BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. Wadzijde bijna nooit, maar ze zeggen het niet hardop. Gezegend is toch die komkommertijd. Hoe menige oude aardigheid wordt weer hij ons opgewarmd en verheugt ons alsof het een nieuwe was, hoe menige gebeurtenis uit vroeger dagen wordt weer bij ons in herinnering gebracht door een oude bekende, die wij reeds lang dood en begraven waanden. Daarom zullen wij ons dan ook maar niet te hard ergeren, als zoo menigeen die in ver legenheid zit om wat stof, de oude doos eens voor den dag haalt en ons oude waar als nieuwe snuifjes opdischt. Een persoon te Parijs wedde dat hij een liter rnm in één teug kon opdrinken. Hij won de wed dingschap, maar stierf eenige oogenblikken later aan de gevolgen. Vrijdag 11. is te Marseille de Suikerraffinaderij van Saint-Louis, een der grootste van Frankrijk, totaal afgebrand. De schade wordt op verscheiden millioenen francs begroot; 800 personen zijn daar door bniten werk. De fabriek zal niet binnen een jaar opgebouwd zijn. In het stadje Oberlahnstein, aan alle bezoekers van de Rijnstreek welbekend, heeft men bij het bag geren voor de haven een reusachtigen eik met wortel en takken bovengebracht. Hij was 8 m. lang en had een doorsnede van 1.80 meter. Alle pogingen om den boom met machines of anderszins boven te brengen, bleven vruchteloos het gelukte niet voor men hem in drie stukken had gehakt, die nu verkocht zullen worden. De boom, die nog vol komen gaaf was, moet, naar men schat, 1000 a 1200 jaren oud zijn. De burgemeester van New-York heeft bekend ge maakt, dat de verbeteringen en verfraaiingen, die in het vooruitzicht zijn voor de stad, de gemeente schuld met 70,000,000 dollars zullen vermeerderen. Bismarck heeft thans 47 ridderorden, waaronder 87 buitenlandsche. HEUSDBN, 9 Sept. t In ons vorig no. spraken wij ons leedwezen uit, dat de gevangen riviervisch bijna geregeld ge- expédiëerd werd en de Heusdenaren niet tot aan koop in de gelegenheid gesteld werden. Wij kun nen echter nu met lof gewagen van de riviervisch op den laatsten afslag aangevoerd. Wij vernamen tevens dat het den visschers niet aan lust ont breekt om de visch hier ter markt te brengen. Zij erkennen gaarne dat hun dat veel gemakkelijker is, dan wanneer zij die moeten vervoeren en willen zich ook dan wel met een mindere opbrengst te vreden stellenmaar de opbrengst moet toch eenig- zins gelijken tred houden met de werkelijke waarde en met dat laatste zijn wij het volkomen eens. Wij hopen dan ook bij de eerstvolgende afslag weder veel visch te zien en gelijkertijd veel koopers, die bewijzen geven, dat zij gaarne medewerken tot eene goede verstandhouding tusschen hoopers en ver hoopers. t Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat aan Ged.-Staten dezer provincie doen weten, dat de heer W. Uijthoven te Wijk niet het radikaal mist om als Heemraad zitting te blijven nemen in het college van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden. t BOMMELERWAARD, 7 Sept.. Nog geen ver andering in dien toestand Die uitdrukking vloeide mij dezer dagen, bij het gezicht der regenvlagen, dikwijls van mijne lippen. Het zal den lezers mis schien nog niet üit het geheugen gegaan zijn, dat een huisje aan den Meidijk onder Zuilichem, toebehoorende aan W._ van Yeen reeds eenigen tijd geleden door den Dijkstoel van den Bommelerwaard boven den Meidijk werd afgebroken. Zij zijn daar ter plaatse onder een hoop riet en wat planken blijven zitten in de hoop, dat het gemeentebestuur hetwelk hem toestemming had gegeven daar te bouwen, hem van een ander huis voorzag. Hetgeen ook billijk ware! Edoch, wat is er al gebeurd Von Lassen heeft den brief van den grond geno men en toen hij hem, vol eerbied voor haar geheim aan haar wilde wedergeven, is er een haarlok uit gevallen, een lange, blonde, krullende lok zooals zij Eugenia's hoofdje versieren. Een pijnlijke glimlach vloog over zijn gelaat. Immers nu zag hij al zijn treurige vermoedens bevestigd en wel voor goed de hoop ontnomen, ooit dit reine meisjeshart voor zich te winnen. Eugenia strekt de handen uit en met bijna vader lijke teederheid neemt hij ze in de zijne, en spreekt tot haar met zachte liefkozende woorden zooals men tot een kind zou spreken, dat pijn heeft. En Eu genia, die nu weder geheel tot bewustzijn gekomen, al haar leed voelt herleven, laat haar hoofdje tegen zijn schouders leunen en barst in hartstochtelijk snikken uit. Von Lassen laat haar schreien, omdat hij voelt, dat dit het beste voor haar is en als zij eindelijk, moe en afgemat, het hoofd laat zinken en haar tranen op houden te vloeien, dan spreekt hij tot haar die troos tende en bemoedigende woorden, waaraan het arme kind zoozeer behoefte heeft. Hij spreekt van den last, dien ieder mensch op aarde te dragen heeft, van de stormen, die over ieder hoofd moeten heengaan om ons tot waarachtige men- schen te vormen, doch van haar zelf hangt het af of zij haar leed zal dragen in morrend klagen tegen haar lot, dan of ze moedig haar kruis op zal nemen en het zal blijven dragen met geduld en berusting tot aan het doel. Als dauwdruppels op het dorre gras, t BRAKEL, 8 Sept. Als eene bijzonderheid zij vermeld dat alhier in denzelfden boomgaard drie naast elkander staande appelboomeu zoo genaamde Fransche schijvelingen voor de 2e maal in dit jaar bloesems hebben. t WAALWIJK. Door den raad dezer gemeente is besloten dat de „Klocstersteeg* voortaan den naam zal dragen van Stationsstraat. Tot wethouder te Baardwijk is herbenoemd de heer J. Loeff; te Drunen de heer A. M. van den Bosch. t ALMKERK, 5 Sépt. Binnen enkele dagen hopen Teunis Dekker, oud 84 jaren, en Hendrica Teuling, oud 85 jaren, die in behoeftige omstan digheden verkeeren, hun 61-jarig huwelijks-feest te vieren. De man is nog in staat om met het bloote oog het fijnste schrift te lezen. t Het bestuur van het waterschap „den Duil* heeft in het openbaar aanbesteedhet maken van de banen der Laagt, lang 1130 meter, en der Waardhuizensche steeg, lang 1320 meter, voor 380. De levering van 600 meter grind voor die wegen met de kosten van vervoer naar twee aangewezen terreinen is afzonderlijk aanbesteed. t DE WERKEN, c. a. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer T. Lagrouw. t WOUDRICHEM. De heer G. Struik, is herkozen tot wethouder dezer gemeente. t GORINCHEM, 8 Sept. Terwijl mej. de wed. Koks in de Gasthuisstraat alhier 1.1. Zaterdag middag omstreeks 12 ure bezig was een bran dend petroleumtoestel in orde te brengen, kan telde dit en deed hare kleederen vuur vatten. Op het hulpgeschrei van haar en hare dochter schoot de buurman, de heer van der Miessen toe, en blüschte de vlammen zoo goed mogelijk. Inmid dels had echter de ongelukkige zulke vreeselijke brandwonden bekomen, dat men voor 'i behoud van haar leven vreest, terwijl ook de heer v. d. Miessen zich in zijn ijver nog deerlijk aan hoofd en handen gebrand heeft. tDe begrooting dezer gemeente voor 1885 sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 311,542.8672, tegen 305,431.6872voor 1884. t De unie-collecte voor scholen met den bijbel heeft hier de vorige week, evenals in 1883, 200 opgebracht. t DALEM. De vooruitzichten op hooge hout- prijzen zijn niet gunstig, daar het rijs nog niet is opgeruimd. Het bij oplevering verkochte rijs tegen 3.25 a 3.50 de honderd bossen wordt langzamer hand verkocht tegen 2.70 a ƒ2.80., terwijl ook weinig naar palen en latten wordt gevraagd. t Als voorzorgs- maatregel tegen de cholera als anderszins, is te Herwijnen bij politieverordening bepaald en daarna afgekondigd, dat mestputten en in het algemeen alle vergaderplaatsen van faecale stoffen ter dikte van 12 cM. met haardasch of zand moeten bedekt worden, hetwelk echter bij den landbouwenden stand nog al tegenwerking schijnt te ondervinden. t De vereeniging van beetwortel-suikerfa brikanten in Nederland heeft haren contractanten eene circulaire doen toekomen, waarin o. a. de volgende bepalingen voorkomen 1. Alle beetwortelen, waarvan de koppen niet plat zijn afgesneden, en die niet zoodanig van aarde gezuiverd zijn, dat bij de aflevering hoog stens 10 tarra wordt bevonden, zullen onher roepelijk geweigerd worden. 2. Indien de tarra bij de levering meer be draagt dan 10 zal de landbouwer de keuze heb ben, de beetwortelen opnieuw schoon te maken, zoo vallen zijne woorden op haar gevoelig hart. Ze voelt dat ze hem meer verschuldigd is dan een hartelijk woord van dank en plotseling neemt ze een moedig besluit en begint hem de heele geschiedenis van haar liefde en haar smart te vertellen. Menigmaal wordt haar stem door snikken onder broken en von Lassen gevoelt opnieuw hoeveel zij voor hem is, nu hij merkt dat zijn sterke ziel inéén krimpt bij het aanzien van haar leed. Tot slot reikt zij hem den brief over, die slechts enkele regels be helst. Hij is geschreven door een van de vrienden, die Paolo zich in het verre Noorden heeft verworven en die hem verlaten moest terwijl hij in het hospi taal op sterven lag. De laatste woorden die hij van Paolo mocht hooren waren deze «Zend mijn Eugenia deze lok terug van haar dier baar hoofd opdat geen ruwe handen haar zullen be roeren en zeg haar, dat ik steeds aan haar heb ge dacht en de herinnering aan hare liefde mijn laatste ure zal verzachten. Als Eugenia eindelijk uitgeput en moe van het schreien, de woning binnentreedt is zij een ander mensch gewordenhet kind met zijn schoone droomen en onvervulbare illusie's is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de ernstige vrouw die haar geluk tracht te vinden in stille berusting en ernstige plichtsbetrach ting. (Wordt vervolgd.) of toe te staan dat voor de tarra boven de 10 het dubbele zal worden gerekend. 3. Door de landbouwers mogen geen beetwor telen worden geleverd dan die welke bij coutract zijn verkocht terwijl hun tevens wordt aangezegd dat de levering zal kunnen geschieden van den 15 Sept. en dat bij niet nakoming daarvan zij aan sprakelijk zijn voor eene niet tijdige opruiming of beschadiging door vorst. Z. M. de Koning zal de zitting der Staten-Ge- neraal ditmaal niet in persoon openen. Dit zal nu op 15 dezer geschieden door het Kabinet, als commissie daartoe gedelegeerd. De openings rede zal door den Minister van Binnenlandsche Zaken worden gehouden. Voor de weesinrichting te Neerbosch is van 1 Junij 1883 tot 1 Junij 1884, aan giften enz. ontvangen 124,547.14. Uitgegeven voor levensmiddelen,lijfrenten en aan koop van land 123,717.211/2, voordeelig saldo ƒ829.93. Men schrijft uit de Veluwe De jacht op klein wild wordt Zaterdag a.s. geopend, behalve die op faisanten, waarvan de opening op 15 Oct. is bepaald. Deze laatste maatregel wordt door vele jagers ten zeerste toe gejuicht. Het jachtveld is vrij goed van wild voorzien hazen zijn er veel, patrijzen minder en korhoenders weinig; vooral onder Barneveld treft men veel faisanten aan. Op plaatsen, waar men vroeger veel konijnen vond, zijn deze dieren in de laatste jaren sterk verminderd. Aan het établissement „Feijenoord* zijn weder 38 ketelmakers ontslagen. Het totaal ontslagenen in de laatste maanden bedraagt ongeveer 600. Sedert eenige dagen houden zich op de mos- selbanken nabij Wieringen een aantal Zeeuwsche visschers bezig met het korren van plantmosselen. Een menigte schuiten van Tessel houden zich tegen woordig met hetzelfde werk bezig en leveren de vangst dagelijks te Nieuwediep af, waar gewoon lijk een stoomschip gereed ligt om de mosselen ten spoedigste naar de stroomen, waar ze geplant moeten worden, te vervoeren. Tal van personen vinden door dit werk een goed bestaan. Voor eenige dagen is namens den waterstaat aan de kustbewoners, die het uit zee aanspoelende zeegras aan den Zeedijk van Tessel opvisschen, verboden dat zeegras op te halen langs dat gedeelte van den dijk, wat tot de gronden van den water staat behoort. Door die bepaling worden vele gezinnen getroffen. De belanghebbenden zijn voornemens zich per adres tot den Minister van Waterstaat, Handel enz. te wenden, ten einde opheffing van het voor hen zoo schadelijk verbod te erlangen. In de goederenloods te Helmond kwamen Don derdagmiddag onverwachts twee groote ijsvogels binnenvliegen, die aldaar opgevangen werden en thans zorgvuldig verpleegd worden. Voor het man netje en wijfje, die zeer prachtig van kleur en grootte zijn, is reeds een aanzienlijke som gebo den, doch de eigenaar houdt ze voorloopig nog in zijn bezit. Een boer uit Zeeland schrijft aan de „Midd. Ct.* „Dat wij ons te Amsterdam den tijd goed ten nutte maakten behoef ik u niet te zeggenbehalve de tentoonstelling hebben wij ook alle merkwaar digheden van Amsterdam in oogenschouw geno men, zooals het paleis, verschillende kerken, stad huis, museum, de diergaarde en aquariums, de haven, voorname koffiehuizen, benevens de Joden- Breestraat en ook de beurs, doch hiervan hebben wij minder aangename herinneringen. Verleden jaar, bij gelegenheid van de koloniale tentoonstel ling, heb ik dikwijls in couranten afkondigingen gelezen van den burgemeester van Amsterdam, waarin hij de straatjongens aanmaande de vreem delingen niet op straat te schandalizeerenmij dunkt, de Burgemeester zou wel zoo goed doen eene dergelijke proclamatie uit te vaardigen tegen zeker soort beursbezoekers, opdat zij niet alleen de vreemdelingen zouden respecteeren, maar ook hunne landgenooten, die er een eigen kleederdracht op na durven houden. De bewoners van de Joden- Breestraat hebben bij mij den indruk gemaakt beter gemanierd te zijn dan de troep effectenhan delaren, die mij met mijn gezelschap van de beurs hebben gedrongen. Een Nederl. diplomaat vermiste dezer dagen te Brussel 2 biljetten van 1000 francs. Hij verdacht zijn kamerdienaar en om zekerheid te verkrijgen, verstopte hij een biljet van 100 francs in een vest. Ook dat biljet verdween en toen hij zijn dienaar daarover onderhield, verdween ook deze. De politie wist hem echter te vinden. Hij bekende de 100 francs gestolen te hebben, maar ontkent den diefstal der twee biljetten van 1000 fr. Naar de „Zaanl. Crt.* verneemt heeft zich dezer dagen in een der weeshuizen te Zaandam het vol gende toegedragen. O KJ O De weesmoeder had des avonds een zekere hoe veelheid arsenicum ingenomen. Des nachts even wel schijnt zij van haar voornemen tot zelfmoord te zijn teruggekomen tenminste zij gaf te kennen dat zij vergift had ingenomen. Hierop werd in allerijl een geneesheer ontboden, die door middel van de maagpomp het ingenomen vergift verwijderde. De weesraoeder zegt tot haar wanhopige daad te zijn gekomen, omdat zij haar man, den wees vader, verdacht van ongeoorloofde verstandhouding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop mede in wanhoop een einde aan zijn leven te maken en wendde een poging aan om zich met een mes den hals af te snijden, waarin hij echter bijtijds verhinderd werd. Volgens informatiën moet er evenwel voor de verdenking van de weesmoeder ten aanzien van haar man geen redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is intusschen de positie van vader en moeder in het weeshuis on houdbaar geworden en hebben heeren regenten moeten besluiten beiden te ontslaan. In verschillende bladen doet het bericht de ronde dat te Arasterdam aan een sjouwerman ver gunning is verleend tot het houden eener bewaar school. De oplossing van dit raadsel ligt hierin dat de bedoelde persoon „Sjouerman* heet! Men herinnert zich, dat in het hotel Otdeweld te Amsterdam een paar vreemdelingen gepakt wer den, die daar bezig waren met valsch geld te maken, dat een Amsterdammer (die de politie ge waarschuwd had) voor hen in den wandel moest brengen. De „valsche* goudstukken, die de otinoozele valsche munters daar quasi gemaakt hadden, wa ren, volgens de bij de aanhouding loopende ge ruchten, //bedriegelijk// juist nagemaakt en bijna niet van de echte te onderscheiden. Thans is volgens het „Geïll. Politienieuws* ge bleken, dat de zoogenaamde valsche stukken echt zijn, en dat er dus geen sprake is van valsche munt. De machinist P. van de machine voor het elec- trisch licht in de loods der maatschappij „Neder land* te Amsterdam is Vrijdagavond met den rechterarm tusschen de riemen geraakt, waardoor die arm boven den elleboog geheel is afgesneden. De man is per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Een kunstenmaakster, die Dinsdag jl. op de kermis te Zaandam bij een acrobatische voorstel ling een ongeluk kreeg, is naar het Amsterdamsche gasthuis overgebracht. Door het breken van een stelling zijn te Groningen drie werklieden gevallen en ernstig gewond geworden. De politie wachtkamer te Tilburg is door een woeste bende geheel vernield. De stationschef te Kruiningen is levenloos op gehaald uit een sloot nabij het station. Te Meppel is brand ontstaan in het schip van Jan Troost. Schip en lading bekwamen reel schade. Een arbeider uit Laren, werkzaam aan den zand- trein onder Hilversum, is Zaterdag, terwijl hij aan het werk was, door een naar beneden schuivende laag zand zoodanig met de borst tegen den wagen gedrukt, dat hij in levensgevaar verkeert. De strooper, die Vrijdagavond een rijksveldwachter in het jachtveld te Lopik in den arm schoot, is ge arresteerd. Zaterdag is aan de nieuwe gasfabriek te Amsterdam weder een werkman van een steiger gevallen. Hij brak zijn been. Te Bergen, bij Alkmaar, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boerenwoning van Jan de Waard. De man zelf werd doodelijk getroffen, terwijl huis en inboedel geheel zijn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brandschade verze kerd. Te Roermond is het houtmagazijn van H. v. M. geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Zaterdag is in de Palmstraat te Amsterdam een vrouw met haar kind van de trap harer woning gevallen. Het kind, 12 weken oud, overleed aan de gevolgen van de val, terwijl de vrouw een ern stige wonde aan het hoofd kreeg. Aan de Brouwersgracht aldaar viel een jongen van een schuit in het water. Hij werd dood opgehaald. Onder Velsen zijn in een weide 2 koeien door den bliksem gedood.In de Westerhaven te Rotterdam is in het water gevallen en verdronken de 47-jarige schipper Scheffer. Storm-ongelukken. Te Egmond zijn Vrijdag nacht gestrand de Eng. brik „Levant* en de Noordsche bark „Socrates*. Het volk werd met de reddingsboot gered. De „Socrates* schijnt ge- geheel verloren. De „Broderne*, bij West- Kapel gestrand, zal vermoedelijk ook verloren zijn. Het schip zit vol water. De bark „Adèle et Louise*, bij Neuzen op de slikken gezet, is des middags vlot gekomen en naar Antwer pen gesleept. Te Maassluis zijn twee lichter- schepen, geladen met kelders jenever, vol water geloopen en gezonken. De bemanning werd ge red. Onder Delfshaven en Charlois zijn een aantal kelders aangespoeld. Onder Schie dam zijn de werken der waterleiding in de Keilen aan de rivier de Maas, tot ophooging van het terrein en het graven van een haventje, onder- geloopen. Een aldaar opgeworpen dijk is gedeel telijk weggeslagen, zoodat de werklieden, die al daar verblijf hielden, in allerijl met vrouwen en kinderen zich van het terrein moesten verwijderen, welke laatste in de politiewacht aan de Hoofd straat een onderkomen vonden. Eenige sjouwer lieden mochten er in slagen de vijf paarden van den stoommolen „De Cycloop* uit de Keilen te halen, terwijl de veehouders eveneens in allerijl hun vee, dat daar graasde, voor gevaar van te verdrinken hebben behoed. De Intern. Landbouwtentoonstelling. De pers is een weinig ontevreden, neen, is zeer Niets! ZExc. de Comm. des Konings in deze pro vincie, bracht ruim twee maanden seleden een bezoek aan die gemeente, en de meening aller ingezetenen was, dat er een einde aan dien on- houdbaren toestand zou komen. Maar het hopen was te vergeefschOok op dit oogenblik, nu de ruwe najaarsvlagen woeden, ziet men geen veran dering komen. Is het niet bedroevend, dat wegens een geschil tusschen Gemeentebestuur en Dijkstoel zulk een gezin daardoor moet lijden, en zoo'n lan gen tijd? Daarom herhaal ik: Nog geen verande- j ring in dien toestandHet ware te wenschen, dat de Hooge Regeering zich de zaak aantrok en er verandering in gebracht werd. Of moet dat gezin ook den geheelen winter in de open lucht door- j brengen (Van onzen specialen correspondent.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2