Openbare Verkooping YERKOOPEN: Eene groole Schuur, P. C. A. KUIJPERS, ZOMER-, VOÖRJAARS- M REGENMANTELS. STOFFEN voor Costumes, enz. J. Ph. VAN DER ROS BURGERLIJKE STAND. Afloop van Aanbestedingen. LAND- EN TUINBOUW. RECHTSZAKEN. kerknieuws. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. HEUSDEN. Rij- en Voer tuigen, Paarden tuigen Ploeg Eggen, Bascule, oud IJzer enz. verkoopen: 1. Een perceel Weiland in het llekselaar te Gende- ren, C. 77 groot 2 hectaren 28 aren 80 centiaren. 2. Een perceel Bouwland op den Gansakker onderWijk, A. 1155 en 1156, groot zamen 71 aren. 3. Een Woonhuis, Erf en Bouwland, aan den dijk te Aalburg, C. 547 en 548, groot zamen 13 aren 65 centiaren. ONTVANGEN: DE NIEUWSTE By de te 's-Hertogenbosch gehouden aanbesteding van het bouwen van een stoomgemaal, tot bemaling van de stad, was het minst ingeschreven door den heer W. Kloosterman te Gorinehem, voor 33,542. te Op Zaterdag 3 Mei 1884, 's voormiddags 11 uur, zal de Deurwaarder Inlichtingen geeft notaris Kuijpers. W. STAELENBERG te 's-Bosch. Onder Rotterdam is het paard voor een postkar op hol gegaan. De koetsier viel van den bok en werd ernstig gekneusd. KANTONGERECHT TE HEÜSDEN. Uitspraak in strafzaken. Zitting van den 25sten April 1884. Veroordeeld wegens dronkenschap: G. v. B. en A. v. B. te Hedikhnizen, ieder 4 snbs. 2 d. gev. J. V. en J. V. te Hedikhnizen en J. de J. te Wou- drichem, ieder 5 snbs. 3 d. gev. A. v. d. L., H. 0. I. en K. G. den D. te Werkendam, A. v. S. te Herpt, J. W. N. te Andel, A. H., J. H., K. V., M. v. D. en M. v. B. te Heusden, ieder ƒ3 snbs. 2 d. gov.; J. v. T. te Wijk, ƒ11 subs. 5 d. gev. Veroordeeld wegens nachtgernchtJ. de R.t A. de G. en J. v. d. H. te Werkendam, C. v. 0. te De Werken en C. B. te Heusden, ieder 5.50 subs. 2 d. gev. Beklaagd wegens overtreding van het brandre glement te AlmkerkH. B., C. B., P. v. A., Z. v. A. en J. S. te Almkerk zijn vrijgesproken. Beklaagd wegens overtreding op de visscherijwet W. F. de J. te Woudrichem is vrijgesproken. Veroordeeld wegens overtreding op de visscherijwet W. R., D. B. en S. K. te Goiinchem, ieder 6 subs. 3 d. gev.G. de G. te Dussen, 3 X 3 subs. 3 x 2 d. gev.J. v. O. te Doeveren, 3 subs. 2 d. gev. Veroordeeld wegens scha ie toebrengen aan een anders roerend eigendom H. D. te Veen ƒ7 snbs. 3 d. gev. Veroordeeld wegens het kwellen van een dier binnen de gemeente Sleeuwijk c.a.G. A. v. A. Az. te Sleeuwijk, ƒ3 snbs. 2 d. gev. Veroordeeld wegens het werpen met steenen op de openbare straat binnen de gemeente Heusden A. B. te Heusden ƒ3 snbs. 2 d. en H. v. d. G. te Heusden, 1 subs. 1 d. gev. t Heusden, van 21 tot 28 April. Ondertrouwd: E. v. d. Sluis, jm., 35 j. en S. Frank, jd., 20 j.; I. de Jong, jm., 24 j. gu R. Frank, jd., 28 j. Overleden: A. v. d. Sluis, echtg. van P. de Wolff, 76 j. De boterprijzen zijn in Overijzel zóó laag, dat de beste soorten op enkele markten tot voor 20 per y8 ton verkocht worden. Men schrijft aan de »L. Crt. De Berlijnsche professor, die in Febr. voorspelde dat in Maart nog strenge koude te wachten stond, had zijne voorspelling een maand moeten verschui ven en hij zou het van de duizend-en-eeu voorspel lingen, die gedaan worden, gewonnen hebben. Dat op eene zoo buitengewone warmte omkeer zou vol gen lag buiten twijfel bij ieder, die eenigszins met het landleven vertrouwd is, doch zoo buitengemeen als het in de laatste acht dagen met een scherpen oos tenwind gevroren heeft, verwachtte niemand. De tuin der, die bevreesd was dat zijne groenten te hard zou den groeien, zoodat hij te veel op eens zonder waarde zon krijgen, ziet zich nu deerlijk teleurgesteld en heeft evenzeer te veel op eens verlies aan bevroren aard appelen en ander gewas. Meer dan stilstand, eene reuzjnschrede achterwaarts is in de natuur ontstaan. Bloeimaand zal zich niet groenend en bloeiend voordoen met al de bevalligheid der frissche, her levende kracht, anders aan de schoonste der maanden eigen. Om zijn verjongd leven kan Mei dit jaar geen aanspraak maken bezongen te worden. Zeer veel bloem en blad toch zijn verschrompeld en wer- don oud voor hun tijd. Gelukkig is er nog veel geboomte in knop, dat op den terugkeer der lente wacht, om zich te ontwikkelen. Waren de trek vogels, verlokt door eene zoo vroeg ontluikende natuur, niet lang reeds overgekomen, zij stelden hun tocht nog uit. Une hirondelle ne fait pas le printemps, of de zwaluw is eene verdwaalde en waarlijk deze vogel is voorzichtig genoeg om zich door zijne komst niet te overhaasten. Was er de ooievaar niet, hij liet zich nog wachten, maar terng te trekken ter- wjjl het nest reeds bezet is, gaat niet. En dan wordt inzonderheid de ooievaar altijd als lentebode be groet; als de ooievaar komt is het gewonnen. Toch blijft het ontegenzeglijk waar en telkens getuigen daarvan de voorbeelden, dat de trekvogels zich naar hat weer regelen. De verblijdende terugkomst van den ooievaar gaat met fraai lenteweer gepaard, maar de vogel voorspelt daarmede hoegenaamd niets. In het vorige jaar kwam hij reeds in Febr., maar hij trok af toen het in Maart winter werd. De zwaluw hield zich bijna tot Dec. in hat Gelder- sche op, want het herfstweer bleef zeer zacht, bij gevolg was er geen gebrek aan aas. Op het hooggelegen weiland begint het veo naar gras te zoeken, terwijl het op de laaggelegen wei den sterk vermindert. De koeien hadden het goed, maar de strenge koude, vooral van den nacht, heeft het melkvee in de opbrengst doen afnemen. Den 1 Mei a.s. zal voor het hof te Arnhem de afschuwelijke moord worden behandeld, welke in den avond van 26 Nov. j.l, te Zutfen is gepleegd. De beschuldigde Gjjsbertus van der Voort, oud 88 jaren, heeft eerst alles ontkend, maar eindelijk eene bekentenis afgelegd welke, volgens de akte van beschuldiging, in het kort hierop neerkomt, dat hij dien avond don 42jarigen Roodjes voor een winkel ziende staan, dezen om een borrel heeft ge vraagd, waaraan R. heeft voldaan. Na eenigen tijd in een herberg te hebben gezeten, ziju zij tezamen de straat opgegaanR. ging even naar huis om zijn hoed voor een pet te verwisselen, daar het weder zeer ruw was en tevens nog wat geld bij zich te steken. Toen hij zich weder bij beschul digde had gevoegd, heeft deze hem medegenomen naar eene donkere en eenzame plaats en hem daar tot ouder de IJselbrng naar de Noorderhaven ge leid, waar beschuldigde vroeger had gewerkt en dus goed bekend was. Roodjes, aldaar geheel on bekend en daardoor beangst geworden, nam zijne portemonnaie uit den zak en wilde aan beschul digde een kwartje geven, met voorstel dat te gaan verteren in eene herberg op de Nieuwstraat. Op dat oogenblik en terwijl hij zijn slachtoffer in de duisternis reeds dicht aan het water had gebracht, heeft hij hem zijn portemonnaie uit de handen ge grepen, het horloge van de ketting afgerukt en hem langs de steile bazaltglooiing in het water geworpen. Toen Roodjes weder boven kwam, begon te schreeuwen en tegen den wat wilde opkruipen, heeft hij hem met baksteeuen, die daar opgestapeld lagen, zóó lang op het hoofd gegooid, tot het ge kerm ophield en hij hem in de diepte zag wegzinken. Vervolgens heeft hij het geld, ten bedrage van een paar gnlden, uit de portemonnaie genomen, maar dat voorwerp zelf in het water geworpen. Hij is daarna naar de herberg »de Ploeg* gegaan, waar dien avond dansmuziek werd gegeven daar heeft hij van het even te voren geroofd geld de entree betaald en den ganscheu avond gedanst. Tien getuigen zijn in dezen gedagvaard. Nederl. TTerv. Gemeente. Beroepen .- naar Oud-Beierland, Wensing te Aarlanderveen Woerden, G. J. de Hoest te Bar ne veld Oudewa- ter, E. J. Homoet te Putten; Boven-Pekela, C. Peters op MarkenNootdorp, J. H. Gunning te WilhelminadorpRijperkerk, F. Oberman te Ommen Hoogeveen, J. Bolkestein te GerkeskloosterBaar land, J. Heeringa te Tjerkgaast. Bedankt voor Wetsinge-Sauwert, P. Deetman te Amster dam Giesen en Rijswijk, J. J. van Noort te Eemnes binnen Colijnsplaat, J. H. Gunning te Wilhelmi nadorp. Aangenomen naar Bergen-op-Zoom, J. C. Tersteegh te Uit geest; Oorschot, H. Brouwer te Zwolle. De socialisten zullen niet klagen dat men hen doodzwijgt. Integendeel vinden we dat men het/ anderhalf honderd leden der socialistische partij wel wat veel eer aandoet. De ramen onzer boek winkels hangen vol brochures, tegen hun streven gericht en een der laatste verschijnselen op dit gebied is een beschrijving van Socialia, met Mal- tbusia en Darwinia, geschreven in navolging van Emancipatoria, maar bij 't laatste ver achter staande. Voeg daarbij de opspraak waarin de hoer Heems kerk het kleine kuddeke gebracht heeft, door het rechtspersoonlijkheid te weigeren en men zal ons toestemmen dat 't dien 150 ontevredenen niet voor den wind gaat. Het telt reeds zijn martelaren ook: hebben de Scheveuingsche vischjongens en meisjes niet een paar malen de venters van Recht voor allen* de laan uitgeboend? De heer F. Do- mela Nieuwenhuis, hoofdofficier, en de onderbevel hebbers Gerhard, vader en zoon, respectievelijk boekhandelaar en hoofdonderwijzer te Amsterdam mogen tevreden zijnde heeron socialisten rijden op de tong en voorloopig is dat al wat ze verlan gen kunnen. Het woelen en werken van den heer Nieuwen huis, den man door wien onze communisten leven en na wiens verscheiden ze wel tot inzicht zullen komen dat Nederland geen grond bevat voor den teelt van communistische woekerplanten, is zeer duidelijk geschetst in een werkje van den heer J. Hobbel, Socialistisch Onverstand* getiteld, waarvan we 1.1. November den eersten druk aan kondigden, die thans door een tweeden, vermeer derden druk gevolgd is. De schrijver plaatst in die bladzijdon den heer N. tegenover 't gezond verstand en ieder onbevoor oordeelde zal moeten erkennen dat hij daar tegen over een pover figuur slaat. De heer N. is een sociale frasensmid, die zijn aanhangers zóó lang in de ooren sehreeuwt dat ze diep ellendig en be klagenswaardig zijn, tot ze het op zijn gezag aan namen. Hij mag zeggenze peinzen onder hun werk over hun toestand en een deel van den nacht besteden ze aan de studie van 't sociale vraagstuk, wij weten beterde heeren socialisten praten hun woordvoerders na en overtreffen die nog in schreeu wenden bluf en opgeblazenheid. Trouwens, om over zijn toestand te peinzen onder 't werk, dat is geen arbeider geraden te doon. Als hij werkt, laat hjj dan ook werken en zijn aan dacht daarbij bepalen, anders loopt hij gevaar door een wiel gegrepen te worden, van een ladder te vallen, zich te vergissen bij 't helpen der klanten of in de school den kindertjes socialistischen on zin voor wijsheid rneó te deelen. Do heer Hobbel heeft gezocht naar krachtige bondgenooten en hij voert tegen den heer N. een gansch leger aan. Behalve tal van bladen (waar onder ookwij de eer genieten aangehaald te wor den) spreken in dit werkje de heeren Betz, Van Vloten, Hartogh Heijs van Zouteveen, Coruette, Lohman, Jan van Hagan en de dames Bosboom en Haighton, dames en heeren, die genoemd mo gen worden waar 't sociale kwesties geldt. De heer N. zal zoo langzamerhand er toe komen moeten zijn beginselen en 'tgeen hij weuscht wat meer te preciseeren, opdat bij een volgenden druk van Socialistisch Onverstand* mannen als Dr. Betz niet meer behoeven te verklaren wij weten eigen lijk nog niet, na alles wat de hoer N. gesproken en geschreven heeft, waar hij heen wil. Om maar ééne zaak te noemen: de heer N., meent ge, wil gemeenschap van goederen, eerlijke verdeeling van eigondom, want eigendom, zegt zijn partij, is dief stal Juist, de redenaar N. is het daarmee volkomen eens, de schrijver N. eveneens, maar de rentenier N. heeft tot heden toe nog niet met zijn broeders of met anderen gedeeld. De praktijk van 't socialisme moet een beetje lastig zijn! Wat hij dan wil? De heer Betz weet het niet, doch wij meenen 't wel te weten. Wanneer de Nederlandsche werkman zóó dwaas was de ooren te leenen aan het gefluit des heeren N., dan zou de laatste niet rusten voor hij den grooten hoop had opgehitst tegen de bezittende klassen. De arme drommels zouden den kop te pletter loopeu tegen ijzeren brandkasten en bajonet ten en de heer N., dit ziende, zou zijn eigen brand kast in veiligheid brengen en zichzelven meteen ook. Een arbeidersrevolutie, dat is 't wat de heer N. zich droomt. En in zijn droom ziet hij de arme lui zich vet mesten met de goederen des rijken als de gouden eeuw voor 't volk is aangebroken en ook die voor den heer Nieuwenhuis. Hij, de verlosser der verdrukten, de heilbrenger, de her schepper troont dan als koning en na zijn dood krijgt hij een standbeeld. Doch die droom is maar een droom. De kloeke, koele Nederland sche werkman weet te goed dat iedereen werken moet voor 't brood en hij dus ook, om zich door des vogelaars zoet gefluit te laten inpakken. Alleen in een staat van orde kunnen we ons dagelijksch brood verdienen, in den chaos, die uit de ver wezenlijking van Nieuwenhuis' idealen zou voort vloeien, ligt voor allen, voor den werkman in de eerste plaats, niets dan ongeluk en dood. Die iets van het overstandig socialisme weten en leeren wil, koope voor 40 centen Socialistisch onverstand*, een net boekje van 64 pag., uitge geven te Amsterdam bij J. F. Sikken. en Het deze aldaar een of twee dagen 9taan, tot hij bespeurde dat de inhoud troebel en grijsachtig was geworden, waarna hij met deze vloeistof inen tingen deed op dieren, voor tering zeer bevattelijk. Bij geen dezer dieren werd echter de tering over gebracht. Bedenkt men daarbjj, dat de sterftestatistiek van het personeel in Engeland aan de hospitalen voor teringlijders verbonden leert, dat de hospitaalop passers en het andere personeel, dat voortdurend zich in de omgeving der teringlijders beweegt, slechts zelden aan die ziekte sterfc, dan komt men tot de overtuiging, dat verschillende omstandig heden moeten samenkomen om de besmetting te veroorzaken. Hut voorbeeld van mevrouw Mackav, die Meis- sonier's schilderij van 70,000 frs. vernielde, heeft te Berlijn navolging gevonden, ofschoon op min der grootsche wijze. Een aanzienlijk bankier liet bij een schilder van naam ter eere van den ver jaardag zijner vrouw, zijn portret in olieverw schil deren. Toen het portret klaar was, voldeed het niet, zoodat de bankier slechts een gedeelte van den koopprijs wilde betalen. De schilder wilde echter geen cent laten vallen, daar hij het portret als zeer goed geslaagd beschouwde en het einde van de zaak was, dat de bankier, ten einde niet in opspraak te komen, de geheele som betaalde. Intusschen zon hij op wraak. Eenige maanden later ontving de schilder eene uitnoodiging voor eene partij bij den bankier Hij kwam en was niet weinig verbaasd, toen hij het bewuste portret zag hangen in de badkamer, die voor deze fees telijke gelegenheid tot garderobe was ingericht. Daar hing zijn werk naast den thermometer en een paar oude photographien. Toen begreep hij ook, waarom hij dien avond was uitgenoodigd. 's Avonds bracht een der gasten het portret ter sprake, maar de gastheer deed alsof hij er niets van wist. „Welk portret vroeg hij. „Wel, dat mooije portret, dat in de badkamer hangt. „Och" merkte de schilder op „daarvan kan onze geachte gastheer natuurlijk niets weten, want op die plaats komt hij vermoedelijk nooit." Ouder den titel vau De kunstenares en de Keul- sche pot* geeft het »Hbl.« de volgende schets: »Die kunst geeft maar altemaal last in huis,* zeide onlangs eene Amsterdamsche keukenmeid. Mevrouw hield veel van teekenen en wijdde zich vooral aan het genre stil leven.* Zoekende naar een goed onderwerp, kwam ze in de keuken en besloot ze een hoekje er van uit te teekenen. Ze zette eene diepe kast, waar ledige potten en pannen bewaard werden, open het zonlicht viel door het keuken raam op eenige blauwe Keulsche potten en als ze die wat verschikte, had ze zulk een schilderachtig stil leventje als men maar denken kon. Mevrouw, ik ben nu net druk aan het werk,* zeide Mietje. »Kunt u niet uw uitschilderen wat uitstellen vO, ik zal je maar een oogenblik plagen,* zeide met een vriendelijk glimlachje mevrouw, die als eene verstandige vrouw de keukenmeid gaarne in een goed humeur hield; »ik ben dadelijk gereed.* Even wipte ze op om de potten en pannen wat te verschikken, toen het kleine vrouwtje bespeurde dat ze de ledige Keulsche potten niet tillen kon. De een was vol geannexeerde boter, de andere vol verdwenen koffie, de derde stond onbewegelijk door zwaar belaste suiker van de lichtste kleur. Tableau De keukenmeid haat thans meer dan ooit de moderne knust en houdt het maar bij het oude kunstje, dat altijd nieuw blijft. Voor toekomstige huisvrouwen is het beter tee kenen te leeren dan muziek. Mot het eerste bezui nigen ze soms suiker, met het tweede vervelen ze vaak hun echtgenoot. Tegen een jong meisje dat met een oud heer gehuwd was zei een dokter: »Ik vrees dat uw echtvriend het niet lang zal maken.* »Daar heb ik op gerekend, dokter, want anders had ik hem niet genomen.* Hoe de liefde zich soms uit, kan blijken uit den vofgenden brief van een ambtenaar uit een buiten post aan een te Batavia wonende dame. No. Liefde. B ij 1 a g e n Een Hart. Mejuffrouw. Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik mij in mijue nieuwe woning heb ingericht, aan welke in richting vooralsnog alleen ontbreekt uwe tegen woordigheid. Uwe mama heeft mij bij mijn vertrek verzocht van mijne plannen niet officieel te doen blijken, voordat uw papa zou hebben afgedaan met malen en de potten voor een ander oogstjaar zouden zijn in gereedheid gebracht. Aangezien die termijn verstreken is, zoo heb ik de eer u beleefdelijk, doch dringend te verzoeken mij per omgaande te willen mededee- len of u alsnog genegen zijt, met mij een wettig huwelijk aan te gaan eu subsidair, voor het geval onverhoopte bezwaren daartegen bij u mochten op rijzen, alsdan mijn verzoek wel te willen overbren gen tot de eene of andere uwer waarlooze zusters. Ik heb de eer, enz. Hoeveel Paaschdagen zijn er? DriePaaschzondag, Paaschmaandag en Pa's verjaardag. Geruststellend: Vader. Ik had nooit ge dacht, dat 't studeeren zooveel geld kostte Zoon. Ja, en nu studeer ik nog niet eens veel! Over besmettelijkheid der longtering doet, dr. Whede eene mededeeling, waaruit blijkt, dat het gevaar der besmetting gelukkig niet zoo groot zou o o o o zijn als wel door velen Ingevolge de gedane onder zoekingen wordt verondersteld. Dr. Wehde plaatste namelijk in ziekenkamers, waarin teringlijders in het laatste tijdperk der ziekte verkeerunde werden verpleegd, borden met glycerine, 's Boseh, 28 April. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 150 stuks. De le kwal. gold van 0.66 tot 0.68, 2e kwal. van ƒ0.64 tot ƒ0.66, 3e kwal. van ƒ0.62 tot 0.64 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug verkocht. I)e prijs der boter was 1.16 a 1.26. f Uorinehem, 28 April. Bij een aanvoer van on geveer 300 stuks vee, was de handel heden minder vlug dan de vorige week. P r ij z e n Enkele zware kalf koeien 260 a 340; minder# qualiteit 170 a 240; dito vaarzen 150 a 24U. Melkkoeien 160 a 260. Vare koeien 160 a 220. Vaarzen 110 a 160. Pinken 50 a 90. Graskalveren a Nuchtere kalveren 7 a ƒ13. Varkens, zware vette 47 a 50 ct. p. KG., minder zware 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.50 a 10.00 per stuk. De prijs d#r goêboter was 1.20 a 1.30 per KG. der weiboter 0.94 a 1.10 per K.G. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. te Hensden, ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe Th. H.Boeren telleusden, aan hare stalling nabij het Stadhuis aldaar, aan den hoogstbiedende, tegen gereede betaling En dadelijk daarna in het koffiehuis „de Koornbeurs" VOOr afbraak, staande langs het Kerkpad te Oudheusden. Te bezichtigen 2 uur voor den aanvang der verkooping. Notaris te Drunen, zal op Vrijdagen 2 en 16 Mei 1884-, telkens namiddags ten 1 ure, bij J. VAN DER LINDEN te Aalburg, in het openbaar Hoogensteenweg naast van Gend Loos.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3