BUITENLAND. BINNENLAND. ichaara gepasseert, die andere twee syn binnengebleven, passerende duer syn inge- want en tselve seer eyschelijck verschue- rende." Eriswel eens twijfel ontstaan omtrenthet slot dezer tragedie, dat den prins doet sterven met de woorden op de lippen//Mijn God, Dntferm u over mij en dit arme volk." Die twijfel is echter ongegrond, gelijk blijkt uit den brief van den heer Uylenburg, den gast des vorsten, die als ooggetuige ver- iiaalt dat er oogenblikkelijk genoeg vrien den en verwanten om den stervenden ge schaard stonden om de woorden, die zijn stervende lippen deden //roeren" op te van gen. Dat gebed is opgenomen in de Resolu- fiën der Staten van Holland en te vinden bij Wagenaar VII 531. De moordenaar ontvluchtte, doch werd bij de stadswallen gegrepen. Hij bekende terstond en noemde de namen van hen, die met zijn boos voornemen bekend, hem daarin gesterkt hadden. Van berouw was geen sprake. Hij meende een Gode wel gevallige daad verricht te hebben. Een ver schrikkelijke dood wachtte hem, doch hij ging dien gerust tegen en doorstond zijn lijden met de grootste koelbloedigheid. 's Prinsen lijk werd met vorstelijke eer te Delft begraven. De lijkpredikatie had tot :ekst Openb. XIV 13 //Zalig zijn de dooden die in den Heere sterven, opdat zij rusten mogen van hunnen arbeid, en hunne werken volgen met hen." Lesseps treedt den 19 Nov. zijn 80e jaar in. Men wil dien dag te Parijs door een groot feest rieren. De cholera schjnt in 't zuiden van Frankrijk liet bepaald toe te nemen. Gelukkig hebben te ronton als to Marseille per dag slechts 5 a 10 gevallen plaats. Overigens schijnt de ziekte wel Iegelijk Aziatische cholera te zijn. De Fransche lutoriteiten beijveren zich zeer de uitbreiding tegen te gaan. In de rue Lévis aux Bat.ignolles te Parijs had aet volgende verschrikkelijke voorval plaats. Tegen I uur 's namiddags gingen twee bedienaars der begrafenissen naar een sterfhuis om den afgestor vene te kisten, toen deze op eens de oogen opende terwijl men bezig was hem in de doodkist te leg gen. Men begrijpt welke ontsteltenis dit teweeg bracht, terwijl de schijndoode, die alles iu gereed heid zag voor zijne begrafenis, het nog dienzelfden hvond van schrik bestierf. De plaats waar de Amerikaansche spoorweg koning W. H. Vanderbilt vóór zijn vertrek naar Europa ongeveer honderd millioen dollars in vei ligheid bracht, is een der secuurste schatkamers der geheele wereld, ofschoon zij van buiten slechts weinig vertoouing maakt. Zij is in een rots uitge houwen en de bovenbouw bestaat uit een voorgevel van vijf voet en uit zijgevels van drie voet, van de deugdzaamste materialen opgemetseld. Alle bal ken, zuilen en pijlers zijn van ijzer of marmer hout is er in het geheel niet bij gebruikt. Het eigenlijke gewelf is 36 voet breed en 41 voet diep. De vier deuren, die er achtereenvolgens toegang toe verletneu, wegen elk 8200 pond en zijn onovcr- troffen meesterstukken, zoowel wat de stevigheid als de sloten betreft. Het gewelf, waarin de Ame rikaansche Croesus zijn schatten bewaart, is absoluut braak-, brand- en watervrij. De Amerikanen zijn praktisch, ook in hunne uit drukkingen. Zoo noemen zij den post in Washing ton, welke zich met alle onbestelbare zendingen belast, doode-brievenpost. Bij deze komt alles te zamen van Noord-Amerika, wat aan brieven, pak ketten enz. onbestelbaar is. Vau do werkzaamhe den, die daar te verrichten vallen, krijgt men een begrip door de statistiek, welke aantoont dat b.v. in het. jaar 1883 het ongehoorde aantal van 4,440,822 onbestelbare zendingen bij het postkantoor inkwa men en te bezorgen waren. Rnim 34,000 daarvan hielden waaiden, wissels, papieren geld, muntstuk ken en aanwijzingen in. Een groot gedeelte dezer onbestelbare zendingen zijn afkomstig nit Europa; zij zijn nagenoeg alle onbestelbaar wegens gebrek kige, onvolledige adressen. Zij, die das brieven of waarden naar Amerika gezonden hebben, zonder dat deze aan het rechte adres bezorgd zijn, kunnen reclameeren bij de «Dead letter office in Was hington. In het graafschap Lancaster, in Engeland, is een werkstaking onder de wevers. Zij bielden dezer dagen eene vergadering waaraan er 10,000 deel namen en waar besloten werd niet toe te geven. Van de 42,000 weefgetouwen staan er 38,000 stil. Twee Engelscbe dames zijn per vélocipède van Port Maurice (Italië) naar Boulogne-sur-Mer ge reden. Zij deden er 46 dagen over. Dezer dagen overleed een scharenslijper van Ge- nève, een Savooiaard, die oen vermogen van 100,000 fr. naliet. Hij had het aan de gemeenten Mieussy, Neydans en Ouion vermaakt, voor hot verstrekken van kleederen en voedsel aan arme schoolkinderen. Te Lucerne heeft dezer dagen een gebeurtenis plaats gehad, die met alle recht een gril van het noodlot kan worden genoemd en veel sensatie ge maakt heeft. Een aldaar wonend Engelschman, de consul Brandt, ontmoette een vriend en landge noot., die hij in onderscheidene jaren niet had ge zien. Na zich geruimen tijd met elkander te hebben onderhonden keerden beiden, de consul naar zijn villa, de ander naar zijn hotel terug. Nauwelijks daar teruggekeerd wordt de laatste door een be roerte getroffen en omiddelijk werd een knecht go- zonden naar den heer Brandt, ten einde hem met den dood zijns vrienda in kennis te stellenonder weg ontmoet de knecht een bediende van den con sul en tot beider groote verbazing en onsteltenis hadden zij elkander hetzelfde bericht mede te deel en. De consul en zijn vriend bleken op hetzelfde oogen- blik aan een beroerte te zijn gestorven. Op den spoorweg tusschen Divazza en Pola heeft meu Zondag een mijn ontdekt, welke daar vermoedelijk was aangelegd met het doel, den trein van den Keizer van Oostenrijk in de lucht te doen vliegen, als deze zich Maandag naar de oefeningen der vloot te Pola begaf. Omtrent den dader is nog niets ontdekt. De Temps* deelt onder reserve een bericht uit, Souakim mede, volgens hetwelk Gordon in handen van den Mahdi gevallen en door zijn eigen solda ten vermoord zou zijn. Als een bewijs wat eeu goed journalist voor zijn vak over heeft, kan de geschiedenis dienen van zekeren Thomas, medewerker van verscheidene in Australië verschjjnende bladen. Te Melbourne had hot publiek behoefte aan eeu onpartijdig en grondig rapport over de inrichting van het hospitaal aldaar. Thomas wist nu een aanstelling te krijgen als ziekenoppasser en na verloop van vier weken ver scheen er in de bladen een omstandig verhaal van al wat er dag eu nacht in het hospitaal omging en hoe alles er in elkander zat en behandeld werd. Korten tijd daarna bekleedde dezelfde Thomas een ondergeschikte betrekking in de apotheek van een der groote gevangenissen te Melbourneook nu duurde het niet lang of het publiek was vol komen op de hoogte van de min of meer eigen aardige gebruiken, die in dezen tak van den open baren dienst voorkwamen. Dit succes spoorde deu ondernemingsgeest van den wakkeren Thomas tot steeds verdere proefnemingen aan. Hij liet zich 24 uren zonder eten of drinken in een donkere cel opsluiten en wat hij iu dien tijd gevoelde en on dervond gaf weder stof tot een lang artikel voor zijn blad. Toen nam hij dienst op een schip dat den koeliehandel uitoefende, om zijn lezers in te wijden in de geheimen van deze nieuwe soort van door de wetten der menschel jkheid verboden sla venhandel en in de schandalen die daarbij in de laatste helft der negentiende eeuw nog voorkomen. Thans doet hij een ontdekkingstocht naar de binnenlanden van Nieuw-Guinea en mes belang stelling ziet de geheele kolonie nu weder het ver slag daarvan tegemoet. t MEEUWEN, 7 Juli. Het verg. examen voor de betrekking van hoofd der school te Ba- biloniënbroek, is bepaald op 15 Juli a.s. t WELLE, 10 Juli. Gisteren avond, omstreeks 10 uur, sloeg alhier brand in den hooiberg van den Heer Bok, Poldermeester alhier. Door spoedig i aangebrachte hulp van de brandspuiten van Xe- i derhemert en deze gemeente bleef de brand tot den hooiberg beperkt. Was echter M. van Dig gelen, huisschilder, met nog enkele kloeke mannen, niet spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig geweest, de gevolgen waren niet te voorzien ge weest. t WIJK. Dezer dagen is bij C. Slnimers alhier een tweeling kalveren getrokken van een vaars, t HEUSDEN, 10 Juli. Door de afdeeling Heusden der Noordbr. Maatschappij v. Landbouw zullen 5 hengsten en 4 tnerriën, waaronder 1 veulen-merrie naar de te Amsterdam te houden Landbouw-Tentoonstelling worden opgezonden. Namens den Koning is door den Minister van Waterstaat enz. aan den heer J. Van Tuyl Gz., te Heusden, tot wederopzegging vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene telegraaflijn tusschen Drunen en Heusden, met de vestiging van een telephoonkantoor te Drunen. tDe heer P. D. Beunders, leerling van deu heer Schol ten alhier, heeft met goed gevolg exa men afgelegd voor de veeartsenijschool te Utrecht. van vreemdsoortige kleur, n.l. isebel bont. Tal van nieuwsgierigen komen ze dagelijks bezichtigen. tBRAKEL, 10 Juli. Hedenmiddag omstreeks 2 uur geraakte het 7jarige zoontje van J. v. d. Anker alhier in de z.g. Kil te water. Door spoe dig aangebrachte hulp werd het, nog juist bijtijds gered door den gemeente veldwachter v. d. We tering alhier. t NEDERHEMERT, 10 Juli. Een genoeglijken, maar toch vermoeienden en warmen dag hebben we achter deu rug. Gisteren had alhier op het terrein van mevrouw de douairière baronesse Van Nagell van Nederbemert, het algemeen Christelijk Jonge- lingsfeest plaats. Het goed ingerichte feestterrein was gekozen ter zelfder plaats waar dat ook vroe ger werd gehouden, t. w. in do breede laan nabij «het Schansje.* Honderden belangstellenden en nieuwsgierigen waren reeds vroegtijdig aangekomen en nog altijd brachten nienwe stoombooten weder nieuwe bezoekers. Ook de groote rij van rijtuigen, die nabij de uitspanning van Van de Werk waren geplaatst, deed zien dat velen de reis per as had den afgelegd, terwijl nog een groot aantal de reis te voet had gemaakt eu in een der vele schuitjes, met steeds een twintigtal passagiers, zich van Heusden had laten overzetten. Nauwelijks hadden wij onze schreden naar het feestterrein gericht, of we werden aangenaam ver rast door hoorn muziek als leidster van het gezang, dat door honderden stemmen werd aangeheven. Meer nabij gekomen merkten we, ter zijde van de sprekers, een kapel van jougelingen op, die wij ver namen dat nit Neerbosch expres voor dit doel was overgekomen en met hunne koperen instru menten het feest niet weinig verhoogden. We heb ben ze wel beklaagd met die verschrikkelijke hitte, maar niet minder de H.H. sprekers, die( zoo vol vuur hun gehoor trachtten op te wekken en die het was aan te zien, dat zij de zaak, waarvoor zij ge komen waren, te hoog stelden om zich door bijko mende omstandigheden te laten neerdrukken. Om de verschillende sprekers afzonderlijk te bespreken achten wij hier minder op zijn plaatsonze lezers zullen zich dus met eene oppervlakkige beschouwing van het geheel moeten tevreden stellen. Nadat de feestviering door den heer Kasteijn al hier, was geopend met een inleidend woord, hield Ds. Knottnerns nit 's-Hage, de openingsrede. De heer Kousbroek uit 's-Hage, koos het onderwerp Israels verwachting* en de heer Wilkens uit 's-Hage «Eene drieledige roeping*. Na de eerste pauze trad teu l uur de zangver- eenigiug «Zingt den Heer* uit Goriuchem op en liet door de trotsche eiken haar lied weergalmen, dat, door bovengenoemde kapel begeleid, een wel dadige stemming onder het publiek teweegbracht. Ten 2 ure volgde eene gedachtewisseling over ecu door den heer Van Dis in te leiden onderwerp op spreekplaats No. 2. Ds. Oorthnys uit Harder wijk koos tot onderwerp: «Natuurlijkheid in het geestelijk leven*, waarna baron Van Doorn van West Capelle uit 's Hage deze 2e afdeeling be sloot. Na de 2e pauze word de slotrede gehouden door ds. K. van Goor van Nieuweudijk, waarna het feest ia gepaste orde afliep. Het publiek was hier als bij alle dergelijke feesten. Velen was hot aau te zieu, dat zij met welgevallen de wooiden van de lippen der sprekers opvingen. Anderen zeiden dat het langdurig staan hen te vermoeiend was, waarom zij een lommerrijk plekje opzochten om zich daar neder te vleien. In grooteu getale bewoog zich het publiek ook om de cantine, aan een tegenovergestelden kant geplaatst, om daar huune hongerige en dorstige magen to stillen. Sterken drank werd nergens getapt en het is ook waarschijnlijk mede daaraan toe te schrijven dat ongepaste luidruchtigheid geheel achterwege bleef. ZEVENBERGEN, 9 Juli. Uitslag der her stemming voor een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen Uitgebracht zijn 1570 stemmen, waarvan 4 van onwaarde en 27 in blanco. Van de resteerende 1539 stemmen verkregen de heeren Baron van der Borch van Yerwolda (anti-revolutionair) 910 en Mr. Van de Werk (liberaal) 629 stemmen, zoodat gekozen is de heer Baron VAN DER BORCH VAN VERWOEDE. RA A MS DON KVËË R, 8 Juli. Zaterdagmid dag vermaakten zich eenige kinderen in de wei met het naloopen der kal veren en met het hangen aan de staarten dezer dieren. Een 4jarig jongetje geraakte onder dat spelen in een vrij grooten „wiel" en verdween in de diepte. Gelukxig lie pen de andere kinderen aanstonds naar huis en waarschuwden den vader van 't knaapje, die onmiddelijk toesnelde en zich te water be gaf maar het kind niet kon vinden. Een zekere M. S., looier te Waspik, die zich in de nabij heid bevond, sprong ook in de wiel en bracht het knaapje op het droge. Door aanwending van de algemeen bekende middelen mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekken, reeds voordat geneeskundige hulp was aangekomen. Ruim een uur later ontvangt M. S. uit Waspik de droevige tijding, dat zijn eigen kind in eene looierskuip verdronken is. Rekent men den tijd om deze treurige tijding over te brengen, dan is het niet onmogelijk dat M. S. btzig was met het redden van eens anders kind op 't oogen- blik dat zijn eigen kind verdronk. fWOUDRICHEM, 8 Juli. Heden is gekozen tot lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature Nederhouw, den heer C. Kentie, met 42 stemmen terwijl er op den caiulidaat B. van ucht Bz. 26 stemmen werden uitgebracht. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen be droeg 70. t ALMKERK, 10 Juli. B:j het hevig nnweder dat gisterenavond boven deze gemeente woedde, is de bliksem geslagen in een huisje, aan den Kornschen dijk, bewoond door P. Confurius, waar- vüii slechts een gedeelte van den nok is afgebrand, dank zj de spoedige werking der brandspuit. t Op een weide van den heer G. Schouten is een booin door den bliksem in tweeën gekloofd. tHeden is eene vrouw, die niet wel bij het hoofd is, aan de Eminikhovensche Steeg in het water geloopen, doch levend er uit gehaald. GOR1XCHEM, 10 Juli. Gisteren avond ont lastte zich weder boven deze en naburige ge meenten een hevig onweder. Omstreeks 11 uren sloeg de bliksem in de woning van de wed. Van de Wouw, bij de Kanselpoort, en veroorzaakte brand. Door spoedig aangebrachte hulp heelt men echter niet alleen de belendende gebouwen, maar ook houden. tTwee woningen met tuin, staande naast elkander op de gedempte Kalkhaven alhier, zijn 1.1. Maandag bij publieke veiling in 2 perceelen, ingezet op y 4275. t Als een gevolg van de aanhoudende droogte en de vrees voor de muizen, din de landerijen ten noorden dezer stad gelegen schrikbarend teis teren, werd voor eenige dagen geen enkel bod gedaan op een koolakker, die in 7 perceelen in veiling gebracht werd. Thans ligt die akker ge heel braak. nog een gedeelte van het huis kunnen be llet getal vergunningen" is in Noord-Brabant gedaald van 5385 in 1882/83 tot 4891 in 1884/85, toch altijd nog ruim 3100 te veel. Z. M. heeft benoemd tot heemraden van het waterschap „den Eethenschen en Meeuwenschen ZeedijkH. Branderhorst en B. Branderhorst Jr. tot gecom mi teerde van het waterschap „Empel en Meerwijk" L. J. C. Bogaertstot gezworene van het waterschap ,/den Ruigenhil", A. J. Punt. Binnen weinige dagen zullen van de hieron der afgedrukte circulaire een 25,000-tal verspreid worden. „Door de krachtige geldelijke ondersteuning van nu wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden en de ijverige bemoeiingen van dt.n Heer L. J. Lefèbre te 's-Gravenhage, werd in den loop van verscheidene jaren bijeen gebracht een hoogst belangrijke verzameling van Geluid-, Gehoor-, Optische en Acoustische Sig- naalkundige Werktuigen, verder Telephonische en Electrische Apparaten, Modellen, Teekeningen enz. Na den dood van den Prins, „die bij zijn le ven reeds den wensch had uitgesproken dat voor noemde verzameling voor de wetenschap in haar geheel zou mogen blijven bestaan", werd door de welwillende beschikking van Mevrouw de Groot- Hertogin van Saksen, geboren Prinses der Neder landen, die verzameling het eigendom van den heer Lefèbre, die ze „met het vele daaraan later bijgekoinene" voor het publiek toegankelijk stelde in een daarvoor door hem ingericht gebouw aan het Prins-Hendrikplein te 's-Gravenhage, terwijl door hem uit eerbied voor de nagedachtenis van den Vorst, aan wiens krachtige» steun de verza meling zijn ontstaan te danken had, aan het ge heel den naam van „Museum Prins Hendrik" werd gegeven. Voor de instandhouding daarvan behoeft echter de heer Lefèbre geldelijke medewerking, terwijl het hem aangenaam zou zijn „ook in verband met den eenmaal door den overleden Prins te kennen gegeven wensch" als aan de inrichting een blijvend bestaan kon worden verzekerd; hij heeft daartoe aan de ondergeteekenden het voorstel gedaan den algeheelen inventaris, tot die verza meling en inrichting behoorende, vrijwillig en be langloos af te staan aan een te creëeren stichting „Museum Prins Hendrik", die door een Commis sie uit de personen, die tot verwezenlijking van dat denkbeeld zouden willen bijdragen, zou worden beheerd. Zij zijn bereid tot het in het leven roepen van zoodanige stichting mede te werken, wanneer meerderen geneigd zijn door geldelijke» steun de instandhouding van het Museum te verzekeren en dit als een nationaal monument aan de nagedach tenis van den overleden vorst te doen wijden. Zij hebben mitsdien de. eer een beroep te (Gen op uwe medewerking, met beleefd verzoek onder staand biljet ingevuld binnen 8 dagen aan een van de ondergeteekenden te willen terugzenden. Bij voldoende deelneming zullen de inteekenaren tot het bijwonen van een later te houden verga dering worden bijeengeroepen. De voorloopige commissie: J. P. I. Buteux, lid van Ged.-Stalen der prov. Zeeland, le Middel burgMr. C. J. E. Graaf van Bijlandt, lid van Ged.-Staten der prov. Z.-Holland te 's HageK. Enthoven, fabriekant, te 's Hage; L. C. van Goud oever, hoogleeraar, te Utrecht; Dr. A. A. G. Guije, te Amsterdam; L. J. Lefèbre, geluidkundige, te 's Hage; W. van Marke/i, districts-schoolopziener, te 's Huge; Mr. A. E. I. Modderman, minister van Staat, oud-minister van justitie, te 's Hage; Mr. J. G. Patijn, burgemeester van 's-Hage; Jan Smit V, scheepsbouwmeester en reeder te Rotterdam; A. van Stolk Czn., majoor-komman- dant van het korps koninlijke scherpschutters te Rotterdam; Joost van Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-burgem. van Rotterdam; A. C. Wertheim, bankier te Am sterdam; J. van Woelderen, directeur der maat schappij „Zeeland" koninklijke nederlandsche post- vaart, te Vlissingen." Heelt de overleden Vorst, zonder onderscheid van stand of rang en in alle gemeenten des lands bewijzen Zijner liefde voor volk en land met milde band aA sie voor Ae bes aan 's Prinsen weiïscht de deel nel opdat ieder naar krachten zijner a houding en uitbre nen medewerken. I Hoewel flinke ia zeer welkom zulhtl der zaak ook nemen. Elke medewerkf konde of stii dage vermeld ziel zich en zijne h» toegang tot he daarin verricht èr Zij die als verej mede zouden willé mochten ontvarigei aan 't Bureau van Naar aanleiding beid is te Zwolle door 300 a 400 h Nadat die vergac voorzitter der „At vereeniging" E. van het „Nederl Weelink, uit Ains gekomen, de oorz: naar zijn meenin het importeere-fi; ding en meubelst werken van eenie bij voorkeur de ld greep een en anc zien en nam de v „De vergac loosheid, die geheel Nederl zich voordoef dreigt te wo: heele üitputti] stand, draagt; sche Werklie namens de ve ciale- en ge***e tot aanneml verzoek om spoedig rnogel Het bestuur de: lieden vereeniging" Door Z. M. dei op het request oi straftijd in de gBW doorbrengen, ingeT broeders Wolters, j 4 jaren corr. ge va Op het request! tot 6 jaren tucht! schikking genome! De gemeentebe^ Minister van Bir, Staten der provi vorig jaar gegeven Nu deze ziek langs de kust der te breiden, wort de noodige zorg ai voor reinheid, zcl en voor al het.geel aan cholera, die i komen, af te zonj Ter kennis van dat, te rekenen v werken de gebald vorm van de sooi van de volgendll 220, met eeni"-! benedenbreedte als voren en dik als voren. De a moeten daaraan g Ook uit het bi vangen tot versie den prins van bood een pracht eikenblaren met thans een plaats raad rondom de Uit had Kreut der Endt Zoor schrijven, waarbi Koningin ieder v< op het door die 1 W. A. Terwogt, lands, in zijn 1< het Nederlandse^. Ook HH. KK. derlanden en del eerden de uitgaaf Z. M. de Koning in den voor ons blijken, door eei voor Zr. Ms. par Hoe gevaarlijk te blijven, voora n* lijnen en nog m dien een stalen i te vinden in Nijhoffs Bijdragen II bl. 129. tot straf voor zijne zonden,'/ zeiden de eenvoudige landlieden«met zulk een man, als Mertens was, moest liet verkeerd afloopen!» Toen de weduwe echter kort daarna van een on bekende uit de stad twintig thaler (36 gulden) ont ving met begeleidend schrijven dat dit geld voor de opvoeding van haar kind moest dienen, en de zelfde som golds vervolgens elk kwartaal werd ge zonden, kwamen de vreemdsoortigste geruchten in omloop. Die zaak was niet pluis, meende men. Had men de arme vrouw bij den dood van haren man algeineene deelneming betoond en hulp beloofd, nu wendde ieder zich met walging van haar af. »Wie weet hoe de zaak zich heeft toegedragen, misschien is de vrouw zelve medeplichtig aan den moord zeide men. Sommigen beweerden zelfs dat kort voor den geheimzinnige» moord een vreemdeling ia het dorp was geweest, die naar Mertens had ge waagd, ja, zelfs den daarop volgenden nacht bij hem gelogeerd had. 'tWas waar, wat deze heden zeiden: ,d\e vreemdeling was een vtlend van Mertens, een molenaar, dien hij In den vreemde had leeren kennen en die Mertens op zijne reis door Nauenheim een 'bezoek had gebracht. Dit bezoek werd echter door de babbelachtige bevolking van Nauenheim met den moord in verband gebracht. Van rm af aan werd de arme vrouw met de grootste minachting bejegend en iedereen vermeed den omgang met baar. Wel sleet langzamerhand het praatje over een en ander een weinig uit, maar moeder Mertens was en bleef de gehate en verachte vrouw. Er rustte een geheim op haar dat niemand kon ont sluieren en dientengevolge bleef zij in de vervloeking. Zwaar drukten zorg en leed op de schouders der ongelukkige moeder. Niettemin bleef zij waken en zor gen voor het welzijn van hare dochter Hanna. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2