Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND." BINNENLAND. verloopen eer de volken gelijk zonen van 't zelfde huis als broeders samen wonen Daarom mag elke poging tot verkorting van dien termijn met vreugde begroet worden, ook de genoemde, die in kort begrip uit gedrukt, ten doel heeft de volkeren mondig te maken, zoodat ze zich niet meer laten opwinden tot onderlingen haat en ter slacht bank laten voeren. Tiet eind van den oorlog zullen wij in- tusschen niet beleven, daar kan men zeker van zijn. Langzamerhand nadert de tijd dat de parlementaire vergaderingen in Europa weder bijeen komen. Dat is altijd merkbaar aan de houding der gouvernementen, die dan willen zorgen voor de volksvertegenwoordiging bijeenkomt. Vooral het Fransche gouvernement is sterk in die toeren. Men heeft nog eerst spoedig eene verandering in het ministerie weten door te drijven. De heer Hérisson heeft zijne portefeuille als minister van koophandel en van koloniën nedergelegd en die over gegeven aan den heer Rouvier. Deze is afgevaardigde voor Marseille, een zeer vurig republikein en een man van groote bekwaamheid, die als president der begrotingscommissie alle gelegenheid had te doen uitkomen hoeveel talenten hij bezit. Maar de groote vraag is dezeis dit optreden een bewijs dat er een keerpunt komt in Frankrijks handels- en koloniale politiek? Wij zouden het hopen, maar meenen het te mogen betwijfelen. Frankrijk is geheel verzeild in den hoek der hooge invoerrechten en der avonturen op koloniaal gehied. Die twee feiten behooren niet tot de aangenaamste in de jongste geschiedenis van Frankrijk, want zij kun nen het land ontzaglijk henadeelen. Voor 't oogenblik evenwel is de koloniale staatkunde overwegend. Er is in de afgcloopen week door de Franschen en Chineezen hard gevochten en het blijkt dat de Franschen hunne overwinning duur moesten koopen. Het gevolg zal niet uitblijven dat dit Fransche leger niet al zijne dapperheid en wetenschap versmelt voor de overmacht der Chineezen, bij wicn duizend menschenlevens even veel gelden als bij ons het leven van een rund. Als Frankrijk dus den strijd met China wil voort zetten en ten tweeden male de Chineesche hoofdstad Peking wil innemen, dan zal het een leger van min stens 50,000 man dienen uit te zenden. En daartoe zal de Fransche vertegenwoordiging ongetwijfeld hare toestemming niet geven. De geruchten die geloopcn hebben, dat Ferry in het geheim Bismarck zou bezocht hebben en dat er een Fransch-Duitsch verbond in de lucht hangt, kan men gerust als zuivere verzinsels aanmerken. De ver houding tusschen de twee genoemde rijken is zoo goed als zij wezen kan, maar een verbond dat zal dit geslacht zeker niet aanschouwen. Wel heeft Bisinarck Frankrijk uitgenoodigd tot eene conferentie, te Berlijn in deze maand te houden over de Congo-zaken, maar ons land, Belgie, Oostenrijk en Rusland hebben dezelfde uitnoodiging bekomen. Het behoeft geen betoog dat ook deze manoeuvre van Bismarck weder gericht is tegen eene toekomstige inmenging van Engeland in Afrika. De Engelsche regeering is dan ook met groote zorg vervuld over den loop der zaken in Afrika. Zij is begonnen met aan de Transvaalsche regeering mede te deelen dat zij niet toestond dat de Transvaal over naburige volksstammen, met name het land van Mont- sioa, het beschermheerschap uitoefent. Men weet dat president Kriiger bij proclamatie dat beschermheer schap had aanvaard. Terstond evenwel na de weigering en de bedrei ging der Engelsche Regeering heeft de Transvaalsche Uegeering zich teruggetrokken. Niet alleen heeft pre sident Krüger zijne proclamatie ingetrokken, maar de Volksraad heeft die intrekking goedgekeurd. De Engelschen zien in deze zwenking een bewijs dat de Znid-Afrikaanders bang voor Engeland zijn en dat de Engelsche leeuw slechts even de tanden heeft te laten zien om die Boeren in hun schulp te laten krui pen. Die opgeblazen beweringen kunnen nog wel eens op bittere wijze worden gelogenstraft, want vermoede lijk was de terugtred van de Transvaal slechts een politieke zet. Terwijl Engeland tot over de ooren in de koloniale verwikkelingen zit heeft het, blijkbaar om Duitscldand vóór te zijn, zijn reusachtig koloniaal rijk vergroot door eene nieuwe annexatie door het beslag leggen op de helft van Nieuw-Guinea. Daar op de andere helft door ons land wordt aanspraak gemaakt (echter zonder ons gezag er te handhaven) is voor ons land die annexatie van niet geringe beteekenis. Nooit kooit men te Louden of er zijn lal van nieuwe merkwaardigheden te zien, zegt de schrijver der Engelsche Kroniek in het >Hbl.« Toen ik van morgen in het Charing Cross station een brief op de post ging doen, zag ik vlak bij de letterboxeene groote schel-roode bus, waarop het wel wat lange opschrift prijkte van Postcard and stamped letter public supply box,« Het bleek een automatische verkoopor van brief kaarten on gefran keerde enveloppen te zijn. Toen ik een bronzen penny in de linker gleuf wierp en aan een lade trok, ging deze open en ik haalde er een briefkaart uit. Toon ik twee pennies in de twee rechtergleuven wierp, kwam een gefrankeerde enveloppe voor den dag, waarin een vol postpapier. Ieder die haast heeft, kan dus staande bij de briefbus zijn brief of postkaart schrijven, 't Is een zeer practisch denk beeld, en gezeten in het drukke station, schrijf ik op het dus veroverde stuk papier. Het »Life Stock Journaleen blad van gezag in Engeland, velt naar aanleiding der internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam het volgende oordeel over den landbouw in Nederland. Do landbouw in Nederland draagt in do hoogste mate den stempel van conservatisme, doch tevens dwingt hij in sommige opzichten ongeveinsde be wondering af. De bewondering geldt in de eerste plaats het Noderlandsche vee. De Engelsche inzen ders waren verbaasd ovor de groote vorderingen, die in de laatste jaren op't gebied van veeveredeling in ons land zijn tot stand gekomen, maar bij de schapen- en varkeusfokkorij werd daarentegenover een bevreemdende achterlijkheid opgemerkt. Wat de zuivelbereiding betreft, waren zij daarentegen verbaasd over de minder goede hoedanigheid, die iu 't algemeen de Noderlandsche kaasinzendingen kenmerkte. In Frankrijk ontvangt elke leerling der openbare scholen een schrift, waarin hij elke maand het eerste schriftelijk werk over elk der vakken van het onderwijs maken moet. Daardoor is hot voor het schooltoezicht mogelijk den gang der oefeningen en de vorderingen der leerlingen van maand tot maand na te gaan. Deze schriften moeten aan de school bewaard blijven. De maatregel, die in 1882 werd ingevoerd, valt algemeen in den smaak, zoo wel der onderwijzers als van ouders en leerlingen. Hij kost weinig geld en geen moeite en kan de bron worden van vele verbeteringen op hot gebied van het ouderwijs. Niet alleen de schoolopzieners, ook de ouders kunnen inzago nemen van dezo schrijfboeken. Terwijl Frankrijk op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam in 1883 over 11000 vierk. M. be schikt heeft, zal de Fransche afdeeling ter Ant- werpsche tentoonstelling in 1885 niet minder dan 16000 vierk. M. beslaan. Een handelaar in diamanten te Parijs is door een Hollandsche makelaarster in dat vak, zekere juffrouw M., voor 50.000 aan diamanten opge licht. Men zoekt de dievegge. Bij de uitvoering van een rivier-werk in Oos tenrijk ontdekte men onlangs des nachts, bij deu arbeid rnet electrisch licht, dat geheele zwermen van motten, kevers en andere insecten op de lam pen afkwamen, zoodat men zo van tijd tot lijd geheel moest afvegen om de lichtstralen door te laten. Men wil nu beproeven of de voor den land bouw schadelijke insecten ook niet door middel van electrisch licht kunnen worden gevangen. De schade, door den cycloon te Catania (CiciliUJ aangericht, wordt op 5 millioen lires geschat. Men heeft reeds 27 lijken en 350 gewonden van onder het puin weggehaald. Uit Döle (dep. Jura) wordt bericht, dat verschil lende kastanjeboomeu aldaar in bloei staan. Wonderlijke dingen gebeuren er in Amerika. De bladen verhalen van een man zonder handen, die te New-York als zakkenroller gevat is. Hij moet een werkman in een gedrang met de tanden zijn uurwerk uit den zak gehaald hebben. De gewoonte om de lijkdragers te onthalen op wijn of brandewijn heeft in het Dnitsche Lauter- berg aanleiding gegeven tot een schandalige begra fenis. De dragers waren zoo dronken dat zij met de kist waggelden en haar eindelijk op den grond lieten vallen. Gelukkig was de kist sterk en kon men met andore dragers den weg vervolgen. HEUSDEN, 14 Oct. t De visscher A. Schermers alhier werd Zater dagmorgen bij het ophalen zijner dobbers verrast door eene paling die eene lengte heeft van ruim 1 meter, circa *1 kilogram weegt en op het dikst gedeelte een omvang heeft van 29 centimeter. tTot ons genoegen vernemen wij dat mej. Groote, die de vorige keer zoo algemeen voldeed, in den loop der volgende week weder alhier eene lezing zal houden voor de leden van het depar tement Heusden der M. tot Nut, v. 't Algein. t De heer R. Briels te Vlijmen, leerling der normaalschool voor onderwijzers alhier, heeft met gunstig gevolg zijn examen als onderwijzer afgelegd. tVrijdagmiddag geraakte de 72-jarige E. Eijkelmans, bezig zijnde water te scheppen, te water in den Demer, nabij de kazerne. Elet 14- jarig zoontje van D. Gordijn, geëmploijeerde bij de artillerie-magazijnen, dit ziende, snelde ter hulp, maar was niet bij machte haar uit het water te halen. Hij had echter het beleid de oude vrouw met het hoofd hoven water te houden, tot er hulp kwam opdagen, die haar op het droge bracht. Zonder de flinke houding van dezen knaap ware zij hoogstwaarschijnlijk verdronken. t Dat goede visch hier op hoogen prijs wordt gesteld werd bij den laatsten afslag van visch bewezen, toen 8 middelmatige baarzen voor niet minder dan 2.80 werden afgemijnd. (Ingez.) tIn het Politieblad van 10 Oct,. 1.1. ver zoekt de commissaris van politie 3e afd. te Rot terdam, bericht omtrent Pieter Arendse Daim, oud 28 jaren, geboren te Andel en wonende te Rot terdam, commissionair in effecten en loten. Hij is op 26 Sept. te Oudenbosch gezien, later is men zijn spoor bijster. Hij was in het bezit van circa f 350. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Namens zijne vrouw wordt opsporing en bericht verzocht. t VEEN. Een kluchtige vertooning, die on gelukkig had kunnen eindigen, had hier in den vroegen inorgen plaats. De heer v. E. alhier zond zijn knecht met kar en paard uaar de aanlegplaats van de stoomboot, om daar goederen af te halen. Het paard werd schichtig en kwam, al achteruit loopende, met zijn vrachtwagen en de achterste poe ten op de stoomboot. De stoomboot, door deze vertooning in beweging gebracht, ging van den wal en nu hing het paard in de houding van dat uit het, wapen van Gorinchem, te wachten tot het door de bemanning der boot en eenige andere personen met de grootste inspanning naar boven werd gehaald. t EETHEN, 13 Oct. Onze jongelingschap vierde Zaterdagavond feest. De gebruikelijke gift was ont vangen bij den ondertrouw van de dochter eener notable familie alhier en de feestvierenden lieten het noodige licht van zich uitgaan. Zij plaatsten n.l. op verschillende punten achter de woning der bruid, op hoogten, teertonnen die vervolgens wer den ontstoken. Door een onverwacht toeval of eene onvoorzichtigheid kwam een der feestvierders J. N. alhier, in aanraking met een dier toestellen, met het ongelukkig gevolg dat de ton kantelde en met zijn brandende massa hem over het lichaam ging. Gelukkig bemerkte men direct het gevaar waarin hij verkeerde en werd hij, geheel bewusteloos, ter stond opgenomen. Hoewel hij thans hoogst pijnlijk is door de vele bekomen brandwonden, is zijn toe stand niet gevaarlijk. t Het volgende kan mogelijk tot waarschu wing strekken, om in soortgelijke gevallen de meeste voorzichtigheid in acht te nemen. De vorige week stierf alhier een kind. Een der buurvrouwen be lastte zich met het afleggen zonder er aan te denken, dat zij een licht wondje aan den vinger had. Het schijnt dat tijdens deze treurige bezigheid hierin eenige nadeelige stoffen zijn opgenomen, althans van stonde aan zwol de vinger op, vervolgens de hand en nu reeds den geheelen arm en men zegt dat haar toestand niet buiten gevaar is. t AALBURG. Op 9 Oct. 1.1. werd des namid dags diefstal gepleegd ten woonhuize van A. van Genderen, onder de gemeente Kerkwijk, bestaande in zilveren voorwerpen, brood en boter, tijdens geen der bewoners zich te huis bevond. De ver denking viel op de huisvrouw van zekeren S. in deze gemeente, die men op dien tijd de woning had zien verlaten. De wachtmeester der marechaussee te Heusden, hiermede in kennis gesteld, spoedde zich in den vroegen morgen van 10 dezer naar hare woning alhier, vond enkele gestolen voorwerpen en bracht haar weldra tot bekentenis. De zilveren voorwer pen, reeds in de schuur begraven, kwamen nu mede voor den dag, waarna alles in beslag werd genomen. t WAALWIJK. De heer J. Both van Vrij hoeven Capelle, kweekeling aan de Normaalschool alhier, heeft met goed gevolg examen voor onder wijzer afgelegd. t MEEUWEN, 13 Oct. In zijne laatste ver gaderingZaterdag 11 Oct. jl., werd door den Gemeenteraad alhier benoemd tot hoofd der school te Babylonienbroek de heer B. Hengeveld, hoofd der school te Sasput gem. Schoondijke, zijnde no. 2 der voordracht. t TIELERWAARD, 13 Oct. Het plan om ten behoeve eener goede, geregelde waterlossing voor de polders Opijnen, Heesselt, Eist, Neerijnen, Waardenburg en Tuil een stoomgemaal voor ge meenschappelijke rekening te bouwen te Rumpt, aan het einde van de waterleiding dezer polders bij de Bautensteinsche sluis, is opgegeven. De oorzaak dat dit plan in duigen gevallen is, schijnt lo. gelegen in den min gunstigen toestand waarin de landbouw in den Tielerwaard verkeert en 2o. in de hoop door sommigen gekoesterd wat naar anderer gevoelen slechts eene illusie is dat het bestuur van het „waterschap van de Linge- uitwatering" verlaging van het peil dezer rivier zal weten te verkrijgen. SPRANG, 10 Oct. Gister namiddag werd op het Oosteind brand ontdekt in de arbeiderswoning van J. van Zeist, die spoedig oversloeg 'op het daarnaast staande huis van P. van Dommelen, bewoond door D. Braspenning. Beide huizen zijn totaal verbrand, terwijl slechts met groote moeite de nabij gelegen woningen van de wed. Heereti en van G. Versteeg zijn behouden gebleven. Er is weinig kunnen worden gered al het door hen opgezamelde hooi, stroo en granen ver brandden en twee varkens en een geit kwamen in de, vlammen om. Men zegt dat het huisje van J. van Zeist slechts voor f 300 en ook het andere zeer laag is verzekerd. t GORINCHEM, 13 October. Bij eenigzins gunstig weder zal hier aanstaanden Zaterdag 's namiddags van 24 uren, in navolging van dien te Gouda, een vliegerwedstrijd gehouden worden. Een zilveren horloge en verschillende kunst voorwerpen of de waarden daarvan in geld zullen aan de overwinnaars worden uitgereikt, terwijl de wedstrijd door muziek zal worden opgeluisterd. t DALEM. De gemeenteraad van Vuren heeft besloten, eene geldleening aan te gaan van f 7600, tegen een rente van 4J/2 pCt., met jaarlijksche aflossing van f 250. t WERKENDAM. Den 17 dezer zal als spre ker voor de Nulsafdeeling Werkendam optreden de heer Koopmans van Boekeren. Waarschijn lijk zullen we ook dezen winter nog verrast wor den door een lezing van den heer Van den Heu vel uit Rotterdam. t ALMKERK, 11 Oct. Hedenmorgen omstreeks kwartier voor achten is brand ontstaan in een huisje, staande aan den Kornschen dijk en be woond door Jacob Vos, arbeider. Het huisje is gedeeltelijk afgebrand, terwijl bijna de geheele inboedel is gered. De vermoedelijke oorzaak van den brand is een gebrek in den schoorsteen. Men zie in de advertenti'èn\ „de Grands Ma- gasins du Printemps te Parijs." Naar wij vernemen, moet het voornemen be staan, dat Z. M. de Koning de nieuwe zitting der Staten-Generaal den 17en November weder in persoon zal openen. De beroemde Amerikaansche acteur Edwin Booth is van plan ons land te bezoeken. Bij wijze van gerucht werd gemeld, dat in een der Limburgsche kantonplaatsen de griflier door zijn eigen dienstmeid is gedagvaard. Het gerucht sprak de waarheid. De griflier zoowel als de dienst meid voerden ieder voor zichzelf hun pleidooi, met het gevolg dat de man der wetzege vierde. Dat de zaak stof tot vroolijkheid oplevert, behoeft geen vermelding. De dienstbode verliest èn proces èn de luttele guldens, verschuldigde huur, waarop zij aanspraak meende te mogen maken. Het Groningsch studentengezelschap „Tyr" hield onlangs een schietwedstrijd. Daarbij bestond de poedelprijs uit een machineom vlooien te vangen. Te Amerongen heeft zich een horlogemaker uit de voeten gemaakt met al de horloges die hem ter reparatie waren toevertrouwd. ,/Z'j loopen nog/ zou de Eranschman zeggen. Te Delft zijn door de politie wegens dronken schap op den openbaren weg aangehouden, drie werklieden, afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam en 's Bosch, die bij hunne komst aan 't bureau in het bezit bleken te zijn van.... l1/2 cent te zamen. In een kruidenierswinkel in de Warmoesstraut te Amsterdam is Vrijdagnacht ingebroken. Uit de toonbanklade is ongeveer f 90 aan specie ont vreemd. Terwijl eenige werklieden bij den aanbouw eener nieuwe boerenhofstede te Sloten (Noord-Holland) met een heiblok bezig waren, trof het ongeluk dat de heistelling brak en het gevaarte met al zijn gewicht op de mannen ne- derkwam. Allen werden meer of minder zwaar bezeerd. Een van hen werd met moeite van on der de balken te voorschijn gebracht en moest met rijtuig naar zijn woning vervoerd. Een hevige brand woedde Donderdag in den Over- toomschen polder bij Van Wijk, tuin en timmer man, wiens perceel, benevens de daarbij staande loods, een prooi der vlammen werd. Ter rauwer- nood konden de kinderen, die ter ruste lagen, worden gered. De vrijwillige brandweer der ge meente Nieuwer-Amstel verleende hulp met em mers water; spuiten waren er niet. In de Laurierstraat te Amsterdam is een kind, dat een ketel kokend water droeg, daarmede achterover gevallen. Zij bekwam zware brandwonden en ver keert in levensgevaar. Uit het Rapenburg te Leiden is opgehaald het lijk van zekeren S., in dienst v. de firma V. en Co., die waarschijnlijk des avouds tengevolge van zijn slecht gezicht in het water geloopen was. Te Harderwijk is een korenmolen afgebrand. Een loodgieter viel te Amsterdam van het dak van de suiker fabriek op de Schans. Zwaar gewond werd hij naar het gasthuis gebracht. Een vrouw aldaar wierp een man, met vvien ze twist had, een kom kokende koffie in het gezicht. Een aantal opge schoten jongens mishandelden daarop de vrouw. Op den Hinder moet een schip aan den grond zitten. De sleepboot „Nieuwesluis'' is met de reddingsboot uit Hellevoet er heen. Te Amsterdam in de Looiersdwarsstraat is een klein kind dat een te groot stuk brood wilde doorslikken, daarin gestikt. Een 15-jarige jongen die in de Houttuinen te Amsterdam zich vermaaktQ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2