buitenland: binnenland. Buitenlandsch Overzicht. rug te houden, hoezeer zij ook leed. Zij wist wat mijn plicht was en daarvoor moest alles wijken. O, zij was zulk een goede, brave vrouw, zooals er geen tweede wordt gevonden, maar zij was te tenger en te zwak voor eene houtvestersvrouw. (Wordt vervolgd.) t DRONGELEN. Vrijdag j.l. brak alhier brand uit in de woning van A. C. K., die al dadelijk zoo in hevigheid toenam dat ook de om staande gebouwen, waarvan er een paar herhaalde malen vuur hadden gevat, groot gevaar liepen. Het was aanvankelijk een groot bezwaar eene ge noegzame hoeveelheid water te verkrijgen om te blusscheu. Door krachtige werking der brandspuit uit deze gemeente, in deze ijverig bijgestaan door die uit Eethen c. a., maar vooral door de flinke houding van een groot deel der ingezete nen, aan wie daarvoor een woord van lof niet mag onthouden worden, gelukte het eindelijk den brand in zijn voortgang te stuiten. Het gebouw was laag verzekerd; de inboedel der beide gezin nen, waarvan bijna niets is gered kunnen worden, was niet verzekerd. Ook niet eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, die van een paar anderen in de schuur was opgeborgen. De oorzaak tot heden nog onbekend. t BOMMELERWAARD, 18 Augustus. Op de eerstvolgende vergadering van onderwijzers in het district Tiel, den 30 dezer aldaar te houden, zul len de navolgende punten aan de orde van be handeling worden gestelda. het maken van op stellen in de lagere schoolb. behoort het hoofd der school ook klasseonderwijzer te zijn en c. de acte-examens voor onderwijzer in verband met, de eischen der lagere school. t ZALT-BOMMEL. Benoemd tot organist, van de Herv. kerk alhier, de heer J. G. C. P. Peerbolte. t AALBURG, 16 Aug. Heden morgen werd door den jager H Dollekens te Heusden een ot ter geschoten in het Heusden's kanaal, onder deze gemeente, die eene lengte heeft van 1.11 M. t UITWIJK. De fruitverpachtingen der vorige week leverden ongelijke resultaten. Drie boom gaarden, die verleden jaar bij het groote beschot dat zij opleverden pl. m. 500 opbrachten, wer den nu verpacht voor 890. Bij anderen was het daarentegen aan de pacht som goed te bespeuren dat zij schraal in opbrengst waren en wel dezulken, wier vroege bloesera door de vorst vernietigd was. fALMKERK, 10 Aug. In de op heden ge houden openbare raadsvergadering is door burge meester en wethouders aangeboden de gemeente rekening over het dienstjaar 1883. De ontvang stenbedragen ƒ23,457.055,de uitgaven ƒ22,617.16. Van de ontvangsten hebben opgebracht: voordee- lig slot 1587.305; opcenten op 's rijks directe belastingen en uitkeering van het 4/ó gedeelte der personeele belasting ƒ6823.615; hoofdelijke omslag 2632.325; vergunningsrecht ingevolge art. 6 der drankwetbelasting op honden 325.opbrengst van staanplaatsen op de paardenmarkten 66.70 begrafenisrechten ƒ120; schoolgelden ƒ329.90; pacht bouwland ƒ180; vergoeding door het rijk ingevolge art. 45 der wet op het lager ouderwijs 1650.755; uitkee ring door de gemeente De Werken c. a. wegens bijdrage voor het ouderwijs 420geldleening ter voorziening in de kosten van het verleenen van subsidie aau waterschapsbesturen ter verbe tering van wegen in bebouwde gedeelten der ge meente 972.50; conversie-leening 7840. Van de uitgaven hebben bedragen jaarwedde burgemeester ƒ325; id. secretaris ƒ500; id. ambtenaar van den burgerlijken stand 150; id. gemeente-ontvanger percentsgewijze belooning 360.115; idem gemeente-boden 100. idem gemeente-veldwachters 600.kosten van kleeding eu wapening der gemeente veldwachters 100hnur raadkamer en secretarie ƒ210.drukwerken voor den bur gerlijken stand ƒ211.29; onderhoud van wegen ƒ71.75; id. der gemeente-torens ƒ21.10; id. algemeene begraafplaats ƒ34 10; subsidie aan waterschaps besturen ter verbetering van wegen 966.50; brandweer 176.95; renten van geldleeningen 860aflossing van schulden 8545 (waaronder de conversie-leening van 7840).; jaarwedden onderwijzend personeel ƒ4725; herhalings-ouderwijs 292.80; onder houd schoollocalen en onderwijzerswoningen ƒ510.36; id. schoohneubelen ƒ99.59; school- behoeften ƒ438.935; verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollocalen 194.405; on derhoud schoolbibliotheken 59.31boekwerken voor getrouw schoolbezoek 30 verpleging eener arme krankzinnige ƒ175; jaarwedde gemeente geneesheer 300; politie-zorg ƒ833.34; uitlo- ving van premiën voor paarden en vee 25 jaarwedde gemeente-veearts 120. In dezelfde vergadering zijn tot zetters der di recte belastingen ter benoeming voorgedragen de aftredende leden A. van Drunen en B. de Jong. t WERKENDAM. De heer J. van Herwijnen alhier, heeft het 2de gedeelte van het examen voor cand.-notaris met goed gevolg afgelegd. t DALEM. Verschillende steenfabrikanten langs de Waal hebben het werk gestaakt. De gevormde steenen zullen nog gebakken, doch er zullen geen nieuwe meer gevormd worden. Er is bijna geen aftrek. OSSEN DREG HT, 14 Aug. Gisterenavond von den eenige arbeiders, die van hun werk huiswaarts keerden, een onbekend manspersoon liggen op een voetpad. Eerst meende men dat hij dronken was, doch toen men hem op den rug legde, be merkte men dat hij of zich-zelf had- bf door an deren was geworgd daar hij twee zakdoeken, stevig toegeknoopt, om den hals had. Nadat die zak doeken waren losgemaakt werd de brigadier der maréchaussees gewaarschuwd, die, na ongeveer drie kwartier te zijn bezig geweest om te trachteu de levensgeesten van den ongelukkige weder op te wekken, tot zijn groot genoegen eenig leven be speurde. Na den dood gewaande nog wat bran dewijn te drinken te hebben gegeven, keerde deze geheel tot bewustzijn terug, doch hij kon niet spreken. Door teekenen verzocht hij om te schrij ven en deelde toen mede, dat hij Belg was, van beroep zeeman en uit wanhoop, als zijnde zonder middel van bestaan, getracht had zich van het leven te berooven. Daar zijn toestand niet toe liet dat hij terstond over de grenzen kon gebracht worden, gal de brigadier der maréchaussee hem ter verdere verpleging over aan den Burgemeester en eerst 's anderen daags werd hij toen over de grenzen gebracht. In de laatste gehouden algemeene vergadering der Bossche afdeeling van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is besloten, dat de voorgenomen tentoonstelling van paarden, vee enz. zal plaats hebben Maandag 29 September en dat de feesten bereids Zondag te voren zullen wordeu geopend in de sociëteit Unie, 's middags met een matinee, terwijl 's avonds vauxhal en bal zal gegeven wordeu. 's Maandags zullen er vervolgens matinées zijn in het plantsoen en in C a s i n o, waar ook een feestmaal en concert zullen plaats hebben met verlichting van den tuin. Dit concert zal waarschijnlijk gegeven worden door het stafmuziek van het 3e reg. inf uit Bergeuopzoora, directeur de heer N. Bouwman. Ook op de markt zal dien avond nog een muziekuitvoering worden gegeven. De feestcommissie heett de kosten van een en ander geraamd op ongeveer 1000 voor me dailles en premiën wordt 1365 bestemd en voor verdere kosten, verbonden aan de regeling, is een voorschot van 670 toegestaan, zoodat in het geheel 3000 aan de feestelijkheden zal worden ten koste gelegd. De opening der jacht in de provincie Noord- Brabant is door Gedep. Staten bepaald op 30 Aug. a.s. Gedep. Stateu van Limburg hebben de 3 aan gewezen lokalen te Venlo, in en bij de school, tot opuemen van lijders aan besmettelijke ziekten afgekeurd. De raad heeft nu aan de gezondheids commissie volmacht gegeven om een kermistentje, waarin eijeren en zuur verkocht worden, te huren en dat voorloopig te plaatsen in het voormalige fort te Ginkel, tot opneming van eventuëele lijders. De particuliere berichten omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning luiden niet gunstig. Moge er al voor het tegenwoordige geen levensgevaar bestaan, de zoogenaamde „uierkwaal* schijut, mede in verband met den rijpen leeftijd van den hoogen lijder, van dien aard te ziju dat niet onwaarschijnlijke toestanden een ernstige complicatie kunnen doen geboren worden. De Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is de laagste inschrijver voor de ma chines van vier stoomsloepen der Koninklijke Nederlandsche marine. Het getal sollicitanten naar de betrekking van directeur der gemeente-reiniging te Amersfoort is reeds tot 200 geklommen. Boven Wageningen hebben zich reeds een aan tal ooievaars verzameld, om de reis naar de boorden van den Nijl te aanvaarden. Men schrijft aan de „Leidsche Ct." Telkens kwamen in de laatste dagen onweers buien opzetten, die dan ook niet zonder uitwer king bleven en waarbij de zoo gewensebte regen niet weinig verkwikking bracht. Niet alzoo voor de meer langs de kust gelegen streken. Nau welijks doen eenige regendruppels de hoop ont staan op meer of de wind, die naar het N.-W. is geschoten, jaagt de buien landwaarts in en de lucht wordt van wolken bevrijd. De barometer teekent 765 mM, geen cijfer om los weer te ver wachten, maar zonneschijn, die dan ook niet op houdt de droogte te bevorderen. Dat is niet aan genaam voor den tuinder, die kool en andijvie wil poten, ook niet voor de huisvrouw als de regenbak leeg is, maar zooveel dagen nattigheid als de zon geschenen heeft, zou ongetwijfeld reden tot klagen geven. Er is reeds zooveel gewonnen, dat koeler temperatuur op de afmattende hitte gevolgd is. Welk eene hitte door broeiend hooi wordt ont wikkeld, bleek dezer dagen te Kokengeu. Een onzer landlieden had Zaturdag jl. zijn laatste hooi binnengehaald. Zondagmorgen hadden de kippen daarin twee eieren gelegd. Maandag broeide het hooi zóó, dat men besloot den berg uit te gooien. Nu bleek dat de eieren niet alleen gaar waren, maar zoo hard dat ze daardoor oneetbaar waren. In de gemeente Schiedam zijn in den loop van dit jaar onteigend 1331 runderen voor een bedrag van 359,045. De verkoop van het vleesch enz. dezer runderen heeft opgebracht 183,247.75, alzoo ruim 51 der onteigeningsssom. Te Zevenbergen zijn de twintig arbeiders, die dezer dagen door buikloop werden aangetast, zoo goed als hersteld. Door Hardingsveldsche visschers is Donderdag 1.1. in deu zegen opgehaald een zeehond. Vrijdag werd naar de Tentoonstelling te Amsterdam vervoerd een aardappelstruik, welke om de reusach tige afmetingen van het loof, ongetwijfeld veler aan dacht zal trekken. Hij behoort tot de soort „Cham pion", een aardappel van Engelschen oorsprong en werd in het voorjaar gepoot op het bouwland van de wed. F. W. Ackermann, in den Lutkemeerpolder gem. Sloten. Het loof werd voortdurend tusschen latten en touw opgeleid, en thans heeft de struik de kolossale hoogte van M. boven den be- ganen grond bereikt. De breedte van elke zijde is gemiddeld 1 ]/2 M.de omtrek dus ongeveer 6 M. Met veel beleid en groote moeite is onder den struik een bak in den grond gewerkt, om hem met grond en al te kunnen vervoeren en zoodoende het verdorr. n zooveel mogelijk te voor komen. Stellig is het den brugwachter te Sloten nog nooit overkomen, dat hij voor één aardappel struik de brug moest opendraaien. Om hem te dragen zijn 6 h 8 flinke mannen noodig. De vrouw van den eersten machinist van de „Ni- sero" ontving van haar man, die te Tenom gevangen zit, een brief gedateerd 4 Juli. Al de gevange nen waren toen wel zij hadden niets vernomen waaruit zij konden opmaken dat men hen spoedig vrij zou laten. De man schreef verder: „Ik ge loof wel, dat alles gedaan zal worden om ons los te krijgen en wij hopen, dat men zal slagen. Voor het oogenblik zijn wij goed voorzien van provisiëu en hebben wij een beter huis om in te wonen." In den storm van 12 Dec. 11. strandde op de Steenplaat, in het Eierland, de Zweedsche brik „Swift." Herhaalde malen beproefde men dat vaar tuig af te brengen. Thans heeft men op nieuw ge poogd de brik leeg te pompen en af te werken. Alle arbeid is echter vergeefsch geweest. Men is nu voornemens het schip te sloopen. De heer P. te Zwolle, die Donderdag in het huwelijk zoude treden met mejuffrouw W. aldaar, kwam tot de ontdekking dat zijne bruid Woens dag avond spoorloos was verdwenen. Eergisteren zond zij bericht, dat zij zich te Zutphen bevond en van het huwelijk afzag. De volgende ronde, cijfers komen voor in het Gemeenteverslag van Goes: VII. Ned. Israëlietisch armbestuur. Door deze instelling werden verpleegd0 hoof den van huisgezinnen onafgebroken en 0 hooiden nu en dan. De uitgaven waren: lo. de kosten van beheer nihil, 2o. onderstand in geld nihil, op andere wijze nihil, te zaraen nihil, totaal der uitgaven nihil. De collecten hebben op gebracht nihil. De dienstbode eener trouwlustige weduwe te Amsterdam heeft, naar het „Hbl." verhaalt, op verregaande, hoogst strafbare wijze de lichtge- Alle dagbladen verdiepen zich in de redenen die Bismarek er toe hebben geleid om met het hoofd der bnitenlandsche politiek van Oostenrijk een conferentie te houden, die ook door de secreta rissen wordt bijgewoond. Hoewel natuurlijk niemand met volkomen zekerheid kan zeggen wat de twee staatslieden samendrijft, mag men er wel voor bonden dat de Oostersche quaestie, en wel met name de Egyptische, de hoofdzaak is. In de laatste jaren is de verbonding tusscheu Engeland eu Duitschlaud op merkwaardige wijze verkoeld. Bismarek heeft een persoonlijken grooteu afkeer van Gladstone. Er is slechts één moment in het politieke leven van den laatsten geweest dat Bismarek zich tevreden over Gladstone uitliet en dat was toen het Engelsche geschut het schoone Alexandrië in puin schoot Dat was voor den man van bet brutale geweld een bewijs dat Gladstone nog wel durfde. Maar sinds is de toestand kolossaal veranderd. Bismarek begint te begrijpen dat het niet aangaat dat Engeland eene soort monopolie op koloniaal bezit handhaaft. Eu toch heeft het allen schiju of Engelaud met uitsluiting van alle anderen de hand wil leggen op geheel Afrika. De gelegenheid om te tooneu dat het daarin niet slagen zou kwam spoedig. Een ondernemend Duitschor, de heer Luderitz, jvestigde eeue handelsonderneming op de westkust van Afrika en breidde steeds het handelsgebied uit. Ten laatste vond hij het noodig de bescherming van het Dnitscbe Rijk in te roepen. Bismarek liet toen te Londen vragen of Engeland ook rechten op [bedoeld gebied kon doen gelden. Engelaud kou natuurlijk aanspraken maken, dit laat zich denken, het maakt, op alle onbeschaafde gedeelten van den aardbol aanspraak. Te Londen wa3 men zeer ontsticht over deze aan matiging van Dnitschland en men liet de vraag van Bismarek eenvoudig een half jaar onbeant woord, totdat deze met een telegram van enkele woorden luidende: »Het handelsgebied van den heer Luderitz staat onder de bescherming van het Duitsche Rijkte Londen kennis gaf dat zijn ge duld uit was. De Engelsche regeeriug haastte zich toen te erkennen dat de Duitsche vestiging niet op Engelsch grondgebied was gelegen. Deze geschiedenis heeft echter tus^chen Engeland eu Dnitschland eene sterke verkoeling veroorzaakt en het mislukken der conferentie te Londen wordt voor een deel daaraan toegeschreven. Het heeft althans zeer de aandacht getrokken dat de Duitsche gezant, op die conferentie Granville zooveel mogelijk den voet, dwars zette. Ook tusscheu Frankrijk eu Engeland is de toe stand alles behalve rooskleurig. Er moeten tusscheu Londen en Parijs zeer bittere nota's zijn gewisseld. Engelaud schijnt nu haast te maken em Egypte in beslag te nemen eu dit wil Frankrijk niet dulden. Hoe meer dit rijk belang krijgt bij overzeesche bezittingen, hoe meer het zal aandringen op eeue utraalverklaring van minstens het kanaal van Suez. n wil dat, Frankrijk de overige mogendheden zoeken over te halen die neutraalverklaring uit spreken ondanks het, verzet van Engelaud. Iutusscheu vermeerderen voor Frankrijk de bezwa- ;n. De (Jhineesche regeering blijft volkomeu on geneigd om aan de eischeu der Fransckeu te voldoen. Evenwol is er geen sprake van dat China den oor log zou verklaard hebben. De »Times« hoeft dit bericht wel iu de wereld gebracht, maar dit is volkomen onwaar. China is geen militairo staat zooals helaas de groote beschaafde staten. Misschien zullen de roekelooze pogingen van Frankrijk om een deel van China te veroveren, het gevolg hebben dat de vloek van het militairisme ook over China komt,. Men kan verzekerd zijn dat ons nageslacht, alsdan het, werk der beschaafde Fransckeu zal ver- vloekeu. Als een land als China met konderde mil- lioeuen inwoners eu onuitsprekelijke hulpbronnen eenmaal een militaire staat zou geworden zijn, zon bet volkomen in staat zijn geheel Europa t,e dwingen naar zijn zin. Het staat wel te vreezeu dat, Ferry, nu Kamer en Senaat, tot, November uiteen zijn, van deze ischoone gelegenheid zal gebruik maken om goed- koope lauweren in China te halen. Hij moge be denken dat hij met vuur speelt. De Frausche volksvertegenwoordigers, dit, moet, erkend worden, hebben in de afgeloopeu zitting bewijzen van doorzicht gegeven, maar ook van toewijding, want, bet, mag toewijding heeten iu deze Oostersche hitte dag aau dag te vergaderen eu te redeneeren. Zelfs op den grooten katholieken feest dag, 15 Augustus, is de kamer bijeen geweest. Zij heeft iu dit jaar alleen 102 zittingen gehouden, behalve nog de vergaderingen in het congres tot wijziging der grondwet,. Ferry heeft, onmiddellijk na afloop van het congres, de nieuwe kieswet van den senaat bij de kamer ingediend. Hare voornaamste bepalingen hebben wij eeue vorige maal reeds medegedeeld. Nog dient, vermelding dat de regeeriug er deze bepaling bij heeft gevoegd: »ledeu van over Frank rijk geregeerd hebbende vorstelijke familiëu zijn niet, verkiesbaar voor den senaat.Men ziet dat, uiets wordt verzuimd om de prinsen van Orleaus te weien, Te Havre had een 8-jarige It.aliaansche knaap, Autonis Toncsoni genaamd, die den soberen kost verdiende als straat rauziekant, zich nedergelegd op een steenen hoofd, waarop eeue brug draait, eu was, met ziju accordeon onder zijn hoofd, in slaap ge vallen. Toen de brugwachters des nachts de brug opendraaiden -om een naar Liverpool bestemd stoom schip door te(- laten, ontwaarden zij een hevigen Tegenstand. Naar de reden daarvan onderzoek doende, vonden zij op het steenen hoofd het vreeselijk ver minkte lijk van het arme kind; het, hoofdje was letterlijk verbrijzeld tusscheu den muur en de brug. Zijn vader, die zijn stoffelijk overschot in de Morgue herkende, had zijn kind dien geheelen avond en nacht, te vergeefs door de geheele stad gezocht,. Bijna honderd paarden zijn omgekomen bij den braud iu de stallen van prins Chikoff, iu de prov. Tula. Een hevige braud heeft te RoaBne de fabriek van Gnillet vernield. 100 personen zijn zonder werk; de schade bedraagt 1/2 millioen frs. De Cbiueesche Regeering moet voornemens zijn, alle Franschen uit het land te bannen, evenals in dertijd de Franschen het de Dnitschers deden. HEUSDEN, 19 Aug. t Een paar dagen geleden kwam alhier des avonds een paard met een halster aan, de stad binnen ge stormd, doch werd al spoedig door eenige personen opgevangen en later door de politie voorloopig bij een stalhouder gebracht. Meu verdiepte zich iu gissingen naar de oorzaak en meende aan het een of ander ongeluk te moeten denken, doch later bleek dat het aau een landbouwer te Hedikhuijzen toebehoorde, wien het door het een of ander toeval was ontloopen. Aan het »N. v. d. D.« ontleenen wij dat op 26 Aug. a.s. het 50 jaren geleden zal zijn dat de heer Van Liuge, hoofdopzichter der genie te Groningen, bij het korps mineurs en sappenrs iu dieust trad, als mineur 2e kl., later le kl., daarna korporaal, fourier, sergeant eu eindelijk, na vei gelijkend exa men iu April 1854, werd hij in December benoemd tot opzichter van de fortificatiën 3e kl. te Zutfen, in 1862 bevorderd tot, opzichter 2e en in 1872 tot opzichter le kl., en eindelijk 1 Febr. 1874, bij keuze uit velen, benoemd tot, hoofdopzichter, iu welke betrekking hij ook alhier enkele jaren werk zaam was en thans nog met jeugdig vuur, vol ijver en bekwaamheid werkzaam is. De verbiudiug van de Noordzee-eilanden met deu vasten wal is thans geschied; de kabels tnsschen Oostmahorn en Schiermonikoog zijn Vrijdag met goed gevolg gelegd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2