buitenland: binnenland, burgerlijke stand. voedsel wat meer kruidt. De spijzen worden gereed gemaakt zooals men dat gezien heeft door anderen, zonder zich de minste reken schap te geven van hetgeen men eigenlijk doet. De helft der menschheid weet niet wat koken is en van hen die het weten, eet de helft nog hunne groenten half gaar. Ja er zijn er onder hen die granen eten, die een bepaalde voorkeur hebben voor het half gaar koken van meel, rijst en gierst, door eene dwaling, omdat men aanneemt dat het voedsel dat het zwaarst in de maag ligt, ook het beste verzadigt. //Men moet het in de maag voelen" zegt men en drukt op die wijze het gevoelen uit van ontelbare mil- lioenen. Oude veeten zijn vergeten Yóor hun vertrek uit 0>bome zullen de Duitsche Kroonprins en Kroonprinses aan de ex-Iveizerin Eugènie een be zoek brengen. Te Berlijn hebben nu 1800 van de aldaar wo nende 15000 Rui-sen bevel gekregen de stad te verlaten. Ken dezer personen woont reeds 8 jaar in Duitschland en is met een Duitsche vrouw ge trouwd hij heeft zich nooit met staatkundige zaken ingelaten en leidde een onberispelijken levens wandel. Dit is één geval uit velen. Men schijnt met de grootste willekeur te werk te gaan. Te Steinsberg was dezer dagen een familie be zig met het pakken van een huisboedel, om de reis naar de nieuwe wereld te aanvaarden. Een 8-jarig kind, zag een revolver en nam die in de hand. De moeder, dit ziende, schoot op haar kind toe om het den revolver te ontnemen. Maar, helaasdit verliezen van de gewone bedaardheid, dat reeds zoovele en zoo groote rampen heeft veroorzaakt, richtte ook nu een vreeselijk onheil aan. Door een overhaasten greep was het pistool afgegaan en had de zorgzame moeder juist in het hart getroffen. Wel werd oogenblikkelijk een dokter gehaald, maar waar de levensgeesten reeds geweken waren, hielp geen geneeskundige hulp. Voor de achtergebleven familie was do reis naar Amerika nu waarschijnlijk geen pleiziertochtje meer. In Beieren en men begrijpt welke sensatie de zaak juist in dè-t land moet maken is thans een kolossaal proces tegen bierbrouwers aan de orde. Gom missiën houden zich daar in verscheidene plaatsen bezig met het onderzoek der vervalschin- geu en der vervalschiugsmiddelen in de bierbrou werijen. Zulk een algemeen onderzoek heeft in Beieren nog nooit plaats gehad. In een dorpje in Zwitserland werd een jongeling door den bliksem getroffen. Het horloge in zijn zak smolt geheel, en de hitte die daardoor ont stond veroorzaakte eene gevaarlijke brandwond, waaraan hij na 8 dagen overleed. Te Blois woonde een rijke en zeer gierige we duwe, Mtu. Duval. Op de markt werd zij door eene onbekende toegesproken, die zeide, dat zij eene tooveuaros was en bet vermogen bezat haar nog rijker te maken, mits zij haar den sleutel gaf van hare secretaire. Mm. Duval was dwaas genoeg de sleutel te geven en moest beloven niet in do laden te kijken van de commode, waarin zij op bevel der tooveuares al haar geld had gelegd, waut dan zou de btToovering zijn ver broken. De onbekende bracht den nacht bij baar door en vertrok den volgenden morgen, zeggende dat zij spoedig zou terugkeeren een liet een wit poeder achter, dat zij op een fornuis moest werpen. Den damp moest Mm. Duval inademen en dan zou het geld in huis stroomen. Mm. Duval deed zoo als haar gelast was. Nauwelijks had zij het poeder op het vuur geworpen of er had eene hevige ont ploffing plaats en Mm. Duval viel bewusteloos neer terwijl het huis in brand stond. Men hoopt de lichtgeloovige, die zware brandwonden bekwam, in het leven te behouden; de gewaande tooverkol, die natuurlijk met haar geld op den loop was ge gaan, is in den omtrek van Blois gearresteord. Een Hollander, volgens de Tempseen rech terlijk ambtenaar, heeft te Parijs uit een bierhuis komende, geroepen Vivo SedanA bas la France. Een verontwaardigd werkman pakte hem beet en bracht hein met behulp van andere voorbijgangers naar een politiebureau, waar hij verklaarde dat hij »Weg met Frankrijk* goroepen had, omdat men hem in het bierhuis voor Pruis* had uitgemaakt. Na een kort onderzoek is hij weder in vrijheid gesteld. Cholera-berichten. Te Marseille werd de 50- jarige Spaansche werkman Ambrose Tentasti dood iu zijn bed gevonden. Het bleek, dat hij reeds 6 dagen geleden aan cholera stierf. De hotelhouders te Straatsburg dwingen de reizigers, die uit Frank rijk komen, zich bij hun aankomst door een dokter te laten onderzoeken en brengen daarvoor 4 frs. in rekening. Altijd practisch de Duitschers, zegt de Figaro.* Twee nieuwe gevallen van cholera te Pancalieri en twee gevallen to San Remo in de provincie Lucca drie gevallen te San Romano. Te Marseille is 379,000 frs. bijeengebracht. In het Pharao-hospitaal zijn 60 lijders in behandeling. Het aantal dooden is tot hiertoe 1327. De doc toren te Toulon vreezen dat de ziekte zal toenemen door het terugkeeren van de gevluchten in de on gezonde woningen. Er zijn eenige gevallen van pokkeu en typhoïde geconstateerd. De Standardmeldt dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China zijn afgebroken en dit bericht wordt bevestigd iu een telegram uit Foochow aan de Times.China wil als schadevergoeding niet meer dan 500,000 taels geven en dat acht Frankrijk onvoldoende. De Franschen hebben in de Chineesche wateren acht groote oorlogschepenvan Chineesche zijde liggen bij Foochow twaalf kanon- neerbooten voor anker. Van eene scheidsrechterlijke beslissing der Vereeuigde Staten van Noord-Amerika in het geschil zal nu wel niets komen, naar de »Times« meent. Uit Sandókedal (Noorwegen) wordt bericht, dat het des nachts zoo sterk gevroren had, dat het water met ijs bedekt was. Te Omaha, in do Vereenigde Staten, vingen den 8den Juni eenige veehouders met hunne werp- strikken een wild Texasch paard, waarop een geheel naakten en bewusteloozen man gebonden was. Na geruimen tijd verpleegd te zijn verklaarde de ongelukkige hoe hij in dien neteligen toestand ge komen was. Hij heet Henri Burbank en is 34 jaren en had ongeoorloofde betrekkingen aangeknoopt met de vrouw van zijn compagnon en landgenoot, den veefokker Wilson, in Nebraska. Door den be- leedigdeu echtgenoot was hij met drie of vier anderen 's nachts overvallen, nit het bed gehaald en op een paard gebonden. Hij was spoedig bewusteloos ge worden en wist niet wat er verder met hem gebeurd was. Vier dagen later werd hij verlost. Laten wij hopen, dat hij in 't vervolg beter het rechte pad zal houden. De onlangs te Buenos-Ayres overleden Nicolaas Ancherena was misschien de rijkste pachter ter wereld. Zijn nalatenschap bestaat uit 1710 vier kante mijlen land, 152,000 koeien en 410,000 schapen. Hij bezat bovendien vele huizen in Buenos- Ayres. Zijn nalatenschap wordt globaal op 2,400,000 pd. st. geschat. Hij begon met 200,000 pd. st., die hij nu 30 jaar geleden van zijn vader erfde. t ZALT-BOMMEL, 3 Aug. Werden de ingeze tenen heden morgen omstreeks 3 ure, reeds vroeg tijdig uit hun slaap gewekt, door het te dezer stede schier ongewone geroep van brand, waardoor eene schuur met landbouwproducten en gereedschap pen, tot grootte schade van den eigenaar, daar niets tegen brandschade verzekerd was, in korten tijd eene prooi der vlammen werd later op den dag, tusschen 11 en 12 ure, had in de onmidde- lijke nabijheid der stad, een vreeselijk onheil plaats de schipper D. van Bergen-op-Zoom met zijn vaar tuig de spoorbrug moetende passeeren, moest zooals gewoonlijk is, de mast strijken, deze kwam echter in aanraking met de brug, met dat ongelukkig gevolg, dat door den vreeselijken schok het hand- vatsel der lier aan zijne handen ontglipte en hem het hoofd zoodanig verpletterde, dat de hersenen letterlijk over het dek spatten de ongelukkige laat eene nog jeugdige vrouw en drie kindertjes achter. t De mazelen breiden zich hier zeer nit. Men meent te weten dat er thans dagelijks 30 a 40 nieuwe gevallen bijkomen. t BAARDWIJK, 5 Aug. De door den raad voor- loopig vastgestelde gemeenterekening over 1885 bedraagt in ontvangst f 13,731.295, in uitgaaf 12,594,995, goed slot 1136.30. t ALMKERK, 5 Aug. De verpachting van de meer dan 300 zitplaatsen in de Chr. Ger. Kerk te Almkerk aan de Voorsteeg heeft pl. m. f 1350 opgebracht. BESOOIEN, 5 Aug. S nds een paar dagen werd in den buitenpolder dezer gemeente een koe ver mist toebehoorende aan W. Brokken, welke door den eigenaar op de Maandag j. 1. gehouden markt te Tilburg teruggevonden werd. Een slager had haar ver beneden de waarde gekocht van iemand, die thans door de politie wordt opgespoord, en verdacht wordt haar heimelijk uit de weide ont vreemd te hebben. WAALWIJK, 3 Aug. Met de werkzaamheden aan de spoorlijn gaat men tegenwoordig goed vooruit, zoodat er alle vooruitzicht bestaat dat de lijn van Zwaluwe tot aan den overlaat te Baardwijk met 1 Sept. a. s. kan worden opge leverd. RAAMSDONK. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school alhier de heer J. van der Valk, thans hoofd der school te Aarlanderveen. AALST, 6 Augustus. Tot lid van den gemeen teraad alhier, is benoemd de heer Simon van de Laak. NIEUWKUIJK, 8 Augustus. Met ingang van heden wordt alhier een Rijks-telegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen, van 11 tot 12 uren voor- en van 3 tot 4 en 6 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van lD/g uur voor- tot 12y3 uur namid dags en van 3 tot 4 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform ta rief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. t GORIXCHEM. De heer F. W. van Oppen, onderwijzer aan het Instituut van den heer J. M. Elshout alhier, heeft 1.1. Dinsdag te Utrecht met gunstig gevolg examen gedaan in de Engelsche taal. Daar de wet op het Regentschap Vrijdag door de Kamers was aangenomen, trof het zeer eigen aardig, dat Z. M. de Koning haar kon bekrach tigen op den geboortedag van zijne gemalin. Het zal ongetwijfeld voor onze Koningin een dag geweest zijn van dubbele beteekenis, nu zij de overtuiging heeft erlangd, welk eeu vertrouwen het Xederlandsche volk in haar stelt. Daar al de Staatsaaugelegenheden in het ver volg voor H. M. een punt van onderzoek en studie zullen moeten uitmaken, ving op den 2en Augustus 11. voor de jeugdige Vorstin en Moeder een geheel nieuw leven aan. In een buitengewoon no. van het Politieblad, dato 6 Aug. 1.1., deelt de officier van justitie te Roermond mede, dat te Thorn (Limburg) als landlooper is aangehouden een man tusschen de 30 en 40 jaar, blijkbaar idioot. Hij schijnt niet te hooren, is sprakeloos en weigert eten te ge bruiken. Zijn linnen is gemerkt A. M. Bij hem is gevonden het navolgende briefje /./De genoemde Gerard Machielsen, drager dezes, heb ik aange nomen om bij mij te hooijui." (Handteekening onleesbaar.) Inlichtingen betreffende dien persoon, worden ten spoedigste bij gen. offi. v. just, ingewacht. Het gerechtshof te 's Bosch heeft uitspraak ge daan in zake Jacob Penners, molenaar te Sarn- beek, dezen schuldig verklaard aan het afleggen van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van den beklaagde, en hem veroor deeld, met aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een celstraf van 45 dagen. Te Osch (N.-Br.) moet Zaterdagavond een man slag hebben plaats gehad. De marechaussee M., die dien avond geen dienst had, was door het bezoeken van eenige herbergen min of meer be schonken. In dien toestand werd hij door anderen wederom in eene herberg gelokt, waar twist ont stond en M. een geducht pak slaag kreeg. Hij nam aanstonds de vlucht, doch werd op den weg achtervolgd door een der mannen, die echter later op den avond, met eene ernstige wond aan het been, in de herberg terugkwam. De pijn nam toe, en binnen een half uur was de man een lijk. Natuurlijk viel het vermoeden aanstonds op M. bij wiens inhechtenisneming dan ook veel opschud ding heerschte. De justitie uit 's-Hertogenbosch heeft de zaak in handen. M. verklaart zich niets meer van het geval te herinneren, daar hij toen dronken was. Het mes, dat hij bij zich droeg, ver toont geene sporen van bloed, zoodat men vermoedt, dat hij zich in de worsteling van het wapen zijns vervolgers heeft bediend. Hij stond overigens be kend als een oppassend man. De geneeskundige raad van Noord-Brabant en Limburg heeft een schrijven aan den gemeente raad van Venloo gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op den skchten gezondheidstoestand in de gemeente en op het sterftecijfer van 70 in de maand Februari 11. Tevens wordt daarin ge wezen op den onwil en de halsstarrigheid van den raad, om in weerwil van de door den geneeskun digen inspecteur aan de hand gedane middelen geene verbetering te brengen in de hygiënische toestanden der gemeente. Daaronder worden ge noemd afvoer der riolen, het liggen der mest- hoopen, afloop van water, reiniging der straten, uitkloppen van vloerkleeden en het sluiten der pompen van slecht drinkwater. De raad gevoelt zich echter gekrenkt over de uitdrukking van z/onwil en halsstarrigheid" en zal eene commissie van redactie benoemen om daarop te antwoorden. In de jongste raadszitting te Nieuwer-Amstel is van den heer J. W. Brouwers, pastoor te Boven kerk, een schrijven ingekomen waarbij aan den raad wordt medegedeeld, dat, evenals verleden jaar, thans twee liefdezusters van 't parochiaal instituut belangeloos haren dienst aanbieden ter verpleging van lijders bij eventuëele ver schijning der cholera in de gemeente, met toezeg ging dat, wanneer ééne van haar door de ziekte mocht worden getroffen, er terstond eene andere gereed staat hare plaats aan te vullen. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Ameide en Termunterzijl, ontvangers en ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van de ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 20 Aug. e.k. bij het departe ment van financiën kunnen aanmelden. De Amsterdamsche Zwemclub" heeft besloten op Zondag 17 Augustus een gekostumeerden zwemwedstrijd te houden. Voor eenige dagen kon men aan den onden Biltdijk onder Sint-.Tacobi Parochie (Friesland) het natuurverschijnsel, genaamd ,/fata morgana," waarnemen. Verwijderde aardsche voorwerpen ver toonden zich omgekeerd aan het luchtgewelf. Men kon, onder anderen, zeer duidelijk zien hoe takken en bladeren der boomen zich heen en weer bewogen. Men meldt dat te Yianen een telegram- en brievenbesteller is, die 20 uren dienst per dag heeft en daarvoor 400 gld. 's jaars heeft, dat is omstreeks 51 2 cent per uur. Een 14-jarige jongen uit Floogezand, G. S. ge naamd, bevond zich 11 Mei j.l. met eenige andere jongens op een particulieren overweg over de spoorbaan XieuweschansGroningen. Toen de trein van Nieuweschans aankwam, zeide hij tot de anderen, dat hij zich het hoofd wilde laten afrijden, en ging daarop met het hoofd op een der rails liggen en vervolgens ook met de beenen. De machinist van den trein, die het zag, gaf het remsignaal, en door krachtig en onmiddelijk rem men kwam de trein nog in tijds tot staan. De rechtbank te Winschoten achtte het feitelijke wel bewezen, maar verklaarde als niet bewezen dat bekl. had gehandeld met oordeel des onderscheids, en sprak hem vrij. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft echter in hooger beroep beslist, dat bekl. wel degelijk heeft gehandeld met oordeel des on derscheids; hij moet een deugniet zijn, die zeer goed wist dat hij het niet mocht doen en die bij eene verwaarloosde opvoeding zeer goed zijn ver stand heeft en veel durft wagen. Hij werd veroordeeld tot 14 dagen gev. Te Schiedam zijn weder 24 runderen van den veehouder H. van der Most als verdacht van long ziekte onteigend om,te worden afgemaakt. In het Speulderbosch, bij Putten, staat een ei kenboom, de //Koningseik" genaamd, vermaard door dat in het laatst der 17de eeuw Willem III, stadhouder der Ned. gewesten en koning van En geland, van de vermoeienis der jacht hieronder meermalen placht uit te rusten. Maandag 28 Juli 1.1. des nam. 21/„ uur werd, naar de //Nijkerksche Ct." bericht, deze merkwaardige boom door eenige voorbijgangers hevig brandende bevonden. Door onmiddellijk aan het boschhuis te Drie gevraagde en verkregen hulp was het mogelijk, den brand spoedig te stuiten en den boom, zoo men hoopt, voor totalen ondergang te behoeden; volgens be rekening had het vuur bij de ontdekking reeds circa 2 uur gewoed en dus is het niet te ver wonderen, dat de boom grootendeels vernield werd. Wellicht dat deze vermaarde eik, welke reeds door vele hulpmiddelen staande werd gehouden, nog korten tijd, hoewel treurend, zijn bestaan zal voortslepen, waardoor het tijdstip niet ver af is, dat die beroemde plek op de Veluwe, waarop zich ook de bekende koningstafel bevindt, eene histo rische herinnering minder zal tellen. De oorzaak van dit ongeval kan men zoowel aan moedwil als aan onvoorzichtigheid toeschrijven. Te Oude-Schild, op Tessel, werd dezer dagen de brandspuit beproefd. Wat men ook deed, men mocht er niet in slagen het water vijf meters ver te spuiten. Toen men eindelijk den rommel weer naar het brandspuithuis brengen zou, braken on derscheidene deeleu van de spuit, in weerwil dat alles even voorzichtig behandeld werd. Dinsdagmiddag viel buiten Zierikzee een land bouwer van een wagen, geladen met erwten. De man geraakte onder den wagen met het ongeluk kig gevolg dat de wielen hem nagenoeg onthoof den, terwijl het gelaat op verscheiden plaatsen open barstte. Te Deventer is een meisje van 5 jaar door een kar met ijzer geladen, overreden en gedood. Op de uitspanning //Krispijn" bij Dordrecht is een jong meisje van den schommel gevallen en daar door ernstig verwond. Te Wassenaar heeft een vechtpartij tusschen boerenknechts plaats gehad, waarbij een zoo verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd moest worden. Een tweetal vagebonden, die zilveren lepels be leend hadden, zijn door de politie te Leiden, als verdacht die door diefstal verkregen te hebben, voorloopig opgepakt. Zondag jl. is den kas telein M. J. S. tc Nieuwediep door een timmer man, die bij hem inwoonde en met wien hij in hevige woordenwiseling was geraakt, een diepe snede over de borst toegebracht, waardoor hij niet buiten gevaar verkeert. De dader is in hechtenis genomen. Op de mestvaalt te Arnhem is het lijkje gevonden van een pas geboren kind. f Almkerk, van 29 Juli tot 5 Ang. Ondertrouwd: G. Groeneveld, 26 j. en J. v. d. Water. Geboren: Arie, z. v. J. W. Dolislager on J. G. Brauderhorst; Frans, z. v. A. Verhoeven en M. Buchner. f Baardwijk, van 1 Juli tot 1 Ang. Geboren: Lambertus, z. v J. de Folter en A. Brands Hendrika, d. v. A. van Leent en J. Pullens; Lodevicns, z. v. A. Kleijberg en C. Menke; Adrianns, z. v. A. van Huiten en G. Schijvens Uit verschillende streken in Zweden wordt van 22 en 23 Juli geschreven, dat eenige dagen van warmte gevolgd werden door regen en daarna door SDeeuw en hagel, welke o. a. te Hernösand 3 duim dik lag. ■■MHBnHBMVHflnnBBHflBnnMnMnMMHMBBnnMMBBMnHMBnM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2