Buitcnlandsch Overzicht. BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. zilver en welker golven gelijk goml schitteren. Op dozen verlichten ondergrond werpt dau de ballon mot hotgoen hij moovoert scherpe schaduwen af. Hoo effouor do oppervlakte der wolkenlaagjcs, dos te sterker is het, door do perspoetiof veroorzaakte zins- bedrog, I)o laag schijnt n. 1. niet vlak, maar als eon groot dal, boven welks middelpunt, do luchtbal zweeft. Bevindt men zich tusschcn tweo wolkon- lagen zoo schijnt de omlerato oen diep dal, do bo venste eon kolossaio koopol. Er zijn dan oogeiiblikkou waarin do reiziger zich waant to zwovon in een geweldig grooten door wolken govormdeu hollen kogel. Do zeldzaamste verschijnselen kan men in damp- lagon waarnomon, die zich nog niet tot wolken samengevat, bobben. Daarin weerkaatst zich do luchtbal somwijlen iu reusachtige afmetingen af. Of de brekende zonnestralen weven om don ballon cou gouden ring, dio aan don buitonsten rund iu dof violet overgaat. Of een pruehtigon regenboog vertoont zich, die menigmaal den vorm van oon volkomen gesloten cirkel hoeft. Of oindeljjk spie gelt zich in de lucht hot diep daarondor liggendo landschap in moer of minder duidelijke omtrekken en kleuren af. Uit oen hygiënisch oogpunt heeft oen luchtvaart tvveo zoor aangename gevolgen. Als op hooge ber gen ademen de longen boven de wolken, do reinste lucht iu, men gevoelt zich bovenmate wel, welte verstaan indien men niet zoo hoog gostogen is dat do luchtverdunning hot dierlijke lovon onmogolijk maakt. Do Engolschon Glaishor en Groen bereikten op 5 Sept. 1862 de ongeloof olijke hoogte van 11000 bewusteloosheid M., waar beiden oen aanval van kregen. Op 15 April 75, stogon to Parijs do drie luchtreizigers Spinelli, Sivel en Tissandier op, ten eindo wetenschappelijke waarnemingen te doen. Zo boroiklon oon hoogte van 8000 M. Do beide eersten bootton dat waagstuk met bun loven, do laatste viel in onmacht, doch herstelde. Naar de medo- deelingen van Glaishor, Green en Tissandier onder vond echter gcon hunner, vóór ze hun bewustzijn verloren, angst of eenig onaangenaam gevoel. Op de hoogte, waartoe in gewone gevallen een lucht schip rijst, is het ademhalen zóó gemakkelijk on licht, dat hot uit oen geneeskundig oogpunt over weging verdient, of dergelijke tochten ook bijzonder nut kondon hebben voor personon die aan ziekten van de adomhalingsworkluigen lijden. Het tweede gevolg is, dat een luchtreis den eot,- lust sterk prikkelt. Wanneer de reis wat lang duurt krijgt de reiziger workolijk honger, indien hij niet, voor do reis oon goed maal genuttigd hoeft of zich van mondvoorraad voorzien hoeft. liet een zoowol hot, ander is zeer aan te bevolen. Eindelijk loopt de reis ten einde. Men zal landen en 't behoort nu tot de taak van den bestuurder een zoo mogelijke boom- en huizonvrij terrein uit te zoeken. Het anker wordt neergelaten on do von- tilator geopend, opdat het gas uitstroome. Dat laatste mag niet te vroeg en evenmin to laat ge schieden; niet te vroeg wijl hot dalen in dit goval te snel gaat en do mand te heftig op do aarde neer komt; niet to laat, opdat do ballon bij de aanraking met do aardo, nagonoog geledigd zij. Bijzondere voorzichtigheid is uoodig, wanneer op de opporvlakto der aarde een hevigon wind waait, die ,f Ferry dreigde daarop met zijn ontslag on toon is besloten dat de zaak tor beslissing aan do Na tionale Vergadering, die 23 dezer bijeenkomt, zal worden overgelaten. Als die vergadering Ferry gelijk geeft,, treedt Grévy als president denkelijk af. Voor Frankrijk zou dit zulk een ramp niet wezonEen vastberaden, krachtig man als Brisaon, den president der Kamer of als Ferry, zou boter zijn dan oon goedzak als Grévy. Het zekerste bewijs dat Ferry vooralsnog iu do meerderheid is valt te putton uit het aftreden van generaal Thibandin als minister van oorlog. Voor het leger is het niet wenscholijk dat zoo tolkeus oon minister van oorlog verdwijnt, maar ovorigous was het de groote fout van dozen minister, dat l"j te voel de politiek in het leger bracht. Het spreekt van zelf dat men to Berlijn het standje van 29 September uitlegt als ootio demon stratie tegen Duitschland. Zelfs zou keizer Wilhelm geseind hebben aan den Spaansehon koning, dat de beloodiging moor hom gold dan Alfonso. Hot is iu elk geval merkwaardig mot wolk ecno gestreng heid men daags daarna in don Elzus te werk ging. Do afgovaardigdo tor Rijksdag te Motz, de hoer Antoine, wiens particuliere brieven mon roods schandelijk genoog in do >Norddeutsche« had open baar gemaakt, is gearrostoord. liet tolegram voegt er bij, onder beschuldiging van hoog verraad. Waarin dat vroosolijko misdrijf bestaat,, hebben wij niet kunnen ontdokken. Hot, orgsto wat wij hebben vor- nomou is dat op den dag zijnor arrestatie de heor Antoine aan zijn ringvingjr oon ring droog waarop hot woord »Rovanche« staat gegraveerd. Hoe laf zijn toch despoten Zou dan iemand iu Duitschland meonon, dat het woord »Revancho« uiot geschreven staat in het gemoed van elk be woner van Elzas en Lotharingen. Het was de groote fout van Duitschland dat hot bij den vrede van Frankfort den afstand van die twee gewesten bedoug. De fout, niet van Bismarck maar van do militaire partij, dio ook liom to mach tig was. Voor die fout zal Europa nog lang boeten 5) t DALEM. De collecte voor Krakatau heeft opgebracht, te Vuren ƒ38.99, en hier ƒ21.01, alzoo totaal /*60. t Alhier heeft eene lijst gecirculeerd ter te gemoetkoming in de kosten wegens reparatie der N. Herv. kerk. Op bedoelde lijst is ingeschreven voor 161.73. Wat dit bijzonder nicldenswanrd maakt, vooral in dezen tijd van twist en onver draagzaamheid op Godsdienstig gebied, is, dat zelfs Chr. afgescheidenen en anders denkenden, zonder cenige uitzondering, tot genoemde som hebben hijgedragen. Wel een bewijs dat in dit opzicht al thans binnen deze gemeente een goede geest heerselit. TDoor behoefte, aan hout-materialen ismen hier en in de omstreken druk bezig met rijs hakken. Goede drie- en vierjarige buiteurijs wordt verkocht tegen ƒ600 ii 700 de II. A. De Willem Barents" is Vrijdagavond na een voorspoedige reis tc lJmuidcn binnengekomen. Regenten van het weeshuis tc Oud-Beierland heb ben met 3 tegen 2 stemmen een voorstel van een hun ner, om de weezen te doen revaccineeren, verworpen. Eene gelukkige gemeente. Kon men verleden jaar vermelden, dat bij liet maken der begrooting de belasting te Oud-Beierland 28 was verlaagd, dit jaar is weder verlaging aan de orde en wel met 20 Een leening ten laste der gemeente, groot in 't begin 25,000, welke roeger werd gesloten, werd geregeld afgelost, Blijkens een opgaaf uit IJ muiden is van 3 Oct- 8 uren 's morgens tot 5 Oct. 8 uren voormiddags, dus in tweemaal 2 1 uren, gevallen 65.5 Mm. regen. Door een koekbakker tc Groningen, die op de t anker belet zich vast te hechten. Is dan de ballon niot nagenoeg ledig, zoo wordt hij met verbazende snel heid over don grond hoongovoerd, slaat do mand tegen den grond on tegen boomen en huizon aan en staan do reizigers aan do grootste gevaren bloot. Dat govaar wordt nog grooter, indien een dezor door oen sprong zich aan 't govaar meent te kannen onttrokkon. Do moesto ongevallen, die in do goschio- denis der luchtroizen voorkomen, komen op rekening oeuor ongelukkige landing. Hierbij heeft, do bestuur der des ballons al zijn kracht en ervaring noodig en is hij inderdaad togen do gevaren opgewassen, zoo golnkt het hein ook onder betrekkelijk ongunstige omstandigheden gelukkig do aarde to boreikon. Dat, bewijzen do vele oude luchtreizigers, die hon- derde roizon godaau hebben en nimmer schipbreuk leden. Wij blijven van mooning, na al vrat wjj in alle groote Fransche, Dxitsche en Eugelscho bladen over liet slandjo to Parijs hebben gelozen, dat men do zaak veel te hoog opvat. Men moot rekening hou den met het Fransche karakter om het nitflnitou van don Spaansehon koning goed te begrijpon. Deze zelf heeft dit ingezien en het beste bewijs daarvoor is dat hij Parijs niet onmiddellijk verlaten hoeft, maar zelfs deelgenomen aan hot feestmaal, door den president dor republiek to zijnor eoro aangoricht. Daarenboven heeft het hoofd van den Frauschen staat aan don koning zijne verontschuldiging aan geboden. Wat zou men moor willen? Hot is do grootste dwaasheid to denken dat dit voorval van invloed zou zijn op do staatskundige verhoudingen iu ons werolddeol. Onder den indruk van het oogeublik hebbon do Spanjaardon hun vorst schit terende oer bewezen. Dit is iets dat voor do hand lag. Maar dat bij voorbeeld oeno toetreding van Spanjo tot hot drievoudig verbond door het voorge vallene ook slechts iu do geringste mate zou wor den bevorderd, is iu do verste verte niet aan te nemen. Erger achten we hot dat hot gebeurde te Parijs doet denken aan de paleisrevoluties onder Keizers of Koningen. Het is toch gebleken dat kabalon tus- scho den schoonzoon van don president dor repu bliek en den minister-president, Ferry aan do ge- lioolo zaak niot vreemd zijn. Men mompelt, er over dat Ferry wel kans zou hebben om tot prosidi nt, der republiek gekozen to worden iu 1885, hefgieu voldoende zon zijn om, hom den schoonzoon van Grévy tot vijand to maken. Ferry nu was er op gostcld don Koning van Spanje te ontvangen. Hij toonde daardoor den po- litiokou toestand te begrijpon. Do heer Wilson ech ter greep dozo golegonhoid aan om Ferry in mooie- lijlvheden to brengen en vandaar dat in sommigo bladen dat kolonelschap van don Spaansehon Koning zoo werd opgeschroefd. Wilson, dio lid van do Na tionale Vergadering is, borokonde dat Ferry zon vallen en had al vast, een nieuw ministerie in het hoofd. Hjj verstond zich mot generaal Thibaudin, den minister van oorlog, dio dan ook bij de ont vangst van don Koning van Spanjo iu het geheel niet, tegenwoordig was. Do mijn is echter verkeerd gesprongen. Ferry, die ook niet van gisteren is, eischic na hot voorgevallono mot den Spaansehon Koning dat do president der repu bliek zijn schoonzoon Wilson voor eonigun tijd naar hot buitonland zon zonden. Grévy maakte daarte gen bezwaar, minder als politiek persoon dan als vader. (lËL'SDEN, 9 Oct. t Tot ons genoegen kunnen wij medeileclen, dat onze vroegere stadgenoot, de heer B. v. Veen, is benoemd tot station chef aan het op 1 November te openen Station Gorinchem. t 's GREVELDÜÏN-CAPËLLE. Alhier is be noemd tot onderwijzeres Mcj. W. Both, van Vnjhoeven-Kappel, en zulks ter vervanging van Mcj. Hulsteijn, die benoemd is te 's Gravenmoer. t AMMERSOOI. Bij den landbouwer A. v. d. L. alhier, stierven in de laatste week drie bees ten als 1 vaars, 1 os en 1 pink, zonder dat er eenige aanstekelijke ziekte heerscht. t AALBURG, 6 Oct. Heden kwam dc treurigs tijding tot onze gemeente van het plotseling over lijden van onzen laatst en leeraar lis. Griethuizen, die 29 April jl. alhier zijn afscheid predikte om naar zijne nieuwe standplaats, Moerkapelle te ver trekken. De betreurde overledene was vroeger pre dikant te Molenaarsgraaf en vervolgens te Goudri- aan tot hij herwaarts kwam en eenige jaren iu ons midden arbeidde. Kan het dan ook anders, dan dat dit zoo onverwacht bericht alhier algemeene ver slagenheid te weeg bracht WAALWIJK, 8 Oct. lieden wordt te Waspik een vergadering gehouden van gemeente- en pol derbesturen, ten einde te beraadslagen over te doene stappen met betrekking tot de heropening van het Oude Maasje. In eene Vrijdag avond ten raadhuize alhier gehouden bijeenkomt van gemeente- en polderbe sturen zijn de leden aangewezen, die de verschillende belanghebbende Waalwijksche corporaties zullen vertegenwoordigen. t ALM KERK, 6 Oct. In de op heden gehouden vergadering van de al'd. der vereeniging „Volks- QO V, onderwijs," is besloten die afdeeling te ontbinden wegens gebrek aan belangstelling. Ingevolge de bepalingen van het huishoudelijk reglement, is de daaraan verbonden geweest zijnde Volksbibliotheek gesteld in handen van den heer .J. C. W. M. van Sittert alhier, ten einde die te bestemmen voor het doel waarvoor zij is aangewezen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om de bibliotheek kosteloos af te staan aan het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van liet Algemeen, tenzij genoemde heor door geldelijke bijdragen in staat wordo gesteld de boekerij voor de gemeente te behouden. t 5 Oct. Op de najaarsmarkt van lieden werden bij een ruimen aanvoer van paarden (pl. m. 675), de beste exemplaren tot ferme prijzen gekocht door Saksische kooplieden. In afwijkende werkpaarden was in het begin der markt handel, doch werden later nog vele tot verschillende en vrij goede prijzen omgezet. t WERKENDAM en DE WERKEN, 7 Oct. Onze hooggeachte leeraar Ds. Kerkhof!, hield in het namiddaguur voor een talrijke schare zijn afscheidsrede, naar aanleiding van Efeze 3 14-17. 43 jaar was hij steeds de ijverige, hulpvaardige herder, aller vriend en raadsman in droefheid en in vreugde. Ds. Kerkhof! was het, die rijk cn arm, aanzienlijk of gering, in druk steeds inet raad cn daad ter zijde stond; hij was ook degene, lie in elks vreugde deelde. Kortom, door ieder r> CII weinig tentoonstelling een zilveren medaille verwierf, is liet gezelschap Surinaamschc inboorlingen een reusachtige Groninger koek vereerd. Te Bcrgen-op-Zoom is Donderdag reeds sneeuw gevallen. Ongeveer een vijftigtal ingezetenen van Iersekc zijn min of meer ongesteld, volgens verklaring van den geneesheer tengevolge van het eten van triohincus varkensvleesch. Bijna allen hebben oogontsteking, gepaard met koortsen en lusteloos heid. Eene lijderes is zelfs niet buiten gevaar. Stavoren begint uit andere oogen te zien en zal zeker niet weinig bloeien, als eenmaal de treinen cn trammen kunnen aankomen en de ver binding met Enkhuizen klaar is. De buitengewone werken aan de zeeweringen ten zuiden cn noorden dier gemeente, aan welke jaren is gewerkt, zijn voltooid de dijken zijn verhoogd en verzwaard waar nog paalwerk stond, is dit vervangen door steenglooing en waar de rijwegen nog over de kruinen der dijken lagen, zijn deze verlegd en zoo hoog, dut ze zelfs bij 't hoogste winterwater moeten droog blijven. Aan de uitbreiding dor haven en het maken van het stationsterrein wordt krachtig gewerkt. Zeven verschillende stoomwerktuigen zijn van den vroegen morgen tot den laten avond in beweging, evenals een d<00tal werklieden. De winterdienst op de spoorwegen zal waarschijn lijk niet, als gewoonlijk, op 15 October, maar op 1 November eerstk. aanvangen. Men schrijft uit Zierikzee, d.d. 2 Oct. aan de „Zutf. Ct." o. a. liet verongelukken van het groote en volgeladen stoomschip „Rotterdam" op een der groote banken nabij de kust van Schouwen, ziedaar eene onver wachte gebeurtenis, waardoor op eens aan hon derden in de naburige zeeplaatsen het vooruitzicht werd geopend op een rijken, op een ongehoorden buit. Nauwelijks was bekend wat er in den vroegen morgen van den 26sten September was gebeurd, of uit verschillende havens en haventjes kwamen de kleine en groote \aartuigen, met „strandjutters" van allerlei slag bemand, opdagen. De gevaarlijke zandbank moet toen een levendig schouwspel hebben opgeleverd. liet groote ijzeren schip zit in zijn week bod onbeweeglijk vastge klemd daar omheen, maar op een eerbiedigen afstand, worstelen 40 a 50 schepen met den sterken westenwind, die ze eerst verhindert naderbij te komen, en als eindelijk weer en tij gunstiger zijn, wordt bet donkere gevaarte geënterd en klimmen honderden naar boven, gejaagd, verhit, zelfs met elkander worstelend alsof hot werkelijk een zeegevecht ware, dat hier gevoerd moest worden. Een ooggetuige vorteldo, dat er oogenblikken zijn, waarop zich omtrent 1500 man op het sckip bevinden. De verschillende schuiten kunnen zoo op eens geene plaats vindonhonderden dragers zijn bezig de aangebrachte goederen te bergen de wal v.rtoont een zonderling mengelmoes van allerlei tonnen cn vaten met vleesch, spek en olie, stapels tabak, kisten met vruchten, gom enz. pakken leder en daar tusschcn hier en daar, de waardoor een lek in het achterschip ontstond en liet. vaartuig binnen weinige oogenblikken in de diepte verdween. Van de opvarenden, de schipper J. Stolk en diens vrouw, is slechts dc laatste gered kunnen worden door J. en A. Kleiweg, die met groote moeite er in slaagden de vrouw bewuste loos op het droge te brengen. De schipper zelf moest het leven in dc golven laten. Hun elijarig dochtertje was toevallig te Rotterdam gebleven, zoodat deze aan een anders bijna wissen dood is ontsnapt. Met groote bereidvaardigheid werd door de wed. Kleiweg en hare buren alles aangewend, om de ongelukkige vrouw te doen bijkomen. Men voorzag haar terstond van droge kleeren enz. De toestand der vrouw, die op zoo beklagenswaardige wijze haar man verloor, laat zich niet beschrijven. Dezer dagen had bij den landbouwor L. D., onder Orvelte in Drente, het volgende plaats Te bed liggend, hoort hij eensklaps zijn scha pen, doch geen kwaad denkend, blijft hij beslui teloos wat te doen, totdat hij zich toch ongerust begint te maken en besluit eens te gaan zien wat er aan de hand is. Bij het hok komend, vindt hij dit, zooals 't behoort, gesloten, maar toen hij er in komt, bemerkt hij dat de meeste zijner dieren zijn verdwenen. Wat nu te beginnen Door spoedig hun spoor tc volgen, zijn ze misschien nog in tc halen. De zaak eischt kort beraad. Fluks wekt hij den „scheper", benevens diens huisbaasde honden worden vooruit gestuurd, en voort gaat het, langs het kanaal, totdat men eindelijk gelukkig bij Puttershoek de vermiste kudde, bestaande uit 25 stuks, heeft ingehaald. De begeleiders, zich ver volgd ziende, hadden zeker, van de heerscliende duisternis gebruik makende, zich uit de voeten gemaakt, huu buit achterlatende. Zoo ver men kan nagaan, moeten er drie per sonen geweest zijn, die dit stoute en brutale waagstuk hebben durven ondernemen. In het laatst van Augustus is ten nadeele van den landbouwer Jan Veltman te Sloehteren, ontvreemd een.... tinnen waterpot, gemerkt J. V. De off. van ju stitie tc Groningen verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Bij een winkelier tc Rotterdam heeft men voor een Engelschen Sovereign in betaling gegeven een O v*? O c koperen penning, iets grooter dan een tiengulden stuk, aan de eene zijde dragende een vrouwenkopje met het opschrift: „Victoria Regeuce" en aan de andere zijde St. Joris te paard, die een draak verplettert, waaronder het jaartal 1837. Derand van den penning is gekarteld. De politie heeft dezen penning in beslag genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Wie weet, of er niet meer exemplaren van dezen pen ning bestaan; men zij dus voorzichtig. me m ejtcs vrcug geacht en bemind, zelfs door hen die niet, tot zijne kerk behoorden. Zijn heengaan naar elders wordt dan ook door allen betreurd, ofschoon men den grijzen leeraar zijn welverdiende rust van ganscher harte gunt. Na afloop der predikatie sprak de consulent, Ds. Geitenbeek van Sleeuwijk, uit naam der ge meente eenige kernachtige woorden tot den afge treden leeraar, hetwelk besloten werd met het zingen van het 1ste vers van psalm 103. Het orgel liet bij het uitgaan van de kerk de tonen dat 's Hceren zegen op hem hooren van dale", enz. t GORINCHEM. Naar men verneemt hebben zich voor de vacante betrekking van hoold aan een der openbare scholen alhier, 41 sollicitanten aan gemeld. inhoud van, gelukkig niet zeer vele, gebroken vaten en gescheurde zakken. Er wordt hard gewerkt en veel verdiend. De voordeden van zulk een stranding zijn zeer groot. De agenten en schippers zijn er natuurlijk best aan toe de laatsten krijgen voor hetgeen zij aanvoeren, naar beweerd wordt, 20 a 25 Maar ook druppelt liet op.de minderen, 't Is goed met het oog op den naderenden winter, maar de vraag wordt door velen gesteld, of al die voordeden wel opwegen tegen liet kwade dat er mede gepaard gaat. Een 59-jarige dronken kleermaker is te's Bosch in zijn kuis van de trap gevallen en dermate ver wond, dat bij een paar uur later overleed. Onder Oudslioorn is een baggerman, die aan toevallen leed, in 't water gevallen en verdronken. Op de paardenmarkt te Weesp heeft een man een slag van een paard tegen de borst gekregen. Hij werd ernstig verwond. Dinsdag wilde een Rotterdamscli schuitje, met steenkolen voor Rozenburg bestemd, bij het hoofd aan den Brielschen heuvel ten anker komen, doch door stroom en wind stiet het tegen het paalwerk, Uit mijn tontooustellingsbriovon bobt ge kunnen bemerken dat ik do genietingou in do vrijo natuur stel boven die binnen do muren. Edoch nu wordt mo de natuur een beetje te wild. Tusschcn de buitjos mag ik nog eens eon wundoliug over do torreiuon maken en wat muziek hoorou, do tijd daarvoor echter is gepasseerd. Die nu nog de T. bezoekt, zorge voor waterdichto laarzen, want op regendagen zijn er moer plassen dan droge plokkou. De Auist. Orkestvoreon. woort zich nog oon viertal uren per dag dapper togen allo ongunstige om standigheden in, 't wil echter niet moer, 'tis ófte nat óf to koud om zich rond haar to scharen, wat jammer is, want dit korps verdient prachtig wuor on een druk bezoek. Togen de elomenton kan eon monsch echter niet op, daar is zelfs de T. uiot togen bestand en dui delijk is dat zichtbaar uit hot butrokkoljjk schraal bezoek, 't welk baar thans teil deel valt. Men begint cr genoog van te krijgen en zoo kan ook zjj straks heongaau, ze heeft het hare gedaan. Wo blijven dus in dozon brief oudor dak en ik breng u de hoofdgalorij door tot in do Belgscho afdeeling waar we oen kijkjo zullen nomen bij het viortal kantworkstors, die onder do schaduw van oen palmboom hun bowondoronswaardigou arbeid voor ieder die 't zien wil, vorrichteu. De kautwevury hoewel oon werk, waarmee veel geld verdiend wordt, is geen geheim, zooals go terecht opmerkt. O noen, men schroomt niet de kunst u voor do oogou te vertooneii, maar ik twijfel or zeer aan of ge daar door eonigszins gebaat zoudt zjju. gesteld dat ge plan had een kautwerkorij op te zetten. Wanneer ge er oon half unrfjo naar hebt staan zien, zijt gc er niet wijzor door geworden. >Wo zicu het, maar doorgronden 't niet* is hier letterlijk van toepassiug. Kant wordt met de naald of met klosjes bewerkt. De oudste kant was genaaid doch in do laatste tijden komt bijna niet anders dan gokloste voor. In alle andere weefsel komt een draad iu do lengte (schering) en oen draad in de breedte (inslag) voor. Do kant oehtor vertoont zulk con regelmatigheid niot. Haar regelmaat is een andere schijnbaar wille- konrige, maar niettemin hoogst kunstige. Het werk komt wel wat overeen mot 'tbroien van uetton, met dit onderscheid dat menbij 't uottonbreioii slechts met één draad, doch bij kant met vorschei- deue dradon werkt. Bij 't kantwerken logt men bot patroon op een werkkussen, bestookt dat mot tal van spelden, windt het garen om klosjes cn werkt dio volgens 't patroon door elkaar, zoodat de dradon zich om do spelden heen slingoren en zoo die mc- uigvnldigo oogou laten, die de kaut afgewerkt, vertoont. Do kantwerksters dor drie firma's, hior vertegenwoordigd, zijn vorbazeud handig. Een van do vier maakt genaaide, de andoren gekloste kant. Hoo vlug en ijverig zc echter werken, trots dun toeloop van zoovele bolaugstollendon, hot kantmaken gaat uiterst langzaam en vandaar is de kant zoo ontzottoud duur. Een kilogram gekloste kant wordt niot zelden mot eouige d ui zoude guldens botaald. Kaut is ton allen tijd zeer gozocht geweest voor kerkelijke sieraden ou klooderon voor heiligenbeelden. Ofschoon het kaut vlechten vroeger in Italië, Frank rijk en de Nederlanden zoer algemeen geschiedde, is thans, zonder noemenswaardige uitzondoring België 't eenige land waar dit product geleverd wordt. Zoo ge de Belgsehe afdeeling doorloopt, zult t* i iv x A (Van onzen specialen correspondent.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2