedsbewe gingen genoeg bezorgen, om naar een rustig leventje te haken. Vooreerst hebben wij hier het spel, dan de jacht, en een jacht die niet voor de poes is, niet van gevaar ontbloot, en eindelijk nog den smokkelhandel. »Ik besef zeer goed, dat het ellendige uitzicht van onze stad u in den beginne onaangenaam getroffen heeft; maar u kunt er op rekenen dat er meer goud en rijkdommen in onze huizen zijn, dan de ruwe mu ren en de daken van palmtakken zouden doen ver moeden. Die tegenstelling lusschen schijn en werke lijkheid komt daar van daan, dat Mazatlan zoo eensklaps door de fortuin verrast is, dat het den tijd niet heeft gehad zich van zijn lompen te ontdoen. »De handel van onze haven, slechts door zeven of acht koopmanshuizen vertegenwoordigd, is niettemin zeer belangrijk. Geenerlei mededinging te vreezen hebbende van de naburige gewesten, die, te verwijderd van Mexico of van Acopelco om daar in hunne behoeften te voorzien, noodzakelijk onze schatplichtigen worden, handelen wij als dwingelanden en zonder iets toe te geven. »0nze nabuurschap met Califurnië, de Sandwich eilanden, Guayaquil, en zelfs om zoo te zeggen met China, verdubbelt onze hulpbronnen. China zendt ons zijne weelderige zijdewaren toe, zijne katoenen stoffen, zijn duizenderlei wonderen van volksvlijt. De Sandwich eilanden en Guayaquil leveren ons cacao, de tabak en 't Corduaansche leer, artikelen die. verboden door den arancel, of het tarief der tolbeambten, het voordeel hebben hunne inkomende rechten niet anders te be talen dan in sluikerslist. Wat Californië betreft, dat evenzeer zijne eigene landbouw-rijkdommen versmaadt als het belust is op Europeesche koopwaren, dat geeft ons voor eene kist prullen, die wc er naar toe zen den, een volkomen lading van huiden, talk, gerookt vleesch, inlandsche brandewijn, ruwe suiker of meel. Verstoken van een dadelijke scheepvaart op Europa, is het ook nog door onze tusschenkomst dat Cali fornië genoopt is zijn kostbaar goudzand in te schepen 1). «Wij hebben maar eene vrees, die is dat het zich op een goeden dag los zal maken van het Mexi- caansch bestuur, cn zich in de armen van de eene of andere groote mogendheid werpen van Rusland of van de Vereenigde Staten b. v., die allebei vurig naar het bezit er van haken. Als die gebeurtenis plaats had, dan kan men on mogelijk al de gevolgen daarvan berekenen, maar ze zouden ontzachlijk groot zijnals die gebeurtenis plaats greep, zeg ik, zoude zij ons noodlottig zijn; die verwonderlijke placer es, die Californië bevat, uitgestrekte oceanen van goud, die er sluimeren, niet onbekend, maar onontdekt in woestenijen, en die men heden ten dage nauwelijks ontgint, uit vrees voor de wilde Indianen, zouden een gansch heirleger van Eu ropeanen aantrekken, en een ongewonen stoot toe brengen aan den voorspoed van dit land. In dat ge- 1) Zoo was nog vóór betrekkelijk weinige jaren, tijdens de eerste placero door Sutter werd ontdekt, inderdaad de toestand van Californië; val zou de handel de golf der purperzee oversteken en zou ons gaan verlaten, om zich te vestigen te San Francisco. Laat ons hopen, dat zoo die treurige gebeurtenis plaats grijpt, zulks niet dan na lange jaren wezen zal »Ik dank u zecr,« zeidc ik tot mijn koopman, die zich genoodzaakt achtte, in zijne hoedanigheid van Engelschman, over den handel met mij te praten, »maar ik zou nog wel zoo lief eens eenige inlichtin gen willen hebben over liet huiselijk leven, dat de bewoners van Mazatlan leiden. Vertel me liever eens wat van bun zeden en hunne gewoonten!» «Dat is een leelijk thema, 'twelk gij mij daar te behandelen geeft,antwoordde mij de heer King. «De bevolking van deze havenstad is uit gelukzoe kers saamgesteld, wie weet waar al van daan geko men, uit kooplui in goud en uit smokkelaars, en wat nu het huiselijk leven van die brave lui betreft, dat laat zich in drie woorden uitdrukken: «diefstal, zwel gen, moord.Te Mazatlan bestaat overheid, recht bank, noch kerk. «De eenige gestelde machten, die we er hier op nahouden, zijn de administratie van het tolkantoor, de havenmeester, de alcade en dan ten laatste nog de capataz des cargadores, of kapitein der sjouwerlieden. De beheerder van het tolkantoor leeft op een grooten voet van smokkelarij; de havenmees ter met meer moeite, want hij heeft geen ander mid del dan aanwijzingen op de regecring af te geven, en iedereen weet dat de Mexicaanse!)e regeering lie ver in eens een sergeant generaal maken zou, dan een kapitein zijn maand achterstallige soldij betalen. De alcade, ja, met dien is 't een ander gevalzijn bestaan hangt niet van 't gouvernement af; hij houdt er efeina^iin van talk op na en is daarenboven zeer vindingrijk. Lij is knap genoeg om te zorgen dat hij zich de boeten, die hij oplegt, betalen laat, en heeft verbeeldingskracht genoeg om gewijsden uit te vinden, tot heden toe onbekend. Laatst onder an deren heeft hij een armen drommel veroordeeld om een kist smeerkaarsen van hem te koopen voor het dubbel van de waarde. «Somtijds zelfs, als een ernstig geval zich voordoet, zoo iets als een moord b. v neemt de alcade 't op zich, uit loutere welwillendheid, legen den beschul digde de doodstraf uit te spreken, want de alcade is eenvoudig een vrederechter, en ieder gevonnisde, die veertien dagen gevangenis en honderd piasters voor kosten, schaden en interessen over heeft, ont snapt aan zij re kennisneming. Overigens is nog nooit een doodvonnis te Mazatlan voltrokken, en de ver oordeelde koopt geregeld zijn leven af voor een vijf tiental oneen in goud, het gewicht der looden kogels voorstellende welke hem waren toegedacht. Hier wor den de misdaden zoo maar familiaarweg behandeld, weet ge 1). «Wat nu u zeiven voor het tegenwoordige betreft, ga nooit uit na zeven uur 's avonds, zonder een sabel mee te nemen; weiger flinkweg een sigaar in't don ker aan al wie u vragen mocht den zijnen op te steken; en pas vooral op dat gij geen standjes krijgt met Ramirez, zoodat «Wacht eens, neem me niet kwalijk,» viel ik den heer King in de rede; «ik houd u bij uw woord; dat is al de tweede maal sinds ik te Mazatlan ge komen ben, dat men mij van dien Ramirez praat, zonder in eenige bijzonderheden te treden, precies alsof iedereen dien man maar kennen moet, al is men 1) Ciiampèirc zou Lodewijk Mulder zeggen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 1