TÏÏÏrrENLAND!" Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND, id je Amadie, jnist in den tijd van de groote [sten. Toen begon hij zijn nieuwe loopbaan, die wij ven vermeldden en eindigde zijn veelbewogen ven weer in een klooster, waar hij op zijn dood- d. zijn waren naam openbaarde. Zou de Mahdi van onze dagen de kopie wezen u den hier boven beschrevene? De tijd zalrhet ->ren. Ook van dezen hoort men noch de af komst >ch den oorsprong. Zeer goed is het mogelijk dat j hier ook met een gelukzoeker te doen hebben. 3 schijn is er ten minste. Terwijl Frankrijk in de buitenlandsche politiek oer en meer eene overwegende rol gaat spelen •or zijn ernstig streven om eene der grootste ■loniale mogendheden te worden, gaat het ook in t binnenland gewichtige zaken tegemoet. Het blijkt nu reeds meer en meer dat de minister- esident Ferry evenveel zoo niet meer invloed op Vertegenwoordiging des lands heeft als Gambettta. de meeste opzichten drnkt hij de voetstappen .n zijn beroemden voorganger en wat men van ambetta niet zou aangenomen hebben, dat laat en zich door hem met zachten dwang opdringen. De gewichtige verandering in de militiewet, aardoor alle Fransehen zonder onderscheid tot •n driejarigen krijgsdienst worden verplicht, welke irandering ook het ideaal van Gambetta was, is >or do Nationale Vergadering aangenomen. Even- 0 de grondwetsherziening, die de senatoren voor it leven benoemd afschaft en eene verandering m regeeringsvorui moet onmogelijk maken. Het belangrijkste punt is dat waarop men nu skomen is, nu de vraag rijstzal de Senaat dit les goedkeuren. Doet hij het, dan gooit hij een ;r steunpilaren van den Senaat om (en het is )oit aangenaam zich zelf te kort te doenen ret hij het niet, verwerpt hij de herziening, dan il het verzet zoo groot worden dat de radicalen, e geheele afschaffing van den Senaat wenschen, rardoor belangrijk gesteund zullen worden. Op dit igenblik is alleen de groep der republikeinsche jreeniging in den Senaat vóór de herziening, echter- en uiterste linkerzijde zijn bepaald tegen rar gestemd. Dit belooft dus een tweegevecht op *oote schaal. Op dit oogenblik dooft de pas uitgebroken cho- ra in het zuiden van Frankrijk veel van den lust it strijden. Het is nu bewezen dat 't de geduchte ziatische cholera is die in Frankrijk aan wal is astapt en zich zeer waarschijnlijk over Europa zal srbreiden. De Fransche Regeering, die op het punt in de waarheid te verbloemen nog altijd zeer erk is, beweerde echter nog Maandag in de Na- onale Vergadering dat het met de cholera zoo rustig niet was en dat het jaarlijksch feest van 1 Juli doorgaan moest. Nu wij zoo dicht bij de Spaansche grenzen zijn j het geoorloofd de aandacht nogmaals te vesti- en op Spanje. In dat land gebeuren nog altijd reemde zaken. Canovas del Castillo windt zijn mgen Koning om den duim en voert een waar phrikbewind. De berichten uit Egypto blijven overigens slecht. >e bisschop en de priesters van de katholieke lissie in Soudan melden dat Khartoem door de U'abieren is genomen en Gordon met zijn leger evangen. De Fransche en Oostenrijksche consuls n eenige andere Europeanen zouden toegestemd ebben mahomedaan te worden. In een brief aan een koopman to Kaïro uit eene treek bezuiden Berber wordt nagenoeg hetzelfde ezegd. Het heet daarin daï Khartoum voor den andel is opengesteld en de stad door do troepen an den valschen profeet is bezet. Deze berichten, al zijn zij niet geheel onwaar- chijulijk, kan men maar niet zoo dadelijk voor oede munt aannemen. Laat ons, ook voor het abinet-Gladstoue, hopen dat zij valsch zijn (2 In een artikel »IJzer en bloede getiteld, gaat te Figarona welke ontzaggelijke kosten Daitseh- and zich sedert 1871 getroost heeft, alleen maar >m de eerste militaire mogendheid te blijven. In Elzas-Lotharingen is 162 millioen francs be deed om deze veroverde bezitting tegen iederen vijand te verzekeren. Het versterkte kemp van [Straatsburg-Kehl is oninneembaar. Het bevat enorme voorraden ammunitie en provisie en materieel van dlerlci aard, terwijl sommige daarvan in treineu geladen, ais 't ware gereed staan en slechts op itoom en een telegrafische order schijnen te wachten om in welke richting ook van dienst te kunnen zijn. Om ook aan den zeekant (over een lengte van 2000 kilometer langs Noord- en Oostzee) gedekt te zijn, is 95 millioen besteed. De nieuwe Wilhelms- üaven heeft 38 millioen, Bremen en de monden van den Wezer 20, Hamburg en de monden van de Elbe 17 mill, gekost. Vestingen binnenslands, Mainz, Maagdenburg en Ingolstadt verzwolgen 57 millioen alleon aan militaire uitgaven voor de doode strijdkrachten, Keulen en het versterkte kamp 34 millioen, en Ulm, Spandau, Küstrin, Posen, Thorn en Konigsberg 113 mill, te zamen. Metz, Thionville (Diedenhoven) en Saarluis formeeren den beruchten Lotharinger driehoek waarheen al de levende strijdkrachten en al het materieel met een onbeschrijfelijke snelheid en gewisheid kunnen gedirigeerd worden. Tien spoorweglijnen loopen op den Rijn uit, 8 spoorwegen verbinden den Rijn met de sterkten van Lotharingen en 7 lijnen be reiken de Russische grens. Ten oosten en ten westen kan Duitschland op een gegeven oogenblik ontel bare legerscharen, van alles ruim voorzien, aan do grens doen oprukken. Een reuzon-stoomboot. Op de werf van John Elder te Glasgow is onlangs van stapel geloopen de Cunard-stoomboot »Umbria«, op de »Great Eas tern na het grootste schip van de wereld. De stoomboot heeft een draagvermogen van 8000 ton, is lang 520 voet, breed 57 voet en diep in het ruim 40 voet. De machines zijn van 12,500 pk. en de krachtigste die ooit gemaakt zijn. Het schip is s>txeol uit staal gebouwd, hoeft 5 dekken en ia ver deeld in 10 waterdichte afdeelingen. Het promenade dek strekt zich 300 voet over de geheele breedte van het dek uit. Spoedig zal ook hel zusterschip van de >Umbria«, do »Darwina«, gereed komen. Te Revere (Massachussets) is een groote fabriek afgebrand. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. De timmerman en twee stokers van de »Niserot zijn aan de cholera bezweken. De verdere beman ning is ziek. Volgens Reuter zou de Nederlandsche Regeering zich bereid hebben verklaard aan zekere eischen van den Radja van Tenom te voldoen, op voor waarde van vrijlating der gevangen bemanning. Mocht dit toegeven de vrijlatiug niet bewerken, dan zou Nederland, in samenwerking met Engeland, al zijne krachten inspannen om dat doel te be reiken. De jusitheid dezer laatste mededeeling wordt door de »N. Rott. Ct.« tegengesproken. In het tuchthuis te Dartmoor had eenige dagen geleden een oproer plaats. Op korten afstand van de gevangenis werkten 25 veroordeelden onder toezicht van een bewaarder, toen een der gevangenen plotseling eenige groote steenen opraapte en deze den bewaarder naar het hoofd wierp, zoodat deze bewusteloos nederviel en hem het geweer ontviel, waarna verscheidene gevangenen zich op den ge wonde wilden werpen. Een hunner, een Hercules, die wegen3 eene zware misdaad tot levenslange tuchthuisstraf was veroordeeld en eerst sedert een jaar in het tuchthuis vertoefde, Stevens genaamd, het gevaar ziende waarin de opzichter verkeerde, maakte zich meester van het geweer en de patroon- tasch en stelde zes zijner kamaraden door een schot in het been buiten gevecht. Toen zijne patronen verschoten waren, sloeg hij met bet vuurwapen zoo geducht op de woedende muiters in, dat nog zes hunner in het zand beten. Toen eiudelijk op het gerucht de overige gevangenbewaarders toesnelden en hem uit zijne gevaarlijke positie verlosten, wierp hij zijn wapen weg en deelde mede wat hjj gedaan had. De gewonden werden op karren naar het hos pitaal vervoerd en de overigen zwaar geboeid naar hnnne cellen gebracht. De vorige week liet de gouverneur van het tucht huis de gevangenen en de bewakers aantreden, riep Stevens voor het front, en deelde hem mede dat hem door den minister van binnenlandsche zaken gratie werd verleend en hem tevens eene aanzien lijke belooning zou worden ter hand gesteld, ter belooniug van zijne edelmoedige daad. Schreiend moest de man, die zoo onverwacht in het bezit zijuer vrijheid hersteld werd, naar zijne cel terug gebracht worden, waaruit hij deze week ontslagen is. HEUSDEN, 7 Juli. Bij Kon. besluit van 1 Juli is, met ingang van 1 Juli 1884, J. Verdoorn, gewezen opzichter 2e kl. bij 's Rijks waterstaat te VFIertogenbosch, pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ1100 's jaars. tDe heer Tromp, 2e luitenant der artil lerie, is tijdelijk alhier gedetacheerd, in vervanging van den heer Van der Roeven. t De geneeskundige inspecteur is bij den Koning in beroep gegaan van een besluit van Gedeputeerde Staten tot vernietiging van zijn besluit, waarbij de openbare school als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd. t WELLE, 5 Juli. Een ongekende drukte, bij ongewone stilstand in de vaart, heerscht hier op de Waal, ter hoogte van het veerhuis. Door den lagen waterstand liggen een aantal schepen en s.toombooten op dezelfde hoogte, die op alle moge lijke wijzen pogingen aanwenden om van het drooge te komen. De laatste vier dagen zijn niet minder dan 60 vaartuigen in de doorvaart ge stremd geworden. De stoomboot LuikGroningen zit geheel vast op het droogeeveneens een bovenlandsch schip sints de laatste acht dagen. Niet minder moeielijk wordt de passage voor den veerman, die telkens de pont van de reep moet losmaken om al booinende de aanlegplaats te bereiken, hetgeen nu door het vervoer van hooi wagens dubbel lastig wordt. t EMPEL, 5 Juli. Dezen namiddag wilde P. Van Wrarnel, een jongeling van omstreeks 18 jaar, zich baden in de Maas, doch verdronk daarbij jammerlijk. t ENGELEN. 6 Juli. De beide van dak be roofde gezinnen J. van der Saltn en de wed. A. Hopmans, hoe ongelukkig reeds, trof heden een nog zwaarder slag. Twee kinderen van hen, on geveer zes jaar oud, gingen dezen namiddag spelen aan de Dieze en zijn zoo te water geraakt. Daar dit juist onder kerktijd geschiedde, werd dit niet door grooteren opgemerkt. Eerst toen een klein kind schreiende om hulp kwam roepen, ging men aan 't zoeken, waarna men de beide drenkelingen dan ook vrij spoedig opvischte. Alle aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. t BAARDWIJK, 6 Juli. De Eerw. Heer J. Glaudemans is benoemd tot kapelaan te Waal wijk en de Eerw. Heer J. Van Dooren tot kapelaan alhier. t WAALWIJK, 7 Juli. Door eenige ingeze tenen is protest aangeteekend tegen het besluit, van den gemeenteraad alhier, waarbij eene her stemming tusschen de heeren Baijens, van der Kolk en Wrijten tegen 14 Juli a.s. is bepaald. In een adres, aan Ged. Staten dezer provincie verzonden, meenen adressanten dat te kort gedaan is aan art. 70 der kieswet en in het onderhavige geval eene vrije stemming had moeten plaats hebben. t ZALTBOMMEL, 4 Juli. Bij de herstemming, welke op heden in het districtshuis alhier plaats had voor een hoofd-geërfde van het polderdistrict Bommelerwaard boven de Meidijk, werd als zoo danig herkozen het aftredend lid den heer A. van d. Poll te Rossum, met eene meerderheid van 60 stemmen. t Gepasseerde Woensdagavond omstreeks 9 ure ontving Ds. H. R<>odhuizen Jr eere-voorzit- ter der werküedenvereeniging ,/Hulp naar vermo gen" alhier, een schoon bewijs van hoogachting en waardeering; de gezamenlijke leden, donateurs en donatrices boden ZEd. een prachtige schrijf bureau aan, vervaardigd in de werkplaats van O. D. van Overeem alhier, en zulks ter gelegenheid van de herdenking zijner 25-jarige Evangeliebediening. De jubilaris was zichtbaar getroffen over dit schoone blijk van sympathie en regaleerde de talrijke aan wezige bondsbroeders op een keurig glaasje bondsbier. RAAMSDONKVEER. Woensdag j.l. passeerde een met hooi beladen wagen een overweg van den in aanbouw zijnden spoorweg, toen plotseling een paar ledige zandwagens kwamen aanrollen en met zulk een vaart tegen het voertuig aanreden dat het geheel verbrijzeld werd. De voerman kwam gelukkig met den schrik vrij en ook de paarden bleven ongedeerd. Heden had de machinist van eene kraan het ongeluk, bij het aanhaken van een ketting, van de machine te vallen. Voor dood opgenomen, werd de gekwetste naar het gasthuis te Geer- truidenberg vervoerd. Hier bleek het dat de man drie ribben gebroken had. Men vreest voor het behoud van zijn leven. t ALMKERK, 7 Juli. De collecte voor het fonds tot ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heett alhier opgebracht ƒ32.775. t WOUDRICflEM. De lang verbeidde dag van Donderdag 3 Juli 1884, waarop in de hervormde kerk dezer gemeente een zanguitvoering zou wor den gegeven, behoort reeds tot de geschiedenis en is ongetwijfeld met voldoening in de dagboe ken aangeteekend. De zangvereeniging /Hallelujah" van Vlaar- dingen vereerde deze gemeente op bovengemelden dag met een bezoek, ten doel hebbende een uit voering te geven geheel ten voordeele der dia- conie-arraen. Van algeineene bekendheid is het, dat het mee- rendeel vóór een zanguitvoering was, doch dat sommigen onbewust van de goede strekking hunne gevoelens niet ten voordeele uitten. Gelukkig heeft de vereeniging den moed daardoor niet laten zinken en heeft door hare uitvoering bijna allen van het dwaalspoor teruggebracht. Een talrijke opkomst, ook van andere gemeen ten, waaronder zich vele ware kenners der edele kunst bevonden, woonde deze uitvoering bij en heeft aan alle stukken hare tevredenheid toege kend, maar in 't bizonder aan het stukje, geti teld//Het stervende kind," 't welk werd uitge voerd door 2 sopraanstemmen (mej. M. Vermeen geb. Bergwerf en mej. Meijer), met begeleiding van bromstemmen. De woorden welke zoo rond en teeder door deze dames werden ten gehoore gebracht, maakten menig gemoed week, vooral bij dat gedeelte waarin het kind zenuwachtig stervende, vol hoop en vertrouwen op een nieuw leven, afscheid van haar moeder nam. Tot groot leedwezen werd vernomen dat mej. Vermeen geb. Bergwerf, welke in allen deele zooveel heeft bijgedragen en die hier zoo duide lijk heeft doen gevoelen dat men door den zang onze inwendige gewaarwordingen kan openba ren, haar liefelijke stem voor 't laatst als lid der vereeniging heelt doen hooren. Haar, en niemandzal het euvel duiden, wordt in 't bizonder een woord van lof en dank toegebracht voor de wijze waarop zij bij deze uitvoering het publiek heeft vergast. Dank zij den directeur, den heer Schellevis, voor de leiding, dank het bestuur voor de rege ling, alsmede dank den eerw. heer ds. Nonhebei alhier, die er zooveel heeft toe bijgedragen dooi de uitvoering op touw te zetten, maar inzonder heid hartelijk dank aan de, geheele vereeniging //Hallelujah" van Vlaardingen, welke op een stemmige en zeer stichtelijke wijze eenige aange name en onvergetelijke uurtjes deze gemeente heeft weten te verschaffen, en leven de kunst liefhebbers van Woudrichem steeds in de hoop de zangvereeniging nog meermalen deze gemeente zal verrassen. Met zekerheid vernemen wij dat Z. M. den Koning bepaald heeft dat de plechtige begrafe nis van Z. K. II. den Prins van Oranje zal plaats hebben op Donderdag 17 Juli, met hetzelfde ceremonieel als voor de begrafenis van Prins Wil lem van Oranje in 1879 was vastgesteld, met deze afwijking evenwel, dat de trein zich des ochtends ten 9 ure reeds in beweging zal stellen naar den Koninklijken grafkelder te Delft. Uit de tegenwoordige verblijfplaats des Konings vernemen wij dat Z. M. den 15 dezer uit Creuth naar Frankfort vertrekt om den volgenden dag 16 Juli, in de residentie aan te komen. Twee dagen na de begrafenis en wel Zaterdag den 19 Juli zal de Koning zich uit den Haag naar het Loo begeven. De groote werktuigkundige, onder wiens leiding indertijd de eerste Nederlandsche stoomboot in de vaart kwam, de heer Hendrik Radier, is op 88-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. Een nieuwe uitvinding, op het gebied van gas verlichting, is gedaan door den heer Göbel, direc teur der gasfabriek van de ^Imperial Continental Gas-Association" te Vlissingeu. Zij bestaat in een gasbrander van bijzondere consf;uctie, meer speciaal bestemd voor uitgebreide verlichting, zoowel binnens- als buitenshuis. De door mid del van dezen brander verkregen gasvlam be zit een zeer sterk lichtvermogen, waarbij de gewone straatlantaarns als „gloeiende spijkers" afsteken. Bij aanzienlijk grootere kracht en helderheid van licht, is het gasverbruik betrekkelijk, waartoe vooral de toevoer van verwarmie lucht, door middel eener vernuftige vinding in den ballon, medewerkt. In tegenstelling met de be>taande gasbranders brandt bij den nieuw uitgevonden toestel de vlam naar beneden en is ook de glazen ballon onder deu brander aangebracht, terwijl het licht van boven door een flinken reflector wordt weerkaatst. Een door den uitvinder in het publiek geno men proef slaagde uitmuntend. Het door middel van den brander geproduceerde licht verspreidde zijn stralen op aanmerkelijken afstand en was zoo helder, dat men 23 h 30 meter er van verwijderd gemakkelijk kon lezen. Een ander voordeel dezer nieuwe methode van verlichting is, dat men hoegenaamd geen schaduw heeft, hetgeen juist daaraan te wijten is dat de vlam onder den toestel brandt en dus haar stra len naar de zijden en naar beneden in alle rich tingen onbelemmerd kan verspreiden. De ,/Leidsche Ct." schrijft: De laatste dagen herinnerden aan Hildebrand's „Hoe warm het warm was" en terecht aan een z/ouderwetschen dag weer". De ouden wilden dan ook wel zeggen dat zeedamp warmte geeft, en daar meer dan een avond zulk een damp werd waar genomen, is het ongegronde dezer meening niet gebleken. Doch nu is het dan ook zomer, waar naar genoeg verlangd werd en die nog voor kor ten tijd dreigde ontrouw te zullen worden, toen de noordsche lucht met sombere wolken de over hand behield en koude afzond. Maar nu is het zoo droog, want de zon blakert het aardrijk dat smacht naar regen, en het heeft in een zoo langen tijd niet geregend 1 Wat het veldgewas zou ver kwikt worden dat dorst en het weiland, dat nu zich moet behelpen met ingelaten water uit vliet en vaart, om den drogen boden te drenken, zijn rosse kleur zou afleggen en herleven. Hoe de vrucht zou zwellen, die dreigt te zullen afvallen bij gemis aan levenssappen, en hoe de bloem zich zou verheffen, die nu op haren stengel hangt neergebogen. Hoe weldadig en verfrisschend eene regenvlaag het akkermaalshout en alle geboomte langs wegen en paden, dat onder een grijs kleed van stof haar helder groen derft, zou verjongen. En dan, die rijk bloeiende, rozen, hoe kortstondig is veler duur! Heur bloembladeren verkleuren bij den ,/Zonnebrand" en de pracht o.a. van de Provin- sche roos (niet provincie-roos, zooals het spraak gebruik heeft ingevoerd) vergaat met den dag. De vlekkeloos witte dezer als met bloemen over laden rozen, wordt bruin en zij ontbladeren bij honderden. Zoo bekoorlijk zij waren voor een weinig tijds, zoo vervallen is nu haar bestaan. Kwam de langgewenschtte regen uit het zoele Zuiden, mensch en dier, akker en veld eu lust hof, alles was gebaat. Stot-Taï, de bekende Perzische goochelaar, heeft de Tours een koene daad verricht. Hij wierp zich nl. op een paar ijlings voorthollende paarden, ge spannen voor een rijtuig, waarin een heer en twee dames zaten, die in zeer groot gevaar verkeerden. Hij bekwam daarbij zelf een niet onbelangrijke wond. Door de arrond. rechtbank te Leeuwarden is een 14-jarige knaap uit het dorp Berlicum, die er met andere jongens behagen in vond met steentjes tegen een telegraafdraad te werpen en daarbij een porseleinen isolator brak, deswege veroordeeld tot eene geldboete van 12 of 5 dagen gevangenisstraf. Wij deelen het feit ter waarschuwing mede. Yan de ruim 70 vreemdelingen, die zich te Maastricht voor den dienst in Oost-Indië hebben aangemeld, zijn slechts 19 voor den kolonialen dienst goedgekeurd. Wanneer men nu bedenkt dat Maastricht wel het centraal wervingspunt van ons land is, dau vraagt men zich af waar de 2000 man zullen moeten gevonden worden, die de minister dit jaar naar Indië denkt te zenden. Twee arbeiders uit Andel zijn Vrijdag op den middag bij den hooibouw ongesteld geworden, naar men zegt tengevolge van een zonnesteek. Een hunner is reeds overleden, terwijl de andere in een gevaarlijken toestand moet verkeeren. Woensdagmiddag is tusschen Rotterdam en IJsselmonde een jongetje van 8 jaar uit een sneltrein gevallen. De vader, die met het kind reisde, was radeloos en wilde het naspringen, het geen evenwel door zijn medereizigers belet werd. Te Barendrecht is hij daarop uitgestapt en terug gegaan met den trein van 4.81 naar IJsselmonde van daar ging hij onmiddellijk met den stations chef de lijn langs en het kind werd nu weldra in bewusteloozen toestand terug gevonden, doch uitwendig niet gekneusd, daar het gelukkig on der aan den weg in het gras was terecht geko men. Het kind had tegen het portier geleund,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2