BINNENLAND, beide windsels doorgesneden, de huidwond raet eenige steken toegenaaid en vervolgens verbonden. De beschrijving dezer operatie geeft, zooals men ziet, den indruk van grooten eenvoud en lichte uitvoerbaarheid. 't Is daarom buiten twijfel dat ze meer en meer veld winnen zal, wanneer de afkeer van 't publiek maar eenmaal overwonnen is. In de klinische scholen is de transfasie van bloed reeds een zeer gewone operatie. Professor Estnarch te Kiel, liet gedurende de verwijdering van een groot gezwel aan het hoofd, waarbij veel bloed verloren werd, den lijder bloed in den arm toevoeren en bij een becnafzetting liet hij het wegvloei ende bloed opvangen en onmiddelijk in het andere been weer aan het lichaam teruggeven. Die wonden toebrengt, moet ook wonden genezen kunnenwie den mensch bloed af tap!, moet hem ook bloed terug kunnen geven. De geneeskunde kan dit thans en zè mag er trotsch op zijn. Laat dan bij voor komende gevallen niemand zich door bijge- loovige vrees onttrekken aan een operatie, die in den volsten zin des woords iemand ling, zooals die wel meer volgt op groote ver wachtingen. Maar hier was van teleurstelling geen sprake. Reeds bij het eerste optreden zag men dat men daar den meester tegenover zich had, den meester van het woord. Toen het gedicht van Ter Haar: „de dochter van Herodias" ten einde was, behoefde men de blikken slechts rond om zich te slaan, om te weten of er genoten was, genoten in de echte beteekenis van het woord. Een machtigen indruk maakte op onsOoster- zee's „Aan den Montblanc". Dit dichtstuk is niet zeer bekend, en had dus voor de meesten, zoo niet voor allen, daarenboven nog de bekoorlijk heid van het nieuwe, liet sobere gebarenspel, de indrukwekkende woorden, de heerlijke gedach ten, die alle tot haar volle recht kwamen, maak ten de voordracht van dit dichtstuk voor sommi gen tot het glanspunt van den avond. De andere stukken waren meestal oude beken den „Huibert en Klaartje", „Bij het Kerkpor taal", liet ronde putje" en Het Vogelnestje". Oude bekenden echter op zulk eene wijze weer te ontmoeten, als Donderdagavond, zou ons niet licht vervelen. De spreker moet het gemerkt heb ben, dat het voorgedragene in den smaak viel. O De diepe stilte die er heersehte zoolang hij aan het woord was, bewees ten duidelijkste dat hij een dankbaar publiek had. De storm van toejui chingen, die de stilte bij het einde van een stuk kwam afbreken, getuigde hetzelfde. Met te zeggen dat wij in het volgende lees- seizoen den heer Vrugtman weer hopen te ont moeten spreken wij den wensch van alle aanwe- hem 100 woorden in 't Xederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch waren opgegeven, die achter elkander weer opzei. De verbazing steeg ten top, toen de heer Stottai, nadat hij daarna de nummers van de 2e en 3e afdeeling van het programma had afgespeeld, al de woorden in omgekeerde volg orde weer opzeide. De club „Jucunditas* heeft 't publiek aan zich verplicht door het dezen aangename» avond te verschaffen. GORINCHEM, 10 Febr. Gistermorgen kon digde de omroeper aan dat ten 10 uur een mooie partij krimp-kaheljauw aan de markt was. Indien hij waarheid had omgeroepen en stink-kabeljauw gezegd, zouden vele ingezetenen hunne bezigheden niet hebben verlaten. Wanneer zal er toch eens een einde komen aan het goedkeuren van visch, die voor het gebruik allerschadelijkst is en waardoor velen zoo dikwijls teleurgesteld worden. t Twee huizen van mevrouw de wed. Smit, alhier, zijn bij publieke veiling ingezet het eene een heerenhuis op de Kriekenmarkt op f 8800, liet andere een woon- of winkelhuis op de Kalk- haven op f 2000. Door den raad zigen uit. HEUSDEN, den 19 Febr. Het publiek luid tweemaal zoo groot kunnen zijn. Wij mogen het betreuren, maar wij kunnen er niets aan doen. De aanwezigen hebben in elk geval genoten. Zij zijn dankbaar en voldaan. tMet ingang van 17 dezer is het Rijks- telegraafkantoor alhier op Zon- en feestdagen open van 89 uur voor- en van 25 namiddag. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. De President der Vereenigde Staten van Venezuela heeft onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. de Bergh, benoemd tot officier der orde van Simon Bolivar den Bevrijder. Wij vernemen verder dat door eenige ingeze- nen te 's Hage aan den heer De Bergh een keurig salonameublement, vervaardigd in de fabriek van den heer Mesker, als souvenir is aangeboden, bij zijn vertrek naar Amsterdam. t Bij besluit van Ged. Staten van Gelder land, dd. 5 Febr. jl. no. 37, is bepaald, dat de jacht op grof wild binnen die provincie zal ge sloten zijn op Dinsdag den 25 Maart 1884, met zonsondergang. t Donderdag 11. kwam alhier met de boot van Rotterdam aan een handelsreiziger. Nauwelijks in zijn logement gekomen ontwaardde hij, dat zijne portefeulle met al zijne aanteekeningen, benevens circa f 200 aan bankpapier, was verdwenen, hoe wel h;j daarvan op de boot nog in het bezit was. Terstond gepubliceerd en den volgenden dag herhaald, benevens de tusschenkomst der politie, mocht vooralsnog niets baten zoodat de porte feuille weg bleef en de vorige bezitter kon ver trekken, zonder in de gelegenheid te zijn zaken te doen maar ook f 200 minder rijk dan den vorigen dag. t Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande annonce van de hh. Victor Romein Co. te Amsterdam. De lezing zal u direct op de hoogte brengen voor wien deze zaad-collectiën bijzonder zijn aan te bevelen. Bestellingen op de collection A, B en C wor den ook tegen denzelfden prijs afgeleverd door onzen uitgever L. J. Veerman, in dit geval daar toe aangezocht als secretaris der N.-Brab. land- bouwmaatschappij, afd. Heusden. t UITWIJK, 17 Febr. Naar aanleiding van 2 Cor. 12 vers 9, had heden morgen de inwij ding plaats van den Eerw. Heer J. G. Harthoorn, in zijne pas begonnen evangeliebediening bij onze herv. gemeente, door zijn vriend Ds. H. Jonker Jz. van Steenwijkerwold, terwijl des namiddags de intreerede gehouden werd ten grondslag heb bende 1 Cor. 2 vers 2. Een zeer talrijk gehoor ook uit de omliggende gemeenten was zoowel des voor- als des namiddags opgekomen. t ZUILICIIEMT"lT Febr. Ds. K. Looman maakte lieden alhier bekend, dat hij voor het be roep tot predikant bij de Chr. Geref. gem. te Middelharnis bedankt had. t AALBURG, 18 Febr. Een inwoner dezer gemeente kwam heden morgen op den zonderlingen inval om een bad te gaan nemen in de Maas. Daartoe begaf hij zich eerst op eene aldaar liggende pont en sprong overboord. Een voorbijganger uit Heusden (D. Schuijt Jr.), die deze zonderlinge liefhebberij aanschouwde, vreesde dat dit verkeerd zou afloopen, kwam hem te hulp en bracht hem op het drooge. Hoewel verkleumd van koude ver telde de badgast, dat hij hem liever maar aan zijn lot had moeten overlaten, want hij was van plan zich te verdrinken. Dat dit laatste geen ernst was, houden wij voor zeker. Voor een dergelijk doel gaat men ook niet aan een pontveer. Veel eerder willen wij gelooven dal het alles een grap was en de grappenmaker met het tegenwoordige warme? weder zich eens wilde gaan verfrisschen, dat hem mogelijk op eene verkoudheid zal te staan komen. t BAARDWIJK, 18 Febr. Op uitnoodiging van de club „Jucunditas" alhier gaf de heer Stottai gister avond eene voorstelling in de zaal van den heer J. van Woensel. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat de toeschouwers bij elk nummer van het programma verbaasd waren over het verrassende daarin. Moeie- lijk is het te zeggen welk nummer 't beste af gespeeld werd zeker is 't, dat de aandacht wel 't meest gespannen was bij 't keurig spel der gou den ballen en vooral toen de heer Stottai, nadat WOL'DR IC HEM, 15 Febr. Lfuur ucii irt«va dezer gemeente is bij vernieuwing voor den tijd j van zes jaren aan de visschers alhier het visch- water afgestaan voor de som van f 2000 per jaar. Waar moet men een postzegel op een brief plakken? Het gevoelen daarover verschilt aanmer kelijk, maar de ambtenaren der posterijen zul len u zeggen, in welk geval het publiek hun den grootsten dienst bewijst, en dat is, wanneer de postzegel steeds rechts van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen natuurlijk met de rechterhand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij één brief maakt dit na tuurlijk niet veel uit, doch bij de groote hoeveel heden welke de posterij te vervoeren heeft, wel. Een ieder gewenne zich dus den postzegel in den rechter bovenhoek van den brief te plakken. Men heeft de eerste spade in den grond ge stoken voor het aanleggen van een vluchthaven beneden de gemeente Grave. Te 's-Gravenhage is in 84-jarigen ouderdom overleden jhr. J. Mock, lid van de prov. staten van Zuid-Holland en tot voor weinige jaren lid van den Haagschen gemeenteraad. De overledene was in den Haag zeer populair. Hij onderscheidde zich in den Tiendaagschen veldtocht en verwierf daarbij de Militaire Willemsorde. Het bestuur der kweekschool voor machinisten' te Amsterdam, heeft dezer dagen eene belangrijke geldelijke bijdrage van de vereeniging van suiker fabrikanten te Probolingo ontvangen. Ook het Weekbl. van het recht stemt in met de algemeene afkeuring welke de toespraak door mr. van Ittersum tot de veroordeelde jongelui gehouden, in de pers heeft gevonden. Het blad kan geen enkele reden vinden tot het houden van een dergelijke toespraak. De Minister van Justitie heeft, naar men met vol doening verneemt, last gegeven tot het aanteekenen van appèl in de zaak der Utrechtsche studenten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de collecte voor de Maatsch. van Weldadigheid te Fre- deriksoord. Wij brengen hierbij tevens in herinne ring de slotwoorden, voorkomende in de brochure over de Maatsch. van Weldadigheid van de hand van den heer J. W. R. Gerlach. „Indien al onze landgenooten, vrouwen en man nen, hier en in onze overzeesche gewesten, die bij machte zijn 5 centen in de week te sparen, zonder zichzelf of hun gezin tekort te doen, bewogen kun nen worden zich als leden bij de Maatschappij aan te sluiten en de daarvoor vereischte minimum-contri butie van f 2.60 te betalen, dan is de toekomst van de Maatschappij van Weldadigheid niet alleen volkomen verzekerd, maar dan zal zij zich ook meer en meer kunnen uitbreiden en met meer kracht en met meer vrucht zich kunnen wijden aan haar nuttig en verheven doel, vermindering van armoede door werkverschaffingiverkverschaffng door hetere ontginning van onzen grond. Komt, laten wij ons allen daartoe aangorden, laat ons kloppen aan alle deuren, waar menschen wonen, die aan bovenstaande voorwaarden voldoen en tevens wenschen den naam van menschen werkelijk waard te zijn. Wie weet hoe rijk de oogst zal wezen!" kende bewonderaren van kunst en wetenschap in ons Vaderland gezonden met de volgende toelichting Door de brievengaarders en postboden van Hil- legersberg, Bergschenhoek, Berkel en Bleiswijk, is voor de derde maal een verzoek opgezonden aan den Minister van Waterstaat, om opheffing van de tweede verzending en bestelling op Zondag, ten einde een halren rustdag te kunuen genieten. Op een dergelijk verzoek van predikanten, on dersteund door meer dan 100 notabele ingezetenen, in Februarij 1883 tot den Minister gericht, is nog geen antwoord ontvangen. In zake de plaatsing van eene buskruitfabriek nabij het Muiderslot, is het volgend adres aan de Tweede Kamer ontworpen Dit adres is ter verdere teekening aan he in den loop dezer week werd op de secretarie te Oud-Beierland aangifte gedaan van een geval van pokken (lichte graad), terwijl een kind aan die ziekte overleed. De onder behandeling zijnde patiënten aan deze ziekte zijn allen aan de bete rende hand. Het getal der aangetasten van het begin af der epidemie is nu 670, dat der overledenen 206. Wederom is een geval van pokken aangegeven, heerschende aan de buurtschap Stougjesdijk onder de gemeente Mijnsheerenland. Uit Ursum (Noord-Holland) meldt men, dat proeven, welke genomen zijn met het inkuilen van veevoeder, goed geslaagd zijn. Alleen de geur vau het gras had veel door deze bewerking verloren daarentegen werd het door het vee met graagte gegeten en de melk-opbrengst was aan zienlijk vermeerderd. De loting voor de nationale militie heeft te Dordrecht aanleiding gegeven tot vele ongeregeld heden. Misbruik van sterken drank moet ook hier weer de oorzaak zijn van de vele twisten. De brie venbesteller S. is door zes lotelingen zoodanig mishandeld, dat hij niet in staat is zijne bezig heden uit te oefenen. Door den mishandelde is aangifte gedaan bij den commissaris van politie, die van deze zaak proces-verbaal heeft opgemaakt. Vrijdagnacht tegen 2 uur is er brand ontstaan in de werkplaatsen van de bekende pianofabriek van den heer Cuijpers, in 't Hooge Westeinde te VHage. De fabriek, de stemkamers, het magazijn en het woonhuis zijn geheel uitgebrand. Ook een paar woningen in de Kromme Elleboog, nabij de werk plaats, hebben schade bekomen. De brand nam zoo spoedig toe, dat de bewonerg zich slechts met moeite konden redden. Alle autoriteiten waren spoedig tegenwoordig. De brandweer had de han den vol otn den brand te blusschen. De oorzaak is onbekend. Van de in aanmaak zijnde piano's en den voorraad in de werkplaatsen is zoogoed als niets gered kunnen worden. De kostbare af gewerkte stukken in het magazijn voorhanden, zijn allen door waterschade onbruikbaar. Eerst te half zeven was men den brand 's morgens volkomen meester. Alles was tegen brandschade verzekerd in de maatschappij van den heer de Jong te Amsterdam. Te Vucht heeft een man zijn vrouw door op hanging van het leven willen berooven. Nadat hij zijn gruwelstuk volvoerd had, riep hij dn allerijl buren bijeen e« wilde hun diets maken, dat hij zijn vrouw hangend had gevonden. Zijn po gingen mislukten echter, want toen de toegesnelde bureu de vrouw uit haar benarden toestand be vrijd hadden, bleek, dat zij nog leefde en later haar echtgenoot als den volbrenger van deze daad aanwees. Bij het uitgraven van den grond onder een in aanbouw zijnd huis in de Monnikkenstraat te Am sterdam, vonden de werklieden vijf of zes men- schelijke geraamten, in bijna ongeschonden toe stand. Een er van wist men, door onderschuiving van een plank nog in zijn geheel te houden. Vooral de gaafheid van het gebit is opmerkelijk. De kisten waren bijna geheel vergaan. Daar in de 15e en 16e eeuw in dit gedeelte der oude stad verscheidene kloosters waren (waar aan de naam Monnikenstraat nog duidelijk herin nert) heeft men hier waarschijnlijk te doen met een van die kloosterbegraafplaatsen. Uit Denekamp wordt gemeld Als een voorbeeld van hoogen ouderdom kan worden medegedeeld, dat de weduwe Auskamp aldaar dezer dagen in den ouderdom van 103 jaren is overleden. In weerwil barer hooge jaren was het oude moedertje nog bijzonder kras. Te Clichy (Bulgiii) is eon kind van 6 maanden half door ratten opgegeten; de armpjes en beentjes waren reeds vcrslondon, toen do moedor op het ge gil van het kind kwam toeschieten. Men vreest, dat do kleine niet in het loven zal blijven. Uit de Belgische bladen heeft men in Limburg met groot genoegen vernomen dat de Nederland- sche autoriteiten zich tot de Belgische regeering gewend hebben mot eene memorie, om de aandacht te vestigen op do menigvuldige overstroomingen der laatste jaren en de treurige gevolgen daarvan voor de Maasoevers-bewoners en haar voor te stel len zich met elkander te verstaan, mot het oog op de benoeming van eene commissie van ingenieurs uit beide lauden, ten einde te onderzoeken welke werken zouden moeten worden uitgevoerd, om de Maasvallei voor verdere overstroomingen te behoeden. In de kolen mijl te Clos-Marquet is dezer dagen de ophaalbak gekanteld op 't oogenblik dat 4 work- lieden op het punt waren in de mijn te dalen. De ougelukkigen kwamen van eene dnizolingwekkcndo hoogte in den afgrond neder en terstond waren al len dood. Engeland telt 120,000 visschers, die mot hnu go- zinuen een bevolking van circa 400,000 zielon vor men. Men berokent, dat zij jaarlijks voor 11 mil- lioen pd. st. visch vaugen. In 1882 loefden 83,845 personen in Frankrijk van de vischvangst en was de opbrengst 93 millioen frs. Do »Tiines« meldt uit 8uaehiui van 15 dezer, dat door de opstandelingen te Sinkat 200 vrouwen en bijna 200 kinderen gedood zijn. Het plan tot aanleg van een lachtdrnk-buispost tusschou New-York en Chicago, begint uitvooring te erlangen. Langs die buisgeleidiug zullen brie ven, kleinere artikelen, monsters en dergelijke te gen 5 c. voor een brief en 10 voor een pakje ver voerd kunnen wordon. Te Cleveland, Buffalo en Albany zullen tusschenstations worden opgericht. De pijpeu zullen van ijzer en 4 duim in doorsnede ziju. De kosten van aanleg worden op 1000 dol lars per mijl berekend. Men denkt dat bet ver voer van brieven of pakkott.en tusschen New-York en Chicago in ongeveer 4 uren tijds zal kuunon geschieden. De overstroomiugen in Noord-Amerika duren nog altijd voort. De stad Belpro in Ohio is, mot uit zondering van 50 huizen, geheol ouder water ge zet; een doel der gebouwen is weggespoeld; do el lende is groot. Uit Lima wordt bericht,, dat een hoos te Are- quipa en omstreken een schade hoeft aangericht die op 500,000 dollars wordt geschat. Verscheidene personen vordronkon. t Donderdag 14 Febr. trad de heer Vrugtman als spreker op voor de afdeeling Hensden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Onder de Nutwaartsgaanden waren er som migen die het deden onder vreezen en beven men verwachtte veel en men vreesde teleurstel rondom ons ruischt de menigte. Wij vinden hem spoedig een weinig op zij van het gewoel in een tent op een baar een bleeke, bloedige, schijnbaar levenlooze gestalte! Naast hem een docter en een geestelijke, de eene brutaal, de ander treurig onverschillig ook eenige sfficieren. Deze droegen hem weg uit de stofwolken en 't dreu nend alarm naar een kleine herberg in de nabijheid van 't renpark aan den straatweg gelegen. Ze brach ten hem er heen langs een omweg om de menigte niet te verontrusten, terwijl men onder de menschen het gerucht verspreidde dat er niets bijzonders was voorgevallen een lichte kwetsuureen gebro ken sleutelbeen dat was alles. Een lichte kwetsuureen gebroken sleutel been (Slot volgt.) (UH UI VI De Smeekzang voor bet behoud van het Mui- derslot is aan den Koning verzonden en de H.H. P. J. Arendzen, J. A. Alberdinck Tbyui, H. Biu- ger, J. W. Bronwers, Taco H. de Beer, A. J. de Bull, C. Cnnaeus, P. J. H. Cnypers, A. G. van Dnijl, W. J. Hofdijk, J. de Koo, Justus van Man- rik, 0. F. Phlippean, Dr. Rogge, H. Slniier D.Jzn., Ant. Sterck, H. de Veer, A. C. Wertheim, P. H. Witkamp met vele andereu wenschen bovenstaand adres aan de Tweede Kamer te verzenden. Beleefd verzoeken zij U, hnn pogen te stcouon door gemold adres op zegel te doen overschrijven en het te laten teekenen door kanst- en lettervrien den in uwe stad, liefst met vermelding hunner titels. Spoed is wenschelijk, dewijl de zaak eerlang ter tafel zal moeten gebracht worden. In de hoop, dat U aan dit verzoek zal willen voldoen, hoogachtend UEd. Dw. Do ondorgeteekeuden, allen belangstellenden in Nederlandsche kunst en letteren en overblijfselen van vaderlandsche kunst uit de roemrijkste dagen onzer geschiedenis, nemen de vrijheid zich tot Uwe Hooge Vergade ring te wenden met de navolgende voordracht: dat zij keunis hebben genomen van het besluit, waarbij de wederopbouw van de buskruitfabriek te Mnideu wordt toegestaan dat zij beducht zijn voor nadeelige gevolgen voor het roemruchtig Mniderslot, getuige de schade bij de laatste ontploffing aan dat gebouw toegebracht; dat zij van harte wenschen dat het Muiderslot, tot welks algeheele herstelling eerst onlangs is be sloten, ongeschonden voor het nageslacht zal wor den bewaard redenen waarom zij Uwe Hooge Vergadering dringend verzoeken den wederopbouw van de bus kruitfabriek niet toe te staan en dus steeds een dreigend gevaar van het Muiderslot af te wenden. Hetwelk doende, enz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2