Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. In het eerste geval betaalt men alleen bij werkelijke schade, maar dan dikwijls in eens betrekkelijk veel; in het tweede geval betaalt men geregeld eene vaste som, of er schade wordt geleden of niet. Het is gemakkelijk te begrijpen dat er wel eens misbruik gemaakt wordt van de zekerheid die men heeft, de schade vergoed te krijgen, die ons door brand wordt toe gebracht, om opzettelijk brand te stichten, nadat men eerst zooveel mogelijk hetgeen vernield kon worden, heeft geborgen. Maar dit heeft de verzekering met bijna alle za ken gemeen dat zij ook misbruikt kan wor den. Dit misbruik dat door betrekkelijk weinigen er van gemaakt wordt, kan echter niet op wegen tegen het nut der assurantie. Waar toeval, ongeluk of achteloosheid van anderen eene ramp tengevolge heeft, die vroeger eenvoudig weg de ondergang van eene familie kon zijn, daar heeft men tegen woordig de gelegenheid om de stoffelijke schade te voorkomen, door eene betrekke lijk kleine geldelijke opoffering. Het is bijna overbodig den raad te geven zich tegen brandgevaar te verzekeren, want iedereen, die een huishouden opzet of eene zaak be gint, houdt het voor een zijner eerste plich ten, zich te assureeren. Ons land telt so- liede assurantie-maatschappijen genoeg, zoo dat wij tot het buitenland de toevlucht niet behoeven te nemen. Dat is ook in geen geval aan te raden. Daar heeft men meer dan eens leergeld mede betaald. De premie mag iets lager zijn, de risico voor teruggave is naar verhouding dikwijls veel grooter. Naar aanleiding van den brand te Hees been schreven wij het bovenstaande. Zijn wij goed ingelicht, dan is bij een der ge troffenen de schade veel grooter dan door de assurantie vergoed kan worden. Als dit bewaarheid wordt dan zullen onze stad- genooten zeker niet achterblijven een handje te helpen als dat huisgezin weer op de been moet gebracht worden. Dat zou ons ten minste zeer tegenvallen. Zij hebben zich zoo dapper geweerd bij het blusschen, dat de gedachte aan onwil reeds beleedigend zou zijn. Maar dan ook gedacht aan het woord: wie spoedig helpt, helpt dubbel./' Zij glimlachte weemoedig. Haar hart was vol tot harstens toe. Hij kon niet weten dat bittere smart over het verlorene, eens gehoopte geluk het vervulde. De traan, die op de marmerwitte wang poezelde; de zucht, die haar maagdelijken boezem deed zwellen; het lachje, dat de aangebeden trekken verhelderde, dat alles had voor hem slechts ééne beteekenis: Zij bemint mij. (Wordt vervolgd.) Bargemeeater en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secret. H. J. v. EGGELEN. HEUSDEN, 7 April. t Dat niet allen dezelfde hooge eischen stellen om het huiselijk en huwelijksgenot te deelen, be wijst het winterkoninkje, dat in den tuin van den heer J. Scheepens alhier eene muurbloem heeft uitgezocht om daarin, een halven meter boven den grond, zijn huis te bouwen. Hoe nederig en klein zijne woning ook is, toch heerscht er blijkbaar huiselijke vrede en geluk. Telkens ziet men het mannetje als kostwinner uitvliegen, terwijl zijn gaaike, trolsch op hare 5 eitjes, de honneurs van het huis ophoudt. Dat de heer S. alles in het werk stelt om zorg te dragen dat geen verscheurend dier, in den vorm van een kat, al dat geluk komt verstoren, behoeft zeker nauwelijks gezegd te worden. t Een bewoner van 's Bosch, zekere v. B., deed gisteren per tilbury een uitstapje naar deze plaats. Hij schijnt vóór of tijdens zijn bezoek te veel van de uvergunning// te hebben geprofiteerd, waaruit het te verklaren is, dat hij des avonds niet meer wist waar hij paard en rijtuig had uitgespannen. Na een onderzoek bij alle uitspan ningen kwam hij eindelijk weder in het bezit van beiden eu vertrok (en circa 10 uur. Te Herpt moest nog even aangelegd worden eu wat er ver der is gebeurd is niet met zekerheid te bepalen doch te elf uur werd de reiziger nabij het fort te Iledikhuizen midden op den weg gevonden door den gemeente-veldwachter dier plaats. Het schijnt dat hij op die hoogte uit zijn tilbury is gevallen. Hij was ernstig gewond aan het hoofd en zijn been bleek gebroken te zijn. De heer C. Prille- vitz, heelkundige, was weder dadelijk bereid om bij nacht zijn menschlievende hulp te gaan ver- leenen aan den gewonde, die in de eerst uabijzijnde woning werd opgenomen, Hoewel zijn toestand niet gevaarlijk is, kan hij toch vooralsnog niet vervoerd worden. Het paard was intusschen met zijn last door gestapt en maakte halt aan het koffiehuis van mej. II. van Oijen te Haarsteeg. t POEDEROOIEN, 7 April. Het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, is voor- loopig op f 2000 eu dat van de hondenbelasting op f 90 vastgesteld. t GENDEREN. Weder hebben zich in 2 ge zinnen gevallen van roodvonk voorgedaan. t UITWIJK. De pacht der weilanden heeft dit saisoen aanmerkelijk minder opgebracht dan bij de vorige verpachtingen. Inzonderheid voor de mindere weiden. Het verschil bedroeg geregeld het lfi en 1 gedeelte der vorige pachtsommen, ja soms nog meer. Er is sprake van veel bouwland in wei te laten liggen, om reden de verbouwing van granen enz. jaren achter elkander geen gunstige resultaten opleverde. t In eene tusscheutijds ontstane vacature van notabel bij de Ned. Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen is door stemgerechtigden benoemd de heer A. v. d. Wal alhier. t HERPT, 7 April. Een voorspoed, die zeker hoogst zelden voorkomt, geniet een onzer inwo ners, Joh. van Oijen. Vier dagen geleden werden door hem 2 kippen aangekocht, die in dat tijd vak geregeld elk tweemaal daags een ei leggen, zoodat hij in die 4 dagen 16 eieren heeft geraapt. Hoe ongelooflijk het ook schijne, toch is het een feit, dat des te gemakkelijker te constateeren is, wijl al zijn pluimgedierte slechts uit deze 2 kippen bestaat. t DRONGELEN, 7 April. Naar aanleiding van een vroeger bericht, meldende een diefstal te Drongelen, ten nadeele van den schipper Bonis te Meeuweü, deelen wij nog mede, dat de ver moedelijk ontvreemde roeiboot is drijvende gevon den onder Drimmelen en de ontvreemde laarzen door de Brigade Marechaussee van Heusden, te 's Grevelduin Cappelle zijn opgespoord, als zijnde daar verkocht door T. d. V. van Babyloniënbroek. t ALMKERK, 4 April. Blijkens de opge maakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente, op eene bevolking van 3000 zielen, als volgt: 179 voor leden van den Ge meenteraad en 121 voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten. t GORINCHEM, 7 April. De 11. Zaterdag alhier gehouden voorjaars- of Palmpaarden markt was vrij druk bezocht. Ongeveer 450 paarden bevonden zich aan de lijn, die bij tamelijk vluggen handel goed op ruimden. Voor vier- en meerjarige paarden werd ƒ400 a 600, voor 11/2jarige ƒ120 a 250 besteed. t Omtrent het artikel meekrap, vroeger op zoo groote schaal op de Zeeuwsche en Zuid-Holland- sche eilanden verbouwd, leest men in het ver slag over 1883 van de Kamer van Koophandel te Rotterdam de volgende bijzonderheden De vraag bleef dit jaar ook weder beperkt tot kleinigheden voor dadelijke behoefte; de uitvoer iu de eerste 10 maanden van dit jaar bedroeg circa 1800 vaten, tegen 2270 vaten in gelijk tijdvak van het vorige. De nieuwe teelt leverde weder zeer goede qualiteit; de opbrengst wordt geschat op ongeveer 1300 vaten. Eenigszins be langrijke uitbreiding is aan den aanplant niet gegeven; de uitvoer blijft dus voortdurend groo ter dan de jaarlijksche productie, waardoor de oude voorraden dan ook langzamerhand oprui men. De prijzen hebben weinig gevarieerd; door wat ruimer aanbod bij het aan de markt bren gen van de nieuwe teelt liepen ze iets terug. Nu de meest dringende eigenaars grootendeels hun product verkocht hebbuu, is eenige verbete ring hoogst waarschijnlijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht Ik heb de eer u te verzoeken, de aandacht der burgemeesters in uw gewest te vestigen op 's Ko nings besluit van 19 Maart 1884, waarbij een raadsbesluit der gemeente Goes werd vernietigd op grond dat daartoe hebben medegewerkt twee raadsleden, die, hoewel zij niet behooren tot een gezindheid die het eedzweren verbiedt, hun be trekking hebben aanvaard zonder het afleggen van den bij art. 39 der Gemeentewet bedoelden eed, maar met eene enkele verklaring eu belofte. Uit dit Kon. besluit blijkt, dat uitsluitend zij, die behooren tot eene gezindheid (in den zin van kerkgenootschap, niet van individilëele meening) die het eedzweren verbiedt, hun betrekking als raadslid mogen aanvaarden op de bij art. 39 der Gemeentewet bedoelde beloften en verklaring. Alle anderen kunnen volgens de wet hun betrekking wettig niet anders aanvaarden dan door aflegging der voorgeschreven eeden. U gelieve de burgemeesters namens mij te ge lasten hieraan bij de toepassing van art. 39 der Gemeentewet stipt de hand te houden. Ingeval Da eec beslissing des burgemeesters, met inachtneming van het bovenstaande, de raad zich geroepen mocht achten een besluit te nemen in tegenovergesteldcn zin, dan worde door den burgemeester art. 70, al. 2 der Gemeentewet toegepast. De hoogbejaarde voorzitter der Schippersver- eeniging „Schuttevaêr//, de heer W. U. De Jong te Bolsward, is ernstig ziek. /Eigen Haard'' bevat een belangrijk opstel van den super-intendant voor onderwijs in de Dc wijze waarop Bismarck mot parlementen om springt mogen wij niet uit het oog verliezen. Hoe moer men do Duitsche on Pruisische toestanden beschouwt, hoe meer men wordt getroffen door het feit dat een groot, beschaafd volk dat in het bezit is van het algemeen stemrecht, wordt geregeerd door één man, voor wiens persoonlijke inzichten alles moet wijkeu. Zoo bestaat er op dit oogeublik eene crisis te Berlijn, omdat Bismarck met reden beducht is of althans verwacht dat de verlenging der socialisten wet zal worden geweigerd. Do ongesteldheid van den keizer (men weet dat Bismarck de vormen tegenover zijn meester nooit verzuimt) is oorzaak dat de zaak slepende wordt gehouden. Haar stand is op het oogenblik dezeNu do vooruitstrevende fracties der liberale partij zijn ver- eeuigd, heeft het centrum de macht in handen om de socialistenwet te verwerpen. Bismarck heeft eer-t de vraag doen opwerpen of hij niet zijn ontslag zou nemen als president- minister. Dan zouden de overige ministers zooveel concession aan het centrum kunnen doen als zij wilden, zonder dat Bismarck daarbij betrokken wordt. De leider van het centrum is veel te achterdochtig om voor zulk een vogel in de lucht de stemmen van hot centrum prijs te geven. Windthorst eischt niets meer of minder dan dat de minister van biuueulaudsche zaken, Von Puttkam- mer, en de minister van eeredienst, Gossler, huuno zetels ruimen. Gebeurt dit, dan hoeft het centrum zijn doel bereikt en kan Bismarck op de centrum- mannen rekenen, niet alleen voor de dwangwet tegen de socialisten, maar voor alle wetten die het staats-socialisme in Duitschland moet toe passen. Het komt ons waarschijnlijk voor dat Bis marck deze eischen wel wat veel gevorgd zal ach ten en hot zal laten aankomen op eene verwerping van zijne staats-socialistische voorstellen, om als dan tot het bekende middeltje, ontbinding, de toe vlucht te nemen. Hot -is merkwaardig het ouderscheid tusschen Weenen en Berlijn op te merken. Toen onlangs Laske.r stierf, weigerde Bismarck in zijn hoeda nigheid van rijkskanselier eenig bewijs van sym pathie te geven, en waagde hij er zelfs onaange naamheden met de Vereenigde Staten aan. Maar nu stierf verleden week te Weenen dr. Ku- rauda, ecu man die evenals Lasker onvermoeid de liberale staatkunde hoeft verdedigd tegen eene reactionaire regeering. En wie was die eerste die ter gedachtenis van den politieken tegenstander een bewijs van deelneming kwam geven Niemand anders dan graaf Taaffe zelf. Zóó heeft deze dan nog een lesje aan Bismarck kunnen geveD, al mag deze in alle opzichten wel de leermeester van Taaffe worden geheeten. Oostenrijk volgt toch tegenwoor dig in zijne buiteulandsche politiek niet alleen, maar ook op wetgevend gebied denzelfden weg, dien men te Berlijn heeft ingeslagen. De derde hoofdstad der parlementaire reactie is op dit oogenblik Madrid. Zooals men kon verwach ten, leeft men thans daar in den ontdekkingstijd der komplotten. Komplotten hier, komplotten daar Verleden week Vrijdag b. v. deed men eene huis zoeking bij een kruidenier in eene voorstad van Madrid. Onder den planken vloer ontdekte men, naar het heet, verscheidene geweren en 19 bom men, geladen met ontplofbare stoffen. De politie zette hare nasporingen voort, en zij was overtuigd dat er meer van die geheime depots in de stad ziju. Intasschen verklaren de voornaamste bladen van Madrid, dat deze ontdekking niets beteekeut. Men heeft oude snaphanen gevonden en bommen be staan in de verbeelding der politie. Het behoeft niet gezegd dat trots deze onthulling der dagbladen de poli ie voort zal gaan komplotten te ontdekken. Zij heeft in haren ijver zelfs de echt- geuoüte van den secretaris van een Zoralistisch comité, mevrouw Marty Mignel, gevangen genomen en onder zoo harde tucht geplaatst, dat de dame er ernstig ziek van is geworden. De onverwachte dood van prins Leopold, zoon van koningin Victoria, gehuwd met de zuster van onze koningin, heeft in Engeland zoowel als in Frankrijk een diepen indruk gemaakt. Prins Leopold behoorde tot die zeldzame koningskinderen die niet hun genoegen zoeken alleen in het najagen van allerlei soort vermaken, maar in studie. Hij was een man die liefde voor wetenschap en kunst had. De Fransche republiek, op welker grondgebied hij stierf, heeft aan ziju stoffelijk overschot zóóveel eer bewezen, dat de Engelscbe kroonprins zijn bijzon deren dank hoeft doen betuigen. De prins van Wales draagt Frankrijk een goed hart toe en hij zal zeker de pogingen van Duitschland, om tusschen Engeland en Frankrijk mistrouwon te wekken, krachtig te gengaan. 2) Lord Wolsoley, de held van Tel-el-Kebir, heeft dezer dagen in eeu toespraak, bij gelegenheid van een feestmaal te Londen, de groote verdiensten van generaal Graham in het licht gesteld en o. a. gezegd »Ik zelf heb eenige ondervinding van den oorlog, en na de rapporten nit Egypte, over de wijze hoe de veldtocht werd volbracht, gelezen te hebben, kan ik met vol vertrouwen zeggen, niet alleen dat onder de thans levenden niemand gevon den wordt die veldslagen zoo moeilijk heeft zien winnen, maar zelfs dat sedert de uitvinding van de juistheidswapenen onze troepen nooit een de gelijker vijand te bestrijden hebben gehad dan de krijgslieden van Esman Digna. Een treurig ongeluk had dezer dagen te Bermen plaats. Een opzichter bij de spoorwegwerkeu was zoo onvoorzichtig geweest een aantal daarbij te gebruiken dynamietpatronen in de achterzakken van zijn jas te steken. Toon hij kort daarna in een restaurant ging zitten om koffie te drinken, ontplofte de gevaarlijke stof en de ongelukkige man lag dood on vreeselijk verminkt op den grond. In hot lokaal was op dat oogenblik niemand dan een meisje van 12 jaren en dit kind werd slechts licht gekwetst aan den arm. Al de vensterruiten, glazen, flesschen enz. worden verbrijzeld. Een ka narievogel, die in een kooi aan de zoldering hing, bleef geheel ongedeerd. Het Hbl. doelt onder dagteekeniug 5 April uit Berlijn mede Naar men verneemt beeft do Keizer, evenals den eersten keer, in 1873, toen prins Bis marck ontslag vroeg, thans een breed gemotiveerde aanvrage verlangd. Gisterenavond werd de openbare orde met stoor nis bedreigd door de werkstakers der groote naai machine-fabriek. Een sterke politiemacht was uoodig om ongeregeldheden te voorkomen. Er heerscht groote opgewondenheid onder alle zwaarlijvige tram-conducteurs in de Vereenigde Sta ten. >Is dit een vrij land* vragen ze, >en mag een man hier niet eens meer dik zya?« De reden tot deze opwinding is het ontslag dat een trammaatschappij de Union-Line* in Philadel phia gegeven heeft aan alle conducteurs, die meer dan 120 Amorik. ponden wegen. »Voor de passa giers* zegt de directie, »is een dikke conducteur, die tugen huu knieën drukt, die met logge bewe ging de hoeren op de balcons van den wageu sa- meuperst zoo onaangenaam, dat wij besloten hebben voortaan enkel kleine en magere conducteurs aan te stellen.» Gelukkig ziju de mageren; zij kunnen tram-conduc teur worden De landverhuizing uit Duitschland naar Amerika is nog steeds in vollen gang. Bijna dagelijks zijn aan den morgentrein op de lijn der Grand Central Beige AkenAntwerpen, eenige waggons aange haakt met Answandererdie soms hun hoogste lied aanheffen, maar wier uiterlijk meestal niet ge tuigt van redenen tot uitbundige vroolijkheid. Een paar malen 's weeks worden op genoemde lijn extra treinen georganiseerd, om de vertrekken- den naar Antwerpen te vervoeren. En op deze lijn wordt op verre na niet htt groot ste doel der landverhuizers vervoerd maar in den regel slechts de Znid-Duitschers, terwijl de Noord-Duitschers over Bremen en Hamburg reizen; iu de afgeloopen week vertrok van Bremen eeu transport van 600 Pommeranen. Bij zulke cij fers denkt men weder aan het schoon ietwat over dreven rjjmpje: »Was ist des Dentschen Vaterland? Ein leeres Laud, fast ganz vacant!* Burgemeester en Wethouders der gem. Heusden, brengen ter openbare keunis, dat de tweede zitting van den Militieraad, tot het doen van uitspraak omtrent alle iu de eerste zitting niet afgedauu zaken en omtrent hen dio als plaatsvervanger of nu mrner- verwisselaar verlangen op te tredei zal plaats heb ben te 's Bosch op Donderdag 17 April 1884, des voormiddags ten ÏO1/» ui"e- Hensden, 5 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgem. HONCOOP. De Secret. H. J. v. EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Hensden, bren gen ter openbare keunis, dat vergunning is gevraagd tot verkoop van sterken drank in 't klein door 1. G. N. A. Lelie, voor het huis, gemerkt wijk N no. 53, staande op de Vischraarkt, vroeger be woond door Th. Luijbeu 2. J. Kipping, voor bet hnis, gemerkt wijk N no. 125, staande in do Hoogstraat, vroeger bewoond door J. van Marsbergen. Heusdeu, 5 April 1884. De Secret. H. J. v. EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden, bren gen ter openbare kennis, dat door den heer Com missaris des Konings in deze provincie is besloten als volgt 1. Ten aanzien van de vogelen, vermeld onder nos. 2, 3 en 4 van art. 2 van het Kon. Besluit van 25 Augustas 1880 (Stbl. no. 164), gedurende de maanden April en Mei 1884 voor deze gemeente op te heffen de verbodsbepaling van art. 1 der wot van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 89), met bepaling, dat al leen degenen bedoelde vogelen zullen mogen schie ten buiten de terreinen aangeduid bij art. 5 van evengemelde wet, die voor don dienst 1883/84 in 't bezit ziju eener door den Commissaris des Konings afgegeven buitengewone machtiging tot het schieten van schadelijk gedierte 2. Voor deze gemeente gedurende de maanden April en Mei 1884 op te heffen de verbodsbepaling van art. 2 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 89), voor zooveel betreft de vogelen genoemd onder 2, 3 eu 4, van art. 2 van het Kon. Besluit van 25 Augustus 1880 (Stbl. no. 164); dat het derhalve geoorloofd is, boute kraaien, roeken eu kaauwen te schieten, ook buiten afgeslo ten erven, tuiuen en boomgaard, doch alleen door de personen sub. 1 hiervoor bedoeld; terwijl het verstoren of vernielen enz. van de nesten dier vo gels onvoorwaardelijk wordt toegelaten. Heusden, 7 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. -f- .x.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2