BINNENLAND, huur opzei tuin al dicgonon, die de rust der fatsoenlijke burgers moedwillig verstoren, dan zou er zeker veel gewonnen zijn. Wij "gelooven tenminste, dat die middelen vrij afdoende zouden zijn en dat wij dan niet meer naar de Doppdgeige zouden behoe den te wenschen. de orde is. Den ouden tijd boven alles te prijzen, gaat niet aan. Hij was gruwelijk in zijne straf en gaf macht in handen van mcnschen, die er dikwijls misbruik van maakten, maar toch ook somtijds legde hij straffen op, die met goed succes nog konden opgelegd worden. Daartoe behoorden vooral de straffen op las ter en twisten op straat. Tegenover een lastertong of een straatschandaal staat men tegenwoordig maar al te dikwijls machteloos. Te Berlijn wordt jaarlijks ongeveer 100,000,000 kilogr. vleosck verbruikt; 5,000,000 k. gevogelte, 988,000 k. wild, 10,000,000 k. boter, 1,500,000 k. kaas, 9,500,000 k. eiereu, 15 millioen k. fruit, 9 mill. k. groenton, 39 mill. k. aardappelen, 2i/a mill. k. versche visch, 1,600,000 k. gerookte eu gedroogde visch eu 61/2 mill, naringen. Te Unjordöbling, bij Woenen, is onlangs oen museum van postzegols geopend, waarin do meest verscheiden en zoldzaamsto tentoongesteld zijn. ihv ■is daar 0. a. een glazenkast, die oen waarde van een half millioen gulden aan postzegels oevat. Op don spoorweg van Spa naar Thoux heeft Za terdagmorgen oen treffend ongeluk plaats gehad. Te Spa zijn 3 waggons van een goederentrein los geraakt en daar do vreg aldaar hellend is, zijn zij met kracht naar Thoux terug geloopon. In hnn vaart hebben zij een haltpaal omvor geloopon en, daardoor ontspoord, zijn de waggons tegen het huis van een baanwachter govallon, waann zich de baanwachter mot zijne 4 kinderen bevond. Hot huisje stortte in, met het treurige gevolg dat de 5 personen onmiddellijk dood waren. De^ vrouw van den baanwachter was juist uit het huisje ge gaan om hot spoorhek te sluiten. Bij Seynac reden 2 goederentreinen tegen elkander aan. De schok was geweldig. 3 porsonon werdon gewond, l zeer ernstig. Ook bij Rognac had oen spoor wegongeluk plaats, ditmaal door botsing van 2 gewone treinen. Verscheidene waggons worden ge- hoel vernield. Het aantal gowondon is aanzienlijk, maar nog niet bekend, aangezien er verscheidene onder het puin waren bedolven. Een jong mensch van 18 jaren to Marseille maakte hot hof aan oen getrouwde vrouw; do man betrapte hot paar en riep: »lk ga do politie halenDo jonge minnaar sprong uit hot raam oenor 2o verdioping en was terstond een lijk. Te Napels viel oen stoomtram >m aan don ingang der stad, op een steile helling. VI de wagens werden van do rails geworpen5 nersoueu kwamen om, al do andoren werden go- wond 24 moesten naar hot hospitaal worden over gebracht. Men maakt zich wel eons ongerust over de on- 'veuredigo toeneming van het aantal personen, die anders dan in voortbrengende nijverheid hun bo- staan vinden, en aebt dit vorschijnscl een dei h'oobsVè gebreken van do nieuwe staathuishoud kundige en maatschappelijke inrichting. In do Vereonigdo Staten openbaart dit verschijn sel zich het sterkst. Daar waren b. v. in 1856 «3,939 advocaten on in 1880 64,1' 7, een aantal, Bat do bohoofl.on der bovolking ver te boven gaat. flloveu oen zeker punt geldt het: »hoo mcoi advo caten hoe slechter de wet.. Ook in andere richtiu- Ireu vertoont zich hetzelfde vorschijnscl. Ilot aan tal bankiers, makelaars, agenten en andere helpers Iran de voortbrengoudo nijverheid is buiten ver houding gro t. 1 Als het zoo voorlgaat, rekent de Pall Mall llazette« uit, dan zullen de Vereonigdo Staten over Hp jaren op 200,000 advocaten kunnen roomeu. j Iet zou verschrikkelijk zijn. Maar misschien gaat wt wol niet zoo voort en komt hot nooit zoo ver. Een huis, dat, niemand koopon wil, zal te Moskau lot el kon prijs verkocht worden. Het is hot zoogo- Inamde aanslaghuis,* aan den spoorweg Moskau- Kursk, van waar in 1879 oon aanslag werd ge- floegd op eon Keizerlijken trein uit Odessa, dio «en echter oou anderen trein trof. I Hot huis behoort aan den nihilist Leo Hart- jiann, on is tegenwoordig een toevlucht voor vage- I enden, die or overnachten. De verkoop geschiedt Gevolge den eisch van oen vrouw te Moskau, die I la" schuldvordering op den eigenaar hoeft. Zjj l lagde den Prist»w, den daarmede belasten amb- 3 maar, die aanvankelijk weigerde tot den gorechto- S ikeu verkoop over te gaan, omdat or geen koopers «luiden zijn, voor de arrondissements-rochtbank, en 0 beval hein, aan haar eisch gevolg te geven. en Wcouor, die niets beters te doen had, heeft IP' oen graankorrel de 45o psalm (te zamen 394 ptters) geschreven on op do vier randen van een 'Misifekaurtje (ongeveer zoo dik als de rug van oon Ine ten synagoge-gebed van 360 letters. Het gtiebelschrift moot zoo duidelijk zijn, dat een ge zoen mensch liet zonder inspanning met hot blooto ?,W kan lozen. Hj^n~"Xmerikaanscho dame droeg onlangs op eon in hot iörand Union-Hotelto Saratoga voor waarde van 105,000 dollars 262,500) aan pinten en 30,000 dollars 75,000) aan kant. ip enkele vlecht nedervaiieiid op smalle en gewelfde loudei svervolgens onmatig gespleten oogen, die ech- nauwelijks geopend waren, en aan de uiteinden ■waarts liepen naar den kant der slapen toe. I'Zoo was de heer Pépé-Pépé in levenden lijve, al- os wanneer men hij mager en dunne ledematen een voegt van geweldige rondheid. Wat zijn klee- g betrof, die bestond uit een handvol lompen, met benijdenswaardige zorgeloosheid over zijn lichaam ■spreid. (Wordt vervolgd.) Het crenot van die kostbare kleeding had echter de schaduwzij dat de dame overal gevolgd werd door twee geheime agenten van politie, die haar tegeu dieven moesten beschermen. HEUSDEN, 5 Oct. t Naar wij uit goede bron vernemen zullen heden aan de betrokken gemeentebesturen worden toe gezonden de stukken rake-nde de onteigeningen ■noodig voor de uitvoering van het wetsontwerp tot heropening van den Maasmond. f Onder de vertegenwoordigers der interna tionale landbouw-tentoonstelling, welke te Amster dam onder bescherming van Z. M. den Koning gehouden wordt van 25 Aug. tot 6 Sept. 1S84, vinden wij ook vermeld de heeren J. Janssens Kantors te Tilburg en M. A. Boll te Eeten. t BOMMELER WAARD. Het traktement van P. Schaap, postbode van Aalst op Zuilichem is met 50 verhoogd. t ZUILICHEM. De heer A. M. Ruijraschoot, heeft ontslag aangevraagd als lid van den gemeen teraad. t Mejuffrouw J. G. F. Bakkes, benoemde onderwijzeres aan de openbare school alhier, zal den 15 dezer hare betrekking aauvaarden. t POEDEROOI,]EN. liet nieuwe schoolgebouw is den len dezer in gebruik genomen. Eeestelijk- lieden hadden hierbij niet plaats. t BEWERKEN. Woensdag had alhier de plech tige teraardebestelling plaats van inej. E. A. S. Eruijt van Hertog, in leven onderwijzeres aan de openbare school van den heer Van Slavenburg. Tal van belangstellenden vereenigden zich oin de groeve, alwaar een welsprekend en troostrijk woord gesproken werd door genoemden heer, onder wiens leiding zij werkzaam was, uit naam van het geheele onderwijzend personeel, dat ver zocht had haar naar hare laatste rustplaats te mogen dragen. Hierna sprak de heer Ridderhof alkier nog eenige treffende woorden, waarna haar behuwd- broeder, de heer Verdoom uit Werkendam, uit naam der geheele familie, allen hartelijk dankte voor de eer, der jeugdige overledene bewezen. Een viertal zeer fraaie kransen, door vrienden, vriendinnen en kinderen geschonken, bedekte het lijkkleed. t HERWIJNEN. De collecte voor de ramp te Krakatau, heeft alhier opgebracht f 63.30. t AALBURG. Verleden Zaterdag haalde de zoon van A. van Wijk, aan den Maaskant alhier een wagen met riet. Onder het laden wordt het paart schichtig, door het fluiten van een schroef- boot. De jonge van Wijk greep liet paard bij de lijsten, struikelde en geraakte onder het wiel dat hem over de schouders heen ging. Erg gekneusd werdt hij in zijne ouderlijke woning gebracht. Tot heden is zijn toestand bevredigend. t OUD-HEUSDEN. Naar wij vernemen heeft de kommandant der brigade Maréchaussees te Ileusdeu eene belangrijke ontdekking binnen deze gemeente gedaan. Eenigen tijd geleden failleerde een ingezeten te Alten en werd de meening gekoesterd, dat niet alle koopmansgoederen behoorlijk waren opgeleverd. Door naauwkcurig onderzoek van de politie is men er eindelijk in geslaagd, de vermiste goede ren in deze gemeente te ontdekken en in beslag te nemen. t DALEM, 4 Oct. Het tractement van den brievengaarder al Lier, is bij ministr. besluit van 24 Sept. j.l. 110. 64, verhoogd met 50, en al- zoo gebracht op f 150. t Kerkvoogden der nerv. Gera. alhier, heb ben zich tot het collegie van toezicht gewend met beleefd verzoek om subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van het restaureeren hunner kerk. WAALWIJK, 5 Oct. De verleden Maandag in onze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de slachtoffers der ramp in onze O. I. bezit tingen heeft opgebracht f 140. Verleden Zondag is in onze gemeente een landbouwer uit Elshout door een viertal personen, die met zijn paard en kar wilde gaan rijden, toen hij zich daartegen verzette, erg mishandeld. Te geu de marechaussees, die ter hulp geroepen wa ren, werd verzet gepleegd, terwijl een menigte volks de politie in het volbrengen van plicht be- moeielijkte. Do daders schijnen bekend te zijn en zullen dus waarschijnlijk kunne verdiende straf niet ontgaan. t LAND VAN HEUSDEN. Naar aanleiding van hot door hh. Ged.-Staten gericht schrijven van 13 Sept.. j.l. aan vorsokillende Gemeente- en Water schapsbesturen betrekkelijk de verlegging dor uit monding van de rivier do Maas, werd den 2deu dezer op uitnoodiging van den hoer M. A. Boll, burgera. van Eeten c.a. en Drongeleu c.a., te Eeten oone bijeenkomst gehouden, waarop vertegenwoor digd waren: a. de Gemeentebesturen van Eeten c.a. en Dron geleu c.a.; Aly o neen werd goedgevonden aan hh. Ged.-St. te antwoorden als volgt: Wij hebbou de eer, enz. Dat wij met groote bevreemding uit do ons toe gezonden stukken hebben gezien, dat daarin niets hoegenaamd is opgenomen, hoedanig in do uitwate ring en irrigatie der landen, die benoorden de nieuwe rivior en ton zuiden boven de Waalwijksche haven zuilen komen te liggen, zal worden voorziendaarna hebben wij evenwel vernomen, dat voor de uitwate ring van genoemde landen binnen den uiouw aan te leggen dijk een afvoer- of uitwateringskanaal zal worden gomaakt, waarvan het ontwerp bevorens zal worden ter inzage gelegd. In het vertrouwen, dat zulks zal geschieden, zal men than- over dit afvoer- of uitwateringskauaai uiets anders zeggen, dan alleen dat, wil men de laudeu, gelegen in de landstreek Heusden eu Alteua en die der Lang-tra it niet tot moeras terugbrengeu, er behoorlijke afvoer en uit wateiingskaualen binnendijks behooreu te wor- uon aangebracht, aanvangende te Aalburg en te Hedikhuizen en uitmondende aan bet einde der nieuwe rivier eu welke kanalen in orde moeteu zijn opgeleverd, alvorens met hot graven der nieuwe rivier een aanvang worde gemaaki, of wel ai.u het Oude Maasje eenige verandering worde irebracht. Wat evenwel de irrigatie of inluting van water betref., waaraan algemeen zeer groote behoefte be staat eu waarin thans op ouue voldoende wijze wordt \oorzien door^ hot Oude Maasje, daarvan wordt, zooals gezegd is, niets vermeld, hoewel daarin op eene eenvoudige en min kostbare wijze kon worden voorzien, door het maken eener inlaatsluis dooi den nieuwen aan te leggen dijk aan het begin van het te graven afvoer- of uitwateringskanaal. Wordt zoodanige sluis niet daargosteld, dan zal in zeer vGe_ polders de zoo hoogst uoodige inlating van wa ter in den zomer niet meer kunnen geschieden, waardoor eene onberekenbare schade zal wordeu toe gebracht. Ook heelt men gezien, dat te Drougelen geene aanleg- en losplaa's voor schepen, benevens eene bergplaats voor goederen op het plan voorkomt, iots in welks bezit men tkaus is on waaraan voor don landbouw zeer groote behoefte bestaat. Verder heelt men opgemerkt, dat geen vaste overgang over de nieuwe rivier zal worden gemaakt, hoewel de noodzakelijkheid daarvan zich in hooge mate zal doen gevoelen, vooral bij hoog opporwater, ijsgang en ruw weder 0111 Ileusden, zijnde do zetel van hol Kautougerecht, waaroudor hot geheele land van Housdeu en Altena ressorteert, eu het naastbij ge legen station van den spoorwog 's BoschZwalswe (Elshout,) als die lijn zal geopend zijn, te kunnen bereikendien overgang bezitten wij nu eu wij stellen er hoogou prijs op dien te behouden, zoodat wij eene vaste brug te Housdeu hoogst noodig achten. Wijders komt het ons voor: a. dat do op desehetsteokening voorkomende kunst- wogen vorder behooreu te worden doorgetrokken l. dat kostelooze overgang over do nieuwe rivier steeds behoort plaats to hebben eu Wij nomen alzoo do vrijheid u beleefdelijk, doch tevens mot den moesten ernst te verzoeken, te zor gen, dat in de aan te gane overeenkomst door hot Rijk met deze provincie worde opgenomen: lo. dat de afvoer- en uitvvateringskaualen biu- noudijks moeten zijn aangelegd, alvorens aau het Oude Maasje eenige verandering wordt gebracht; 2o. dat, 0111 de polders van versch water te kun nen blijven voorzien, aan het begin van de sub 1 bedoelde kanalen, door de dijken, die aau beide zijden van do Nieuwe Maas komen te liggen, iu- laatsluizon worden daargosteld eu onderhouden;' 3o. dat, ter vorvauging van de thans bestaande haven, aanleg- en losplaats voor schopen en berg plaats voor goederou to Drongelon, eene behoorlijke aanleg- en losplaats voor schepen en oeno bergplaats voor goederen worde gemaakt eu onderhouden. Zoo mede dat 111 do nahijhoid van Gonderou eeu toegang tot de rivier en aan dezelve eene aanleg- en°los- plaats voor schepen wordt gemaakt; 4o. dat Ileusdeu, door een vaste brug, aau het land van Heusdeu eu Altena blijft verbonden; 7o. dat de Waalwijksche haven door eoue schuts- sluis met do nieuwe rivier worde verbonden. Ten slotte veroorloven wij ons de vrijheid u uoc mode te deolou, dat hot ons bekend is, dat de Raad dor gemeente Waalwijk zich hoeft gewend tot don hoer Min. van waterstaat, handel en nijverheid met verzoek, dat tot borstel dor communicatie, boven do haven te Waalwijk, te Gauzooien oen stoomboot- voer wordt aangebracht. Een stoombootveer achten wij ook veel verkieselijker dan een pontveor, en bovendien wordt daardoor uitgevoord hot besluit dor Staten van Noord-Brabant van 15 Juli 1880, waarbij voor de ontwerpelijke zaak eene bijdrage uit de Provinciale kas in do kosten is toegezegd, bij welk besluit onder no. 7 is opgenomen »dat de gemoenschap over du rivier betzij door bruggen, hetzij door «toombooton wordt verzekerd, c Ook,°uaar onze bescheiden meenjug vordert het algemeen be lang dat die overgang blijft te Drongelen, zooals op do schotstoekening is aaugogev.n. Niet alleen, dat do communicatie te Drongelon aanzienlijk veel drukker is dan over Gauzooien maar bovendien: Volgt de ondeifteokeniug. Is het zeer waarschijnlijk (lat Gorinchem 1 November a. s. met het oosten zal verbonden worden, de gemeenschap met Dordrecht zal, naar wij hooren, UOcr lang op zicli laten wachten. Immers er wordt gemompeld dat de aannemer van den bovenbouw der spoorbrug te Sliedrecht nog niets van zijn werk heelt verricht. Te vreemder klinkt dit als men in aanmerking neemt, dat de aannemer voor iede- ren dag te laat vijftig gulden boete betaalt, zoo dat hij jaarlijks het niet onaardige sommetje van ruim achttien duizend gulden boete moet offeren. Wij begrijpen het niet, maar zeker is het dat de Rijnspoorwegmaatschappij alle reden heeft om de vertraging van de werkzaamheden aan de lijn Rotterdam—DordrechtGuiinchem—Nijmegen Keulen met meer dan gewoon welgevallen gade te slaan en waar zij kan te bevorderen. N. G. Ct. Uit Werkendam schrijft men De eerste drie schepen met beetwortelen geladen, bestemd voor de suikerfabriek, die den lsten October hare werk zaamheden heeft aangevangen, kwamen Woensdag door de sluis. Voor den werkman alhier is dit een uitkomst, daar er verscheidene weken veel arbeiders zonder werk zijn en de fabriek tijdens de campagne aan ongeveer 200 personen werk verschait. De beet wortel is dit jaar in deze streek een zeer goed ere was en overtreft alle veldgewassen. Nu de tentoonstelling tal van vreemdelingen naar ons land lokte, blijven natuurlijk de dwaze vertelsels omtrent de Hollanders, waarin vooral onze Germaansche broeders zoo ver zijn, niet uit. Eenige staaltjes daarvan ontleenen wij aan een be richt van zekeren heer Schwiedland, in de „Pester Lloyd/ dat de ronde doet door verscheidene Duit- sche bladen. De Nederlander, zoo verhaalt de lieer Schwied land, drinkt 's morgens op zijn kantoor van tijd tot tijd een glaasje cognac met suiker, en 's mid dags ontelbare glaasjes. In de groote steden staan op" alle hoeken der straten merkwaardig kleine huisjes, melkinrichtingende vrouwen dragen kort haar en de stoomtram wagens rijden er druk door de straten. De kleeden worden op straat uitgeklopt, omdat de trappen cu portalen in de huizen zoo smal zijn. Een bewijs van het schoonheidsgevoel (dat hij zoo goed is ons toe te kennen), zijn de sehildo- rijenverzamelingen en de windmolens. Nederland heeft eigenlijk geen staand leger en vertrouwt tot zijn verdediging in tijden van gevaar uitsluitend op zijn sluizen, die het land onder water zetten enz. enz. Als bewijs van de zéér vluchtige wijze waarop hier en daar in de nieuwe stadsbuurten van Am sterdam de huizen en huisjes als uit den grond verrijzen, of liever verrezen zijn, want de bouwspeculatie is in den laatsten tijd wat gestaakt zijn reeds verschillende voorbeelden gemeld. Bekend is 0. a. het feit, dat '11 bewoner van zulk een huis een ietwat langen spijker door zijn muur had geslagen en deze, door den wand en het behang heen, in de kamer van den buurman uitkwam. Buurman was daardoor in de gelegen heid het andere eind van den spijker tc gebruiken om er zijn spiegel aan te hangen. Dat zulke ge meenschappelijke spijkers echter niet voordeelig zijn, bemerkte de huurman later weer, toen hij, die den spijker sloeg, verhuisde en meteen, den flinken langen nagel, die hij er vroeger iu dreef, uit zuinigheid inedenain, waardoor de aan den anderen kant gehangen spiegel kwam te ver ongelukken. Thans heeft zich in een der nieuwe wijken een dergelijk geval voorgedaan, dat zelfs tot een proces dreigt aanleiding te geven. Een lange taaie draad nagel eu een al te dunne tusschenmuur spelen daarin weder de hoofdrol. Een van de buren sloeg n.l. een spijker in zijn muur voor een of ander huishoudelijk doel en dreef hem, ondoordacht, zoo diep mogelijk in. Ongelukkig schijnt die spijker aan den andereu kant i Veel goeds wordt er in het algemeen niet door de jeugd op de straat geleerd, maar het is toch niet noocug dat zij zulke zedelooze, God- on menschonteerende taal hooreu uitslaan, als in dat straatje van net stadje, dat ik boven bedoelde, dagelijks aan EÜITEMANI). b. do Waterschappen: do Eetonscbe, Genderonsche, Doevoreusehe, Drongelonsehe eu Ganzooietisehe bin- nenpolders, do poldersde Beemden, Akkerveld, Buitenmillonaar, Boven on Boneden Drongelenscho veer, Eetonscbe eu Meeuwonscho zoodijk, terwijl bo vendien hel, Gemeente- en Polderbestuur van Meeu wen benovens enkele particulieren als belangstel lenden waren opgekomen. c. dat eouo schutsluis aan hot oiudo dor Waal- wijkscho haven, welko deze haven met do nieuvro rivier verbindt, voel doelmatiger en veel verkies lijker is, dan een scheepvaartkanaal van af gezegden haven naar Labbegat to graven. Door die schutsluis toch komt de Waalwijksche haven in onmiddolijke vorbindiug met de nieuwe rivier, eu do schepen, die bovenwaarts moeten, behoeven dan geen omweg te maken en op geen stand van water te wachten. 00. dat de kunstwegen op do sehetsteekoniug aan geduid met rood, behooreu aan te vangen ten noor den daar, waar do dijk met dien van Gelderland aansluit on ton zuiden te Hedikhuizen; 60. dat de overgang over de uieuwo rivier steeds kosteloos geschiede en a. komt het bonedenland van Hensden in voel kortere verbinding met liet station Waalwijk, van de biervoor vermelde spoorweg 's-Boseh—Zwaluwe eu b. als de z.g, groene rivier met water is bezet en den Baardwjjkscheii overlaat (welke blijft be staan) werkt, dan kan een pouteveer veelal niet en dikwerf zeer moeiolijk werken en dau zal met eeu stoomboot, in de communicatie van het bcne- denlaud van Heusdeu met Waalwijk eu omstreken steeds kunnen worden voorzion door do Waalwijk- scho haven, als deze met eene schutsluis aan do uieuwo rivier verbonden is. WERKENDAM, 1 Out. Een zeer 'eigenaarJia: feest was het' dat gisteren in ons dorp werd gevierd en vooral heden alles eeu geheel ander aanzien gaf dan gewoonlijk. Onze geachte Burgemeester de heer J. J. van Tienhoven v. d. Bogaard mocht het geluk smaken gisteren zijn 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Toen de familie '9 morgens den kerkdienst bijwoonde, werden den jubelaris reeds van den kansel eenige hartelijke woorden van gelukwensching door l)s. Kerkhof!' toegesproken, en uit was als het ware slechts een begin van de talrijke feli citaties, die het dien dag van uit het dorp eu de omstreken als het ware regende. Maar daarbij bleef het niet. Ofschoon het feest van geheel huishondelijken aard was, had zich toeli eene commissie uit de burgerij gevormd, die gesteund door talrijke Üinkc bijdragen den jubilaris een keurig geschenk in zilver kou aanbieden, vergezeld van een prachtig album met de namen der schenkers. Talrijk waren ook nog de geschenken door andere ingezetenen, hetzij afzonderlijk, hetzij in combi natie, het feestvierend echtpaar aangeboden. Er zou echter meer geschieden. Toen Zondagavond een talrijk gezelschap familieleden, waaronder men ook den Burgemeester van Am sterdam, sgastheirs broeder, en diens eshtgeuoote opmerkte aau den leestdisch was gezeten, weri dit bij het dessert verrast door de kom at van een 6U-U1I der uH'.e leerlingen der open bare school, die begeleid door het Hoofd dier school, den Leer J. L. Mussert, deu feestvierenden eene eigenaardige verrassing hadden bereid. Na een toespraak van den ouderwijzer, gevolgd door eeu voordracht vau eene der oudste leerlingen bij e- aanbieden van eeu bouquet, zougeu zij de eautate tan R. getiteld „het ouderhuis" door hen met zorg ingestudeerd cn zeer goed ten gehoore gebracht. Na ecu vriendelijk onthaal gingen de kleinen huiswaarts, zeker allen hakende naar den vollenden dag, die hun, ze w isten het, groot genot zou brengen. Eeu flink schoolfeest, op ruime schaal aangelegd, werü hun door deu geachten kindervriend, die steeds de grootst mogelijke belangstelling in het onderwijs toont te bezitten, aangeboden, 's Morgeus Te 9 uur reeds stroomden de jongsten, feestelijk uitgedoseht, door de buis aau huis met vlaggen versierde hootd- atrauc naar de school. Nieuwe verrassingIn den vroegen morgen was daar door eenige der oudste leerlingen de speel plaats, geheel uit eigen beweging, iu een feestplein herschapen. Overal groen eu bloemen. Geen wonder, dat den gansebcu morgen 'aan het gejuich geen einde kwain, vooral met oen allen ruimschoots op koek, krentenbrood en melk onthaald eu daarenboven nog met geschenken van allerlei aard begiftigd werden. Nog was echter het feest niet in volle gang. s Middags zou den de oudste leerlingen, ruim 160 in getal, het feest beslui ten. liet was uitgelekt, dat de gulle gastheer en gastvrouw, vergezeld van hunne talrijke gasten, ecu kijkje ztuden komeu nemen op het terrein. Te ongeveer 2 uur geschiedde dit dan ook en toen nu net feestpaar bij den toegang naar de speelplaats door de kleinsten met bloemen bestrooid eu door eene der oudste meisjes naar de zitplaatsen geleid werd, was 't of er aan 't gejuich geeu einde zou komen. Weder werd hun na eeu welkomsgroet van het tlootil uer school eu het zingen van eeu toepasselijk lied, uit naam der burgerij een praehtig bouquet aangeboden en nu \i:igeu de spe len, bestaande uit mastkl'.minen, zakkenloopen, bocgspnetloopen, hoogspringen enz., om fraaie prijzen aan. Dat de jeugd genot en zelfs de ouderen, de toeschouwers, veel genocgeu smaakten, kan iedereen begrijpen Tot het laatste oogenblik bleven dezen het feest bijwonen en verlieten het eerst toeu liet hoog tijd werd een wandeling in het feestelijk versierde dorp te doen, ter eere van de burgers, die zich daar voor zooveel moeite hadden getroost. Tevens vernemen wij van goede zijde dat ook de armen der verschillende kerkelijke gemeenten geenszins vergeten zijn zoo- dat ook dezen, bij liet naderen van den winter, reden hebben de mildheid van onzen burgemeester te zegenen. We eindigen dit verslag met den oprechten weusch, dat ook de wijze waarop den jubilaris van alle zijde hulde werd ge bracht, kent moge overtuigd hebben, dat hij in ruime mate liet vertrouwen der ingezetenen bezit niet alleen, maai dat de hoogachting en de liefde, waarvan hij zoovele blijken ontving, hem moge sterken in zijne vaak zoo inoeielijke taak en aan sporen, nog lang de dikwijls groote lasteu van zijn ambt, ter wille onzer gemeente te blijven torsen. («N. v. d. \V>) D

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2