HOOILANDEN holdingen, lil» lil BIC C Bekendmaking. Openbare Verhuring WEI- en TI MiMSili. OPVOERING, in Costimm, VERKOOPEN: Matinée Musicale, NIET OF GRAAG. 1 oor. Enlrée 15 De Notaris DE DIED Heusdensche Dansmuziek. een WEDSTRIJD doen hon den van Dek li engste 11 en Meniën, Masqué et Paré, Boekaankondiging. LAND- EN TUINBOUW. 314de Staatsloterij. kerknieuws. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. Dinsdag* 26 Februari: D ADVERTENTIEN. Dinsdag 4 Maart e.k., voor het seizoen van 1884. verhuren: Eenige perceelen WEI- en HOOILAND. 1.59 Heet. WEILAND, in de Beemden, onder Genderen. HE DIKHUIZEN. publiek verhuren: 17 H. 3 A. onder Hedikhui- zen, genaamd de Kerken- kampen in de Zeggelaars in 6 perceelen. Notaris BINK te Waalwijk, Een groote partij mooie Timmersparren en Hein- hontEiken Schaarhout en Knuisten. Aanvang 7 uur Vax der Vank-Solser. Maandag 25 Februari 1884, Dinsdag 26 Februari, van Het College van Regenten der Gods huizen te Heusden, zal op D i n s d a g den r/Cafe Lelie'' (vroeger „Concordia") te Heusden, Bij gelegenheid van het CARN AV AL, a s. Maandag 25 Februari VAN HET KLUCHTSPEL: DAARNA onder 3 laatst in huur bij Jan van Open te Herpt. 4 laatst in huur bij Jan Verhoeveu Hubz. 5 laatst in huur bij Mattbeus Buijs te Herpt. ZEGT HET VOORT. Entrée voor een Heer en Dame 39 Cent. Optreden van den Wereldbekende Hollandsche Komiek MICHEL SOLSER. AANVANG OP BEIDE AVONDEN TEN 7 URE. Met instemming maakten wij kennis met een pas verschenen werkje van den heer P. v. d. Veen te Alkmaar, bij de firma Herms. Coster Zoon aldaar verschenen, en getiteld Het Socialistisch Evangelie Di ze brochure telt vele goede bladzijden ter bestrij- diug van maatschappelijke ideeën, welke men zoo gaarne aan krankzinuigen zou willen toeschrijveu. In de allereerste plaats richt de schrijver dan ook zijn aanval op de drogredenen van «burger® F. Domela Nieuwenhuis, wiens sociaal-democratisch-commu- nistisch-algemeen-stemrechtelijk apostelschap zekere beruchtheid verwierf. Om één enkel allerbespottelijkst denk(?jbeeld van dien woordvoerder der Nederlandscho socialisten aan te stippen, deehn wij slechts mede, dat die heer van raeening zegt te zijn, dat de waarde van elk voor werp bepaald behoorde te worden door den tijd, be- noodigd voor het vervaardigen van dit voorwerp. Alsof de tijd, in «doorsnede benoodigd voor het ver vaardigen der waar®, een goede maatstaf opleverde. Hoe trager men arbeidt, hoe hooger het loon Juist iets waarop hetmeerendeelderomwentelingsgezinden zoo belust zijn. De heer V. d. Veen wijst er dan ook met recht op dat niet slechts de arbeid -duur maar wel degelijk ook het nut van het vervaardigde voorwerp, de gebruikswaarde in aanmerking dient genomen te worden. Er behoort wezenlijk niet veel gezond verstand toe om het eenzijdig, oppervlakkig en onlogisch den ken van F. Domela Nieuweahuis met klare woorden aan te wijzen, toch schijnt die geringe mate van verstandelijke ontwikkeling nog niet het deel te zijn geworden van de werkende klasse voor zoover deze in Domela hun «heiland® meent te zien. Welnu, zij schaffe zich de brochure van den heer V. d. Veen aan en trachte het verdoofd eerlijkheidsgevoel of het be neveld denkvermogen op te wekken en te verscherpen om zich een onbevangen oordeel te vormen over de theorieëu van haar hoofdleider. («Rott. Nbl.«) Het Haagsche Dagbl. meldt dat de vette varkens, die reeds buitengewoon goedkoop waren, nog voort durend in prijs achteruit gaan en bijna onverkoop baar zijn. Een onrustbarend bericht gewordt ons uit Brakel: »Een bijzonder vroegtijdige ontwikkeling zoo schrijft onze correspondent is bij de vrucht hoornen op te merken, inzonderheid bij peren en abrikozen; deze vertoonen reeds enkele vol uitgekomen bloe soms, terwijl genen met zeer zware knoppen prijken.® Vroeg rijp, vroeg rot! zei Cats. D. De hop-cultuur word te Vlijmen en omstreken voor 1884 op groote schaal aangelegd. In Gelderland en Overijssel worden thans in en kele gemeenten de beste paarden tot hooge prijzen opgekocht. Vele eigenaren willen hen evenwel nog niet van do hand doen en wachten tot de voorjaars- markten. Prijzen van 100 en daar boven 5e Klasse. Trekking van 15 Febr. Prps van 1000: nos. 981, 1352, 1782, 10689 en 16768; 400: 904, 3651, 8872, 9744, 11793 en 19004; 200: 2407, 2637, 6664, 9254,11433, 11856 en 18567; f 100nos. 379, 435, 2042, 3139, 3319, 8947, 10554, 13314, 14825, 15845, 16798, 17684 en 19429. Beroepen naar Giethoorn, J. Schutteraer, te Ursem; Ko- ljjnsplaat, J. G. Klomp, te Broek op Langendijk; Weesp, G. Vlug, te Nijkerk; Hiudeloopen, Wiuse- mius, te Pingjum. Bedankt voor Langorak, bez. Lek, door M. Göpuer, te Linschoten; Amsterdam (vacature-Brandt), door II. Calaminus, te Elberfeld; Woubrugge door J. J. Ri chard, to Hoogland. Onder de nagelaten papieren van den heor J. v. Duyn, in loven tuinder te Naaldwijk, werd het on derstaand. afschrift gevonden van een brief, door twee Zaankantsche boeren aan Czaar Peter den Groote gezonden. De brief is gedagteekend«Saandam den 5 Dec. 1608 «en gedresseerd aan: «Pieter Alexiewitsch.® «Goedgunstige Vriend en Broeder in Christus Jezus «Naar toevrensching van alles goeds hier en hier namaals in Eeuwigheid Onze eerste en laatste brief aan U is geweest den 28 November en deze eene copie van den vorigen, waaiin wij U gemeld heb ben, dat wij voor deze nimmer de Eer hadden om aan U te schrijven zoo diende nu deeze om U bekond te maaken, dat sederd Uw vertrek uit Holland, in ons dorp Saandam en in andere om liggende plaatse in Holland, een groote duurte in granen, bizonder in rogge is ontstaanwaarom door deze wijnige regelen ons instantelijk verzoek en beede aan U is, dat wij de vrijheid mogen nemen om te uwent eene scheepslaading Rogge groot 200 ton te koopen en dezelve naar Saandam te laateu vervoeren, 't welk wij aanneemen te doen waardoor Uwe roemwaardige naam in Eeuwige ge dachtenis zal blijven bij Uwe zeer toegenegene Saandamsche vrienden. «Verzoeken zeer vriendelijk op het alderspoodigste een gunstig antwoord, waar naa wij ons kunnen ge- draagenzijt intusschen van onze genegenheid versee- kerd wanneer wij U wederom van dienst kunnen zijn. «Wij groeten U minsaam en bedankeu U dat het U heeft behaagd ons met U persoonlijk bijzijn te veree ren. Gelief Alexander (1) en Gabriel (2) te groeten. Ten besluiten beveelen wij U in Gods bescher ming en zijn «Uwe zeer toegenegene Vrienden (w. g.) Kornelis Michielse Kalf. (w. g.) Kornelis Kornelisse Kalf.® Het schip kwam werkelijk in de lente van 1699 te St. Petersburg aan en werd op bevel van den Czaar met. rogge bevracht, en aan ziju zeer toege negen Zaandamsche vrienden ten geschenke gezonden. Het oorspronkelijk schrijven, dat de Czaar door zijn vlootvoogd Cruis liet beantwoorden, bevindt zich nog te St Petersburg. (1) Vorst Alexander Menzikoff. (2) Graaf Gabriel Soloskin. In den laatsten tijd tracht de secte der Mormo nen ook in de provincie Groningen volgelingen aan te brengen. Dit bracht er den heer A. van Toornenbergen, predikant te Groningen, toe om zich in verbinding te stellen met Hollander-, in Utah, het hoofdgebied der Mormonen, die ook tot deze secte zijn overgegaan. Volgens mededeeling van den heer Van Toorenenbergeu is de «Prov, Gr. Ct.zien genoemde Hollanders thans in, dat «zij bedrogen zijn, van hun geld en goed afgezet, en nu vaak met helaasonlosmakelijke banden aan deze secte verbonden zijn, welke leer een vreeselijke godslastering is en gruwelijk. Het is een slavenhandel op groote schaal. Denk niet dat dit schrijven overdreven is, want pnnt voor punt kan ik dit bewijzen. De Mormonen hebben hier (of.-choon niet openbaar) twee hoofdondeugden, dat is: dronkenschap en zedeloosheid. Do Mormonen hebben in Nederland twee zendelingen: J. P. La ai mers, een groote man, en de andere is Jan Fol- kers, als het ware nog een jongen. Ik moet u zeg gen, dat zij beiden niet deugen, en men den men- schen niet genoeg voor hen kan waarschuwen. Als men hun iets vraagt omtrent de kwade han delingen en praktijken der Mormonen, dan ant woorden zij altijd met een glimlach: och, dat zeg gen onze vijanden.® Een der debitanteu in de Staatsloterij te 's Hage had j.l. Maandag nog twee geheelc loten in de thans trekkende 5e kl. Alle moeite om de twee loten, die voor den koopman een bedrag van ongeveer 145 vertegenwoordigden, te veel om te wagen, aan den man te brengen, was vruchteloos. Dins dag ochtend echter vond hij te Rotterdam een koo- per voor 115. Op een dezer lo.ea viel een uur later de prijs van ƒ100,000. Goede Vrijdag. Karei: «Ma, wat is toch Goede Vrijdag?® Marietje (invallend)«O, dat weet ik wel. Dat is die lieve zwarte man uit het boek van Robin son Crusoë Nog een prijs-opstel. Ditmaal is het er een uit Amerika, maar 't zal mogelijk niet lang meer duren of men maakt ze bij ons óók zoo. 't Loopt over Abraham den Aartsvader. «Abraham,® dus heette het in een opstel van een veelbelovend jongske, «was de vader vau Lot en had twee vrouwen. De eene heette Ismaël en de andere Hagar. Eene hield hij altijd tehuis, maar de andere zond hij naar de woestijn, waar zij eene zoutpilaar werd overdag en eene vuur kolom 's nachts.® Men zou dit ook «gecondenseerde bijbelsche ge schiedenis® kunnen noemen. Het hoogste. Lord Stanley was ongevoelig voor alle vleierij, behalve voor ééne. Als men van zijne talenten als staatsman, van zijne groote kundighe den, zijn scherp doorzicht en zijne wegslepende welsprekendheid sprak, dan luisterde hij en nam het stilzwijgend aanmaar sprak men er over, dat hij zoo goed het geblaas van een bruinvisch wist na te bootsen en verzocht men hem daar een be wijs van te geven, wat men als eene bijzondere gunst van hem zou beschouwen, dan bloosde hij, aarzelde, werd zoo verlegen als een schoolmeisje, en liet zich nog eene poos noodigen terwijl hij verontschuldigingen maakte. Eindelijk kuchte hij dan, spitste den mond en blies met het grootste genot als een bruinvisch, innerlijk overtuigd dat hij, in geval van nood, daarmede zijn brood zou kunnen verdienen. Er is te Parijs, zegt «Figaro®, een soort van klein hotel do Rambouillet, waarvan de meesteres, een zeer ontwikkelde vrouw, presidente is (mme. Adam Er wordt veel gepraat, soms zelfs te voel, en vandaar dat zelfs aan tafel de presidente het woord geeft en geen in de rede vallen duldt. Op zekeren avond had Rénan het woord. Men was pas aan de soep. Rénan bleef doorpraten, de gerechten volgden elkander op. Zoo wat in het midden van het diner wilde een der gasten iets zeggen, maar do presidente legde hem met een strengen blik het zwijgen op. Na het diner, toen Rénan's causerie was geëindigd, ging men in den salon. Daar ge komen, zeide de gastvrouw tot den gast, wien zij het zwijgen had opgelegd: «Nu, mijnheer, is het woord aan u!« «O, mevrouw...® Welzeker, u wildet immers iets zeggen?® «Ja, maar dat is thans niet meer noodig; ik wilde alleen nog om wat snijboontjes vragen!® Gemis van eigen tanden is in de meeste geval len een zeer lastig iets, doch velen weten dit ge mis bijna geheel te vergoeden door het dragen van kunstgebitten. Er zijn echter menschen, die daar mede niet geholpen zijnvoor wie b. v. een koper blaasinstrument bespeelt, schijnt een gewoon kunst gebit niet altijd de noodige vastheid in den mond te geven om een goed emboochuur te hebben. Iemand, die in dit geval verkeert, liet ons dezer dagen een door hem zelf vervaardigd hulpmiddel zien, om aan dit gebrek tegemoet te komen. Het voorwerp is hoogst eenvoudig samengesteld en het bleek ons dat de bezitter daarvan met het groot ste gemak zijn cornet-a-piston kon bespelen, ter wijl hij zonder dat slechts schorre geluiden kon voortbrengen. Wie er belang bij mocht hebben om meer daarvan te weten, kan zijn wensch het best bevredigd zien door zich te wenden tot den heer A. Blaauw, te De Rijp, die daarover het best na dere inlichtingen kan geven. N. v. d. D. Een Amerikaansche advertentie. Heden over leed, tot mijn diepe droefheid, mijn geliefde echt genoot Jacob Smith, in leven hoeden- en petten- fabrikant. Wie hem gekend hebben, weten dat zijn deugden boven mjjn iof verheven zijn, en zijn vil ten hoeden slechts 4 kosten. Hij liet mij twee kinderen na en een grooten voorraad zomerhoeden, die ik tegen concurreerende prijzen verkoopen zal. Hij werd van mijne zijde weggerukt op het oogeu- blik dat hij juist een grooten voorraad vilt bad opgedaan, die zijn weduwe nu in staat stelt, haar hoeden 5 pCt. beneden alle concurreerende prijs van de hand te zetten. Zijn assche ruste in vrede. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet. O, gij weet niet, hoe juist bij de lagere standen het rein menschelijke, met zijne goode en slechte zijden, dikwerf veel grootscher en poëtischer te voor schijn komt dan daar, waar hot leven van de zoo genaamde beschaafde standen, met zijn weelde, zjjn etiquette en vormen den natuurlijken, oorspronke- lijken aanleg en de individualiteit vernietigt en het aangeboren karakter verloochent. Men viudt onder het volk ontegenzeggelijk meer oorspronke lijkheid, natuurlijke karakter-ontwikkeling, en wat, eens iu een kernachtige boerennatuur wortel heeft geschoten, is er moeielijk meer uit te rukken het groeit en groeit voort en wordt het ook geen slanke vruchtboom, geen bekoorlijke palm, zoo wordt het toch een knoestige eik, die storm en onweer l trotseert. f Heusden, 16 Febr. De prijs der boter is ƒ0.85 a 0.90 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 41/3 ct. 's Bosch, 18 Febr. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 160 stuks. De le kwal. gold van 0.64 tot 0.68, 2e kwal. van 0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. Al het aangevoerde werd gretig aan de boven genoteerde prijzen Yerkocht. Heden werden aangevoerd 80 vette varkens de prijs was 0.50 a 0.54 per kilogram. Naar aanleiding van de vele vraag bestond ook veel verkoophet was dan ook niet minder dan in de vorige weken. De prijs der boter was 1.14 a 1.34. j Gorinehem, 18 Febr. Bij een aanvoer van on geveer 160 stuks vee, wa3 de handel heden, vooral in kalfvee, weder vrij levendig. P r ij z e u Enkele zware kalf koeien 240 a 325: mindere qualiteit 170 a 260: dito vaarzen 170 a 250. Melkkoeien 180 a 270. Vare koeien 140 a 170. Vaarzen J 100 a 130. Pinken a Graskalveren a Nuchtere kalveren 9 a 18. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 48 a 52 ct., die van 90 a 110 KG. 44 a 46 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 7.00 a 10 per stuk. De prijs dar goéboter was 1.40 a 1.60 per KG. Kipeieren golden 1.10 a 1.20 de 26 stuks. VAX n y I De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, waarvoor wordt uitgeloofd, voor ieder afzonderlijk, als: le prijs eene som van 50, en 2e 25. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Hengsten gedurende een zoogenaamden dektijd, dat is van af den dag dat de wedstrijd heeft plaats gehad tot den 15 Juli daaraanvolgende, in een der gemeenten tot de afdeeling bohoorende, tot dekking beschikbaar moe ten zijn. Ook zal niet meer dan 10 voor dok- loon mogen gevorderd worden. De wedstrijd zal plaats hebben op het Burcht- plein, des voormiddags te elf ure. Heusden15 Februari 1884. Het Bestuur der afdeeling voornoemd, L. J. VEERMAN. M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. 4 Maart 1884, voormiddags 11 uur, in het Om te scheuren en 2 jaren te beteelen Breeder bij biljetten omschreven. WEILANDEN zal voor de Nederduitsch Hervormde Kerk van H e n s d e n, op Zaterdag 1 Maart 1884, des voor middags ten 11 ure, ten huize van de Wed. Th. BOEREN, in de Koornbeurs te Heusden, voor het seizoen van dezen jare, 1 perceel laatst in hunr bij Hendrikus Kouwenberg te Herpt. 2 laatst in hunr bij Adrianus van Oudheua- deu te Herpt. te Herpt. 6 laatst in huur bij Jacobus de Wilt te Herpt. zal ten verzoeke van Mej. de Wed. W. TIM MERMANS aldaar, op Vasten-avond Maandag 26 Februari 1884, voorin. 10 ure, te be ginnen aan den Melkdijk, onder Loonopzaud, bij de Baard wijksche Akkersteeg, DIRECTIE PROGRAMMA No. 1. Marche. 2. Ouverture. 3. Optreden van den Komiek MICHEL SOLSER. 4. Polka Mazurka. 5. Quadrille. 6. Solo voor Piston. 7. Optreden van den Komiek MICHEL SOLSER. 8. Orchest met verschillende Komieke Voordrachten. des middags van 12 tot 2 uur, ENTRÉE VRIJ. KV Des avonds: root BAL, BntvpA' Maandagavond 25 Cent per persoon. JlillLiee. Dinsdagavond 49

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3