Ph. de JONGIH, Sigaren-Fabrikant HEUSDEN. W. BODENSTAFF, W andgedierte. Veiling Uiterwaard. Bericht van Inzet* in GD Openbare Verkooping \iDe LingeJ GORINCHEM. Kinder-Pap-Beschuit, Finale Verknoping op Dins dag 2\) April 1881, 's middags 12 uur, in liet „Wapen van Amsterdam" te flensden. LAND- EN TUINBOUW. Boekaankondiging. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYËBTENTIÊN. D, met Zuig- en Persvermogen, Stoom ver werij, Drukkerij en Chemische Wasscherij n j Zaaiwaard, ouder Aalst, met Veer, Veerhuis, Tol en Vis- scherij op f 74,600. Bouw-, Wei- en Griendlaud, in perceelen, als: drie per- ceelen Bouwland aldaar op 750, Weiland Slootkool op f 250, Weiland Hoog land op f 1250, gehoogd met f 150, totaal f 1400, Weiland Distelkamp op 1150, helft in Weiland, de Vijze op f 100, Griend- land 3r2 heet. op f 2700, Tiendrecht over Aalst op 1850. te WOUDRICHEM. J. Ph. VAN DER ROS verkoopen: Veen bij Heusden. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij Misbruik van sterken drank is al weder oorzaak dat een vrouw te Arnhem zich aan de dakspar ren haier woning heeft opgehangen. Een boerenknecht te Britsum (Er.) heeft zich opgehangen. Oorzaak godsdienstwaanzin. On der een godsdienstoefening heeft een meisje te Nijmegen een speld ingeslikt. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Sapperaeer op straat het lijk gevonden van een man uit lloogezand af komstig. De justitie doet onderzoek. Een scheerder in de Von Zesenstraat te Amsterdam, die met Paschen een oude tante van hem over had, vond haar Zondagochtend op haar kamer op gehangen al thans zoo hij voorgeeft. Men ge looft echter hier niet aan zelfmoord te moeten denken. De polite doet onderzoek. De heer B., Keizersgracht aldaar, ontving Zaterdag een zoogenaamden brandbrief, om dien avond op het Amstelveld f 25 te brengen. Werkelijk stonden aldaar 's avonds drie personen te wachten, die deze som niet kregen, doch wel een uitnoodiging om naar het politiebureau mede te gaan. Het waren ontslagen kolonisten. Een dier personen is vroe ger huisknecht bij den heer B. geweest. T. M. G. COPPÉE. De Heer en Mevrouw SNETH LAGECoppée betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstel ling bij hun huwelijk ondervonden. Kortendijk, A 70, G-orinchem, Notaris DE GIER te Heusden, inaakt bekend dat de op 15 April 1.1. geveilde Per- ceelen zijn Pn ALS VOLGT: MTJLLERJIS KOOT. STOOMTABAKSFABRIEK uit de Stoom-Broodfabriek van M. C. POLDERMANS te Gorinchem. t BOMMELEEWAARD, 17 April. Dat dio scboone, warme lentedagen, z »oals we op het einde der vorig» en in het begin dezer maand hadden, ons nog zouden opbreken, men behoefde nog geen lid der bekende familie »Nurks« te zijn, om zulks met grond te kunnen voorspellen. De veranderlijk heid van het weder bij ons te lande in dit seizoen is toch geen uitzondering, maar sedert tal van jaren regel. Noordelijke en vooral Noordoostelijke winden zijn scheriDg en inslag en werken maar al te zeer mede tot de guurheid van het klimaat. Zoo ook in dit voorjaar. Den 3n dezer begon het weder te vei anderen; de zonnige dagen weken voor een meestal betrok ken lucht; de atmospherische warmte koelde al lengs af; door de maan maakten de wolken plaats voor een helderen sterrenhemel, waardoor de koude zulk een graad verkreeg, dat het in den na-nacht en Vroegen morgen vrij sterk vroor, zooals deze week het geval was, ook in deze streken. Gansche akkers met reeds boven den grond staande aardappels vroren af, terwijl de vrucht- boomen, zooals de pruimen- en perenboomen, doch vooral de fijnere ooftboomen, zeer door deze vorst hebben geleden. Ook op de riviervisscherij heeft dit schrale we der, bij den lagen waterstand, een onguustigen in vloed, vooral op de elftvangst. Van daar dat deze visch nog 1 per stuk geldt. Een klein maar veelbeteekenend boekje is bjj W. J. Thieme te Zutfon verschenen, getiteld: »De militaire bureaucratie en mijn ontslag*, door ko lonel C. Sch&fer. Het werd reeds lang algemeen verteld dat het ontslag van dien verdienstelijken hoofdofficier het gevolg was van zeker gemis van plooibaarheid tegenover de betweterij van het le gerbestuur te Batavia, maar niet algemeen was zeker bekend, op hoe onverantwoordelijke en klein geestige wijze de kolonel als militair bevelhebber te Atjeh werd tegengewerkt bij al wat hij voor stelde. Achtte hij het noodzakelijk een bezetting te halveeren, het legerbestuur stelde hem daarbij voorwaarden, die de volvoering van dat plan on mogelijk maakten. Stelde hij voor de begrinting van een wegvak te staken, omdat de daardoor noodige bewaking den patrouilledienst onmogelijk maakte, het legerbestuur wist het beter en cijferde voor, dat de patrouilledienst zeer goed mogelijk was. Sprong de kolonel in de bros voor zijn on dergeschikten, verpleging op voet van oorlog voor stellende, het legerbestuur maakte bezwaar omdat er geen oorlogstoestand was. Werd door den be velhebber een bataljon versterking gevraagd, te Batavia verklaarde men die versterking onnoodig. En het merkwaardigst van alles is, dat later, na hot vertrek van SchUfer, alles is veranderd over eenkomstig zijn inzichten. Hot belemmerende van de voortdurende inmenging der militaire bureau cratie treedt zoo in het helderste licht, en het treurigste gevolg is, dat een verdienstelijk hoofd officier, wiens inzichten door de toekomst volko men zijn gerechtvaardigd, als slachtoffer dier bu reaucratie zijn eervol ontslag heeft gekregen, zon der dat hij er om gevraagd had, buiten zijn wensch, zonder mededeeling zelfswegens volbrachten diensttijd. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Nieuwerkerk' (cl. Zierikzee) Ch, C. J. W. Wierts van Coehoorn, te Horssen (cl. Nijmegen); Baarland (Zeeland) J. Heesinga, te Tjerkgaaat c. a.; St. Johannisga, cl. Heerenveen, Ds. W. Zegers te Gorinchem. Blijkens onderzoekingen van Schultz zoude het citroenzuur een krachtig bederfwerend middel ziju. Stukken vleesch die 14 dagen lang in eone op lossing van 2 pCt. citroenzuur gelegen hadden, wa ren nog volkomen goed geconserveerd. Zelfs zoude 1 deal citroenzuur op 1000 deelen water reeds do gisting tegenhouden. Andere proeven leerden dat door de toevoeging van citroenzuur aan de oesters, lagere wezens wer den gedood, soms met de oesters in de schelp aan wezig, die bij de verbruikers ziekte verwekken. Waarschijnlijk is dus voor het citroenzuur in de toekomst, vooral bij het gebruik van verschillende spjjzen die spoedig aan bederf of besmetting bloot gesteld zijn, nog eene belangrijke rol weggelegd, vooral daar het gebruik van het »salysielzuur« meer en meer wordt ontraden en in Frankrijk zelfs de toevoeging dez6r bederfwerende stof aan tal van voedsels en dranken reeds is verboden. Koffievlekken. Om een vlek van koffie met melk uit wollen of zijdon stoffen te verwijderen, bestrjjke men de plek mot welriekende glycerine, wassche ze daarna met lauw water uit en strijke de andere zijde, zoo lang de plek nog vochtig is. Deze handelwijze schaadt zelfs niet aan de tee- derste kleur. Men weet, dat voor de fabricatie van glasparelen een essence wordt aangewend, die uit de schabben van witvisschen bereid wordt. De witte zilverglan- zmde schubben worden eenige uren in frisch wa ter geweekt en dan een kwartier in een mortier met water gewreven. Om te verhinderen dat do esssence spoedig tot rotting overgaat, voegt men er een weinig Ammonia liquida bij. Van 4000 visschen, zal men slechts 1 2 kilo schubben en daaruit nog geen 12 Ned. lood essence verkrjjgen, zoodat voor U's kilo essence 16000 witvisschen noodig zijn. De heer Herain te Praag merkte op, dat men flnorwater8tofzuur, dat gebruikt wordt voor het graveeren op glas, kan bewaren in vaten van ca outchouc, zonder dat deze stof in het minst wordt aangetast. Van die eigenschap heeft hij gebruik gemaakt om verschillende teekeningen en relief te doen maken van caoutchouc, in het genre der te genwoordig zooveel gebruikte natte stempels, en daardoor met het zuur op glas te drukken. Om de gvheele oppervlakte van het relief goed te be vochtigen, doopt men den stempel eerst in aether, daarna in het zunr en di ukt onmiddcl jjk af. Heeft men in deze behandeling een weinig handigheid verkregen, dan kunnen met éénmaal bevochtigen van den stempel 10 a 15 afdrukken worden ver kregen. Door 't eten hier en daar van de ons verbod n boomen Het zoeken van de kant der zeer verdachte zoomen Het zonder maat of grond van schat en groot heid droomen; Te schenken 't loon der vljjl aan tragen en aan loomen Dat er voor groot en klein twee brillen kan genomen Het deel dat anderen hoort laaghartig af te roomen Bij lagen waterstand fullspeed te willen stoomen; Begeerte, wensch en lust niet tijdig in te toornen; Dat er nog velen zijn, die niet het minste schroomen Te drenken 't jong gemoed uit erg onreine stroomen Al huichlend zich in 't kleed te stellen van de vromen Is al zoo veel ellende en leed en rouw gekomen A. Zeg eens, amice, waarom kijk je altijd in den spiegel als je eet? B. Omdat het mij beter smaakt als ik een an der zie eten. Een bouwman te Veur zou op een wagen twee varkens van ruim 500 pond naar de markt brengen. Een eind weegs gaat alles goed. Niettemin is de boer voortdurend bezorgd voor zijn kostbare vracht en ziet telkens achter zich, om zich te over tuigen dat de zwijntjes nog geen ambitie openbaren om het gezelschap van hun geleider door eon sprong van de kar vaarwel te zeggen. Juist terwijl bjj zich weör met dat doel omkeert, maakt een der varkens zich gereed om van de kar te springen. De boer vat hem nog juist bij den staart. De boer houdt vast, het varken wil de kar af en zie daar onzen wanhopendeu boer het middelpunt tus- schen een jong paard dat vooruit wil en een naar vrjjheid hunkerend zwijn, dat hem achterwaarts trekt om op den grond te land te komen, misschien kop en pooten te breken. Wat te doen, wat los te laten Het angstzweet parelt onzen landbouwer op 't ge laat. Eindelijk daar rukt het varken zich los en bomt néér, wel vrij onzacht, maar toch on gedeerd, zoodat de boer wel na tijdverlies en span ning, maar toch gelukkig zonder verdere schade zijn reis kon voortzetten. Op den Boulevard de la Madeleine te Parijs was een aanplakker bezig affiches aan te plakkenzijn lijmpot stond aan den voet van de ladder. In de buurt zetten drie honden elkander achterna en een daarvan kwam in den ljjmpot terecht! Over dit kleverige bad alles behalve gesticht wil de hond wegloopen, hij werpt de lijmpot om en raakt met zijn hals in het handvat beklemd. Zoo vlucht hij, de pot meeslepend; do aanplakker zet hem achterna en juist op het oogenblik dat de hond er in slaagde zich van zjjn lastigen halsband te bevrijden, stoot de man tegen de pot en valt op den grond. Men bogrijpt de pret van de omstanders. Eenige dagen geledon stierf te Weenen do too- neelspeler Laroche. Er zijn verscheidene auocdotos omtrent hem in omloop. Alleraardigst is o. a. het volgende staaltje van zjjn tegenwoordigheid van geest. Eens speelde hij in Muley Hassan in Schiller's Fiesco. Daar het zomer en een groote hitte op het too- neel heerschte, had de kunstenaar, nadat hij was afgegaan, zijn zwarte handschoenen uitgetrokken. Terwijl hjj in een gesprek gewikkeld was, werd hem het sein tot optreden gegeven. Laroche vloog op het tooneel en vergat in de haast zjjn handschoenen. Nu ?ag het publiek een moor met witte handen. Laroche bemerkte te laat zjjn verzuim, maar liet zich niet van zijn stuk brengen. Terwijl hij een pauze had, wist hij zich vleesch- klourige handschoenen te verschaffen en trok die over zijn zwarte handschoenen aan. Toen hij nu weder optrad, trok hij inet groote ostentatie zijne vleeschkleurige handschoenen uit en vertoonde het stormachtig applaudiseereude publiek zwarte handen. Te Berlijn worden van tijd tot tijd verkoopingen gehouden van onbestelbare postpakketten. Dezer dagen had er weer een plaats, die in de bladen wordt beschreven. Ieder pak wordt geopend door een man, die den inhoud aan 't negociëerend pu bliek vertoont. Menigmaal wordt er geroepenniets waarden dan gaat de inhoud in een grooten zak, die de meest heterogene zaken herbergt. Nu eens komt een heel Zondagspak, dan een verwelkt bloe- menkorfje, soms een stuk linnen, vaak een koek of bedorven vogel of stuk wild voor den dag. En alles gaat, zoo 't niet dadelijk wordt verkocht, »in don zak,« die ten slotte met zijn geheelen inhoud toch nog heel wat opbrengt. Veel is 't echter in den regel niet wat de koopers voor de goederen besteden. Een photographiseh apparaat van 200 M. bracht bij de laatste veiling 20 M. op. Een Aprilgrap. Eenige jongelieden opeenNoord- Hollandsch dorp maakten zich deu eersten April meester van kikvorschen, pakten de diertjes zeer voorzichtig in en plaatsen er een opschrift op, met de vermelding: Kievitseieren, voorzichtig! Zoo werd de doos aan het adres van oen der dorpsnotabelen, eon man die als tamelijk vrekkig bekend stond, verzon !en. De man, die meende van een zijner bloedverwanten buiten het dorp eene verrassing te ontvangen, opende haastig het doosje, maar slaakte een kreet van schrik en boosheid, toen hem de kik kers over de handen sprongen. De Aprilgrap ging wel wat ver. De ouders waren overeengekomen dat hun eer ste kind, zoo 't een meisje was, Kaatje zou heeten. Nu bracht de boer echter een tweeling, beiden meisjes. »Wat moet het nu,« vroeg de moeder bezorgd. »Wel«, antwoordde de rader, laten wij de eer ste Kaatje, en de andere Duplikaatje noemen!* Misgun hun, die een tweeling kregen, Toch nooit dien rijken ouderzegen. Groot succès. In St. Louis wordt nog al ge stolen. Een vreemdeling meende iemand op straat te zien in een overjas, die hem ontvreemd was hij riep zoo hard hij kon: »houdt den dief!* Ongeveer 30 inwoners verdwenen ijlings in een zijstraat. Een jongmensch uit den aanzienlijken stand werd geëxamineerd voor de school te St. Cyr. Men vroeg hem: »Wie was de opvolger van Lodewijk XIV Hij, na eenige aarzeling: >Lodewijk XV. »Goed; en vervolgens?* Lodewijk XVI.* Juist; daarna?* Lodewijk XVII »Hra Enfin Ga voort Hij, met het volste vertrouwen .Lodewijk XVIII, Lodewijk XIX, Lodewijk XX, Lodewijk XXI 't Herinnert aan den afslager, die tevens voor zanger was. Hij had 's Zaterdagavonds wat diep in het glaasje gekeken en toen hij nu Zondagmorgen voor het voorlezersbankje stond, begon hijDe gemeente wordt verzocht te zingen van psalm 45, het le vers. Ik herzeg, van psalm 45 44, 43, 42, 41 en zoo ging het voort, tot hij eiudeljjk uitriep: Niemand niet, opgehouden! t Waalwijk, 18 April. Vee. Aanvoer gewoon, dragend vlug. Boter. Aangevoerd 812 K.G. van 1.11 a 1.20 per K.G. X Gehuwd: X H. C. SNETHLAGE, X Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam, en Werkendam, I 0 C) t, '16 April 1884. Brussel, 1 1 Door den heer A. H. VAN BERGEN, fabrikant, te Heiligerlee, (prov. Groningen), zijn aan de ge meente geleverd EN AL HETGEEN DAARBIJ BEHOORT. De spuiten werden op den bepaaldon tijd gele verd; zij zijn net en zoover uit bezichtiging te oordoelon valt, solide bewerkt. Den 4den December 1883 werden zij bij ongunstig weder en sterken wind, beproefd; daarbij bleek, dat zij spoedig water geven, ook dan, als op iedere spuit negentig Meter persslang geschroefd is, en werd het water met een straalpijpsopening van 21 mM. in diameter over do hoogste gebouwen in de Gemeente gevoerd, terwijl de hoogte ongetwijfeld meer geweest zou zijn, als de wind niet zoo sterk was geweest. Voor zoover men uit deze eerste proefneming een gegrond oordeel mag vestigen, komt den hoor A. H. VAN BERGEN met zijne brandspuit- fabriek in ruime mate aanbeveling toe. Voorschoten, 14 December 1883. Burgemeester en Wethouders: De Burgemeester, J. B. TREUP. De Wethouder en Secretaris, J. DUIVENVOORDEN. van Heeren- en Damescostumes kunnen bij 't Chemisch Reinigen geheel in elkaar blijven, ook hunnen alle Heerenartikelen bij 't verwen in elkaar blijven en wer den weder als nieuw opgemaakt. Specialiteit van 't verwen in alle kleuren en opmaken van Heerenoverjassen en Damesmantels. Finale uitroeiing van Wandgedierte zonder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar schriftelijke garantie en de stiptste geheimhouding. Adres: M. VAN DER HELM, Lekkerkerk. Vele attesten en dankbetuigingen liggen ter inzage. Iuspectie gratis. IGÏÏÏÏ f j üp Woensdag 23 April 1884, des voor middags 10 uur, zal de Deurwaarder te Heusden, ten woonhuize vau P. J. Rounos, Aannemer van openbare werken en Korenmolenaar te Woudrichem, ten verzoeke van den Heer Mr. A. VAN MENS, Notaris en Advocaat, wonende to Veen, als Curator in het failissemeut van genoem den P. J. Roubos, aan den hoogstbiedende tegen gereede betaling Mahoniehouten en andore Meu belen, Ledikanten, veêron Bedden mettoebehooren, Porcelein, Kristal-, Glas- en Aardewerk, Vloerkleeden, Kachels, Keukengoricf, Weegschaal mot gewichten en wat verder zal worden aangeboden. Te bezichtigen één uur voor den aanvang der Verkooping. de Wapens van HEUSDEN en AL TEN A. Dit meer en meer algemeen Kindervocdsel, bjj onvoldoende moedermelk, wordt door vele Heeron Doctoren aanbevolen, terwijl ondergeteekende ver scheidene Attesten ontvangt van de goede uitkomsten, aangewend ook bij zeer zwakke kinderen. Ik heb tot gemak mijner geëerde Clientèle, Dé pots geplaatst en worden dezelve gevraagd daar, waar ze nog niet zijn. Chemische on microscopische bevinding met ge bruiksaanwijzing op aanvraag gratis verkrijgbaar bjj M. C. Foldermans, Gorinchem. Hoofd-dépót voor s-HageJ. A. Burgermans Paulus Potterstraat. Amsterdam, J. Loopik, Prinsegracht, hoek Spiegelstraat. Boven-HardinxveldH. Maas. Giesendam, P. Boelhouwer. I Heusden, W. Schöpenhauer. Herwijnen, M. van Strate, Winkelier. Leerdam, J Rouwert, Sliedrecht, A. A. van der Wint. Vlaardingen, Wed. J. T. Lambach. Werkendam, J. Dekker Az. ZwijndrechtL. van der Have.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3