Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, hij ziet niet en kent niet de zorgen van den patroon, de Domela Nieuwenhuizen wachten zich wel hem daarop attent te maken. Daarom wenschen wij deze brochure in veler handen. Niet ieder, die de drogredenen van het socialistisch onverstand begrijpt, heeft altijd zijne woorden en bewijzen klaar om het sophisme in al zijne naaktheid ten toon te stellen; het werkje kan hen van nut zijn in het bestrijden van denkbeelden, die als zij de groote massa zijn eigen geworden, daden kunnen voortbrengen die ons doen huiveren, alleen door er aan te denken. Beter onderricht, kalmte en bezadigdheid moeten de afleiders worden voor de onweers wolken, die D. N. en consorten doen samen pakken. Volksmisleiders zijn zij in de ware beteekenis van het woordtegen beter weten in wijzen zij den werkman den verkeerden weg. Het socialistisch vraagstuk is een moei lijk vraagstuk, de beste weg om eene gezonde oplossing zoo lang mogelijk te verschuiven is, een bondgenootschap aan te gaan met de socialisten, die door den heer Hobbel in zijne brochure bestreden worden. lainp uit. Nauwelijks was het licht verdwenen, of van den naburigen heuvel klonk de melodie; »\Vie maar den goeden God laat zorgen.» »Koenraad!« juichte het meisjemaar dadelijk vouwde zij de handen en zong zij zachtkens het lied mede, totdat de fluit verstomde. Daarop trad zij behoedzaam voor het kamervenster, of zij misschien haar geliefde ontdekken kon, want de maan scheen helder, en Brunigs huisje stond op den heuvel, die achter den molen lag. Zij had zich niet bedrogenop de bank bij de huisdeur zijner moeder zat Koenraad, in zijn grijzen mantel gedoken. Hij is het,» sprak Mariete, hij is daarHoe kon ik ook gelooven, dat hij mij ontrouw zou zijn geworden Misschien,ging ze na een oogenblik peinzens voort, terwijl zij van het venster terugtrad, «misschien echter zal hij gekomen zijn om zijn moeder kennis te geven van zijne verloving met de molenaarster. Neen, neen sprak zij met volle overtuiging, dan zou hij niet spelen zoo liefdeloos zou hij niet kunnen wezen, al had hij mij ook opgegeven. Met dien troost legde zij zich neder, en al vond zij ook niet dadelijk den slaap, zoo was hij toch des te verkwikkender toen zij hem gevonden had. (Wordt vervolgd.j HEUSDJiN, 20 Nov. t Door den heer H. P. van de Yen te 's-Bosch is ook concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtram van den Drunenschen hoek tot Bezooijen en zulks tot aansluiting van den tram BezooijenTilburg met den gevraagden Heus- den's Bosch. t BRAKEL, 17 Nov. Door den raad dezer ge meente is in zijne vergadering van heden tot tweeden onderwijzer aan de openb. school alhier benoemd de heer S. Gazan te Utrecht. t WELLE, 17 Nov. Ten bewijze dat de aard appelen alhier niet gering geschat worden, kan dienen, dat deze week een schipper met zijn schuit alhier arriveerde om aardappelen (blauwtjes) op te koopen, waarvan hij 600 a 700 H.L. kon gebruiken a ƒ2.10 per mud. Niettemin was geeu enkel landbouwer genegen, ze tegen dien prijs af te at aan, zoodat hij onverrichter zake moest vertrekken. MEEUWEN c. a., 17 Nov. In verband met de uit te voeren werken tot opening! van het Oude Maasje, heeft het bestuur dezer gemeente aan Ged. Staten verzocht te willen bevorderen lo. dat eene vaste brug worde gebouwd over de nieuwe rivier tot behoud van de gemeenschap met Heusden 2o. dat de overtocht niet te Gansooijen, maar te Drongelen behouden blijve, en wel door middel van een stoombootveer, en 3o. dat de Waalwijksche haven van eene schutsluis worde voorzien. t DALEM, 18 Nov. Het water is in de laatste dagen zóó gewassen, dat de laagste uiterwaarden ingestroomd zijn. Bij het afzenden van dit bericht wijst de peilschaal aan de inundatie-sluis alhier 2.70 M. A. P. Daar de berichten van den Boven-Rijn voortdurend „was* melden, is het vooruitzicht voor den landbouwer niet opwekkend en staat vermeerdering van kwelwater althans voor de deur. t Door onbekende oorzaak ontstond in den nacht van Woensdag op Donderdag brand in eene hooimijt, staande bij de behuizing van R. te Vuren. Drie schelven hooi werden in korten tijd eene prooi der vlammen met vereende krach ten is het echter door middel der brandspuit mogen gelukken woonhuis en schuur te behouden. t Het hooi begint iets duurder te worden, in de vorige week werden te Vuren eenige par tijtjes afgeleverd ad 14.50 de 500 K.G. De aardappelen daarentegen blijven op den ouden prijs 2.45 a 2.50 staan, en weinigen schij nen nog genegen ze daarvoor van de hand te doen. Het college van regenten over de Godshuizen en de algeineene armen te 's Hertogenbosch heeft besloten het van zijnentwege te bouwen krank zinnigengesticht te doen inrichten voor een ge tal van minstens 1400 dergelijke lijders. Van wege de directie der Holl. IJzeren spoor wegmaatschappij is Donderdag tusschen Zaandam en Hoorn de eerste proefrit op de nieuw aange legde spoorlijn ZaandamHoorn gedaan. Deze maatschappij zal de exploitatie van genoemde lijn op zich nemen. De opening voor het publiek wordt tegen 1 Juni 1884 tegemoet gezien. Voor de weesinrichting te Neerbosch, bij Nij megen, werd over de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar de aanzienlijke som van 14,026.861/2, behalve veel kleèdingstukken, ontvangen. Wij hebben al van zooveel ontevreden expo santen op de Arasterdamsche tentoonstelling ge hoord, dat het de moeite waard is ook eens mel ding te maken van „een Nederlaudseh Exposant die tevreden is* en ouder dat motto ean tast baar blijk zijner tevredenheid gaf door 250 in te zenden ten behoeve der nagelaten betrekkin gen van de verongelukte visschers te Moddergat. Hoe fel het ongeluk vaak menschen die door vlijt, orde en spaarzaamheid er trachten bovenop te komen, vervolgen kan en geen rust laat voor ze geheel ten onder zijn gebracht, kan de levens loop, gedurende dit eene jaar slechts, van den conducteur, die de vorige week door een trein werd overreden, reeds aantoonen. In April van dit jaar kregen twee zijner kinderen de pokken in hevigen graad, zoodat zij ter verpleging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Nauw waren deze kleinen hersteld, of zijne vrouw kreeg de typhus en lag tusschen dood en leven zes weken achtereen in 't ziekenhuis. Hoe het geziu met drie jonge kinderen in dien tijd achteruit ging behoeft niet gezegdmaar gelukkig de vrouw herstelde toch langzamerhand. Een dag echter vóór zij de echtelijke woning weer zou binnenkomen, vindt de mau, 's avonds na vol brachten dienst thuis komende den heelen boel afgebrand. Niets was gered niets was verze kerd. Een kleine drie weken geleden beviel de vrouw tien dagen later wordt de man door een trein, welks nadering hij niet bespeurd had, ge grepen en worden hem de beide becnen afgereden. Twee uren daarna was de ongelukkige dood. Zijne vrouw blijft in de diepste ellende met vier jonge kinderen, zelf nog doodzwak en met een bangen winter in 't gezicht, achter. Het onderzoek, op last van den officier van justitie te Dordrecht ingesteld naar de oorzaken van den dood eener vrouw te Nieuw-Beierland, die verdacht werd vergiftigd te zijn, moet hebben uitgemaakt, dat geen sporen van vergiftiging aan wezig waren. De politie heeft Donderdag morgen te Sprang in hechtenis genomen zekeren A. H., slechts sedert een paar dagen in deze gemeente als bouw knecht Woonachtig. Men zegt dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge ten nadeele van zijn vroegeren meester in de na burige gemeente Vrijhoeven Capel. Zaterdag morgen is hij van Waalwijk naar 's Bosch overgebracht. Een huisvader op Tolen was, omdat zijne vrouw verloskundigen bijstand noodig had, een geneesheer gaan halen. Toen deze kwam, vond hij de moeder dood met een levend kindje bij zich op de sponde. V el een bewijs van het gebrek aan verloskundi gen ten platten lande, waar men soms uren moet loopeh om de noodige hulp te krijgen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de beide mannen, die j.l. Zondag den moord te Heinoo ge pleegd hebben, over de Pruisische grenzen ont vlucht zijn. Zondag hebben zich twee vreemde lingen te Vroomshoop vertoond, die veel geld bij zich hadden en trachtten dit te verwisselen tegen Duitsch geld of bankpapier. Later op dien dag, 's avonds omstreeks negen uur, hebben zij zich vertoond te Sibculo, en ook aldaar geld willen wisselen. In het huis van zekeren Berkhuis heb ben zij eene poos vertoefd en o. a. koffie ge dronken. Zij gaven zich uit voor veehandelaars, die in Pruisen koeien wilden koopen. Een groot gedeelte van den nacht van Zondag op Maandag hebben zij vertoefd in de herberg van zekeren Veldhof in de Wielerbergen op Pruisisch grond gebied. t Men schrijft ons uit Rotterdam Niet onaardig is de wijze, waarop men hier met „overbekende* kooplieden te werk gaat. Een aardig staaltje daarvan kwam mij dezer dagen ter oore. De „overbekende* koopman Van Dolder (lid der gefingeerde tevens beruchte firma Does burg Co.), huurde onlangs op den Binueweg alhier een woning en gaf daarvan kennis op het bevolkingsbureau in zijn wijk. Zonder er gras over te laten groeien, gaat de ijverige ambtenaar van den burgerlijken stand, de beer W.; nog denzelfden avond naar het bureau van politie in dezelfde wijk, waar Van Dolder zich metterwoon had gevestigd en deed „ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is* mededeeling van zijn goedo „vangst*. Oogenblikkelijk krasten eenige pennen over het papier en werd aan de verschil lende couranten het adres van den „overbeken- deu* Van Dolder bericht, die op haar beurt geen oogenblik aarzelden, het veranderd adres gratis onder de gemengde berichten op te nomen.' Nog had de heer W. het politiebureau niet verlaten, of een agent van politie werd door een zijner superieuren gelast, terstond naar den Binn^weg te gaan en vlak voor de woning van Van Dol der post te vatten, ten einde zoekenden terecht te wijzen Geen veertien dagen later achtte de commis saris van politie in de 3de afd. te Rotterdam zich, in het belang van den handel, verplicht in de nieuwsbladen mede te deelen dat de „overbekende* koopman Van Dolder verhuisd was naar de- Verlengde Hofkade no. 28. r Vóór weinige dagen vervoegde zich bij boven-' bedoelden ambtenaar, den heer W., iemand uit Gorinchem, die een bestelling van „trapleertjes* van Van Dolder had ontvangen, maar het juiste adres niet wetende den heer W. verzocht hem dit mede te deelen. Op de waarschuwing van den heer W., verliet de koopman Rotterdam en nam het twaalftal „trapleertjes* met zich mede naar Gorinchem. Men schrijft uit Tilburg: De laatste weken waren te dezer plaatse uiterst noodlottig voor de kraamvrouwen. Een schrik barend aantal bezweek bij of kort na de bevalling. Het is vrij zeker dat een der geneesheeren het ongeluk had de smetstof van eene patiente op eene volgende over te brengen. De treffendste sterfgevallen waren er het ongelukkig gevolg van. Men verzekert, dat bedoelde geneesheer aan den provincialen inspecteur van het geneeskundig toe zicht in Noord-Brabant heeft verklaard, zich voor 3 maanden van de praktijk te zullen onthouden. De persoon van v. N., uit Utrecht wierp zich Zaterdag avond, bij aankomst van den trein uit Arnhem (6,30) op het station Utrecht voor den Irein, met het noodlottig gevolg dat beide beenen werden afgereden. Hoewel geneeskundige hulp dadelijk werd ingeroepen, is hij eenige uren later aan de gevolgen overleden. Gisteren, Maandag middag, heeft een eskader van drie Puitscbo pantserscbepcu het anker laten vallen voor do Spaansche stad Sovilla en is de Duitsche kroonprins daar aan wal gestapt. Lang zamerhand is van dit vorstelijk tegenbezoek zoo veel ophef gomaakt, dat het een inderdaad gevaar lijk karakter gekregen heeft. Men kan zeggen dat de oorlog tusschen Frankrijk en Dnitschland een feit isin de couranten. Maar men weet dat zHlk een oorlog op het papier wol eens de inlei ding is van een op hot slagveld. Do Fransche bladen zijn zeer heftig. Zelfs de >Temps«, een miuislriëel en zeer bezadigd en de gelijk blad, is zeer bar. Evenals alle bladon in Frankrijk wijst het er op, hoe wankel de troon van den Spaauschon koning staat en hoe elkou dag de republikeinen hun slag kunnen slaan. Daarbij is het Spaansche volk volstrekt niet ingenomen met de Duitschers, en dus kan dit bezoek slechts dienen om den val van Alfonsus te verhaasten. »En hot is onder zulke omstandigheden, mot zulke voorteekenen, dat de keizerlijke kanselarij van Berlijn goedvindt, aan don koning van Spanje het lidmaatschap van hef groot Germaansch ver bond uit te reiken. Do Duitscbe bladen zijn nog wel zoo heftig. Zij zeggen dat do artikelen der Fransche bla-en bo- leedigingcn zijn, Spanje en Frankrijk in het aan gezicht geslingerd, maar dat de Fransche erfvijand zijn straf er voor niet ontgaan zal. Het kan niet anders of zulke taal moet onrust baren. De Beurs is dan ook zeer ontstemd zoowel te Londen als te Parijs. Van de hand van een wol bekend advocaat te Brussel verscheen deze week in »do National* een artikel, waarin dan ook maar ronduit gezegd wordt dat Dnitschland zich voor stelt in hot. voorjaar van 1884 don aanval op Frank rijk te ondernemen. Zelfs al hecht men aan al deze artikelen niet, onrust brengen zij te weeg en er is dan ook in Europa thans een uiterst gespannen verhouding. Moeielijk is zeker thans het ambt van minister van buitenlandsche zakon te Parijs. Toch blijft Ferry nocr aan het hoofd van het kabinet en heeft men de O aftreding van den heer Challemel-Lacour nog niet bevestigd gezien. Intusscben heeft mon eene poging gedaan om den heer Ferry uit den weg te ruimen en dat wel door moordenaarshand! Men vermoedt dat eene anar chistische club to Rfjssel den minister Ferry den dood heeft gezworen en dat zjj den 17-j.trigen knaap Paul Cunien heeft belast den minister te doodon. Gelukkig is hot plan van den knaap mislukt. Maar treurig is het dat do zeden der Russische nihilisten tot zelfs in het beschaafde Frankrijk zijn doorge- ff v v drongen. O Omtrent do Fransch-Chinoescho verwikkelingen verneemt mon niet voel. Men mag het echter er voor houden, dat op dit oogenblik de Frausche troepen naar Sontay oprukken en daarmede beslist zal zijn wat China doet. Do Engelschen, die zoo afgeven op de Franscbo expodifio in China, gaan voort in Soudan do Ara bieren te beoorlogen. Nu zijn daaromtrent zeer onrustbarende berichten in omloop. Het leger van generaal Hicks zou geheel in de pan gehakt zijn. Als men van het leger spreekt moet men niet denken aan een Engelsch leger. Het bestaat geheel uit Egyptenaren, doch de aanvoerders zijn uitslui tend Engelschen. Toch zou de zaak ernstig genoeg zijn, want het vaste plan van Gladstone om de Engelsche troepen geheel uit Egypte terug te trekken, zou daardoor ernstig bedreigd worden. De geheele conservatieve pers in Engeland zou in rep en roer komen en zoo ergens, is daar te lande de pers eene macht van beteekenis in den Staat. 11) Spreekt de Pargsche jury een vrouw vrij die bij vergissing een ander doodschiet al3 den man tegen wien zij grieven heeft, de Belgische jury heeft het nog fraaier gemaakt. Zij heeft een jongman vrijgesproken, die een dienstmeisje in het huis zjjner ouders door zware verwondingen op den rand van het graf had gebracht, nadat zij zich tegen schan delijke aanranding had verzet. De verdediger, de bekende afgevaardigde Janson, vroeg vrijspraak, op grond dat do beschuldigde öüder den invloed van heftige overprikkeling en hartstocht niet geweten had wat hij deed en hij bracht zelf de jury door ziju welsprekendheid tot zulk een graad van over- prikkeliug, dat zij niet wist wat zij deed en vrij sprak. Welk een uitstekende instelling is toch de jury voor welsprekende advocaten en hartstochte lijke misdadigers. Men berekent, dat de oorlog van 1870 aan Frank rijk 8,536,000,000 frs. heeft gekost. De barones Rothschild heeft voor 100.000 frs. gekocht een pendule en twee kandelabres, stijl Lo- dewijk XVI, die deel uitmaakten van het mobilair van het Palais Royal vóór de revolutie. Zij zal die ten geschenke aanbieden aan de Prinses Amelie van Bourbon. Een flink zwemmer heeft voor eenige dagen te Frankfort geheel gekleed vjjf malen achtereen de Main overgezwommen, heen en terug. Hij ging op een wandeling met twee Franschen een wedden schap aan om 1500 fr., dat hij dit stuk zou uit voeren en hij deed het onmiddellijk. Het had voor den kloeken Germaan ook lichamelijk geen nadee- lige gevolgen. Voor het Mozart-gedenkteeken te Weenen is reeds meer dan de helft van het noodige kapitaal bjjeen- gebracht. De kosten worden op hoogstens 100,000 fl. geraamd. Te Chicago en to Oskosh (Wisconsin) hebben hevige branden gewoed. In eerstgenoemde stad werd o. a. een magazijn van aardewerk en glas vernieldde schado bedroeg 80.000 dollars. De kavalerio-kazerne te Bujau (Bukowina) is afge brand. 40 paarden kwamen om en 20 werden gewond. Uit Lima wordt bericht dat in oen gevecht tus schen Chineesche troepen en 4000 Indianen 700 dezer laatsten gedood werden. Een wedloop op sneeuwschaatson zal in het noor den van Zweden gehouden worden, over een uit gestrektheid van 14 geogr. mijlen. Hot plan daar toe ging uit van Baron Nordenskjöld en het doel is, t.e bepalen hoevoel afstand men in een bepaalden tijd op sneeuwschaatson kan afleggen, opdat van die ervaring bij reizen in de Poolstreken partij getrok ken kan worden. Van de wijzo waarop in Zweden niet zelden op het platteland huwelijksaanzoeken plaats hebben, levert het Simrishamusblad het volgende verma kelijk staaltje. Een rijke boor heeft eene negentien jarige dochter. Op haar of wellicht nog meer op haar te verwachten rijkdom werpt Ola, zelf een rijke boerenzoon, begeerige blikken. Hij trekt zijn Zondagspak aan, laat een knecht een paard zadelen en rijdt naar de woning zijner uitverkorene. Nadat hij een poos met den vader van het meisje over weer en wind, over den oogst enz. gepraat heeft, komt lig met zgne eigenlyke boodschap voor den dag en vraagt botweg: «Hoeveel krggt Mama mee, als ze trouwt? Ik zou wel zin in haar hebben.* Antwoord >Ze krggt 18,000 daalders (gld. on geveer) mee.* Nadat bepaald was, hoeveel trek beesten, akkergereedschappen en tilbare have de aanstaande schoonzoon zou bekomen, sprak do vrijer: «Alles goed en wel, maar als ik je dochter zal nemen, dan moot ik 20,000 hebben.* Na loven en bieden sprak de vader eindelgk: «Nu, 20,000 dan en de deern er bijhotwolk bezegeld werd met een handslag. En hiermeé was de zaak beklonken. Een paar dagen later had de huwelgksafkondi- ging plaats en Kerstmis zal er bruiloft gevierd worden. Te Portsmouth en te Southsea heeft een hevige storm veol schado veroorzaakt. De schouwburg te Darlington is afgebrandde schade bedraagt 6000 pd. st. Bij Williamsport (Pennsylvania) sprong de stoomketel van een stoomzaagmolen. Drie werklieden werden gedood, drie werden ge wond. Drie spoorwegongelukken hadden plaats in Illinois, in Alabama en in Missouri. Het eerste, een botsing tusschen twee treinen, kostte aan 6 personen het leven bg het tweede, een déraillement, werd 1 man gedood, terwgl 24 menschen gewond werdenook bg het derde, eveneens een déraille ment, kwam 1 reiziger om.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2