BUITENLAND. BINNENLAND," kle doopeling nooit gebrek hebbein Zeven- !bergen daarentegen ontvangt de peet een izakje met broodkruimels, opdat hij steeds aan zijn plicht jegens het kind zal denken. In Beieren plaatst men bij hagelbuien een mandje met brood in de open lucht, opdat de hagel nog wat sparen moge. In Bohe- men brengt men een baktrog naar buiten met een brood er in men snijdt het brood in vier stukken en laat in een er van het mes steken; waar, na de plaatsing, het mes hecnwijst, daarheen trekt het onweder. In sommige plaatsen legt men aan tafel het brood naast den huisvader; men zorgt echter dat men het brood goed legt, an ders krijgen de booze geesten macht in huis. Als men het brood niet dadelijk aan snijdt, dan wordt men niet rijk. Als het mes uit het brood schiet, dan heeft men geen honger. Als iemand een stuk brood meer snijdt dan er menschen aan tafel zijn, dan beteckent dit dat hij een hongerigen vriend in de verte heeft; komt er bij het broodsnijden een kerf in het brood, dan heeft men pas een leugen gezegd. Valt een vreemde aan tafel een stuk brood uit zijne hand, dan is het hem niet gegund. Valt er een stukje brood onder de tafel, dan moet het dadelijk weer opgeraapt wor den kan men het evenwel niet vinden, dan moet men driemaal het //Onze Vader" bidden. Wie brood op den grond laat lig gen of er op trapt, zal eens honger lijden het volksgeloof in Bohemen zegt dat voor ieder stukje brood dat iemand op den grond laat liggen, hij een jaar langer in het vage vuur zal blijven. Dit alles en veel meer nog zijn bewijzen, hoe hoog men vooral z/het dagelijksch brood" schat. HEUSIIEN, 14 Dec. t In verband tot de gewenschte vaste brug nabij Heusden, wanneer den Iloogen Maasdijk ten ge volge van den Nieuwen Maasmond zal worden doorsneden, is meermalen het cijfer genoemd tan personen en voertuigen die dagelijks dat gedeelte passeeren. Wij hoorden daarbij zoowel te hooge als te lage cijfers aangeven en deelen daarom aan onze lezers gaarne mede het resultaat dat door eene opneini "g g edurende negen dagen is verkregen Nov. Pers Voert. Nov. Pers. Voert. 16 534 129 21 668 254 17 937 234 22 707 245 18 603 26 23 626 222 19 693 182 24 879 238 20 610 205 Elk onbevooroordeelde zal dan ook moeten er kennen, dat het Land van Ileusden niet onbillijk is, wanneer het voor de te verbreken gemeenschap niet een pontveer maar een vaste brug verlangt. tOnze vroegere stadgenoot, de heer J. A. de Bergh, meer algemeen bekend als de schrijver van de Haagsche pennekrassen, zal met 1 Eebr. optreden als hoofdredacteur der //Amst. Ct." en dus ontslag nemen als adj.-commies ter Kanselarij der beide orden. t OUDHEUSDEX, 13 Dec. Door den heer H. A. Verhoeven te Ileusden, werd heden morgen alhier een prachtigen otter geschoten. t WELLE, 11 Dec. Ook in deze gemeente is de tongblaar uitgebroken en wel op den stal van L. Groeneveldt, waardoor een 12 stuks rundvee zijn aangetast. t DROXGELEN c. a. Een kind van 5 maanden van W. C. te Doeveren, werd eenige dagen ge leden door het uitglijden van een pot kokende melk zoodanig gebrand, dat het een paar dagen later aan de bekomen brandwonden is bezweken. t AN DEL. \oor de vacature van Hoofd der openb. school hebben zich slechts 6 sollicitanten aongtmeld. t GIESEN. De tongblaar, eenige weken gele den onder het vee van een landbouwer alhier uit gebroken, is geweken zonder zich verder verspreid te hebben. t ZÜILICHEM. Tot Kerkvoogd dezer gemeente is met algemeene stemmen herbenoemd de Heer J. Schouwenburg. Tot ouderling de Heer S. E. Monhemius en tot diaken de Heer G. J. Benck- huijsen. 's-BOSCH. Dinsdagmorgen is de heer Mr. Ilen- ricüs Eerdinandus Maria van Lanschot, die dezer dagen wegens voortdurende ongesteldheid voor het ambt van burgemeester dezer gemeente be dankte, onder zijne ziekte bezweken. Hoewel de overledene slechts betrekkelijk korten tijd de ge meentezaken heeft geleid, kwam zijn onpartijdig en krachtig optreden de stad in menig opzicht ten goede. Zijn dood wordt hier dan ook als een ernstig verlies betreurd. ZALTBOMMEL, 9 Dec. Op een der met dyna miet geladen schepen,' bestemd naar Maasluis, had gisteren bij het strijken van den mast onder de spoorbrug een ongeluk plaats. De zwingel der lier brakdeze sloeg den schipper tegen den arm die daardoor op twee plaatsen brak. Terstond is de man naar het gasthuis gebracht. GAMEREN. Een voorbeeld, dat niet overal voldoend lager onderwijs gegeven wordt, geeft deze gemeehte. Aan omstreeks twintig kinderen, waar onder van acht en negen jaren, moet de toegang tot de school worden geweigerd omdat er geen plaats is. Het schoolgebouw is slechts zes jaren oud. Waarom toen geene betere berekening ge maakt, dan zat men nu niet in zulke moeielijke omstahdigheden, waarvan de kinderen hier de dupe zijn. t GORINCHEM, 12 Dec. Door burgemeester en wethouders is een staat bekend gemaakt, waarop 42 melkverkoopers voorkomen, wier melk schei kundig is onderzocht, met opgaaf der verkregen resultaten. Hieruit toch blijkt, dat slechts 6 per sonen onvervalschte melk leveren, terwijl de overigen die van 5 pet. tot 33 pet. met water vervalschten. t DALEM. De begrooting der gemeente Vu ren, dienst 1884, is door den raad vastgesteld en door II.H. Ged. Staten goedgekeurd tot een be drag van 6119.40, in ontvangst en uitgaaf. t De Tentoonstellingscommissie verzoekt ons me de te deelen, dat de duplicaten der ingeleverde portretten tot ultimo December a.s. aan hun Bu reau in het Volkspaleis terug te bekomen zijn op vertoon der al» toegangsbewijs gediend hebbende photographie. Andermaal zijn de meeste havens te Rotterdam door den hevigen Westerstorm, die den buiten gewonen hoogen vloed veroorzaakte, overstroomd. Even een uur braken Dinsdagnacht ook de dam men der werken van Plan C door ©n deze zijn alzoo i ten derden male onder water gezet. De schade is zeer groot. Te Rotterdam bereikte het water woensdag-na middag omstreeks 3 uren bij stormvloed een al daar ongekende hoogte. De Leuvehaven, de Blaak, Wijnstraat, in een woord, bijna de geheele bui- tenstad, liep onder. Men voer op sommige plaat sen met schuitjes door de straten. Het tramver keer langs de Blaak was geschorst. Men schrijft uit ScheveningenHoewel het grootste gedeelte van de Scheveningsche vloot tegen den straatweg aan het strand staat geschaard, hadden vele vaartuigen het toch heden (Woensdag) hard te verantwoorden. De zee was bij den hevigen storm uit het N.-W. zeer hoog; zoo dat het zand, waarop de schuiten rusten, voor een groot gedeelte werd losgewerkt en wegspoelde. Reeds zijn vijf schuiten verbrijzeld, waardoor aan de reeders, wed. Van der Toorn, A. Hoogeveen, J. Tuijt en C. en M. den Duik een schade van f 50.000 is berokkend. Vele vaartuigen dreigen achterover te slaan, daar zij alleen nog bij den voorsteven ondersteund worden. Een later bericht meldt. Zooëven zijn een aantal nieuwe delen aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een schoener, die heden hier pas seerde. Op de Krentenbult, bij eiland Rotturamer- oog (prov. Groningen), is een koftjalk gestrand. Op 't eiland zijn ruim 100 okshoofden wijn aan gespoeld en geborgen. Men zegt dat het Spaansche wijn is. liet bestuur van het Zeeuwsehe genootschap der wetenschappen te Middelburg heeft, evenals indertijd voor den gedenksteen van Bellamy, voor het monument ter eere van Elistbeth M olf en Aagje Deken een belangrijke bijdrage gegeven. Er bestaat uitzicht, dat de stoomvaart tusschen Rotterdam en Duinkerken weldra zal worden hervat. De Haagsche correspondent van de „Arnh. Ct." maakt gewag van een zeker zeldzaam jubilé, dat evenwel nog niet de aandacht getrokken heeft. Mijn jubilaris zegt hij herdacht in Sept. 1883 het zeldzaam geval, dat hij 70 jaren geleden tot lid van de magistratuur werd benoemdhet was de voormalige voorzitter -der Haagtche recht bank, Bijleveld. De merkwaardigheid komt hier nog bij, dat noch hij zelf, noch iemand in Neder land ooit het besluit zijner benoeming gezien heeft, dat te Moskau door Napoleon I onderteekend werd, maar in de verwarring van den brand is verloren gegaan. Bij dat besluit werd de heer Bij leveld, naar ik meen, benoemd in de griffie of het openbaar ministerie in Den Haag; een der perso nen uit 's Keizers omgeving, met zijne familie bekend zijnde, schreef het hierheen, maar eene officieele bevestiging van dit officieus kattebelletje is ^wegens de tijdsomstandigheden" nooit ontvan gen. Men heeft niettemin zonder besluit van be noeming den heer Bijleveld destijds toegelaten en geïnstalleerd. Zoo'n informaliteit zou waarlijk te genwoordig geen enkel rechterlijk college durven begaan, en al geschiedde hetdan zou de Re kenkamer eens laten zien, dat zij er ook nog was Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat in de gemeente Halsteren (Noord-Brabant), sop eene bevolking van omstreeks 3000 zielen, van 9 October tot 1 December jl. geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Mag men een jbericht in het „N.- en Adv. van Bergen-opJZoom" gelooven, dan zou de al of niet-gepensioneerde officier van gezondheid Meule- man, te Bergen-op-Zoom, een aanklacht wegens laster ingediend hebben tegen de redactie der vMiddelb. Ct." naar aanleiding van haar bericht, omtrent de geneeskundige behandeling van kapt. De Korte. Dit was van den volgenden inhoud ^In ons nummer van Maandag namen wij een bericht op, waarbij mededeeling werd gedaan van eene onverantwoordelijke handelwijze van een offi cier van gezondheid tegenover een officier, die overleden is. Een door ons ingesteld onderzoek heeft de waarheid van het bericht bevestigd. Het feit had plaats te Bergen-op-Zoomde overleden officier is de kapitein De Korte, terwijl de eerstaanwezende officier van gezondheid P. E. Meuleman, genoemd wordt als de persoon, die zich aan zulk eene onverantwoordelijke handelwijze zou hebben schuldig gemaakt." Te Nieuw-Beierland zijn thans in hetzelfde ge zin al de zes kinderen, die ongevaccineerd waren, door de pokken aangetast. Twee vrachtrijders reden met hun karren in O O Men berekent,, dat 680 personen zijn omgeko men door het vergaan van visschersschuiten op de knst van Niouw-Engeland, Nieuw-Schotland en Newfoundland, in do stormen van November. Bij Duiukerken hoeft een aanvaring plaats go- ïad tusschen den Hollandsehen baggermolen »Mid- lelburg*, gesleept door de sDuiukerkon* en de Noorweogsche stoomboot »Carlotta«. De ïMiddel- )urg«, in den romp getroffen, zonk binnen 5 mi aul,en. De bemanning werd gered. Door het omslaan van een boot bij Buffalo zijn p, door het vergaan van oen sehip op het meer duron 7 mannen verdronken. Te Bisbee in Arizona hebben 5 gewapende mannen 3 inwoners gedood en een vrouw gewond, waarop zij een ma gazijn plunderden en met hun buit vluchtten. Het Engelscho schip »Cornelia« heeft in volle zee :en luchtballon gevonden en opgenomen, die eeuige lagen te voren uit Oport.o (Portugal) vertrok en laar terechtgekomen was. De reiziger in het schuitje yas ongedeerd. Andermaal is in eeuige dorpen bij Alexandria lo cholera uitgebroken. In do grootste luciforfabrieken te Jönkóping is pp 27 November j.l. het, bewijs gegeven wat do industrie op dit, gebied thans kan tot stand bren gen. Niettegenstaande de fabriek vroeger reeds op /erbazend groot,e schaal arbeidde, hadden de eige- laren een groot aantal nieuw uitgevonden machi nes doen opstellen en in tegenwoordigheid van peer vele genoodigden werd in 't openbaar de eer de proef afgelegd van de verhoogde werkkracht. Aan het eeno einde van de fabriek lagen hoog ipgestapeld reusachtige gekante stammen van 't jout, waarvan do lucifers worden vervaardigd. Daar LTng men aan met de stoomzagon en zoo ging de irbeid voort, verdeeld over een menigte machines ,n handen van mannen, vrouwen en kinderen, om lan het andere einde der fabriek als verzcudbare vaar, doosjes van gelijke maat en gelijk aantal ucifers inhoudende, te voorschijn te komon. Er verden dien dag ruim een millioen doosjes ver vaardigd. Sedert dien tjjd is het kleinste aantal loosjes per dag afgeleverd niet lager gedaald dan ot iets over de 994,000 stuks. Gaat men na dat deze tak van nijverheid op ;ulk een schaal te Jöuköping wordt gedreven, dan verbaast het niemand meer, dat wij hier zooveel uciferdoosjes zien, versierd met do beide halfron- len der aarde of een kasteel met 3 torens in het font ontmoeten. Men heeft te Valduc, bij Istres, in hetFransche lepartemeut Monden van de Bböuo, het goraamte ?an een soort van walvisch gevonden, die vóór de rerschijning van den mensch in die streek geleefd uoot hebben. Jeau Michiel Badinguet is overleden. Badinguet vas de metselaar in het fort Ham, dio zijn wam- >uis, zijn linnen pantalon, zijn pet en zelfs zijn lijp leende om Napoleon te helpen vermommen voor ie toen ook gelukte vlucht. Napoleon behield se- ert den bijnaam van Badinguet en Badinguet ge- arot onder den naam van Radot een jaargeld van 200 Irs. Eerst nu bij zijn dood weet men, dat ijj hot was die, onbewust, een zekere rol heeft •espoeld in de politieke geschiedenis der laatste jjden. Generaal Wolseley hield te Worth oen voordracht iver tsucces in het leven.Aan het slot besprak iij ook de jongste voorvallen in Egypte en zeide: Het ongeluk in Soedan had nooit kunnen plaats ebben, als generaal Hicks soldaten gekommandeerd iad, zooals ik ze onder mijne bevelen had bij Tel el Kebir. Hij viel als een offer der lafhartigheid van zijn leger en met hem al zijne dappere officieren. Wat zal echter thans gedaan moeten worden? Soe dan was altijd een brandpunt van den slavenhandel, en wanneer een deel van Gods aarde met bloed gedrenkt is, dan zeker dit deel van Afrika. En- gelaud moet aan den handel in menschenvleesch aldaar een einde maken, er moge dan gebeuren wat er wil. Dit moet het richtsnoer en het doelwit zijn van Engeland's politiek in Egypte.* De »Ville de Naples* vertrok van Marseille naar Algiers met 500 soldaten. Op de reis brak een storm los en onder de passagiers en soldaten ont stond een paniek; de soldaten trachtten de booten los te maken en toen hun dit niet gelukte, sloe gen zij alles kort en klein. Een bracht aan 3 an deren messteken toe, een ander sprong in zee. Toen het schip aankwam was een der passagiers, een vrouw, van angst krankzinnig geworden. In een der meest bezochte straten van Marseille, de Rue de Paradis, is Vrijdag op klaarlichten dag eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een bediende van het >Crédit Lyonnais,* Pevrc Michel geheuten, was 's morgeus uitgegaan om voor zijn kantoor wissels enz. te-inkasseeren. Op het middaguur was hjj, tegen de gewoonte, nog niet teruggekeerd. Men vatte argwaan op en er werden nasporingen ge daan, doch zonder gevolg. Eindelijk kwam eene vrouw, Mme. Alléon, die kamers in de »Rue de Paradis* verhuurde, aan het bureau van policie om te berichten, dat zij een lijk had gevonden in een der kamers op de 1ste verdieping, voor eenige dagen pas verhuurd aan iemand van een goed voorkomen, met name Blein. Het lijk nu was dat van Peyre Michel. Het wa3 zwaar gebonden en had in den mond eene prop die vastgemaakt was aan een om den hals geslagen touw. Het gezicht was voorts bedekt met een kussen en de hals droeg sporen van verwor ging. Geeu twijfel dus of Peyre Michel, dio bij Blein was gekomen om een wissel te inkasseerenj was gegrepen, gebonden en geworgd. Hij had op dat oogenblik 60,000 fr. bij zich, waarvan niets terug is gevonden. Peyre Michel was, evenals Blein, een sterk gespierd man. Het is dus waar schijnlijk dat Blein niet do ééuige moordenaar was maar medeplichtigen had. De moordenaars hebben tijd gehad om te ontkomen, want Michel was om streeks half 12 bij Blein gekomen en Mme. Alléon had eerst te 6 ure 's avonds het lijk ontdekt. f13 Dcc. Bij periodieke aftreding word gis teren tot kerkvoogd bij de Herv. Kerk alhier her kozen de heer J. J. Lugten Bz. en heden tot no tabelen do heeren J. W. Hoogezand en H. Wujjster. t 14 Dec. Wanneer onze lozérs zich in hunne verbeelding 70 jaren terugdenken, dan zien zjj oqs, nu zoo vveedza&m stadje, in de grootste op gewondenheid. Het was toch op 14 December 1813, dat er des middags te ruim 12 uren een parlementair voor de Wijkscho poort verscheen, die door een hoornbla zer vergezeld, de aandacht op zich wist te vesti gen. Als een loopend vuurtje ging het door de stad: »de Pruisseu staan voor de poort en de Franschen worden verjaagd.* Do achtbare raad van Heusden (alle heeren met steken getooid) haastte zich naar dc plaats om den parlementair de slentels der stad te overhandigen en weldra werd Heusden, met de Pruisseu overladen. De Franschen, die Heusden nog bezetteden, zagen hun onmacht in en sloegen op de vlucht, trekkende door de Herptsche poort naar Hedikhuizen. Een détachement van dePruissen zette hen achterna en zag te Hedikhuizen het laatste bootje met Franschen koers nemen naar Gelderland. Nog werd van de wal gevuurd, waarbij 4 Franschen sneuvelden. Inmiddels waren overal de vlaggen (in den laat- sten tijd zoo'n gevaarlijk artikel) voor den daggo- haald en weldra stond het Ncerlands dundoek op stadhuis en kerk en liet het carillon weder onge dwongen het i Wilhelmus van Nassauwen* hooren. Oranje werd opgezocht of gemaakt en nog denzelf den dag waren alle neepjesmutsen van de Heus- densche maagdekens met oranjelint getooid en wa ren petten en steken van de jonge en oudere Heus- denareu eveneens van de geliefde kleur voorzien. Het Vaderlands gevoel had alle recht om zich te uiten; doch eerlijk moeten wij mede erkennen, dat de Fransche bezetting, als vijand, geen reden tot bijzondere klachten had gegeven. Zoo had o. a. de kommandant zich in Heusden een goeden naam verworven en aan hem werd het dan ook gedankt, dat hier de ergerlijke tooneelen van Woerden en Naarden niet werden herhaald, hoewel dezelfde com pagnie, die zoo op plunderen belast was, ook tot de bezetting behoorde. Een Fransch officier, die ziek was, kon niet mede vertrekken en was genoodzaakt zijn degen op het stadhuis aan te bieden en zich als gevangene over te geven. Dat in den eersten tjjd de Pruisseu als het ware op de handen gedragen werden is de waarheid doch dat die stemming later veel veranderde, daar van zullen n de oude Heusdenaren kunnen ver halen. Aan een ingezonden stuk uit Oud-Beierland in de N. R. Ct., ontleeuen wij de volgende vermelding van een paar feiten uit de jongste treurige tijden Een boekje, getiteld Koepokinenting of de moderne pest (door een natuuronderzoeker) te Dordrecht uit gegeven, deed in Oud-Beierland kort na het uit breken dor vreeselijke ziekte de rondte bij een zeker soort personen, die ik gerust toen nog durfde noe men twijfelaars*. Een van hen (de discretie en het leedgevoel verbiedon mij zijnen naam te noemen) trachte, miileii door dit brochure, anderen door het laten lezen van dat boekje tot pijH gevoelen over te halén om vooral niet te voorbarig te zijn met de vaccinatie. Wat gebeurt er? In het huisgezin van deuzelfden man wordt na verloop van eenigen tijd pokziekte geconstateerd. Alle overige kinderen worden zoo spoedig mogelijk uit de woning en omgeving verwijderd. Strenge afzondering had er plaats. De oudste dochter echter, een lieftallige maagd van ruim 18 jaren, kon er niet toe overgaan va der, moeder en de zieke te verlaten, 't Gevolg er van? Zij, die overal waar zij in Oud-Beierland ver scheen een zonnestraal achterliet, werd ook aange tast. De eerste patient herstelde, de tweede, ik durf haar noemen de lieveling der gemeente, bezweek. Het bovenvermelde boekje had dienst gedaan. Thans zijn al de kinderen gevaccineerd, en er is geen ge val in dat gezin meer voorgekomen. Een ander geval, meer afdoende voor de vac cine. Een hoofd van het gezin, bekend als geloo- vig Christen, wordt ongesteld. De docter wordt ontboden en moest constateeren »pokziekte«. Al spoedig bleek het hem, dat hij hier te doen had met de meest gevaailijke soort »bloedpokken«. Zijn plicht als mensch vervullende, bereidde hij den lijder voor op het waarschijnlijk te wachten ver loop dier ziekte: sterven. Uit eigen beweging ver zocht toen de lijder, met den dood voor oogen, (een tijdstip waarin huichelarij wel niet zal wor den ondersteld) den docter zijn vrouw en kinde ren te vaccineeren. Hieraan werd voldaan, en niet tegenstaande uit dat huis een oppassend man en vader naar de laatste rustplaats werd heenge bracht, bleven de anderen tot nu toe verschoond van die ziekte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2