Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, niet uitblijven dat voorbeeld te volgen, al zij het wat later. Geen enkel mag die gebeurtenis laten passeeren, zonder met een toepasselijk woord gewezen te hebben op hare groote beteekenis. Een herinneringsfeest als dit geeft de oude matrone weer nieuwe kracht en nieuwen moed om met lust op de baan voort te gaan. Aan dergelijke feesten hebben we behoefte. Ze stalen onzen ijver en verfris- schen en verjongen dien. Tot nut van 't algemeen is reeds veel gedaan, doch iedere tijd komt met nieuwe eischen en 't arbeids veld blijft onafzienbaar. Van rust kan der halve geen sprake zijnde Maatschappij moge reeds een eeuw oud zijn, het faalt haar niet aan degelijke kracht en zin tot werken we wenschen haar een lang leven toe en voor de volgende eeuw van haar bestaan een rijken oogst van zegen De herziening der grondwet gaat in Frankrijk ook al niet van een leien dak, zooals velen ver moed hadden. De uiterste partijen ter rechter- en ter linkerzijde doen al wat zij kunnen om de her ziening tegen te houden en het debat te rekken. En zij reiken elkaar daarbij trouw de hand. Er moet zeer weinig gebeuren of de herziening valt in duigen. Volgens de Fransche grondwet moet de volstrekte meerderheid van de leden der twee Kamers de herziening goedkeuren. Daar de Senaat 300 en de Kamer 557 leden telt, totaal 857, is dus de vereischte meerderheid 429. Nu is Vrijdag e6ne gewichtige beslissing genomen met 439 tegen 315 stemmen. Het was de beslissing over een amen dement of de grondwetsherziening nog nader aan eene commissie zou gezonden worden of niet met andere woorden uitgesteld en begraven. Men ziet in deze belangrijke quaestie had de Regeering slechts tien stemmen meerderheid. Toch blijven wij vertrouwen dat het Congres de grondwetsherziening wel zal goedkeuren, al was het alleen om Ferry te behouden, den staatsman dien Frankrijk op dit oogenblik niet missen kan. Want ook in de buitenlandsche politiek zijn voor Frankrijk weder vele bezwaren gerezen. In de eerste plaats de verhouding met China. Het Chineesche gouvernement nam blijkbaar een loopje met de Fransehen, toen het voorstelde een half millioen schadevergoeding te zullen betalen. De Fransche gezant in China heeft daarna een ultimatum gesteld, dat China in tien termijnen zou voldoen 50 millioen oorlogsschatting, en om dien eisch kracht bij te zetten, heeft de Fransche admi raal Lespès verleden week de haven en mijnwerken van Ke-lung bezet. Ke-lung ligt aan de punt van het eiland Formosa, aan den voet van het hooge gebergte dat het eiland in twee deelen verdeelt. Het eene deel is zeer bebouwd en vruchtbaar, het geen nogal iets beteekent, als men weet dat het eiland 31/2 millioen hectaren groot is. De mijnen van steenkolen zijn bovendien in volle bedrijf. Na dat hot Fransche geschut do Chineesche batterjjen vernield en de soldaton verjaagd had, heoft de ad miraal zonder eenig verlies het eiland bezet. Het is dus duidelijk dat de Franschen hun schepen hebben verbrand. China zal moeten toegeven of .Frankrijk tot een oorlog gedwongen worden. De tweede moeielijkheid is het mislukken der conferentie te Londen. Daardoor is aan Engeland feitelijk de vrije hand in Egypte gelaten en dit heeft in de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk eene groote verkoeling veroorzaakt. Nu verdient het zeer de aandacht dat Bismarck met nogal veel beweging de zijde van Frankrijk kiest. Hij heeft in eene krasse nota te Londen laten vra gen hoe het staat met do betaling der schade door het bombardement van Alexandria en over het plunderen van een Duitsch visschersvaartuig door Engelschen. Men begrijpt dat het doel van Bismarcks politiek is verdeeldheid gaande te houden tusschen de twee «Die arme menschen!« zuchtte Hanna onwillekeurig. groote westelijke mogendheden, die vereeuigd op zekeren tijd Duitschland zeer in het nauw konden brengen. Vandaar ook dat de Duitsche bladen zich zoo druk maken over een Fransch-Duitsch verbond. Wij zouden samen de wereld kunnen beheerschen, zeggen zij. De Franschen zullen waarschijnlijk wel zoo verstandig zijn om den vogelaar te laten fluiten. Engeland, zeiden wij, heeft thans de handen vrij in Egypte. Het begint dan ook met lord Northbrook, minister van marine, met buitengewone volmacht naar Egypte te zenden. Men begrijpt wat dat zeggen wil. Hij zal de ware onderkoning van Egypte wezen, den meester van den khedive. Het Engelsche leger in Egypte zal worden gebracht op eene sterkte van 10,000 man en dan zal men trachten Gordon te ontzetten. Men behoeft niet te vragen welke ontzettende kosten dit een en ander aan de Engelsche schatkist zal veroorzaken. Haar veel ernstiger is het vooruitzicht dat Egypte nog lichtelijk de aan leiding tot ernstige verwikkelingen in Europa kon worden. Men weet dat onlangs weder eene samenkomst tusschen de Duitsche en Oostenrijksche keizers is gehouden. Thans wil men dat Bismarck spoedig naar Weenen zal vertrekken om de onderhandelin gen te bezegelen en dat de Oostersche questie, met inbegrip vau de Egyptische door genoemde staats leden niet uit het oog is verloren. CHOLERA-BERICHTEN. Da Fransche Ro- geering heeft 110.000 francs toegestaan om de stad Toulon tegemoet te komen bij de bestrijding der uitgaven door de cholera veroorzaakt. De maire van Marseille heeft de processies aldaar verboden. Te Gigean 8 sterfgevallen en 30 zie ken. 300 personen verlieten in één dag hun wo ningen. Eene vrouw, uit Gigean komende, stierf te Montpellier aan cholera. 2 sterfgevallen te Cette. In het departement Aude van het begin der epidemie af 25 ziektegevallen, waarvan 13 met doodelijken afloop. Te Vogué weer 3 sterfge vallen, er zijn 30 cholera-lijders. Te Yille-Dieu 8 nieuwe gevallen. 2 sterfgovallen te Auriol, een stadje met 3000 zielen, 27 kilometers van Marseille. 4 sterfgevallen te Salins, waar boven dien een aantal zieken zjjn. Een arme Italiaan stierf aan cholera te Saint Loup, een voorstad van Marseille. Zijn familie ging met zijn kleeren op den loop en het hulpcomité nam geen maatregelen om hem te doen begraven, zoodat de geestelijke, geholpen door eenige vrouwen, het lijk in een kist moest leggen en naar de baar te brengen. Te Pancalieri en te Cariguano elk 1 sterfgeval, te Varignano ook 1 aan boord van een schip. Er zijn 3 nieuwe gevallen te Cairo Montenotti, 2 te Mimicciano. Een jonge vrouw die uit Marseille te Versoix, een voorstad van Genève aankwam, is aldaar aan cholera gestorven. Volgens een dagblad van Marseille zou een cholera- lijder levend begraven zijn in het dorp Berre. Die ongelukkige, zegt »le Petit Marseillaise, was in dronken toestand van Rognac te Berre aange komen. Daar dronk hij nog veel absinth, zoodat hij ten slotte smoordronken naast een vijver neer viel en er zijn maag ontlastte. Het gerucht was aanstonds in omloop dat de dronkaard een choleralijder was en daar hij niet veel teeken van leven gaf, hield men hem voor dood. De adjunct, ter plaatse aangekomen, deed carbol- zunr over het aangezicht en zelfs in den mond van den gewaanden doode gieten. Daarna gaf hij bevel hem onmiddelijk te begraven. Een half uur later rustte de ongelukkige reeds op het kerkhof. De feiten hebben het geheele dorp in opschudding gebracht en men verhaalt openlijk dat men op het oogenblik der begrafenis kreten uit de lijkkist heeft gehoord. Een onderzoek zal waarschijnlijk ingesteld worden en 't is te hopen dat het zal bewijzen, dat het ver haal van »le petit Marseillais# ongegrond is. Nog geen 5 dagen is de wet op de echtscheiding in Frankrijk afgekondigd of het getal aanvragen is reeds tot 1583 gestegen. De wet schijnt dus wel in een lang gevoelde behoefte te voorzien. De sergeant van politie Troyke, die Donderdag 11. als chef van de wacht in het stadhuis te Torn dienst deed, beleefde een bangen nacht. In een der cellen was de beruchte inbreker Barnabas Klein opgesloten en voor alle zekerheid waren hem de voeten gebonden. Ieder uur zou hij in zijn cel worden bezocht. Toen nu genoemde politie-beambte des nachts te twee ure, met een lantaarn in de hand de deur der cel opende, ging hij verschrikt achteruit, want Klein stond bij de deur en sloeg met de touwen naar hem. De slag trof slechts de hand en de lantaarn en oogenblikkelijk waren beiden handgemeen en worstelden op leven en dood. De beambte was gelukkig sterker dan zijn tegenstander, die door hem op den grond werd geworpen, waarna hij om hulp riep. De secretaris Wegner, die in het stad huis woont, werd wakker en snelde met den toren wachter ter hulpe en met voreeude krachten mochten zij er in slagen Klein opnieuw te binden. De touwen waren niet meer te gebruiken. Hij werd nu met de handen in ijzeren boeien gesloten, de armen met touwen gebonden en met een ketting aan het been krom gesloten. Nauwelijks een kwartier later hoorden de bewakers de ketenen weder rammelen, waarom er weder een bezoek aan de cel werd gebracht. Tot hunne groote verbazing stond Klein weder geheel vrij bij de deur en zeide op uitdageuden toon: ^Gelooft gij mij te kunnen boeien, daar zijn de touwen en kettingen,# hun alles voor de voeten werpende. Nu werd hij ten derden male geboeid en streng bewaakt om in den namiddag van den volgenden dag naar de gevangenis te worden overgebracht, alwaar de noodige maatregelen genomen zijn om den volge ling der gebroeders Davenport behoorlijk in be dwang te houden. Te Weenen is Vrijdag het vonnis voltrokken aan den veroordeelden anarchist Steilniacher. Van de drie offerblokken in de moskee te Mekka, waarin ieder jaar elke pelgrim volgens de voor schriften, in den Koran vervat, gedurende een maand dagelijks zijn feestgave stort, is één sedert het jaar 1415 niet geopend en moet naar schatting ongeveer 250 millioen francs bevatten. Eén offerblok werd bij gelegenheid van den Russisch-Turkschen oorlog in 1828 en een tweede bjj bet uitbreken van den Krim-oorlog in 1854 geopend. Beide werden echter, nadat er verbazende sommen gelds uitgenomen waren, onmiddelijk weder gesloten. In een spinnerij te Rijssel sprong een stoomketel, mot het gevolg dat de stoker, vader van 6 kinderen, omkwam. Verschillende personen werden bovendien gewond. Het dorp Klardurin is bijna geheel door brand vernield tengevolge van het inslaan van den bliksem. 66 huizen werden in de asch gelegd en 35 gezinnen zijn zonder dak. De schade bedraagt 200,000 frg. Te Frascali werd een vrij ernstige aardschudding waargenomen de schade was gering. HEUSDEN, II Aug. Het water in de Maas voor deze gemeente is zoo laag als niemand heugt het vroeger ge zien te hebben. De peilschaal teekende op de laagste oogenblikken 0.96 M. A.P. Een groot verschil met den winter 188283, toen het tot circa 6 M. -f- A.P. opliep. De vice-president van den raad van state roept op de onbekende belanghebbenden in zake het beroep van den inspecteur van hel genees kundig staatstoezicht voor Noo«rd-Brabant en Lim burg, van een besluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant, waarbij is vernietigd een besluit van voornoemden inspecteur van 18 Jan. 1884, tot afkeuring van het gebouw der openbare la gere school te Heusden, om hun memoriën en bewijsstukken in te zenden aan den raad van state voor 20 Aug. t Wij waren heden in de gelegenheid een monsterplant te zien op het erf van den rijtuig verhuurder C. Kieboom alhier. Op een verloren hoekje gronds heeft hij een aardappel gepoot, waarvan het loof .zoo welig opschiet, dat het reeds eene hoogte van 2.50 Meter en een om vang van gelijke maat bereikt heeft. Of hij nu ook in gelijke mate vruchten zal dragen is te betwijfelen. t AMMERZODEN, 9 Aug. Het nieuw ge bouwde raadhuis voor Well en Ammerzoden, alhier staande, is voltooid en maakt een sieraad uit voor onze gemeente. Den H.H. Gebr. van Diggelen, die hiervoor een plan ontwierpen en het toezicht op den bouw uitoefenden, komt hiervoor allen lof toe. t HEEREWAARDEN, 10 Aug. In weerwil van velerlei bezwaren en hinderpalen die den con cessionarissen werden in den weg gelegd, doch die door hen met energie en volharding zijn te boven gekomen en opgeruimd, is door de firma Kosters Co., welke alhier voor enkele jaren eene nieuwe broodbakkerij oprichtte, thans een nieuw gebouwde stoomkorenmolen daaraan ver bonden. DRUNEN. Het Rijkstelegraafkantoor alhier, tot welks vestiging ingevolge de koninklijke mach tiging van 28 Juni jongstleden vergunning werd verleend, wordt op 11 dezer voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijri geregeld als volgtop werk dagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 en 5 tot 71/;, uur namiddags; op Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle ove rige telegraafkantoren in Nederland is het uni forme tarief van 0.15 per telegram, vermeerderd met /0.01 per woord van toepassing. ZEVENBERGEN. Niettegenstaande herhaalde oproepingen van het Gemeentebestuur voor de betrekking van hulponderwijzer aan de open bare school in de kom der gemeente, meldt zich geen enkel sollicitant hiervoor aan. Het salaris bedraagt ƒ800.s jaars. WAALWIJK. Vrijdag 1.1. geraakte bij het rangeeren van den stoomtram aan de haven alhier, de stoker H. M. onder de locomotief, en werd een eind ver medegesleept. Hoewel hij er betrekkelijk goed is afgekomen, zijn zijne beenen toch dermate gekneusd, dat hij gedurende geruimen tijd ongeschikt zal zijn om zijne werk zaamheden te hervatten. Woensdag-avond ontstond, waarschijnlijk tengevolge van broeiïng, een begin van brand in een hooimijt, op het erf van W. v. d. B. alhier. Door spoedig toegesnelde hulp werd de voort gang van het vuur dadelijk gestuit. TILBURG. Ter eere van de oud-strijders, die op 17 dezer alhier zullen bijeenkomen, heeft zich eene eerewacht te paard gevormd van jongelieden. Zij zal ook deel uitmaken van den optocht naar het monument van wijlen Z. M. Koning Willem II. WOUDRICHEMDoor de maréchaussees al hier werd dezer dagen geboeid binnengebracht A. E., koopman, wonende te Gorinchem, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van f 63. Juist bijtijds werd hij door de Rot- terdamsche politie op eene der Engelsche stoom- booten in hechtenis genomen. t DALEM. Burg. en Weth. van Varen zullen Maandag 18 Aug. as., nam. 3 ure, ten raad- huize aldaar openbaar aanbesteden 1. het bouwen eener school en onderwijzerswoning te Vuren, raming f 25636.13; 2. het bouwen eener school en herstellen der onder wijzers woning te Dalem, raming f 14888.15. De aanbesteding zal plaats hebben in perceelen en in massa. GIESENNIEUWKERK, 8~Aug. Als een zeld zaam verschijnsel kan worden medegedeeld dat bij den bouwman A. Kooyman alhier 10 biggen geboren zijn, waaronder vele schilderachtig van kleur. Men vindt er bruine met witte of zwarte streepen en ook blauwe. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat deze prachtige diertjes veler aandacht tot zich trekken. Z. M. de Koning heeft, naar men uit 's Gra- venhage meldt, goedgevonden te bepalen dat het geheele personeel in dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje gedurende zes maanden, te rekenen van den sterfdag des Prinsen af, in het genot zal blijven van het volle traktement dusver genoten, en verder levenslang een pensioen zal ontvangen naar gelang van het aantal dienst jaren door ieder vervuld en naar den maatstaf van één twintigste van het tractement voor elk dienstjaar. Het Haagsche „Dbld." zegt, dat de volle trac- tementen als levenslang pensioen zijn toegekend. In elk geval toonen deze berichten aan dat de geruchten, door enkele Haagsche correspondenten medegedeeld over geheel tegenovergestelde maat regelen des Konings, ongegrond waren. De Vrijdag in de Gothische zaal te 's Graveti- hage gehouden openbare verkooping van de rij tuigen, paarden, tuigen enz., uitmakende de equi page van wijlen den Prins van Oranje, heeft ruim f 10,000 opgebracht. De paarden (9 stuks) hebben daarbij gezamenlijk opgebracht f 2770. Prof. J. T. Buys verwondert er zich over dat bij het bestaande werkgebrek zich zoo weinig scheepsvolk aanmeldt voor de haringvischerij, die zulke goede vruchten afwerpt en welker lang zame ontwikkeling uitsluitend het gevolg is van gebrek aan bekwame visschers. 't Gaat met de visschers als met de dich ters, ze worden geboren, niet gemaakt en dat zal wel de reden zijn. Wanneer het overtollig werkvolk in de steden zich eenvoudig aan te melden had als haringvisscher en dan geholpen was, zou het werk en visschersgebrek zich onderling spoe dig genoeg neutraliseeren maar de grens tusschen land- en waterrotten is zelfs in ons waterlandje altijd zeer scherp geweest. Bij de verschillende reg. infanterie bestond op 1 Augustus j.l. het incompleet uit slechts 5 ser geanten, 2 fouriers en 295 korporaals, terwijl op hetzelfde tijdstip in 1883 ontbraken 78 ser geanten, 3 fouriers en 328 korporaals. Bij de te Kloosterzande gehouden openbare ver pachting van 3 hofsteden, behoorende tot het kroondomein rentambt Hulst, werd geen enkel bod gedaan. De bezwarende voorwaarden der pacht- betaling schijnt de voornaamste oorzaak van dezen ongunstigen uitslag te zijn. De steurvisschers van Hellevoetsluis, Stellendam en Goedereede brachten van 2 tot 8 Aug. te Hellevoetsluis 145 stuks steuren aan, die alle naar België werden opgezonden. Helena Theunissen, de vrouw te's-Bosch welke verleden week 't ongeluk had een vat boter, dat aan het takel ontschoot, op haar lichaam te krijgen, is aan de gevolgen overleden. Op 'a rijkswerf te Willemsoord werd bij het verplaatsen van een kollossaal stuk hout, dit op een onbewaakt oogenblik los gelaten, waardoor het viel en met de geheele zwaarte terecht kwam op een werkman, welke na korten tijd aan de ge volgen bezweek. Bij eene woordenwisseling over den vuilen toe stand van een gootsteen, beet Vrijdag in de 2e Leliedwarsstraat te Amsterdam een der twistenden de vrouw van zijne tegenpartij eensklaps in den arm. De wonde is niet gevaarlijk. Een drietal personen, behoorende tot een gezel schap uit Zierikzee, dat ter eere van een bruiloft aan het spelerijden was, wilde zich aan het strand te Repert eens opfrisschen. Zij lieten zich door den stroom wat ver in zee meevoerentwee hun ner keerden niet zonder groote moeite terug; de derde kon niet meer en verdronk jammerlijk. De krankzinnige persoon, die te Thorn door de maréchaussee werd aangehouden, en wiens her komst men niet wist, is door zijn vader terugge haald. Hij behoorde te Steijn, nabij het Limburg- sche dorp Beek, tehuis. Een man uit Winschoten was met zijn schoon- Frans plotseling met verwilderd gelaat en met verscheurde en met bloed bevlekte kleederen kwam binnenstormen. De houtzaagmolenaar verloor zijn bewustzijn, de vrou wen gilden en jammerden toen Frans ter aarde stortte met den uitroep: «Ik heb Karei van den houtvester doodgeslagen «Gij hebt een edel hart, Hanna,vervolgde de boer. die de laatste ontboezeming van het meisje met innig genoegen had gehoord, «gij zijt braaf en zult zeer zeker bij den heer houtvester een goed woord spre ken voor de familie Holzegger. Gij hebt het lot der arme menschen thans geheel in uwe hand. Frans zal zijne straf ontvangen, dat verzeker ik u, want daarvoor heeft Gebhardt reeds gezorgd. Dat is een jongen, die onder alle omstandigheden zijne zinnen bij elkaar weet te houden. Toen allen in huis hunne bezin ning verloren, bleef hij bij zijn stuk. Ilij sloot snel de kamerdeur, opdat de knechten en meiden niet zouden merken wat er gaande was. Daarna werd Frans verbonden, want de hoofdwonde bloedde sterk en hij had bovendien nog andere kwetsuren bekomen. Vervolgens werden zijne kleederen en eene som gelds in de koffers gepakt en toen is Gebhardt onmiddelijk met hem naar de stad gereden. Thans zit hij reeds in den spoortrein en is op weg naar Amerika, waar hij een jaar bij een bloedverwant van den houtzaag molenaar zal blijven, om te leeren arbeiden en wel te doen. Zeg, heeft de heer houtvester reeds aangifte bij de politie gedaan?# «Neen, want hij weet niets van Frans van den molenaar. «Dan zal hij waarschijnlijk wel ontsnappen. Ove rigens is het voor mij hetzelfde of Frans ontvlucht of niet. Als de zaak voor de rechtbank komt, is de molenaar toch voor altijd geschandvlekt en van het huwelijk tusschen zijne dochter en mijn zoon kan niets komen. Daarom hoop ik, dat de heer houtvester genade moge hebben en den armen molenaar en de zijnen sparen. Hij is wel een hardvochtig man, maar als gij hem smeekt, zwijgt hij waarschijnlijk uit liefde voor u.« (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2