Ph9 de JONGH, L DE BEER Co. Naar PDTTEftSHOEK. Zaterdag 31 lei. Naar NUMNSDORP, Woensdasr tl Juni. van NÖMANSDORP, OP- en AANWASSEN verpachten, Be Notaris ÏHM te Dossen, verlioopen: Sigaren-Fabrikant HEUSDEN. Bestuur der Domeinen. en andere Oppervlakten, 60 Hectaren GRAS op de E- landenenz., onder DrongelenWaal wijk, Baardwijk en Besoijen. Brieven uit Amsterdam. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Stoombootreeclerij Ter gelegenheid der Paardenmarkt te PUTTERSHOEK eil XOIANS- zal de Schroef boot „METTA' varen L. DE BEER. Eenige Op- en Aanwassen en andere Oppervlakten, langs de Nieuwe Merwedehet Bergsche Veld., de Amer en het Hollandsche Diep, gele gen onder de Gemeenten Werkendam, Sliedrecht, Papendrecht, Made en Drimmelen,Hooge en Lage Zwalnwe en Dubbeldam. NOG EENS DE TENTOONSTELLING. H. KERKNIEUWS. Nedekl. Hekv. Gemeente. dorp, op 31 MEI en 11 JUNI Van HEUSDEN Van GORINCHEM 's morgens 2 uur. 'a morgens 31/2 uur. Namiddag ciica 12 uur, na afloop der Markt. Van HEUSDEN Van GORINCHEM Van DORDRECHT 's nachts 12 uur. 's morgens U/g uur. 'a morgens 3 uur. des namiddags circa 12 nur, na afloop der Markt. De Directeur, De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Dordrecht, zal op Vrijdag den 6 Junij 1884, des voormiddags ten 10 ure, in het Koflij huis //Koophandel en Zeevaart/' aan de G r o e n m a r k t te Dordrecht, in liet openbaar bij OPBOD en AFSLAG- voor het loopende saisoen van 1884: Catalogussen voor f 0.10 te bekomen doortus- sehenkomst van eiken Ontvanger der Registratie en Domeinen. Inlichtingen zijn te, verkrijgen bij de Opzieners der Domeinen te Dordrecht en te Zwaluwe, en bij de Ontvangers der Registratie en Domeinen te zal op Dingsdag den 10 Junij 1284, des voormiddags ten 1U ure, in liet V e e r buis te Dro n gelen, publiek zijn nog niet bekend. Onder Zwollerkerspel kwam Vrijdag een kar met paard, die het spoor passeerde, in aanraking met een sneltrein. Het paard werd gedood en de kar verbrijzeld. De voer man kreeg geen letsel. Van onzen specicden correspondent.) Toen ik op den gcdenkwaardigen dag van 31 October 1883 voor 't laatst niet. een gevoel, be staande uit een mengeling van blijdschap en spijt, de tentoonstellingsterreinen ronddwaalde en een laatste wandeling door de zalen besteedde om den totaal-indruk nog eens te verfrisschen, dacht ik niet tot Mei van dit jaar te moeten wachten op de uitreiking der prijzen. Toch heeft het zoolang geduurd, terwijl in België reeds maauden geleden Koning Leopold de overwinnaars gekroond heeft. We hebben heden de slot-rede voering gehad en de vrees van sommigen dat het laatste woord aan de T. gewijd, dat zou blijken, 't welk de oppassers op den sluitingsdag de schare toeriepen hallo, je moet er uit!» is gelogenstraftDe heer Cordes, president van 't uitvoerend c<»mi heeft het eer ste deel, de heer Heemskerk, minister van binn. zaken, het laatste deel uitgesproken. Daarmee heeft hoop ik do zaak haar beslag gekregen; mocht men later de zilveren, bronzen en eervolle vermeldings- prijzen op dezelfde manier uitreiken, dan zal ik niet van de partij zijn. De bekroonden met eerediploma's en goud wa ren tegen Zaterdag 24 Mei opgeroopen de feeste lijke uitreiking met hunne dames bij te wonen. In een der groote bladen lees ik van «een vrij tal- rjjk publiek, dat de ruime zaal bijna geheel vul de» hoe zoo'n reporter dit voor zijn geweten en ons, die toch ook redelijk wel weten wat vullen beteekent, verantwoordt, is ons duister, 'tis of hij gevoeld heeft dat er wel iets togen in te brengen is, waarom anders van vrij tal rijk en bijna geheel gesproken De opkomst der bekroonden was integendeel misère. De helft der benedenruimte was voor driekwart door hen be zet, waaronder dan nog verscheiden dames begre pen waren, terwijl de andere helft over 't zelfde deel door geïnviteerden was iugenomen, maar op de galerijen zaten geen tien meuschen, en in het lokaal der Vrije Gemeente tellen die wel degelijk mee, daar ze veel meer ruimte bevatten dan het parterre. De heer Cordes heeft verslag gegeven van de wording, de ontwikkeling, den omvang der Ten toonstelling en den arbeid der daarbij geïnteres seerden, Dat verslag kon niet anders dan zeer vluchtig zjjn, toch vond de spreker nog gelegen heid genoeg de stippen op de i's te zetten. Aan de iudustriëelen ea ieder die gekomen was om hem te hooreu, werd de lijdensgeschiedenis der wording kort maar zaakrijk uitgelegd. Wat was de zaak Toen er besloten was in Amsterdam een Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te organiseeren (waarvoor in Nederland natuurlijk geen geld was te vinden wij vormorsen het liever aan Ameri- kaansche sporen) en in den vreemde het benoodigde kapitaal bijeengebracht was, kantten de Nederland- sche industriëelen zich sterk tegen de vordering der ontwerpers aan, die, ook weer natuurlijk, rente van het geld verlangden en plaatsgeld wenschten te heffen. Dat was ongehoord, dat Nederland op eigen bodem niet gratis zonde tentoonstellen Iutusscben kon men voor hen geen uitzondering maken, tenzij de rogeering tegemoet kwam. De commissie vroeg haar geldelijken steun en vertrou wende dien te zullen krijgen, reserveerde ze voor de Nederlandsche industrie en handel 4500 M2 oppervlakte in de hoofdgalerij en 1500 M2 in 't machinegebouw, gaf 40 korting van 't plaats geld en nam de kosten van versiering op zich. Schoorvoeteud kwamen onze landgenooten toen op zetten, eerst een honderdtal, doch langzamerhand werd het drukker, de Nederlaudsche afdeeling moest driemaal zijwaarts uitgebreid worden en besloeg ten slotte bijna 9000 M2 voor 1160 exposanten. Ik sla verdere bijzonderheden over. De heer Cordes gaf ieder 't zijne en vergat bij 't uitbren gen van zijn loftuitingen slechts één persoon: zich zelf, welke kiescho onjuistheid door onzen Min. Heemskerk onder toejuiching hersteld werd. Bekroond zijn voor de Koloniale afdeeling 50 inzenders met eere-diploma, 83 met goud, 132 met zilver, 95 met brons en 104 met eervolle vermelding. Voor uitvoerhandel zijn geschonken 115 eerc-diploma's, 126 gouden-, 270 zilveren-, 243 bronzen medailles en 172 eervolle vermeldin gen. In de afd. kunst (schilder-, beeldhouw- en bouwkunst), 8 diploma's, 13 gouden-, 27 zilveren-, 5 bronzen medailles en 2 eervolle vermeldingen. Den secretaris, mr. Kappeyno v. d. Copello, was do genoegelijke taak opgedragen, al deze bekroon den op te roepen, terwijl de H.H. Min. van Binn. Zaken, Koloniën en Handel aan de weinigen, die tegenwoordig waren, de prijzen ter hand stelde. Ik vermoed dat deze heereu met een extra-trein naar 's Hage teruggekeerd zijnde vracht aan eere-diploma's, ieder in een grooten bordpapieren koker gerold, maakte dat wel noodigalthans de min. v. Kol. had een stapel voor zich alleen. Ik heb nog vergeten te zoggen dat in het ge bouw ook een goed bezet orkest aanwezig was, 't welk vóór den aanvang op verdienstelijke wijs een tweetal stukken uitvoerde en van tijd tot tijd fanfares blies. Of die muzikanten daar in de hoogte bet land hadden en door de warmte slaperig ge worden waren, weet ik niet, maar 't toeval wilde dat de eerste die een fanfare noodig had en naar mijn oordeel ook dubbel en dwars verdiende, de kweekschool voor de zeevaart te Leiden was; het publiek juichte den officier toe, die 't kleinood in ontvangst nam, de commissie gaf een sein naar boven, en daar barst het orkest los in akkoor den zóó gruwelijk valsch en oorvliesverscheurend, dat er een kreet van verontwaardiging opging. Gelukkig waren ze niet zóó dommelig, of ze kon den hun eigen wangeluid en den schaterlach van beneden nog hooren. en de fanfare stikte in de derde maat. 't Was jammer. Och, de kweekschool is er niet minder om, maar de stichting was weg, totaal weg. De heer Heemskerk, die op zich nam de gelau- werdeii onder de kuns'enaren hun deel te overhan digen, liad het gemakkelijk. Slechts één der heeren, en gelukkig niet. de minste, was rpgekomen, de heer De Haas uit Brussel. Er is dau ook op de tentoonstelling geen rubriek geweest, waar erger werd gemopperd, dan in de kunstenaarsafdeelin;'. Men zal 't de moeite niet waard geacht hebben daarvoor naar Amsterdam te komen. Evenwel is er één persoou, die rijk uit de hoofd stad teruggekeerd is, een bloemkweeker, die ons verleden jaar in verrukking gebracht heeft door zijn prachtige planten. Ik meen dat hij met drie gouden medailles naar den Kinderdijk teruggekeerd is, waar hij in betrekking is bij den heer L.Smit. Als ik zeg rijk, dan is dat betrekkelijk, waul die penningen, in sierlijke doosjes besloten, ver beelden wel gouden medailles, maar ze zijn 't niet. Ze zijn van brons, netjes uitgevoerd en voor 't oog behagelijk, vooral in den glans der nieuwheid, maar goud is toch anders. Gewoonlijk schijnen de dingen meer dan ze zijn, welnu, hiermee is 't andersom een bronzen toeken voor een gulden belooning! De plechtigheid duurde zeer lang, 't was maar gelukkig dat er zoo weinigen tegenwoordig waren van die was reeds de helft vertrokken, toen Z. Exc. de Min. aan 't woord kwam. Diens korte rede was de laatste snik der officiëele tentoonstelling. Schoon was ze niet, zelfs ietwat eentoonig, 't. was hoorbaar een improvisatie, in 't midden waarvan de spr. oven rustte en ons 't woord gaf, om hulde, liefst zoo luid mogelijk, te brengen aan het comité van uitvoering, waaraan de aanwezigen gaarne voldeden. Ondertusschen gaarde de Min. nieuwe kracht voor zijn slot, waarin kwam van herstel ling der kwijnende nijverheid, tot heil van't land De plechtige uitreiking was afgeloopen te 5 uren en ieder haastte zich zijn tafel op te zoeken. Wij willen met den Minister hopen dat de ma laise op 't gebied van nijverheid moge overgaan en in bloei verkeeren, nu onze industriëelen haar eerbewijzen in 'mis hebben. Die hoop is echter niet groot, aangezien die kwijning een Europeesche kwaal van onze dagen is. Ge hebt wel van onze beursschandalen gehoord't schijnt alsof onze groote en kleine kapitalisten uit wanhoop zich overgeven aan de dolzinnigste speculatie's. Alsof men nog niets geleerd had offert men nog steeds aan Amerikaanscbe sporen in drie jaar tijds voor 600 millioen en terwijl de Nedeilandsche industrie hare vleugels lam laat neerhangen uit gebrek aan 't noodige, teekent Nederland voor millioenen in op een Russische leening en helpt met zijn schat ten de Transvaal. Die dat een vaderlandslievende handeling noemt moet het maar zeggen meststof voor bloemen is het, gelijk bekend is, uit- stekend. 25 Mei '84. Beroepen naar Renkum, G. Ringnalda te Oldebroek Berg- Ambacht, E. A. Lasouder te Zegveld Weesp, P. Deetman te Amsterdam Kolijnsplaat, J. W. v. d. Kouwe te HazerswoudeKleverskerke en te Cil- laarshoek, P. F. v. d. Nieuwenhuizen cand. te Dor drecht Leksmoud, H. G, van Eudt, cand. te Utrecht Abkoude, C. P. N. Pikaar te Ouwerschie. Bedankt voor Surhuisterveen J. Rijuersbergte Kollumerzwaag; Besoijen, F. J. C. Schook te Op- en Neder-Andel. Chr. Geref. Gemeente. Beroepen: naar Dinteloord, C. Steketee te Veere Maassluis, S. do Jager te Serooskerke Katendrecht, E. Krop- veld te Minnertsga. Bedankt voor Leiden, K. van Goor te Almkerk. Do waarde, die dagelijks met hot koffiedik wordt weggeworpen, is nog al aanzienlijk. De koffieboon bevat nl., evenals alle plantenzaden, eiwitstoffen, die groote voedingswaarde bezitten. Als onoplos baar in kokend water, blijven deze in het dik ach ter. Men heeft dit verlies beproefd (e voorkomen, ten eerste door bij de koffie een weinig dubbel koolzure soda te voegen, een zout, dat bij verlies van de helft van het daarin voorkomend koolzuur in kokend water oplost, en dat. in staat stelt ook de eiwitachtige stoffen op te nemen Dit middel echter is niet aan te radengebruikt men zóóveel van dit zout als tot dat doel noodig is, dan wordt de smaak der koffie minder aangenaam. Een beter aan te prijzen middel is het koffiedik voor eenden en kapoenen tot een smakelijk voedsel te maken. Een deel dik en twee deelen zemelen, en dit ge kneed tot een deeg, en daarna gedroogd, geeft voor deze dieren een smakelijk, tot vetvorming zeer dienstig voedsel. Misschien zou het koffiedik ook voor varkens kunnen aangewend worden. Ook als Als een nieuw geneesmiddel tegen de besmette lijke keelziekte, «diphtheritis», gebruikt een Parijs geneesheer, dr. Delthil, damp van teer en terpen tijn. Hij heeft daarmede kinderen die reeds opge geven waren genezen. De belemmerende stoffen, welke zich bij deze ziekte in de ademhalingswerktuigen ophoopen, worden door deze dampen opgelost. Men steekt bij het bed van den zieke een meng sel van teer en terpentijn in braad, zoodat de ka mer met een dikken, zwarten rook vervuld wordt, waardoor de inenschen, die zich er bevinden, elkaar bijna niet kunnen zien, maar die anders niet hin derlijk is. De zieke ademt de harslucht met welbehagen in en hij wordt weldra bevrijd van wat hem be nauwde. De keel moet dan met teer- en kalkwa- ter uitgespoeld worden. Binnen 2 of 3 dagen is de patiënt, op die wijze genezen. De damp is tevens een middel tot ontsmetting. Innig gehecht. De schoone mevrouw K. was den avond gaan doorbrengen bij een vriendin Zij had haar kamenier, die innig aan haar gehecht scheen, gelast op haar te wachten om haar te ontkleeden. Togen een uur of twee thuiskomende, vond zij bet meisje zitten slapen op een leunstoel bij het vuur. Het zoo innig a in haar gehecht schepsel sliep zoo rustig, dat m.;vr. K. uit medelijden met haar. haar niet wekte en zich alleen ontkleedde zonder gedruisch te maken. Zij was op het puat om in het bed te stappen, toen zij het zoo innig aan haar gehecht schepsel in de belendende kamer hoort wakker worden, naar de pendule gaan en de armen uitrek kend zeggen «Al twee uur... en dat malle wijf... komt nog niet thuis!» «Je kuut wel naar bed gaan, Marie,» ant woordde mevr, K.«dat malle wijf is al thuis!» Onder kruideniersbedienden. Eenige kruideniers, in zekere wijken van New-York gevestigd, hadden sedert maanden een bepaalde vermindering van ontvangsten opgemerkt. Hun klanten waren even talrijk als vroeger, hun nering bloeide, de koopers betaalden geregeld, en toch waren de winsten zoo goed als nul. Een hunner, die begreep dat hij langzamerhand op die wijze naar de kelder ging, besloot tot iederen prijs het raadsel op te lossen. Geheele nachteu bracht hij door met het bespie- don zijner beide bedienden, zijn neef Diedrich Meyer en Herman Tietjen, en toen hij tot de over tuiging kwam, dat hij door beiden bestolen werd, ondervroeg hij hen afzonderlijk, en deels door be loften, deels door bedreigingen, golukfe het hem verbazingwekkende onthullingen uit ben te krijgen. Een geheim genootschap is te New-York een maand of negen geleden opgericht onder den uaam van A B C, «Union of grocers clerks.» Hare leden, onder do kruideniers-bedienden uitsluitend aange worven, verbinden zich onder vreeselijke eeden, het geheim in alle omstandigheden te zullen bewaren. Het doel der voreeniging is om hare leden in de gelegenheid te stellen zich spoedig zelf voor eigen rekening te vestigen. Elk lid is gehouden 125 dollars per maand aan zijn patroon te ontstelen. De gestolen gelden worden bij den penningmeester der Union,Christopher Krooss gestort, die 25 voor zijn beheer er van afneemt en het overige uitzet bij de bank. Dit is het kapitaal der Union. Elk lid, dat na verloop van een jaar een eigen zaak wil beginnen, ontvangt 2500 dl. van den algemeenen penning meester; elk ziek lid krijgt, zoolang ziju ongesteld heid duurt 2 dollars daags van elk zijner mede leden. Up dit oogenblik bedraagt het getal leden dezer zonderlinge vereeniging 25. Diedrich Meyer heeft bekend daarenboven aan zijn oom, den kruidenier Julle, 477 dollars te hebben ontvreemd, die in de handen zijn gestort van den penningmeester. De andere bediende, Her man Tietjen, beleed dat hij aan denzelfden kruide nier in den loop van den zomer iets meer dan 400 dollars had ontstolen, waarvan hij er 250 aan den penningmeester ter hand stelde. Verschillende leden van den bond zijn in hechtenis genomen. Daaron der ook de penningmeester, die onder borgstelling weder op vrije voeten is gesteld. Die borgtocht is verstrekt door diens broeder, Henry Krooss, die met hem samenwoonde te Ilarien, waar zij gemeen schappelijke bezittingen hebben, wier waarde op 75,000 dl. wordt geschat. Zij loochenen de beschul diging tegen Christopher ingebracht en verklaren haar als een poging om door angstaanjaging, gold af te persen. 's lioscli, 26 Mei. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 146 stuks. De le kwal. gold van 0.62 tot 0.64, 2e kwal. van ƒ0.60 tot ƒ0.62, 3e kwal. van 0.58 tot 0.60 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.00 a 1.16. f Gorincliem, 26 Mei. Bij een aanvoer van on geveer 250 stuks vee, was de handel heden zeer vlug, zoodat over 't geheel betere prijzen konden bedongen worden dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalfkoeien 260 a 330; mindere qualiteit 180 a 230; dito vaarzen 160 a 250. Melkkoeien 180 a 240. Vare koeien 150 a 225. Vaarzen j 120 a 170. Pinken 50 a ƒ110. Graskalveren a Nuchtere kalveren 8 a 17. Varkens, zware vette 50 a 52 ct. p. KG., minder zware 44 a 46 ct. per KG. Fokvartens van 6 a 8 weken 8.00 a 12.00 per stuk. De prijs der goëboter was 1.14 a 1.26 per KG. der weiboter ƒ0.90 a ƒ1.00 per K.G. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. 1/ ïl O van langs de Nieuwe Menvede, Saet Bergsche Veld, de Ames* en het Ifollaudsche Hiep. o c Werkendam, Sliedrecht, Zevenbergen, Oosterhout en Dordrechtbij welke tevens de voorwaarden en per ceelsbeschrijving ter inzage liggen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3