BUITENLAND. BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. •f De heer J. J. Verhulst, onderwijzer aan de openb. school alhier, is als zoodanig benoemd te Papendrecht. t VEEN, 10 Mrt. Jongstleden Zaterdag 8 Maart vierden de echtlieden Frans Timmermans en Janske van Helden alhier, hun gouden brui loft, nog in het genot eener goede gezondheid en flinke geestvermogens, omringd van hunne kin deren, behuwd- en kleinkinderen. Wat het eigenaardige van het feest nog ver hoogde, was dat aan den bruiloftsdisch als vrienden aan zaten één echtpaar,huurlieden der feestvieien- den, dat reeds voor zeven jaren zijn gouden brui loft herdacht en zich thans nog gezond en sterk gevoelt. t GORINCHEM, 10 Mrt. Op Zaterdag 15 Maart e. k., des avonds 71/2 uur, zal in het lo kaal „de Doelen" alhier, door de Gijmnastiek- vereeniging „Gorcum" de eerste openbare uitvoe ring worden gegeven. De uitvoering zal worden gesloten door een bal. Het heeft veler aandacht getrokken, dat op een door den voorzitter der Tweede Kamer, ter eere van de Transvaalsche deputatie gegeven soiree, waar het corps diplomatique aanwezig was, de Britsche gezant werd gemist. De heer van Kempen, de eigenaar der bekende fabriek te Voorschoten, heeft een huldeblijk in edel metaal ter eere der Transvalers laten vervaar digen. Terwijl de Utrechtsche hoogeschool op het eeuw feest te Edenburg zal vertegenwoordigd worden door den hoogleeraar N. Beets, wordt Groningen waarschijnlijk vertegenwoordigd door den hoog leeraar Halbertsma. t Het bericht betreffende de vermeende krank zinnigheid van den heer J. A. T., een der leiders van de xkmstcrdamsche sociaal-democraten, is ge lukkig zeer overdreven. Van krankzinnigheid is geen sprake, ofschoon dit gerucht algemeen door de stad verbreid was. Hij leed, wegens overspan ning, aan zenuwtoevallen en is nog onder ge neeskundige behandeling. „In verband met den diefstal aan het post kantoor te Breda, die gelukkig, tot de zeldzaam heden behoort, vraagt de Mid. Ct. of het Rijk op zulke kantoren niet voor behoorlijk toezicht ook des nachts moet zorgen? Wij zullen ons niet eens louter op het standpunt van het pu bliek stellen, al is dit hierbij van zeer veel ga- wicht, omdat het Rijk daartegenover, nu het een zaak van monopolie geldt, alle mogelijke waar borgen voor zekerheid en behartiging d^r toever trouwde belangen dient te verschaffen. Maar hrt rijk zelf wordt de dupe van zulke diefstallen, wan neer er brieven met groote aangegeven geldswaarden ontvreemd worden. In veel postkantoren blijven 's nachts juist de grootste waarden,die met de laatste treinen aankomen, rusten. Welnu, kan er, even zeer als dit geschiedt vóór de woning van 's Rijks betaalmeesters of van hoofdofficieren, bij wie niet altijd evenveel waarde gevonden wordt als op menig postkantoor, niet een schildwacht ge plaatst of door 's Rijks politie voor een behoor lijke nachtwacht gezorgd worden? (H.bl.) Door de maréchaussee te Breda zijn in voorloopig arrest genomen twee aldaar wonende personen, die verdacht worden in betrekking te staan tot den in het postkantoor aldaar gepleegden diefstal. Een hunner behoort tot het personeel der brievenbestellers de andere is als meestersknecht werkzaam in eene te Breda gevestigde sigarenfabriek. Waarschijnlijk is men tot deze arrestatie overgegaan naar aan leiding van dezer dagen bij den officier van jus titie en den commissaris van politie in de bus geworpen naainlooze brieven, inhoudende mede- deeling dat de daders van den diefstal niet in de verte, maar in de nabijheid moeten gezocht worden. Een later bericht meldt echter dat beide per sonen weder vrij zijn gelaten. De in 1885 door het Leidsch studentenkorps te houden maskarade zal voorstellen beroemde mannen, die vóór 1575 te Leiden hebben geleefd of daar geboren zijn. De hoofdpersoon zal zijn één der meest populaire vorsten van ons land, n.l. Floris V, „der Kaerlen Godt", die Leiden niet alleen tot zijn zetel had uitverkoren, maar er zelfs het levenslicht aanschouwde. De indeeling zal zijn als volgt: 1ste afdee- ling, Romeinen (vermoedelijk stichters) en Kani- faten; 2e afd. Historische figuren uit de ge schiedenis van Leiden (4491200); 3e afd.: Eerste wapenfeit te Leiden (1204), nl.graaf Van Loon, zich meester gemaakt hebbende van Leiden, verslaat de Keunemers en trekt uit tegen Willem; 4e afd.: Beroemde mannen in Leiden geboren of woonachtig tot 1575 5e afd.Tweede wapenfeit (1420), n.l. Beleg van Leiden door Jan van Beierende stad geeft zich over op conditie van lijfsbehoudJan van Beieren gehuldigd als Ruwaerdt van Holland; 6e afd.: Oproer binnen Leiden tusschen Hoekschen en Kabeljauwschen (1445)7e afd.Blik in den toestand van Lei den's inwendigen bloei8e afd.Verschillende historische feiten van beteekenis; 9e afd.: Jan van Leiden en de Wederdoopers eu 10e afd.: Beleg van Leiden en Ontzet. In den optocht zal men alzoo naast een aan tal edelen en ridders, behalve genoemde personen, nog vinden Engistus, hertog der Angelen en Saksen, koning der Friezen; Godebaldus, „heiliger" der St. Pieterskerkeenige beroemde burggraven Willem II, graaf van Holland eu Zeeland, enz., geboren te Leiden, in zijne geliefde blauwe ijze ren wapenrusting; Philips van Wassenaar, laat ste burggraaf, afgezet door Jan van BeierenJau van Wassenaar; Reynier van Broekhuyzen, Hoeksch edelman; Leidsche burgers, dragende de sleutels der stad, aan te bieden aan Maximiliaan, eu deze zelf te paard, evenals zoo vele anderen. Leiden's nijverheid zal worden voorgesteld door een triomfwagen en Leiden's beleg en ontzet zoowel door krijgsvolk, trompetters en bekende autoriteiten als door een opgetuigd eu rijk met vlaggen versierd vaartuig met de traditioneele mondbehoeften. De firma Montijn Co., te Kaïnpen, prote steert tegen het betrekkelijk ongunstig oordeel, door eene commissie uit de Friesche Maatschappij van Landbouw uitgesproken over het kunstzout genaamd Sjelo Jasrieaeh (hetgeen beteekentop dat het niet bederve). De firma, die dit zout in voert, spreekt van „onbekwaamheid" der onder zoekers, van partijdigheid enz. en verklaart zich voor te nemen het rapport grondig te bestrijden zoodra het bestuur der Maatschappij de juistheid erkent van het rapport, waarop ons kort uittrek sel gegrond was. (N. v. d. D Zooals uit Tholen gemeld wordt, is men thans druk bezig met het leggen van den ringdijk om de nieuwe inpoldering bewesten Woensdrecht, bin nen welke de uitwateringsluis van den polder zal gelegd worden. Een teenhandelaar te Nieuwpoort heeft in zijne woning een vertrek tot waterbassin ingericht, waar door stoompijpen loopen van eene buiten het ge bouw staande stoommachine. In het tot den ver- eischten graad verwarmde water worden de teen- bossen geplaatst, waardoor deze spoedig uitloopen en tot schillen geschikt zijn. Ofschoon de gewone schiltijd eerst over een maand aanvangt, is men door bovengenoemde inrichting te Nieuwpoort nu reeds drie weken daarmede bezig. In de provincie Groningen worden vele aan stalten gemaakt om naar Amerika te vertrekken. Sommige lieden met kleine bezittingen verkoopen deze thans beneden de waarde om klinkende munt te ontvangen. In enkele gemeenten is het getal reisvaardigen tot over de 100 geklommeu. Ruim drie jaar geleden vond eene arme vrouw te Enkhuizen op een schemeravond een jong kind in doeken en luiers gewikkeld in de. sneeuw lig gen. Ze had deernis met den kleine en nam hem mede naar huis. Toch gevoelde zij zich met de zorg voor het hulpelooze en verwaarloosde wicht wel wat bezwaard. Zij vertelde van hare vondst en hoe zij daarmede zat, aan de vrouw van C. B., die het kind voor hare rekening nam „zij had den al verscheidene eigen kinderen groot gebracht, zij meende dat het hiermede ook wel zou geluk ken." Er viel heel wat te genezen en te reinigen. Doch met onverdroten zorgen kwamen zij zoover, dat er aardigheid aan begon te komenhet werd een aardig, aanvallig knaapje, bij al de huisge- nooten om het zeerst de lieveling. Hoe dat al les kon samengaan, zonder dat de moeder van het kindje mede in het spel kwam, en zonder dat het geval zelfs tot opspraak aanleiding gaf, is vrij raadselachtig. Intusschen, een meisje dat voor eenige jaren buiten echt daar ter stede bij hare familie aan huis bevallen was en sedert weder buiten gediend had, kwam als getrouwde vrouw te Enkhuizen wonen en eischte dat kind, zoo ze zegt haar kind, op. De pleegouders verlangen het te behouden en geven het niet over, maar na verloop van eenige dagen is het kind weggestolen! klinkt het. Inderdaad komt men tot de ontdekking dat de vrouw die het heeft opgeëischt, het in haar bezit heeft. De pleegvader gaat om raad naar een rechtsgeleerde en terwijl de nieuwe bezitster afwezig is, vertoont zich de pleegmoeder aan het knaapje en het gaat weer met haar mee. Naar men zegt, is de justitie thans met de zaak gemoeid. (Enk. Ct.) Naar aanleiding van het bericht dat de pas be noemde landvoogd van Ned.-Indië en de heer Beerhorst, concierge van den raad van Indië, te gelijkertijd klerk bij de algemeene secretarie waren, merkt de Arnh. Ct. op Een ander, niet minder merkwaardig voorbeeld van gelijken aard zullen nog vele leden van de „Witte Sociëteit" zich herinneren. Toen een vierde eeuw of iets langer of korter geleden wij ver zwijgen met opzet het juiste jaartal een gou verneur-generaal werd benoemd, sprak Jozef, een der bedienden, met een zucht „Wij deden tegelijk ons examen voor den vierden rang. (Dat was in dien tijd de eerste stap op de onderwijzersloopbaan). Hij droop en ik kwam er door. Hij ging naar de Oost, is nu gouverneur- generaal en ik draag de livrei van de Witte." Meermalen heeft men later den rampspoedigeu bediende zijn verhaal nog eens ontlokt, om het treffende feit uit zijn eigen mond te hooren. De heer v. R. te Nijmegen is met zijn rijtuig omvergevallen, waardoor hij zulke ernstige kwet suren bekwam, dat men voor zijn leven vreest. Te Appelscha heeft een minnaar zijn meisje, met wie hij "comedie" gehouden bad, met een aarden deksel drie gaten in het hoofd geslagen. Te Ridder kerk vatten Vrijdag de kleertjes van een vier jarig kind, dat zich te dicht bij 't vuur had neergezet, vlam, waardoor het erge brandwonden kreeg en reeds Zaterdag daaraan is overleden. In eene herberg bij Oud-Beierland heeft eeue ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den herbergier en lotelingen der nationale militie; naar men zegt liep het geschil over den prijs van een borrel. Wederzijds bracht men elkander bloe dige wonden toe, terwijl ook het glaswerk en de ruiten in de herberg niet werden gespaard. Te Beemster is een 75-jarig watermolenaar boven uit den molen gevallen. Hij was terstond dood. Te Arnhem stortte een werkman van een steiger van een in aanbouw zijnd pand, met hetzelfde noodlottig gevolg. Eindelijk te Ame- rongen viel een smid van een trap, waardoor hij na verloop van enkele uren overleed. Eenigen tijd geleden heb ik u geschreven over het plan om in het paleis een mousterconcert te geven van schoolkinderen, ten behoeve van het fonds waaruit men de onkosten zal dekken van de uitzen ding van zwakke schoolkinderen naar buiten. Dat concert is verleden Dinsdag, 4 Maart, van stapel geloopen, tot groot genoegen van een bijzonder talrijk publiek, van directeuren en vooral van de uitvoerenden zelf, die op dien avond een ongekend genot smaakten, 't Zegt wat voor vroolijke knapen en meisjes dat hun gezang met een uitbundig ap- slaven waren tusschen de blanken opgegroeid, die hadden van hen de zedeu en gewoonten overgeno men en na, na 20 jaren, loven zij als gewone bur gers in de groote maatschappij. Zoo ging het daar en zoo ging het ongeveer overal, waar beschaafde volkeren hunne slaven vrij maakten. Men ziet dat de toestand heel wat anders is in het land waar Gordon het woord heeft gesproken: »Gij moogt weer slaven honden.* Daar scharen de slaven zich zeiven aan de zijde van don Mahdi tegen Egypte, dat hen wilde vrijmaken, terwijl zij overal elders zich plaatsten tegenover hunne ver drukkers. Mouschen voedt men langzaam op, bij volkeren duurt het nog langer. Waar de Europee- sche staten eeuwen voor noodig hadden, daar hoeft men niet te verwachten dat een halfbeschaafde staat als Egypte in één oogenblik eene sociale om keering zal teweeg brengen. Een onbezonnen, dwaze weddenschap werd onlangs in een koffiehuis te Weenen aangegaan tusschen een bediende' aldaar en een der bezoekers. De knecht wedde, dat hij in staat was om een geheele week zonder slaap te blijven en do gast beloofde 25 als hij dat metterdaad bewees. Er werden verschei dene koffiehuizen en uitspanningslokalen bepaald, waar de »kellner« overdag, 's avonds en 's nachts moest wezen, en vier jongelieden kregen de opdracht, hem beurtelings nauwkeurig te bewaken. Na de vier eerste doorwaakte nachten gevoelde Kowendl, zoo heette de bediende, zich zeer afgemat en hij had groote moeite om zich staande te houden, 's Avonds van den vjjfden dag nam hij een koud bad cn bezocht daarna oen gemaskerd bal. jDen zes den bracht hij 's morgens op straat door en's mid dags mot hot bijna onafgebroken drinken van sterke koffie. Water en koffie waron do eenige dranken die hij gebruikte gedurendo zijn weddenschap. Den zevendon dag schonk zijn medewedder hem de nog overschietende uren en betaalde de f 25. Kowendl ging toen doodmoede naar bed, maar hij kon nu don slaap, dien hij zoolang bedwongen had, niet vatten. Hij kreeg daarbij een hevige hoofdpijn en thans licht de lichtzinnige ziek aan den typhus. De vier Israëlieten, die beschuldigd waren van brandstichting in de synagoge te Neustottin en die in eerster instantie veroordeeld werden, zijn nu, in hooger beroep, door het gerechtshof te Konitz vrij gesproken. Een Parijzenaar, Montérichard genaamd, zoo ver haalt »Schorer'8 Fam. Bl.< heeft een middel uit gevonden om uit 100 pond meel 10 pond brood meer te bakken dan het geval is bij de tegenwoor dige manier van broodbereiding. Het middel zou bestaan in een water voor hot bereiden van deeg. Het ware te wenschen dat Montérichard's voorspiegelingen bewaarheid zullen worden. Tien procent meer beteekent nog al iets waar het een zoo noodige levensbehoefte geldt. Te Eelen, nabij Maseik, heeft men andermaal eene groote hoeveelheid Romeinsche oudheden ont dekt., bestaande uit fraaie urnen, zeldzaam glaswerk en bronzen en ijzeren voorwerpen. De plaats, waar deze oudheden zijn gevonden, schijnt te hebben ge diend tot het verbranden van lijken. Uit de gevon den munten is af te leiden, dat ten tijde van Ves- pasianus daar ter plaatse eene Romeinsche kolonie was gevestigd. Is er nog oen bewijs noodig voor do aangeborou slimheid der Ieren, dan moge hot volgeudo stukje daartoe dieuen. Een Ier had voor een bepaalde som op zich genomen een put t» graven. Na on geveer 25 voet gedolven te hebben, vindt hij, op een morgen bij het werk komende, den aarden wand ingestort en den geheelen put vol puin. Hij keek voorzichtig om, en niemand in den omtrek ziende, hing hij hoed eu stok in 't oog vallend aan een stuk steen op, liep zelf 't bosch in en verborg zich daar. Spoedig ontdekten de buren het onge val en Pat's hoed en rok aan den wand gewaar wordende, togen zij dadelijk aan 't werk Om den vermoedelijk levend begravene te voorschijn te bren gen. Na een paar uren duchtig gewerkt te hebben, zooals het bravo kerels betaamt, die hun kameraad probeeren te redden, had men den bodem van den put bereikt. Geen Pat! Maar daar hoorde men hem boven aan den put schreeuwen. Hij was uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen en dankte zijn buren vriendelijk voor het werk dat zij hem wel hadden willen uitsparen. Er worden in Engeland tegenwoordig krachtige pogingen gedaan om den aanbouw van beetworte len te bevorderen. De groote beetwortelsnikerfabriek te Lavenhain, in Suffolk, die sedert 1873 heeft stil gestaan, is aangekocht door eene maatschappij, werkende met een kapitaal van 200,000 p. st., die allo maatrege len heeft genomen om de boeren in den omtrek tot don bouw van bootwortelen aan te sporen. t BRAKEL, 9 Maart. Op het einde der gods dienstoefening van heden werd door ds. L. C. Ter neden kennis gegeven aan zijne hoorders, dat hij een beroep had ontvangen naar de Horv. gem. te Everdingen. t MEEUWEN, 8 Maart. Verleden Donderdag nam. raakte hier een paard op hol. Met eene ledige tilbury achter zich, ging het, na alvorens bij den heer P. eenige ruiten verbrijzeld en een poortje omver geworpen te hebben, verder de dijksteeg uit naar de Meeuwensche sluis en van daar den dijk langs in de richting van Dussen. Daar raakte het zoowat vei ward in eene hooischelf, die er stond en werd alzoo tot staan gebracht. Alles liep echter goed af. Wel was ook de tilbury tamelijk gehavend maar persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Het gespan behoorde aan den heer T. te '=-Gravemoer. t DE WERKEN c.a., 10 Maart. De Nieuwe Wereld bezit voor deze gemeente nog al iets aan trekkelijks. In deze week zullen weer 4 huisgezin nen, samen uitmakende 9 personen, waarondereen weduwe van ruim 7L jaren, het vaderland verlaten om zich in Amerika te Muskegon, Staat Michigan, te gaan vestigen. De gunstige berichten van de in het vorige jaar vertrokkenen, hebben hen daartoe uitgelokt. f J.l. Vrijdag morgen werden de schoolkinderen dezer gemeente eenige oogenblikken aangenaam bezig gehouden door den heer Levy uit Breda en zijne beide kinderen, respectievelijk oud 8 en 11 jaren. De heer Levy maakte eenige gymnastische toeren en zijne kinderen zongen eenige stukjes, o. a. »Die Kapelle« van Kreutzer, »Die Scbwalbo* enz. Zijne toeren verdienen alle aanbeveling voor feestelijk heden en dergelijke. fSLEEUWIJK. De onlangs geconstitueerde ver- eeniging tot weder oprichting van het Sleeuwijksche stoombootonveer heeft de gelegenheid tot het aan- en afzetten van personen en goederen op den 10 Maart j.l. geopend, 'twelk een onuitsprekelijk groot gemak aan het reizende publiek uit deze streek veroorzaakt,vooral voor degenen welke gebruik willen maken van de booten der reederij Fop Smit Co., daar het dan 't eerste veer is aan deze zijde of linker oever om stroomwaarts af te varen. Door haar (de vereeniging) is tot veerman aan gesteld Gerrit van Aken. f WIJK, 7 Maart. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden besloten de oude onderwijzerswoning te laten herstellen en in te rich ten tot gemeentehuis. f WELLE, 10 Maart. Aangemoedigd door het goed gevolg waarmede de vorige week alhier de amputatie van een voet plaats had, heeft nog eene vrouwelijke patiënte alhier besloten tot het doen afzetten van een lichaamsdeel, dat eveneens door dr. Gulden te Utrecht met het beste gevolg is geschied. t WAALWIJK, 8 Maart. In tegenwoordigheid van den heer districts-schoolopziener werd heden het exa men afgenomen van 9 adspiranten voor de voorberei dende klasse en 8 adspir. voor de normaalschool alhier. t DALEM. Eene juffrouw, die zich onledig hield met het voorspellen der toekomst, werd dezer dagen door de politie te Gorinchem bekeurd. Sch. Ct. f Tot 2e inspecteur van politie is te Gorin chem benoemd de heer J. C, Boonzajer aldaar. Sch. Ct. Voor de verkiezing van een Hoofd-Geërfde in het Polderdistrict Tielerwaard, gehouden 5 Maart, wa ren uitgebracht 927 stemmen. Van onwaarde 26. Gekozen wei'd de heer Mijnlieff met 715 stemmen. Verder verkregen nog de bh. Mr. P. H. A. Tijdeman 35, G. van Wijk Jz. 29, R. Grandia 21 en A. N. van Jaarsveld Verkuijl 19 stemmen. T. Ct. (Van onzen specialen correspondent.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2