EENE PIANO. De Notaris VERBERNE in de 40 morgen ie publiek verpachten: BURGERLIJKE STAN1 X X X X X Vsen bij Heusden. ADVERTENTIEN. xx: xxxxxxxxx LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. fatsoenlijke Dienstbode. Te koop voorTwintigGulden, 86,80 aren 40 hectaren TOEMAAT om te weiden, op de Elan den enz. onder Drongelen en Besoijen, 8 hectaren TOEMAAT om te hooijen, onder Waal wijk en Baardwijk. in al dien tijd niets gegeten. Het be-t lur van de internationale landbouw tentoonstelling te Amsterdam heeft bepaald, dat het diploma Tan den Nederlandschen Journalisten kring reeds nu en voor het vervolg toegang geeft tot de terreinen van de tentoonstelling en dat de journalisten, die geen leden zijn van den Kring, zich slechts te wenden hebben tot den secretaris daarvan, llokin 87 te Amsterdam, om een entree bewijs te ontvangen. Het inleveren van een photographie van den vrager is een vereisclite. De Hindelooper en Marker kamers uit het 9Panopticumte Amsterdam gaan in het najaar naar Parijs om aldaar te worden tentoongesteld. Door den tuinbaas op het buiten Ooster Engh, aan den Baarnschen weg te Hilversum, is een geheel gele mol gevangen. Te Beusichem schrikte een der paarden, die voor een ledigen boerenwagen liepen, ten gevolge waarvan het voertuig met de menschen, die er op zaten, te water geraakte. Een der paarden werd door het andere doodgeslagenoverigens kwam men met den schrik en een nat pak vrij. De N. Gron. Ct. verhaalt, dat de zestienjarige zoon van den Heer Schaêr, te Groningen, Zon dagmorgen te drie uur per velocipede uit Mittweida (bij' Dresden) vertrok, den avond van dien dag te Hildesheim ^arriveerde en aldaar overnachtte, Maandag de reis tot Zyg (bij Bremen) voortzette en Dinsdagmorgen van Zyg over Bremen te acht uur ongeveer te Groningen arriveerde, zoodat hij in drie dagen de reis van Mittweida naar Gro ningen (ongeveer 80 mijlen) heeft afgelegd. Een der dekknechten van de boot Rotter damDordrecht (Eop. Smit en Co.) viel Dinsdag ochtend over boord, in de Maas, en hoewel onraiddelijk alle pogingen iu het werk werden gesteld om hem te redden, werd hij door den sterken stroom en de zuiging der boot medege- sleept en kwam om. De nachtwaker v. P. te Bergen-op-Zoom, die door een dronken koetsier in den buik gestoken werd, is na een vreeselijk lijden aan de gevolgen bezweken. Zondagmiddag is een vrouw door een vigilante in het Vondelpark te Amsterdam overreden. Naar haar woning in de Jacob van Lennepstraat gebracht, overleed zij aldaar aan de bekomen wonden. Terwijl het 4 jarig zoontje van den fabriekarbeider R. Maandag op den straat weg naar Denekamp speelde, geraakte het onder een zwaarbeladen steenkolenwagen. Een der ach terwielen ging het knaapje over de borst; onmid- delijk was het een lijk. Een vrouw, die door een weide te Slochteren liep, is door een jongen stier aangevallen en deerlijk toegetakeld. Ook de man, .die op haar hulpgeschrei toeschoot, werd door den stier aangegrepen. Na veel inspanning gelukte het hem echter zijn vrouw te bevrijden, zij verkeert in zorgwekkenden toestand. Te IJmui- den is een man aangehouden beschuldigd van bi gamie. Onder Hillegersberg is een 4-jarig knaapje in 't water geloopen en verdronken. Een bédiende in het kleederenmagazijn van den heer E. in de Damstraat te Amsterdam heeft daar tal van kleedingstukken weggenomen en beleend en het daarvoor bekomen geld opgemaakt. Een kruiersknecht te Amsterdam is met f 180, die hij had geïnd, op den loop gegaan. Hij werd twee dagen later in de Nes gepakt. De helft was verteerd. -In een droge sloot nabij hit Stokers- verlaat te Nieuw-Appelscha is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Gisteren is gevan kelijk naar Arnhem getransporteerd een onge huwde moeder van Mechelen, gemeente Gen- dringen, verdacht van haar kind, waarvan zij voor 14 dagen heimelijk is bevallen, om het leven te hebben gebracht. - Te Amsterdam is een politie agent met ontslag bedreigd, omdat hij zich had aangesloten bij de sociaal-democraten. Uit de Keizersgracht bij de Spiegelstraat te Amsterdam is het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. X X X X X Onze geliefde Ouders en Grootouders W J. P. BURGHOUT A. C. HENNING, hopen aanst. Maandag 28 Juli hun V acht-en-vijftigjarige huwelijks- dag te herdenken. Eene Poolsche gemeente telt onder hare school gaande kinderen een meisje dat aan handen en voeten lam is en toch goed schrift voort kan brengen. Zij gebruikt daartoe den mond, waar mede zij 7.66 flink griffel en potlood weet te be sturen, dat het ieders verwondering wekt. Wordt gevraagd tegen 1 Aug. a.s. eene Adres in persoon bij den Boekh. J. A. IS- SER, Langendijk, Gorinchem. wegens gebrek aan plaats, Te bevragen bij den uitgever van dit blad. MULLER JLSKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK de Wapens ran HEUSDEN en ALTENA. De Notaris VERBER- NE te Dussen, zal te Meeuwen bij Diiik Bonis, op Woensdagen 6 en 20 Augustus 1884, telken dage voormiddags 10 ure, in het openbaar is voornemens op Donderdag den 31 Juli 1884, des voormiddags ten 10 ure, op den polder ude Zalm," onder Werkendam, tegen contante betaling, PUBLIEK TE YLllKOOPEN: 18 PAARDEN van verschillende jaren en haar. 6 172-jarige PAARDEN. 6 VEULENS. 18 hokkeling OSSEN, VAARZEN. 1 DORSCHMACHINE. I MOESMAKER. 1 BOONENBREKER. G BOERENWAGENS. 5 KARREN. G PLOEGEN. 4 VIJFBALKSEEGDEN. 2 KOPPEL EEGDEN. PAARDENTUIG. 2 KAFMOLENS. 2 ROLBLOKKEN. Eenig MEUBILAIR, waaronder Veêren Bed met toebehooren en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij A. VAN VUGT, bouwman op genoemden polder „de Zalmen ten kantore van den Notaris. Het Handelsblad* maakt drie stukken betref fende de schipbreuk der »Nisero« openbaar. Het ééno is een zeer uitvoerig pleidooi voor het goed recht van Nederland, om te handelen zooals het gedaan heeft, door den Min. van buitenlandsche zaken Vaö der Does de Willebois, d.d. 17 Juni 1.1. aan den Nederlandschen gezant te Londen gericht, met last, het aan lord Granville ter kennis te bren gen. Dit stuk is voornamelijk van historisch be lang. Het tweede, een schrijven van den heer Stuart, Engelands gezant in den Haag, d.d. 11 Jnli, aan onzen Min. van buitenlaudscho zaken, behelst het voorstel om gezamenlijk tegen den radjah van Te- nom op te treden. Bedoeld voorstel lnidt: Dat eene vereenigde zen ding onmiddellijk naar den radjah van Tenora zal worden afgezonden; dat dezen zal aangezegd wor den, dat, als hij de gevangenen niet op een be paalden dag vrijlaat, Groot-Brittannie en Nederlaud hem en zijn volk verantwoordelijk zullen honden an gezamenlijk hem zullen tuchtigen; dut, ingeval hij aan den eisch van vrijlating voldoet, hem be loofd' zal worden (op welke wijze het Nederland- sche gonrernement het aangenaamst zal vinden) dat zijne havens weder voor den handel geopend zullen worden. Op dien brief van den Engelschen gezant kwam den 16n Jnli het antwoord van onzen Min. van buitenlandsche zaken, verklarende dat de Nederl. regeering bereid is gemeenschappel jk met het Britscb gouvernement en in naam der twee landen een ul- timatnm aan den radjah van Tenom te stellen, op dat hij op een bepaalden dag de gevangenen in vrijheid stelle, onder straf van zich en de bevolking van Tenom eene voorbeeldige tuchtiging te zieu opleggen, waarvoor wij hem overigens de geheele verantwoordelijkheid kunnen Wen. Daarentegen, om zooveel mogel jk het leven van de ongelukkige gevangenen, dat door eene militaire operatie in gevaar zou kunnen worden gebracht, te verzekeren, zijD wij zelfs bereid om, als de rad jah, zjne gevangenen in vrjheid stellende, zjne onderwerping aanbiedt aan het wettig gezag, waar tegen hj in opstand is, de blokkade der havens van Tenom op te heffen en aan den persoon, die ons de gevangenen zal uitleveren, de som te over handigen, die wj terstond, na de aanhouding der gevangenen, ter beschikking hebben gesteld van de agenten, die wj naar Tenom hadden gezonden om hnnne iuvrjheidsstelling te verkrjgen. Voor het oogenblik acht do Nederlandsche rege ring het nuttig, het Eogelsche en Nederlandsche ultimatum te steunen denr de slniting van eenigu havens ter zjde vau de thans op de kust van Te nom bepaalde blokkade, opdat de buren van den radj ih iu het belang van hun handel tot het doel van de aan den radjah te geven sommatie zullen medewerken. Men deelt aan het >Hdbl.« mi d dat het voornemen zon bestaan om van de b jcenkomst der beide Kamers van de Skaten-Generaal gebruik te maken ter verdere behandeling van de Nisero-quaes- tie, bj de Tweede Kamer nog steeds aanhangig door de interpellatie van den heer Brantsen van de Zjpe, waaromtrent de beraadslagingen vóór Let uiteengaan der Kamer zjn geschorst. De beide Kamers of althuis de Tweede Kamer, zou tot dat einde hare werkzaamheden voor dit speciaal doel hervatten. Verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Bij het afdeelingiomlerzoek achtten vele leden het volstrekt noodig, dat aan de Kamer een iu al zijn onderdeelen uitge werkt plan van het werk alsnog werd medegedeeld. Zulk een plan behoort nauwkeurig en veelzijdig door deskundigen te zijn onderzocht.- Daarbij verlangde men een volledige en gedetail leerde raming der kosten, voor de uitvoering der ontworpen werken vereischt. Ook wilde men nadere inlichtingen omtrent den invloed, dien de nieuwe rivier op de bevaarbaarheid van de Maas boven Hedikhqizen zal uitoefenen. Men vreesde, dat het noodig zou blijken, de rivier door verwijdering van het zand in den ver- eischtan toestand te brengen, en achtte het dringend noodig dat duidelijk bleek, op welke wijze van Regeeringswege ten behoeve der belangrijke scheepvaart van de Boven-Maas en de Zuid-Willemsvaart naar de Merwede in den toestand van het gemelde vaarwater zal worden voorzien en welke kosten daar aan verbonden zullen zijn. Verder wenschte men de inzichten der Regeering te ver nemen omtrent de wijzigingen in de normaliseering van de Boven- en Niemve Merwede, die door de verlegging noodig zullen worden en welke de kosten zullen zijn. Eindelijk wenschte men ingelicht te worden omtrent de voorgenomen inrichting van het afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Hedik- huizen met al hetgeen daarmee in verband staat, vooral ook met betrekking tot den invloed op de werking der Beersche Maas, die men niet zoo gunstig inzag als de Regeering. Tegen de groote afwijkingen van het oorspronkelijk plan, voor al tusschen Haagoort en Keizersveer, kwam men op. Men wilde er door bevestigd zien, dat het plan vau 1881 niet voldoende was voorbereid. Ook hierover en over de uit de afwijking voortvloeiende kosten wilde men nadere inlichting. Tegen de voorgenomen inrichting van het winterbed werden door sommige leden technische bedenkingen ingebracht. Ook de ontworpen ligging der uilerwaarden ten opzichte van het zomerbed vond niet bij alle leden instemming. De denkbeelden over grondverplaatsing en grondberging vormden bij eenige leden tegenspraak. Gelegenheden tot gemeenschap over de rivier. Over de vraag, of ter verbinding van Heusden met het land Altena een stoombootveer voldoende mag geacht worden, waren de gevoe lens verdeeld. De wensch van Heusden naar eene vaste brug, voud bij een deel der leden ondersteuning, ook in verband met de toezegging, door den vorigen Minister bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond afgelegd, dat vóór alles moest worden gezorgd, dat aan h ;t noordwestelijk ge deelte van N.-Brabant in geenerlei opzicht nadeel zou mogen worden berokkend. Ten gunste van dat verlangen werd aange voerd, dat de bevolking dezer geheele streek groot belang heeft bij een middel van gemeenschap over de nieuwe rivier, waar langs Heusden, de hoofdplaats van het kanton en eene drukke marktplaats, onder alle omstandigheden zou kunnen worden bereikt. De Minister acht een stoombootveer voldoende, omdat het verkeer hier niet zeer druk zou zijn. Deze meening schijnt echter onjuist. De Minister heeft alleen gelet op het verkeer langs den Aalburgschen dijkmaar de communicatie heeft onder anderen ook plaats over den kunst weg van Genderen naar Heusden. De raming der kosten van eene vaste brug te Heusden, ge schikt om door eene stoomtram te worden bereden, op ruim 900.000, kwam bovendien aan deze leden zeer overdreven voor. Volgens een ander deel der leden moesten de aanspraken vooral van het land van Altena op een te allen tijde bruikbaar mid del van gemeenschap met de Langstraat erkend worden en was er veel te zeggen voor de meening, dat inderdaad een stoom bootveer ten deze onvoldoende en eene vaste brug noodig was. Doch deze leden voegden er bij, dat in de behoefte van Heus den en van het land, van Altena aan eene vaste brug voldoende kon worden voorzien door eene minder kostbare inrichting van het werk, nl. door de brug alleen in te richten voor het ge woon verkeer en niet totstand komen nog onzeker is. Eindelijk waren er leden die meenden te moeten opmerken, dat Heusden door den aanleg der nieuwe rivier uit een scheep vaartkundig oogpunt zeer zal worden gebaat, terwijl het hun voorkwam, dat het gerief van een stoombootveer over het geheel te laag werd aangeslagen. De bezwaren in de verschillende gemeenten tegen het plan ingediend, hadden bij de Regeering meer aandacht en zorg behooren te vinden, meende men. O. a. ondersteunden ver scheidene leden den wensch, dat de haven van Waalwijk met de nieuwe rivier mocht worden verbonden. Verdere belangen van noordwestelijk Noord-Brabant. Vrij algemeen werd betwijfeld, of de capaciteit tot waterberging van het Noorderkanaal bewesten Heusden wel voldoende zal zijn voor de behoefte aan waterloozing van de polders in het land van Heusden en Altena, die daarop uitwateren. Men vroeg op welken grondslag de aangenomen breedte vau mintens 8 M. berustte. Vooral aan het benedeneinde zon grootere breedte het voordeel opleveren van meer waterberging en spoediger lossing, wat tot beperking der stoomgemalen aanleiding zou geven. Van verschillende zijden werd de meening ontwikkeld dat, indien geen voorzieningen worden getroffen in het belang der talrijke polders en landerijen, die op de Bleek en Oostkil uitwateren, daaraan door dit werk groote schade zal worden toegebracht. In de waterloozing der op den Amer en de Donge uit- waterende polders, zoo werd ook betoogd, behoort te worden voorzien. In het eenig artikel der wet van 26 Januari 1883 (Staatsblad no. 4) wordt dit trouweus onder c. ten aanzien der polders, die op de Bleek en Oostkil uitwateren, bepaaldelijk voor geschreven. Maar aan dat wettelijk voorschrift wordt bij dit wetsontwerp niet voldaan. Door andere leden werd erkend, dat de wet betreffende de Verlegging van den Maasmond de belangen der hier bedoelde polders waarborgt, doch werd het niet zeer waarschijnlijk ge acht, dat de waterstand op den Amer ten gevolge van de her opening van het Oude Maasje verhooging zal ondergaan. In- tusschen werd van deze zijde toegegeven, dat ook op dit punt nadere toelichting vereischt wordt. t Alinkerk, van 1 Juni lot 21 Juli. Ondertrouwd: C. vau Wijngaarden, jm. 35 j. en J. de Pender, jd. 38 j. H. v. Pelt, jm. 23 j. en A. Boll, jd. 20 j.J. v. d. Koppel, wedr. van J. Roubos, 42 j. en A. Burgbout. jd. 39 j. C. Faseu, jm. 23 j. en A. Romijn, jd. 19 j. H. v. Holden, jm. 35 j. en J. Sterkeuburg, jd. 35 j.D. Smits, jm. 26 j. en J. Braun, jd. 31 j. Getrouwd: C. v. Leeuwen, jm. 25 j. eu i J. H. v. Gooi, jd. 23 j. C. v. Wijngaarden, jm. tevens voor een tramweg, waarvan het 35 j. en J. de Pender, jd. 38 j.H. v. Pelt, jm- 23 j. en A. Boll, jd. 20 j.J. v. d. Koppel, wedr: van J. lloubos, 42 j. en A. Burghout, jd. 39 j. C. Fasen, jm. 23 j. en A. Romijn, jd. 19 j. H. v. Helden, jm. 35 j. en J. Sterkeubnrg, jd- 35 j.D. Smits, jm. 26 j. en J. Braun, jd. 31 j. Geboren: Marinus, z. v. J. Ouwerkerk en A. van DalenElisabeth, d. v. J. Verlee en A. TenlingTeuutje, d. v. A. Kant en W. Bras Johannes Pieter, z. v. J. H. Tenling; Leendert, z. v. C. van Noorloos en T. DolislagerPeter, z. v. J. Roubos en J. v. RoosmalenJohannes, z. v. C. Bras on B. Golijn; Teuntje, d. v. Jacob v. Mastrigt en E. Vermeulen Geertruida, d. v. H. Tolenaars en D. ColijnCornelia, d. v. D. Heijstek en J. Strik Johanna Petronella, d. v. C. Schoenmakers en F. RomijnJohan Cornelis, z, v. J. Samer en J. Wijburg; Hendrika, d. v. H. v. d. Boom en T. v. Dijk Hendrik Johannes, z. v. D. G. de Graaff en H. J. v. Gooi. Overleden: M. C. Sprangers, 53 jlogement- hou ister, wed. W. Dekker; W. Kilwinger, 78 j wedr. van P. Dekker en F. v. AndelW. Ver hoeven 3 w.C. Struijk, 68 j., tapper en slijter; levenlooze zoon van H. Broekhuizen en H. de Graaf; D. Ouwerkerk, 71 j., echtg. van J. Teuling. zegt Ka, pel aan! N. Bred. Ct. de kamer laten brengen. u n Hunne dankbare Kinderen en Klein-Kinderen. j Begunstigd door zonnige, warme dagen is de hooioogst in den Langstraatscheu polder boven verwachting gelukt, daar kwaliteit en kwantiteit niets te wenscben overlaten, hoewel het schrale voorj lar weinig reden gaf tot een gunstig vooruit zicht. De handel in, en de verzending van klein frait in het oostelijk deel dezer streek is in vollen gang, doch de prijzen zijn laag in verhouding tot die van vorige jaren. De hop eebter, waarvan de teelt iu do gemeenten Vlijmen eu Nieuwkaik aan zienlijk mag heeten, wordt nu reeds door de han delaars tegen hooge prijzen opgekocht, hoewel het nog meer dan twee maanden duurt, vóór zij rijp is. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Bergambacht, A. Knoll te Ter Aar; naar Beek (cl. Maastricht), A. Scholte te Stavenisse naar Veen (N.-Br.), G. J. van do Pol te Gardoren; naar Werkendam. Van Oosterga te Henkelum; naar Colijusplaat, Ds. Steehouwer te Papendrecht. Aangenomen naar Pompton (New-Jersey) Noord-Amerika, door T. J. Kommers. Bedankt voor Baarland, door B. M. Mantz te Breskens voor 's Gravenland, door P. Barfstra te Wassenaar. Aan het eind eener laan staat een kapel (bede huis), die pa» geverfd is. Bezorgd dat de frissche kleuren door insecten beschadigd zullen wordan, is Ka, de dienstmeid van den pastoor, buiten gaan zitten, terwijl zij garnalen pelt voor het avondeten van den kapelaan, die daarop wacht. Een vlinder komt uit de laan vliegen, recht op de kapel aan. Nu zegt de dienstmeid: Kapelaan, daar komt een kapel aan, die vliegt door de kappellaan tegen de kapel aan. Ougeduldig vermaant haar de geestelijke, dat zij voort moet gaan met het pellen der garnalen en De zondebok. Dokterlk geloof dat do onop houdelijke verandering vau den barometer oorzaak van uwe ongesteldheid is. Mevrouw: O, ik zal dat nare ding dadelijk uit Het fijne gehoor. Ouder grappenmakers, die aan 't bluffen zijn over hun merkwaardige eigen schappen »Ik heb een zoo fijn gehoor,zoide de een, »dat ik, als ik mijn horloge in de slaapkamer leg, het tikken iu mijn eetkamer hooren kau.« »En ik,« hernam de ander, oen schilder, ^kan het tikken vau het mijne hooreu, zelfs als het in de bank vau leening staat. Onverdiende beschuldiging. Mevrouw: Voor een halve flesch brandewijn blijf je drie kwarlier uit't is schande. Dienstbode: Vraag excuus, mevrouw, 't was eon heele flesch Duidelijke reisbeschrijving. Men Burlijner ver haalde dat hij een reis had gemaakt van Weenen naar Konstantinopel. Toen mon hem nader naar den weg vroeg, dien hij had gevolgd, zeide hij: »Wel, van Weenen ging ik naar Belgrado en van Belgrado naar Philippopel en van Philippopel naar Adriauopel en zoo nopeldo en popelde ik door tot Konstautinopel. f Dussen, 24 Juli. Aangevoerd 171 K.G. Prijs dei- boter ƒ1.21 tot ƒ1.29. t Waalwijk, 25 Juli. Vee. Aanvoer weinig, handel vlug. Boter. Aangevoerd 489 K.G. van ƒ1.23 a 1.30 per K.G. Dienstbode. De ondergeteekende, bij beschikking der Arron- dissements-Rechtbank te 's-H er togenbosch be noemd tot voorloopigen bewindvoerder over zijnen vader ADGUS'iTNUS DE MANDT te Aalburg, verzoekt de schuldeischers van genoemden AUGUS- TINUS DE MANDT hunne pretentiën in te zen den bij den Notaris P. H. VAN BAASBANK te Heusden. Aalburg. 24 Juli 1884. JAN DE MANDT. iu BOUWLAND te Dussenzal te Drongelen, in het Veorhnis, op Woens- dag den 30 Juli 1884, des namiddags ten 4 ure, EN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3