Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Transvaal. Toen scheen er wat nieuw leven in Engeland te varen, dat sprak voor de inboorlingenthans echter kan het Engelsch bewind ongestoord zijn gang gaan, het volk verblindende door tegenstrijdige berichten en door briefkaarten, die uit Afrika heeten te komen en hier of daar in Europa neer- fladderen Is 't niet treurig dat men tot zulke mid delen zijn toevlucht durft nemen om het volk geblinddoekt te houden? Toch elk jaar worden ook de volke ren wat wijzer. De opstandingsfeesten zul len niet vruchteloos voor hen voorbij gaan en de tijd komt waarin zo dergelijk spel zullen doorzien. Laat dan het groen dat op Paaschmor- gen tot ons profeteert van nieuw leven, ons leeren niet te wanhopen aan den voor uitgang. Uit den doodslaap immers werd de natuur thans herboren tot een lust der oogen zoo zullen eindelijk ook de vol ken opstaan tot een nieuw leven, als ze geleerd hebben dat onkunde, onzedelijk heid, onmatigheid, slaafsche onderwerping, onrecht enz. den vrijen mensch onwaar dig zijn. van streek dan zij en wel zoo dat hare kalmte hem volstrekt niet in 't oog viel. Zij moest hem verhalen, hoe alles zich toegedragen had en zij was er ook reeds mode begonnen om hem droogweg mede te deelen wat rr 's middags gepasseerd was, toen de deur door een knecht geopend en de heer Baldwin aangediend werd. (Wordt vervolgd.) Do »New-York Timei« stelt den kapitein ver antwoordelijk voor het ongeluk, omdat hij bij den dichten mist doorvoer, terwijl hij in geen 2 dagen waarnemingen had kunnen doen. HEUSDEN, 10 April, t Dat koffijpraatjes van buurvrouwen zeer na- deelig werken op de huishouding is bekend, maar dat dit een onschuldig vermaak is, vergeleken bij conferenties waarbij „de vergunning7' wordt toegepast, zal niemand betwijfelen. Het laatste greep alhier plaats. Twee buurvrouwen, op den Demer woonachtig, hadden zoo dapper de flesch aangesproken, dat een derde, die met het voor afgaande niet bekend was, meende, dat een der betrokkenen op het punt van sterven was. Alles was in de weer om dokter, geestelijke en den man, uit een naburige plaats, te gaan ontbieden, toen het bleek dat men met het walgelijkste wat men zich kan voorstellen, n.l. een dronken vrouw, te doen had. Wij kunnen tot ons genoegen mededeelen, dat mej. M. II. Burghout, leerlinge van de Rijks-nor maalschool alhier, met goed gevolg examen heeft afgelegd als onderwijzeres. t NEÜERHEMERT, 9 April. Bij het examen voor het lager ouderwijs, op 7 en 8 April ge houden te 's Bosch, is met goed gevolg geslaagd de heer P. Burgerman alhier, leerling van de Rijks-Normaalschool te Heusden. t UITWIJK, 10 April. Gisteren had de be diende K. van den heer Struijk te Woudrichem, het ongeluk, dat het paard met den kruideniers wagen, waarmede hij gewoonlijk rondrijdt, aan den Uppelschen dijk aan het hollen geraakte. Het paard nog willende tegenhouden, ging het over hem heen, hij kwam onder den wagen terecht, waar hij, door eene onderaan hangende bak tegen gehouden, geruimen tijd werd medegesleeptdoor eene wending van het voertuig geraakte hij vrij en wat hem het leven had kunnen kosten, ver oorzaakte hem slechts eene geblesseerde hand. Het paard nog steeds een kwartier doorhollende van en op den dijk, werd naderhand tot staan ge bracht. De wagen had zich, dat mede zeer ver wonderlijk was, staande gehouden, zoodat aan het inwendige geene noemenswaardige schade was toegebracht. t BABYLONIENBROEK, 9 April. Dc wed. de G. alhier had het ongeluk van den zolder te vallen. Hoewel het niet aan kneuzing en verwon ding ontbreekt, bestaat er toch alle hoop dat zij het er, in weerwil van hare 85 jaren, nog al wel af zal brengen. t Reeds gedurende eenigen tijd heerscht hier onder de kinderen eene ongesteldheid van epidemisch karakter. Bij afwisseling heet en koud, hoesten en koorts, soms van braking vergezeld, zijn o. a. de kenmerken. Hoewel enkele het wel eens niet te breed hadden, is er tot nu toe nog geene bezweken. t BOMMELERWAARD, 10 April. Door het polderbestuur van Herwarden is een adres gericht in zake de gedeeltelijke beteugeling der overla ten, met verwijzing naar dezerzijds in Eebr. '83 gedaan, tot nog toe echter onbeantwoord geble ven recpiest, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Er wordt door adressant getracht te betoogen, hoe, bij eventuëele omstan digheden, zulk eene gedeeltelijke beteugeling niet alleen voor de Geklersohe, maar evenzeer voor de Noordbrabantsche omstrekeu een groot gevaar kan opleveren. WAALWIJK. Er is hier in de Langstraat in het geheel geen handel in hooi. Nagenoeg alles wat in het vorige jaar is gewonnen en ook nog zeer veel van 1882 is onverkocht overgebleven, en kan door de houders niet van de hand wor den gedaan, waardoor eene groote stremming vooral ook in de betaling der landpachten wordt veroorzaakt. t DALEM. De natuur vertoont zich hier 3 a 4 weken op andere jaren vooruit. Verschillende boomen staan in vollen bloei, het gras tiert we lig en de vroege aardappelsoorten vertoonen zich hier en daar reeds boven den grond. De voor uitzichten zijn voor land- en tuinman dan ook zoo bemoedigend mogelijk. Jammer dat er twee „maar's" bijkomen, n.l. deze: de oude aardappe len hebben letterlijk geen waarde, zoodat velen er mee blijven zitten, en de mindere man loopt, bij gebrek aan werk, leeg. Naar het „R. Nbl." verneemt, is bij het de partement van financiën eene nieuwe zegelwet in bewerking. De Minister van financiën herinnert belang hebbenden dat de gelegenheid om de bij Konink lijk besluit van 15 October 1883 buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a.s. gesloten wordt. Men verwacht de opheffing van het verbod tot invoer van Hollandsch vee in Duitschland. Van Zaterdag 5 tot Dinsdag 8 April 1884 zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 41 zalmen van 4 tot 34 halve kilo'sprijs per half kilo 0.98 tot 1.16 en 3512 elften, prijs per stuk ƒ0.47 tot 1.04. De uitvoer van hcendereieren van het eiland Texel is verbazend groot. Wekelijks worden be reids tusschen 12,000 en 15,000 kipeieren naar den vasten wal verscheept. Er zijn op het eiland reeds drie hoenderpar ken, terwijl ook vele boeren een groot aantal kippen houden. Bij goede verzorging kan de zui vere opbrengst van elke kip op 1.50 per jaar gesteld worden. De jaarlijksche uitvoer van eie ren vertegenwoordigt reeds nu een kapitaal van ongeveer 5000. Eenige leerlingen der Normaalschool te Zalt- bommel, op weg naar het station, zagen een vuurbol uit de lucht vallen en uiteenspatten. Een der jongelieden werd zoo door den schrik be vangen, dat hij buiten kennis geraakte. Het ge lukte aan zijn kameraden hem naar zijne woning te Hedel te vervoeren. De toestand van den knaap is bevredigend. Het bericht, dat het koffiehuis „Panopticum" te Amsterdam tot magazijn zou worden inge richt, werd al spoedig tegengesproken. Naar men uit goede bron verneemt, was het feit toch waar. Met uitzondering van een lokaal ten einde de vergunning niet te doen vervallen wordt het koffiehuis opgeheven, terwijl de overige lo kalen verhuurd zijn aan een Brusselsch mode magazijn. De ijverigste nasporingeu van de politie heb ben nog niet een tipje kunnen oplichten van den geheimzinnigen sluier, die tot heden over den belangrijken effecten- en gelddiefstal in eene woning in het Huijgenspark in den Haag ge spreid ligt. Tot dusver weet men niet veel meer dan dat de weduwe Rde bestolene, inwoonde ten huize van haren schoonzoon v. d. H., in het Huijgenspark, vroeger een welgestelde stal houder. Met 1 April verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen verder in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen va» den inboedel uit de oude naar de nieuwe woning behulpzaam. Eerst tijdens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegenwoordigende eene waarde van pl. m. 90,000 en een be drag van 7000 aan bankpapier, vermist. Natuurlijk leidde de politie, die reeds Zatur- dag van de ontdekking kennis droeg, haar eer ste onderzoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden, maar spoedig in vrijheid gesteld, nadat het on derzoek geen vermoeden van schuld tegen hem had opgeleverd. Eindelijk is de regeling der vicariegoederen in de gemeenten Ameide en Tienhoven tot stand gekomen, de legger van het predikantstractement vastgesteld en heropening verleend tot het be roepen van een predikant, welke betrekking van af het vertrek van den heer Van Beuningeu al daar vacant is geweest. Tegen een politie-agent te Amsterdam is pro ces-verbaal opgemaakt ter zake van moedwillige verwonding. Een 13-tal personen, die vroolijk van eene felicitatie kwamen, maar volstrekt niet opgewonden waren, werden n.l. door den politie agent op ruwe wijze toegesproken en zonder eenige aanleiding trok die agent zijn sabel, waar mede hij een der personen eene wond aan het hoofd toebracht, die onverwijld vervoer naar het gasthuis noodig maakte. Door de politie te Delft is procesverbaal opge maakt tegen G. S., winkelier aldaar, wegens dief stal bij nacht van een hoeveelheid steenkolen uit de bergplaats van den heer de W. Op de Hout manskade te Amsterdam heeft een werkman, bezig met het aflaten van balen koffie, zes balen op het hoofd gekregen. In bedenkelijken toestand werd hij naar het gasthuis gebracht. In de Leek (prov. Groningen), hebben twee personen een jongmensch op zeven maatjes jenever zoo getrakteerd, dat hij, thuiskomende, in slaap viel en uit dien slaap niet weer ontwaakte. De offi cier van justitie te Groningen houdt zich met het nader onderzoek van deze schandelijke zaak onledig. Bij het lossen van klipzout kreeg te Rotterdam een schippersknecht een stuk zout op het hoofd, waardoor hij in het ruim viel en daarbij het lin kerbeen brak. Te Osdorp is een 3-jarig kind in 't water gevallen en verdronken. In een stroopapierfabriek te Sappemeer is een der werk lieden, de 17-jarige Bijlstra, met den linkerarm tusschen de hakselmachine gekomen, waardoor dat lichaamsdeel geheel werd verbrijzeld. t Baardwijk, van 1 Maart tot 1 April. Geboren: Maria, d. v. C. Marks en E.v. Well; Lamberdiua, d. v. A. v. d. Hammen en A. Neelis; Antonie, z. v. J. Vermeer en P. de Folter; Wil helmus, z. v. W. Pullens en A. PeldersAdriana, d. v. H. de Rooij en H. Krnijff. O 3 O De keizer van Duitschland is zeer oud 87 jaar en Bismarck is niet jong meer 69 jaar. Dit heeft waai'schijulijk in de laatste dagen te Berlijn nog al gewogen. De keizer was ongesteld en op zulk een leeftijd kan de dood uit elke lichte on gesteldheid te voorschijn treden. De overhaaste terugkomst van den Duitschen kroonprins nit En geland van de begrafenis van den hertog van Albany, stond daarmede in verband en ook met het plan van Bismaick om zich uit den Pruisischen dienst terug te trekken en zich geheel te wijden aan den Duitschen rijksdienst. Sommigen hadden het plan netje ontworpen om, als dit geschiedde, den Duit schen kroonprins als voorzitter van den Pruisischen ministerraad te doen optreden. Dat de aanstaaude keizer van Duitschland weinig lust gevoelde de dienaar van Bismarck te worden, laat zich denken en hij bedankte hartelijk voor de eer! Toen heeft men er op bedacht een Raad van State te vormen en den kroonprins daarvan het voorzitterschap op te dragen. Dat zou ongetwijfeld een veel beter plan wezen, doch daaromtrent is nog niets beslist. Dit staat echter vast, de welhaast 70-jarige Bis marck zet zijn plan door en naar men in de best ingelichte kringen te Berlijn zegt, zal de heer Scholz, minister van financiën, Bismarcks functiën in Pruisischen dienst overnemen. De heer von Puttkamer, minister van binnenland- scne zaken, heeft den aftocht geblazen naar Italië en Zwitserland, terwijl de Rijksdag (evenals alle wetgevende lichamen) Paasch-vacantie houdt. Uit die reis van von Puttkamer blijkt voldoende dat hij weet dat zijn zetel nog zeer vast staat, en men mag dus de gevolgtrekking maken dat do eischen van het centrum (men herinnert zich dat het cen trum de aftreding van von Puttkamer als eene voorwaarde stelde) door Bismarck niet zullen wor den ingewilligd. De Fransehe natie moet op dit oogenblik wel oorlogzuchtig gestemd raken. Generaal Millot seinde uit Tonkin dat hij de houderde stukkm geschut op de zwartvlaggen veroverd, naar het, va derland heeft gezonden en dat hij nu op marsch is om China zelf aan te vallen. Op hetzelfde oogen blik deelde de heer Ferry mede dat do onderhan delingen met de Hovas zijn afgebroken en dat de Franscheu hunne aanvallende bewegingen op Mada gascar zullen hervatten. Tegelijk is in de Fransche kamer een ontwerp tot herziening der militiewet in behandeling ge komen dat, wordt het wet, van ontzaggelijken in vloed zal zijn. Men weet dat in Frankrijk thans de algemeene dienstplicht bestaat, leder jougeling behoort 5 ja ren tot het leger, maar men heeft evenals de Duit- schors, voor beschaafde jongelieden hot vrij wil li- gerschap voor 1 jaar (het Duitschc Einjilhrige) terwijl seminaristen, onderwijzers enz. geheel vrij blijven. Bedoeld wetsontwerp nu verandert dit alles. Het bepaalt dat alle burgers drie volle jaren moeten dieneu,dat seminaristen en onderwijzers geen vrijstel ling meer zullen genieten en deze alleen zal toe gepast worden op kostwinners en gebrekkigen. Men begrijpt dat dit wotsontwerp in hooge mate de belangstelling wekt. Het gaat uit van do gedachte dat in alle zaken alle burgers voor de wet gelijk moeten zijn, zeker eene fraaie gedachte, maar die in de toepassing tot groote onbillijkheden zou leiden. Do Kamer heeft met 508 tegen 2 stemmen besloten, terstond de artikelen der wet in behaudeling te nemen maar na de Paasch- vacantie. Er is geen twijfel aau of de begeerige staatkunde van Engeland werkt geducht op de Franschen. Meu begrijpt in Frankrijk zeer goed dat Engeland ten slotte Egypte geheel zal iupalmcu, en men acht zich ook gerechtigd, zoo niet verplicht, do Fran sche bezittingen uit te breiden. En dat Egypte weldra feitelijk een Engelsch win gewest zal wezeu staat vast, gelooven wij. Het voorspel is reeds begonnen. Nubar-pacha, de Egyp tische Minister-President, de eenige Egyptische Staatsman met Europeesche denkbeelden, heeft zijn taak neergelegd. Hij wil alleen blijven, zegt hij, als de Engelsche dwarskijkers hun ontslag krijgen. Dat nu zal natuurlijk niet geschieden. Eu het eind van de geschiedenis zal wezen, dat Egypte door louter Engelsche Ministers bestuurd wordt, met een Egyptischen onderkoning in naam tot tijd en wijle een Engelsche Goevernenv zijne plaats voorgoed inneemt. 3) ■■rj'qagaBJLjt.wi'j'-.' ■naong——c—na—awaat» Aan boord van het groote Russische schip »Nisjni Novgorod*, dat met 500 a 600 veroordeelden op weg was naar de strafkolonie Saghalien, werd on langs een gevaarlijk complot ontdekt. De ergste misdadigers waren in groote hokken tusschendeks opgesloten. Een dezer hokken nu was vlak boven de wapenbergplaats van het schip en de gevangenen wisten met groote spijkers een gat in den vloer te maken. Daardoor wilden zij naar beneden komen om zich te wapenen en daarna de bemanning van het schip vermoorden. Het gat was zoo goed als gereed en te middernacht zou de aanval plaats hebben. Maar toen verklapte een der veroordeelden het geheele plan aan een officier. Er werden nu de noodige maatregelen tot ver ijdeling van den aanslag genomen. Maar de ver klikker, aan wieu men in elk geval de redding van het schip en de bemanning te dauken had, werd, ondanks zijn smeeken, weer in het hok ge bracht, waar zijn medegevangenen hem deerlijk mishandelden. Hij werd meer dood dan levend uit hunne handen gered. Kort daarna hield een ander misdadiger op dat schip zich, alsof hij ook een complot had aan te geven. Maar toen de officier, wien hij zijn bekentenis doen zou, zich bukte om die op te schrijven, verbrijzelde de ver oordeelde hem den schedel met een ijzeren staaf, dien hij in zijn mouw verborgen had. De man is te Odessa achtergelaten, om wegens dien moord opnieuw terecht te staan. Eu met zulke mede-veroordeelden moeten ook beschaafde nihilisten de lange reis naar het Rus sische verbanningsoord in do Japansche watoren doen. Een verschrikkelijke ramp heeft Vrijdag 1.1, aan de havenwerken te Duinkerken plaats gehad. Ter wijl de metselaars bozig waren met het houtwerk, waarboven een gewelf gebouwd was, weg te nemen, viel het gewelf in, 40 werklieden onder de puiuen begravende. Zoven werden reeds denzolfden dag doodelijk gewond en twee dood te voorschijn ge haald. De vermaarde dichter Emmanuel von Geibel is des nachts van 5 op 6 dezer te Lubeck, in den ouderdom van ruim 68 jaren overleden. De Parijsche brandweer heeft proeven genomen met een toestel, om bij brand op gemakkelijke wijze menschen door de ramen te reddou. Het ge heel is zeer eenvoudig ingericht en bestaat uit een touw, waaraan een gordel bevestigd is. Door het gewicht van den persoon, die zich den gordel om doet en laat afzakken, wordt tevens een gewicht naar boven geheschen, dat de gordel later weder naar boven hijscht. Een te Madrid verschijnend blad verhaalt, dat aan het zuidelijk strand, in de nabijheid van Gi braltar, een metalen doodkist gevonden is met het lijk van een Fransch zee-officier, gekleed in een uniform, die van de Republiek van 1792 dagtee- keut. Het lijk is vrij goed bewaard. De nalatenschap van den Hertog van Albany moet 240,000 bedragen, waarvan zijne weduwe erfgename is. Elf lichamen van verongelukten bij de schip breuk van de Daniel Steinman* zijn op Sambro aan land gospoeld. Zij waren allen vreeselijk ver minkt door het slingeren tegen de rotsen. Volgens nadere berichten hebben de duikers bij het officiëel onderzoek geen enkel lijk gezien. Men vermoedt dat alle door de onderzeesche strooming zijn weggevoerd. Het wrak is nog steeds in denzelfden toestand, terwijl een deel van de lading is gered. Het groote verlie3 van menschenlcvens wordt voor een deel geweten aan den slechten stand van zaken op Sambro, waar geen enkele boot of red dingstoestel beschikbaar was, hoewol het een der gevaarlijkste plaatsen langs de kust is. Als er een reddingsboot geweest was, zoo beweert men, had den 50 levens gered knnnen worden. Intusscheu is nu van Regeeringswego een onder zoek ingesteld, om te beslissen wie in dezen de schuld moet dragen. Do Euphrates en de Schatt zijn buiten haar oevers getreden. Voornamelijk in de districten Diarbekir en Kharpout is de schade groot. Te Diarbekir zijn verscheiden huizen weggespoeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2