Ph, de JONGH, Uiterwaard. Bericht van Inzet, ll en li. Wandgedierte. Tand- en rtuinbouw. HEUSDEN. TT W Finale Verknoping op Dins dag 20 April 1884, 's middags 12 uur, in liet ..Wapen van Amsterdam" te Heusden. Yssn bij Hsusdsn. 315de Staatsloterij Gemengd Nieuws. MARKT BE RICHTEN. ADVERTENTIEN. Sigaren-Fabrikant Zaaiwaard, onder Aalst, met Veer, Veerhuis, Tol en Vis scherij op f 74,600. Bouw-, Wei-enGriendland, in perceelen, als: drie per- ceelen Bouwland aldaar op f 750, Weiland Slootkool op 250, Weiland Hoog land op f 1250, gehoogd met 150, totaal f 1400, Weiland Distelkamp op 1150, helft in Weiland, de Vijze op 100, Griend- land 3heet. op f 2700, Tiendrecht over Aalst op 1850. Zui veringsmachinetj e MULLER STOOMTABAKSFABRIEK een maximum getal woorden is aangegeven, is 't voor het zegelrecht van een 3kte lang niet onver schillig, hoe de getallen berekend wordenop 2344 aren 37 centiaren bijv. verschilt zes woorden, d. i. al bijna een regel. Als eene eigenaardige bezitting van geheel bij- zonderen aard moet Arnhem tengevolge van eerst in lateren tijd gedane ontdekking, door de wijs heid harer vroegere bestuurders, eigenaresse zijn van de zoogenaamde op eene bovenverdieping aan het Koninkspleio gelegen Blauwe-kamer-kazerne, waarvan echter het benedengedeelte, de kostkoopers- woningen van het St.-Catharina gasthuis, aan een ander, en wel die stichting, toebehoort. Bij een verkoop van deze bezitting zou zich het geval van den Dokkumer toren kunnen voordoen, waar het benedengedeelte voor afbraak verkocht en het bovenste ingehouden werd. Vrijdag morgen vond een herdersjongen een persoon hangen in de kolenloods van het stoom gemaal ^Loudou* aan den 's Gravendeelschen dijk nabij Dordrecht. Daar hij reeds dood scheen te zijn, dacht geen der personen, die er inmiddels bij kwamen, er aan den man af te snijden, alleen bevredigden zij hun nieuwsgierigheid door zijn.zak ken eens te doorsnuffelen. Toen dan ook Zater dag middag de veldwachter kwam om het lijk te vervoeren, moest hij het eerst afsnijden. Het was de schippersgezel J. B., 20 jaar oud, die op de Buitensluis tehuis behoorde en Donderdag avond nog eenige boodschappen te Dordrecht had verricht. Zijn broeder had, daar hij dien avond niet naar boord terugkeerde, uren achtereen tevergeefs naar hem gezocht. Naar het schijnt, leed hij aan zwaar moedigheid en moet hij reeds meer pogingen tot zelfmoord hebben aangewend. Uit Haaften meldt men Reeds is medegedeeld dat de arbeider op eene der steenfabrieken, A. v. W., in de jenever ge stikt is. Omtrent deze zaak zit de justitie niet stil. Toen het lijk zou begraven worden werd dit niet toegestaan. De dragers konden weder naar huis gaan. Enkele uren later werd echter de toe stemming gegeven en had dan ook de begrafenis plaats. Het lijk is Woensdag 11. opgegraven. De geneeskundige faculteit heeft een onderzoek ge daan, op last, van de justitie uit Tiel. Zonder acht te geven op vermoedens en ge ruchten, die dikwijls weinig te beduiden hebben, willen we slechts stilstaan bij enkele feiten. Op den steenoven, in eigendom toebehoorende aan de Herv. gemeente alhier en in pacht bij mevr. Van den Ham Beijerman, werd //de eerste steengelegd. Ook was van eene bruid een tientje ontvangen. Een en ander deed drinken. De ongeluk kige dronk te veel, zooals ook anderen. Op een krui wagen wordt hij naar huis gereden. Het einde is, dat eene weduwe met drie kinderen achterblijft. Het is bekend dat hier veel misbruik gemaakt wordt van sterkendrank. Dronkaards vindt men onder hen van wie men wegens positie of betrek king eischen kan, dat ze een goed voorbeeld geven. Tal van personen vonden reeds door het drinken den dood of kwamen tot armoede. Nu het treur spel ditmaal bijzonder spoedig werd afgespeeld, is de ontvangen indruk groot, doch zal, naar wij vreezen, wel niet blijvend zijn. In de //Arnh. Ct." wordt protest aangeteekend tegen de „geurmakerij" der spoorwegmachinisten om met vliegende vaart een station binnen te komen en dan plotseling te stoppen. Die gevaar lijke aardigheid gevaarlijk vooral wanneer de remtoestel eens haar dienst weigerde werpt menschen en dieren door elkaar en kan dus allicht meer of minder ernstige gevolgen hebben. Zoover wij weten, dient de Westinghouse-rem dan ook om in oogenblikken van gevaar plotseling te kunnen stoppen, maar zou de slijting vermoedelijk wel wat heel duur uitkomen als de toestel dagelijks voor alle mogelijke gevallen in volle werking wordt gesteld. De heer J. de J. te Doniaga (Fr.) is in 't bezit van een schaap met eenhouten poot. Reeds lan ger dan een jaar staat en loopt dit dier op zijn kunst been, evenals 't een gewone poot ware. Zeker is dit wel iets zeer zeldzaams onder de rubriek dierencuriositeilen. In de Haarlemmermeer is de herberg van Van Keulen geheel afgebrand. -Een der werkzaamste leden van de Zwarte bende, zekere Ferdinand Vlgtor B., een Belg, is te Amsterdam in hech tenis genomen. Een 4-jarig kind is aan de Piet Heinstraat te Delfshaveu door de stoomtram overreden en gedood. De werkman H., die een veertien dagen geleden in een houtzagerij te Zutfen zich met een zaag de hand deerlijk ver minkte, is aan de gevolgen overleden. KERKNIEUWS. GEDACHTEN. kapitale letters: Huis en tuin te koop AF te huur.* Notaris DE GIER te Heusden, maakt bekend dat de op 15 April 1.1. geveilde per- ceelen zijn ALS VOLGT: KANTONGERECHT TE HEUSDEN.- Uitspraak in strafzaken. Zitting van den 18den April 1884. Veroordeeld wegens dronkenschap: J. v. d. B. t6 Heusden, J. v. T. te Wijk, A. de M. te Aalburg, C. v. B. te Werkendam en W. v. d. H. te Giessen, ieder 3 boete subs. 2 dagen. Beklaagd voor dronkenschap C. W. F. v. H. te Wijk, is vrijgesproken. Veroordeeld wegens het spannen van een hond voor een voertuig op een openbaren weg, zonder dien hond van een muilkorf te voorzienH. T. te Gorinchem, 3 subs. 2 dagen. Beklaagd wegens het loopen over een anders grond, zonder recht of vergunning daartoe te hebben M. v. d. W. te Elshout, is vrijgesproken. Veroordeeld wegens het rooken van tabak in een schuur te Almkerk J. de W. te Gorinchem, 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het zingen op den openbaren weg te Veen M. C. R. en S. K. te Veen, ieder 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens overtreding op de visscherij L. V. te Werkendam, J. V. te Veen, A. S. en A. de G. te Eethen, ieder 2 maal 3 subs. 2 maal 2 dagenA. V. te Veen 10 subs. 3 dagen. f Heusden, van 7 tot 21 April. Ondertrouwd: M. van Diem, jm. 38 j. en A. Yerknijl jd. 32 j.; N. van Diem, jm. 25 j. en J. vin der Velden, jd. 25 j. J. van Baardwijk, jm. 23 j. en M. de Volder, jd. 22 j. Geboren: Geertruida Hendrika, d. v. A. Har- togs en J. FrederiksAnna, d. v. N. van Delft en K. Goedhart. Overleden: R. de Winter, d. 11 weken J. Bax, wed. F. Eijkelmans, 78 j. j- Dussen, April. Gehuwd: H. v. Andel met J. Dekker. Geboren: Huberdina, d. v. W. de Wit en A. van Tilborg; Cornelia, d. v. H. Leestermans en F. Kivits. Overleden: M. Eijkhout, vrouw v. L. de Ronde 34 jM. v. Beers, wed. F. de Wit. Tegen rupsen in vruchtboomen wordt het vol gende middel aangeprezen Op een kolenschop of iets dergelijks worden gloeiende kolen gelegd en deze weer bestrooid mot poeder van hars en zwavel. Men begeeft zich met deze pan onder den boom, waarin zich de rupsen bevinden. Door de opstijgende rookwolken gedood, vallen dan de meeste rupsen dadelijk naar beneden, terwijl zij, die op den boom blijven, ook sterven. Het mid del kan echter alleen bij zeer stil weer worden aangewend, want bij de geringste windvlaag wordt natuurlijk de rook naar alle richtingen verspreid. Prijzen van f 100 en daar boven 2e klasse. Trekking van 21 April. Prijs van f 2000 no. 16646 1000: nos. 4137, 5003 en 19798; 400: nos. 12480, 16728,17213 en 18728; 200: nos. 10546, 17145 en 19357; 100: nos. 3481, 14228, 14490 en 18609. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Oosterwijk, A. ter Haar Romeny te Ressen naar Dinteloord c. a., Rutte te Huizen naar Hol- werd, L. Doorenbos te Zandeweer naar Oudewa ter, E. J. Homoet te Putten naar Woerden, G. J. Hoest te Barneveld naar Nootdorp, dr. J. H. Gunning J.H.Zn, te Wilhelminadorp. Aangenomen Welsrijp, door J. A. De Vlieger, te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Sprang, door F. van Spall te Leimuiden voor Nieuwvliet, door A. Scholte A.Hz. te Stave- nisse voor Weesp, door J. Hulsebos, te Oostwold voor Neerlangbroek, door M. J. Bouman Hz., te Leerbroek c. a. Dnetal te Blokzijl, Bange te Blankenham, Van Walsem te Noordwijk aan Zee en Jonker te Wilsum. Chr. Geref. Gemeente. Aangenomen Middelharnis, door Schaick te Haarlemmermeer. Roomsch-Katholieke Kerk. Monsgr. A. Godschalk, bisschop van 's Hertogen bosch, heeft benoemd tot kapelaan te Hedel den heer A. van der Kroon. Veel, zeer veel is er te zien in de wijde, wijde wereld, maar de oogen moeten er naar wezen. Het gaat bijna altijd zoo: wij meten de men schen met onzen eigen maatstaf en beoordeeleu daardoor degenen, die ons het naast staan en het dierbaarst zijn, dikwijls verkeerd. Laster is wat de eene helft van de wereld be haagt te verzinnen, om het aan de andere helft met evenveel pleizier te doen gelooven. Rijkdom*, dus verklaarde onlangs een Ameri- kaansch predikant in een zijner toesprakèn, rijk dom ontslaat zijn bezitter geenszins van de ver plichting om te werken, maar stelt hem slechts in staat onbetaald werk te doen voor de maatschappij. Het eenig zedelijk onderscheid tusschen een rijk man en een arm man schijnt te zijn dat de arme zijn loon op het einde van de week ontvangt, en niet voor dat hij zijn werk gedaan heeft, terwijl de rijke zijn loon vooraf heeft ontvangen en dus eerlijkheidshalve verplicht is het later in te ver dienen.* Baden in het Groote Zoutmeer. In het Groote Zoutmeer van Utah kan een bader op de oppervlakte van het water liggen, zonder eenige inspanning hoegenaamd. Door een handdoek onder zijne knieën door te halen en dien aan do beide uiteinden vast te houden, kan hij in elke diepte van het water geknield blijven liggen met het hoofd en de schou ders beveu water en door den handdoek ouder zijne voetzolen te schuiven kan hij op het water zitten. De eenige inspanning is eigenlijk zijn evenwicht te houden, maar het kost volstrekt geen moeite te blijven drijven. Men loopt dus geen and,*r ge vaar dan toevallig wat van het water in te slikken, want het zout is zoo scherp, dat do spieren van de keel samentrekken en stikking er het gevolg van zou zijn. Een ervaren zwemmer geeft den volgenden wenk, wanneer men in 't water vallen mocht en niet zwem men kan: Als in een diep water ligt, zult gij eerst eenige voeten naar omlaag zinken, doch als gij maar niet spartelt, komt gij wel weder naar de op pervlakte, en zoodra gij die bereikt, moet gij diep ademhalen, uw hoofd achterover werpen, en dit brengt u in eene liggende houding. Dit is echter een kritiek oogenblik voor iemand, die niet weet wat hem verder te doen staat. Strek uwe armen uit op gelijke hoogte met uwe schouders, de hand palmen benedenwaarts, en begin zoo zacht te roeien, alleen door de beweging van het handgewricht. Strek uwe beenen bedaard en langzaam uit op eene lijn met uw lichaam. Als gij uwe armen of beenen boven de oppervlakte van het water opheft, zinkt gij, maar als gij de tegenwoordigheid van geest hebt om dit niet te doen of te spartelen, zult gij niet zinken, zoolang gij maar zacht met de handen roeit, en zoo drijft gij voort, totdat gij wordt op genomen. De geschiedenis eener uitvinding, Bij den on langs overleden Franschen scheikundigen J. B. Du mas, kwam eens een vrouw diepbedroefd haar nood klagen. Zjj verhaalde hem, dat haar man, een schil der. zich niet meer om zijn kunst bekommerde en zich uitsluitend wijdde aan een hersenschim, nl. om lichtbeelden op blanke koperen platen op te vangen en vastheid te geven. De anders zoo ver standige en nauwgezette man verkocht al zijn huis raad om zich toestellen aan te schaffen, die hij meende noodig te hebben. Mijnheer Dumas, de beroemdste en geleerdste onder de scheikundigen, meende de vrouw zou zeker wel in staat zjjn om haren man het onmogelijke van zijn streven onder het oog te brengen. Dumas, die opmerkzaam geluisterd had, beloofde zijn best te zullen doen. Hij vroeg het adres en bracht den schilder een bezoek. Maar tegen de verwachting der vrouw stelde hij, nadat de man hem zijn denkbeelden uiteengezet had, zijn geld en zijn hulp ter beschikking voor het plan en Daguerre vond de daguerréotypie uit, die zulk een omwenteling in de kunst van portretteeren te weeg bracht. De bekende Engelsche geleerde John Lubbock, heeft op grond der proefnemingen, met een zwarten poedel genomen, de mogelijkheid bewezen, om, naar de methode die ten aanzien van de doofstommen door vele onderwijzers wordt toegepast, honden te leeren lezen. Hij zette het dier twee schotels voor, een met een kaart er op, bevattende het woord voedsel,«de andere met een blanco-kaart. Weldra leerde de hond de twee kaarten onderscheiden en kort daarna bracht hij de beschreven kaart aan zijn meester als hij om eten wilde vragen. Lubbock wierp nu de kaart met voedselonder een menigte andere en op zekeren morgen bracht het beest negen ma len achter elkander de goede kaart. Op dezelfde wijze leerde hij hem vragen om »uit« te gaan. En zoo meent hij dat, door langzame vermeerdering van 't getal kaarten met woorden, de poedel ten slotte alles per kaart zal vragen wat in een honden leven te pas komt. Een koppigechtpaar. In Ohio hadden een man en vrouw vóór vele jaren om eene kleinigheid woorden gehad en beiden zwoeren ze nooit meor met elkaar te zullen spreken. Tot vóór weinige weken hidden ze woord. Toen werd het stilzwijgen verbroken. De vrouw voelde n.l. haar einde naderen en na 25 jaren zwijgens riep ze haar man toe: Thomas, ik vrees dat ik sterven ga.« Hij ant woordde, er volgde een gesprek en eenige dagen later was de 60-jarige vi'ouw hersteld. Sedert minnekoozen de ouden als in de wittebroodsweken. Overigens zegt men, dat zij zeer goed leefden ge durende de geheele stomheidsperiode. Een Arneri- kaansch blad vermoedt zelfs dat ze juist door hun zwijgen zoo goed harmoniëerden. De zwarte rok, het veelal gehate plechtgewaad onzer heeren, zou kans hebben, althans wat de kleur betreft, wat nog de boste eigenschap is van zijne heerschappij ontzet te worden. De voorname Parijsche heeren beginnen zich, naar men bericht, in gekleurde, liefst donkerroode rokken te vertoonen, om niet meer in hun uiterlijk zoo veel op koffiehuisbedienden te gelijken. Op eene schutting werd met menie aldus »VFR- BODFN TOFCANC* aangekondigd. Dat een schil der* zich in de C voor de G vergist, gebeurt meer, maar hier kon hij blijkbaar geen vrede hebben met 1 do E, misschien wel omdat zij op een breeden voet leeft .Schilders' weten het anders, altijd wel.* Leidsche Ct. »Nu kinderen, waarom werd Mozes drie maanden lang door zijne moeder verborgen gehouden »Omdat ze bang was, dat ze hem zouden vac cineeren!* is het schuchter antwoord van een kleinen anti-revolutionair. De beroemdheden van Haarlem. Wijlen Prof. A. Simons bezong in een extemporé, op een Kosters- feest, den roem van Haarlem volgender wijze »In Haarlem is de roem; de Duitschers zijn maar ketteren Zij is de bakermat van roode en zwarte letteren; Haar olie is beroemd, en haar o p r e g t e krant Staaft steeds de vrijheid van het lieve Vader land Huismoederlijke gulheid en zuinigheid. »Komt kinderen, eet nu maar zooveel paaschbrood als je lustDan houdt je er 't volgend jaar niet meer van.* (Historisch.) Men deelt ons het volgende mede: In onze onvolprezen dagen van algemeen en kos teloos onderwijs doet men, wat spel-, taal- en schrijfkunst betreft, nog niet onder voor Bill Stumps in de Samuel Pickwick.* Hier mangeld* men, daar verhuurd en staid men paarde en rijtnige,* elders maakt men mussen op,« is reeds van ouden datum. Van »in elege groenten® en »ingelege snij- boone,* kan men zich dagelijks bedienenook »oud- yzer pondegoet en beene te koop,® »groffo en feiue steenkoole 65 cent de mut.« In eene steeg zijn »verse kipeien te koop,* benevens .zoutevis schuur- goet en klompe.» .Engelse smeer en poessteen, maken glad en glimmend, mitsgaders .molevet en kaggelzwarsel.® Hier houd men .oom en zalen,* toont geestdrift om binnen te halen, en »luzivers te koop,* afkeer om den naam van een lichtdra- gend vorst der duivelen te vermelden. »Zon dachs wort hier niet ver kochght,getuigt van voorbeel- deloozen Christenzin; van taalkunst niet zoozeer. Boven een herberg treft men aan Vanouds de leeuw werk,* en verder zijn er .jonge kornalie vo gels te koop van het laatste broeizel.* .Hierveild men zaage.* Op het Rapenburg is aan eene woning een bordje aangeslagen .Huis en tuin te koop*.... Toen ontbrak er onderaan: te huur, hetgeen er werd bijgeplakt. Maar nu kon het voegwoord of toch niet gemist worden. Nu leest men aan bei Ie zijden van het bordje, o onderwijs, in duidelijke 's Bosch, 21 April. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 95 stuks. De le kwal. gold van 0.74 tot 0.76, 2e kwal. van 0.72 tot ƒ0.74, 3e kwal. van ƒ0.70 tot 0.72 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug Terkocht. De prijs der boter was 1.20 a 1.30. t Gorinchem, 21 April. Bij een aanvoer van on geveer 450 stuks vee, was de handel heden weder vrij levendig. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 325; mindere qualiteit 180 a 250; dito vaarzen 160 a ƒ230. Melkkoeien 170 a 275. Vare koeien 160 a 210. Vaarzen 110 a 150. Pinken 60 a 100. Graskalveren a Nuchtere kalveren 8 a 14. Varken3, zware vette 46 a 48 ct. p. KG., minder zware 40 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.00 a 9.00 per stuk. De prijs dor goéboter was 1.10 a 1.26 per KG. der weiboter 0.90 a 1.04 per K.G. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. Tegen toezending van 3.15 per Postwissel, 65 blauwe Postzegels of Rembours 3.30 zenden wij franco door geheel Nederland een met de middelen en gebruiksaanwijzing, om de Wandluizen finaal en voor altijd uit te roeien. AdresVAN LEEUWEN Co., Zuiveraars van Gebouwen, Oude Hoopstraat 19, Amsterdam. de Wapens van HEUSDEN en ALTEN A.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3