Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, blanken, heeft niet den minsten invloed op hen gehad. Dit alles verklaart voldoende den schier onbeperkten invloed, door Ali Dagma op hen uitgeoefend. (Ali Dagma beteekent Ali met den breeden baard.) Zij zijn en blijven Mahomedaansche geest drijvers, fanatieke volgelingen van Mahomed, elk oogenblik gereed om zich op zijn bevel te scharen rondom de groene banier van Allah's grootsten profeet. Met een enkelen wenk heeft de Mahdi het heilig vuur, dat in hun gemoed blaakt voor den godsdienst doen ontvlammen tegen Turken en Chris- tenen. In hun oog, in het oog der ware geloovigen, is de Egyptenaar even verach telijk als de vervloekte Christenhond. Wie zich voorstelt dat Soeakim tusschen de vlakke woestijn en de Roode Zee ligt, schept zich een denkbeeldig Afrika. Wie Soeakim van de zeezijde nadert, ontwaart op den voor grond een landschap dat zich met het volste recht mag verheffen op zooveel natuurschoon als eenig landschap in Europa. Op den ach tergrond ziet men een gebergte, dat ruim 2000 Meter hoog zich verheft en welks schil derachtige schoonheid de vergelijking kan doorstaan met de Zwitsersche Alpen. Allerwege rondom de stad vindt men een prachtig groen tapijt, dat door tallooze plan ten wordt versierd. Gedurende den regen tijd wordt overal in het rond gezaaid en zelfs Europeanen, meerendeels Grieken, be zitten hier hoeven, die rijkelijk voordeelen opleveren. Water is allerwege in overvloed voorhanden in den omtrek van de stad. Op een afstand van slechts 20 K.M. wordt de landstreek zeer bergachtig en in de enge dalen en kloven heerscht een weelderigen plantengroei. In dit wild vaneengereten ge bergte leeft meer dan een stam, die het roovershandwerk uitoefent. De Egyptische regeering heeft te vergeefs beproefd die Bedoeïnen te bedwingen of te verjagen en Engeland, dat niet zulke krasse maatregelen kan aanwenden als Egypte, zonder zijn naam als beschaafde natie in de waagschaal te stellen, zal hen niet licht tot onderwerping brengen. De Engelschen hebben nu Soeakim bezet en zullen het blijven bezetten. Admiraal Hewett heeft voor hij de stad verliet om naar Abyssinië te gaan aan eene deputatie der inwoners medegedeeld, dat zij niet zouden worden overgelaten aan de wraak der woeste horden uit het gebergte, maar dat een drie honderd Britsche soldaten en een oorlogschip te Soeakim zouden blijven terwijl voor het vervolg de goeveneur der stad steeds een Engelschmun zou zijn. De voornaamste uitvoerartikelen te Soea kim, uit het binnenland aangevoerd, zijn huiden, boter, vee, schapenwol en katoen, benevens Arabische gom, en tot op het vorige jaar Slaven. Het laatstgenoemde artikel ging naar Arabië en Konstantinopel. Blijft En geland Soeakim bezetten, dan heeft het de macht aan den slavenhandel voor goed een einde te maken. gednnn of eigenlijk gelaten had en Forbes, als hij met ile handen in zijn jaszakken en het hoofd peinzend voorover gebogen, langs de eenzame kaden heen en weder liep, herinnerde zich met een trots, die niet uit vreugde maar alleen uit wrok ontsproot, dat het jaren lang in zijn macht gestaan had, de plaats aan Johanna's zijde in te nemen, die nu door Baldwin ingenomen was. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 17 April. t In het voorlaatste no. van dit blad komt een bericht voor uit deze plaats, bandelende over eene vrouw op den Demer woonachtig, die door dron kenschap zou zijn bevangen, hetgeen door de buren voor een naderend einde zou zijn aangezien. Wij ontvingen dit bericht van een bij ons als geloofwaardig bekend persoon en aarzelden dan ook niet om het op te nemen. Nu wij echter de ware toedracht der zaak ver nemen, komèn wij gaarne hierop terug om mede te deelen, dat na nader ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat het geheele verhaal, wat de oor zaak betreft, onwaar is en een gevolg is van las ter, waarvan ook onzen berichtgever dupe is ge worden. De vrouw in kwestie toch was ziek en heeft eene flauwte gehad tengevolge van zwak heid. Wij drukken ons leedwezen uit, dat wij, zonder het te willen, hebben medegewerkt om eene onwaarheid te, verspreiden en hopen dat ook andere bladen, die dit bericht van hunne corres pondenten ontvingen, deze opheldering wel zullen villen overnemen. t T. V. te Meeuwen, verdacht van diefstal in een vaartuig onder de gemeente Drongelen, is door de maréchaussee alhier als zoodanig voor- loopig aangehouden en naar 's Bosch getrans porteerd, ten einde zich daaromtrent te verant woorden. t BEZOOIJEN. De uitslag van de stemming voor lid van den gemeenteraad alhier, gehouden op Dinsdag 1.1., was als volgt: Uitgebracht 66 stemmen. Hiervan bekwamen E. de Bakker 26, J. Schalken 18, J. Broeders 15 en Fr. van der Geld 3 stemmen. Enkele personen bekwamen nog één stem elk. t VEEN, 16 April. Hoe gevaarlijk het is dat het bedienen der veeren aan ongeschikte handen wordt toevertrouwd, is deze week hier weder ge- blektn. De veerman van Aalst op Veen, ruim 60 jaar oud en niet veel minder dan blind, was oorzaak van een ongeluk dat wel is waar geen ernstige gevolgen had, doch ware het duister ge weest dan hadden deze niet kunnen uitblijven. Nu kwam de passagier vrij met een nat pak. t GOR1NCHEM, 17 April. Door hh. Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap „de Linge-Uit- watering77 is eene nieuwe keur ontworpen op de dijken en kunstwerken van het Waterschap. Dit ontwerp zal voor belanghebbenden gedurende 14 dagen ter inzage liggen om daartegen eventuëele bezwaren voor den 2n Mei a.s. te kunnen inbrengen. t Het logement „de Speel wagen77 op den hoek der Knipsteeg, toebehporende aan mej. de wed. T. den Dekker, bij publieke veiling in bod en ver hooging gebracht op f 9250, is 1.1. Maandag bij afslag niet afgemijnd en alzoo toegewezen aan den heer D. Kruijt alhier, die het laatst de inzet- soir. tot f 0250 verhoogd had. t DALEM, 16 April. Naar men uit goede bron verneemt, zal eerlang telegrafische verbinding tot stand komen tusschen Gorinchem en Tiel langs den Noorder-Waaldijk. De Haagsche correspondent van de „Arnh. Ct.* meldt, dat onze regeering met Frankrijk een nieuw handelsverdrag heeft gesloten, waarbij aan den Nederlandschen handel de behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. Te Zwolle gaat een adres rond aan de hooge regeering, inhoudende hét verzoek om d^ drank wet niet te wijzigen of te verslappen, maar op 1 Mei e. k. in haar geheel in werking te bren gen. Tiet adres telt reeds een groot getal hand- teekeningen. Het bestuur van het spiritistisch genootschap „Veritas77 te Amsterdam heeft, ter voldoening aan veler wensch, besloten, een blad uit te geven, aan het spiritisme gewijd, dat voorloopig maan delijks zal verschijnen en telkens ongeveer 8 bladzijden zal bevatten. Van Zaterdag 2 tot Dinsdag 15 April 1884 zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 80 zalmen van 12 tot 33 halve kilo'sprijs per half kilo f 0.96 tot f 1.33 en 1979 elften, prijs per stuk ƒ0.54 tot 1.33. Za<erdag vertrokken uit Rotterdam naar Ame rika, met het stoomschip „Amsterdam*, 800 volwassen personen, 100 kinderen van 1 10 jaar en 33 zuigelingen. Zij trekken naar het land van belofte, maar velen hunner zullen zich ten zeerste teleurgesteld gevoelen, eu slechts wei nigen zullen ook maar in de verte datgene ver- krijgen, hetgeen zij zich nu voorstellen. In het „Volksblad* wijst de heer H. van Kalken, uit Brussel, op het schadelijke van het figuurzagen. Hieromtrent schrijft hij het vol gende „Het fijne houtzaagsel wordt ingeademd door neus en mond; het kind zit met gebogen rug, ingedrongen borst, terwijl zijn oog werktuigelijk de grillige lijnen volgt, waarlangs moet worden uitgezaagd. De. geest blijft werkeloos, de oefening van het oog is negatief, de lenigheid van de hand wordt door het vele zagen minder. „Overdrijf ik hier? Welnu, wie van de Ne- derlandsche geneesheeren durft het figuurzagen als een gezonde oefening aanbevelen, wie van de gymnastiek-leeraars zal het een heilzame afwisse ling willen noemen van het gedwongen stilzitten op de schoolbanken Hier zeg ik met den heer Regt: „Een advies van die zijde zou ongetwijfeld een helder licht over deze zaak verspreiden. „Die overvloedige krullen en twijfelachtige versieringen, die gladde dunne plankjes, dat platte zonder schaduw of leven, dat knutselachtige, dat krachtelooze, dat achttiende-eeuwachtige, dat mag geen werk zijn voor onze flinke Nederlandsche jongens. Ja smakeloos zijn ze, de sigarendrager zoowel als het olie- en azijnstel, de vogelkooi niet minder dan de pendule, en waarop kan hij trotsch zijn, en wat heeft hij geleerd, de gedul dige zager van al die voorwerpen Tegen een notaris in Gelderland is onlangs proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in een akte volgens nieuwe spelling vijfhonderd iu één woord geschreven heeft, terwijl hel bestuur der registratie beweert, dat dit uit twee woorden moét bestaan In de bessenkweekerij van C. van der Gand, te Eek eu Wiel, zijn thans reeds voor bessen- slemp de eerste doornbessen geplukt. "Een 91- jarig man, daarbij tegenwoordig, bracht het jaar in herinnering, toen men aldaar op Paschen op het ijs eieren had gegeten. Men schrijft uit Zutfen„Met vragen komt men de wereld door,* zegt het spreekwoordmaar het gebeurt ook, dat men met vragen niet meer komt waar men wezen wil. Dit ondervonden althans een paar personen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag onze stad bezochten, waar zij blijkbaar vreemd waren en welker geographische ligging hun onbekend scheen te zijn. Nu is in een kleine plaats het nachte lijk uur een ongeschikte tijd tot het verkrijgen van inlichtingen. Behalve de zeldzame verschijning van een ingezetene, wiens gemoedstoestand dan nog weinig gestemd is tot het verstrekken van duidelijke aanwijzingen, ontmoet men slechts de dienaren van politie, met den nachtdienst belast. Tot een van deze laatsten wendden zich de vreem delingen met het verzoek hun den naasten weg in de richting der Pruisische grenzen te wijzen. De wakkere nachtwacht, achterdochtig als onze nachtwachts zijn, wees de vrienden den weg naar. het bureau van politie. Daar bleek, dat de voet reizigers uit Harderwijk afkomstig en uit 's lands dienst gedeserteerd waren. Na kennismaking met het handgeld bleef hun weinig belangstelling in de bijzonderheden van den kolonialen dienst over. De beide heeren zijn echter in tegenovergestelde richting, dan hun verlangen was, en ónder öïige- wenschte begeleiding getransporteerd. Zoo komt men met vragen somtijds, waar men niet wezen wil. Hoe sterk men tegenwoordig wel huizen bouwt, blijkt uit het feit dat iu de Jan Bemardusstraat, aan de Weesperzijde te Amsterdam, een voor 2 jaren nieuw gebouwd huis van 3 verdiepingen en een benedenwoning, thans reeds op instorten staat. Van gemeentewege is het ongeschikt verklaard om bewoond te worden, en van 3 zijden van schoren voorzien. In de benedenwoning woont nog een smid, die echter maar zacht durft te hameren. De man staat duizend angsten uit dat hij het huis op het hoofd zal krijgen. Dezer dagen verraste een ongehuwde moeder te Arnhem een oude heer, door op zijn bureau te komen en daar te deponeeren haar doch tertje, waarvan zij 16 dagen vroeger bevallen was. „De oude heer,* zei ze, „moest de kleine maar verzorgen, aangezien zij zelve eten noch woning had.* Natuurlijk was de aldus verraste weinig met deze voogdijschap ingenomen en riep de politie, die moeder en kind medenam om bei den in het „Doorgangshuis* te doen verplegen. Op de lijn GroningenDelfzijl, is Dinsdag morgen tusschen Apingadam en Stedum een trein, met steen bevracht, gederailleerd, tengevolge van het slechts gedeeltelijk overhalen van den wissel. Twee personen zijn gedood en een zeer zwaar gekwetst. Maandagnamiddag heeft te Heemstede weder een zeer droevig ongeval plaats gehad. Vroolijk en wel speelde op den weg aldaar een jongen met zijn 12-jarig zusje, dat helaas niet lette op de tram, welke met gewonen gang aankwam. Ofschoon de machinist stopte en den trein zeer spoedig tot staan bracht, hielp dit niets en het meisje werd als het ware verpletterd. Zij was onherkenbaar toen men haar onder de wagens weghaalde, welke over den buik en het boven lichaam waren gegaan, zoodat het kind onmiddel lijk dood was. (L. Dbl.J Het Fransche nationale gevoel is dezer dagen zeer bewogen. Eerstens door de tijdingen uit China, die van een voortdurend succes der Franschen ge wag maken. Do jongste generaal van het Fransche leger, generaal Nég vier, een uiterst bekwaam op- j5uerofficior, nog slechts 42 jaren oud, heeft, daar wonderen van beleid uitgevoerd. De Chineezen, die wel degelijk order hadden om zich tot het uiterste te verdedigen waren niet tegen hem bestand. De Chineesche rogeering onthutst over dezen voor spoed der goddelooze Franschen heeft bevolen dat alle Chineesche officiereu zich te Peking moeten aanmelden om eventjes onthoofd te worden. liet, is natuurlijk dat de Franschen eenigzins trotsch zijn op deze zegepralen. Het is een kleine troost voor de bitterheid van de jaren 1870 en 1871. Aan die jaren is het Fransche volk ook weer her innerd door do onthulling van hot standbeeld van Gambetta in zijne geboorteplaats Cahors. Het is een fraai beeld; Gambetta staat daar blootshoofds, met den wijden bontmantel om, met de rechter hand op een stuk geschut, in de linkerhand de kaart. Zoo is deze groote man, bij wien de vaderlands liefde een reine hartstocht was, gezien in de benarde dagen van 1870, toen hij batterijen geschut en een half millioen soldaten met officiereu en generaals als uit den grond tooverde en tegen het Duitsche leger deed oprukken. Zóó was de advocaat veranderd in Minister van Oorlog, oppet bevelhebber en Staatsman Het is als een fabel, als men het schitterende, korte leven van Gambetta nagaat. Bij de onthulling van zijn standbeeld hebben alle Ministers dan ook deze zelfde gedachte uitgespro ken. Vooral de Minister-President Ferry was zeer welsprekeud en aangedaan. Zijne woorden mogen wij allen ons herinneren, als hij op Fraukrijk doelde, maar die voor alle vaderlanders gelden>Er is iets hoogers dan overwinnen, dan roem, dan eer dat is zich opofferen voor hetgeen men lief heeft!» Na het outhollingsfeest te Cahors begaven de Frau- sche Ministers zich naar Perigneux, waar ook een banket gegeven werd en waar Ferry eene rede hield die meer aan Frankrijks politiek gewijd was. Frank rijk, zeide de Minister-President, voert eene vast beraden maar vredelievende politiek. Wat de bin- nenlandsche staatkunde betreft, lichtte de spreker een tipje op van de plannen der regeering. Zij zou een gematigde giondwets-herzieniug voorstellen en vertrouwde dat zij in de Kamer op de stemmen van 320 afgevaardigden, en den Senaat op die van 120 senatoren kon rekenen. Wat moeten wij eerzame Nederlanders wel deu ken, als een minister-president in een groot rijk aldus openhartig over grondwetsherziening zijne verwachting uitspreekt, terwijl bjj ons te lande de minister-president vertelt dat hij, als president van de staatscommissie, zich zelf geheimhouding heeft moeten opleggen De toestand in Egypte blijft even onverkwikke lijk. Do Engelsche ministers verklaron slag op slag dat Engelaud Egypte niet zal en niet mag inlij ven, maar liet handelt er precies of het al lang ingelijfd was. De generaal Gordon, die nog altijd te Khartonm vertoeft om zijne zending te volbrengen, stelt on der-gouverneurs van Soudan aan, alsof hij zich in een veroverd gewest bevond. Het kan niet missen of dit alles moet scheef loopeu. De valsche toestand waarin het kabinet- Gladstone zich bracht, toen het bevel gaf Alexan dria te bombardeeren, doch geon troepen aan wal te zetten, zal ten slotte Engeland voor een zeer onaangenaam vraagstuk brengen. Die dit niet inzien in Engeland, moeten door partijgeest verblind zijn. Het schijnt ons dan ook toe dat de conservatieven nog zoo geen onrecht hebben als zij zeggentrek u geheel terug uit Egypte, óf handhaaf er het veroveringsrecht. Tus schen deze twee zal de Engelsche regeering wel moeten kiezen. 4) De vindingrijkheid van schelmen grenst soms aan het ongelooflijkegelukkig echter dat er politie agenten gevonden worden, die wat meD noemt een fijne reuk» hebben en zoodoende menig schelmsfuk verijdelen. Zoo ook dezer dagen te Courbevoie (nabij Parijs) alwaar een man met een hond een restaurant binnentrad, flink verteerde eu met eeu valsch twintig- francsstuk betaalde. Eerst toen de gast vertrokken was werd het bedrog ontdekt. De restaurateur ging dadelijk op onderzoek en was gelukkig genoog den man aan het station aan to treffen, juist gereed om met den sneltrein te vertrekken. Door den be drogene aangesproken, gaf de man eerst te keunen dat het onmogelijk was dat door hem een valsch muntstuk zou zijn gegeven, doch eindelijk begon hjj te vertellen dat het mogelijk kon zijn dat men hem een valsch stuk in handen had gespeeld, doch dat hij bereid was andormaal te betaleninderdaad voegde hij aan bet woord de daad door bet geven van een echt goudstuk, toen de restaurateur nog meer kwaad vermoeden kreeg eu hem verzocht mede te gaau naar den commissaris van politie. Aan het verzoek word gewillig voldoon en voor don commis saris wist de verdachte zich zoo kranig te verdedigen dat hij als eerlijk man onder allerlei plichtplegin gen vo-.r do ondervonden onaangenaamheden het bureau kon verlaten. Doch bij het verlaten van het bureau werd hij door eeu der ageuten opnieuw aangehouden en deze vestigde de aandacht van zijn chef op den halsband van den hond die buiten gewoon dik was. Deze bemerking van den slimmen agent bracht den eerlijkou man in verlegenheid, do halsband werd onderzocht, hol bevonden, doch gevuld met valsche twintig-francsstukken. Geen twijfel was verder mogelijk. De aangehoudene werd ter beschikking van do justitie gesteld. Dezer dagen werd door baron Adolf do Rotschild te Parijs voor zijn collectie op een veiling aange kocht een gbiasje op voet (genaamd bergcristal of cristal de rocbe), gemontoerd met 3 gouden randjes en geëmailleerd, uit de 15e eeuw, voor den prijs van honderd duizend gulden. Een soldaat, die aan den slag van Tamasi deel nam, beschrijft in een brief, door de Engelsche bladou medegedeeld, hoe hij daar op wonderbare wijs aan den dood ontsnapte. Na een verwoed gevecht van man tegen man, viel de soldaat op den grond, onder eeu door hem gedoodon Arabier. Hjj bezeerde zijn hoofd bjj zijn val en bleef geruimen tijd bewusteloos. »Toeu ik weer tot mijzelveu kwam,» zoo ver haalt hij, bevond ik, dat het lichaam vau den Arabier over mijn borst en een gedoode kameraad op miju maag en beenou lag. Ik richtte mij een weinig op en zag tot miju schrik do onzen terug trekken en tusschen mij en hen een paar honderd vijanden. j>Vlak bij mij wai'en er juist twaalf bezig met iederen gewonden man door speersteken af te maken. Ik begreep, dat mijn eenige kans op reddiug was, mij dood te houden. Daar kwam er een den armen Tom, mijn kameraad, afmaken. Hadden zij gezien, dat ik nog leefde, het ware mij eveneens gegaan. Ik bleef dus stil liggen, maar de doodsangst dien ik uitstond is onbeschrijflijk. Ik bad in stilte, zoo als ik nooit te voren gebeden had. Zij gingen twee- of driemalen over mij heen eeu stapte met zijn blooten voet op mijn wang, maar ik hield mij goed. Eindelijk, nadat ik nog een klein kwartier in vreeselijke spanning had door gebracht,, kwamen onze voorwaarts rukkende troe pen waar ik lag en ik was gered.» Volgens »The Lancet» is er reden om beducht te zijn voor een hevige pokziekte te Londen. On geveer 70 pokkenlijders zijn reeds in het Homerton- hospitaal opgenomen, terwijl er eveneens verschei dene gevallen te Islington voorkomen. De hevige pokziekte die in 1876 te Islington uitbrak, bepaalde zich ook een tijdlang tot dat gedeelte van de stad, doch verbreidde zich daarna snel. De bekende Engelsche tooneelschrijver Henry Byron is op 50-jarigen leeftijd gestorveu. Hij leed reeds lang aan een longziekte. Zijn »Oor Boys* be leefde meer dan 1000 achtereenvolgende voorsellingm. Het verlossiugsleger» heeft weer in Zwitserland ernstige aanvalleu te verduren gehad. Te Neuen- stadt werd een huis, waar deze godsdienstige sekte een samenkomst hield, letterlijk bestormd dooreen volksbende en etn andere vergadering in de open lucht daar in deu omtrek werd met geweld door een wilde menigte uiteengejaagd. Ook te Leubringen hadden dergelijke ongeregeldheden plaats. DeBonds- regeeriug schijnt tegen de vervolgingen te zullen optreden. Zij heeft althans uit Nenschatel en Bern uitvoerige offieiëcle opgaven daaromtrent verzocht. Te St. John (Newfonndland) loopt het gerucht dat een walvischvaarder de ledeu van Greely's expeditie op het drijf ijs heeft gevonden en aan boord genomen. Maar tot hiertoe vindt het weinig geloof. Men seint uit New-York dat de Rebecca Eve- ringham», een rivierboot die met katoen geladvn was en 40 personen, passagiers en equipage aan boord had, geheel door brand verloren ging in de nabijheid van Florence, in de straat Georgia (N.-A.) Daar de boot elbctrisdi verlicht werd wordt de ramp toegeschreven aan het vallen van eeu stuk gloeiende kool op een baal katoen. Het getal doodeu wordt reeds op 11 geschat, doch meu vreest dat dit aan tal tol 20 klimmen zal. De geheele bemanning zoude voorzeker den dood in het vernielend element gevon den hebben ware het niet dat een heldendaad van den stuurmau velen van een wissen dood redde. Deze had toch zijuen zoon gelast naar den wal te zwemmen om een lijn vast te maken terwijl hij door de vlammen omringd de boot naar de wal stuurde. Door deze han delwijze werd ongeveer de helft der opvarenden gered.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2