BUITENLAND. BINNENLAND. aan huis gebracht worden, en zoo lelzucht opwekken, waar die volstrekt sstaat. ;e spoedig een Nederlandsch minister n belastingstelsel geven, waarvan de gsten zoo zijn, dat wij de baten der zonder eenig bezwaar kunnen missen, cht zoo iets tot de vrome wenschen en, da liever een andere belasting I verhoogd, dat de voordeelen eener ng kunnen gemist worden, die voor een ramp, voor het land een schande is. L. ent den moord, door eenige schipbreuke der »Mignonnette« op den kleinen Parker en waarvan de bedrijvers voor de recht- sijn gedaagd, zooals wij reeds gemeld zijn de volgende bijzonderheden nog bekend sn. vier, vijf, zes dagen gingen voorbij, zonder l iets eetbaar in handen viel. Als het regende gebeurde zelden, vingon zij droppels op in inen bak en wierpen er zich op als razenden. elkens helderde de lucht weldra op. t deze onbeschrijfelijke kwelling zes dagen duurd, begonnen de slechte gedachten te Uitgeput, in half liggende houding, zagen ader strak aan en lazen in elkanders oogen omging in ieders ziel. Op zekeren avond kapitein Dudley, in bedekte woorden voor, loten. Dat was alles wat hij zeide. Men echter wat dit zeggen wilde, maar er werd ond niet meer over gesproken, volgenden dag kwam de kapitein op het terug. Er moet toch eene beslissing a worden, mompelde hij op somberen toon. ,t ons nog wat wachten, gaf Brooks ten •d; ik ben er zeker van, dat wij spoedig in 't gezicht krijgen. De dag verstreek s^n zeilAlsdan sprak Dudley nogmaals en. Stephens slaakte een kreet van afschuw oks oordeelde, dat het beter was alle vier jren dan hun geweten met zulk een schuld -aren. den kajuitsjongen betreft, deze lag reeds dervende, uitgestrekt in de boot en zweeg, ien den weerstand van zijn makkers scheen tein een oogenblik te aarzelen. Hij zat in bedachten verzonken en de vragen, die hij Bns deed, bewezen welken loop die gedachten gevolgd. Men oordeele Brooks, hebt gij familie Ia, ik heb een vrouw en vijf kinderen. En gij, Stephens Een vrouw met drie kinderen, apitein fronste de wenkbrauwen en zuchtte: heb vrouw en kinderen. Vervolgens zich vreeselijk gebaar omwendende, wees hij op juitsjongen, eene houding aannemende, die k te kennen gaf: Hij heeft vrouw noch ij! Bovendien is hij stervende. Hij is het, 3t geofferd worden. do avond begon te vallen, legde Dudley atwerp aan zijn makkers bloot. Brooks le mee te werken, maar Stephens liet zich k overhalen. Indien zij 's anderdaags geen n 't oog kregen zouden zij handelen. echter dit oogenblik was aangebroken, niemand den moord plegen. Eindelijk toch 3 Dudley den armen jongen, haalde zijn te voorschijn en zeide, na een gebed om ng gestort te hebben: achard, uw uur is geslagen kleine kajuitsjongen hief het hoofd op en rdde met zwakke stemWat, ben ik het, >r? nijn zoon! En de kapitein bracht den jongen n pennemes een lange snee toe in den hals. ider dan 15 seconden was Parker dood. is had het gelaat in de handen verborgen, t ontzettend tooneel niet te aanschouwen, Brooks in bezwijming was gevallen. 3 dagen na deze verschrikkelijke gebeurtenis i ga ik verder, om Taurel zelf op de hoogte ;n van den stand van zakenmaar vertel me nis, zou hij zelf ook iets bezitten geloof het niet,antwoordde dominé Woldema, is zelfs zeer onwaarschijnlijk. Hij verdient eigenlijke kunst zeer weinig, zijn meeste ver- i leveren hem de teeken- en boetseerlessen op, hier geeft. iar geeft hij zoo al les? den notaris, bij den ontvanger, enja, hier bij andere lui. voltooide de overste knipoogend, »aan de van den oud-minister, die eene ware dweepster de kunst en op weg eene geëmancipeerde te U o!« nep Overboom lachend, «dan is er geen at Taurel zijn hart hier zal latenblauwkousen geen kunstenaarshoofden op hol.« dijk met Overboom verliet de overste den de eerste om Johan Taurel kondsehap te loen van het heuglijk nieuws, de laatste om lonel voor zijne zaak te werven. zoo,« dacht de schilder al voortwandelende, »de an een eerlijken, ronden vent tegen een klein- edelachtbare, en de waarachtige kunstzin van ïtwikkeld man voeren onzen Johan waar hij Smoet. Een humaan mensch, die dominé werden de schipbreukelingen opgemerkt door de Een zonderlinge brand is in de Iersche gemeente Dromard, graafschap Tipperary, uitgebroken. Sedert eenigen tijd staat daar een weg in brand. De taluds van dezen weg zijn van turf gemaakt en daarop zijn pijnboomen geplant. Het vuur is aan beide zijden ontstaan en ongeveer 300 boomen zijn reeds door het vuur vernield. Bij menig oesterpartijtje wordt de vraag opge worpen gesteld één van ons vindt in de schelp een parel, behoort die dan aan hem of aan den leverancier? Die vraag houdt thans inderdaad de rechtbank van Parijs bezig. De heer Vidal, uit een dorp bij Rouaan, bevond zich, 14 dagen ge leden, te Parijs en bestelde, alvorens 's avonds huiswaarts te keeren, zijn maal in eene restauratie dicht bij het spoorwegstation. Een half dozijn oesters opende het menu, en in een der schelpen vond de heer Y. eene groote parel. Hij liet niets merken van zijne vondst, naar begaf zich na het einde der maaltijd terstond tot een zijner vrienden, een voornaam juwelier, die voor de parel 1200 francs bood en voor dien prijs kocht. In zijne vreugde over dit onverwacht fortuintje keerde V. naar de restauratie terug om er een flesch champagne te drinken, waarvan hij een glas aan den restaurateur G. aanbood, die, zeide hij, 't wel aan hem verdiend had. Verbazing van den restauratour! De heer V. verhaalde hem toen wat er gebeurd was maar was weinig gesticht, toen G. de 1200 francs voor zich vorderde. V. weigerde en vandaar een proces, waarbij de restaurateur beweert, dat wie in eene restauratie oesters eet, de schelpen steeds achterlaat en dus geen recht heeft op hetgeen aan de schelpen anders vastzit dan de oester zelf. Maar nu kwam een derde in het geding; de leverancier, die de oesters aan den restaurateur ge leverd heeft en beweert recht te hebben op de parel. Een moeijelijk geval voor den rechter! In 1871, zoo leest men in de Fransche bladen, is iets dergelijks voorgekomen, maar toen waren de partijen zoo verstandig, de 120 francs, waarvoor de parel verkocht werd, te deelen, in plaats van de opbrengst aan deurwaarders, procureurs en ad- vokaten af te staan. Men deelt het volgende mede van Z. H. Georg Victor, den Vorst van Waldeck, vader van H. M. onze Koningin, die, gelijk men weet, om zijn een voudig en humaan karakter zoo bemind is bij de bevolking van zijn vorstendom. Naar Corbach rijdende, ontmoette Z. H. op den weg een voerman, die twee zwaar met steenkolen beladen karren aan elkander gekoppeld, door twee paarden liet vervoeren. Er waren minstens vier paarden voor zulk een vracht noodig geweest en de Vorst hield daarom den voerman staande om hem duchtig de les te lezen niet alleen, maar hij beval bovendien een gendarme, dien hij later ont moette, proees-verbaal op te maken tegen den on- menschelijken voerman, wegens dierenmishandeling. Algemeen wordt deze daad toegejuicht, vooral ook omdat do delinquent bekend staat als een voor- beeldelooze dierenkweller, die reeds meermalen te dier zake is veroordeeld. Een meisje te Napels was door de cholera aan getast. Haar minnaar, een koetsier, wilde haar ziende moeder verzette zich daartegen, waarop hij zijn revolver voor den dag haalde en de moeder doodschoot. Het meisje werd licht gewond. Do jonge man trachtte daarna een einde aan zijn leven te maken. Het gemeentebestuur van Bondy schreef dezer dagen een wedstrijd uit voor hengelaars. Honderd heeren en drie dames namen daaraan deel. Achter eiken hengelaar stond een lid der commissie om te zorgen dat men haar niet »beet« had. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 30 Sept. t Door het college van regenten der godshuizen alhier is den raad dezer gemeente eene aanbeveling aangeboden ter voorziening in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer S. Tie- rens. Hiervoor was bij het lot aangewezen als le candidaat de heer S. Verhagen en tot 2e can- didaat de heer J. van Laarhoven alhier. Uit deze aanbeveling heeft de gemeenteraad in zijne zit ting van Vrijdag als zoodanig benoemd de heer J. van Laarhoven. In de dezer dagen gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap //Oude Maas'', werd ter voorziening in de vacature van den voorzitter, den heer G. A. Roomer Szn., die verzocht had niet meer in aan merking te komen, de volgende candidaten-lijst vastgesteld, bestaande uit de heerenG. van Everdingen te Heusden, 1ste candidaat; A. van Wijk te Aalburg, 2e candidaat en P. Bax te Heesbeen, 3e candidaat. t Gisterenmorgen werd voor het afvaren van de schroefstoomboot //de Maasstroom* de stoker machinist gemist. Overal werd gezocht, doch vruchteloos. Men vond een paar ikleedingstukken, waaronder zijn pet, 'op de b.oot, zoodat hij er vooraf moet vertoefd hebben en men dus al-fe reden heeft te veronderstellen dat hij in den vroe gen morgen over boord is geraakt. Hoewel men op verschillende punten heeft gevischt is er nog geen zekerheid dat het algemeen vermoeden is gegrond. De bewuste persoon, uit 's Bosch afkomstig, was een man ran middelbaren leeftijd en weduwnaar. t De gemeenteraad alhier heeft aan de af- deeling Heusden der Noord-Brabantsche Maatsch. van Landbouw voor het jaar 1885 eene subsidie van f 20 toegekend, voor de in dat jaar te hou den wedstrijden van paarden en runderen. t BABYLONIENBROEK, 29 Sept. Den 16 Sept. jl. had alhier, het vergebjkend examen plaats voor de betrekking van hoofd der school5 solli citanten namen er aan deel. Naar aanleiding van dat examen kwam dezer dagen de volgende voor dracht in No. 1. A. Kuijsten, onderwijzer te Besoijen;2, B. Hengeveld, hoofd der school te Sasput gem. Schoondijke; 3, R. Langeweg, onderw. te Nu- mansdorp; 4, E. Steijn, onderw. te Schagerbrug 5, C. Kole, hoofd eener school te LJzendijke. t ZUILICHEM, 29 Sept. Eindelijk zal men toch medelijden krijgen met het huisgezin van W. van Veen, aan dm Meidijk alhier. Denk niet geachte lezers, dat er al een huisje gebouwd wordtoch neen, dat ligt nrg in het verschiet! Doch de burgemeester c. a. doen in den //Opregten Haar lemmer* van 27 Sept. een beroep op de liefdadig heid onzer landgenooten. Voor dat gezin ware het te wenschen dat er vele en goede giften in gezameld werden, doch men moest v?,u rechtswege hen, die Van Veen vergunning gaven daar te bouwen, er toe kunnen dwingen hem op eigen kosten een huisje te bezorgen. Die tijd evenwel ligt nog in de toekomst! Waarom de gelden die daaraan weer verknoeid worden niet nuttiger be steed! Men hoort tegenwoordig zoo van bezuini gingen, maar op de kleintjes geeft men geen acht. Wel neen, zoo dat geen duizenden bedraagt is dat niemendal!? Intusschen zal Van Veen dan toch een huisje krijgen. Waarde medelezers, in dien het in uw vermogen is, geeft dan ook wat: elke kleinigheid zal hier nu wel geteld en in dank ontvangen worden. t Het rooien der beetwortelen heeft een aan vang genomen. Ze leveren over het algemeen een goed beschot op, beter dan de aardappelen. Deze dalen nog maar steeds in prijs. Voor de blauwen besteedt men thans 1.50 per h.-l. De qualiteit dezer aardappelen is uitmuntend. t BRAKEL. Alhier is zekere M. S. terwijl hij in //het Haagje* bezig was noten te plukken, door het breken van een tak uit een zeer hoogen boom gevallen, zonder dat men aanvankelijk kon bespeu ren dat hij veel letsel daarvan had bekomen. Later is nogthans gebleken, dat hij zich, waarschijnlijk inwendig, erg bezeerd heeft, want hij moet thans hevige pijn lijden en kan op zijne beenen noch staan, noch gaan. De man is gehuwd en heeft een talrijk gezin. tEen jongmensch, G. V. alhier, is, terwijl hij naar de weide een paard bracht daarvan afge vallen en heeft een trap gekregen, zoodat hij een zware, gapende hoofdwond bekwam, die door den geneesheer is moeten worden toegenaaid. t De heer D. A. Kakebeen, geagreëerd klerk op het telegraafkantoor alhier, zal met ingang van 3 October a.s. tijdelijk het kantoor te Oos terhout gaan waarnemen. ZALTBOMMEL. Vrijdag-morgen heeft zich alhier een veelbelovend jongmensch, candidaat- notaris, door een pistoolschot van het leven be roofd. WERKENDAM, 29 Sept. Evenals de meeste plaatsen die aan de rivier liggen, ondervindt ook onze gemeente de nadeelen van den lagen water stand en is het stoombootenhoofd meermalen niet te bereiken. Wij juichen dan ook den maat regel toe om door middel van een legger aan dit bezwaa»* egemoet te komen. t De vergadering van de onderwijzers uit het arrondissement Heusden, op Donderdag 25 Sept. 1.1. alhier gehouden onder het presidium van den viee-voorz., den heer D. Scholten. werd bezocht door 31 leden en de heeren burgemees ters van Werkendam en De Werken c. a. Het programma werd geregeld afgehandeld. Een voorstel werd aangenomen tot het benoemen van eene commissie, die met de samenstelling belast zou zijn van een reglement, ten einde de keuze voor werkjes in de schoolbibliotheken ge makkelijk en doelmatig te maken. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Mus- sert, Van der Sluis en Varrosieau. De volgende vergadering zal gehouden worden in Mei '85 te Andel. Als leden der commissie tot regeling hier van werden aangewezen de heeren Raams, Weda en Van der Leij de Boer. tWOUDRICHEM. Een knaapje van 9 jaren, dat zich met het oplaten van een vlieger nabij de vestingmuur vermaakte, viel daar af en weid I bewusteloos opgenomen en naar zijn ouders ge bracht. Later bleek dat een been gebroken was, soodat het er, met het oog op de hoogte waar van het viel, betrekkelijk goed is afgekomei Het wetsvoorstel, betreffende art. 198 der Grond wet, is door de Tweede Kamer onveranderd aan genomen met 68 tegen 14 stemmen. De Kamer is daarop uiteengegaan. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woens dag avond, 8 uur. Hierachter vindt men eene aankondiging be treffende het Stout der heeren Van Vollenhoven Co., te Amsterdam, waarop wij de bijzondere aandacht onzer lezers vestigen. De zeer gunstige reputatie en het voortdurend toenemend debiet zijn de beste bewijzen voor de uitstekende eigen schappen dezer biersoort, welke te gelijk aange naam van smaak, voedzaam en versterkend is en zich verheugt in de aanbeveling van zeer vele geneeskundigen, zóó hier te lande als in het buitenland. Ten zuiden van 's-Hertogenbosch ligt een klein kasteel //Maurik* (vroeger //Heijrashuizing*) ge- heeten, hetwelk uitwendig zijn middeleeuwsch ka rakter zeer goed bewaard heeft. Het is onregel matig gebouwd en vertoont nog zijn oude kerker torentjes, stevige poort en ophaalbrug. Dezer dagen is dit slot door de erfgenamen van jhr. Van Be- resteyn verkocht. Thans is het in handen gekomen van den heer Auguste van Lanschot te 's-Her- togenbosch, van wien men verwachten kan dat hij het schilderachtige en eenigszins verwaarloosde gebouw naar eisch zal restaureeren. Het kasteel is vermoedelijk in het begin der XVIe eeuw gesticht. Toen Maarten van Rossum Vught in 1548 plunderde, bleef het aan zekeren jonker Aart Heym behoorend slot gespaard. In 1601 strekte het tot hoofdkwartier aan prins Mau- rits, toen deze Den Bosch belegerde; en in 1629 vestigde Erederik Hendrik er ziju hoofdkwartier, toen hij de stad aanviel. Het geslacht Heym bezat het kasteel tot in 1601, toen het dit verkocht aan jonkheer Pau- lus Cornelus van Beresteyn, burgemeester van Delft. In diens familie was het tot heden ge bleven. De gepens. luitenant-kolonel Prevöt, militie commissaris in het 3e Militie-district van Noord- Brabant, is te Breda overleden. Door gebrek aan water zullen alle suikerfa brieken te Bergen-op-Zoom genoodzaakt zijn haar werkzaamheden te staken, indien de droogte blijft aanhouden. Door eenige slagers te 's Bosch is de prijs van het rundvleesch tot 35 cent per 5 ons verlaagd. In verschillende andere gemeenten heeft men dat voorbeeld gevolgd. Een verhuurkantoor voor dienstboden, genaamd z/Je Maintiendrai*, te Arnhem, directeur E. W. v. d. Kerkhof, zal weldra opgehouden hebben te bestaan. De justitie toch toonde haar verlangen om met dien directeur kennis te maken, en deze heeft zich nu daaraan bij voorbaat onttrokken. Bij gelegenheid van den fakkeloptocht der studenten te Delft op Vrijdagavond geraakten door 't gedrang een werkman en een militair in de gracht aan den Ouden Langendijk. Beiden werden spoedig door eenige burgers en de politie be houden op 't droge gebracht. Als een bewijs in hoe dichte massa's de harin gen in de Noordzee soms zwemmen, kan dienen, dat door het sloepschip //Jacob*, van de firma van Harwegen en den Breems te Vlaardingen, in één nacht ruim 350 tonnen haring gevangen werden. Er waren netten bij, die bij het binnen halen een wit laken geleken door den zilverglans der haringen. Met moeite en zorg konden de visschers huune netten inhalen, en ware het weder niet zoo stil geweest, dan zeker zou de geheele vleet door de massa haring naar den grond ge gaan zijn. Dit schip volbracht in slechts 8 dagen de reis. In het geheel is door de geheele Hollandsche vloot tot nu toe aangebracht pl. m. 182,000 ton haring, tegen 120,000 ton in 1883. Nicolaas Beets van zijn kant heeft ook een groet gewisseld met Keetje, het Noordbrabantsch meisje uit de //Camera Qbscura'/, dat onlangs zijn jubilé herdacht. Hij zond haar zijn portret met het bijschrift //Keetje v. d. Made, met dankzegging voor haar vriendelijk gedenken aan zijn 7östen verjaardag, met de hartelijkste wenschen voor haar geluk, aangeboden door Hildebeand.* De ,/Arnh. Ct.* maakt het zooveelste middel bekend tegen de muggen, van welke men in Am sterdam zooveel last heeft. Op een geneesheer uit Arnhem schrijft zij die dezen zomer met zijne familie te Scheveningen Montezuma en gered. Een der getuigen verzekert dat de drie geredden meer dood dan levend waren. De Duitsche matrozen, denkende dat het de af geknaagde beenderen van een dier waren, wierpen het overschot van den kleinen Parker in zee. JÊK>T MtMtfH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2