Pli. cle JONGH, Sigaren-Fabrikant HEUSDEN. De Notaris P. It. (Is verschenen AANBESTEDINGEN. wachten valt. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. "BURG ERLIJKE STAND. ADVERTENTIEN. 316de Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. Winterseizoen 1884 - 85 Maasstroom I en II. met aan tic haken van een windas te hangen, O is uit een zolderraam naar beneden gevallen. De ongelukkige was terstond een lijk. Te Epe vond men een 51-jarigen, alleen wonenden kramer dood op zijn bed liggen sedert een paar dagen ging hij zich overmatig aan sterken drank te buiten en gaf daarbij te kennen, dat hij bepaald plan had zich dood te drinken. GEDACHTEN. KERKNIEUWS. Perceel No. 1. Een Woonhuis, Erf en Weiland, staande en gelegen in het Middelblok te Aalburg, gemeente Wijk, kadastraal bekend in sectie C 110. 151, 168 en 660, groot 71 Aren en 91 Centiaren. Perceel No. 2. Een perceel Bouwland, gelegen als voor, kadastraal bekend in sectie C nos. 503, groot 66 Aren en 10 Cen tiaren. Perceel No. 3. Een perceel Weiland, gelegen als voor, genaamd Kraaijenveld, kadastraal be kend in sectie C no. 166, groot 1 Hectare en 60 Centiaren. den prachtig geillustreerden gene- ralen Catalogus, bevattende meer dan 450 modeplaten der nieuwe modellen voor bot Kosteloze en franco toezending op ge frankeerde aanvraag, geadresseerd aan MM. Jules JALUZ0T C'° PARIS door den vaalbonten stier van Wra. Van Hemert te Bruchem 2e prijs van 49 door den vaal bonten stier van M. de Graanw te Zaltbommel 3e prijs van 25 door den witbonten stier van J. E. de Koning te Well. Het bestuur gaf, bij monde van den voorzitter, zijne hoop en verwachting te kennen dat bij den tegenwoordigen treurigen toestand van den akkerbouw de landbouwers in den Bommelerwaard in de plaats gehad hebbende keuring eene aanleiding en spoorslag zouden vin den om zich meer op de veeteelt toe te leggen, van waar voor deze streek voortaan alleen heil te 16 Oct. KB/s ure. Doelen te Gorinchem. Het leveren ten behoeve van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlaudeu van 70000 bossen hollaudsche rijs; 7000 bossen Walchersche palen7000 bossen tuin- latten op 14 verschillende plaatsen langs de Diep-, Meer- en Zuider-Lingedjjken. 16 Oct.. 12 ure. Doelen te Gorinchem. Het le veren ten behoeve van de Alblasserwaard van 5500 bossen hollandsche rijs en 950 bossen tuinlatten op verschillende plaatsen langs de dijken. 17 Oct. 12 ure. Prov. bureau te Zwolle. Het maken van het kanaal AlmeloNordhorn. Raming 834,000. 24 Oct. 10 ure. Prov. bestuur te Middelburg. Het op diepte houden van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere en van de geul in den oever voor die haven. Raming 115,000. Aanw. 16 en 18 Oct. 31 Oct. 10 ure. Prov. bes'uur te Middelburg. Het op diepte houden van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Viissingou op de wijze die den aannemer geraden zal voorkomen. Raming 236,000. Aanw. 23 en 25 Oct. 7 Nov. 10 ure. Prov. bestuur te Middelburg. Het onderhoud en de verbetering van de haven werken to Breskens gedurende 1885. Raming ƒ6200. Aanw. 30 Oct. en 1 Nov. 28 Nov. 10 ure. Prov. besl uur te Middelburg. Het 3- jarig onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terueuzen met bijbehoorende wer ken. Raming ƒ42,700 per jaar. Aanw. 20 en 22 Nov. f BRAKEL, 13 Oct. De handel in knolrapen heeft hier een aanvaug genomen. Het gewas is goed, maar de vrucht middelmatig van grootte. De prijs is laag en en zal waarschijnlijk nog dalen. De markt is thans 0,50 per H. L. Het afleveren der suikerpeeën is in vollen gang. Ook deze zijn hier goed gegroeiddoch wegens den bekenden maatregel der suikerfabrikanteu die hier ook streng wordt toegepast, valt er door afsnijden van de knol zooveel af, dat de leveraucier deswege veel aan gewicht moet verliezen. Als de prijs, thans nog 10 per 1000 K. G., door de consumenten voor een volgend jaar nog minder gesteld wordt, wat naar men wil wotcn zal plaats hebben dan zal er hier voor het telen van dit product bij de landbouwers weinig animo bestaan; ergo: weinig land te pachten zijn. De handel in aardappelen en hooi is nog flauw en slap. De eersten gelden hier thans 1.60 per H.L. Hooi voor den uitvoerhandel wordt tegen 9 a ƒ11, dat voor de binnenlandsche consum- tie voor ƒ11 a ƒ12 per 500 Kg. afgeleverd. Hooibrooien. De heer Nibbeliuk te Varseveld wijst er in de Landbouw Ct. op dat in zijne om geving (Oostelijk Gelderland) bij zijn weten nog nooit een geval van brand door hooibroeiing is voorgekomen, terwijl daar elders telkens van wordt gehoord. 't Komt mij niet onwaarschijnlijk voor zegt de schrijver dat naast zorgeloosheid, onkunde hierin de hoofdrol speelt, met andere woorden, dat men de gassen die zich door broeiing in het hooi ont wikkelen, niet in de gelegenhoid stelt een vrijen uitweg te vinden, 't Is reeds zoo dikwijls gezegd en 't mag daarom nog wel eens gezegd worden, dat men het broeien van 't hooi gemakkelijk zou kunnen voorkomen, door buizen horizontaal en verticaal door het hooi te leggen. Zulke buizen behoeven slechts eenige palmen middellijn te hebben, Ver vaardigd van stevige wilgen- of mandenmakers- twijgen kunnen zij het een menschenleeftijd uithouden en moesten mijn inziens door iederen boerenkuecht met geringe moeite vervaardigd kunnen worden. Van zulke buizen wordt hier nog weinig gebruik gemaakt, omdat men hier aan het hooi veel zorg besteedt en het niet binnenhaalt voordat het goed droog is; bij regenachtig weer laat men het liever maar buiten aan hoopon staau dan zich aan het gevaar bloot te stellen. In do korenschuren wordt eene hooibergplaats afgezonderd, ik kies daartoe een voorbeeld zooals het hier bij mij is. Eene ruimte lang 14 en breed 6 meter is ter weerszijden geflankeerd door planken, die zich 1 a 2 vingerbreed van elkander bevinden De vloer in deze ruimte wordt vooraf belegd met eene laag droge takkebossen en daarop het hooi 4 a 6 meter hoog opgestapeld en goed dicht ge treden. Het hooi zakt spoedig en om de stijlen en onder de dwarshouteu die zich in het hooi be vinden, vormt zich weldra eene ruimte die ter af voering der gassen goede diensten bewijzen. Al het hooi voor 22 runderen en 3 paarden wordt op deze wijze bewaard en houdt zich voortreffelijk, schimmelt niet en blijft aangenaam van geur. Bij nagenoeg alle groote landbouwers en veehouders in den om trek wordt het hooi eveneens op dezelfde wijzen behandeld en geborgen. Indien onkunde de hoofdoorzaak is der tallooze hooibranden, dan is het meer dan tijd dat er in dit opzicht iets gedaan worde. Zouden b. v. de assurantie-maatschappijen, die toch gewoonlijk het gelig moeten betalen, niet een of ander middeltje aan de hand kunnen doen? Men zou b. v. een geschriftje kunnen laten druken en dit aan de verzekerden kosteloos doen uitreiken. Ligt het niet op den weg der landbouwmaat- sehappijen, wandelleeraars enz., dat het onderwerp op vergaderingen en bij laudbouw-voordrachteu eens tor sprake worde gebracht? De vorige we6k had te Zalt-Bommel van wege de afd. Bommelerwaard van de Geld.-Overijselsche Maatschappij van Landbouw de aangekondigde keuring van springstieren, van minsteus lU'g-jarigen ouderdom, plaats. Acht stieren, toebehoorende aan ingezetenen van den Bommelerwaard, waren ter mededinging opgekomen. Hot waren bijna zonder uitzondering uitmuntende beesten. Als keurmeesters traden op de heeren M. G. de Bruin te Zaltbom mel, A. P. de Krijger te Kerkdriel en J. G. den Treffer te Kerkwijk. De le prijs van 75 werd behaald Wanneer moet men boomen planten? Deze vraag welke in de praktijk ook vaak meer naar bestaande gewoonte dan naar goede redenen wordt beantwoord, kan met zeer weinige woorden volkomen juist beantwoord worden en wel aldus men plante of verplante boomen in dien tijd, waarin de kansen voor het aanslaan of doorgroeien daarvan het gunstigst zijn. Dit antwoord even wel brengt ons tot eene tweede vraagwau- mmr ziju die kansen het gunstigst Hier komeu wetenschap en praktijk weer juist in een punt j samen. Wetenschap zegt ons, dat een boom, zal hij gemakkelijk aanslaan, komen moet in ecu mui len, warmen en matig vochtigen grond, maar praktijk, ondervinding moet ons aangeven, wanneer de grond, waarop wij willen planten, het meest in dien gunstigeu toestand verkeert. in 't algemeen mag evenwel dit als waarheid worden aangenomen, dat men op zware gronden hot best doet in 't voorjaar te planten en daaren tegen op lichte, warme gronden in 't najaar. Maak den grond rondom uwe boomen los 't Is nu ook de tijd om den grond rondom do boomen, welke op begraasde plaatsen staan of door andere oorzaken niet genoeg in den grond met lucht in aanraking kunnen komen, los te maken, opdat de dampkringslucht er vrijelijk in kunne dringen. In 't algemeen moet van de grond rond om den boom zooveel los gemaakt worden als deze door den kroon der boom overschaduwd wordt. Hoe ouder de boom is hoe verder zijne wortels zich uitbreiden, en de voedselopnemende haarwortels van den stam verwijderd zijn, zoo veel te verder ook moet de grond los gemaakt worden. de Landm. M. Het dorschen in Griekenland. In de «Land man* uitgegeven te Brugge lezen wij omtrent het dorschen in Griekenland het volgende Griekenland is een der vruchtbaarste lauden van Zuid-Europa, maar de landbouw staat er op lagen voet. De bevolking is er dun gezaaid, en de land bouwers, die er met weinig tevreden zijn, doen geene pogingen om hunnen toestand te verbeteren en weten weinig of niets van vooruitgang. Zoo wordt het dorschen van het graan er ge daan op eene zonderlinge manier. Als het gemaaid is, wordt het in eene dikke laag op den akker zelf neérgelegd, en men heeft een soort van slede, waarvoor men drie of vier paarden spantmet vier of vijf maunen stelt men zich op de sleden, en dan worden, in wilden loop, de paarden over het graan heengejaagd, ouder het zingen en schreeu wen der voerders, het gejoel en gezang van de knapen en de meisjes, die telkens als de boeren voorbij gereden zyn, het graan keeren met vorken. Er heerscht dan eene vrolijkheid, die onbeschrij felijk is, en waarvan men zich in onze noorder streken geen gedachte kan vormen. Dat aldus het graan zuiver uitgedorscht wordt, is natuurlijk onmogelijk; veel gaat er verloren en wordt onder de hoeven der paarden verpletterd, doch daaraan denkt men niet; sedert duizend jaren heeft men het zoo gedaan, overgrootvader, grootvader en vader deden het aldus, waarom dan veranderen zegt de grieksche boer, die zijn haar met olij venolie besmeert, niets anders eet dan brood, look en kaas, eene afgesloofde vrouw, veel kiudren en een koppel geiten heeft, honger lijdt in den winter en zomers weinig geld wint, even als zijne voor ouders. Een Noordbrabantsch boertje, dat buiten staat was de rekening te voldoen aan zijn dokter, schreef hem het volgei.de roerende epistel «H1884. «men Heer De "rede Dat ik niet sturen kan is «Dat ik Het niet betalen kan, Daar het anders «Goed met mij Gaat en nog al winnende blijft «waar ook alle mensen verwondert van staan en «ik al Door twee Dokters was opgegeven en zelfs «ook zeker .Dagt te zullen sterven, Heeft Het «Hooge wezen u Daartoe kunde geschonken, en ook u «prijktijk komt te zegen, zoo Dat ik wel merkt Dat er Door mij vele tot u komen, nu ik Hoop, Dat god uwe kunde en praktijk Dat gij van Hem ontvangen «Heb, nog veel zal Diensbaar maken tot Heil en «zegen van vele mensen en uwe arme ziel een- smaal Door Het bloed Des verbonds als u ijende «Daar zal zijn in De eeuwige Heerlijkheid zal «worden opgenomen waar «geen middelen meer noodig zullen zijn «maar verzadiging van vreugde zal zijn «en lieflijkheid aan godsregterhand «eeuwiglijk en altoos «Dat gunne u god om zijuszoons wille «is mijne Herte wens voor u edele «na Hertelijke Groetenis van mij (get.) «ik heb nog al wat pijn in de lende. Let wel. Onder het opschrift: «Lot wel «vin den wij in het «Bat. Handelsblad* de volgende advertentie «Er biedt zich aan een Engelsch matroos, goed geconditioneerd en voorzien van de vereischte le gitimatiepapieren, om dienst te doen als schipbreu keling bij een der Atjehsche kuststaatjes, dat langs dezen thans gebruikeiijken weg openstelling zijner havens mocht willen verkrijgen. Als voorwaarde wordt niets anders verlangd dan eene goede be handeling, vier niet leelijke vrouwen en een aan deel in het door Nederland te betalen losgeld «Reflecteerende potentaten worden verzocht, voor nadere bespreken der déails van stranding, gevangen neming, enz hun brieven te adresseeren aan het «Bat. Handelsblad*, motto «schipbreukeling.* Logisch, ook in uwen toorn. Vader's besse- boompjes zijn op onverklaarbare wijze van hunne vruchten beroofd. Zijne verdenking valt aanstonds op een der dienstboden en streng klinkt zijn vraag «Mietje, waar zijn die bessen gebleven?* «Ik weet het heusch niet, mijnheer! Ik denk voor het naast, dat de kippen...* «Och, wat, kippenKippen op twee be e- n e n, ja!» «Heeft u dan temet wel een3 andere kippen gezien, Mijnheer?* De burgemeester van Reeuwijk ontving het na volgende anoniem schrijven, afgezonden van Gouda: «er raoogt Wel eens Naar De Sille tapperij geke ken worden aan de tol Bij A. Verklij want troepe komen er Zondag saavons Diezen er pens vol gaan Suipen en Do Je Never heef die van mak te Bo degraven doe onderzoek.* De schrijver wordt uitgenoodigd zich bekend te maken. Nog eens de jongste maan-eclips. Er wordt verhaald van een kleine, 10-jarige snapster, die tot eene van het platteland overgekomen tante zeide: «dat treft u: wij hebben hier van avond net een maansverduistering.» f Meeuwen, van 1 tot 30 Sept. Geboren: Johannes, z. v. C. de Wit en J. van Riel te Babyloniënbroek, Overleden: Pieter Lankhaar, 19 j., z. v. M. Lankhaar en C. C. van Rijswijk te Babyloniën- broekMarius Thomas van Duuren, 9 d., z. v. J. J. van Duuren en J. de Graaf te Meeuwen. Ook voor de eenzamen bloeien bloemen. Men wordt zoo gemakkelijk vergeten, wanneer men vergeten wil zijn. Men zal in het leven veel zoets vinden, als men er ma r niet van verlangt wat het niet geven kan. Als iemand over het leven klaagt, is het meestal omdat hij er onmogelijkheden van eischt. Wie een gepast gebruik van het leven maakt zal er wel tevreden mede zijn, en als hij zich daaraan maar houdt, met zich zeiven ook. 't Is eene schoone spreuk: «Zoek eerst het koninkrijk der hemelen en zijne gerechtigheid, en alle dingen zullen u toegeworpen worden Nederl. Herv. Gemeente. Aangenomen naar Dirksland, ds. J. F. de Klerk te Nieuw- poort. t DALEM, 12 Oct. Heden maakte onze geachte leeraar, de heer J. W. van Maanen, bekend dat hij voor het beroep naar Oud- en Nieuw-Gastel be dankt had. De gemeente bewees hare dankbaarheid en blijdschap door Z.Eerw. de welbekende bede toe te zingen, vervat in Ps. 134 vs. 3. Prijzen van 100 en daar boven. 5e Klasse. Trekking van 10 Oct Prijs van 1000: nos. 9522, 11824, 11949, 17554 en 18668; ƒ400: nos. 4675, 5006, 7116, 8410 en 8749; ƒ200: 9427, 12472, 16978, 18328 en 19782ƒ100 1028,1084, 2276, 4042, 5800, 6191, 7968, 9027, 9406, 11750, 14472, 16600, 16902 en 18233. f Heusden, 11 Oct. De prijs der boter is ƒ0.80 a 0.88 per stuk van 6 ons. Eieren 6 a 6Y2 ct. per stuk. f Waalwijk, 10 Oct. Vee. Aanvoer groot, handel vlug. Boter. Aangevoerd 1011 K.G. van ƒ1.36 a 1.42 per K.G. 's-llosch, 13 Oct. Op de heden-Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. De le kwaliteit gold van 0.58 tot 0,60, 2e kwaliteit van 0.54 tot 0.58, 3e kwaliteit van 0.52 tot 0.54 per Kilogram. Al het aangevoerde was spoedig aan do hier boven genoteerde prijzen opgeruimd. I)e prijs der boter wa3 1.38 a 1.50. ROTTERDAM, 13 Oct. TarweZws., VI. en Overm. 7.40 a 7.90 id. goede en mindere - 6.30 a 7.30 id. nieuwe - 7.40 a 7.90 id. id. goede on mindere - 6.30 a 7.30 Rogge,puike nieuweZws.,Vl.en Noordbr.- 6.20 a 6.50 id. goede en mindere - 5.50 a 6.10 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Gerst, puike nieuwe Zws. en VI. Winter - 5.10 a 5.40 id. goede en mindere - 4.50 a 5.00 id. nieuwe, Zomer - 5.a 5.20 id. goede en mindere - 4.40 a 4.90 Haver, inlandsche - 2.50 a 4.20 Boekweit, N. Nbr. per 2100 kilo ƒ166 a 172 Erwtennieuwe - 8.a 8.75 id. goede en mindere - 6.75 a 7.75 Mais, Araerik. Mixed ƒ7.a Odessa a Foxania ƒ7.a 7.10 per 100 kilo. Kanariezaad, puik ƒ8.50 a 9.00minder ƒ7.50 a 8.40. Koolzaad, Fl. a Zw. a Overm. a Lijnzaad zonder handel. Gorinchem, 13 Oct. Bij een aanvoer van onge veer 450 stuks vee, was de handel heden tamelijk vlug. Prijzen Enkele zware kalfkoeien golden 225 a ƒ310; mindere kwal. 170a ƒ220; dito vaar zen 150 a 225. Melkkoeien 150 a 230. Vare kooien 170 a ƒ200. Hokkeling ossen 70 a 110. Hokkeling stieren 75 a 100. Graskalveren 20 a 40, Nuchtere kalveren 6 a 13. Varkens, zware vette op levering 48 a 50 ct. p. KG.; minder zware 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.50 a 10. per stuk. De prijs der goêlmter was 1.32 a 1.50 per KG.; der weiboter 1.10 a i16 per K.G. Kipeieren golden 1.40 a 1.50 do 26 stuks Ristarwe 8.a 8 25 Roode Tarive - 7.50 a 7.75 Witte Tarwe - 8.25 a 8 50 Inlandsche Rogge - 6.50 a 6.75 Gerst - 5.50 a 5.75 Haver - 3.50 a 4.25 Kooken¥en 3.75 a 9. - MestijigjP'ivten - Duiveni)00aen - a Heden ontsliep zacht en kalm onze geliefde broeder SEGER TIERENS, Oud-Directeur der Posterijen, in den ouderdom van 63 jaren. Wed.Ph. DE MEÜRON BAIJARD Tierens. Wed. O. VERHAGEN—Tierens. Heusden, 4 October 1884. gevestigd te Heusden, zal ten herberge van GIJSBERT ANTONIE VAN WIJK A.Gz. in de Polsestraat te Aalburg, op Woens dag 15 October 1884 provisioneel, en op 1 Woensdag 29 October 1884 d e f i n i t i e f, telkens ten 10 ure, in het openbaar u Krachtens Art. 1223 van het B. W. De perceeleu No. 1 eu No. 2 zullen eerst ieder afzonderlijk en daarua in massa ten verkoop wor den aangeboden. Betaling der kooppenningen vóór of op den 1 December 1884. Aanvaarding van het Bouw- en Weiland bloot- schoofs dezes jaars, en het Huis met Erf den 1 Mei 1885. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris VAN BAASBANK te Heusden. GRANDS MAG A SINS DU NOUVEAUTÉS De stalen van al de Stoffen waarmede de ontzag lijke assortimenten van den Printemps zijn sa mengesteld, worden insgelijks franco toegezonden. Tolken en Correspondentie in alle talen. VOORLOOPIGE WINTERDIENST. Aanvang genomen Dinsdag 9 September 1884. Op Werkdagen: uitgenomen den ln en 3n Woensdag van de maand. Van Heusden, 's morg. 5.30, 's morg. 6.45, nam. 1 ure 's Bosch, 's morg. 9.15, 's nm. 2, 's av. 5. Op Bossche markten. Van Andel aan de Rib naar s'-Bosch: 's morg. 5 ure. 's-Bosch naar Andel aan de Rib's nam, 1 Op Bossche markten. Heusden, 'smorg.5.30, 'smorg. 6.45, 's nam. 2.30. 's Bosch, 's mid. 12.30, 's avonds 5 ure.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3