BUITENLAND. BINNENLAND, nu af aan kon hij jaarlijks verscheidene hon derdduizenden franken meer in Parijs ver teren. De administratie van de speelbank heeft eerst in het vorige jaar de jaarlijksche toe lage aan den vorst afgekocht voor eene som van ongeveer negen millioen francen. Het was een voortreffelijk idee van Blanc geweest om aan zijn speelpaleis den eerba ren naam van wCasino" (huisje) te geven. Het bestuur van het Casino voegde er nog aan toe ,/Cercle des étrangers." Een plaats van samenkomst van vreemden is het in derdaad, want er is geen land in de be schaafde wereld, dat daar heen zijne afge zanten niet heeft gezonden. In waarheid, het zijn niet altijd de beste deelen van de maatschappij, die op Monte-Carlo zich ver zamelen, maar men zou zich er zeker een verkeerd denkbeeld van vormen, als men waande, dat alleen het slechtste deel uit de groote wereld daar bijeenkwam. Men kan integendeel met zekerheid zeggen, dat alles wat de streek van Cannes tot Genua door trekt, pleizierreizigers, lijders, reizigers voor zaken, kunstenaars en geleerden, jonggetrouw den op de huwelijksreize aan de Goden van Monaco zijn offer brengt. Forbes zag hem lang en sterk aan en antwoordde na eene pijnlijke stilte: Als gij uit uw humeur zijt omdat gij gisteren verloren hebt, dan kan ik daar over slechts mijn leedwezen uitspreken; de gedachte, dat gij twist met mij zoekt omdat ik gewonnen heb, ligt verre van mijhet recht, mij de wet voor te schrijven, hoe ik te spelen heb, komt u niet toe ook betwijfel ik of gij u wel op dat recht beroepen zendt. Maar als gij gelooft dat ik u een revanehe schuldig ben, wees dan slechts zoo goed de som te noemen, om welke gij met mij spelen wilt, en het zal mij een bijzonder groot genoegen wezen, mij da delijk ter uwer beschikking te stellen.» (Wordt vervolgd.) t BOMMELERWAARD, 25 Febr. Op de steen- fabrieken te Nederhemert en te Zuilichem, van de firma wed. J. G. van Kuijk, zal dit jaar met de machinale steenvorming een proef genomen worden. Daartoe is bereids op eerstgenoemde een stoompers-machiue en zijn op laatstgenoemde twee handpers-machines aangevoerd. t WELLE, 22 Febr. Bij de heden gehouden aanbesteding voor een nieuw raadhuis te Ammer- sooi, voor de gemeente Ammersooi en Welle, was de minste inschrijver de heer Duzee uit Tilburg, voor eene som van 4575. De begrooting was 5580. t 24 Febr. In tegenstelling met andere plaatsen, alwaar veel geklaagd wordt over de wei nige huwelijken die tegenwoordig worden gesloten, maakt de kleine gemeente van Welle en Ammer sooi eene gunstige uitzondering. Volgens geruchten toch hebben alhier 15 paren het plan in den loop dezes jaars het huwelijks-bootje te betreden. De eerste hüwelijks-candidaat is 70 jaar oud en zijne aanstaande is weduwe, en moeder van zeven kinderen. t WERKENDAM. Met ingang van 24 dezer is het Rijkstelegraafkantoor alhier openop Zon en feestdagen van 8 tot 10 uren voor- en van öVo tot 6Ya nur nam.op werkdagen van 9 uren voor- tot 1 uur nam. en van 3 tot 7 uren nam. t GORINCIIEM, 25 Febr. De collecte ten be hoeve der Maatschappij van Weldadigheid hier 1.1. Vrijdag gehouden, heeft 182 opgebracht. Bo vendien hebben velen zich tot eene jaarlijksche contributie van 2,40 verbonden. t DALEM, 24 Febr. Tot onderwijzer en voor zanger bij de Israëlitische gemeente te Gorin- chem is benoemd de heer Frank, cand. te Am sterdam. t Gepasseerde week kwam de trein van 10.45 u. des avonds te Gorinchem aan, met machinist, stoker, drie conducteurs en geen enkelen pas sagier. tDe raad der gemeente Vuren heeft eene nieuwe bepaling gemaakt betreffende de heffing der schoolgelden. Volgens de oude regeling werd naar de klassen respectievelijk 20, 30 en 40 et. van iederen leer ling per maand betaald, terwijl een betrekkelijk groot getal kosteloos werd toegelaten. Thans is, ingaande Maart a.s. besloten lo. Van eiken leerling, onverschillig in welke klasse, een schoolgeld te heffen van veertig cents per maand, gedeelten van maanden voor geheele te rekenen. 2o. Minvermogenden voor de helft aan de hef fing te onderwerpen. 3o. Totaal onvermogenden van de heffing vrij te stellen. Bij Kon. besl. is tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het nog over blijvend gedeelte der tegenwoordige zitting, be noemd mr. E. J. J. B. Cremers. De wijziging-voorstellen van School- en Drank wet worden in deze week in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Tijdeus de wintervacantie zijn bij de Tweede Kamer ingekomen 95 verzoekschriften, waaronder 43 over de belastingontwerpen, 20 over de wijziging der drankwet, 5 met verzoek tot strenge handha ving der wet op de Zuiderzeevisscherij, 4 om wij ziging van het tarief van de rechten, 3 met het verzoek tot het instellen eener parlementaire enquête, enz. Ouder die 95 adressen waren er 9 die, als ongezegeld, ter zijde moesten worden gelegd. Tegen den verjaardag van Z. M. den Koning zoo meldt de yAmst. Ct." - had Priuses Wil- helmiua een alleraardigst tapisserie-werkje gemaakt en daarmede Dinsdag haren vader verrast. Zij had in den laatsten tijd dagelijks éen uur onder lei ding harer moeder, de Koningin, daaraan gewerkt. Men schrijft aan de „Prov. Gron. Ct." het volgendeOngelooflijk en toch waar is het, dat den 19n Februari j.l. een telegram aan Z. M. den Koning geweigerd is door een der ambtena ren der telegraphie aan het station te Scheemda, omdat de naam der straat en het nommer van het huis, waarin Z. M. de Koning woont, er niet in vermeld stonden. Voortaan kan voor de verschillende postpak ketten, gelijktijdig aan denzelfden geadresseerde door denzeltden afzender gezonden, met één adres kaart worden volstaan. Men zorge echter, achter het woord ^hierbijhet aantal en de verschil lende soorten der pakketten te omschrijven. Van pakketten met aangegeven waarde of verreken pakketten, wordt de gezamenlijke waarde in éér.e som op de adreskaart ingevuld, doch op elk pak ket afzonderlijk vermeld. Port en recht worden echter voor elk pakket afzonderlijk berekend en door frankeerzegels op de adreskaart vermeld. Doctor Metzger gaat Amsterdam verlaten, en zich metterwoon te 's Ilage vestigen. Te Nieuw-Beierland heeft zich weder een ge val van pokken voorgedaan. Alle aangetasten wa ren tot heden ongevaccineerd. Het Hoofdbestuur der „Nederlandsche Veree- niging tot Afschaffing van Sterken Drank'' heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zoo stellig mogelijk wordt geprotesteerd tegen het wetsontwerp tot wijziging der drankwet. In Drenthe hebben de daglooners dezen winter weinig gebrek aan werk. De boschcultuur, het graven van ijzererts, het delven en kloppen van steenen en de landontginning verschaffen op me nige plaats arbeid in overvloed. Van armoede hoort men dan ook weinig. De hr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, heeft op 24 Februari in de „Debating-Society" te Hellevoetsluis de volgende stelling verdedigd H Voor de oplossing der sociale vragen zal het algemeen stemrecht eer schadelijk dan dienstig zijn." Uit de rekening van ontvangst eu uitgaaf der Commissie van de Bijbeltent, op de internationale tentoonstelling in 1883 te Amsterdam, blijkt, dat de ontvangsten 5406.89 en de uitgaven 4960.87 hebben bedragen. Te Opheusden is een ooievaar gezien. In de ylleraut" adverteert H. Levi te Ede, dat bij hem te krijgen zijn ,/gezouteu eu ongezou ten varkenskoppen en ander afval. De Nieilwe of Scheeve toren te Leeuwarden, tot de slooping waarvan dezer dagen door den raad der gemeente werd besl oten, zal 8 Maart a.s. van gemeentewege voor afbraak worden verkocht. Sedert Donderdag 21 tot Zaterdag 23 Febr., zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 24 zalmen van 17 tot 29 halve kilo's; prijs per half kilo ƒ0.72 tot ƒ0.85. Aan ds. E. A. Lasouder, te Zegveld, is door den kerkeraad zijner gemeente, mede namens de leden der kerk, een prachtig orgel geschonken bij gelegenheid van hei; bedanken voor het 100e be roep, op hem uitgebracht gedurénde zijn verblijf te Zegveld. De kantonrechter te Goes heeft beslist, dat een toeziend voogd, die verklaart niet tot een kerk genootschap te behooren, in plaats van den in art. 426 B. W. bedoelden eed, „dat hij zijnen plicht deugdelijk en getrouwelijk zal waarnemen," tot eene .oelofte, dat hij aldus de toeziende voogdij zal behartigen, kan worden toegelaten. In het vacante Hellouw, waar bijna twee jaren een ontslagen predikant preekte eerst in de kerk, later in een achterhuis en waaruit veel verdeeldheid ontstond, begint men op den weg tot eendracht te komen. Bedoelde prediker is nu van allen verlaten. Zijne godsdienstoefeningen zijn ge staakt. De commissaris van politie te Dordrecht bericht, dat in den namiddag van Dinsdag 19 Februari j.l. zich aldaar bij een paar alleen wonende da mes heeft vervoegd een persoon, zeer net gekleed, met hoogen hoed, naar gissing 60 jaren oud, van flinke lengte en met grijzen baard, nog al gezet, dragende een gouden bril, die voorgaf commissa ris van de Nederlan dsche Bank te zijn en, vol gens een door hem afgegeven visitekaartje, Baron de Alten te heeten. Op een ander door hem af gegeven kaartje staat Mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Voorts gaf hij te kennen, naar Dordrecht gekomen te zijn omdat er in den laatsten tijd valsche bankbiljetten in omloop waren gebracht en, zooals hij geïnformeerd was, dergelijke bankbil jetten door de bedoelde dames outvangen waren, welke biljetten hij in last had te onderhoeken. Men veronderstelt dat zijne bedriegel ijke op gaven diefstal of oplichting ten doel hadden. Volgens inlichting moet hij in den avond vau genoemden dag in de richting van Rotterdam zijn vertrokken. "Voor de betrekking van brugwachter te Wou- brugge, op een jaarwedde van 363 en vrije woning, hebben zich aangemeld 294 sollicitanten voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Linschoten op een tractement van 380 niet min der dan 86 sollicitanten, terwijl voor die van on derwijzer aldaar 6Ö0) zich geen enkele lief hebber opdeed. Een hartstochtelijk jager, in de buurt van Beu- sichem, die een onbezoldigd veldwachter vijf gul den had beloofd, als deze den een of anderen strooper betrapte, was zelf de eerste, die in 's veld wachters handen viel. Het laat zich betwijfelen of de beloofde som nu wel zal worden uitgereikt. Tegen de 21-jarige ongehuwde T. II. te Mid delbands, die verdacht wordt haar kind om het leven te hebben gebracht door het een band om den hal* te binden en aldus te doen stikken, is door da rechtbank te Rotterdam rechtsingang verleend. Te Vlodrop heeft een vader door onvoorzichtig heid zijn kind vergiftigd, door het toedienen van medicijn, bestemd voor uitwendig gebruik. Het kind heeft nog ruim drie uur geleefd en stierf onder de hevigste pijnen. In een vuilnisemmer in een gang in de Willem straat te Amsterdam jiverd Zaterdag een blikken doos gevonden, waarin het lijkje van een pasge boren kind. Ook uit het IJ werd een zak opge haald, waarin het lijk van een pasgeboren kind. J. R. te Delftshaven, die Vrijdag het' ongeluk had in het ruim van het stoomschip „Jaipes Hall", liggende aan de Leuvehaven te Rotterdam, te val len en op het hoofd terechtkwam, is tengevolge der bekomen wonden in het ziekenhuis aldaar overleden. In de stoom-katoenweverij der firma G. Januink Zn., te Enschedé, ontstond brand op de tweede verdieping, die door het direct in laten van stoom en daarna door behulp eeuer brandspuit gelukkig gebluscht werd; de brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen eener ruwmachine. De waterschade zal nog al aanzien lijk zijn. Een koloniaal, die zijn handgeld had opgemaakt, heeft zich te Amsterdam in den O.-Z. Voorburgwal verdronken. Een schoenmaker sprong daar met hetzelfde doel in 8é Keizers gracht. Hij werd echter gered. Te Prinsen- hage is, terwijl de ouders afwezig waren en hun kinderen zonder toezicht hadden gelaten, een kindje van 3 jaren te dicht bij hét vuur geko men, waardoor de kleederen vlam vatten en het erge brandwonden bekwam. Het is aan de ge volgen overleden. Een 60-jarige dame is Vrijdagochtend halfzes te Batenburg drijvende ge vonden in de Maas. Ofschoon nog in leven, be staat er weinig hoop op haar behoud. Te Amsterdam is een man uit een 4de verdieping op een binnenplaats gevallen. In hoogst beden- kelijken toestand werd hij naar het gasthuis ge bracht. Door het breken van een stelling zijn te Rotterdam 3 werklieden gevallen. Een hunner brak 2 ribben. De beide anderen bekwamen lichte kwetsuren. Te Schiedam is een schipper bij het naar boord gaan in 't water gevallen en ver dronken. KANTONGERECHT-TE~1TEUSDEN.- Uitspraak in strafzaken. Zitting van 22 Febr. 1884. Veroordeeld wegens dronkenschap: M. J. v. H. te Heusden, boete 5, snbs. 3 dagen T. R. te Andel, b. ƒ5, subs. 3 dagen; A. v. C. te Veen, b. ƒ2, subs. 2 dagen; A. v. D. te Capelle, b. ƒ1, subs. 1 dag; G. H. te Heesbeeu, b. ƒ2, subs. 2 dagen; R. v. D. te De Werken c.a. b. 5, subs. 3 dagen; A. R. Pz. te idsm b. ƒ3, subs. 2 dagen; J. H. Jz. te onbekend, b. 3, subs. 2 dagen; A. V, Jz. te Veen, b. ƒ3, subs. 2 dagen; L. P. te Werkendam, b. 3, subs. 3 dagen; B. V. Cz. te idem, b. 2, subs. 2 dagenA. K. te Almkerk, b. n Omtrent de verwoestingen van do vreeselijke or kaan die bet Zuiden van Amerika teisterde, wordt gemeld Gebeelo districten zijn verwoest en tal van ver minkte lijken worden er gevondeu. De storm ging vergezeld van hagel, regen en bliksom. Alleen in Georgië werden, naar men berekent, 100 menschen gedood eu 3000 huizen vernield. Davisboro is zoo goed als verwoest, en in een aan tal andere kleine plaatsen zijn nauwelijks een paar huizen blijven staan. In Georgië en Noord- Carolina moet de orkaan het hevigst zijn geweest, maar ook uit Alabama komen berichten van ver woestingen en verlies van menschenlovons. Hot aan tal dooden wordt op 3 a 400 en dat der vernielde huizen op 5000 geschat. Uit Californiö wordt ook een groote overstroo ming bericht. De stad Fallbrook moet bijna geheel weggespoeld zijn en velen dor inwoners worden vermist; zij zijn vermoedelijk verdronken. In Italië maakt de lijkverbranding groote vor deringen. Zij ondervindt daar goen tegenstand, noch bij de wereldlijke overheid, noch bij de geeste lijken. Te Milaan werden dan ook reeds in het geheel 271 dooden verbrand; te Lodi 25, te Bres cia 17, te Rome 15 en te Cremona 4. De Minister van Marine heeft het hospitaal te Specia van een verbrandingsoven doen voorzien. De Tay ou andere Schotsche rivieren wemelen dit jaar vau zalm. Maandag 1.1. alleen werd er 12,000 kilo gevangen. Do prijs is 80 a 90 Cents per Engelsch pond. Do Purijscho correspondent, van de Times* ver haalt in een artikel over De Lesseps o. a. het volgende De heer Do Lesseps kan 24 uren achtereen sla pen en dan weer. vijf dagen eu nachten zonder slaap blijven. Als hij op reis gaat, neemt hij de eerste de beste vacante plaats, kijkt zijn reisgezellen aan en is er een ondor, dien hij herkent, of die geneigd is tot. praten, dan begint hij cu scheidt niet uit. Is er niemand die hem bevalt, dan kruist hij de armen, logt hot hoofd achterover, slaapt in een on denkbaar oogenblik in en blijft slapen tot hij zijne bestemmingsplaats heoft bereikt. Op zee weet »do groote Franschman* zich nog beter te schikken. Onlangs heeft hij op do reis van Marseille naar Alexandria, van de 130 uren, 107 uren geslapen. Zijne groote lichaamskracht wordt voornamelijk toegeschreven aan het uitwendig gebruik van koud water.Ouder het keizerrijk bracht hij eens oen winter door te Compièguo. Op een zekoreu mor gen, dat het hevig vroor, wilde de kamerknecht den heer De Lesseps wekken. Hot was oerst zeven uren en hot bed was leeg. Groot alarm Men ging- zoeken in het park en zag den heer Do Lesseps juist uit een bijt kruipen, die hij zelf ge maakt had, om zijn bad te nemen. In de laatste jaren heeft hij echter de koudwa terkuur opgegeven en, zooals bekend is, tegenwoor dig is zijn grootste liefhebberij paardrijden. Als de vreemdeling, in de Champs Elysées en het Bois de Boulogne, den optocht van De Lesseps en zijn twaalf kinderen, allen te paard en in matrozen pakjes gekleed, ziet voorbij vliegen en zich met verwondering afvraagt wat dit betcekent, dan is er altijd een Parijzenaar gereed om u te vortollen »dat daar het Suez-kanaal passeert.* Henry George klaagde, bij een voordracht te Glas gow, dat er zooveel grond in Schotland was, waarop niemand den voet mocht zetten. Was hot de Lord* of was het de »Laird« (landeigenaar), die in het begin hemel en aarde schiep!* vroeg hij. >Toen het uitverkoren volk door de wildernis trok en dorst kreeg, sloeg Mozes op een rots en het water stroomde er uit; wat zou Mozes hebben moeten doen, als die rotsparticulier eigendom ware geweest De opheffing, door de politie, van werkliedenver gaderingen in Pruisen is weer aan de orde van den dag. Te Bockenheim werd de vorige week een vergadering uiteengejaagd, waarin de afgevaardigde Frohme over»het Evangelie der humaniteit* sprak, omdat hij zich miuder gunstig over Luther uitliet te Maagdenburg werd een meeting van 800 bij de metaalindustrie werkzame personen opgeheven; de meeste deelnemers gingen daarop naar een verga dering van timmerlieden, die evenzeer werd ver hinderd; een vergadering van schoenmakers onder ging hetzelfde lot. Te Berliju zijn twee vergaderingen belet, waarin hot dool der vakvereenigingen in ver band tot de rijksziekenfondseu en de arbeidersorga nisatie als middel tot oplossing van het sociale vraagstuk werden besproken. Dat de werklieden er niet kalmer op werden laat zich verklaren. Dezer dagen werden te Liverpool twee vrouwen veroordeeld tot do galg, wegens het vergiftigen van verscheidene personen harer familie ook van den man en zwager der veroordeelden om in het bezit te geraken van de sommetjes, waarvoor zij te voren het loven van haar slachtoffers hadden verzekerd, 't Is zeker opmerkelijk, dat schier te gelijkertijd mot de ontdekking van deze misdaden in Engeland, een dergelijke gruwel, onder gelijke omstandigheden gepleegd, in Noderland aan het licht kwam. Een majoor, Moletta geheeten, die aan den veld slag van Top, bij Tokar, deelnam, heeft aan zijne familie te Napels geschreven, dat hij de eenig over geblevene is van al de Italianen die den slag mede maakten. Bij het uitzoeken van lompen, van een firma te Kassei afkomstig, in een papierfabriek te Gros- siiszen, heeft men twee in een kieltje gewikkelde kinderarmpjes gevonden, afkomstig van een kindje tusschen 1 eu 2 jaar oud. De justitie te Kassei is van 't feit in kennis gesteld. l

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2