BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. PUBLICATIE. BINNENLAND. w anneer die canards in de wereld ge zonden worden eenvoudig om de menschen te vermaken en ze hebben geen kwade ge volgen, dan lacht men er om, als men ze ten minste niet gelooft, maar iets anders is het als men op de lichtgeloovigheid der menschen speculeert om ze te bedriegen, of dat is het ware woord niet, maar om ze zand in de oogen te strooien. Voor eeui- gen tijd schreef Dr. R. over Dr. K., dat deze de geloovige gemeente imponeerde of biologeerde door diens vreemde woordenkeus, die Dr. B. de tale Kanaans noemde. //Waar om," zoo vraagt Dr. B. uwaarom spreekt gij altijd van consciëntieom der conscien ce's wille en waarom niet liever het echt Hollandsche woord gebruikt: geweien Waarom zoo menige andere uitdrukking gebruikt, die wij in het dagelijksche leven niet meer hebben, waarom dat anders, dan om een reuk van heiligheid te geven aan hetgeen gij doet of zegt?" Dat zou Dr. B. nog eens anders hooren. En daar kwam een betoog, met de el uit te meten, dat voor de ingewijden consciëntie heel wat an ders beteekende dan gewetende volgelin gen door dik en dun zullen dit natuurlijk nu ook wel gelooven, want zoo'n geleerd man zal hen toch niet beet hebben. En zoo is en blijft het woord consciëntie een veel heiliger woord dan geweien, hoewel het laatste de letterlijke vertaling is van het eerste. Gelooven tot het onzinnigste toe, och de menschen doen het toch zoo gauw. Een vermakelijk proefje hebben wij er pas weer van in onze omgeving, onmiddelijk in de buurt, gehad. Aan de wonderkippen moes ten wij gelooven, of wij wilden of niet. Een verachtelijke blik of een //ongeloovige Thomas" werd ons toegeworpen als wij maar niet wilden, niet honden gelooven. Zelfs wist men menigeen wijs te maken, dat het merk waardige kippenspan ook den Zondag hei ligde, door zich dan wat te matigen in hunne eierenlegwoede. Het werd ook al geloofd. En wie weet, wat er meer voor den dag zou gekomen zijn en op welke harde proeven ons geloof nog zou gesteld worden, als niet eindelijk een paar flinke lui het in het hoofd hadden gekregen, het gelooven door aanschouwen te willen ver vangen. En toen de waarheid voor den dag kwam en toen de hardnekkigste geloovige zijn geloof moest opgeven, toen schaamde men zich wel een beetje. Maar daarover behoeft geen mensch zich ongerust te ma ken. Als morgen of overmorgen een guit ons in de krant komt vertellen dat er daar of daar een hardlooper met één been leeft, die den spoortrein bij kan houden, och, dan gelooven wij maar weer voor het vader land weg. Gelooven is zooveel gemakke lijker dan onderzoeken. Onderzoeken on derstelt moeite-, kost tijd, soms geld; dan maar liever geloofd en nagepraat, dat is gemakkelijker en minder tijdroovend en minder kostbaar. Als grappenmakers van dóze eigenschap der menschelijke natuur gebruik maken, dan is het nog zoo erg niet, maar als gewetenlooze lui haar willen mis bruiken om zich ten koste van anderen te ven ijken, dan is het erger. Het belangrijkste politiek nieuws komt uit België. Daar heeft Zondag de verkiezing voor de provinciale raden plaats gehad, onze provinciale staten. Het was de eerste maal dat daar niet al leen door de census-kiezers maar ook door de nieuwe kiezers zou gestemd worden. Men weet dat de nieuwe wet het kiesrecht (alleen voor de provinciale en de gemeenteraden) toekent aan ze kere ambten en aan hen die een kies-examen hebben afgelegd met goeden uitslag. De uitslag is voor de liberalen zeer ongunstig. Behalve in de provincie Luxemburg, waar de cle- ricale meerderheid moest plaats ruimen voor een liberale, hebben overal de liberalen gevoelig ge leden. Te Antwerpen werden alle 26 liberalen geslagen en door 26 katholieken vervangen, zoo dat nu in den geheelen provincialen raad van Antwerpen geen enkel liberaal meer zitting heeft. Dat de warmbloedige liberalen te Antwerpen zeer ontsteld zijn is wel te denken. Gelukkig hebben zij thans hun teleurstelling niet gekoeld door de glazen bij de overwinnende partij in te gooien, iets dat vroeger nog al eens placht te ge schieden en wezenlijk niet tot eer der liberalen strekte. Het Fransche Ministerie, dat sinds de over winningen in Tonkin zich vaster dan ooit geze teld voelt, is met de beloofde grondwetsherziening voor den dag gekomen. De wijziging is van niet zeer uitgebreiden aard. Zij bepaalt dat de republikeinsche regeeringsvorm niet veranderd kan worden, de opheffing van sena toren voor het leven en de afschaffing der open bare godsdienstoefeningen bij gelegenheid van de opening der kamers. Er valt niet aan te twijfelen of het congres (Senaat en Kamer vereenigd) zullen dit ontwerp aannemen. Het kabinet-Gladstone heeft, blijkbaar onder den drang der openbare meening, besloten dat in Soe dan een veldtocht zal ondernomen worden om Gordon te redden. Zulk een tocht, van 10000 man, en aangevoerd door generaal Wolseley, zou eerst in October kunnen plaats hebben. Behalve de overweging dat het dan waarschijnlijk wel te laat zal zijn, geldt hier nog dat zulk een tocht hon derden millioenen en vele menschenlevens zal kosten. Volgens een der best ingelichte Londensche bladen heeft de Eugelsche regeering als resultaat van hare onderhandelingen met Frankrijk, besloten binnen twee jaar Egypte te ontruimen, en de oude Europeesche finantiëele controle in Egypte te her stellen. Als dit waar is geeft Gladstone een bewijs van groot doorzicht maar ook van grooten moed. Want de Engelsche Tories zullen dat ongetwijfeld land verraad noemen. In hun oogen toch is Engeland het uitverkoren volk voor het hebben van kolonies. Dit bleek nog verleden week toen in het Engel sche parlement ter sprake kwam dat een Duitsche nederzetting aan de zuidwestkust van Afrika de Duitsche vlag had ontplooid en reeds krachtig handhaafde. Dit was in het Britsche oog iets ongehoords. Het zal er niet beter op worden nu gebleken is dat de Duitsche regeering naar Kaapstad heeft geseind dat bedoelde Duitsche kolonie onder be scherming van het Duitsche Rijk staat. Men is in Engeland zoo goed overtuigd van Duitschlands macht en van de goede eigenschap pen der Duitschers voor kolonisten, dat men ei- wel zal gaan inzien, dat het uit is met Enge- land als eenige groote koloniale mogendheid. P. S. Wij hebben nog te vermelden eene po ging der communards te Parijs om eene groote demonstratie op touw te zetten. De regeering had groote militaire voor zorgen genomen. Zij bleken evenwel on- noodig. Alles is rustig afgeloopen, zeer tot spijt van de vijanden der republiek. 9) lerwaard zal op Donderdag 5 Juni a.s.,'s namid dags ten 1 ure, ten districts huize te Tiel, pu bliek aanbesteden: het maken van eene bazalt- glooiing op den buitenlo >p des dijks onder Vu- ren, van hectumeter-paal no. 37258 tot no. 37458, ter lengte van 200 M. t Naar men verneemt, bestaat het plan om eene brug te maken over de Mark, bij het Langats- veer, waartoe eene subsidie ad 3000 bij het gewestelijk bestuur zal worden aangevraagd. Door de uitvoering van dit werk zal een uitste kend middel van communicatie worden daargesteld tusschen de Hoeven, Oudenbosch en Zevenbergen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den opzichter over den bouw der R. K. kerk te Yught schuldig verklaard aan onwilligen manslag en onwillige verwonding, veroorzaakt door onbe drevenheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan voor zorg, en hein veroordeeld tot 3 maanden celstraf en f 33 boete. HEUSDEN, 37 Mei. Als aanvulling op ons vorig bericht, betreffende de openbare school alhier, dient nog: dat door Ged.-Staten dezer provincie is besloten tot ver nietiging van Het besluit van den Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, waarbij de genoemde school alhier, als schadelijk voor de gezondheid, was afgekeurd. Mej. A. Zurcher alhier, deed Woensdag j.l. te Arnhem met gunstig gevolg examen voor on derwijzeres in de nuttige handwerken. t DALEM. In den volkstrein, bestaande uit 13 waggons, die Donderdag j.l. gelegenheid gaf om voor f I.heen en terug een pleizicrreis te maken van Gorinchem naar Arnhem en Nij megen, namen te Gorinchem ongeveer 200, te Arkel 40 en te Leerdam 200 personen plaats. Te Beest en te Geldermalsen werd het getal pas sagiers natuurlijk nog met eenigen vermeerderd. t De opbrengst van het vergunningsrecht bedroeg dit jaar in de gein. Vuren de som van ƒ381.25. t Naar men verneemt zullen eerlang ook in deze gemeente troepen ingelegerd worden, om manoeuvres uit te voeren naar de zijde der for ten, die zich tusschen Lek en Waal bevinden. Ook het fort Vuren zal dan door militairen be zet worden. t De dijkstoel van het polderdistrict Tie- Bij zijn vertrek uit Brussel heeft Z. M. de Ko ning onzen gezant aldaar, baron Gericke van Her wijnen, opgedragen den Burgemeester der Belgi sche hoofdstad zijn diepgevoelden dank te betuigen voor de allerhartelijkste en sympathieke ontvangst Hem en zijn Gemalin door Brussels bevolking be reid, en hem speciaal dank te zeggen voor de schitterende receptie ten stadhuize. De Koning liet daarbij f 2000 aan den bur gemeester ter hand stellen ten behoeve van de algemeene armen van Brussel. De drie veroordeelde Utrechtsche studenten hebben zich per rekest tot den Min. van justitie gewend, met het verzoek om de opgelegde cel straf te mogen ondergaan in de pistole. De Minister heeft zulks geweigerd. Een der verpleegden van het gesticht Veen- huizen trachtte Donderdag op eene hoeve dier kolonie brand te stichten, doch werd nog in tijds daarin verhinderd door een medeverpleegde. De fraaie ijsberin in de Rotterdamsche dier gaarde is gestorven. Zij was er 20 jaren geweest. Jan Willem Ottolander, thans te Rotterdam in hechtenis wegens diefstal, heeft aldaar bekend op den 22 April 11. vermoedelijk onder de gemeenten Bleiswijk, Zevenhuizen of Moerkapelle een werk man te hebben beroofd, vermoord en het lijk in het water te hebben geworpeneen onderzoek naar een en ander wordt ingesteld. Het portret van den moordenaar is thans te Zevenhuizen ter herkenning aangeplakt. Zondagmorgen om 12 uur zou een beschonken man aan het zoogenaamde Beentjeshaventje te Dordrecht, zijne geit laten grazen. Door een misstap stortte hij achterover in het water, de geit tot aan den kant met zich voerende. Hij werd evenwel gered door een man, die hein aan den ketting, waarme de geit was vastgebonden, er uit trok. Door het koele bad was hij tamelijk ontnuchterd. De talrijke hazen, die de Zevenwolden bewonen, hebben er geduchte vijanden in de kraaien. Deze vallen nl. met haar tweeën een haas op het land aan, pikken hem de oogen uit en brengen den buit naar haar nesten. Te Amsterdam is een vrouw van de trap harer woning gevallen zij kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat twee haarspelden in het hoofd drongen en afgebroken zijn. De vrouw verkeert daardoor in bedenkelijken toestand en wordt in het gast huis verpleegd. De weduwe V. te Amersfoort, die in het begin dezer week in haar woonvertrek zat te eten, toen eensklaps een der muren instortte en zij onder cement en kalk van haar buurman (een stukadoor) als het ware bedolven en zwaar gekneusd werd, is gisteren aan haar verwondingen overleden. Haar dochter, die het onheil nog door de openstaande deur ontvluchtte, is nog steeds ver suft van schrik en ontsteltenis. Buiten de Raampoort te Amsterdam is een knaapje door het neerslaan van een vvipbrug gedood. Woensdag heeft de veldwachter der gemeente Hoogezand, J Cazemir, den burgemeester dier gemeente, deu heer J. J. G. Hennequin, met moord bedreigd, zoo deze hem niet onmiddelijk een bewijsstuk af gaf, dat Cazemir van hem verlangde. De justitie doet onderzoek. Te Nijmegen heeft een kind van twee jaar een ketel met kokende koffie, die op tafel stond, omgetrokken en het heete vocht over het lichaam gekregen. Des avonds overlee f de kleine. Bij Enschedé is de knecht van een. bierbrouwer onder zijn wagen geraakt en aan de gevolgen bezweken. Te Arnhem loopt het ge rucht, dat er daar een poging is gedaan tot ver giftiging van een zieke. Nadere bijzonderheden Hoeveel haren op het hoofd van een mensch groeien heeft een Engelsch geneesheer, dr. Wil son, beproefd uit te rekenen, en hij is tot de slot som gekomen dat een niet misdeeld hoofd gemid deld 127,920 haren heeft. In den omtrek van Berlijn is een ernstig onge- 1 <k gebeurd. Een nieuwe brng, waarover een regi ment soldaten marcheerde, om er de hechtheid van te beproeven waar militairen al niet goed voor zijn is plotseling ingestort. Ongeveer 19 soldaten bekwamen verwondingen. Een man, die 5 vrouwen heeft, is dezer dagen te Dublin in handen vau het gerecht gevallen. In 1860 trouwde hij ziju eerste vronw; deze en aide 'anderen zijn nog in leven. De man heeft 23 kin deren in het geheel. Eeu noodlottige schipbreuk wordt uit Welling ton tNien w-Zeeland) bericht. Het Engelsche schip »Syria«, dat met 453 koelies aan boord op reis was van Calcutta naar Suva, is bij de Fidsji-eilan- den verongelukt. 70 passagiers zijn verdronken naar men vreest. Eeu gedeelte der bemanning landde op het eiland Fidsji. Niet lang geleden werd een verzamelaar van zeldzaamheden te Parijs, die belangrijke sommen had besteed om verschillende bankuoten uit alle landen bijeen te krijgen, bezitter van een Engelsch bankbiljet van 5 waaraan een zonderlinge ge schiedenis verbonden was. Dit biljet was 61 jaren geleden in betaling afgegeven op een handelskan toor te Liverpool, en de man die het in ontvangst nam de kassier van de firma bemerkte toen hij 't tegen het licht hield om de echtheid er van te onderzoeken, eenige flauw roode teekens, welke bij nader onderzoek bleken half uitgewischte let ters te zijn, met bloed tusschen de gedrukte re gels en op het blank gebleven papier geschreven. Na ontzettend veel moeite kwam men tot de vol gende ontcijferingIndien dit biljet iu handen mocht komen van John Dean, te Carlisle, zal hij hieruit vernemen dat zijn broeder te Algiers in 1 slavenketenen zucht«. Den heer Dean werd mededeeling van deze ontdekking gedaan en hij riep terstond de medewerking van de regeering in om zijn broeder te helpen bevrijden. De gevangene I had, zooals vervolgens bleek, met een houtspliu- J ter, gedoopt in zijn bloed, dit bericht geschreven, en was reeds 11 jaren slaaf van deu bey van Al- I giers, toen zijn zonderlinge brief eindelijk aan zijn adres kwam. Zijne familie en kennissen waanden hem sinds lang dood. Het gelukte zijn broeder met behulp der Eugelsche autoriteiten hem tegen een losgeld vrij te krijgen en naar Engeland over te brengen, waar hij echter zijn terug gekregen vrijheid niet lang overleefde. Zijn gestel was door de langdurige ontberingen en de* zwaren arbeid op de galeien van den bey onherstelbaar geknakt. Burgemeester Wethouders der gemeente Hens- den. ontvangen hebbende aanschrijving van Zijne Excellentie den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 2 Mei 3e Afd. (Bijblad no. 45). Gelet op de 2e zinsnede vau art. 139 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72). Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der Nationale Militie in deze provin cie, voor deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 13n Juni a.s. des voormiddags Om 11 ure ten raadhuize der gemeente. Dat tot de bijwoning van die inspoctie zijn ge- honden Do verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April dezes jaars in bet genot zijn gesteld van on bepaald verlof, om het even tot welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde Wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het on derzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, to onder gaan in de naastbij gelegene provoost of net naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie- Commissaris woiden opgelegd aan den verlofganger: lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden, niet voorzien is van de in het voor gaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens klceding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd.bij het onder zoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder ver zekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hjj, op schriftelijke aanvrage van den Militie-Commis saris, te rigten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofganger, aangehouden en on der verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onvormindord de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daar toe door deu Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aau het feit, sub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar versche nen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen ge roepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken, dat deze gedurende den tijd, dien het on derzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aangehaald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, en het crimineel wet boek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. Heusden, den 23 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H O N C O O P. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2