Ph. de JONGH, Sigaren-Fabrikant HEUSDEN. PAARDEN-, BEESTEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1884. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. "l TüLLER JÏSKÖÖT. STOOMTABAKSEABRIEK Veen bij Heusden. en s te WAALWIJK, ontevreden. De commissie der T. heeft haar geheel kosteloos een vrijkaart geschonken voor den heelen duur. Van die vrijgevigheid is ruim gebruikgemaakt; mijn kaart draagt n.l. no. 43. De pers heeft zich met de T. zeer ingenomen betoond en haar vele ko lommen geofferd. Verleden jaar heb ik reeds geschre ven dat ze zulks toch had moeten doen, ook al had ze geen tegemoetkoming van de zijde der commissie ondervonden. Een Int. Landb.-Tent. laat zich nu een maal niet ignoreeren. We zijn der comm. dus groo- ten dank schuldig. Yan mijn kant breng ik haar dien bij deze gelegenheid. Ik zie niet in dat de mate mijner dankbaarheid minder zou moeten zijn, nu der pers de toegang tot de tribune en de baan der hard draverij geweigerd is. Welke wijze redenen de comm. had ons dien toegang te beletten en alleen den «sport man* toe te laten, dat weet ik niet. Was 't vrees voor geldelijk nadeel een zitplaats kostte een gul den extra was 't vrees voor ongelukken er zijn bijzienden onder de persmannen was 't iets anders? Ik weet het niet doch zeker is 't dat wij onder de toeschouwers een goed heenkomen kon den zoeken, en dat was soms verduiveld lastig van wege het hemelwater, waarmee deze nationale en in ternationale rijderijen, gelijk alles wat de T. creëert, rijkelijk besaust werden. Waarom nu de groote bla den maar niet een gulden offerden, als ze oordeelden alleen op 't afgeschoten terrein goed te kunnen notee- ren, dat weet ik wederom niet. Doch ze bleven er buiten, zooals ik, en zochten een plaatsje aan de lijn. We konden daar trouwens den kampstrijd opperbest nagaan en een nat pak en een tot pap geregenden hoed er buiten gelaten, stonden we er uitmuntend. Wanneer 't weer met deze harddraverijen waar van twee geheel nationaal waren medegewerkt had, zou 't volk niet te tellen geweest zijn. Er was nu veel volk, behalve Vrijdag, doch sterker woord kan ik niet bezigen. Ik ben een groot liefhebber van paarden en zie dolgraag wedrennen, maar niet te Bussum of te Clin- gendaal, waar men ze om 't uur den kijklustigen toe deelt. Gerend werd hier trouwens niet, het paard dat of door eigen schuld óf door onhandigheid van den berijder een zeker aantal keeren doorsloeg of, om met de landbouwers te spreken, tusschen wie ik een plaatsje gezocht had om zeker te zijn van mijn aanteekeningen, «er van deur ging,moest nog eens loopen. Dat draven is dan ook een natuurlijke gang voor de dieren; in een draf te kunnen loopen is van groote waarde voor een paard. Met het oog hierop hebben onze harddraverijen zeker hooge waarde voor de paardenfokkerij, zooals de president in zijn slotspeech terecht opmerkte en das ook voor den landbouw in 't algemeen. Hier volgt een lijstje der prijswinnaars naar volg orde der dagen: 1. «Willem III,* eigenaar P. Brommer te Zijpe, f 700. 2. «Koningin*, eigenaar D. J. Florijn te Botterdam. 3. «Willem III,P. Brommer te Zijpe 1000. Premiën werden behaald door: Apollo,Jurgens, Oss«Princes,* Doon, Den Haag; «Wilde,* Lemke, Rauwerd; «Princes,* Dek ker, Hoorn; «Tabor,Ellerbroek, Hoorn; Apollo,* Jurgens, Oss. Ik geloof, maar omdat ik op het paardengebied volslagen leek ben, durf ik dit niet dan fluisterend zeggen, dat op harddraverijen het geluk een groote rol speelt. Zoo had b. v. de heer Van Aardenne te Voorburg een twee-tal beste dravers op de baan, «Vitesse* en Nelly ex Protest,doch ze delfden het onderspitook vielen eveneens bij den derden rit op Zaterdag af «Prins* van P. Smit, Rotterdam en «Concurrent* van Vermaas, Charlois, schoone paar den, waarvan ik, en ik niet alleen, groote verwach ting had. Het niet alleen om zijn naam, maar ook om zijn schoone gestalte inderdaad koninklijke paard «Willem III*, van Nederlandsehe afkomst, heeft in den inter nationalen kamp de paarden van buitenlandsch ras ge slagen. De laatste rit ging het aan tegen den Russi- schen schimmelhengst Taborvan Ellerbroek te Hoorn en «Willem III* won het. Als de wind vlogen deze vurige dieren langs de baan. Ongeveer 13 Meter per seconde wil wat zeggen. Ge kondet ze aanzien dat ze gevoelden hoe ook hun eer in dezen kamp gemoeid was. Aan het eind gekomen (ieder reed heen en terug) schenen ze te haken naar de terugreis en beide malen bleef Taboreen weinig bij 'sKonings naamgenoot ten achter. Nederland heeft derhalve op de harddra verijen aan de Tentoonstelling verbonden, zijn eer waardig zien ophouden. Een enkele maal ga ik me in de avonduren wat verfrisschen, 't zij in 't Paleis, 't zij in een der schouw burgen. Zoo heb ik gisteren een visite gemaakt bij den opnieuw jong geworden Eduard Bamberg, die met Jean Charlier den ouden Salon des Variétésvan Boas en Judels tracht te doen herleven. De kunst (blanketsel, paruiken enz.) is alvermogend en het baarde me dan ook geen verwondering den reeds meer dan 60jarigen Bamberg hier verjongd weer te vinden. Zijn stem echter verraadt hem, want hoewel hij zijn schalksche coupletten met groot succes voor droeg, zijn stem begint een zweem te doen hooren van die weifeling, waaraan de stemmen van alle ouden van dagen lijden. Zijn compagnon Charlier is een ko miek van iets meer dan middelmatige gaven en een op 't tooneel zeldzame gestalte, welke op zichzelf in sommige rollen reeds komisch genoeg is. Ze hebben een gezelschap, waarin enkele jeugdige krachten, o. a. een paar aan de tooneelschool gediplomeerde sujetten, gunstig uitsteken. Ik kan u een avondje in dezen kleinen gezelligen salon wel aanbevelen. Bij Bilse is 't genot van anderen aard, uit een oogpunt van kunst, van hoogst ernstigen, edelen aard. Verleden jaar heb ik over het gezelschap van dezen musicus zoo dikwijls uitgeweid, dat ge thans geen lofredenen meer zult verwachten. Heden, Zondag, had ik plan het kraaiend en kwa kend gedierte met een bezoek te vereeren, doch ik heb slechts een paar rijen afgeloopen. 't Was letter lijk geen weerde wind hamerde er onbarmhartig op los en had al de oranjeboomen op enkele na tegen den grond gesmeten de regen viel bij stroomen en bij driedubbele stroomen juist op hen, die zich langs de hokken bewogen. Ik heb nog even gezien dat de heer H. COERT van Molenaarsgraaf voor zij witte Italiaansche, zoowel als voor zijn p a r e 1 h o e n d e r s met de zilveren me daille bekroond is. Doch toen ik voor no. 154 stond en in gedachten den stand mijner kas naging 1 of 't lijen kon voor dat stelletje Toulouse gan zen 1000 of twaalf duizend gulden te ver- snoepen, werd me het buitje te machtig en ik ont vluchtte de verzoeking. Ge kunt denken dat men heden elkaar niet verdrong, men kon de kijklustigen wel tellen en ik bewonderde den moed van een paar dames, die me vroegen of er nu nog meer gedierte te zien was. Op 't Leidsche Plein gekomen, bemerkte ik een tal wandelende paraplu's, die allen Stroucken's maison binnen gingen. Op mijn navraag hoorde ik dat daar een meeting gehouden werd door de sociaal democraten, als voorbereiding tot de demonstratie op Maandag 15 Sept. bij de opening der Staten Gene raal. Ik er heen. De groote zaal was propvol en de nood dwong tot het houden van twee vergaderingen. In de groote zaal sprak Frowein van Goes, in de andere redenaars uit het volk, maar het waren er dan ook redenaars naarAlgemeen stemrecht was schering en inslag. Algemeen Stemrecht zou het land verlossen van de macht der kapitalisten, zou het volk ontwikkelen, de kamers hervormen enz. enz. We heb ben het paradijs voor 't grijpen, indien we maar eerst Algemeen Stemrecht hebben. Ik werd er naar van en drong in de groote zaal binnen. Daar was de toon vroolijker. Ik hoorde iemand een ui tappen om den census belachelijk te maken. Hij zei: »A. heeft een ezel en rijdt zijn kinderen daarmee in een wagentje rond daardoor is zijn belasting zoo hoog dat hij tot het kiezerskorps behoort. Een jaar later verkoopt hij echter zijn dier en daardoor vervalt zijn kiesrecht. Wie was nu de kiezer A. Neen, de ezel. Dat is sociaal-democratische humor. Met algemeene stemmen nam de vergadering deze motie aan De vergadering overwegende: dat bij 't tegenwoordig Kiesstelsel, eene behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is, dat deze alleen verkregen kan worden door 't geheele Nederlandsehe volk invloed te geven op 't Staatsbe stuur is van oordeel: dat ten spoedigste het algemeen stemrecht «bij de Grondwet gewaarborgd*, moet verleend worden. Deze motie is per telegraaf naar Den Haag tot de regeering opgezonden. De vergadering besloot ze «en corpsnaar 't telegraafbureel te brengen. Ik heb dien optocht van 't American-Hotel uit zitten nastaren, 't Was jammer dat 't zoo ontzettend regende. Geluk kig echter zijn de sociaal-democraten nog niet zoo verstoken van alle goederen der wereld of ze heb ben nog paraplu's. Voor «nat worden* werden ze dus bij alle andere ellende, toch bewaard. Die voorgenomen demonstratie zal majestueus zijn. 't Zal me benieuwen of het Ministerie de tribune weer met weesmeisjes bezetten zal! Amsterdam, 7 Sept. '84. II. Het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord-Brabant over 1884, in de »St.-Ct.« no. 209, luidt aldus: Tarwe. De tarwe heeft door de nachtvorsten in de maanden Mei en Juni geleden, zoodat slechts een middelmatig gewas verwacht wordt. Rogge. De rogge belooft eene goede opbrengst het stroo is lang en de aar goed gevuld. Garst. Garst, die voornamelijk in de klei streek wordt verbouwd, beloofde aanvankelijk een goed gewin. Door de langdurige droogte is de ont wikkeling van den korrel tegengewerkt en zal de opbrengst de middelmaat niet overschrijden. Haver. De droge weersgesteldheid was ook voor den haverbouw niet gunstig. Men verkrijgt slechts een schraal gewin. Boekweit. Van boekweit wordt slechts een ge ringe opbrengst verwacht. Erwten en boonen. De erwten staan goed te velde de boonen hebben door vorst geleden. Vlas. De opbrengst van het vlas zal gunstig zijn. Koolzaad. Koolzaad wordt hier weinig ver bouwd, meest voor eigen gebruik. De verwachtingen zijn gunstig. Aardappelen. De aardappelen staan goed te velde en beloven eene ruime opbrengst. Tot dus ver werden geen sporen van de bekende ziekte waargenomen. Klaver,- wei- en hooilanden. Ten gevolge van koude en langdurige droogte in het voorjaar, is over het algemeen weinig gras gewassen. Alleen op lage gronden werd eene tamelijke hoeveelheid gemaaid. Boomvruchten. Deze vruchten geven over het geheel een matigen oogst. De bloesem der pere- boomen heeft door de voorjaarsvorsten zooveel ge leden, dat de vrucht nagenoeg geheel vernield is. f UITWIJK. Behalve de aardappelen en beet wortels zijn de veldgewassen onder begunstiging van het schoonste weder zoo goed als ingezameld. De tarwe was over het algemeen wat dun van stroo, doch goed ontwikkeld en zwaar van korrel. De wintergerst zal een goed beschot opleveren. Koolzaad is hier dit jaar niet verbouwdin de omstreken waar het was uitgezaaid, was het bui tengewoon zwaar. De boonen waren over het algemeen zoo slecht, dat vele akkers tot voeder zijn afgemaaid en op- gehooid, om reden zij het dorschen niet waard waren. De erwten waren beter, hier en daar zelfs redelijk goed. De haver was kort van stroo en zal geen ruimen opbrengst geven. De aardappelen ziju boven verwachting goed van qualiteit en hebben geen hinder van het zoogenaamde doorgroeien ge had, ook vertoonde zich bijna geen bederf en hoe wel de vroege soorten niet veel beschot gaven, zouden er van de late voldoende gerooid worden om eene behoorlijke pacht op te leveren, ware het niet dat de prijzen aanvankelijk laag zijn. De vroege beetwortels zijn redelijk goed, doch de late zullen meer bladen dan knollen geven. Men schrijft uit Nieuwkuik: Met het hop plukken is men sedert cenige dagen aangevangen. Het weder der laatste weken heeft op den hopoogst een grooten gunstigen invloed uitgeoefend. De berichten uit de Nederlaudsche zoowel als uit de buitenlandsche en overzeesche hopplantages luiden zeer gunstig. De pluk hier te lande geschiedt dit jaar met groote zorg. Het pro duct wordt van alle gebladerte gezuiverd en on middellijk op dan rooster gezwaveld, waardoor meerder kracht wordt behouden. De markt van nieuwe hop is 50 a 60 de 50 KG. Om druiven een beetje te helpen rijp worden» zuivert men de bodem rondom de plant van onkruid, maakt den grond tot de wortels los, ver mengt ze met mest en begiet dien eenige keeren daags met lauw water. Keukenwater is hiervoor zeer dienstig. Dergelijk behandelde wijnstokken bloeien ook 't volgend jaar spoediger. Landm. KERKNIEUWS. Nedekl. Hf.kv. Gemeente. naar Zuidland I. Wieten, te Makkum (Friesland); Dinteloord c. a., A, Knol te Langer- en Korter-Aar, (toez.) naar Renswoud, P. J. Muller te Wolsnm en Westhem (cl. Sneek); naar Stellendam, D. Cladder cand. te Amsterdam; naar Ameide en Tienhoven, C. Hattink J. Pzn. ie Nieuw Vennep, gem. Haar lemmermeer; naar Drogeham, L. Krol te Groede; naar Renkum, F. Oberman te Ommen. Chr. Gerf.f. Gemeente. naar Schoonebeek, G. W. H. Esselink cand.Nieu- wolda, J. Bruin cand. te Iioogkarpsel. voor Wolfertsdijk, J. Middel te Baarland; voor Herssen, J. Th. Barbas te Hollandscheveld. Waarom worden de meeste vrouwen vroeg oud? Aldus vraagt »De Huisvrouw* en antwoordt op gezag van het «Phreneological Journal:* Hoofdoorzaak tobben. Vrouwen blijven in den regel te veel aan kleinigheden hangen; overdrijven ondergeschikte bezwaren, loopen vooruit, en ver moeien zich den geest met muizenesten. Moeders tobben over hare kleine en groote kinderen veel meer dan noodig is. Eene tweede oorzaak isgemis aan beweging en frissche lucht. Niet nu en dan een visitetje of een klein wandelingetje, of wat boodschappen doen, maar een geregelde flinke uitstap. Een vrouw zegt altijd «Ik heb vandaag geen tijd vandaag moet ik absoluut dit of dat opredderen, of verstellen, of nazien, de hemel weet wat.« Zij bedenkt niet dat een dagelijks wederkeerend lucht- bad haar eerste behoefte is. Als zij kinderen heeft laat zij die kinderen dan meenemen, dat zal haar en hun goed doen, maar laat ze minstens één uur daags, weer of geen weer een wandeling doen. Laat ze voor die gelegenheid een flinken doelmatigen regenmantel gereed hebben liggen, waar de ochtend jas onder verdwijnt, en een flinken doelmatigen hoed, zoodat het: »wat zal ik aantrekken?* ook geen hoofdbreken kost. Wees zeker, dat, al blijft dan ook eens een kamer ongedaan, of een paar kousen ongestopt, zij aan gezondheid en levenslust rijkelijk aan haar man en kinderen vergoedt, wat zij hun in dit andere opzicht te kort doet. En dan, frissche lucht in al de vertrekkennn en dan ramen en deuren tegen elkaar open, vooral in de slaapkamers, en do afgehaalde bedden aan dien luchtstroom blootgesteld. Ook daardoor wor den allerlei ziekten voorkomen. En eindelijk, vindt het niet «laf of lui of onver geeflijk,* om wat te gaan rusten, ook al is het overdag, als de vermoeienis u lust en kracht be neemt. Een half uurtje, desnoods een kwartiertje op canapé of gemakkelijken stoel, knapt u voor den geheelen dag weer op. Om kort te gaan, vrouwen die niet vóór haar tijd leelijk en oud willen worden, moeten bedenken dat beweging en vrije lucht een hoofdvereischte zijn, en dat tobben geen verdienste, maar een plaag is voor ons zelf en anderenveel vrouwen worden overwerkt dat is een feit, maar nog veel meer vrouwen overwerken zich zelf. weinige dagen nadat dit geschied wi?, werden 10 kippen door diphteritis aangetast en binnen eene week waren zij allen ziek. Zij verloren den eet lust, kregen hevige benauwdheden, het neus- en raondslijmvlies werd met een diptheritisch weefsel bedekt en er ontstond versterving. Na korter of langer tijd ziek geweest te zijn, stierven 45 pCt. der aangetasten. De Duitsche kippen herstelden meerendeels na vijf weken lijdens, die van vreemde herkomst echter overleden bijna allen. Niettegen staande alsuu na afloop van het proces voor ont smetting van mestvaalt, plaats, enz. werd gezorgd, werden toch nog drie weken daarna van de nieuw aangevoerde kippen er enkelen ziek. De smetstof scheen toen echter veel van hare hevigheid ver loren te hebben, want er vielen geen dooden meer. Een fideele bruiloft. Onlangs werd te Grütz j bij Rathenow luisterlijke broiloft gevierd, die on afgebroken drie dagen duurde. In dit tijdsverloop werd het volgende verorberdD/g centenaar visch, 17 centenaar vleesch, een koe, twee varkens, vier kalveren, zestig hoenders, acht centenaar boekweit en twee centenaar roggemeel, twee centenaar boter 1000 liter melk, 21/2 centenaar suiker, 200 flesschen wijn, 10 tonnen Beijerseh bier, 2 tonnen Tanger- münder oud bier, D/o ton bruin bier, 100 flesschen Selterswater, 80 liters brandewijn, 4000 sigaren, 1000 eieren, l/2 centenaar rijst, 5 centenaar aard appels, en 30 liters limonade. Hoeveel koffie er gebruikt is, kan niet nauwkeurig worden bepaald. Intusschen kan men ten naastenbij dit berekenen, wanneer men in aanmerking neemt dat vier vrou wen twee dagen achtereenvolgens verder niets deden dan koffiemalen. Van chicorie wordt geen melding gemaakt, doch ook deze zal wel in bescheiden mate gebruikt wezen. Daar bij zulk een vooraad elke gast voor zijn aandeel aansprakelijk was, werd er streng op gelet dat niet iemand te vroeg verdween. Toen naar de meening der overige gasten een te dier plaatse woonachtige heer zich te vroeg uit de voeten had gemaakt, werden vier jongelieden afgezonden die den slaapkop uit het bed haalden, hem in een baktrog laadden en zoo naar het feest lokaal overbrachten, waar hij zich toen pas eerst mocht aaukleeden. t Ileusden, 6 Sept. De prijs der boter is 0.88 a 0.90 per stuk van 6 ons. Eieren 4A/3 a ct. per stuk. Gorinchem, 8 Sept. Bij een aanvoer van onge veer 500 stuks vee, was de handel heden traag en het meeste voe niet dan tegen lager prijzen te plaatsen. Prijzen: Enkele zware kalf koeien goldon 230 a ƒ310; mindere qual. f 150 a ƒ200; dito vaar zen 140 a 210. Melkkoeien 150 a 220. Vare koeien 150 a ƒ200. Vaarzen 90 a 125. Pinken 40 a 90. Graskalveren 15 a 25. Nuchtere kalveren a Varkens, zware vette op levering 45 a 48 ct. p. KG.; minder zware 38 a 41 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 10. per stuk. De prijs der goébotor was 1.30 a 1.46 per KG.; der weiboter 1.a ƒ1.08 per K.G. Kipeieren golden 1.a, 1.20 de 26 stuks. GORINCHEM, 8 Sept. 8.25 a 8.50 - 7.90 a 8.25 - 8.—a 8.50 - 6.25 a 6.50 - 5.50 a 5.75 - 3.75 a 4.— - 7.50 a 7.75 - 8.25 a 8.50 We zouden het niet gelooven, als we niet de ver zekering hadden dat het waar is, zegt de «Mcy. Ct.« van het volgende Een boer uit den achtersten Noordbrabantschen achterhoek komt in stormpas naar 't station loopen. 't Is hoog tijd. Goddank, hij is er. »'nKoartje«, vraagt hij aan den eerste den beste, dien hij ontmoet. Daarantwoordt de aangesprokene, terwijl hij hem den weg met de hand aanwijst. Onze boer echter vergist zich en in stede van het station binnen te gaan, loopt hij 't perron op. Hahij heeft het roods gevonden Daar hangt de bel, waarmede men zooeveu het eerste sein tot vertrek gegeven heeft. De man ijlt er heen en be gint te luiden als een bezetene.... om een plaats kaartje. >'n Koartje«, schreeuwt hij nog, toen een vrij on vriendelijke duw in den rug hem hals over kop deed te gronde storten. Dr. Koth doet in het Wochenschrift mededeeling van het volgende feit, waaruit het groote gevaar blijkt van overdracht van besmettelijke ziekten van mensch op dier. Te Kitzingen werden twee meis jes uit een zelfde huisgezin aangetast door rood vonk, gepaard met diphtheritis. De diphtheritische membranen, van het keelslijmvlies afkomstig, worden zonder dat er van ontsmetting sprake was, op den mestvaalt geworpen. Op en rondrem dienzelfden mestvaalt zochten 36 kippen baar voedsel. Slechts ROTTERDAM, 8 Sept. id. goede en mindere - 6.20 a 7.25 id. nieuwe - 7.40 a 8.00 id. id. goede en mindere - 6.20 a 7.30 Rogge,puike jarige Zws.,VI. en Noordbr.- 6.00 a 6.25 id. goede en mindere - 5.30 a 5.90 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a id. nieuwe, Zomer - 4.80 a 5.20 id. goede en mindere - 4.25 a 4.75 id. goede en mindere - 7.75 a 8.25 7.25Foxania a per 100 kilo. Kanariezaad, puik ƒ8.50 a 9.00minder 7.25 a 8.25. Koolzaad, Fl. a Zw. 521/3 a Overm. 49 a 51. de Wapens van HEUSDEN en ALTEN A. OP Beroepen Beroepen: Bedankt Ristarive Roode Tarwe Witte Tarwe Inlandsche Rogge Gerst Haver Atestingerwten Duivenboonen TarweZws., VI. en Overm. 7.30 a 8.00 Gerst, puike nieuwe Zws. en VI. Winter - 4.80 a 5.20 id. goede en mindere - 4.25 a 4.75 Haver, inlandsche - 2.50 a 4.25 Boekweit, N. Nbr. per 2100 kilo a Erwten, nieuwe - 8.50 a 9. Mais, Amerik. Mixed 7.50 a 7.60; Odessa 7.10 a Lijnzaad zonder handel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3