BUITENLAND. BINNENLAND. geten, die wonderdoeners, die onmogelijk zelf aan hunne vermaarde kunst gelooven kunnen, 't Doet ons genoegen dat we in deze regelen die lui eenigen afbreuk hebben gedaan en een middel hebben aange geven 't is van een hooggeschat geneesheer in Berlijn waaruit te zien is of een lijder al of niet rheumatisch is. Van bijgeloof gesproken in Lithauwen gaat de rheumatieke naar een wonderdoder, die onder 't uit spreken van een tooverformulier, het aangetaste lid met garen omwindt. Is 't formulier uit, dan windt hij 't garen weer af en wikkelt het huiten om een boom, waar 't zitten blijft tot het vergaan is. Daarna is ook de pijn over en de ziekte geweken! Die 't beproeven wil, doe 't't middel is zachts zoo goed als van de slapende juf. Men neme echter geen te sterk garen, geen ankerteuw b. v., daar men anders zeker tot zijn dood toe met rheumatiek opgescheept is. Er zijn ook streken waar men bij den lijder een hond te bedde legt en dien zoolang daarin houdt tot hij uit gemis van beweging lam is geworden, waarna de ziekte geweken is. Ten slotte nog een raad aan lijders door rheuma tiek. In vele gevallen werd die genezen door koud waterwaarom niet in alle gevallen dat weten we niet. In elk geval kan men 't probeeren. Voor kou vatten echter neme de patiënt zich trouw in acht zonder 't lichaam te veel te broeien men stape in den zomer niet bij open vensters, wone niet in voch tige huizen en schudde het bed niet tegen den wand en men hcbbe geduld en winne den raad in van een kundig docter. dra kon zij de kamer niet meer verlaten. Verschrikt door deze beslissende wending, riep men zelfs een doctor uit de stad te hulpde arts scheen al het mogelijke te doen, maar het verwoeste leven was niet weder op te bouwen. Het meisje stierf toen de eerste sneeuwvlokken door het luchtruim dwarrelden; juist in den tijd waarop ze, twee jaren geleden, door de liefde eerst eigenlijk het leven was ingetreden. »Als gij Koenraad ooit terugziet,* sprak zij voor haar ontslapen tot hare tante, «zeg hem dan, dat ik hem van ganscher harte vergeven heb!» Niemand had gedurende al dien tijd iets van Koen- raad vernomen. Maar in den avond van den dag toen zij Marieta naar hare laatste rustplaats gebracht hadden, zag de schoolmeester hem op haar graf zitten en hoorde hem op eene fantastische wijze allerlei onverstaanbare woorden zingen. De schoolmeester wilde hem niet storenbovendien, dacht hij, zou Koenraad morgen wel bij hem komen om hem te begroeten. Doch des anderen daags bleek het dat hij zich bij niemand, ook zelfs bij zijne moeder niet, had laten zien. Hij keerde niet meer naar zijne geboorteplaats terug. Eerst een geruimen tijd later vernam men dat hij in krijgsdienst was getreden en in een bloedigen veldslag den dood gevonden had. Poor misdadig bijgeloof waren voor altijd gescheiden wie de liefde voor eeuwig had moeten saambrengen! (SLOT.) HEUSDJSN, 21 Dec. t Dc heer Aart van de Koppel Gz., caud.-not., die enkele jaren geleden zijne opleiding voor de hoogeschool aan het gymnasium alhier verkreeg, heeft eergisteren aan de rijks-universiteit te Utrecht zijn academisch proefschrift verdedigd tot verkrij ging van den graad van doctor in de rechtsweten schap. Zeer eigenaardig met zrjne hoedanigheid als candidaat-notaris koos hij het onderwerp„Kan de decisoire eed worden opgelegd als tegenbewijs van hetgeen in eene notariëele acte vermeld staat t De heer Marlet te Hontenisse zal morgen (22 Dec.), des avonds ten 6 ure, eene landbouw voordracht houden ten huize van den heer F. van Wagenberg te Haarsteeg, voor de leden van de landbouwclub Haarsteeg. Wij kunnen de leden van genoemde club, maar ook alle leden van de Noordbr. landbouwmaatsch. in den omtrek, niet genoeg aanmoedigen om toch deze voordracht te gaan bijwonen, niet twijfelende of alle bezoekers zullen, evenals dit onlangs al hier het geval was, hoogst voldaan huiswaarts keeren. t 20 Dec. Ten gevolge van het wassende water in de voorlaatste dagen is heden het Bossche veld ondergeloopen. De stand van het water is heden avond alhier 4.58 M. -j- A. P. met een was van 10 cM. in de laatste 24 uren. Boven is val. Te Maastricht aan de brug teekende het water heden vm. 8.25, eene hoogte van 45.18 M. met een val van 9 cM. gedurende de laatste 24 uren. Keulen teekende nagenoeg terzelfder tijd 5.76 M. met een val van 31 cM. gedurende de laatste 24 uren. Heden (21 Dec.) is de stand van het water alhier 4.57 M.; te Maastricht 45.15 M. en te Keülen 5.44 M. t DOEVEREN. Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente alhier, A. van der Kolk en tot diaken G. J. W. Kramer. t GENDEREN, 19 Dec. Inde 1.1. Maandag gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier, tot benoeming van een ouderling en een diaken, zijn herkozen tot ouderling J. de Bruijn, met 21 van de 24 gel dige stemmen en tot diaken H. Vos, met 17 van de 24 geldige stemmen. t VEEN. Als een zeldzaamheid wordt gemeld dat de hond van G. V. alhier, deze week niet minder dan 21 levende jongen heeft geworpen. t BRAKEL, 20 Dcc. Nadat sedert eenige dagen de Rijn op schrikbarende wijze is gewassen, heeft de waterstand op de Waal thans hier die hoogte bereikt, dat de zomerkaden overloopen, tengevolge waarvan zoowel de beneden- als bovenwaarden met den Meidam en den Veerdam incluis, benevens geheel Munnikenland geïnundeerd wordeu. t ZUILICHEM, 19 Dec. Een visscher alhier, zekere J. d. O., 58 jaren oud, echtgenoot en va der van zes kinderen, heeft zich gisteren avond omstreeks 7 ure door ophanging van het leven beroofd. Naar het algemeen gevoelen zou huise lijke oneenigheid tot dezen afschuwelijken zelf moord hebben geleid. t DALEM. De zachte winter dien we tot he den hebben, komt vooral den arbeidenden stand alhier, ten goede. D« verschillende landheeren toch laten in dezen polder flink werken, zoodat er nog betrekkelijk goede dagloonen te verdienen zijn. t WERKENDAM. Door dames Directrices der Dorcas, is eene zeer ruime uitdeeling gedaan van kleediugstukken. CAPPELLE (N.-B.), 19 Dec. Onze gemeente raad kan het met den Staat der Nederlanden maar niet eens worden omtrent het in onderhoud over nemen van den parallelweg, 250 wordt hiervoor geboden en daarmede neemt de raad ook genoegen, maar de Staat wil dat de gemeente dien weg zal onderhouden in deu toestand waarin hij wordt over gedragen, dat is als klinkerweg, en daar wil de gemeenteraad niet aan. Deze wenscht er grindweg van te maken. t ROTTERDAM. Langzaam gaat zeker, zegt een Hullandsch spreekwoord en dat zal vooral wel van toepassing zijn op de vorderingen, welke het electrisch licht, het licht der toekomst, maakt. Op kleine schaal heeft men het in deze gemeente al wat dikwijls toegepastin winkels, bij het leggen van fundamenten voor een nieuwe brug, enz. Nu echter zal men het op grooter schaal beproeven en naar alle waarschijnlijkheid is de kans om met succes den strijd met het gas aan te gaan, niet gering. Hier bestaat gegronde voor liefde voor dat sterke, heldere licht dat, op zeer uitgebreide schaal toegepast, ongetwijfeld goed- kooper zal zijn dan het gas. Onze gemeente, die een leening van 3 millioen heeft aangegaan, noo- dig wegens den aankoop eener gasfabriek, krijgt nu een geduchte concurrent in het electrisch licht. Diusdag-avond was het „Café du Passage* alhier reeds met niet minder dan 172 Edison- gloeilampen verlicht, terwijl enkele andere win kels, óók in de Passage, met dit nieuwe licht schitterden. Eigenaardig tevens voordeelig is de ge ringe warmte-ontwikkeling door dit licht. De temperatuur toch bij het gebruik van gas in het ,/Cafó du Passage* was ongeveer 20° hooger dan thans. Voor kantoren enz. is dit zeer geriefelijk. Naar ik verneem zullen nog vele firma's aanslui ting vragen en bestaat er kans dat weldra een aanzienlijk deel der stad electrisch zal worden verlicht. t Reeds sedert den dood van deu heer D. A. van Putten, directeur en secretaris der „Rott. telegraafmaatschappij,* bleef tot heden onbeslist wanneer de kantoren dier maatschappij aan het rijk zouden overgaan. Thans moet als datum daar van zijn vastgesteld 1 April 1884. De kantoren, die daardoor aan het rijk zullen komen, zijn Brielle, Brouwershaven, Dirksland, Heenvliet, Hellevoetsluis, Middelhamis, Oud-Beierland en Rotterdam. Men schrijft uit Brielle Ook van onze stad heeft de storm van j.l. Woensdag zware offers geeischt. Was men reeds terstond beducht over het lot van de opvarenden van loodskotter no. 12, schipper M. Haak, thans nu allerwege stukken, herkend als van genoemd vaartuig afkomstig, zijn aangespoeld is er, helaasgëen twijfel meer of de Kotter is in den nacht van Woensdag op Donderdag met man en muis vergaan. Meer dan waarschijnlijk vonden bij deze ramp elf personen, waarvan slechts één ongehuwd in de kracht van hun leven, den dood in de golven, terwijl ze rondzwalkten om anderen naar eene veilige haven te brengen. Een vijftal hiervan wares hier woonachtig en laten achter vier weduwen met 14 kinderen. Omtrent het dynaiuietschip, te Scheveningen gestrand, en zijn bemanning meldt iemand, die bij het laden tegenwoordig was, het volgende: Zooals men weet bestond de bemanning uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrek kelijk bejaard matroos met een houten been en een jongen van 18 a 20 jaar, waarvan men het, zijn ontwikkeling in aanmerking nemende, be treurde, dat hij in zulk een slecht gezelschap was verdwaald. Het waren alle 3 Engelschen de gchuit was verbazend slecht; verder was aan boord een zeer goede vlet en achter de schuit een zeer slechte dito, Blijkbaar werd aau boord veel gedronken, dat vertelde de jongen ookhij liet o. a. een groote blikken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder, dat de kapitein en de stuur man bijna iedereu dag dronken waren en dan gewoonlijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren, dat de ou den (de kapitein en de stuurman) een schoone gelegenheid zochten om het geheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men gelooft, dat zij met hun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet, het weer ziende opkomen, de goede vlet hebben gevierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben overgelaten. De drie jongelieden uit Friesland, die met den heer YY. Mackintosh zijn vertrokken, ten einde in Suriname op een plantage als opzichter te worden geplaatst, om het plantersvak te leeren, hebben die reis niet geheel volbracht. In de naburige kolonie Deraerary aangekomen, werden zij, op aanbeveling van den heer Mackintosh, door den heer H. A. Black gastvrij ontvangen en alle drie op diens suikerplantage „Schoonoord* als opzichter ge plaatst, op een jaarlijksch loon van f 400 met vrije huisvesting en voeding. Naar men aan het JV. v. d. D. verzekert, ont breekt het voor oppassende, beschaafde en ijverige jongelui niet aan gelegeuheid, om aldaar in zoo danige betrekking te worden geplaatst. Zooals men weet, hebben in Demerary, Esse- quebo en Berbice vele plantages (zooals Schoon oord) versterkingen, waterwerken enz. hunnen ouden Hollandschen naam behouden. Het standbeeld van Van der Werf te Leiden zal op den 26n Mei onthuld worden. Naar luid van stellige berichten hebben acht entwintig der grootste en meest bekende suiker- fabrikanten in ous land en in België zich verbonden, om voor de teelt van suikerbieten in 1884 in Schouwen en in Overflakkee geen duim gronds in pacht te nemen en geen korrel zaad voor hun rekening te doen uitzaaien. Als waarborg tot stipte naleving dezer verbintenis heeft elk dier fabrikanten een zekere som gestort. Oorzaak schijnt te zijn een van den kant der leverende contractanten min royale handelwijze, hetzij door fraude in het gewicht, hetzij door bijvoeging van soorten, die in het contract zijn buitengesloten. Van contracten en premiën zou dan natuurlijk geen sprake zijn, zoodat de kweek van het volgsnde jaar door die landbouwers geheel voor eigen risico zou moeten verbouwd worden. Het classicaal bestuur van Dordrecht ontving van den kerkeraad der Herv. gemeente van Dor drecht het verzoek, dat door genoemd bestuur pogingen in het werk worden gesteld dat de orde en rust in de gemeente worden hersteld. Het besloot daarop ds. Jakob Eigeman den raad te geven, de zaak van het op te richten weeshuis „Bethel* zoo te exploiteeren, dat er geen ergernis gegeven wordt, waartoe Ook naar het oordeel van het classicaal bestuur behoort het zich toevoegen van een commissie van bestuur en beheer, met een vertrouwden thesaurier. (Dordt. Ort.J De dezer dagen gepensionneerde luit.-kolonel dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse P. F. Meuleman, te Bergen-op-Zoom, geeft aan het „N. v. d. D.* een aantal namen op van „familiën, door hem in zijn ongeveer veertigjarigen loopbaan als officier van gezondheid op verschillende tijden be handeld, en wier getuigenis hij voor de handhaving van zijne eer en zijn goeden naam, ten aanzien van het korps Ned. officieren en de Ned. burgerij gerust inroept.* „De familie van wijlen kapt. De Korte,* zoo schrijft hij verder, //door mij acht achtereenvolgende jaren behandeld, en die steeds overal mijne wijze van behandeling roemde, mevr. De Korte, die ik nog ucht dagen na den dood haars echtgenoot» behandelde, en die mijn raad nog- voor haar jong ste kind inriep, die mij nog raadpleegde over huise lijke zaken, zal ik maar niet oproepen, ze mocht mij soms te verlegen maken door mij opnieutr te roemen, zooals ze 28 Oct. jl. en nog na dien tijd gedaan heeft; van. later zal ik maar zwijgen.* Miss Clara Montalba, de Engelsche schilderes, dia eenige maanden ia Nederland doorbracht om studiën te maken, is dezer dagen in Engeland teruggekeerd, waarheen zij reeds, als een deel der vruchten van haar arbeid, een tiéntal teekeningen zond, die op de tentoonstelling van teekeningen in waterverf een plaats vonden. Zij vond ons land, en in het bijzonder Amster dam en Dordrecht, zeer aantrekkelijk; maar vooral boeide haar de eigenaardige,middeleeuwsche schoon heid van het eiland Walcheren. Zij maakte een aantal schetsen en studiën van Middelbürg, en waarschijnlijk zal haar voornaamste stuk voor de tentoonstelling der Academie die stad tot onder werp hebben. Te St. Maartensdijk (Zeeland) moet in de maand Januari a.s. ter inschrijving voor de nationale militie een zeer ongelukkig persoon worden aan gegeven. De romp bestaat uit een kleine misvormde vleeschklomparmen en beenen, ten decle de huid missend, zijn spiraalvormig gekromd, terwijl het gelaat vooruitstekend (prognaath) is als dat van een aap. Duidelijke geluiden vermag de ongeluk kige niet uit te brengenhij kan slechts gillen en kreunen. Het voedsel, waarvan hij den smaak ten eenenmale ontbeert, moet hem in den mond ge bracht worden. Niettegenstaande dit alles heeft de teedere moeder haar deerniswaardigen zoon onein dig meer lief dan haar andere kinderen!* Meu heeft tegenwoordig in Berlijn in een opzicht ongeveer als te Metz het geval was, tijdens de be legering dier vösting, ten jare 1870. Daar heeft meu gedurende maanden geen ander vleesch gegeten dan paardenvleesch. Te Berliju gaat het mede dieu weg op. Wel is er voorloopig nog ander vleesch, wild en gevogelte verkrijgbaar, doch iutusschen krijgt de paardenslachterij met den dag grooter uitbrei ding en opmerkelijk mag het worden genoemd, dat naar gelang daarvan een nieuwe tak van industrie zich ontwikkelt, die naarmate zij toeneemt in om vang en bolaugrijkheid, zich zorgvuldiger aan hot oog dor maatschappij onttrekt't zijn n.l. de werk plaatsen waar paardenvleesch' wordt herschapen in kalfs- on ossenvleesch, gevormd tot saucissen en saucissous van allerlei benamingen, voornamelijk behoorendo tot de fijnste en meest gezochte soor ten. Behalve hetgeen strekkon moet voor do con sumptie, is het bokoud dat die lekkere waar bij massa's wordt uitgevoerd. Volgens telegram uit Coustantinopel, hoeft te Abadea een hevige storm gewoed, waardoor 6 grooto oorlogschepen en 15 kustvaartuigen met man en muis zijn vergaan. Ook de huizen in de stad hobbeu vsel geloden. Men zegt dat zich reods iemand heeft aangebo den, de door den brand vernielde parlementsge bouwen te Brussel weder op te bouwen voor de som van 1,500,000 francs. Het verlies van de bibliotheek der Kamer van Volksvertegenwoordiging wordt geschat op een waarde van 300,000 frs. De orkaan, die over vele landstreken van Italiö gewoed heeft, ontlastte zich op vreeselijke wijze boven het gebied van Albenga. Vele daken wor den weggerukt en hondorde olijfboonion ontworteld. Op den spoorweg van Riviera di Poneute werd een honteu brug als een veer weggeslingerd. Te Sa- vona en omstreken is veel sneeuw gevallen. Eouige dagen geleden meldde zich te Jönköping bij de spaarbank een man aan, om te vragen naar eene kleine som gelds, die hij vóór jaren daar had ingebracht. Hij was in zulke behoeftige omstan digheden geraakt, dat hij sedert lang voor 25 öre daags bij boerenmenschen in den kost was, maar het betalen van deze geringe som zou spoedig te bezwarend voor hem zijn en het armenhuis stond hem als een schrikbeeld voor de oogen. Maar wan neer de nood het hoogst is, is de hulp het naast. De oude man dacht aan het geld, dat hij eenmaal in de spaarbank gezet had. Zijn boekje was weg geraakt, maar het nummer had hij onthouden. En zoo was hij naar Jönköping gekomen, waar hij bij den kassier der bank kwam met de woorden: »Ik geloof dat ik hier nog wat geld heb staan.» De kassier sloeg de boeken op en antwoordde na eenige oogenblikken»Juist, gij kunt over 1600 kronen beschikken.» Do oude man verbleekte van aandoening en wist niet of hij zijne ooren geloo ven kon. Nadat men hem echter aan het verstand gebracht had, dat zijn ingelegd geld door de bij gevoegde renten in den loop der jaren tot ge noemde som was aangegroeid, sprak hij getroffen >Groede hemel, dan ben ik rijknu behoef ik niet in het armenhuis.» Te Falaise is een vrouw van 21 jaren gearres teerd, omdat zjj haar kind in de rivier bad gewor pen. Het lijkje werd gevonden met een grooteu steen in de luren. Een 29-jarige vrouw te Lisi- eux heeft zich uit verdriet over den dood van haar man van het leven beroofd. Men meent te Rijssel de hand te hebben gelegd op den moordenaar van het meisje, waarvan men het lijk gruwelijk verminkt vond eenige maanden geleden te Molenbeek. Het is een man van 35 jaren ongeveer. In het rijksdok te Lissabon brak een hevige brand uit, die Dinsdag-namiddag nog niet was gebluscht. Een groot oorlogschip werd geheel vernield bene vens een aantal kleine vaartuigen. De stad Rat Portage in Manitoba (gelegen in de Canadian Pacific Railway») is bijna geheel door brand ver nield. Een groot aantal inwoners is van alles beroofd. nJ jh

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2