BUITENLAND. BINNENLAND. te doen heeft met dierlijk, dan wel me plantaardig leven. Dat doet er trouwens ook weinig toe, want de planten- en dierenwereld reiken zelfs onder minder kleine schepselen elkaar broederlijk de hand. De bacteriën maken tegenwoordig sche ring en inslag uit in wetenschappelijke wer ken en geven de geleerden heel wat te doen. Wij voor ons gelooven dat uit de bestudee ring dezer stofdieren nieuw licht zal ontsto ken worden over vele vragen, waarop thans geen of geen voldoend antwoord kan gege ven worden. Met de cholera zijn we nu op weg, maar dan blijven nog mazelen, rood vonk, keelziekte, pokken,koorts, teringen wat niet al, waaromtrent we over het vanwaar in 't duister rondtasten. Worden die uit bacteriën geboren en door bacteriën over gedragen? We weten't nog niet, doch heb ben goeden moed en groot vertrouwen op de mannen der wetenschap. Zij gaan ruste loos voort de groote geheimen der natuur op te sporen en van hen verwachten we ook de oplossing dezer vragen, die met het wel en wee van mensch en dier in zoo nauw verband staan. Eon origineelo weddenschap, een zoogenaamde kracht proef,werd naar de Volks-Zeitnng meldt, dezer dagen te Berlijn aangegaan en gewonnen. In een club van jeugdige kooplieden, waarvan er twee tot een bekende Tnrnvereeuiging behoorden en die bij hun vrienden als bijzonder sterk bekend staan, had men, nadat de gewone toeren waren afgespeeld, willon uitmaken wie van beiden het sterkst was. Nadat het bedrag der weddenschap was vastgesteld, kwam men overeen, dat de- proef bostaan zon in het dragen van oen haring aan den puut dor staart en met uitgestrekte arm van de vroegere Hellésche tot do Oranjeburgerpoort dooi de geheele Frederiksstraat, een afstand van 3600 meter, zonder uit te rusten of van vinger te ver wisselen. Ouder groote vroolijkheid werd de wed denschap aaugogaau en des nachts te 12 uur, om stoornis te vermijdon, de tocht aanvaard. Hoe belachelijk zulk eeu krachtproef moge schij nen, 't is oen feit, dat slechts eeu der beide ijzer- sterke jongelingen het stuk volbracht, terwijl de aodere reeds halverwege ziju haring in de goot wierp en zich overwonnen verklaarde. Ook de winner verzekert, dat hij liever de zwaarst mogelijke taak volbracht, dan zich nog eenmaal aan zulk een haring-promenade te wagen. Hugo Schenk en Schlossarek zijn in de gevan genis te Weenen geëxecuteerd. Zij brachten don avond en nacht te voren door met het schrijven van brieveu, mot afscheid te nemen van hun bloed verwanten ou mot gesprekken met den geestelijke. Schlossarek liet nog een poging bij den Keizer doen om gratie te bekomen, doch te vergeefs. Hij had diep berouw. Schenk had geen geestelijke ge vraagd, maar ontving den pastoor zeer vriendelijk, biechtte, toonde berouw en erkende dat hij den dood had verdiend. Gisterenmorgen te 7 uren had de voltrekking van 't doodvonnis plaats. Er waren ongeveer 120 personen bij tegenwoordig. Schlossarek werd het eerst ter dood gebracht. Op 't schavot sprak hij: sGod vergeve mij mijn zonden Ook gij, mijne heeren, vergeeft mij al mijn misdaden vloekt mij niet, gij Christenen, vloekt mij niet om mijn zon den, Amen!* Daarna werd hem de strop aange legd en na 8 a 9 minuten was hij dood. Toen kwam Scheuk, die eerst tot den priester, daarna tot den scherprechter het verzoek richtte »Groet als 't u bli ft, miju vrouw! Mot een glimlach op 't gelaat ging hij den dood tegemoet, die 3 minu- teu nadat hij was opgehangen was ingetreden. De lijken bleven een uur hangen. Door oneindig groot naar nulde wiskunstenaar weet daartoe te komen, maar de oorlogsgod ook: Krnpp, te Essen, de kanonnenkoning, heeft over toen bijna niemand, die niet dadelijk een revolver bij de band gehad zou hebben Mijn vader was door Thomas op de grievendste wijze beleedigd geworden... mijn broeder bad hem de deur gewezen, had de hand aan hem geslagen Hij werd gewond niet ern stig, God dankmaar hij werd gewond. Men trachtte de geheele treurige geschiedenis zoo goed mogelijk dood te zwijgenslechts enkele zeer ver trouwde bekenden. Leiand onder anderen, kregen er kennis van. Thomas Landsdale genas van zijn wondmet zijne omstandigheden ging het al slechter en slechter: zijne vrouw sleepte hem mede; en toch wilde hij niet doen wat wij allen met.recht van hem verlangden; toch wilde hij niet van die vrouw schei den. Mijn vader stierf, zonder hem weder gezien, zonder hem vergeven te hebben. Thomas wendde zich daarop tot mij. Wat kon ik doen? Ik kon mijn overleden vader geen ongelijk geven. Hij had geen ongelijk gehad.En daarna hoorde ik geruimen tijd nie.ls meer van Thomas Landsdale, totdat gij mij nu vijfjaar geleden voor het eerst weder tijding van hem bracht. Dat is de geschiedenis van mijn broeder!* (Wordt vervolgd.) gepantserde schepen en gepantserde torens, die zoo verbazende sommen aan schatkisten gekost hebben, het doodvonnis uitgesproken. In de Werkplaats van genoemden industriëel is n.l. een uitvinding gedaan, die, naar Krupp's be weren, voortreffelijk mag worden genoemd. Een nieuw uitgevonden projectiel doorboort in eens de dikste pantserbuid, die voor een oorlogschip kan worden gebezigd. Raakt het projectiel den scheeps wand, dan is het schip verloren en gaat te gronde. Van afschampen geen gevaar; als 't raakt gaat j het er door. Het projectiel heeft den vorm van een suiker brood, maar is veel grooter. De punt is van blik of papier-maché en dient slechts om den weerstand der lucht te verminderen. Zoodra het projectiel in aanraking komt met de pautserhuid, wordt die punt verbrijzeld en de platte kop doorboort de dikste pantserplaat zelfs; indien de wand in schuine richting wordt getroffen, doet het geknotte projec tiel toch vernielende werking. Ook benedon de wa terlijn wijkt het niet af van zijn richting. Wordt dergelijk projectiel geworpen, bijvoorbeeld op den gepantserden toren aan boord van een mo nitor of van eeu gedetacheerd fort, dan is de werking even vernielend. De proeven, er rnede genomen, moeten hebben bewezen dat de geknotte kogel alle bruikbare pantsers doorboort. Arme millioenen, die weggeworpen zjjn; maar zalige toekomst toch ook Te Bucharest is een aldaar nieuw gebouwd circus afgebrand. Verleden Zondag werd de eerste voor stelling gegeven, die door eene talrijke menigte werd bijgewoond. Kort na het begin der voorstelling bemerkte men, dat aan het dak brand was ontstaan, die door den feilen wind snel in omvang toenam. Onder het publiek ontstond groote verwarring, die door het uitgaan der lampen vermeerderde. In het gedrang bij de uitgaugen zijn, voor zoover men kan nagaan, vijf personen om het leven gekomen en een groot aantal gewond. Werkstakingen overal. Te Brussel is er een onder de huurkoetsiers te Berlijn dreigt een groote werkstaking onder de schrijnwerkers (er zijn daar 12 a 13,000) en te Hanover ook. Voorts werden Zondag in de Duitscho hoofdstad door verscheidene handswerklieden metselaars, timmerlieden, naaima chinemakers en schilders, vergaderingen gehouden, in verband met de loonquaestie. De politie vond termen om de beide laatstgenoemde bijeenkomsten op te heffen. Adverteeren is tegenwoordig de hefboom om flink zaken te kunnen doen. In Zurich schijnt men dit goed te begrijpen. Daar althans heeft men bierglazen in gebruik genomen, waarop advertentiön ingeslepen zijn. De bierhuizen kunnen die gratis bekomen en maken er gaarne gebruik van. De eerste Belgische vrouwelijke dokter, mej. Isa van Diest, is dezer dagen te Leuven gepromoveerd in de genees-, heel- en verloskunde. Zij had reeds aan do hoogeschool te Bern het doktersdiploma in die wetenschappen verworven. Te Brussel was een verificateur der douanen "bezig een pak te onderzoeken, verzonden uit Neu- renburg. Het pak bevatte poppen. Onderweg was eehter een dezer poppen gebroken en men bemerkte daardoor, dat deze opgevuld waren met zeer fijne Turksche tabak. Al de poppen zijn benaderd. Zij bevatten, naar het schijnt, 40 kilo's tabak. In verband met de aanstaande feesten der Leu- vensche »Alma mater* wordt gemeld: dat 1200 personen zullen deelnemen aan den historischen stoetdat voor de cavalcade reeds meer dan fr. 80,000 bijeen is en dat aan het feestmaal 800 gasten zullen deelnemen. Uit Colchester woidt nader bericht, dat bijna alle huizen zijn beschadigd door het omslaan van schoorsteenen. Een huis stortte in. Ook te Londen word do aardbevingschok gevoeld, in het Strand zelfs zoo, dat sommige personen uit hun huizen vluchtten. Het plan bestaat te Esher een gedenkteeken in de kerk op te richten ter herinnering aan den hertog van Albany. Het vermogen van den Amerikaanschen spoor wegkoning Vanderbilt werd op 1 Januari van dit jaar op 200 millioen dollars geschat. Men heeft berekend dat de schat van dezen aarts- millionair elk uur met 1200 dollar aangroeit. Uit Ma^ou wordt bericht, dat de wijnbergen door den harden vorst verschrikkelijk hebben ge leden men schat de schade op verscheidene mil lioenen francs. Te Athene i3 een telegram van den heer Schlie- mann ontvangen, luidende als volgt: Wij hebben het geheele bovenste gedeelte van de Akropolis van Tiryuthi gevonden, bestaande uit een zeer oud, bij zonder groot paleis. De geheele, uit kalk vervaar digde vloer bestaat nog, alsmede een gedeelte van alle muren, die, wat het boveneinde betreft, uit ruwe steenen vervaardigd zijn. Al de in het pa leis gevonden vaten en beelden gelijken op die der Myceniërs. Ook bestaan nog de uit kalksteen ver vaardigde grondvesten van zeer vele zuilen en een kapiteel (uit tufsteen) van den alleroudsten Dori- schen stijl, alsmede een dierenriem, versierd op de wijze der porfyren dierenriemon te Mycene. Be wonderenswaardig is de versiering van deu dieren riem bij wijze van mozaïek uit honderden blauwe verglaasde steentjes samengesteld. t WAALWIJK, 22 April. Heden middag werd op de zaal Musis van den heer Gerris, eene vergadering gehouden van onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk. Wegens afwezigheid van den Arrondissementsschoolopziener werd de vergadering geleid door den heer Van der Sluis. Deze opende ze met een woord van welkom aan de vele opgekomenen. Daarna werden de volgende punten ingeleid Loodsmannen bij de ontdekkingsreizen* door den heer Mollenberg, „de Nuttige Handwerken in de school* door den heer Treffers, „de begin selen van de Kennis der Natuur* door den heer Vos. De discussiën vooral over 't laatste punt waren zeer levendig, zoodat dit dan ook aangehouden is tot de volgende vergadering. Ten slotte werd bij stemming bepaald dat de laatste vergadering de feestvergidering zal zijn. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, heeft in hare vergadering van 18 April jl., op het herhaald verzoek van onze kamer van koophandel, om hare pogingen tot het verkrijgen van eene schutsluis aau de haven alhier, te on dersteunen, besloten, die ondersteuning te verlee- nen, wanneer aan de uitvoering van dit werk geen bezwaren van technischen aard verbonden zijn. Dat de kamer van koophandel van de grootste handelstad van ons land onze kamer steunt in deze belangrijke aangelegenheid, is zeker een ver blijdend feit voor onze handellievende gemeente, en vergroot ongetwijfeld de kans, die er bestaat, om het gewenschte doel te bereiken. E. v. h Z. t DUSSEN, 21 April. Reeds sedert geruimen tijd was er sprake van de twee windwatermo lens, die het waterschap het Noorderveld onder deze gemeente bemalen, door een stoomgemaal te doen vervangen. Nadat een dier molens in Jan. j.l. was afgebrand, werd de zaak op nieuw levendig en in eene vergadering van ingelanden, verleden week gehouden, werd met 37 van de 63 vertegenwoordigde leden tot de oprichting eener machine besloten. Tot het bouwen bij publieke aanbesteding werd met 32 tegen 31 stemmen besloten. De minder heid was voor onderhandsche aanbesteding. t BOMMELERWAARD, 24 April. Tijdens het afbreken van het oude en het stichten van een nieuw schoolgebouw te Dreumel zal aldaar wor- den schoolgehouden in een daartoe expresselijk op flinke wijze ingericht hulplokaal. Dit feit verdient vooral loffelijke vermelding als gunstig afstekend voorbeeld bij andere plaatsen, alwaar men, om kosten te jbesparen, der lieve jeugd, in dergelijke omstandigheden, wel eens „groote vacantie* pleegt te geven. t BEZOOIJEN, 21 April. Zekere D. B. is heden morgen alhier opgebracht wegens dronkenschap. Naar het gerucht gaat, kwam 's morgens zijne vrouw bij den burgemeester klagen, dat hij haar geslagen en al haar kleederen verbrand had. Gis teren avond heeft hij, naar men zegt, met mes sen gewapend langs de straat geloopen, zeker met geene goede bedoeling. Als een bewijs dat voornoemde D. B. weinig ouderliefde bij zijne kin deren heeft opgewekt, dienen de woorden van zijn 12-jarigen zoon, toen de veldwachter hem naar het huis van arrest gebracht had„'k Ben blij, dat hij er in zit.* BRAKEL, 21 April. Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzer aan de openb. school benoemd de heer D. A. Kuijntjes te Dubbeldam. t GORINCHEM. De uitvoering der zangver- eeniging onder directie van den heer A. Scheffers alhier, ten voordeele van armen en kerk gegeven mag gelukkig geslaagd heeten. Bij de voldoening van de talrijke hoorders een genotvollen avond bezorgd te hebben, smaakten de zangers het ge noegen aan kerk- en armbestuur eene netto op brengst van 165.2D/2 te kunnen overhandigen, tWOUDRICHEM. De elftteelt voor dit jaar haar laatste tijdperk reeds doorloopende, heeft voor deze gemeente niet aan de verwachting beantwoord welke men er van koesterde. Men kan ze wel niet geheel als mislukt be schouwen, doch bij andere jaren vergeleken, heeft ze nu weinig voordeelen opgeleverd. De vangst op de rivier voor deze plaats beteekende niets, aHeen voor Hardingsveld ging het gedurende enkele dagen vrij wel, doch in plaats van toe te nemen, gedurende den teelttijd, werd de vangst al spoedig ongunstiger. De prijs is van 1 tot 1.20 per stuk. De wijziging van de drankwet, waarbij de ge combineerde neringen nog één jaar worden in stand gehouden (tot 1 Mei 1885) is Maandag ook door de Eerste Kamer aangenomen en kan dus nu geacht worden wet te zijn, daar de Ko ninklijke bekrachtiging niet twijfelachtig is. Wij herinneren dat de gelegenheid, om de oude koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a.s. wordt gesloten. De miliciens der infanterie van de lichting 1883, die niet door het lot zijn aangewezen voor het blijvend gedeelte, zullen den 30en dezer met groot verlof huiswaarts vertrekken. Aan de „Indépendance Beige* wordt uit Ant werpen, en aan de „Times* uit Brussel gemeld, dat kort vóór haar vertrek uit Amsterdam de Transvaal-Deputatie het doel harer reis naar Ne derland bereikt en eene leening van 15 millioen gulden gesloten zou hebben. Omtrent de viering van het honderdjarig be staan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het hoofdbestuur eenige voorloopige plannen gemaakt, waarvan wij hier het volgende mede- deelen Op den avond van den dag der algemeene ver gadering, Dinsdag 12 Augustus, te Amsterdam, zal in het Paleis voor Volksvlijt een zanguitvoe ring plaats hebben, waarbij een feestcantate, ge componeerd door don heer Daniël de Lange, en Mendelssohn's „Lobgesang* ten gehoore zullen worden gebracht, terwijl na afloop daarvan een concert in den aangrenzenden tuin aanleiding kan geven tot gezellig samenblijven. Woensdag 13 Augustus, omstreeks het middag uur, zal de algemeene voorzitter in een der zalen van Artis een feestrede uitspreken, gevolgd door een uitvoering o. a. van Benoit's kindercantate „De wereld in,* te zingen door leerlingen van openbare scholen. Tot besluit eindelijk van de feestviering zal dienzelfden dag in het gebouw Stroucken een ge meenschappelijke maaltijd van afgevaardigden ge houden worden. Het departement Amsterdam is voornemens op Maandag 11 Augustus de afgevaardigden in eeu feestelijke bijeenkomst te ontvangen. N. v. d. 1). De „Barents-Vereeniging* hoopt in Juni haar schoener opnieuw naar hst Noorden te zenden, om daar het geduldig, moedig onderzoek der Poolzeeën voort te zetten en tevens de school van zeeman schap en zeemansgeest waarin De Ruiters en Nelsons in de IJszee geoefend werden open te houden voor onze marine. De Vereeniging moet haar taak opgeven indien ze niet den steun blijft ondervinden van ons volk. Wij blijven ernstig overtuigd, dat de tochten van de „Barents* tot eer van het vaderland strekken, zeevaart en weten schap dienen en bijdragen om den geest van on versaagdheid, van ondernemingszucht en zelfverloo chening te kweeken, welke onontbeerlijk is voor den bloei van ons land en zijne verdediging. Wij doen daarom een beroep op onze landge- nooten, om het bestuur der „Barents-Vereeniging* den noodigen steun te geven. Men wordt verzocht zijn giften of belofte daartoe te zenden aan den heer J. Fred. Schutte, Heeren gracht bij de Bergstraat, 127 te Amsterdam. Door den heer P. Hoogendijk Ez., onlangs te^ Ouderkerk aan den IJsel overleden, is aan de-- diaconie-armen gelegateerd ƒ2000, vrij van rech ten en kosten. Met de werkzaamheden aan het établissement „Feijenoord* is het tegenwoordig druk. In de laatste weken zijn weder een aantal werklieden aangenomen. Door het Rijks-proefstation te Wageningeir werden in 1883 1053 onderzoekingen gedaan,, waaronder 304 monsters zaden, 359 meststoffem en 251 voedermiddelen. De inkomsten bedroegeiu ƒ4871.35, tegen ƒ4733.78 in 1882 en ƒ4070.021 in 1881. Te Heerenveen hebben een aantal ingezetenen zich vereenigd om geen geld meer te geven aan de talrijke straatmuzikanten, maar in de plaats daarvan een fonds te vormen, waaruit men de onkosten van 2 of 3 goede muziek-uitvoeringeii per jaar zou kunnen bestrijden. Sedert Zaterdag 19 tot Dinsdag 22 April", zijn aan de vischmarkt te Gorinchera afgeslagen 52 zalmen van 12 tot 38 halve kilo's; prijs per

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2