Keukenmeid, Werkmeid, Linnenmeid eene Dienstbode, Sfi Verkoopen en Verhuren DE HOOITOENAAT NAVEIDE HÖTËLDU PASSAGE, Men vraagt HET COLLEGE Émsterdam. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. in de Ned. Hervormde Kerk te Heusden, L. H. SERRÉ, Photogvaaf, ADYERTENTIEN. J te Heusden. ia OPENBARE A. Publick Verhuren: B. Publiek Verpachten: Li Lil Notaris BOLL te Dinther, dat druk bezocht werd een ingezetene I iede dat dagen geleden tot den verzoek, ais nagedachtenis pr\ van diens papegaaien spoedig daarop volgend pnt des Konings meldde u worden voldaan en de ITCage aan het paleis een i.ai en daarenboven een penschën eene betrekking b^fti dal voor de betrek- .^#er-boekhouder der ge- jrsfoort, waaraan een zeer |en is, zich 145 liefheb- eente te Harlingen zijn issiën uit de kerkeraad evaardigd geweest, om ter e predikantsplaats in die voorganger te beroepen, geslaagd en vreest dat voltallig zullen worden. gewaarschuwd dat men, lands te doen, niet alleen ren en handelaren bena- I eens bedrogen uitkomt, rvan het volgende treffende ».n feit waarborgt, mede as door een Nederlander ^fereht voor f 120, doch kooper de pijpen daar- gewonen Nederlandschen dezen haard beschouwde, ïaard van mijn fabrikaat, eleverd, zóó uit het ma- zaak werd opgelost door n ijzeren plaatje, waarop ijn kwam met den naam cant./' rnooien koop gedaan. Een js en van daar weder naar scliien nog wel eenigszins at hij voor 50 meer annen koopen dat wat uit het buiten geer moet zijn beheerscht raclit om buiten de plaats tellingen te doen is velen zoek zou noodig zijn om t de wetenschap te komen, ook nog tegen denzelfden zijn, men in de meeste ge rijzen in zijn nadeel heeft. ordeelde bedelaars naar ïer groot, 't Is geen zeld- ek tijds 30 a 40 personen laamd tehuis." loom van den 13en eeks 10 uur is de voor- Loo eene prooi der vlam- lerij en de annexe stalling Het vee is grootendeels loedel zeer weinig. eldHoe treurig het bij- platten lande nog voort- ende blijken. Eene vrouw, st lijdt, ontving van een raad geeft, den raad een igkuil van 't kind te leg eder deed 't, maar vond )r haar kind. Een ander liet bij zich dragen van e Maandagnamiddag een oimijten zijn verbrand. omstreeks 2 ure werd in lamschen Dijk te Rotter- om een lijk af te leggen. viel zij dood neder. voor dadelijk of op nader te bepalen tijd, bij eene familie in dienst te treden, op het Kasteeltje ge naamd „Huis van Malsen," liggende te WELL, in Gelderland bij Zalt- Bommel, eene nette tooi haar vak geheele bekwame KERKNIEUWS. die ook huiswerk moet verrichten; benevens eene dito goed kunnende tafeldienen; en eene derde meid, t Dordrecht, 15 Aug. Grasboter, stukkenƒ0.87 a f 0.75 tonnen 13.50 a 12.00. Kunstboter 0.55 0.38. Weiboter 0.70 a 0.60. Eieren 4.50 a 3.50 per 100. die ook kan tafeldienen, doch in hoofdzaak vol maakt bekend moet zijn met eene nette behande ling der natte en drooge wasch en goed kan strij ken en stijven, stoppen, mazen en naaien. Loon naar bekwaamheid en van de P. 6. Franco brieven in te zenden onder letters V S. C. aan den. uitgever dezer Courant. In een fatsoenlijk burgergezin te 's-GRAVEN- HAGE, wordt ten spoedigste gevraagd: van de Pr. Godsd. Aanbiedingen onder letter I aan den Uitgever dezes. 8.— 8.60 8.— 8.60 8.20 m A 0". REGENTEN OVER I)E GODS HUIZEN TE HEUSDEN, zal op Dinsdag 19 Augustus 1884, des voormiddags om II ure, in het „Café LeJie//, vroeger „Concordia", te Heusden, in het openbaar EN van verschillende perceelen, gelegen |onder He dikhuizen, Vlijmen, Engelen, Baardwijk, Veen en Outlheusden, als van ouds. op „de Stukjes," in drie partijen. Een en ander breeder bij biljetten omschreven. TEGENO VEU, HET CENTRAAL - STATION, baleis voor Volksvlijt Halen correspondent veest in de hoofdstad. Bnsdag ontslaat me van de artoe uiteen te zetten. Ik ven volstaan met het me- nlijke indrukken, itschappij tot Nut van 't 3 wijze haar eeuwfeest ge- rel gewenscht hebben dat 'ndere wijze ware ingericht, reeniging en ala zoodanig ieel aan het volk ook een eten inschikken. Er is ja open lucht gefeestvierd, algemeen slechts in zoover ;e wat van de verlichting, enoodigden en van Sonne- in hooren, overigens is gehandeld. Dat is een fout rie gedeelten feest vierde, met weinig meer kosten ot terrein knnnen uitkie- a 't de moeite waard achtte h mede kunnen verblijden taan. kan ik baar niet anders n haar feest een waardig distieke wijding, vrij van ff was voor de afgevaar digden (leden van 't dep. Ie stond. Een zoele zomer groen en bloemen, fonke- rolle verlichting, niets len deel om het paviljoen lusthof. Daar werden de en hartelijk toegesproken, in en vrienden of maakte jler gezellig samenzjjn en jishoudelijke vergadering, ite uit andere bladen kunt iet tegenwoordig geweest doch uit 't geen ik er van gehoord en gelezen heb, bemerk ik dat 't nut fiantiëel niet sterk is en met alle andere vereenigingen van welke strekking ook, kampt met geldgebrek. Dat is een lastige kwaal, maar ze kan er oud bij worden. 's Avonds was alles te zaaien in hot Paleis, om de feestcantate van Dan. de Lange en het sehoone Lobgesang van F. Mendelshon Bartholdy te ge nieten. Het work van den heer de Lange is een grootseb geheel, stout en breed van opvatting en gecompo neerd met het oog op een groot koor uitvoerenden. De sterkte van dat koor is tegengevallen. Wel zijn tal van vereenigingen genoemd uit welke het sa mengesteld heette te zijn, maar het seizoen was zeer ongeschikt om een talrijke opkomst te ver wachten. Al was het echter bij sommige passages wat zwak, het kweet zich met ijver van zijn taak en deed den componist alle eer aan. De tekst is van Jo. de Vries en wel waard in breeder kring be kend te worden. I. Siddring vaart door de oude wereld, op zijn grondslag beeft haar troon, Euwenoude machten wanklen: adel, altaar, wet en kroon; Uit de diepe donkere lagen, waar het volk in wee vergaat, Vlamt de lang vergaarde brandstof van geweld en wraak en haat, En door d'ondermijnden bodem ploft een wereld, half ontzind, In den opgesperden krater van een bloedig schrikbewind, Wee! in donders dreunt de leuze, richtend zonder maat of grens «Voor de vrijheid van de volken! «voor de rechten van den menseh!» Uit der waarheid lichten hemel, uit der deugden reine sfeer, Dalen op de strijdende aarde zegenende geesten neer. Zonder stormen, zonder donders, met den vrede in hart en hand, Komen zij de schare leiden naar hun heilig vaderland; En in vrede klinkt de leuze van een liefde, zonder grens „Voor de vrijheid van de volken, „voor de rechten van den mensch!» II. Uit klein begin, In Waterlandsche stede, Uit vroom gezin Van burgelijke zede, Uit harten trouw en goed. Verwant van geest en bloed, Gaat leven uit naar alle streken; Naar alle streken. Wees welkom, sehoone Maatschappij Eenvoudig zij uw stichting, Uw naam is profecij Van volksverlichting. Een breede grondslag, ,,'t algemeen», Houdt stand door de eeuwen heen, En ras, naar Noord en Zuid, Gaan uwe boden uit, Met waarheid, kennis, deugd en zegen, Op alle wegen. O, zegepraal van 't stille woord, In zaal en school en huis gehoord O, wonderen, door de tooverkracht Van 't woord volbracht! Het spreekt, en blijde kinderkoren Doen door het land hun zangen hooren; Het spreekt, en 's arbeids stugge kracht Wordt door een milden geest verzacht: Het spreekt, en door een koud gewin Stroomt straks een heilger, warmer zin; Het spreekt, en zie een volksbelang, In sluimering jaren lang, Waakt op ten leven. Een denkbeeld, goed en groot, Oorspronkelijk aan den nood En wakker aangegeven, Vindt d' echo's overal gereed En zwelt ten luiden wapenkreet, Die davert door den lande, Door stad en lande. Het hecht zich alles saam Om éénen naam, En tot een enkel lichtend beeld Van menschlijkheid En wijs beleid, Dat roept en heelt, En in het lieve vaderland Zijn luister blijft bewaren Nu honderd jaren. III Gegroet dan, o vaardige kweekster Van volksgelHk en deugd Gegroet met uw hondertal jaren En onverwelkte jeugd; Reik lang, in verdraagzamen ijver, Aan elk de zusterhand, Gij werkzame, vriendelijke dochter Van 't vrije Nederland. Groot werd het door werken en strijden, In eenvoud wies zijn macht. Groot werd het door werken en bidden, In deugd lag al zijn kracht Zoo mogen de wakkere zeden, Door u in 't hart geplant, De grootheid en 't leven bewaren Van 't volk van Nederland! Zoo sterve wat immer door logen De Uekornst ras verspeelt; Zoo leve wat immer door dwaasheid De kern des volks vereelt; Zoo worden de dierbare vrijheid En 't recht, dat heilig pand, Geen kraters, maar schuttende wachters In 't veilig vaderland. Wij zoeken de dankbare blikken Gewend naar 't groot verleen Beschaving, verbroed ring, verlichting Tot nut van 't algemeen. Geboren uit vroomheid en liefde, Hou onze leuze stand, Der Maatschappij tot glorie, Tot heil van 't Vaderland. En wat zal ik zeggen van het Lobgesang, uit gevoerd door koor, orchest en orgel en geïllustreerd door de overschoone sopraanstem van mej. W, Gips uit Dordrecht, ter zijde gestaan door mej. Rennes uit Utrecht en den heer Rogtnaus uit Amsterdam? Als altijd miste dat overheerlijke kunstgewrocht zijn uitwerking niet. 't Is een majestueus geheel, zich bewegende om dezo gedachte: 5 6 5 1 - 1 1 2 4 3 3. Alles wat adem heeft love den Heer! Het was flink bestudeerd en met glans werden de tallooze moeilijkheden overwonnen. Een treffend oogenblik was dat waarin het koraal >Nnu dauket alle GottL intrad, hetwelk zonder begeleiding al leen door het koor achtstemmig gezongen werd. Dat eenvoudige, plechtige lied van Gustaaf Adolf maakte een diepen indruk. Na afloop van deze zanguitvoering, die afgewis seld en besloten werd door dankbetuigingen aan den kunstenaar De Lange, wien twee kransen (één levend groen en één van zilver) ten deel vielen, bleef men tot in den nacht gezellig bijeen in den fraai verlichten tuin, onder de tonen van onzen onmisbaren Sonneman. Op den laatsten dag sprak Dr. Böhringer iu de Koningszaal van Artis de feestrede uit en was het muzikale gedeelte der feestviering in handen van 500 kinderen der armenscholen, die bun lievelings lied »De Wereld in« voor de derde maal ten ge- hoore brachten. Ook hier maakte dit muziekwerk van den Vlaamschen meester grooten opgang. Ik verliet Artis dankbaar maar niet voldaan. Waar om niet op d i t feest een Nederlandsch kunstwerk ten gehoore gebracht? Ik weet wel, Benoit is een echte Vlaming, maar zijn muziek is geheel geschoeid op de leest der Fransche school. En hebben we niet onzen Verhulst en onzen Hol, die overschoone kinderkantates geschreven hebben? Hartelijk hoop ik dat dit feest de sehoone stich ting >'t Nut« moge sterken op haar verderen levens weg en dat haar plannen voor de toekomst waarvoor veel geld noodig is glansrijk mogen verwezenlijkt worden. f Heusden, van 1 tot 14 Aug. Geboren: Joseph Maria, z. v. J. Rithaus en M. E. BoomaarsLijntje Antonia, d. v. D. van Kuijk en E. GoutierArnoldns Gerardus, z. v. W. van Diessen en A. van Biesen. Overleden: M. Burghouts, 80 j.M. A. Bax, wed. J. van Beijneu, 82 j.J. G. H. Ver burg, 5 m. z. f Door het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is besloten gedurende de a. s., wintermaanden in de afdeeling Heusden, 5 landbouwvoordrachten te doen houden. Tot dat doel zijn de heeren C. de Mcor te Drongelen en H. Bos te Eethen, beiden geëxamineerd landbouwkundigen, uit- genoodigd, die in de gemeenten Heusden, Genderen, Eethen, Babylonienbroek en Drongelen zullen optreden. f Uit het in de jongste vergadering van het hoofdbestuur dei GelderschOverijselsche Maatschappij van Landbouw door de commissie ter verbetering van de paardenfokkerij uitge bracht rapport, blijkt dat zij, wegens vele voorbereidende werk zaamheden niet zoo kon vorderen met hare taak als verwacht werd. Intusschen zijn bereids twee hengsten-associaties tot stand gekomen, n.l- één te Brummen en één te Doesburg. Men stelt zich voor om voort te gaan met het doen ver vaardigen van photographiën der beste en schoonste paarden om later uit de verzameling daarvan het meest door Fransche kooplieden gewenschte type te kunnen uitkiezen. Men verzoekt ons te melden, dat de toegangsprijs voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam op 26 Augustus 1 is, en niet 2.50, zooals op de biljetten is ver meld, en dat bij de plechtige opening in het gebouw voor landbouw en veeteelt alleen donateurs en donatrices toegang hebben. De „Amst." schrijft aangaande de Tentoonstelling. Overal weergalmen hamerslagen; het wordt drukker op de terreinen; drukker in de bureau's van het Uitvoerend Comité en daarmede nemen de bemoeiingen zijner leden in aanvang toe. Het is hier een va-et-vieent zonder eind; van inzenders, van inspecteurs, van w erklieden, van allen wier belangen, meer of minder ver strekkend, grooter of bescheidener, hen dringen naar het allengs levendiger wordend terrein achter het Rijks museum en die zich tot de bureau's wenden om inlichtingen, raad, aan- en terechtwijzingen. De Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij heeft haar bureau op het terrein gisteren in aansluiting gebracht, terwijl een hulpkantoor der posterijen heden voor den dienst geopend is. Het is gevestigd in het gebouw voor het comité, waar de brievenbus is geplaatst, die op de gewone uren gelicht wordt. Men kan dus brieven enz. regelrecht naar het terrein adres- seeren. De heeren V. E. P. M. Scholten van Aschat, lid der com missie van de 2e Afdeeling (Rundvee) en Ilasselman, jury lid, zijn hier ter stede aangekomen. Op een fraaien ochtend van een der laatste Juni dagen, toen de reizigers, die met den vroegtrein van de Boston-Albanyspoorweg wilden vertrekken, zich langzamerhand op het stationsterrein verzamel den, sloop kalm en bedaard een prachtig gekleurd luipaard over het perron en stapte de wachtkamer voor heeren binnen, zonder zich om de drukte op het terrein te bekommeren. Die hem in 't voor bijgaan waarnam, kreeg onwillekeurig respect voor hem, want 't was een dier van over de vijf voet, dat stellig zoowat een dikke zestig pond woog. Naar het scheen was niemand ingenomen met den vreemden bezoeker en 't eerste dat geschiedde was het volgende: er werden boden en wel met den meest mogelijken spoed gezonden naar de menage rieën van wilde dieren in de stad, om te vernemen of ook een der kostgangers zich had verwijderd en anderen hadden in last om aan 't naastbij gelegen bureel van politie hulp te gaan vragen. Een zestal agenten van politie bevond zich weldra op 't stationterrein. Aan de gemelde wacht kamer komende werd de deur geopend. Ons lui paard stond gereed om zich te verdedigen, ten blijke waarvan hij niet slechts luid bromde en blies, zijn lippen geheel wegtrok, zoodat al zijn blanko tanden en zijn bloedroode muil tot in zijn keel zichtbaar waren, maar hij bad zich daarenboven zoodanig neergezet dat hij elk oogenblik in staat was om met een geduchten vaart dengenen te lijf te gaan, die hem te dicht naderde. Jean, agent, had zijn re volver in de hand, maar er waren reeds enkele minuten voorbij gegaan en nog stonden de twee partijen en garde tegenover elkander. Eindelijk viel er een schot, dat beantwoord werd door een njjdigen kreet van het dier, 't welk ongedeerd was gebleven. Nu vuurde een ander, totdat zij allen een schot hadden gelost, die het dier, wel is waar, geen leed hadden toegebracht, maar hem toch allengs meer in woede hadden doen ontbranden. Op het oogenblik dat het laatste schot werd ge lost, kwam de heer M. Watts, de eigenaar van een groote dierentuin, met een stevigen zak over den arm ademloos binnenstuiven. Onversaagd stapte hij naar het woest geworden dier, pakte hem in den nek, haalde den zak over zijn kop en met heel wat tegenstreven van het dier kreeg hij het eiude- ljjk in den val. Alvorens hij met zijn buit tot aan de deur was genaderd, gelakte het aan den gevan gene om zich te bevrijden. Hij vatte nu post on der een stoel en daar was hjj niet te genaken. De heer M. Watts gaf de jacht echter niet op. De stoel werd omvergehaald en met groote behen digheid wierp bij het dier toen eon lus om den hals, waarop het moest capituleeren. Dat het een zeer kracht.g exemplaar wa;, uaarvau had het een bewijs gegeven in de menagerie, waartoe het be hoorde. Het hok waarin de luipaard zat was van boven gesloten of gedekt als men wil met eeu dub bel netwerk van zwaar ineengevlochten ijzerdraad. Dit had het dier vaneen gereten en een geopend venster had hem de gelegenheid gegeven om door een laantje het station te bereiken. Er wordt een nieuw soort dames-tournure in den handel gebracht: Gemaakt van gutta-percha, opgevuld met lucht en voorzien van een miniatuur muziek-instrumentje, geeft ze een lieflijk zachte melodie te hooren, als de bevallige draagster zich op een stoel of bank neerzet. Bij eene oefening, door sneller of langzamer zich te bewegen, gaat het fortissimo of pianissimo. Met een flink gezelschap dames zou men voortaan in huiselijken kring, b. v. onder de thee, zeer eigen aardig een muziekuitvoering kunnen geven. Mijnheer de Redacteur Mag ik ook een klein plaatsje in uw geeërd blad verzoeken, ter bespreking der zoo gewenschte orgel bespeling. Zooals uwe Redactie bereids heeft medegedeeld, zal de heer Broers aan het gedaan verzoek wel gevolg willen geven en stelt het kerkbestuur daarvoor het lokaal beschikbaar. In hoofdzaak zal daarbij het voorgestelde idéé van „enkele minnaars van goede muziek" worden gevolgd en de eerste uit voering plaats hebben op Vrijdag 22 Augustus a. s., des na middags van ó'/j tot 6'/j ore. Toegangskaarten, die op verzoek zullen moeten getoond worden, zijn van af heden verkrijgbaar, zie de betreffende advertentie. Van de deelname aan deze eerste orgelbespeling zal het af hankelijk worden gesteld, of dit meermalen zal worden her haald zoo mogelijk voor het vervolg bij abonnement, met eene reductie in den toegangprijs. U dank zeggende M. d- R. voor de toegestane plaatsruimte, noem ik mij hoogachtend, Een lid r. h. Bestuur der Ned. Herv. Kerk. Heusden 15 Augustus. Nedekl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Leeuwarden, G. J. de Hoest te Barneveld naar Waarde en Nieuw-Lekkerland, G. Vlug te Nijkerk op de Veluwe; (toezegging) naar Molk- werum, G. J. Antink te Oostermeer c. a. Aangenomen naar Colijnsplaat, A. Steehouwer te Papendrecht naar de Waalsche gemeente te Rotterdam, dr. M. E. Sugier te Corgemont (Zwitserland)naar Werken dam en De Werken, 0. M. van Oosterzee te Heu- kelum. Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd, door Bosma te Cubaard. Roomsch-Katholieke Kerk. Benoemd: tot pastoor te Hedikhuizen, de heer A. Spierings. f WAALWIJK. Ter oorzake van den op 15 Au gustus invallenden feestdag, is de markt op heden deu 14 Augustus gehouden. Er was veel puik vee aangevoerd, de handel was echter niet erg geani meerd. Op de botermijn werden 417 kilogram bo ter verkocht, tegen 1.66 tot 1.74 het kilogr. DORDRECHT, 14 Aug. Tarwe, 2jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaas8Gho 7.50 a jarige puike - 8.40 a t> mindere - 7.80 a nieuwe puike - 8.40 a mindere - 7.80 a Gerst, Nw. Wiuter-, Zeeuwsche en Vlaamsche zakmaat, - 5.50 a N. Overm. en Flakk. zakm. - 5.a Spelt, nieuwe - 3.a prijshoudend 5.75 5.60 3.80 Haver, jarige, Voeder, - 3.50 A 4.20 dikke, - 4.30 a 4.80 Paardenboonen - 6.80 a 7.25 Duivenboonen - 7.40 a 7.80 Erwten, Nieuwe Blauwe Kook- - 9.A 9.50 jarige Voeder- - 7.80 A 8. Kanariezaad - 8.A 9. Raapkoeken, harde, do 1040 stuks - 92.A 96. Lijnkoeken, -105.a 110. GORINCHEM, 11 Aug. Ristarwe f 8.50 A 8.75 Roode Tarwe - 7.75 A 8. Witte Tarwe - 8.25 a 8.50 Inlandsche Rogge - 6.25 a 6.75 Gerst - 5.50 A 5.75 Haver - 3.50 A 4. Mestingerwten - 7.50A 7.75 op Vrijdag tLÏVÏ _A ii«_ynstiis IS®4 des namiddags van 5ï/2 tot öVs ure. Toegangskaarten a 25 Cent per persooi. zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaren! VEERMAN eu H. WÜIJSTER. De ondergeteekende, photograaf te Utrecl eu 's-H a g e, bericht bij deze het geëerde publiè van Heusden eu zijne omstreken, dat hij gedi rende twee dagen (19 en 20 Augustus a. s.) t Heusden zal werkzaam zijn, ten huize van dei heer J. VAN HEMERT in de Oudheusdensche straal Netto eu welgelijkeude portretten zullen alsda tegen zeer billijke prijzen worden vervaardigd, als 6 stuks Album-portretten 2. 6 Victoria- j> - 8. 6 Cabinet- - 4.50 Groote portretten naar evenredigheid. Portretten van overleden betrekkingen worde, op hetzelfde atelier overgenomen en vergrootdes verlangd tot op levensgrootte. Tot het vervaardigen van tuingroepen, gebouwe en landschappen gelieve meu vooraf opgaaf to doe aan den Uitgever dezer courant. UTRECHT, DEN HAAG, Nachtegaalstraat. Jacob-Catsstraat. J - fl VAN DE HAVER! zal ten verzoeke van den WelEdelGeboren Hg UIJTERMARK RIET VELT te Gorincbem, c Saterdag den 6 September 1884, des voormidd elf uur precies, bij den Heer H. MOURIK Heusden De navolgende BOUWLANDEN, als: 1.99.00 Heet. gelegen in Heesbroek W es onder Heesbeen, in 3 perceelen. 2.02.80 Heet. gelegen op de Akkers ond Doeveren, in 4 perceelen. 1.37.90 Heet. aldaar, in huur bij Lambert van der Kolk, in 2 of 3 perceelen zoo als is a: gebakend. 0.72.80 Heet. aldaar, in huur bij Antoni van der Mooren. 1.97.90 Heet. genaamd Zusterenhof t Genderen, in 5 perceelen. EN Den TOEMAAT of het NAGRAS om i Hooijeu van het Hoog waardje onder Ben iu 7 perceelen zoo als van ouds.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3