BUITENLAND. BINNENLAND, Hoewel het boksen in Engeland bij de wet is ver boden, komt het toch nog even goed voor als de in Turkije afgeschafte slavernij. In de vorige week althans hebben bij Sulton de bekende Jack Massie en Coddy Middiugs zich nog eens met elkaar ge meten. In 't geheim waren alle boksliefhebbers daarbij genoodigd; om aan het oog der politie te ontsnappen, waren de kampvechters in een meubel wagen naar het terrein gekomen. Onder de lnide toejuichingen van een 100 tal bewonderaars uit de sportwereld sloegen ze er 70 minuten lang op los om den prijs van 100 p. st. te bemachtigen. Mas- sie's doel was zijn tegenpartij, die bij een vorige partij« een oog had verloren, ook het andere uit to slaanhij vervolgde dit ideaal zoo hardnekkig, dat hij zichzelf te veel blootgaf en Middings in de gelegenheid stelde hem den rechterarm lam te slaan. Toen zij juist den laatsten uitval zouden doen, daagde de politie op; de toeschouwers ijlden naar alle windstreken heen, maar de beide gladiatoren vielen in de handen van de gerechtsdienaren, daar de een nagenoeg blind, de ander ongeveer lam ge slagen was en beiden dus buiten staat waren mede to ontvluchten. Het publiek was zeer boos over hun arrestatie, omdat men in langen tijd geen partijen tegenover elkander had gezien, die zóo tegen elkaar waren opgowassen. Do dochter van den millionnair Morosiui, com pagnon van den spoorweg-koning Jay Gould, is met den koetsier vau haar vader in den echt ge treden, New-York «high-life® is er door in repen roer. Verscheidene vrienden hebben getracht den heer Morosini aan het verstand te brengen, dat 't het beste was zich in het onvermijdelijke te schikken, en het jonggetrouwde paar te ontvangen, maar de groote effectenmakelaar wil er niets van weten. Zijn vrouw en dochters zijn mot de eerste boot naar Europa vertrokken. Mevrouw SchellingMo rosini (do naam van den koetsier-echtgenoot klinkt erg Hollandsch) is door den ijverigon ondernemer van «Niblo's Garden,® een café-chantant te New- York, 250 per avond geboden om te zingen, en volgens de laatste berichten denkt zij het voorstel aan te nemen. Men schrijft uit Londen Den 6n October 1.1. is de nieuwe lijn van den Londenschen onderaardschen spoorweg van «Man- sionhouse® naar «Aldgate Street« in gebruik ge steld, en daarmede de geheele biunencirkel-spoor- weg gereed gekomen, terwijl nu ook alle gedeelten van Londen verbonden zijn met de lijnen verder Oostwaarts. 21 jaar heeft het geduurd eer het systeem ten uitvoer is gebracht. Do parlementsacte werd reeds in 1853 gepasseerd, doch eerst in 1863 kwam het eerste gedeelte van den onderaardschen spoorweg, en wel van «Farriugdonstreet® naar Paddington, gereed. Er waren vele vooroordeelen te overwin nen en de algemeene profetie was dat de onder neming een fiasco zou zijn. De gemakken er van werden echter spoedig ingezien eu allengs werd de lijn uitgebreid. De groote uitbreiding van de hoofdstad naar het Westen is voor het grootste gedeelte te danken aan den onderaardschen spoorweg evenals de uitbreiding van New-York boven «Central Park® aan den Lucht- spoorweg te danken is. Vergelijkt men den laatsten bij den eersten, dan valt de vergelijking zeer ten nadeele van Londen uit. In de «Elevated Railway zit men luchtig eu frisch, hoeft een aangenaam uit zicht, zit in keurig ingerichte wagens, en betaalt een zeer goriug uniformtarief, onverschillig voor welken afstand, ('s morgens voor half negen, en 's avonds van half vijf tot half acht, slechts 5 Amorikaansche centen, overige tijden van den dag 10 Arnerik, centen), terwijl de atmosfeer in de Londensche tunnel onuitstaanbaar is, de inrichting der wagens veel te wenscken overlaat en hot tarief verre van billijk is, tenzij men zich voor een zeker traject voor eeu geheel seizoen abonneert, 6U ook dan bedraagt de abonnementsprijs nog vau 10 12 per persoon. Doch Londen zonder den onderaardschen spoor weg, is bijna niet meer denkbaar, en ook een sub stituut voor stoom electrieiteit bv. zal wel vooreerst tot de vrome wenscheu blijven behooren. Er ziju echter vele personen, die er onmogelijk aan kunnen wennen, en hunne bekoorlijke woningen, die men in zulke groote massa in de westelijke «Suburbs® aantreft prijsgeven voor minder geschikte, of duurdere in het Zuiden of het Noorden van Lon den, waarhoen men niet sporen kan, zonder door den verfoeilijken walm tweemaal daags bijna ge stikt uit don trein te stappen. Dat voor personen die den geheelen dag op het bureau werkzaam zijn, eu dus ook aldaar weinig frissche lucht genieten, zulk een toestand ten hoogste schadelijk voor de gezondheid is, behoeft geen verder betoog. En toch, de treinen zijn altijd vol. Men denkt, nu de geheele cirkel gereed is, en er dus niet zoo gemakkelijk verstopping aan «Mansion House® zal plaats hebben, meerdere treinen te doen loopen, ofschoon er van de «Metropolitan«-maatschappij alleen 1121 treinen gaan, per werkdag van 21 uren, en van de «Metropolitan District® 570 trei nen in hetzelfde tijdvak. De dienst is dus veelvuldig genoeg en bedenkt men dat men 's nachts te kwart vóór 1 nog van «Charing Cross® naar het Westen kan stoompa, dan zal niemand ontkennen dat de dienstregeling zeer gemakkelijk is. Er blijven echter nog vele tYerbeteringen te maken en het zou onzes inziens traden ziin. indien men te Londen vooral or> spoorweggebied wat meer van de Amerikanen over nam. Er is te Londen een rappor; verschenen van ka pitein Chetwynd, Hoofdinspecteur van reddings booten van de Koninklijke Nationale Redding- Maatschappij, in zake het gebruik van olie tot bedaring van de golven. Het rapport geeft de uit komsten van een reeks proeven, door kapitein Chet wynd en zijn officieren op verschillende punten van de Engelsche kust genomen. De uitkomsten zijn, gelijk reeds zoovele van dien aard, gunstig, wel niet in gevallen van zoo hevige branding, als gevaarlijk voor een reddingsboot kan zijn, maar bij middelmatige branding. Voor gewone kleine booten kan olie met vrucht worden gebruikt en kan ze dikwijh de gelegenheid openen, om aan een onstuimige zee, die anders de boot zou doen om kantelen, het hoofd te bieden. Bij hevige branding bleek het resultaat gering en dikwijls zelfs nOiil. De olie werd over de golven verspreid en was slechts van eenigen invloed tot het juiste gevaar lijke moment aanbrak. De kleine brekers werden bedaard, maar bij een grooteren sloeg meest het water en de olie tegelijk over de boot heen. Ka pitein Chetwynd komt dus, om deze en nog andere redenen, tot het resultaat, dat het gebruik van olie voor reddingbooten van geen practisch nut kan zijn- Dat olie een kalmeerenden invloed heeft in open zee, de oudste verhalen van zeelieden spreken er reeds van. Kapitien Chetwynd bevestigt het, of schoon slechts van hooren zeggen en niet uit eigen ervaring. De beste toepassing is om de olie uit een zeil doeken zak met kleine gaatjes, aan weerzijden van den boeg van het schip, te laten loopen, zoodat er een geregelde straal op de golven loopt. In eiken zeildoeken zak een gallon Ned. Liter) olie is voldoende op eens. Drie Engelsche jongelieden vertrokken voor oen voetreis door een groot deel van Europa, ongeveer 4 weken geleden, van Londen naar Calais, wan delden van daar naar Parijs, waar zij 8 dagen ver toefden en uitstapjes maakteu in de omstreken. Van Parijs zetteu zij hun reis voort over Rijssel, Brussel, Antwerpen, 's-Hertogenbosch en Utrecht naar Amsterdam, waar zij j.l. Zaterdag aankwa men. Dinsdag vertrokken zij weder van daar; nu is de reis gericht naar Hamburg, waar zij Dins dag 14 dezer deuken aan te komen, om van daar per stoomboot weder huiswaarts te keeren. Nabij de Amurgren9 zijn op Chineesch gebied goudvelden ontdekt. Een aantal Russen hebben zich daar heen begeven. Een der hoofdambtenaren van het Italiaansche ministerie van finantiën is dezer dagen te Rome in hechtenis genomen, omdat hij 70 biljetten van 1000 lire, die bestemd waren om vernietigd te worden, gostolen heeft om er zijne schulden mee te betalen. Poolsche smokkelaars hebben zich onlangs op eene eigenaardige wijze op een spion, den Pool Schwiginski gewroken. De man had herhaaldelijk benden smokkelaars aan de Russen in handen gespeeld en werd, toen hij in de vorige week in de nabijheid van Suchowolla de sporen van smokkelaars volgde, door twee on bekende mannen aangegrepen. Zij stopten hem een prop in den mond, brachten hem naar het dichtste gedeelte van het bosch en staken toen eene stang op zoodanige wijze door de mouwen van zijn jas, dat hij slechts langzaam met uitgestrekte armen uit zijn boschgevangenis kon komen. De ongelukkige werd eerst den vierden dag, in geheol hopeloozen toestand eu nagenoeg stervende, door een boschwachter gevonden; deze bracht hem naar een nabijgelegen dorp, waar hij thans zwaar ziek ligt. De daders zijn onbekend gebleven. In Rusland heeft het weder reeds een anderen keer genomen. Te Petersburg heeft het reeds eenige malen hard gevroren en te Moskou sneeuwde het dezer dagen een gansehen middag. Alles voorspelt een strengen winter. Een droevig ongeluk heeft Maandagavond te Li verpool plaats gehad door onvoorzichtigheid met eene petroleumlamp. Door omvallen der lamp ge raakte de kamer van een arbeiderswoning in brand en het hoofd er van, een oppassend timmerman, twee zijner zoons en een getrouwde dochter kwa men in de vlamen om. De vrouw des huizes ont kwam met haar jongste kind. Dezer dagen jaagde een Hongaar, Friedrich v. Fischer, in zijne 5 uren van Ungvar gelegen reus achtige bosschende hh. Alexander Spitzer en baron Karl. Redvitz, uit Ungvar, waren op zijne uitnoodiging van de partij. Kort nadat de jacht begonnen was maakte het blaffen der honden en het schreeuwen der drijvers de jagers opmerkzaam, dat er wild in de nabijheid moest zijn. Inderdaad kwamen drie beeren, een ontzaglijke groote en twee kleinere, eene berghelling af. Spitzer was de eerste die ze in het oog kreeg. Toen zij dicht in zijne nabijheid gekomen waren, loste hij op den grootsten een schot, waardoor het dier aan het schouderblad ge troffen werd, zoodat het neerstortte. Door het knallen vau het geweer verschrikt, sloegen de beide anderen eene andere richting in. Von Fischer doodde den een, maar het op den ander geloste schot trof geen doel, zoodat die ontkwam. De door Spitzer getroffen beer was inmiddels weer overeind gekomen, sleepte zich ongeveer 80 schreden voort en zakte toen weer ineen. Nu wierp een der jachthonden zich on den buit en beet het dier in de keel. Met één ruk werd de hond afgeschud, zoodat hij ter zijde in zijn bloed lag te wentelen. Nu naderde een boer met zijn geweer, om den beer het genadeschot te geven, doch zijn geweer weigerde. De beer sprong op, pakte den boer aan en rukte hem kleeren en stukken vleesch van het lichaam. Een drijver sloeg den beer met een bijl op den kop, waarop het beest zijn prooi losliet en den nieuwen aanvaller begon te verscheuren. Na eenige seconden was baron Redvitz nader gekomen en loste een schot in de zijde van den beer, die echter nog niet stierf, maar zich op den baron wilde werpen. Gelukkig viel de beer en gelukte het den baron het beest te dooden. Al wat hier verhaald is, duurde slechts enkele minuten. De beide verwonde boeren verkeeren in levensgevaar. Uit Essegg wordt bericht dat 14 kinderen zijn verdronken in de Drave door het omslaan van een boot, waarin zij speelden. De stad Tarnabrzeg in Gallicië is bijna geheel door brand vernield 200 gezinnen zijn zonder dak. Zekere Oliver Vorwald, een frescoschilder te Buf falo, heeft aangekondigd, dat hij in een elastieken bal zich van de Niagara-watervallen zal laten af drijven, als iemand er 1000 dollars om verwedden wil. De bal zal 15 voet middellijn en een dikte van 3/4 millimeter hebben; hij zou met geperste lucht gevu'd en nadat Vorwald er in gekropen zou zijn, hermetisch gesloten worden. Dan zou de gom balreiziger het er zegt hij 10 minuten in kunnen uithouden. HEUSDEN, 9 Oct. t Een gedeelte der stadswallen, dat aan de ge meente in eigendom is overgegaan, toont reeds aan dat er een behoorlijk toezicht op wordt uitge oefend, getuige de herstelde muren en voetpaden. Daar deze nieuwe bezitting echter niet alleen als schadepost dienst kan doen, zal de middelste rij boomen worden verkocht. Na rooiing zal het voetpad worden verlegd en te midden der alsdan te vormen laan worden aangebracht. Ook bestaat, naar wij vernemen, het voornemen aan het veer voor Nederhemert (meer bekend als ,/de halve maau^), een slingerpad aan te brengen en aldaar een ge makkelijke bank te plaatsen. Wij hopen dat die alsdan niet aan de vernielzucht van kinderen eu andere baldadigen zal worden prijsgegeven. t GEN DEREN, 9 Oct. Naar wij vernemen zullen de heeren De Moor te Drongelen en Bos te Eethen, op 28 October a.s. alhier landbouw voordrachten houden in het Rechthuis. Deze voordrachten, welke op last van het hoofdbestuur der N.-Brab. Maatsch. v. Landbouw plaats heb ben, zullen ook voor niet-leden toegankelijk ziju. t De heer Blacquière, onderwijzer te Rotter dam, die als hoofdonderwijzer aan de school der Chr. Geref. Gein. benoemd werd, heeft die be noeming aangenomen. t WIJK, 9 Oct. Herbenoemd met alg. st. tot kerkvoogden de h.h. H. Vos en J. van der Beek en tot notabelen de h.h. R. Pullens en J. de Kok. t UITWIJK. De bijzondere collecte voor nood lijdende kerken en personen bedroeg bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen f 5.85, terwijl de gewone collecte f 4.63 beliep. t RIJSWIJK, 8 Oct. Gisteren nacht had een kolenschipper, te Andel moetende lossen, met zijn geladen aak het ongeluk, tegenover de Waard, op eene plaat te varen. De aak beliep belangrijke schade en was geheel en al onklaar. De plaat behoedde haar voor zinken. De schipper was ge noodzaakt zijne vracht in eene andere schuit over te laden, ten einde ze naar de bestemde plaats te doen vervoeren. t BOMMELERWAARD, 8 Öcf. De waterstand op de Beneden-Waal is thans zoo laag als bij menschenheugenis het geval was. Tusschen Zalt- Bommel en Loevistein wordt daardoor de scheep- zoowel als de stoomvaart zeer belemmerd. Telkens ziet men dan ,ook vaartuigen en booten vastzitten, in weerwil van alle stuurmanskunst om juist de vaargeul te houden. Er gaat niet zelden veel tijd te loor om weer vlot te worden. Dikwijls kan dit niet dan na verscheiden uren geschieden door of den vloed te verbeiden, waardoor het schip gelicht wordt, óf de noodvlag voor de hulp eener sleep boot te hijschen. Dat de handel zoowel als het onderlinge verkeer daardoor veel schade heeft te lijden, is zeker. t DEWERKEN en SLEEUWIJK, 8 October. Slechts nog een korten tijd en de openstaande plaats in de vergaderingen van den gemeenteraad zal worden ingenomen door den heer Antonie Arie voor den Dag te Sleeuwijk. De kiesbevoegde gemeentenaren hebben getoond bij de voor hun gisteren open staande gelegenheid in hem den uitverkorene te zien, om als mede-lid in ee- meente's vergaderzaal hunne belangen te behar tigen hem viel deze onderscheiding te beurt, een onderscheiding die ook getuigt van veel vertrou wen, vooral daar het geldt het innemen eener plaats, open gevallen door vertrek van ons ge acht lid, den heer P. Verschoor, 't Is den heer A. A. voor den Dag welke met 47 stemmen werd geroepen tot vervulling van deze waardig heid. Ofschoon de landbouwende stand overstelpt is met arbeid, zijn er nog door 74 eenige oogen- blikken afgezonderd om ter stembus te gaan. Van de resteerende 43 stemmen luiden 13 de heer L. Snoek, en 13 was een mengeling. De sprake scheen verward te zijn geweest, daar deze 13 diverse persouen riepen en 1 had bij 't stemmen zijn persoon kenbaar gemaakt, daarom werd die stem van onwaarde verklaard, hoewel van 's mans eerlijkheid of openhartigheid hier een duidelijk bewijs was geleverdjammer voor hem dat er slechts gevraagd wordt: „zijt gij uit Ephraïra7', doch men niet wil weten ^wie ge zijt.* De gekozene heeft zich de benoeming laten welgevallen; dat hij op een voorbeeldelooze wijze dit ambt ver- vulle, drukkende de voetstappen van zijn voor ganger, dan zal voorzeker niet velen deze keuze verdrieten. WAALWIJK. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht alhier, jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, advocaat en procureur te 's-Bosch. t GORINCHE.M, 8 Oct. De gewijzigde keur op de dijken vau het hoogheemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe* is in de vereenigde vergadering van het hoogheem raadschap, den 17 Sept 1.1., na overweging der daartegen ingebrachte bezwaren, vastgesteld, den 23 Sept. door H.H. Gedeputeerde Staten goed gekeurd en thans na hare afkondiging op Don derdag 2 October in werking getreden. tVan de schuld primitief groot 165,000, in 1876 ten behoeve van het hoogheemraadschap z/de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe/y aangegaan, zijn den 1 dezer weder vijf aandeelen, nos. 13, 18, 20, 21 en 114, aflosbaar gesteld, zoodat de schuld na de herhaalde aflossingen thans slechts f 35,000 meer bedraagt. t DALEM. Maandag j.l. werd door Ds. Vis te Herwijnen de eerste steen gelegd voor de aldaar te bouwen pastorie. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 28 Oct. en de herstem mingen, zoo noodig, op 11 Nov., en de verkiezin gen voor de Eerste Kamer op 5 Nov. a.s. De nieuwe zitting zou dan op 17 Nov. geopend worden. Volgens den Haagschen correspondent van het z/Zeeuwsch Dbl./y zal vermoedelijk bij de op handen zijnde verkiezing mr. Des Amorie van der Hoeven of dr. Schaeptnan te Zevenbergen worden candidaat gesteld, terwijl te Breda voor een van beiden een ander katholiek wordt geproclameerd. De heer Van der Worm, burgemeester van Hennaarderadeel (Friesland), een afstammeling van Van der Werff, heeft bij gelegenheid van het banket op 3 Oct., de gouden medaille, zijn wak keren voorvader als hulde voor diens manhaftig gedrag door den Prins van Oranje geschonken, in eigendom afgestaan aan de stad Leiden. Onder luide toejuichingen der aanzittenden, aanvaardde de burgemeester, namens de gemeente, het geschenk. In den omtrek van Zevenbergen is onder de paarden een leelijke ziekte heerschend, met name en flu en za, waaraan reeds eenige beesten be zweken zijn. Uit Zegwaart wordt gemeld, dat aldaar door eenige ingezetenen op 4 dezer, des avonds te half negen, een maan-regenboog werd waargenomen, van welken een gedeelte der linkerzijde zichtbaar was. Ook op andere plaatsen is dit luchtverschijn sel waargenomen. Eene zaak die zeer geruchtmakend was, maar langzamerhand weder vergeten is, zal weldra be handeld worden voor het gerechtshof te Araster dam. De beroovers van den looper der firma Kol zullen weldra terecht staan ter zake van diefstal groot f 55,000. Eenigen tijd geleden liepen er geruchten, dat men de beide schurken John Mair, oud 50 jaar en James Lijon, oud 42 jaren, in vrijheid zou moeten stellen, wegens gebrek aan bewijs. Dit blijkt ge lukkig niet waar te zijn. Evenals bij de studenten, bestaat ook bij de arbeiders in de steenkolenmijnen het gebruik om nieuwelingen te ontgroenen. De wijze, waarop dit bij de laatsten geschiedt, is verre van kiesch. Het lichaam van den groen wordt eerst met olie inge wreven en daarna met eene stoflaag van steenko len overdekt, zoodat soms weken noodig zijn, om de sporen van die ontgroening te doen verdwijnen. Een jeugdig mijnwerker, die in een der mijnen te Kerkrade deze kuur heeft ondergaan en daarbij wat al te ruw, naar het schijnt, behandeld werd, heeft eene klacht bij de rechtbank te Maastricht ingediend. Onderscheidene mijnwerkers zijn dan ook gedagvaard om zich over deze wijze van ontgroe nen te verantwoorden. Op eene advertentie, waarin sollicitanten werden opgeroepen voor eene betrekking om toezicht te houden over eenige villa's, tegen een salaris van f 18 's weeks, werd dezer dagen door zekeren E., te Herwijnen, geschreven. Per telegram werd hij uit 127 sollicitanten gekozen, waarna eene borgstelling van f 2000, voor het incasseeren van huur, bij den eigenaar der gebouwen tQ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2