BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BEKENDMAKING^ BINNENLAND. „O zeker, mijnheer, de kinderen schrijven eregeld en ontvangen dikwijls brieven van uis. Ofschoon die epistels, de jeugd der leinen en de onbedvrevenheid der meeste uders in aanmerking genomen, aan duide- jkheid soms veel te wenschen overlaten, at blijkt er toch zonneklaar uit dat allen oogst gevoelig en dankbaar zijn voor 't enot, de kleinen bereid. Soms zijn die rieven ongekunsteld roerend. Ik had de inderen, louter op hoog duin staande, ge lezen op de Amsterdamsche torens die bij elder weer hier goed zichtbaar zijn en de leinste der jongens, een aardige guit van negen jaren, schreef dienzelfden dag aan ijn vader dat deze eens op den Westertoren ïoest klimmen en dan met zijn zakdoek waaien, dan zou hij, de kleine, dat op de uinen ook doen. De vader, die een heel erstandig man moet zijn, schreef terug dat ij op den toren geklommen was, uitgekeken ad en op een hoog duin een klein dingetje ezien had, 't leek wel een konijntje, dat ras dan zeker zijn kleine man, die in 't and rolde, geweest. Wij namen afscheid van deze kindervrien- en en bleven nog een poosje nadenken ver de heerlijkheid van het weldoen. De beestentemmer Belliano is te Calais, terwijl ij met zijn vrouw in de leeuwenkooi was, door en der wilde dieren aangevallen. Hij bleef zeer edaard, liet eerst zijn vrouw de kooi verlaten en racht toen 't woedende dier tot gehoorzaamheid, ijn schouder was echter zwaar gekwetst. Een Franschman, de heer Tanneguy de Wogan, eeft dezer dagen een tocht van Parijs naar Mar- eille gemaakt in een papieren bootje. Met dit ichte vaartuig, waarvan do kiel 3 streep dik is, eeft hij meer dan duizend kilometers afgelegd en fschoon het bij het afvaren van de Rhöne tegen otsen is geworpen en nu en dan op zandbanken astraakte, heeft hij het toch zonder belangrijke verij te Parijs teruggebracht. Hij heeft daardoor rillen toonen dat de Franschen in dit opzicht niet ckter zijn bij de Engelschen en Amerikanen, die ok reeds met zulke vaartuigen proeven hebben enomen. Eenigen tijd geleden wandelde de heer D. te 'arijs omstreeks middernacht op een der kaden an de Seine, toon plotseling een individu voor em stond, die hem, met een pistool dreigende, e beurs of het leven vroeg. De wandelaar, meer dood dan levend van schrik, af zijn horloge en zijn beurs, waarna de dief hem n de rivier wierp. Gelukkig was de aangevallene en zwemmer en redde zich uit het water. De politie, met het feit in kennis gesteld, ging an het onderzoeken, en weldra herkende een agent olgens de beschrijving, die de heer D. van den lief gegeven had, in een kruier der Halles den ,an vallor. Daar deze wegens zijn groote lichaamskracht terucht was en bij zijn kameraden hulp gevonden ,ou hebben als men hem in hechtenis had willen lemen, bedacht de agent den volgenden list. Eon fruithandelaar aansprekende, fluisterde hij lem toe, op den dief wijzende, dat deze hem een aeloen ontstolen had, waarop eerstgenoemde den angewezene bij den kraag groep en naar het po- itie-bureel bracht. Deze, op zijn onschuld vertrou wende, ging gewillig mede en liep in den val. De zes onderaardsche zalen, bij het Observatorium e Parijs gebouwd en bestemd voor waarnemingen mtrent magnetismus en aardwarmte, zijn gereed. )eze onderaardsche gebouwen zijn meer dan drie iu een halve meter hoog en het gewelf is met een aag aarde van twee meter bedekt, waardoor de van puiten komende warmte wordt afgesloten. Zij zijn reheel gebouwd uit zandsteon en cementde hoofd- nuren hebben eene dikte van 1.80 meter, terwijl le scheidsmuren 0.80 meter dik zijn. Elke zaal leeft eene afzonderlijke deur, die in eene gemeen schappelijke gang uitkomt; de verlichting geschiedt •net gas. Bij het herstellen van een kerk te Stourmouth aabij Dover, werd ouder het kerkdak een bijenzwerm mtdekt, die daar meer dan twee centenaars aonig had verzameld. Te Totteubam, bij Londen, is een rechtsvervol ging ingesteld tegen een vader, die door slechte Eugenia, nu wij halfweg zijn met ons werk, nu ik tiem onmogelijk missen kan, krijgt hij het in het hoofd ons te gaan verlaten. Neen,« als von Las sen iets in 't midden wil brengen, »ik weet wat al die praatjes beteekenen het loopt er op uit dat |e mij met de geheele boel laat zitten! En dat ter wijl toch onze afspraak was dat we te zamen het werk zouden afmaken. Mijn lieve Eugenia, zie gij hem iocli te overtuigen dat we hem onmogelijk kunnen laten gaan.» (Wordt vervolgd.) Horace Davenport heeft de Solent, van Ports mouth naar Ryde, overgezommen en terug, in vijf uur en 35 minuten. Omtrent den beroemden schilder Hans Makart blijven de berichten ongunstig. Hij verbeeldt zich op de plaats van zijn hoofd eene verfdoos te heb ben en de geneeskundigen betwijfelen of hij zijn verstand terug zal krijgen. Maandagavond reed een passagierstrein tusschen Kassei en Erfurt door een kudde schapen heen, die de herder te laat over de spoorbaan had ge dreven. Een 30tal schapen werd vermorzeld. De reizigers waren ontsteld door het treurig tooneel. Door een Duitscher, dr. Wolfert, te Kiel, werden dezer dagen vrij wel geslaagde proeven genomen met een door hem vervaardigden bestuurbaren lucht ballon. Het gelukte hem, zonder machinale beweeg kracht, den ballon eene andere richting dan die van den wind te geven. Dr. Wolfert is met de Duitsche admiraliteit in onderhandeling over het stichten van een aeronautisch proefneming-station te Kiel. Hij wil zijn ballon ter beschikking van het ministerie van marine stellen. In de nabijheid der stad Bismarck in de Noord- Amerikaansche staat Dakota vindt men aanzien lijke lagen beenderen. Op den huidigen oogenblik zijn eenige ondernemende Amerikanen bezig met deze te ontginnen. Reeds honderden menschen en paarden hebben ze aan het werk gesteld om de overblijfselen van deze, die in vroegeren tijd bij groote menigte door de Indianen op do jacht zijn neergeveld, te verzamelen; twee dollars worden voor het vat betaaldhet bijeengebrachte echter per ijzeren weg naar Philadelphia verzonden om daar tót beendereumeel te worden verwerkt. Nog in den loop des jaars zal evenwel te Bismarck zelf een beenderen-meelfabriek worden opgericht- Eenige reizigers hielden zich in het Zwitsersche kanton Opwalden op, in de nabijheid van het Melch- thal, toen zij door een onweder werden overvallen. Zij vonden een droog hol en verheugden zich over deze veilige schuilplaats. Maar wie schetst hunne verbazing, toen zij ontdokten dat dit hol de werk plaats was eener bende valsche munters? De politie werd ontboden en deze nam al de werktuigen in beslag; zij is de misdadigers reeds op het spoor. HEUSDEN, 5 Sept. t Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 2 dezer tot wethouder herbenoemd de heer S. van Beest. t Het wemelt hier in den omtrek van otters, die zich van de visch komen bemachtigen. Dins dag 1.1. is er weder een van 22 pond in de gracht onder deze gemeente geschoteu door den jager P. Schermers. Bij gebrek aan levende visch hooren we nu enkele malen bij bekkenslag annonceeren gerookte bokking en scharretjes op de vischmarkt, om ne gen uur afslagen de weinige visch die hier ge vangen wordt, wordt direct doorgezonden. t GENDEREN, 4 Sept. Door den raad der gemeente alhier is met 5 van de 6 steramen tot wethouder herkozen de heer J. C. Branderhorst. t WELL, 4 Sept. Bij kon. besl. is aan den heer A. Kromwel, hoofd eener openbare school, een pensioen toegekend vau f 573. ZEVENBERGEN, 3 Sept. Dp de heden ge houden paardenmarkt waren aan de lijn circa 300 paarden en 70 stuks vee. Er waren vele eerste soort paarden. Kooplieden waren echter niet druk vertegenwoordigd, zoodat de handel flauw was te noemen. t DUSSEN. Tot wethouder dezer gemeente werd herbenoemd de heer P. Verschoor J.Rz. t Tot onderwijzer in wijk C dezer gemeente is benoemd de heer J. Stadhouders, thans te Baarn. BEZOOIEN. Maandagavond is een inwoner dezer gemeente zonder dat hij zelf er de minste aanleiding toe gaf, door eenige jongelieden, enkel uit brood dronkenheid, deerlijk toegetakeldhem werden namelijk verschillende sneden toegebracht, als twee ter rechterzijde van het hoof.i, eene achter het linker oor, eene op de borst, twee op den rug en eene op de ribben. Gelukkig echter zijn geen der wonden levensgevaarlijk. Als verdacht deze verwondingen te hebben toegebracht, zijn door de maréchaussees alhier drie personen gearresteerd, die naar 's Bosch zullen worden overgebracht. WAALWIJK, 3 Sept. 'Si. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeente raad is tot wethouder herbenoemd Dr. J. B. de Haan met 8 van de 10 uitgebrachte stemmen. Twee briefjes waren blanco. tALMKERK. De raad dezer gemeente heeft aan de afdeeling Almkerk der N.-Brab. M. v. Landbouw weder eene subsidie ad f 25 verleend voor het uitloven van premiën. t WERKENDAM. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer J. Kern, thans te, Arnhem. t GORINCHEM, 4 Sept. De leden van het bestuur v/h. waterschap „de Overwaard", welke dit jaar aan de beurt van aftreding zijn en waarvoor de verkiezingen in het begin der volgende maand zullen plaats hebben, zijn de heerenJ. A. v. d. Stok, te Nieuwpoort, als Heemraad, en A. Wink, te Meerkerk, P. de Ruiter, te Langerak, L. Gel derblom en K. Verlek beiden te Grootammers, als Hoofdingelanden. t In de raadsvergadering van Dinsdagavond is de heer H. A. Ravenswaaij tot Wethouder herkozen. t DALEM. Tot wethouder te Vuren is herbe noemd de heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem. t Naar men verneemt zullen de heeren van Heraert en Verlée, hoofden van scholen te Gorin- chem, in de volgende week met hunne verstge- vorderde leerlingen de landbouw-tentoonstelling te Amsterdam gaan bezoeken. t De omnibusdienst van Buren via Erichem, Avezaath en Drurapt op Tiel v. v., door de heeren Beekman ter eerstgemelde en V. Ringelensteijn ter laatstgenoemde plaats ondernomen, m1 a.s. Woensdag 10 dezer in exploitatie worden gebracht, voorloopig tweemaal daags. Bij de keuring van remontepaarden op het tentoonstellings-terrein te Amsterdam, zijn van de 122 aangeboden paarden slechts 10 remonte- paarden bij de artillerie aangekocht. Den prijs van 250 behaalde de heer Beker, te Brurainen; de premie van f 100, de heer Breukink, te Steenderen. Voor de cavalerie bezaten de aan wezige paarden niet het vereischte type. Prijs en premie werden derhalve voor dezen niet toegekend. Het succes der keuring is niet groot. Het personeel van den omnibusdienst Bloeraen- daalHaarlem heeft van de firma J. Kol, voor het vinden der 55 bankbiljetten van f 1000, die door twee Engelschen waren gestolen, duizend gulden ten geschenke ontvangen. Dinsdagmorgen had te Arnhem ket volgende eigenaardige voorval plaats Een heer en dame hadden samen eene philippine aangegaan met de bepaling dat zij, zoo dikwijls zij elkaar ontmoeten, beide de philippine toonen moeten. Deze philippine bestaat slechts uit een onschuldig stukje lood, waarop van boven een klein koperen plaatje bevestigd is. Dinsdag be vond de dame zich bij een photograaf aldaar, waar zij dit stukj# lood liet liggen. De meid van den photograaf, die het vond, maakte zich beangst dat het een dynamietpatroon was en haar patroon, die de verantwoordelijkheid voor een mogelijk ongeluk nu ook niet op zich wilde nemen, zond het daarop naar den geweer maker, om het te laten onderzoeken. Deze ver trouwde de zaak ook niet al te zeer en bracht het naar het politiebureau. Daar achtte men 't voor alle zekerheid raadzaam om het naar een kundig geweermaker te zenden, ten eiide het zoo zeer gevreesde voorwerp te onderzoeken. Ook deze vertrouwde het niet recht, maar kon geen uit sluitsel geven en zoodoende werd het naar het politiebureau teruggezondeu, van waar het, na toelichting en opheldering, aan een keuuis der dame werd teruggegeven. Wat toch een nietig stukje lood eene moeite kan veroorzaken Door schipper Dirk Spanjersberg, logger ffHoop op Zegen", Zaterdag te Maassluis binnengekomen, is bij de justitie aangifte gedaan van het volgende: In den nacht van 7 op 8 Augustus jl. werd hij door een Franschman van zijne vleet gekapt op 51 netten; toen hij zijne overige netten had ingehaald, vermiste hij 8 netten met reepen en toebehooren. Daarna heeft hij het Fransche schip opgespoord, 't welk bleek te zijn een vischlogger van Boulogne, genaamd ^Catherine", merk B. 1053. Spanjersberg zag zijne netten en breils bij den Franschman op het dek liggen. Twee uren lang heeft hij getracht zijne netten enz. terug te krijgen. De Franschman wilde echter van niets weten, en ten slotte zei de Fransche schipper ,/ik wil niets met het gespuis te doen hebben". Den volgenden dag, 11 Augustus, kwam een Ne- derlandsch oorlogschip, zijude een driemast barkje met de Nederl. vlag op, door de visschersvloot. Schipper Spanjersberg heesch dadelijk zijne vlaggen en zeilde het oorlogschip na. "Dit echter zette nog meer zeil bij en ging door. Omstreeks 4 uren later kwam genoemd oorlogschip weer door de vloot; opnieuw deed Spanjersberg al het mogelijke met seinen en vlaggen, ten teeken dat hij den koramaudant wenschte te spreken. Ook andere Hollandsche schippers, die van het geval wisten, heschen hunne vlaggen, doch alles te vergeefs. Met volle zeilen ging het oorlogschip er al weer van door, tot groote teleurstelling van de IIoll. visschers, die gaarne gezien hadden dat de Fran sche roover, die nog in de nabijheid was, door het oorlogsschip tot zijn plicht gebracht was. Van een en ander is door de justitie proces verbaal opgemaakt. Uit Hedel schrijft men aan het Dagblad": Maandagavond werd hier in het lijkenhuis ne dergelegd het zielloos overschot van een vreemde ling, die in een waterschap onder deze gemeente den dood had gevonden. Naar gissing had hij den ouderdoin van 25 tot 30 jaren bereiktlengte middelmatighaar en knevel zwart; kleeding net. Volgens verhaal van een man, die hem had verge zeld, zou hij van beroep kapper zijn en laatst werkzaam te 's Hertogenboschthans waren zij echter zoekende naar werk en geheel geldeloos. Uit eenige ligte verwondingen aan de keel ver moedt men echter dat de dood aan misdaad moet worden toegeschreven. Dadelijk is dan ook de man, die het laatst in gezelschap van den doode is ge weest, in hechtenis genomen. Wij vernemen later dat door een geneeskun dige uit Tiel, met de gerechtelijke lijkschouwing belast, de dood is aangeduid als 't gevolg van zelfmoord, zoodat K. uit Breda dan ook weder in vrijheid is gesteld. Maandag voormiddag ontstond er twist tusschen den heer Adlon, exploitant der koffijhuizen op de tentoonstelling te Amsterdam eu eenigen zijner bedienden. De heer Adlon liet aan den ingang der tentoonstelling gele tarieven uitreiken met opgave der prijzen van eet- en drinkwaren in het Volkskoffijhuis. Deze prijzen komen overeen met de elders gebruikelijke en zijn dus lager dan die in de beide andere koffijhuizen op het terrein. Het uitgeven der tarieven gaf aanleiding tot ver warring. Menig bezoeker kwam aan een der duur dere buffetten van den heer Adlon en wilde daar b. v. een kop koffij betalen met 15 cent. De bediende vroeg 20 cent en had dan alle moeite om den bezoeker aan het verstand te brengen dat de koffij bij de muziek en bij den Ring een stuiver duurder was dan in het afgelegen Volks koffijhuis. Men eindigde met betalen, maar was dan zoo ontstemd dat geene fooi overschoot. De bedienden, «lie in deze fooi hoofdzakelijk het loon hunner moeite vinden, want de rechtstreeksche betaling is gering, werden ontevreden en eenigen hunner wilden het werk staken. Anderen echter niet. Vandaar verschil van opinie, harde woorden en dadelijkheden. Eenige kellners werden, tot slot van dit onverkwikkelijk tooneel, op verzoek van den Heer Adlon door de politie van het terrein verwijderd. Men schrijft uit Sloten (N.-Holland) Het vermoeden, dat de brand bij den landbou wer Lobman in den IJpolder aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven, schijnt niet geheel ongegrond te zijn. De vermoedelijke dader is reeds gevankelijk naar Arasterdam gebrachthet is een arbeider, wieu den avond vóór den brand op weinig aangename wijze zijn afscheid was ge geven, zoodat hier aan eene wraakneming moet worden gedacht. Maandagavond is te Baarn ten huize van mevr. Post eene poging tot moord geschied. De koet sier, door sterken drank verhit, loste op zijne meesteres een geweerschot, dat gelukkig geen doel trof. Dinsdagmorgen is de dader onder geleide der politie naar Utrecht gebracht. De boer te Oudenbosch, die bij een overweg van den Staatsspoorweg door den trein gegrepen werd po o o i)ehandeling den dood van zijn 16-jarigen zoon Veroorzaakt of ten minste verhaast heeft. Volgens jiet getuigenis van verscheidene buren werd de knaap door zijn vader en zijn stiefmoeder verwaar loosd en mishandeld. Hij was geruimen tijd ziek, maar er mocht geen dokter bij hem komen en toen sr eindelijk een gehaald werd, kwam hij te laat. Bij de lijkschouwing werd het lichaam van den knaap gekneusd en uitgeteerd bevonden en de maag vas ledig. Een en ander gaf der jury aanleiding ien vader schuldig aan den dood van zijn kind te rerklaren en er werd een aanklacht tegen hem in gediend. Na een allerheftigst debat heeft de Belgische Kamer van af gevaardigden de nieuwe schoolwet aangenomen met overgroote meerderheid. Onmiddelijk daarna is de Senaat bijeengeroepen en hij zal ongetwijfeld eveneens met overgroote meerderheid de nieuwe wet goedkeuren. Alsdan zal de wet door den Koning moeten bekrachtigd worden. De groote vraag in België is: zal de Koning het doen. Men moet een opgewonden Zuid-Nederlander wezen om bij kris en bij kras vol te houden dat de Koning het niet doen zal. Wij zoaden niet weten waarom Koning Leopold een oogenblik zou aarzelen zijn constitutioneelen plicht te doen. De verkiezingen voor Kamer en Senaat hebben aan het liberaal ministerie eene verpletterende nederlaag toegebracht en het Kabinet-Malou is op de meest wettige wijze tot stand gekomen. Met welk recht zou men van den Koning vorderen dat hij de onderteekening der nieuwe wet zou weigeren? Wij vinden er geen reden voor. Na den ernstigen toestand in België verdient Frankrijk vooral de aandacht. Het is toch boven twijfel verheven dat in China de oorlogspartij heeft gezegevierd. De vernieling van de forten en arsenalen ran Foochow en van de Chineescke oorlogsvloot heeft de Chineezen tot het uiterste gebracht. De oorlogsver klaring aan Frankrijk is nog niet officiëel bekend gemaakt, maar zij hangt in de lucht. Het Parijsche dagblad «La France" zegt dat aan het ministe rie van oorlog alles klaar is om eene geheele divisie naar China te zenden. Zij zou bestaan uit 2500 zee-soldaten en 7000 man uit het leger. Er is ook sprake van den vice-admiraal Courbet, tot belooning voor zijn wapenfeiten, te benoemen tot admiraal. Deze waardigheid staat gelijk met maarschalk en is in Frank rijk niet toegekeud sints 1873. Wij wezen er reeds vroeger op dat het Fransche ministerie de constitutie geweld aandoet door de kamers niet bijeen te roepen nu er feitelijk een oorlogstoestand is ingetreden. De uiterste linkerzijde heeft daarvan gebruik gemaakt en een ver zoekschrift aan den president der republiek gezonden, ten eiude eene bijeenroeping van de kamers uit te lokken. Of het veel zal baten is eene andere vraag. Zeer heeft in den laatsten tijd de aandacht getrokken de houding van Bismarck tegenover Engeland. Men beweert dat hij meer dan ooit verbitterd is op Gladstone, vooral omdat de jongste conferentie over Egypte, te Londen gehouden, door Granville op zoo'n ineesterachtigen toon is gesloten. Duitschland en Oostenrijk zouden reeds in beginsel overeen gekomen zijn dat. de mogendheden eene nieuwe conferentie over Egypte zullen houden, buiten Engeland om. Frankrijk, Rusland en Italië zouden tot het denkbeeld reeds toegetreden zijn. Men zal begrijpen dat indieu dit bewaarheid wordt, de ernstigste dingen voor de deur staan, want er valt niet aan te denken dat Engeland, de zeemogendheid die zich ongenaakbaar acht, ook maar eenige waarde zou hechten aan de besluiten van zulk eene conferentie. Waarschijnlijk met het oog op deze geruchten wordt in En geland de meest mogelijke spoed gezet achter de voorbereidselen tot den veldtoeht die in zuidelijk Egypte moet ondernomen worden om generaal Gordon te verlossen uit Khartoum. Op dit oogenblik zullen generaal Wolseley als opperbevelhebber en lord Northbrook als buitengewoon Engelsch commissaris, wel reeds voet aan wal gezet hebben op Egyptischen bodem en het is dus te voorzien dat men weldra iets meer zal hooren van de plannen der Engelsche regeering. Zeker moet intusschen de bewondering uitgesproken worden voor den grijzen premier van het Engelsche ministerie, voor Gladstone, die in deze inderdaad voor Engeland zeer dreigende en ernstige tijden, al zijne kalmte bewaart en nog gelegenheid vindt om voor zijne kiezers rekensehap af te leggen van zijne daden, van zijne politiek in binnen- en buitenland. Voorzeker het is niet te verwonderen dat Bismarck een haat heeft tegen Gladstone. Want dat het hoofd van een ministerie voor boeren en burgers optreedt om zijne politiek uiteen te zetten en te verdedigen, dat moet voor een Bismarck, die voor parlementen niet het minste ontzag heeft, een gruwel wezen. (9 Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis, dat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uilgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1885, zooals die aan den raad is aangeboden, gedurende 1-1 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 4 September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2