Brandverzekering. het Fort aan het Steurgat. verpachten: verkoopen: Verschillende ceelen Wei-, Hooi en Bouwlan BURGERLIJKE STAND. 315de Staatsloterij. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Johanna van Bergeijk, J. G. KARTHON, Heusden. BRANDVERZEKERING, I. het GRASGEWAS, II. de VISSCHE RIJ in de gracht van het fort aan het Steur gat, breeder bij billetten omschreven. Dc Notaris VAN MOOCK, onder WOUDRICHEM, Veen bij Heusden. Transvaal, den lieer S. J. Du Toit, getiteld: tWordt ook een volk in een dag geboren? Een blik op den ontwikkelingsgang der Zuid-Afrikaan- sche Republiek." Van Donderdag 3 tot Zaterdag 5 April 1884 zijn aan de visebmarkt te Gorinchum afgeslagen 22 zalmen van 4 tot 25 halve kilo's prijs per half kilo f 0.76 tot f 1.05 en 1136 elften, prijs per stuk 0.47 tot 1.62. dienst zin of eerbied voor 't godsdienstige, zelfs ii onze kerken en kapellen hun roofzuchtige praktijken komen uitoefenen. De Maastrichtenaars hebben dagelijks, om zoo te zeggen, 't twijfelach tig genot, onder geleide der gendarmerie, eeu troepje vagebonden, soms ten getale van 10, 12, te zien voorbijtrekken, en de spoorwegreizigers van den Grand Central hebben uiet zelden de eer om met een dozijn van die klanten, onder gewapend geleide, mee te mogen reizen. In verband inet de afschuwelijke zaak der Leidsche giftmengster wordt vernomen, dat de voorloopige instructie is afgeloopen en men zich thans met het opmaken der voor het rechtsge ding noodige stukken met bekwamen spoed on ledig houdt, zoodat de opeubare behandeling zeker nog voor de zomer-vacantie kan worden tegemoet gezien. Het aantal opgeroepen en gehoorde ge tuigen is verbazend groot en de tegen vrouw Van der Linden ingebrachte bezwarende omstan digheden, zoomede de ten processe geldende stuk keu moeten zóó overweldigend tegen haar plei ten, dat hare ontkentenis v .u schuld, waarhij zij halsstarrig moet blijven volharden, geheel en al wordt ontzenuwd. Over het lichten van aardappelen dat, gelijk men weet, bij een persoon aan de Mijl te Dub beldam het vermoeden van vergiftiging had doen ontstaan, deelt dr. L. Mulder in de yLandbouw courant" mede Ik kan hierbij aanteekenen dat de heer J. W. D. Roëll, voorzitter van de afdeeling 's Graven- hage der Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde", mij op een samenkomst te 's Gravenhage des Woensdags-avonds 20 Pebr. 11. een zakje gaf, waarin eenige den daarvoorgaanden Zaterdag ge kookte aardappelen een restant van hetgeen tot middagmaal van het gezin gediend had die zeer sterk lichtten. Zij hadden dat des Zater dags-avonds (naar toevallig gemerkt was) reeds gedaan. Een deel van het mij afgestane gaf ik aan een mijner vrienden te 's Gravenhage, die mij kort daarna mededeelde ongeveer hetzelfde als ik te hebben waargenomen. Ik sneed, Woens dagavond tehuis teruggekomen, een der steeds sterk lichtende aardappelen door en bezag het verschijnsel door de meest vergrootende loupe, die in mijn bezit is. Inwendig lichtten de aardappe len niets, alleen aan de oppervlakte. Met een pen- nemes liet zich de lichttende oorzaak wegnemen, en het met behulp daarvan verwijderde, lichtte, op donker papier voorziohtig uitgestreken nog een weinig. Op 22 en 23 Pebr. moest ik naar Brielle en Hekelingen, om daar voordrachten te houden. Op 24 Pebr. tehuis komende lichtten de aardappelen nog, maar merkelijk minder. Hun toestand was toen echter van dien aard, dat ver der bewaren op mijne kamer niet geraden scheen. Tijd en gelegenheid om een nader onderzoek te doen of te vragen heeft mij, inzonderheid doordat ik van huis moest, tot mijn spijt ontbroken. Ik kan echter nog mededeelen, dat door blazen op de lichtende aardappelen in de mate van het licht ten geene wijziging teweeggebracht werd, dat er geen spoor van den kenmerkenden phosphorus- reuk te bespeuren was. Mijn vriend, aan wien ik op 20 Pebr. een deel der lichttende aardappelen had gegeven, zeide mij later ze in een glazen kommetje in een loket van zijne schrijftafel te hebben geplaatst. Dit loket was daardoor geheel verlicht geweest. Ook hij meende te mogen aan nemen, dat in casu geen sprake was van „phos- phoresseeren." Tot heden heb ik vruchteloos in onder mijn bereik zijnde werken naar soortgelijk verschijnsel gezocht. Ik had dan ook geen plan iets mee te deelen van hetgeen door verscheidene personen waaronder het geheele bestuur van de afd. 's Gravenhage der yHollandsche Maat schappij van Landbouw" op 20 Pebr., en dagen daarna door mijn vriend, huisgenooten en mij herhaaldelijk waargenomen is. Maar het bericht uit Dubbeldam, vooral de uitslag van het schei kundig onderzoek, dwingt mij tot deze mededee- ling, hoe somber die dan ook daar mij wegens andere bezigheden nader onderzoek onmogelijk was wezen moge. Misschien wekken zij de aandacht en bespiedt deze of gene gekookte aardappelen zoo nu en dan eens in den donker om dan, zoo zij lichtten, een grondig onderzoek te doen. Over den overlast, dien het zuidelijk deel van Limburg in toenemende mate te lijden heeft van vagebonden uit Duitschland, schrijft het „Lirnb. Nbld." o. a. het volgende: De moeilijke tijden die wij beleven, de kwij ning van landbouw, handel en industrie, de over bevolking en andere oorzaken meer hebben vooral bij onze Duitsche naburen toestanden van nood en ellende in 't leven geroepen, waarvan wij de gevolgen mede ondervinden. Wie schrikt niet terug bij 't hooren spreken van rondzwervende Pruisen, die wat vragen of wat nemen komen als de kans schoon is? Wie kent ze niet, die havelooze kerels met ruige baarden, meestal in den fleur hunner jaren, die van deur tot deur gaan, om een stuk brood te vragen, ons op een oorverscheurende muziek vergastten of allerhande ondenkbare zeldzaamheden vertoouen? Wordt er in Limburg gestolen, van de 10 keeren 9 zijn 't Pruisen geweest, die, gevallen tot de onderste sport der maatschappelijke ladder, voor geene wandaden tegen deugd en goede zeden terug schrikken en, ontdaan van elk gevoel van gods Een rondreizende tooukunstenares die eenigen tijd in een logement in de Goudsbloemstraat te Amsterdam vertoefd had, heeft bij haar ver trek wel het speeltuig, dat tot kostwinning dienst deed, mede genomen, doch vergat haar hulpbe hoevend kindje lij" de bagage te voegen. De vrouw van den logementhouder heeft zich voor- loopig met de zorg voor het wicht belast. De heer H. J. P., die sedert 19 Maart u t Kralingeu werd vermist, is levenloos uit het water van den GouDchen Singel te Rotterdam opge haald. Aan een kantoorbediende te Amsterdam is Zaterdag een portefeuille niet ruim f 250 ont stolen. De voerman Du R. te Geertruidenberg, wien dezer dagen de beenen werden afgereden, is aan de gevolgen overleden. Zaterdagochtend werd op den weg, die van Vreeswijk naar het Huis de Wiers geleidt, het lijk gevonden van zekeren C. V., een man die wegens het mis bruik maken van sterken drank herhaaldelijk ver oordeeld werd. Te Stadskanaal woonde zekere E. de Boer Maandag 11. de begrafenis bij van twee zijner kleinkinderen. Na de plechtigheid werd er veel sterken drank gedronken, waarvan het gevolg was dat De Boer des avonds niet te huis kwam. Toen men hem den volgenden ochtend vroeg ging zoeken, vond men hem levenloos over eind staan in een kanaal nabij zijn woning. Onlangs kreeg een minnend paar te Amsterdam op straat verschil van meening. Eindelijk deed de geliefde haar beminde opmerken, dat de politie naar hem zocht. Het gesprek was nu interessant genoeg om de aandacht te trekken van een paar agenten van politie in burgerkleeding. Het bleek, dat de vrijer in het Politieblad" van 1877 was vermeld wegens diefstal, gepleegd onder verzwa rende omstandigheden. f Meeuwen, van 1 Feb. tot 31 Maart. Geboren: Rokus, z. v. C. Bonman en A. v. d. Kolk Franciscus, z. v. F. Hakkel en G. Eijk- hout; Jan, z. v. A. Lankhaar en A. v. Ondheusden; Cornells, z. v. C. van Tilburg en J. Snoek Jan, z. v. J. Nijhoff en J. van Wijlen. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Chr. Geref. Gemeente. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed heden zacht en kalm, mijn harte lijk geliefde moeder in den ouderdom van ruim 56 jaren. Meeuwen, 28 Maart 1884. J. C. VAN BERGEIJK. De ondergeteekende, Agent in Assuran tiën, beveelt zich aan tot het verzekeren tegen brandschade, veroorzaakt door eigen schuld of onachtzaamheid, door anderen ver- wekt, als veroorzaakt door hemelvuur, gas, petroleum, ontploffing enz. van HUIZEN, SCHUREN van steen, riet of stroo met pannen of riet gedekt, zoomede INBOEDELS, OOGST, VEE enz. Alles tegen billijke prijzen en vaste jaarlijksche premiën. gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. Agente* in het Land van Heusdeu en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Ammerzoden .- P. Oostweegel. EethenM. A. Boll. Correspondent te Bussen Aut. v. Honsewijk. Gorin- chem C. J. Loeven. Geertruidenberg A. YV. de Rooij. Heusden.- W. Posthumus eu G. H. Malingré. Kaatsheuvel P. van üortmoud Gz. Nieuwkuijk J. Snijders. SprangJ. Dorrenboom. Sleeuwijk L. J. W. Struik. Vlijmen: A. vau den Tillaart Jr. WoudrichemR. Roomer. Waalwijk.- A. J. M. Verbunt van Overbeek. Waspik: J. Vermeulen. Zalt-BommelJ. F. M. vau Boeckel. TE WOUDRICHEM, zal, krachtens rechterlijke machtiging, voor de Erven C. van Krugten, ten herberge van B. VERSCHOOR te Sleeuwijkop Woensdagen 16 en 23 April 1884, nam. 3 ure, in de WERKEN en SLEEUWIJK. Breeder bij billetten omschreven. 9005, 10022, 13913, 14168 en 14621; /400:nos. 13959, 14425 en 20103 200 nos. 1983 en 20578; ƒ100: nos. 9019, 14123^ 15988 en 20019. t lleusclen, van 31 Maart tot 7 April. Geboren: Mariuus, z. v. J. van Ooijen en M. Bruijatens. Overleden: J. W. de Groot, z. 7 m. Overleden: J. Donkersloot Jz., 18 m.N. de Heus, 59 j. echgen. v. J. Lankhaar; C. Verhoe ven, 73 j. wed. van Th. J. KievitsG. de Jong, 84 j. wed. v. P, de BruijnJ. Lankhaar Az., 8 w. J. v. Bergeijk, 56 jaar. f Bewerken en Sleeuwijk, van 1 Maart tot 1 April. Geboren: Dirkje, d. van L. van Burgei en W, van Drunen Leendert, z. van J. de Peudcr en G. van Dijk Arie Govert, z. van A. G. van der Schuit en N. PaansAntonie, z. van K. Walraven en E. de Rooij. Overleden: M. C. Hogendoorn, wed. van J. Koek, 69 j.C. Schaar, 6 j.M. Vervoorn, 2 j. A. Damen, 5 m.C. Ippel, wed. van L. Verschoor, 77 j. A. Versteeg, echtg. van M. van Noorloos, 39 j. t Gieseu, van 1 tot 31 Maart. Geboren: Wouter, z. van P. de Ruiter en W. van Tilburg. Overleden: H.v. d. Beek, 74jC. v. Tilborg, 66 j. Beroepen: naar Nederhemert, (toez.) J. M. S. Baljou cand. te Utrecht; naar Lollum, J. Verwojj te Hoevelaken naar Rijnsater wonde (cl. Leidon), G. Ringnalda Sr. te Oldenbroek; naar Oad-Vosmeer (cl. Zierikzee), P. Segboer te Hoogvlietnaar Noordeloos, in Michi gan (N.-Amerika), L. Meijeriugh bij de Chr. Ger. gemeente te 't-Zandtnaar Ruinen (cl. Meppel), Mees te Kuijpenaar Giessen en Rijswijk, J. J. Van Noort te Eemnes-Binnennaar Moerdijk, J. Tichelaar te Ouddorp naar Abkoude, A. Van Vee- loo te Waarder naar Nieuwvliet, A. Scholte A.Hz. te Stavenisse naar Heilouw, Lauts te Zuilichem c. a.naar Znidland, J. Vonk te De Meern (prov. Utrecht. Aangenomen naar Beilen, D. Cannegieter te Westerbroek; naar Welsrijp en Bajum, J. A. De Vlieger te Kat wijk aan ZeeBergen-op-Zoom, J. C. Tersteeg te UitgeestGroot-Schermer, W. A. Van der Scheer te Abbenbroek. Bedankt voor Ruinerwold, J. Kutsch Lojonga te Zwarte- waalvoor Paesens, J. Langkout te Anjnm voor Waverveen, E. Otten te Jonrevoor Fcrwerd, L. Troste Jz. te Oosterhaule voor Woubrugge, A. J. Loois te Aalsmeer. Beroepen naar Middelharnis, Van Schaick te Hoofddorp. Aangenomen naar Opperdoes, F. ten Haor te Genderen. het toch aan »Ik doe den bek open en zeg: om te zingen Ie klasse. Trekking van 7 April. Prijzen van f 100 en daar boven Prijs vau 20,000 no. 12201000 nos, »Wel George,* zei eeu verwonderde mama tot haar kleinen jongen, die een sigaar stond te rooken rook je?« »Neen, mama, ik houd de sigaar maar aan voor een anderen jongen.* Alweder eene praktijk, waarvoor men zich te wachten heeft. Eeu vreemdeling, vermoedelijk Belg, gaat ten verkoop rond met eene stof welke hij lijnwaad noemt, maar niet met den naam van linnen be stempeld kan worden. Uit Boznm wordt aan de »Leenw. Ct.« geschreven: »De stationchef alhier is met de kas verdwenen, met achterlating van de volgende kennisgeving Ik ben hier het leven moe, En ga naar Munster toe, Om daar deez' gelden te verteeren, En dan met water en zeep mij te scheeren.* Hoe schrijf men eeu touneelstuk? Dreyfus, die over dit onderwerp te Brussel een conférence hield, had bij de voornaamste dramatische auteurs recepten gevraagd en hij las die voor. Dumas had ironisch gemtwoord: »lk laat het stnk door mijne mede werkers maken.* Angier zeide: Men gaat te werk als bij het m ikcn van een kanon. Men neemt een gat en doet d.iar metaal omheen, of men neemt metaal en boort daarin een gat.* Labiche ried: Men neemt een boek papier, schrjjft daarop het plan, de indeeling en zorge voor een goede maag.* Zola ried bij het maken van een tooneelstuk zich vooral niet aan een »charpente« te houden. Pail- leron eindelijk herinnerde Dreyfus aan een fabel, die zijn zoon had bedacht: »De ezel en de sijs.* »Hoe legt gij vroeg de ezel. tü, tü, tü.«»Welnu,« zeide Pailleron, gij zijt de ezel en ik ben de sijs. Ik doe den bek open en zeg: tü, lü. Daar hebt ge mijn antwoord.* Op zekeren dag meldde zich een man bij den hertog van Wellington aan in het verblijf der Horso- Guards. »Wat verlangt ge, mijnheer?* vroeg de hertog. »Ik heb een uitvinding gedaan,* antwoordde de man, »een kogelvrije uniformjas.* »Trek ze eens aan,* zei de hertog. De uitvinder gehoorzaamde. Toen belde de hertog en een soldaat trad binnen. Zeg den officier vau de wacht,* luidde het bevel, dat hij zijn manschappen met scherp doet laden.* De uitvinder verdween en vertoonde zich nooit meer bij de Horse-Guards. 't Was dus ook niet noodig geld te besteden voor proeven. Een donderwolkhuwelijks-bemiddelaar. Een origi- neele huwelijksgeschiedenis is onlangs in een dorp van Westphalen voorgevallen, die wel verdient ver der bekend te worden. Een jonge boer trachtte op alle mogelijke wijzen de genegenheid en de band eener jonge weduwe, bezitster van een boerderij, te verworven. Maar wat hij doet of laat, het Inkt hem niet. De schoone blijft koel en haar aanbid der begint ten laatste in zijn vertwijfeling te ge- looven, dat hij de hoop, om haar en haar bezittingen eens de zijnen te kunnen noemen, maar moet laten varen. Doch door een wonderlijken loop der zaken zal hij zijn hoogsten wensch nog vervuld zien. Een zwarte dikke wolk dreigde in den oogsttijd boven het dorp zich te zullen ontlasten en het op het veld staande koren geheel nat te maken. Dit be merkt de jonge weduwe; zij roept hare arbeiders en gelast hun haar rogge ten spoedigste binnen te halen. »Neen!« zeggen dezen »wij zijn ons zeiven het naast; als wij onze rogge biunen hebben, zullen wij u helpen; vóór dien tijd niet.* De boerin is radeloos. De rogge zal sliknat worden, neen, dat gaat niet! Zij neemt spoedig een kloek besluit, begeeft zich naar haar aanbidder en zegt tot hem: »Als jij dadelijk mijn rogge binnenhaalt moog je naar mij vrijen!* »Best, heel graag!* autwoordde de boer, »dat doe ik met pleizier.* Hij gaat en vervult de voorwaarde. Spoedig daarop had de verloving plaats. Dezer dagen trouwden zij. Door eene onlangs in de Japansche watereu ont dekte nieuwe haaisoort, zijn de natuurkundigen in kenuis gekomen met een levend exemplaar van een visch, die tot dusver alleen als fossiel uit de steenkool- en dias-periode bekend was. Deze haai is dus. voor zoover men thans weet, een afstam meling van de oudste familie der gewervolden. Een eigenaardige manier van briefwisseling had, volgens de Belgische bladen, een aanzienlijke Aut- werpscbe jouge dame, wier schaking door een jeug digen schilder aldaar groot opzien baarde, met dien minnaar. De vader van het meisje werd nl., bui ten weten natuurlijk, als postillon d'amour gebruikt. Hij bezocht eens in de week op een bepaald uur eeu voornaam Koffiehuis. De candidaat-schoouzoou, die op de hoogte gebracht was, ging om dien tijd ook daarheen, hing zijn hoed aan den kapstok vlak bij het hoofddeksel van den ouden heer en wist behendig tusschen den lederen binnenrand van diens hoed, een klein briefje aan zijn geliefde te stoppen. Zoo werd het verboden geschrijf door den argeloozen vader zeiven in huis gebracht Op diezelfde ma- uier bezorgde het dametje hare brieven aan haar uitverkorene. Het meisje had nu alles uitgekomen is, her innert men het zich altijd bijzonder veel zorg voor papa's hoed en zij schuierde dien doorgaans, vooral op de koffiehuisdagen, zelve af. 's Bosch, 7 April. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 153 stuks. De le kwal. gold vau 0.58 tot 0.60, 2e kwal. van ƒ0.56 tot ƒ0.58, 3e kwal. van ƒ0.54 tot 0.56 per kilogr. De handel was zeer levendig, zoodat spoedig al het aangevoerde aan de genoteorde prijzen werd verkocht. De prijs der boter was f 1.30 a 1.50. f Gorincheui, 7 April. Niettegenstaande de heden gelijktijdiggehoudeuUtrechtsche Palmpaardenmarkt, bedroeg de aanvoer van vee ongeveer 350 stuks en was de handel vrij levendig. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 325; mindere qualiteit 180 a 240; dito vaarzen 160 a ƒ240. Melkkoeien 170 a 260. Vare koeien 160 a 190. Vaarzen j 90 a 130. Pinken 55 a 100. Graskalveren a Nuchtere kalveren ƒ6 a 15. Varkens, zware vette 46 a 48 ct. p. KG., minder zware 40 a 42 ct. per KG. Pokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 7.50 per stuk. De prijs d«r goöboter was 0.92 a 1.18 per KG. Kipeiereu golden 1.00 a 1.15 de 26 stuks. j MAATSCHAPPIJ VAN voor het Koningrijk der Nederlanden, VASTE PREMIËN. Directeur: Jhr. 1*. J. van der Boes de YVillebois. 31TJLLER JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. van De ONTVANGER der REGISTRATIE eu DOMEINEN te Werkendam zal op Bouderdag 10 April 1884, ten herberge van Wink te Werkendam des voormiddags om 11 uur, iu het openbaar Voor een termijn van 3 jaren, ingaande bjj de gunning. Onraad 15 Nadere inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3