BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Als detailmarkt is het Columbia-gebouw geheel mislukt. In '70 heeft men ze in een vischmarkt herschapen, doch ook als zoodanig sleepte ze een kwijnend leven voort, totdat twee jaren later, nadat de stichtster haar aan de stad present had gegeven en op haar kosten een spoorweg er heen liet leggen, de tijd van bloei een aanvang nam. Met de groote visschersplaatsen Harwich, Yar mouth enz. verbonden, ontvangt de C.-markt do visch direct uit zee en kan ze met goed gevolg concurreeren met Billingsgate, de oude markt aan den Theems. HEl'SDEN, 29 April. t Op 1 Mei a.s. wordt de kapitein G. II. Veer- i man van het le reg. infanterie, in garnizoen te Helder, bij het instructie-bataljon te Kampen over geplaatst, ter vervanging van den kapitein H. F. C. A. van der Plas, thans benoemd tot majoor prov. adjudant in Limburg. GENDEREN, 28 April. Gisteren nam de WelEerw. heer F. ten Hoor, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, na vooraf nog eenige lidmaten bevestigd te hebben, afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Mattheua 28 vers 20. Een talrijke opkomst zoo van bier als elders woonde deze plechtigheid bij. t DUSSEN, 28 April. D. d. R., een oppassend man van circa 60 jaar en arbeider van mej. C. v. d. K. alhier, was Zaterdag 1.1. op den dijk bezig met het verseharen van beesten, toen hij eensklaps ineen zakte en op de plaats dood bleef. t BOMMELERWAARD, 28 April. Zooals men weet, ziju verleden jaar aardwerken aange legd tot beteugeling voor zoover doenlijk van de overlaten te Rossum en te St. Andries. Naar men verneemt, is daarover door het pol derbestuur van Herwarden een adres gericht aan de Regeering, waarin adressant beweert, dat deze aardewerken of kaden tot een hooger peil en daaren boven veel sterker zijn aangelegd en mitsdien grootér weerstandsvermogen bezitten dan de Her- wardensche, weshalve er grond te over bestaat tot het vermoeden dat, bij eventueel hoogen wa terstand dezen voor, of, misschien beter uitge drukt dat dezen tengevolge van genen zullen bezwijken, waardoor voor de environs der beide aangrenzende provinciën groot gevaar en onbere kenbare schade zou kunnen ontstaan en te weeg gebracht worden. Daarom verzoekt adressant eerbiedig dat deswege een nauwgezet onderzoek worde ingesteld. Naar men thans wil weten, is door dit polder bestuur aan Gedep. Staten van Noordbrabant, de beleefde uitnoodiging gericht dit adres bij de regeering te ondersteunen. "VLIJMEN. Niettegenstaande het slechte weder der laatste dagen, zijn door den heer P. J. van Heesbeen, in bet begin dezer week, reeds rijpe aardbeziën uit de bakken zijner kweekeri-j, aan zijne afnemers verzonden. t VUREN. De elftvangst op de Waal begint men meer en meer als mislukt te beschouwen. Bij eiken trek bevinden zich gedurig al meer vinten in bet net, een zeker voorteeken zeggen de visschers, dat bet met de elft gedaan raakt. t Het aantal afgegeven vergunningen tot verkoop van sterkendrank bedraagt alhier, even als het vorige jaar, 16. Daarvan moeten 13 bet volle recht, zijnde f 25, betalen, terwijl een 3tal met het 3/4 gedeelte kan volstaan. Naar men verneemt, beeft de Minister van Jus titie, ten gevolge der klachten over de zooge naamde moord visscherij op de monden van den Rijn, de _Maas en andere rivieren, dezer dagen aan de amttnaren van het O. M. bij de kanton gerechten, binnen wier ressort de zalmvisscherij wordt uitgeoefend, gelast hem ten spoedigste een opgave te doen toekomen van bet aantal veroor deelingen wegens overtredingen van het Koninkl. besluit van 10 October 1871, houdende nadere regeling van de wijze van uitoefening der zalm- visseherij, sedert de inwerkingtreding van dat K. B. door hunne kantongerechten uitgesproken, ten einde daaruit de werking van dat K. B.^, te kun nen beoordeelen. Naar men verneemt beslaat bij de Regeering het plan eene Wet voor te stellen, om scheeps wrakken op de Zuiderzee en de Zeemondingeu op te ruimen onder dezelfde bepalingen als dat op de rivieren plaats heeft. Deze maatregel is eeR gevolg van een adres door de Vereeniging Schut- tevaêr aan de Regeering gezonden. Het potret van ons Prinsesje, door den Hon gaar Cadod, dat eenigen tijd bij den heer Couvée in den Haag tentoongesteld is geweest, bevindt zich thans in de kunstzaal van den heer Olden- zeel op de Blaak te Rotterdam. Dezer dagen overleed de soliedste man der Am- sterdamsche Beurs, namelijk de schoenpoetser Jan Iserief. Gedurende omstreeks 40 jaren heeft hij trouw en eetWjk. Viet schoeisel zijnet Beurs-abouné's van bet stof ontstaan, alvorens zijden Mimmon- tempel binnentraden, en in dien tijd menigeen bij de poging om bet andere //Stof" machtig te worden, zien vallen, hopeloos zien vallen, tot zelfs beneden zijn schoenenbak. Hij zelf bleef onder al de wisselvalligheden der fortuin, onder zonne schijn en onweersvlagen, dezelfde, weinig rijker, maar ook niet armer. Wie echter kon als hij met rechmatige fierheid uitroepen: ^Leelijke kwu- jougen (een concurrent-schoenpoetser), wat doe je hier; ik sta hier reeds meer dan 40 jaren en geen mensch, kijk, die dat van me zeggen kan En nu. Jan is niet meer, doch zijn ^zaak" ging gelukkig niet met hem mede: Emanuel Peper zal ze voor eigen rekening voortzetten. ^Langs den meer en meer gebruikelijken weg", als een man dus, die op de hoogte is van zijn tijd, verzocht hij den Beursbezoekers in eene circulaire om de gunst, door Jan genoten, en beloofde eene prompte en nette bediening. Moge ook hij bestand we zen tegen de verleiding en zich, evenals Jan, hou den aan zijn schoenenbak. Onlangs deelden wij mede, dat in Den Bosch een oude,vrouw was gestorven, die door niet minder dan zestien personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Een dergelijk geval heeft plaats ge had met betrekking tot den in het gasthuis te Breda overleden 65 jarigen J. Dane, die wel niet door 16, maar toch door zeven personen in der gelijk fonds was ingeschreven. Op den 13n dezer heeft Margje Meelis, 18 jaar oud, de woning harer ouders in de Van Meeke- renstraat te Rotterdam verlaten, om een paar da gen bij familiebetrekkingen te Hardingsveld te gaan doorbrengen. Zij heeft deze echter niet be zocht en is #ok niet naar huis teruggekeerd. Op sporing wordt daarom door den commissaris van politie 3e afdeeling te Rotterdam verzocht. Eenigen tijd geleden werd de 16-jarige zoon van een familie te Wagenberg bij Breda, die bij zijn oom te Antwerpen woonde, om het banket bakkersvak te leeren, vermist, nadat bij op een avond boodschappen was gaan doen. De knaap kwam niet terug en de familie bleef sedert in het onzekere verkeeren, tot nu deze week een brief aankomt uit Leuven, waarin de verloren zoon be richt, zich daar op te houden met een beer, dien hij te Antwerpen op een bewusten avond had ontmoet en met wien hij eerst naar Brussel, toen naar Lier en later naar Leuven was vertrokken. Verdere inlichtingen worden niet gegeven. De Belgische justitie, van deze zaak in kennis gesteld, moet den beer in quaestie en den knaap reeds op 't spoor zijn. In de Kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen op Oostburgergracht te Amsterdam is een persoon door eigen onvoorzichtigheid in een pot met kokende olie en vitriool gevallen en heeft daardoor zeer ernstige brandwonden bekomen. Aan het in aanbouw zijnde Centraalstation te Amsterdam is een opperman van een steiger ge vallen. Hij brak het linkerbeen. In een fa briek te Eindhoven is een 13-jarigen jongen door een drijfriem gegrepen en eenige malen rondge- sleurd. De knaap werd verpletterd. De wachter van post 36 bij Baam, op de lijn Amersfoort/Am sterdam van het Oosterspoor, is Vrijdagnacht door een goederentrein overreden en op de plaats dood gebleven. Hij laat een weduwe en vijf kinderen achter. Tusschen Roon en Poortugaal is een branderij afgebrand. De brand ontstond door het omvallen van een stallantaarn. Tusschen den bakker en den kwartiermeester van het stoomschip //Schiedam'' ontstond te Amsterdam twist. Laatst genoemde gaf zijn tegenstander met een sleen een zoo hevigen slag op het hoofd, dat hij in levens gevaarlijken toestand naar de boot werd gebracht. De dader is in handen der politi® overgeleverd. Te Uitgeest is een postbode, die van de in beweging zijnde stoomtram wilde springen, met zijn tasch blijven haken, waardoor hij onder de waggon raakte. De beide beenen werden hem af gereden. Zondag had het driejarig zoontje van den landbouwer W. te Eerde, gemeente Ambt Ommen, het ongeluk iu een put nabij de woning te vallen. Toen de ouders het bemerkten, was het kind reeds verdronken. In den nacht van Zondag op MaaRdag, is op de hofstede van den landbouwer A. Verburg te Langeruigeweide, een schuur afgebrand, waarbij een paard en drie kal veren zijn omgekomen. Vier schepen, elk met ongeveer 10,000 kilo dynamiet beladen, zijn van Lobith naar Maassluis vertrokken. De lading is bestemd naar Engeland. Men vermoedt, dat te Nieuw-Pekela een kindermoord is gepleegd. De justitie doet onderzoek. Te Amsterdam is een meisje van 2 jaar dat in een kinderstoel zat, in brand geraakt en heeft daarbij zulke wonden be komen dat het des nachts daaraan overleed. Te Terwolde bij Deventer, wordt sedert Zondag 13 dezer vermist de schoenmaker Gerrit Fransen. Men vreest, dat hij in den IJsel verdronken is. - Engelands hoofdstad gewone zaken maar op zulk een schoon gewrocht der bouwkunst als daar in 't raidden der ellendige buurt van Shoreditch oprijst, daarop is wel niemand voorbereid. De oorsprong dezer Columbia- markt is deze Voor eenige jaren vaardigde de Lord-Major Sir Richard Mayne een ver ordening uit, waarbij het opkoopers en uit dragers verboden werd op de publieke straat handel te drijven. Toen besloot bovenge noemde dame een markt te bouwen, waarop de straatventers zonder door de politie ge hinderd te worden, in rust «n vrede hunne konijnen, visschen en kooien konden ver- koopen. Een massa smerige straten en stegen werd opgeruimd en op de plek werd de bouw der markt aangevangen. Nauwelijks echter was men daarmee begonnen of het verbod van rondventen werd ingetrokken en de kooplui vingen hun bedrijf op den ouden trant weer aan. De bouw werd even wel voortgezet en spoedig rees voor de oogen van 't arme Shoreditch en Bethnal Green een statig gebouw omhoog. Nu de omstan digheden veranderd waren, wijzigde eehter de stichtster haar plan en gaf aan de markt een veel grooter uitbreiding en pracht. Om een voor den groothandel bestemden vierhoek werden elegante gothische huizen gebouwd, met winkels voor den kleinhandel en sier lijke bogengalerijen, rijk met zitplaatsen be deeld, werden ten gerieve van 't koopende publiek ingericht. Daarmee was alles in orde twee dingen echter ontbrakenkoopers en verkoopers. Geen mensch n.l. wilde zóó ver van Londens middelpunt zijn waren ten ver koop presenteeren en wanneer hij 't gedaan had, zou toch niemand er heen zijn ge gaan om hem er af te helpen. De straat venters hielden zich aan hun ouden weg en de enkele speculanten, die 't gewaagd hebben op de nieuwe markt een winkel te huren, moesten 't spoedig opgeven en rukten uit zonder zich met de betaling der huur op te houden. De straten, boulevards en p e'nen van Parijs vor keeren op het oogeublik ongeveer in den toestand van Amsterdam. Zij zijn allen namelijk halfopge broken, aangezien men bezig is de straten van de wereldstad met blokkeu gecarboniseerd hout te pla veien, op de wijze als te Amsterdam met de Dam straat geschied is. Een merkwaardig geschenk werd dezer dagen aan den Burgemeester van Weenen ter hand gosteld. Een kruier gaf hem namelijk twee verzegelde pakjes. Bij het eene, dat ƒ100,000 in bankpapier bevatte, was oen brief, waarin den Burgemeester verzocht word, dit geld zoo spoedig mogelijk te bostedon voor een liefdadige instelling, welke hij het noodigst oordeelde voor de stad. Aan het andero pakje was een doorgescheurd vi sitekaartje vastgemaakt. Dit pakje moet de Burge meester ongeopend bewaren tot 1890, en het dan ter hand stellen aan den persoon die hem hot ontbre kende gedeelte van het kaartje zal vertonnen. Eischt niemand het pakje aldus op, dan is de inhoud ook bestemd voor do te stichten liefdadige instelling. »\Vat. moet ik antwoorden?» riep zij driftig. Hebt gij mij liet een en ander te verwijten? Berust ik niet gehoorzaam in al uw wensclien Klaag ik ooit? Wat verlangt ge dan nog meer van mij? Plaag mij dus niet!* Hij zag haar verbaasd aan. Daarna stond hij op en sprak met een diepen zucht: »Ik ben zeer onge lukkig!» Daarop verliet hij het vertrek en begaf hij zich naar zijne kamer, die aan het andere einde van het huis gelegen was. Doch ook hier gevoelde hij zich niet op zijn gemakhij was beangstigd en gejaagd. Hij nain zijn hoed en ging de deur uit, om frissche lucht te scheppen en zijn overspannen zenuwen tot bedaren te brengen. Baldwin was een verstandig, practisch man, die in zijn leven tegen allerlei bezwaren had gestreden en die geleerd had, dat men de hinderpalen op zijn pad niet uit den weg ruimt als men de handen rustig in de schoot legt en Gods water maar over Gods akker laat loopen. Een groote ramp, een dreigend gevaar vermeerderden in zekeren zin zijn moreele krachten. Hij zag en waagde dan in een kort oogenblik eiken mogelijken uitweg uit den noodmaar tegen het ver- di iet dat thans zijn hart vervulde, was hij niet op gewassen. Hij liep een geruimen tijd radeloos in de spaarzaam verlichte Avenue op en neder, zich telkens en telkens weder afvragend, hoe hij de gedwongen en Onbevredigende verhouding, die tusschen hem en zijne vrouw ontstaan was, tot eene gewenschte oplos sing zou kunnen brengen. (Wordt vervolgd.) Volgens een correspondent van de »Frankf. Zeit.« wordt door een Duitscher, den boer Wetter, met goed gevolg te Caïro een struisvogelpark aan gelegd De eigenaar, die thans reeds 210 struisvogels bezit, begon in 1880 met slechts 24 dezer dieren. Elke struisvogel brengt omstreeks 700 francs op aan veêren en werpt een netto winst af van 300 francs. De hen legt ongeveer 48 eieren, waarvan slecht is. Van de overblijvende 36 eieren wordt de helft langs den natuurlijken weg en de andere helft langs kunstmatigen weg uitgebroeid. In het laatste geval worden de eieren in door water van boven gewarmde en met wol bedekte zandkasten gelegd en steeds op dezelfde tempera- tnnr gehouden. De aanleg van het park is straalsgewijze. De vogels zijn naar den leeftijd in verschillende afdee- liugen bijeen. Alleen tijdeus het broeien blijven zjj afgezonderd van de anderen en zijn dan zeer wild en gevaarlijk. De onaangenaamste arbeid is het uittrekken der veören, waarbij vaak drie Arabieren de han den vol werk hebben aan één vogel. Volgens een telegram nit Port Said is Donder dag de helft der Arabierenwijk te Port Said ver brand. Vierduizeud Arabieren zjjn daardoor ron der dak. De brand brak nit in het steenkolen- depót. Volgens bericht van de »New-York-Herald« zal het onbestendige weer in Engeland en Frankrijk voortduren tot 2 Mei. Verschillende dampkrings storingen trekken over de Atlantische zee met winden van Oost naar Noord. Daarop zijn zuide lijke winden met regen te verwachten. Te Dublin had een ontploffing plaats doorkruit in do kazerne van Ship-street. De schade was ge ring en niemand werd gewond. Men denkt aan een Fenian-aanslag, waut men vond stukken van een helsche machine. Te Londen brak weer een groote brand nit. Whiteley's Universeele Bazar, Bayswater, dat een verbazend blok is, ettelijke verdiepingen boog, is binnen enkele uren afgebrand. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren, maar een groot aantal paarden van Whiteley's stallen kwamen om en de schade bedraagt 500,000 pd. st. Het huis was verzekerd voor een kwart millioen pd. st. In 1882 was er tweemaal brand geweest bij Whiteley. Het gebouw zelf had 100,000 pd. st. gekost, behalve 50,000 pd. st. voor het in orde brengen. De brand brak 's nachts nit in de afdeeling tapijten, hoe is onbekend. Het klooster van Haule-Rive (Zwit serland), dat tot seminarium voor 100 leerlingen diende, is geheel afgebrandalle schilderijen en kostbare oude voorwerpen werden vernield. Weldra (4 Mei) moeten in Frankrijk de gemeen telijke vorkiezingen plaats hebben. Voor de alge- meene politiek van Frankrijk zijn zij zeker niet van overwegend belang, hoewel het een feit is dat nergens de politiek meer in die soort verkiezingen wordt gemengd dan in Frankrijk. Toch zonden wij er geen gewag van gemaakt hebben als niet een bijzonder feit ze kenmorkto. Er is namelijk te dier zake een manifest van prins Jêrorue Napoleon ver schenen dat op dit oogenblik alle muren van Parijs bodekt. Dit manifest breekt voor goed de Bonapar- tistische partij af. Prins Jêrome namelijk, begrijpende hoe weinig kans de Bonapartisten meer hebben aan de Fransche stembus, heeft bevolen dat men zijn stcmbnsgeluk beproeve door aansluiting bij de roode radicalen. Het mai ifest, misschien door den prins zelf ge schreven, verscheen, noodigt de Bonapartisten uit hunne stemmen uit te brongen op de candidaten der onverzoenlijken. En in eene vergadering hebben twoe bekende Bonapartisten hetzelfde aanbevolen. Dit is zelfs de meest beginssellooze lieden te kras. De weinig getrouwen die overgebleven waren van bet keizerrijk der Napoleons zijn thans meer dan ooit verdeeld en zelfs de radicalen zijn door deze bondgenooten alles behalve gediend. Terecht wijzen de repnblikeinsche dagbladen er op dat znlk een monsterverbond ten slotte vernietigend is voor de verbondenen, al geefi bet tijdelijk eenig gewin. Het is waarlijk een lesje voor bet monsterverbond in ons land, de Fransche bladen van deze week te bestndeeren. Zondag hebben in Spanje de verkiezingen voor de Cortes plaats gehad. Men weet dat dit eene vertooning is zonder eenige beteekenis. De regee ring bepaalt voorafzóóveel ministeriëelon, zóóveel van die en van die partij moeten gekozen worden en zoo geschiedt het ook. Dat gaat zoo geregeld als een uurwerk. Van meer beteekenis is het dat weer links en rechts arrestaties worden gedaan, omdat men komplotten op het spoor heet te zijn, of dat de regeering met rassohen tred terugtreedt op den weg van achteruitgang. Het groote nieuws op politiek gebied blijft altijd dat Engeland eene conferentie over de Egyptische zaken beeft voorgesteld. Het zal evenwel nog wel een poosje duren eer daaromtrent iets met zeker heid bepaald is. Te Berlijn en te Weenen wacht men tot Frankrijk, als de meest belanghebbende, vervolgens Turkije en Italië, hnnne meening hebben uitgesproken. Het zal ten slotte wel nederkomen op een vergelijk tnsschen Engeland en Frankrijk eer de .conferentie bijeenkomt, daar zij anders wel ver- geefsche moeite zou zijn. Dit is althans zeker. Engeland zit reddeloos vast in den Egyptischeu warboel. Men is weder tot het oude stelsel willen terngkeeren en heeft eene com missie van toezicht, bestaande uit Engelsche, Fran sche en Italiaansche leden, willen vormen. Egypte onder cnrateele zou zeker te verkiezen zijn bij de bloedige verwarring van het oogenblik. Nu is ook Berber in handen der rebellen geval len. En komt binnen eenige weken Khartoem aan de beurt, dan kan men een zeer ernstige terugslag verwachten in de Europeesche politieke wereld. De koning van Italië heeft de tentoonstelling te Turijn geopend. Deze onderneming beloofi schitterend te znllen worden en voor het jonge, fiere Italië eene glansrijke overwinning op het vreedzame ge bied van kunst en nijverheid. N.B. Een Engelsch officier, een vertrouwd vriend van Gordon, die den staat van zaken in Egypte door en door kent, doet eenige mededeeliDgen waarnit blijkt, dat Gordon bitter weinig kans heeft den dood te ontsnappen. Het moet gebleken zijn dat Zebehr-pacba, de man op wien Gordon boven alles vertrouwde, juist degeen is die de op standelingen in do hand werkt. 5)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2