M. I. Rooij akkers, HUIS VAN VERTROUWEN. L. L. van Heffen van der Veegen, P. H. van Baasbank. t&mmsam Petroleumhandel, Notaris. voor GEBOUWEN en ROERENDE GOEDEREN, in alle stijlen. BURGERLIJKE STAND. 315de Staatsloterij. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. b n MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Tabak, Sigaren,Koffie enThee, Hijst en Hijstemeel, Eau d'Anyers. Wijltsche Poort te Heusden. I)e ondergetee- kende geeft bij deze kennis, dat zijn Kan toor is gevestigd in het huis, vroeger bewoond door wijlen Notaris GE RL ACH. Opgericht in de jaren 1811 en 1867, de Heer H. J. VAN EGGELEN, Hoogensteenweg, B 41 'sHertogenbosch. half kilo f 0.81 tot f 0.94 en 502 elften, van j zijn geregelden gang gaan, alleen 't wekelijksch 1 0.40 tot 1.47 per stuk. j bezoek kon Donderdag geen plaats hebben. Sedert de invoering der drankwet is te Leeuw- j arden het aantal kroegen en drankwinkels met i 1 het aanzienlijk getal van 111 verminderd. De „N. R. Ct." verneemt, dat het met Frank rijk gesloten handelstractaat 10 artikelen bevat, en dat het laatste artikel den duur van het trac- taat stelt op een jaar, telkens met een jaar te verlengen, als liet niet is opgezegd. Tegelijk met dit traetaat zijn tusschen de Ne- derlandsche en Fransche regeering verklaringen gewisseld omtrent de overeenstemming tusschen Nederland en Frankrijk betreffende consulaire rechtspraak, kunsteigendom en fabriekmerken ver kregen. Deze verklaringen treden in van den dag der ratificatie van het handelstractaat af, en wor den voor den tijd van 10 jaar aangegaan. Kaar de Z\v. Ct." verneemt, is bij het afne men der kerklagen tegen het gewelf in het zuid oostelijk schip der Groote kerk te Zwolle eene fraaie muurschildering ontdekt. Voor het oogen- blik moet er echter geen uitzicht bestaan, dat er vooreerst aan eene verdere ontblooting en her- stelliug dezer fresco's kan gedacht worden. Daar voor vordert de herstelling van het geheele ge bouw overigens reeds te veel geld en te veel tijd. Het post- en telegraafkantoor te Ierseke, welks directeur gedurende de drukke wintermaanden dezen winter voor het eerst door een tweeden beambte werd bijgestaan, zal voortaan weder door één persoon be diend worden. De diensturen zullen weder als vroe ger zijn: op werkdagen van 7x/211, van 21/24 en van 58 en op Zon-en feestdagen van 811 uren. Tegelijk met den oesterhandel neemt het post- en telegraafverkeer steeds toe, ew hierbij doet zich het verschijnsel voor, dat elk jaar vroeger en later ver zonden wordt dan het vorige. Gedurende enkele zo mermaanden moet echter de verzending wel stil staan, wijl de groote warmte de oesters tot bederf zou doen overgaan. Tegen Sept. a.s. is volop drukte te verwachten, omdat alle krachten moeten worden ingespannen ten einde de hooge pachtsommen te doen rendeeren, en omdat meer en meer de handel en de verzending in veler handen komt. Hoewel enkelen misschien zul len ondervinden op een steenrots te hebben gezaaid, mag toch, volgens het gevoelen van deskundigen, in het algemeen genomen, eene goede rente verwacht worden. De handel in gekalkte pannen en kleine oes ters enz. doet hierbij weinig ter zake, als maar het totaal der leverbare oesters uit Ierseke, Bergen-op- Zoom enz., berekend tegen ƒ50 per duizend,genoeg kapitaal vertegenwoordigt voor pachtsom en arbeids loon. De jaren 1887 en volgende zullen eerst ge legenheid geven tot retrospectieve beschouwingen 1885 en 1886 zijn nog slechts zaaijaren van de nieuwe pacht. In de Vinkenstraat te Amsterdam is een vrouw bij het uithangen van waschgoed, ten gevolge van het breken der droogrekken, uit een derde ver dieping op een binnenplaats gevallen. Zij bezweek weinige oogenblikken daarna. De boerenhofstede ^Ooienberg" in de Zijpe is geheel afgebrand. Een 20-jarige zoon van den eige naar, den heer Paar!berg, heeft zich met een koe aan het touw door een instortenden vleugel van het rieten dak heengeworsteld. Met zijn in vlam staande kleederen is hij daarop terstond in het water gesprongen. Toch zijn zijn gelaat, handen en knieën ernstig verschroeid. Zeven koeien, acht kalveren en een stier zijn levend in den vuurpoel omgekomen. Vele gouden en zilvereu kostbaarheden zijn verloren. Woning en inboedel, ook het vee, waren verzekerd. Te Nieuwe Niedorp heeft een laaghartige op den akker van een landbouwer, die met erwten bezaaid was, rood en wit mosterdzaad gestrooid. Wanneer men weet, dat van mosterdzaad ook op het best beploegde en bewerkte land nog na ver scheidene jaren telkens weer opslag voorkomt, valt het gemakkelijk te begrijpen, dat niet alleen van dit jaar de erwten van bedoelden akker ge deeltelijk vernietigd zijn, maar het land ook niet weinig in waarde verminderd is. Van dit geval is proces-verbaal opgemaakt en de justitie doet on derzoek. Men veronderstelt, dat de landbouwer het slachtoffer is geworden eener wraakoefening. Een brand, die Woensdagnacht in het Blinden instituut te Amsterdam ontstond, heeft zich be paald tot een turfzolder, waar zelfs de voorraad turf ongeschonden is gebleven en alleen 't hout werk nogal geleden heeft. Door den directeur en de leeraars was met het verdere personeel gezorgd voor de veiligheid der kinderen, die allen op de eetzaal vereenigd werden, maar reeds te één uur weder gerust lagen te slapen. Het onderwijs blijft De dynamiet-patronen, veertig in getal, die te Delftshaven in beslag zijn genomen, werden gevon den bij een reizend koopman in lorren en been- daren, die ze ,/in commissie" had van een slaap steehoudster in de Peperstraat te Rotterdam. De patronen hadden behoord tot de nalatenschap van een zeeman, die daar overleden is. De koopman wist niet wat zich in de hulzen bevond en vol gens de „N. R. Ct." moet nog uitgemaakt worden of het werkelijk dynamiet is dan wel de eene of andere verfstof. In de vorige week stond voor de rechtbank te Winschoten terecht een landbouwer uit Blijham, die, iu zijn ijver om op zijne boerderij alles pre cies op de klok te zien geregeld, zoover ging om, ais zijne vrouwelijke dienstboden enkele minuten over het daartoe bepaalde uur (4 uur 's morgen*) opstonden, ze met de zweep uit bed te halen. Bij vonnis van 18 dezer veroordeelde de recht bank dezen ordelievenden boer wegens mishande ling tot 8 dagen celstraf. Maandagavond ten omstreeks half acht ure brak te Amsterdam, in het logement 7/De Vergulde Kroon" in de Pieter Jacobstaat, een hevige brand uit. Op de eerste verdieping ontstaan, breidde hij zich weldra ook over de twee daarboven gelegen verdiepingen uit, zoodat het benedengedeelte uit gezonderd, het gebouw één vuurmassa vertoonde. De vlammen woedden zoo fel, dat van omstreeks 40 bedden zoo goed als niets te redden was en ook de bagage van verscheidene logeergasten, welke deze op hunne kamers hadden achterge laten, vernield werd. Persoonlijke ongevallen had men niet te betreuren. Te Utrecht is het öjarig dochtertje van den werkman Vos op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Het kind wist bij een buurvrouw luci fers te bemachtigen en stak daarmede een papier in brand. De vlam van het papier vatte het boeze laartje van de kleine, die schreiend naar buiten liep. Toen men haar ter hulp kwam was het kind reeds met brandwonden aan het gezicht overdekt. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd inge roepen, is het kind eenige uren daarna bezweken. Te Rotterdam is een 68 jarig man van de trap zijner woning gevallen en in bewusteloozen toestand naar het stedelijk ziekenhuis overge bracht. In de Willemstraat te Amsterdam is een jongen van 12 jaar door een kar met stee- nen overredenhij kreeg de wielen over de borst en werd voor dood opgenomen. In den Hout- rakpolder is een boerderij afgebrand. Negen paar den, 3 koeien, een stier, een kalf, een varken en tal van kippen en kalkoenen kwamen in de vlammen om. Op den lichter van de Drent,- sche stoombootmaatschappij aan de De Eüyter- kade te Amsterdam is een portefeuille ontvreemd, inhoudende aan Nederl. bankpapier ongeveer f 1000, zonder dat tot dusverre de dader is ontdekt kunnen worden. Iu den nacht van 15 dezer is de soldaat van D., van het 7e regi ment infanterie, te Amsterdam in garnizoen, naar het ziekenhuis overgebracht met een belangrijke hoofdwonde, die hem door een burger zou zijn toegebracht. De man is in het militair hospitaal overleden. De justitie doet onderzoek. f Werkendam, van 31 Maart tot 22 April. Gehuwd: C. Blok en M. v. Merkom. Geboren: Dirk Floras, z. v. C. Damen en T. A. v. d. Schuit; Floras, z. v. C. de Koter en G. M. v. d. Schuit Dirkje, d. v. F. Kramer en C. Vos; Nicolaas Bastiaan Lammert, z. v. A. P.Tase- laar en L. D. v. d. Wiel. Overleden: G. Potters, 7 m.C. A. G. v. d. Heuvel, 15 m. KERKNIEUWS. naar Woerden, J. G. de Hoest te Barneveld Amsterdam, N. N. de Gaay Fortman te Vlissin- gen Ouderkerk aan de IJsel, M. J. Bouman Hz. te Leerbroek en Middelkoop Sint-Anthouiepolder, J. v. d. Kieboom te Buren Hem, J. Prins te Waalwijk. Oud-Vossemeer, P. Segboer te Hoogvliet; Vorch- ten, A. W. L. Planten te Geestereu. voor Vreeswijk, F. H. Herfkens te Reenon Hau- lerwijk, Beijer te IJselmnideuLeeuwarden, L. J. v. Apeldoorn teEuter; Rijnsaterwoude (cl. Leiden), G. Ringnalda te Oldebroek Gramsbergen, J. W. Margadant te Oudewater, te Amsterdam (vac. Strieker), J. J. A. Ploos van Amstel te ReitsumJ. J. C. van Tooreuen- bergen to Veenendaal; G. Vlug te Nijkerk. Prijs van 1500: Nos. 3122 en 7495; ƒ1000: Nos. 3327 en 8815. 2e klasse. Trekking van 28 April. Prijs van ƒ20,000: no. 15464; ƒ5000: no. 5463 200 no. 5831 en 19490 f 100 nos. 3858, 6501, 12893, 16887, 18446 en 19536. 2e Klasse. Trekking van 24 April. Prijs van 400y no. 13496. Sommige landbouwers te Zevenhuizen hebben hun vee weer uit de weide naar de stallen gebracht, omdat het schrale weder en de nachtvorsten het gras iu zijn groei tegenhouden, dat bovendien door het vee, 't welk ongesteld begiut te worden, wordt vertrapt. De volgende mededeeling wordt aan het »N. v. d. D.« ter waarschuwing toegezonden: Bij den landbouwer J. van Giffen, te Uden, stierven Zaturdag morgen plotseling vier koeien na elkander, terwijl een stier en een hokkeling gelijke ziekte- ver.-chijnselen als de gestorvene vertoonden. Uit het onderzoek van den rijksveearts Miugels te Osch bleek, dat deze koeien gestorven waren ten gevolge van taxus-vergiftiging. De boer had zijn vee gestrooid met het snoeisel van eene taxus-heg. Bij velen schijnt het nog onbekend te zijn, dat taxus bocoatta ee.i zeer snelwerkend vergif is voor herkauwende dieren. Van den landbouwer C. Sweep, te Steenbergen, zijn zeveu runderen, als verdacht vau longziekte, onteigend en afgemaakt. De »Prov. N.-Br. Crt.« deelt het navolgende mede Liefdesbrieven. Een jonkman uit Almkerk was verliefd op een schoone, die te ver woonde, om haar zijn liefde anders dan schriftelijk te betuigen. Er werd iemand gevonden die den eersten brief zou bezorgen, maar de schoone wilde van de liefde niets weten. De boodschapper ontdekte hierin echter een middel dat rente kon opleveren. Hij schreef dus een antwoord met zijn linkerhand, wel geen net damesschrift, maar het bedrog werd niet opgemerkt, de zoete woordjes ver blindden den jonkman, die telkens een goede fooi gaf. Zoo schreef o. a. de pseudo-schoone»o geliefdewat een geluk voor ons, dat wij zulk een trouwm bode hebben. Geef hem toch eens een oude broek, of een paar kwartjes. Ik heb zulks ook al gedaan. Ging hij ons ge heim verklappeu, wie weet hoe wreed wij voor altijd gescheiden werden.Natuurlijk dat de brieven, door den jonkman geschreven, werden opeugemaakt en beantwoord door den bode. Lang ging het goed, maar eindelijk werden de eischen te hoog, en nu zit de bode te rusten in de gevangenis te 's Bosch. Een jong Frausch soldaat deserteerde. Acht da gen later ontving de kolonel van zijn regement 't volgende briefje: Wezenlijk, 't soldatenbaantje beviel me niemen dal. Ik houd er van om het maar dadelijk te zeg gen. Ik zend u hierbij mijn goed terug. U tevens meldende, dat ge niet meer op me behoeft te re kenen. Uw vriend, D. Volgens de uitkomsten der onderzoekingen van den Franschen geleerde Pauchon, omtrent de gren zen van 't mensehelijk gehoor, maakt de hoogste hoorbare toon 72,000 trillingen in een seconde. Als de hooge toon niet meer hoorbaar is voor menscheu, dan kan hij toch nog een gasvlam bewegen. Echtgenoot. (Wegens late thuiskomst op een bedsermoen onthaald)De preek is ditmaal nog al lang, weetje wat, schrijft het maar op dit pa pier dan kan ik 't morgen op mijn gemak eens nazien. In een dorpje van Duitsehland is een kennisge ving van den volgenden inhoud aan het kerkgebouw aangeplakt »Op dit kerkhof kan niemand meer worden be graven, behalve wie in de parochie leeftdiegenen, die wenschen begraven te worden, behooren zich deswege te wenden tot den schoolmeester.» Het reinigen der tanden. Men losse 20 gram boi'ax in 3 4 liter heet water op, voege er een thee lepel karapfer-spiritus bij en doe het mengsel in een goed gesloten fleschvervolgens horstele men er de tanden mede. Ook is dit als wasehmiddel voor het gelaat aan te bevelen. Prof. Liicke, de directeur van de chirurgische kliniek te Straatsburg, verklaart, dat de oorzaak van de toenemende krombeenigheid bij jonge kin deren hoofdzakelijk moet worden gezocht in het gebruik van elastieke banden die van de enkeltjes om de beentjes worden gewonden en dan aan de corsetten of lijfjes worden vastgemaakt. Het ge volg daarvan is een verkeerde drukking op de en kels bij het loopen, waardoor zich de beentjes by de knieën binnenwaarts buigen. Hij beveelt der halve het gebruik van wollen of geweven banden voor het vasthechten van de kousjes der kleinen aan. f Waalwijk, 25 April. Vee. Veel Aanvoer, weinig handel. Boter. Aangevoerd 741 K.G. van 1.01 a 1.12 per K.G. f Dussen, 24 April. Aangevoerd 241 K.G. Prijs der boter 1.02 tot f 1.16. Hartelijk dank voor de talrijke blijken van deelneming in het verlies mijner onvergetelijke moeder. J. C. VAN BERGEIJK. Hartelijk dank voor de groote belangstelling, onder vonden bij mijne benoeming tot Notaris. Heusden, 24 April 1884. YOER- EN KOOKERWTEN, KRUIDENIERSWAREN, Slijterij van GEDISTELEERÜ en LIKEUREN, Alles in het groot en klein verkrijgbaar bij ii bij ONDERLINGE WAARBORG on TEGEN VASTE PREMIE. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL 2,000,000.—. Correspondent van genoemde .Maatschappij voor Heusden en Omstreken: Secretaris der Gemeente HEUSDEN, bij vvien aangiften tot deelneming worden aangenomen en nadere inlichtingen te bekomen zijn. DE DIRECTIE. VAN Plannen en uitvoerige teekeningen op aanvrage verkrijgbaar Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Bedankt Drietal Prijzen van 100 en daar boven 2e Klasse. Trekking van 22 April. Sr 8» MeeuwenApril 1884. IMlvaullaasliaÉ, Volledige Ameublementen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3