BUITENLAND. BINNENLAND, BEKENDMAKING. vatell zuiver houden, door dat in de buizen, pakte den wolf bij de acbterpooten en lichtte hem waardoor de stoffen naar de reservoirs ge- *n hoogte, terwijl het dier hem in de kniten voerd worden, kleppen zijn aangebracht, die eerstgenoemde hielp nn den wolf op den de opstijging van gassen len eenenmale ver- £rond gooien en de twee boeren werden hem, hinderen nadat hij zich nogmaals had losgerukt, eindelijk Al kunnen nu de bestaande woningen roeester. De eene knielde op den hals van het dier niet zonder groote kosten van een faecaliën- en kield ^et z0°lang vast, totdat zijn 14-jarig worden uitgereikt, tegen betaling van 10 cents. Hensden, den 23 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd. HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN, afvoer volgens Liernur voorzien worden, men mag met grond verwachten, met het oog op den gevaarlijken kant dezer zaak, dat overal waar ze nog iets te wenschen of veel te wenschen overlaat, de handen in een geslagen worden, opdat men, mocht de cholera tot ons doordringen, zich op dit punt niets te verwijten hebbe Laat ons hopen dat hare herhaalde waar schuwingen niet te vergeefsch tot ons komen Dezer dagen kwam een welgekleed heer bij een dame, die op den boulevard ie Parijs, met een kind op dm arm wandelde, en zeide dat er een venijnige vlieg om het gezichtje van den kleine vloog. Hij verjaagde die, groette beleefd de vrouw en ging henen. Ecu oogeublik later zag de moeder dat hare gouden horloge en ketting verdwenen waren. Door den heer Ferdiuand de Lesseps is aan de Fransche Academie van Wetenschappen medege deeld, dat de internationale commissie zich ver klaard heeft voor de verweeding van het Suez- kanaal en niet voor het graven van een 2de kanaal. Madame Judic, de welbekende Parijsche tooneel- speelster, heeft eene verbintenis aangegaan om in 1885 en 1886 eene rondreis door de Vereeuigde Staten te doen. Zij krijgt voor de 210 voorstellin gen eene som van 1,050,000 frs. van haren impre sario, die alle kosten op zich neemt, tot de reis kosten voor raad. Jndic en 3 dienstboden toe. De ondsto en grootste menagerie van Engeland' die van Wombwell, welke sedert 1805 bestaat, zal eerlang te Liverpool in het openbaar verkocht worden. Onder de dieren is een Afrikaansche oli fant, die slechts een paar duim kleiner is dan de vermaarde s>Jnmbo,« en voorts acht afgerichte leeuwen en leeuwinnen, een leeuwin met welpen, hyena's, slangen enz. In de gevangenis te Karthaus, in de provincie Pruisen, is een 22-jarig jonkman, die een bijzonder talent voor rekenen en machinerieëu bezit en die een uurwerk heeft vervaardigd van stroo. Hij liet bet, dezer dagen zien aan den directeur der gevangenis, die veel belang in hem stelt. Het uurwerk is 5 centimeter in doorsnede en loopt, als het aan den gang gebracht wordt, 6 uren. Het is gemaakt van stoo, garen, twee naalden en een speld do eenige materialen die do gevangene kon machtig worden. De wijzerplaat is van papier en de wijzers zijn van Virgina stroo. De uitvinder hoopt het uurwerk zoo te verbete ren, dat het 12 nren loopt. Hij heeft daartoe nog ruim den tijd; want er zijn slechts twee jaren om van de vijf jaren gevangenisstraf waartoe hij ver-' oordeeld is. Een lief, 18-jarig meisje trad onlangs in Weenon een apothekerswinkel binuen en vroeg bedeesd om 2 decigrammen blauwzuur. De apotheker keek haar verbaasd aan en wilde reeds een weigerend antwoord geven, maar welk man kan den smeekenden blik van een paar scboone oogeu weerstaan? »Ik mag bet n eigenlijk niet. geven®, zeide de apotheker, »en ik zoude het ook niet doen, wan neer ge er niet zoo onschuldig uitzaagt. Gij zult er toch geen misbruik van maken?® »Housck niet, mijnheer De jeugdige schoone snelde met een zorgvuldig in papier gewikkeld poedertje weg en de apothe ker keek haar hoofdschuddeud na. Toen de moeder van het meisje des avonds te huis kwam, vond zij haar kind in tranen badend op de sofa liggen. »Wat deert je, kindlief?® vroeg de ontstelde vrouw en het meisje sloeg wcenende de armen om den hals 'van haar moeder, terwijl zij snik kende uitriep: »0 schenk mij vergiffenis, ik moet sterven, want ik heb blauwzuur ingenomen, lees mijn brief. De moeder las de sierlijk geschreven brieven, die op een t feitje gereed lagen, niet, maar zoud om een doctor, die na de zelfmoordenares verwon derd te hebben aangekekeu en na het overschot van het vergif onderzocht te hebben, de mededee- ling deed dat het uitstekend geschikt was om op een boterham met aardbeziën te worden ge bruikt. Er is geen aanklacht tegen den apotheker ingü' steld en de jonge dame, die haar meisjos-bestaan® vernietigd wilde zien, krijgt haar zin, want zij gaat trouwen. Door hevige si eeuw- en regenvlagen in de Boven- Alpen is de Jinrivier uit haar oevers getreden. De Salzacb en Donau wassen daardoor op onrustbarende wijze. Bij Kalnik, een dorp in Croatië, werd dezer dagen een vreeselijke strijd gevoerd met een dollen wolf. Het dier overviel eenige kinderen die gan zen hoedden en verwondde een der kleinen doode- lijki. daarna holde bet in de richting van St. Peter en viel op een troep uit de kerk komende menscben aan, van welke het een boerin doodelijke wonden toebracht. In de nabijheid van Kalnik viel de wolf op een 20-jarigen boer aan, dien bij zeer zwaar verwondde; maar deze verweerdde zich, geholpen door zijn zwager, tegen het woedende dier. Laatstgenoemde HEUSDEN, 25 Juli. t Naar wij met genoegen vernemen heeft de heer W. Goeinans, onderwijzer aan de R. K. jon- pleegd bij een ouden herder die een geheimmiddel gcnsschool alhier, deze week met gunstig gevolg examen afgelegd voor den rang van hoofdonder wijzer. Slechts 4 van de 12 kandidaten, die j.l. Maandag tot Woensdag door de commissie te Breda geëxamineerd werden, verwierven de verlangde acte. t De telefonische verbinding tusschen deze gemeente en Drunen is tot stand gebracht en zal vermoedelijk in het begin van Augustus voor het publiek geopend worden. tBij beschikking van den Min. van W., H. en N. is de heer W. Schermers toegelaten als geagreëerd klerk op het post- en telegraafkantoor alhier. t Z. M. heeft, met ingang van 1 Aug. e.k. benoemd tot directeur van het postkantoor te War mond, onze vroegere stadgenoot de heer J. M. van Goudriaan, thans in dezelfde betrekking te Nij verdal. t De heer J. van Fleurn, civiel ingenieur, verbonden bij de werken tot verlegging van de uitmonding der Maas en als zoodanig ten vori- gen jare alhier werkzaam, is benoemd tot inge nieur bij 's rijks waterstaat voor de herziening der rivierkaarten. Als standplaats is 's Gravenhege zoontje, die met een spitsen paal kwam toesnellen, bet had afgemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de wolf dol was ge weest. De gewonden worden nn te Bukovec ver tegen watervrees heef:, waarmede hij reeds ver scheidene lijders heeft genezen en waarin zooveel vertrouwen wordt gesteld, dat zelfs van Regee- ringswege den man lijders in behandeling worden gegeven. In de Belgische gemeente Balegom is tijdens een der jongste onweders alles zoo totaal door hagel slag verwoest, dat er smeekschriften om hulp aan het ministerie en de beide kamers znllen gezonden worden. De schade wordt op niet minder dan 800,000 frs. gerekend. Te Trente in Tyrol moet de hitte verschrikkelijk geweest zijn. Daar steeg de thermometer in de schaduw tot 117.5 graad. Amerikaansche bladen vermelden den zelfmoord van den Dnitschen socialist Hartman, die de laat ste vier jaren te New-York gewoond heeft. Men heeft de overtollige en weinig afdoend ge bleken desinfectie-maatregelen aan de spoorweg stations te Parijs, Marseille en Toulon opgeheven. Tot hiertoe hebben ongeveer 70,000 personen Mar seille verlaten. 3 doctoren en 9 ziekenverpleeg sters zijn aan de cholera bezweken. Tengevolge van de sanitaire maatregelen, door de overheden te Lissabon genomen, hebben de groentenverkoo- pers op de markt aldaar grève gemaakt. Te Toulon wordt de toestand steeds pijnlijker, ook door de stijgende prijzen der levensmiddelen. 10 studenten uit Montpellier zijn naar Toulon ver trokken met prof. Estec om hulp te verleenen. Op verzoek van een der afgevaardigden van Mar seille heeft de Minister van Oorlog 5000 flanellen hemden, bij 't leger in gebruik, voor de armen naar die plaats en Toulon gezonden. In den Parijscheu gemeenteraad heeft de directeur der Assistance pnblique® uitdrukkelijk verklaard dut er geen enkel geval van Aziatische, zelfs niet van sporadische cholera in de hoofdstad is voorgeko men. Er is sprake van, dat Grévy ook naar Marseille en Toulou zal gaan. De hertog de Chartres liet te Marseille 11,500 fr. achter voor de noodlijdenden. Prof. Hermann, de bekende goochelaar, zond 1000 fr. voor de slachtoffers. Te Aix is een vrouw, uit Pertnis gekomen, aan cholera overleden. 2 nieuwe sterfgevallen heb ben zich te Beaucair voorgedaan bij echtelieden, die uit Marseille waren gevlucht met hnn kind. Burgemeester en Wethouders van Hensden, ge let op de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, dd. 10 dezer (bijblad no 63), waarin mot het oog op het uitbreken der cholera in het Zuiden van Frankrijk, wordt aangedrongen, dat reeds nu zooveel doenlijk voorzorgsmaatregelen genomen worden, om het uitbreken der ziekte te voorkomen, of, zoo dit onverhoopt toch mocht plaats hebben, om hare verspreiding zooveel mogelijk te gen te gaan: Roepen bij deze de medewerking in der ingeze tenen met aansporiug evenwel tot vermijding van alle overdreven vrees tot bevordering der open bare reinheid en der reinheid in de woningen. Het op geregelde tijden minstens tweemaal 's weeks reinigen van goten en riolen, ook van die, welke door erven of gebouwen loopen, in't bijzonder bet schoon houden van zoogenaamde sloppen, die zich tnsschen sommige huizen bevinden, moet worden beschouwd als een eerste plicht van iedereen, zoo ook worden als zeer nadeelig aangemerkt verzamelingen van mest en ander vuil binnen het bebouwde deel dei- gemeente;zullende een en ander aan een nauw lettend toezicht worden onderworpen. Teneinde iedereen in staat te stellen al bet mo gelijke te verrichten, worden van gemeentewege voor onvermogenden beschikbaar gesteld, nieuw bedstroo en witkalk, welke tegen afhaling eener bon ter secretarie aan de op tc geven plaats kunnen worden verkregen. Voorts worden de ingezetenen gewezen op het schadelijke van het gebruik van onzuiver drink water, terwijl het daarentegen teu hoogste aanbe veling verdient geen water te gebruiken dan na voorafgegane koking. In ieder geval wordt het ge bruik van water uit de openbare binnenwateren (Demert, Haven enz.) ontraden. Heusden, den 22 Juli 1884, Burgemeester en Wethouders voornoemd: HONCOOP. De Secretaris, II. J. VAN EGGELEN. aangewezen. Burgemeester en Wethouders van Hensden bren gen ter openbare kennis, dat de gemeente-rekening over het dienstjaar 1883, zooals die aan den raad is aangeboden, van af heden gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 22 Jnli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. van Eggelen. Burgemeester en Wethouders van Heusden doen te weten, dat de patentbladen der primitieve be schrijving, dienst 1884/85, ingevuld gereed liggen en dat de afgifte daarvan zal worden gevoceerd op Maandag den 28 Jnli a.s., des voormiddags vau 9 tot 12 nar, in de miiitiezaal van het Raadhuis, Belanghebbenden worden herinnerd aan art. 12 van het K. B. van 17 October 1820, volgens het welk onafgehaalde patentbladen door den deurwaar der der directe belastingen onverwijld aan hen znllen t DRONGELEN, 22 Juli. Het zaad was ge" dorscht en volgens oud gebruik werd deze plech tigheid inet een feestje aan het arbeidend perso neel besloten. Jammer dat de vrijgevigheid van den landbouwer hier gisteren moest worden mis bruikt en een vijftal jongelieden zich aan dron kenschap overgaven, waardoor zij voor zich en voor anderen minder aangename herinneringen aan den dag bewaarden. In opgewonden stemming pas seerden zij des avonds ten negen ure de woning van den winkelier V. te Doeveren, klopten enkele malen tegen de vensters, waarna de bewoner met zijn eenige dochter naar buiten kwam, die nu heiden door de bezoekers werden aangevallen en geslagen. De dochter, die met een blik de moei lijke hoilding overzag waarin beiden gebracht waren en zich zoowel als haren bejaarden vader willende verdedigen snelt het huis binnen, neemt een broodmes en geeft daarmede het bewijs, dat men niet ongestraft personen op hun eigen erf mag aanvallen en brengt daarbij zekere G. v. M. verschillende verwondingen aan het hoofd toe. Aanvankelijk was de schijn tegen den winkelier en zijne dochter gericht, alsof zij met opzei v. M. hadden verwond, zonder dat daartoe aanleiding bestond. Later schijnt toch gebleken te zijn, dat een afdoend tegenbewijs kon geleverd worden. De marechaussees uit Heusden hebben zich, naar wij vernemen, terstond met een onderzoek belast en waren reeds enkele uren later op de plaats des otiheils. De heer C. Prillevitz, heel kundige te Heusden, was ook weder dadelijk be reid om den gewonde de eerste hulp te verleenen en komt voor zijn hulpvaardigheid allen lof toe. t TIELERW A ARD, 23 Juli. Op de Waal tegenover de welbekende uitspanningsplaats „Bel- levue," even heneden de stad Tiel, werd de vis- scherij in den laats ten tijd zeer bemoeielijkt en benadeeld door een hinderpaal, die zich onder de oppervlakte van den waterspiegel of wel op de bedding der rivier bevond en die zich trots alle daartoe aangewende pogingen maar niet van daar wilde laten verwijderen. Goede raad was duur, nen een uur lag alles in asch. Alle huisraad i9 gered. Gelukkig, dat het bladstil was, anders was er aan geen redding der aangrenzende panden te denken geweest. Water ontbrak er weldra. Toch is de timmermanswinkel, pas gebouwd, nog be houden gebleven, hoewel hij reeds door 't vuur was aangetast. Hnis en inboedel zijn verzekerd. t WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de markt van lieden was de aanvoer van geringe beteekenis, zoowat bet aantal der paarden als de qualiteit betreft; pl. m. 75 stuks werden aangevoerd, bijna uitsluitend aftandsche. Aangezien er weinig koop lieden aanwezig waren, zoo was ook de handel niet zeer levendig. GORINOHEM, 24 Juli. Gisterenavond om streeks 11 uren ontlastte zich boven deze gemeente weder een vreeselijk on weder, dat meer dan twee uren aanhield. Hier is alles zonder ongelukken afgeloopen, doch in de richting van Rotterdam en Kuilenburg werd gelijktijdig op drie plaatsen brand bespeurd. t Wegens voortdurende afwezigheid om zaken in België, heeft de heer F. G. M. A. van Dam van Noordeloos alhier, eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van Secretaris-Penningmeester van het Waterschap „de Overwaard. t Een ruim gebouw met open plaats en bergplaatsen, in de Molenstraat alhier, ter grootte van 0,0160 HA. toebehoorende aan het Oude- Mannenhuis, is 1.1. Maandag alhier bij publieke veiling ingezet op f 2600. t De omslag over de 27 polders tot het Waterschap „de Overwaard" behoorende, te samen groot 12369,42671/s HA. bedraagt tegen f 1.50 per HA. 18,554.14. De bevolking der provincie Noord-Brabant is in de laatste 50 jaren met 137,000 inwoners vermeerderd. Op 1 Januari 1830 telde de provin cie 348,891 inwoners; op 19 November 1849 396,420; op 31 December 1859 407,794; op 1 December 1869 428,872 op 31 December 1879 466,497 en op 31 December 1883 485,820 inwoners. De bevolking der 4 grootste gemeen ten van die provincie was als volgt op 1 Jan. 1830 en op 1 Januari 1884; VHertogenbosch 20,489—25,517; Breda 13,114—18,881; Til burg 11,72630,344; Bergen-op-Zoom 7,245 11,089. In een buitengewoon Politieblad van gisteren bericht de commissaris van politie te VHer togenbosch, dat den 17 Juli j.l. aan het post kantoor aldaar is bezorgd en aangeteekend een brief, geadresseerd aan de heeren Loeff en de Jong, Capeile N.B., inhoudende vijf bankbiljet ten, ieder ad f 300. Na ontvangst bleek, dat de met drie lakken verzegelde enveloppe open geweest en daaruit ontvreemd washet bank biljet ad f 300, gemerkt BB. 7887, waarvan opsporing en aanhouding wordt verzocht. Yoor het Gerechtshof te 's-Bosch stonden Dins dag terecht de drie personen, beschuldigd van den in de maand Febr. j.l. in het postkantoor te Breda gepleegden diefstal. In die zaak werden ge hoord 50 getuigen. Het openbaar ministerie heeft geëischt: voor Moors 8, voor Balentijn 7 en voor Van Hall 4 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald op 29 Juli e.k. Men meldt, dat de weldra voor te stellen re organisatie van de Staatsloterij voornamelijk zal bestaan in een verhooging van den inlegprija der loten met eenige guldens, waardoor inert aan het Rijk een meerdere bate van p.m. f 60.000 hoopt te verzekeren, alsmede een billijker ver deeling van de uit te geven loten onder de collecteurs en splitters, met dien verstande dat het aantal loten voor de eerstgenoemdeu op een maximum van 500 bepaald zou worden. want gedurig raakten de netten vast en scheur-'^ Door baron P. E. H. M. de Frevey de Char- den of verdwenen in de diepte. Eindelijk stelde de Tielsc'ue vischmaatschappij zich in contact met den heer v. d. Kant, met wien men een contract sloot tot opruiming der beletselen in haar visch- water. Deze specialiteit in dit vak, uit Dordrecht, deed gisteren de werkzaamheden daartoe te verrichten een aanvang nemen en wel met zeer bevredigende uitkomst. Een duiker daalde in den stroom af en vond na eenig zoeken, verscheidene zware bal ken op de bedding verspreid liggen, waarvan bet alras gelukte er een van op en boven te halen, wat rr.en evenzoo trachten zal de overigen te doen. Deze balken dragen het kenmerk dat zij daar langen tijd reeds gelegen moeten hebben, onde het rivierzand bedolven. Vermoedelijk zijn zij bloot gekomen door uit schuring van het vaarwater, tengevolge der uit voering der werken ter normaliseering dezer rivier. t UITWIJK. Door het bestuur der gemeente zijn aan de hoofden der scholen aan de Voorsteeg, den Nieuwendijk en hier, prijzen, bestaande in boekwerkjes, verstrekt ter uitdeeling aan sommige leerlingen voor ijver en getrouw schoolbezoek. LOONOPZAND, 22 Juli. Gisteren namiddag oustond er brand in een huis, gelegen in de Kerkstraat, toebehoorende aan N. de Jong. Bin- mail, kamerheer van Z. M. den Koning, gewoond! hebbende te Parijs en aldaar overleden, is aan de armen van Werkendam en De Werken 4000 frs. vermaakt. V f De monumentale fontein te Vlissingen opge richt ter eere van de schrij fsters Wolff en Deken, werd gisteren plechtig onthuld. Dr. Dyserinck hield de feestrede. Mr. De Stoppelaar droeg het gedenkteeken over aan het Gemeentebestuur, welke opdracht namens B. en W. werd aanvaard bij monde van den heer Van Uije Pieterse. Tegen den burgemeester van de Limburgschei gemeente Bocholtz zijn door de te Vaals gestati oneerde maréchausséas in vijf weken tijds 2 pro- cessen-verbaal opgemaakt wegens openbare dron kenschap. Tegen een wethouder dier gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens beleediging der maré chaussee. Te Rotterdam is een meisje gevonden, dat op< het Groenendaal thuis behoorde en uit vrees voor straf, omdat het een geheele week heimelijk d& school had verzuimd en toen niettegenstaande de waarschuwing harer moeder nog een paar dagen was blijven rondloopen, twee dagen en twee nachten niet in de ouderlijke woning had durven komen. De kleine straatslijpster was uitgehongerd. Zij had

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2