BUITENLAND. BINNENLAND. boalel, hooi, enz. tegen 1500. t HAARSTEEG, 14 Oct. In het naburige ge hucht Hoeven (gemeente N.-Kuik), is een be jaard man, door een ongeval met eene brandende petroleumlamp gestruikeld, met het gevolg dat bij ernstige brandwonden heeft bekomen. t Dezer dagen werd door de afd. Haarsteeg der N.-Br. M. v. Landb. alhier eene tentoonstel ling gehouden van landelijke voortbrengselen, uitsluitend door de leden dier vereeniging bijeen pen, zijn 50-jarig jubilé te vieren. Dinsdag overleed te Deventer, de heer L. Mul der Canter, ridder der Millitaire Willemsorde 4de klasse, die indertijd de Xederlandsche vlag op den Kraton te Atjeh plantte toen de vesting bestormd werd. Maandag middag waren eenige werklieden te VBosch bezig den grondsteen van een put te verplaatsen. Door een onbekende oorzaak kan telde de zware steen, en viel een werkman op HEUSDEN, 17 Oct. t Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat de heereu J. Ploeger te Andel en A. Schou- ten te Wijk, beiden leerlingen der normaalschool alhier, met gunstig gevolg examen hebben afge legd voor onderwijzer. t Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat in den tuin van den heer Honcoop alhier, 2 kalebassen (eetbare vrucht, soort van pompoen gewas) zijn gegroeid, waarvan de een 82 en de andere 88 ponden weegt. t Het vierjarig dochtertje van J. D. alhier viel in een pot kokend water en kreeg ernstige brandwonden. Bij kon. besluit is ongegrond verklaard het ingesteld hooger beroep tegen eene beslissing van Ged. Staten van N.-Brabant, waarbij is vernietigd eene uitspraak van den inspecteur van het geneesk. staatstoezicht, strekkende tot afkeuring der open bare school alhier. t ANDEL. De heer de Eijter, rustend onderw. alhier, welke sedert 30 jaren de betrekking heeft waargenomen van correspondent van het „Fonds voor weezen en weduwen van onderwijzers in Noord-Brabant", den wensch kenbaar gemaakt hebbende deze werkzaamheden thans nedfer te leggen, zoo is de heer Mooij, Hoofd der openb. school te Uitwijk, door het Bestuur aangezocht geworden deze functie voorloopig op zich te nemen. t Door het Bestuur dezer gemeente is aan den Heer H. Vrijman, Hoofd der openb. school alhier, tegen 15 November a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. t HEESBEEN, 16 Oct.. In den nacht tusschen 14 en 15 dezer is bij den landbouwer A. H. alhier van de bleek ontvreemd eene partij waschgoed. Door den commandant der marechaussees Ie Ileusden werd reeds gisteren het ontvreemde terug gevonden en wel ten huize van zekeren H. v. O. alhier, waar het nat en wei onder het bed werd aange troffen. Zonder het misdrijf te willen verontschuldigen, achten wij het toch geraden een ieder te waar schuwen, om voortaan de gelegenheid niet te ge makkelijk te maken voor lien, die rnoeielijk de handen van het eigendom eens anderen kunnen afhouden. „De gelegenheid maakt den dief," zegt liet spreekwoord. t WELL, 13 Oct. In den nacht tusschen Zon dag en Maandag j.l. ontstond er brand bij den landbouwer J. van den Oort te Ammerzoden, met gevolg dat het huis en de schuur geheel af branden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade wordt begroot op ruim f 3000. Huis en schuur was verzekerd tegen f 1200. In- het lijf, die er bewusteloos onder uit is gehaald, gebracht. Eene massa verschillende producten Naar het ziekenhuis vervoerd leefde hij nog, maar werd ten toon gesteld; het geheel vormde eene men vreest voor zijn behoud, prachtige collectie. Overbodig is het om hier alles aan te stippen; men zag er bieten van on gekende grootte, graanhalmen van zeldzame lengte, met aren van geëvenredigde zwaarte, enz. Ver schillende inzenders werden bekroond. De afdee- ling getuigt van ijver voor vooruitgang op dit gebied en weet het nuttige met het aangename in overeenstemming te brengen. Haar ledental werd dan ook weder met eenige vermeerderd. t ENGELEN, 15 Oct. De werkzaamheden tot het houwen eener bazaltmuur langs de Dieze alhier zijn thans afgeloopen. Was het vroeger gevaarlijk des avonds langs de Dieze te gaan, wijl de weg bijna geheel door het water was weg geslagen, thans ligt er langs de huizen een zeer breede weg, waarop men nu bezig is klinkers te leggen en is onze gemeente van de Dieze gezien een fraai dorpje geworden. Ook is er bij den veerman J. van den Heuvel een flinke laad- cn losplaats voor schepen en stoombooten gemaakt, zoodat deze bij eiken water stand kunnen aanleggen. Den ingenieur, den heer Keurenaar, moeten wij hier dan ook openlijk onzen dank betuigen voor de vele moeite, die hij op zich heeft willen nemen, ten einde van het rijk de noodige gelden voor bovengenoemd werk te verkrijgen. Ook den heer Geldens en zijn opzichter, den heer Van den Biggelaar, komt een woord van lof toe, niet alleen om de nette uitvoering van het werk, maar ook om de flinke orde die genoemde heeren onder hun werkvolk hebbendronken lui of vloekers hebben wij hier dezen zomer onder hen niet kunnen bespeuren. t Dat de heer Gijsbert Murray niet alleen een liefhebber van jagen maar ook een knap schutter is, blijkt hieruit, dat genoemde heer voor eenige dagen een prachtigen otter geschoten heeft, terwijl hij gisteren weer het geluk had een roerdomp te schieten die 1.25 M. vlucht had. t WAALWIJK, 15 Oct. De heer A. van der Heijden, kweekeling aan de normaalschool alhier, slaagde gisteren in zijn examen voor onderwij zer. t SLEEUW IJK, 16 Oct. Gerrit van Aken, veerman alhier, is als zoodanig aangesteld tusschen eenige polders achter Werkendam. Na ziju ver trek zal er geen andere veerman in zijne plaats worden aangesteld, bijgevolg gaat het veer zijn ondergang te gemoet. De geheele veer's-verdwij- ning is voorloopig berekend tegen half December e.k. De droeve trein zette zich in beweging; zwijgend schreden ze voort met den treurigen last op de schou ders; van tijd tot tijd hield de dokter stand, om zich liet zweet van liet gelaat te wisschen, of werd de do- miné overvallen door eene hoestbui, die hem nood zaakte, oen oogenblik stil te blijven staan. «Nog een paar stappen,moedigde de geneesheer aan, «dan zijn we in 't dorp.» De predikant hijgde van vermoeidheid. «Daar is het huis van den minister al!» sprak de dokter weêr. Nauwelijks had hij deze woorden uitgesproken, of de deur werd geopend en de minister trad naar buiten, gevolgd door Hermine. «Is 't dan toch waar,» vroeg de grijze staatsman, «is Taurel vermoord Vermoord Goddank niet,« antwoordde de dokter, «maar 't scheelt niet veel; als hij tot morgen was blijven liggen, zou 't met hem gedaan geweest zijn. «We zullen een oogenblik rusten,vervolgde hij tot den dominé, en ze vlijden het roerlooze lichaam behoedzaam op den weg neêr. De minister trad nader en boog zich over den on gelukkige heenzijne dochter knielde naast hem neêr ,i _1*!1Lil „Jl.i LLJ„ Alle kleur was van hare wangen geweken, zij sidderde van zenuwachtige ontroering, het was haar als werd haar het hart verscheurd bij dien treurigen aanblik. De minister wendde zich tot den dokter en voerde hem ter zijde: «Is 't niet hoogst gevaarlijk, hem door de koude nachtlucht verder te dragen?» «Ja,« antwoordde de dokter, »'t zou heter zijn, als we hem gauw onder dak hadden, daarom zullen we weêr spoedig verder gaan.» Dokter,vervolgde de minister, «als u den onge lukkige hij mij in huis wilt brengen, mijn deur staat voor u open.« Zijne stem trilde en in zenuwachtige aandoening greep hij de hand van den geneesheer. «Ik ben u dankbaar voor uw aanbod,antwoordde de dokter, die iets scheen te vermoedenmaar ik geloof toch, dat 't beter is, hem naar zijn eigen huis te brengen. U begrijpt, onbekende gezichten, verzor ging door vreemden maar ik ben u zeer dank baar voor uwe goede bedoeling.» De geneesheer trad op den jongen man toe, onkun dig ^an wat er gedurende zijne afwezigheid ge beuld was. Eerst thans is, onder 's Konings goedkeuring, de 5de November, de dag waarop door den Ko ning-Groothertog Willem II aan het Luxemburg- sche volk gegeven constitutie is afgekondigd, vastgesteld voor de onthulling van het ruiter standbeeld, ter eere van dien vorst opgericht. In de te 's Bosch gehouden algemeene verga dering der kiesvereeniging /Noordbrabant" zijn met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict 's-IIer- togenbosch, de afgetreden leden: luit.-gen. P. G. J. van der Schrieck en mr. A. F. Vos de Wael. De heer II. M. Smits, lid van Prov. Staten van Noord-Brabant, heeft gemeend te moeten be danken voor de candidatuur voor de Tweede Ka mer in het district Zevenbergen, hem door de kiezersvereeniging „Nd.-Brabant" aangeboden. Zondag a. s. hoopt ds. Brummelkamp te Kam- dochter over het roerlooze lichaam gebogen. De pre dikant blikte haar nadenkend aaner ging hem een licht op, maar tegelijk was het hem, als wondde een meedoogenlooze hand hem diep in de ziel. «II; hen blind geweest,prevelde hij. Het jonge meisje scheen alles om zich heen vergeten te hebbenzij streek den bezwijmde met de blanke handen over het loodkleurige gelaat, dat helder ver licht werd door de brandende lantaarns op het tuinhek. De predikant hoorde haar zacht snikken en zag, hoe een traan haar over de wangen rolde en op de hand van den jongen man neerviel. Zij scheen ten prooi aan de hevigste smart. Voor het eerst gaf liet meisje zich rekenschap van het gevoel, dat haar sinds lang had doortrild, dat haar dag noch nacht rust had ge laten. Zij gevoelde, dat ze dien man liefhad; en nu, op 't oogenblik, dat haar dit voor 't eerst duidelijk werd, zag ze den geliefde stervend voor zich liggen. Zij bukte zich weenend over hem heen en drukte hem sidderend een kus op het voorhoofd. Toen stond ze op en zag door hare tranen den jongen predikant aan, wien ze onwillig zooveel smart had veroorzaakt. Zij vermoedde in de verste verte niet, dat die man op datzelfde oogenblik al zijne ide alen in 't niet had zien verdwijnen. Een goed notenjaar voorspelt een harden win ter, zegt het volksgeloof. Dit omkeerende, ver wacht men nu een zachten winter. Ongeveer een half uur van het dorp Hooru op Tessel, lag eenmaal het dorp Westen, dat bij een inval der Engelschen in de vorige eeuw moet ver brand zijn. Eerst voor een kwart eeuw werd de toren van dat dorp gesloopt Nu is ook het ter rein, waarop eenmaal die kerktoren stond, afge graven, om het zand voor andere doeleinden te gebruiken. Een aantal doodsbeenderen, doodshoof den enz. kwamen bij die gelegenheid te voorschijn. Meh verzekert dat het afgegraven terrein vroe ger de begraafplaats van het verwoeste dorp was. Met de opgegraven overblijfselen van de oude bewoners van Westen, moet niet met den noodigen eerbied te werk zijn gegaan. Althans zijn velen ontsticht over de bejegening, welke het stof van het voorgeslacht werd aangedaan. t Door den heer Sanders uit den Haag is te Brakel eene hooipers in werking gebracht, die voorloopig geplaatst is onder het Schild van het achterhuis van den kastelein L. v. d. Bogerd. In dien deze zaak goed mocht slagen, is men van plan daarvoor eene schuur te bouwen, om daarin de pers op te stellen. Wordt thans in vele plaatsen over gebrek aan werk geklaagd, dit is te Zevenbergen niet het ge val. De arbeiders aldaar vinden volop werk, nu de werkzaamheden aan de suikerfabrieken in vol len gang zijn. Vele gezinnen verdienen aan deze inrichtingen flink bun brood gedurende de winter maanden. Ook bij de landbouwers is veel werk, daar de oogst goed gelukt is, en zij bijgevolg veel graan hebben te dorschen. Zelfs verscheidene boeren kunnen hunne aardappelen niet gerooid krijgen, daar zij geen arbeiders hiervoor hebben. In tegenstelling van hetgeen men vroeger meldde, kunnen wij mededeelen, dat Dinsdag de campagne aan de suikerfabriek van den* heer Paul Wittouck is begonnen. De werkzaamheden bij avond zul len gedurende de campagne plaats hebben bij middel van electrisch licht, dat mede Dinsdag avond voor het eerst is ontstoken. Mej. E. B. E. ltappard te Sprang is benoemd tot onderwijzeres aan school D. te Zierikzee. Een zonder'inge vergissing schijnt onlangs te hebben plaats gevonden bij het gemeentebestuur van Capelle. Bij gelegenheid van eene gemeen telijke leening ad ƒ41.000, had een kassier te 's-Hertogenbosch gevraagd op welke voorwaarden hij voor het geheele bedrag als geldschieter zou kunnen optreden. Die voorwaarden werden hem medegedeeld, doch daarop volgde geen antwoord. Dit stilzwijgen werd door het gemeentebestuur opgevat als eene instemming en zoo las dan ook de bedoelde kassier weldra in eene courant, dat hij de geheele leening had genomen, iets waarvan hem niets bekend was. Het gemeentebestuur zal nu nog eens de inschrijving moeten openstellen. De concurrentie wordt te Amsterdam gedurig sterker. Reeds hebben guldens- en dertigcents- bazars eene geheele omwenteling teweeg gebracht in het vak van galanterieën, aan den anderen kant wordt de markt „gedrukt" door het premie- en bonstelsel. In zekere straat zijn drie sigaren winkels. Nummer één begon met ieder, die voor een dubbeltje bij hem kocht, een bon te geven, in verband staande met de „honderdduizend", en waarop men een speeldoos kan tiekken, of naar verkiezing honderd gulden; zijn buurman verbond dergelijke kans op drie remontoir-horloges; zijn Plotseling wankelde liet jonge meisje en sloeg de hand vóór de oogen toen barstte ze los in heete trauen en snikte luid. Zij zon gevallen zijn, had de dominé haar niet in zijne armen opgevangen. Op dat oogenblik traden de dokter en de minister, beide onbewust van het gebeurde, nader. «Mijn Godriep de geneesheer, verbaasd, «wat is dat?» Dominé Hermine was al, wat de ontstelde minister kon uitbrengen. «Uwe dochter dreigde op den grond te storten, toen ik haar nog bijtijds in mijne armen opving, antwoordde de predikant. «Zenuwen, zenuwen, anders niet,» sprak de dokter #'t was wel wat onvoorzichtig van u, excellentie. Maar gedane zaken nemen geen keer,» vervolgde hij, 't is trouwens ook niets, breng met den dominé uwe dochter naar huis; de rust zal 't overige doen.« Wankelend ondersteunde de predikant het on machtige meisje, nam afscheid van den minister en zette met den dokter zijn tocht voort, den nog altijd bewusteloozen kunstenaar op de schouders. Een troep zakkenrollers heeft Zondagavond te Pa rijs de reizigers, die met den elf-uur-trein uit Lyon aankwamen, geplunderd. Twee dames werden van haar beurs en een heer van een portefeuille met 9600 fr. in bankpapier en 40,000 fr. in ande re papieren van waarde beroofd. De politio, aan wie onmiddellijk kennis gegeven werd van het ge beurde, vatte een der dieven, een Zwitser, Eracinet, bij wien meu een der gestolen beurzen vond. Maar vau de brieventasch met geld is nog geen spoor ontdekt. Op de Parijsche boulevards ziet men sedert eenige dagen een coupé rijden, die in- en uitwendig door kleine gloeilampjes electrisch verlicht wordt. Het paard draagt op den kop een lampje in den vorm van een pluim. De stroom wordt gele verd door accumulatoren. Zonder familie en zonder vrienden stierf dezer dagen te Parijs op een armoedig zolderkamertje een werkman. De politie moest voor de begrafenis zorgen en vond tot. hare groote verbazing in een kast de som van 32.000 gld. aan effecten. Nog een zonderlinge tentoonstelling zal, naar men bericht, eerstdaags te Londen gehouden wor den. Het is nl. een tentoonstelling van wouder- menschen. Daar zal o. a. een jonkman te zien zijn, die zijn hoofd liefst omgekeerd houdt, met he!; ge laat naar achteren, evenals de voroordeelden van een der sombere groepen in Dante's Hel. Voorts is daar de beruchte man met den kalfskop, die tenor-ariv.'s zingt, als ook hot »olifantraeisje«, een 17-jarige jonge dame, wier overigens welgevormd lichaam op 2 plompe olifantspooten staat. In Engeland zijn 347 vrouwelijke smeden, die inderdaad den zwaron smidshamer hant.eeren en 9138 vrouwen, die spijkers (nagels) voor hoefijzers maken, terwijl 10,592 zich bezig houden met boek binderij en 2302 letterzetters zijn. Er zijn 123,995 leeraressen, 7162 vrouwelijke zendelingen en pre- diksters. Door de regeering zijn 3260 vrouwen aangesteld als copiïstenmet schilderen houden zich bezig 1180 vrouwen, met graveeren 67, terwijl 1000 studeeren, 37910 oppasseressen zijn, 452 schrij ven of boekon uitgevon en 1309 zich onledig houden niet de verschillende onderdeelen van de fotografie. Aan een Eugelsch blad wordt uit China bericht, dat gedurende het oproer te Wenchow de huizen der vreemdelingen, meerendeels behoorende aan zendo lingen, werden goplunderd, zoomede het tolkantoor, waar de papieren werden verbrand. Het Britsch consultaat ontsnapte aau de verwoesting. Menschen- levens gingen niet verloren en de rust is thans hersteld. Men zegt dat te Sunderland niet minder dan 10,000 mannen zonder werk zijn wegens den stil stand in den handel en dat 30.000 personen dien tengevolge gebrek lijden. Een dépêche van Generaal Brièro meldt, dat ko lonel Doumier den 13u dezer, na een schitterenden slag, de hoogten heeft genomen, die de vesting Chu beheerschen en daardoor hot voornaamste steuu- punt van het groote kamp heeft afgesneden. De Chineezen worden door vijf sterke kazematten be schut. Zij trachtten zich, al verdedigende, terog te trekken, doch do kogels uit do Fransche kan- nonnen maaiden hen weg. Zij outvluchtten daarop in de richting van Langsom. De verliezen dor Chineezen worden begroot op 3000 dooden, waaronder de bevelvoerende generaal. De Frauschon hebben 20 dooden, waaronder een officier en 90 gewonden, waaronder twee officieren. De geslagen Chlnecsche troepen behoorden tot de beste van het gansche leger, waren goed gowapeud en manoeuvreerden op Europeesche wijze. Generaal Brière beschouwt den inval der Chi neezen thans als volkomen geëindigd. De officiëole cijfers der Frausche verliezen bij de verkenning van don 6n dezer zijn 6 dooden en 49 gewonden. De correspondent, Van de «Standardte Suez had een onderhoud met, de schepelingen der »Nisero«, die thans, op weg naar Liverpool, aldaar zijn aan gekomen. Zij verhaalden hem dat zij aanvankelijk door den radja van Teuom goed werden behandeld. Later echter veranderde de Radja volkomen van houding, allereerst door de woordbreuk van kapitein Woodhouso, die vrijgelaten was doch ziju eerewoord verpauddo dat hij in elk geval zou terugkomen, cn later door het bombardement der Nederlanders. Ook blijkt dat de schepelingen eenmaal eene poging deden om te ontvluchten, maar achterhaald en ge boeid teruggebracht werden. De Keizer van Brazilië viel, toen hij zich op een jacht inscheepte om een pleiziertoehlje te maken, in zee. Hij werd spoedig gered en is volkomen wel. De Donau is bij Szentandras, in Hongarije, door de dijken gebroken en een groot deel van het district Raab is overstroomd. Hoe ver de bijgeloovigheid gaar, blijkt uit het volgende: In de nabijheid van Sköfde (Zweden) bevindt zich een lindeboom, die zich dadelijk boven den grond in tweeën verdeelt, maar daarna weer samengroeit. Door de aldns ontstane opening trekt men de kinderen die de Engelsche ziekte of andere kwalen hebben, waarvoor niemand raad weet, in de meening dat zij nu wel genezen zullen. De kleederen, die het kind bij het doortrekken aan heeft, moeten achterblijven; ook moeten aau den boomgeest speelgoed van het kind en een paar stukjes koper geld geofferd worden. Een en ander blijft zoo groot is de eerbied voor den boomgod onaangeroerd liggenwant degene, die zich iets daarvan zou loeëigeneu, krijgt tot straf dezelfde ziekte als waarmede het kind behept was. Dat dit bijgeloof nog tot op den huidigen dag bestaat, blijkt niet alleen uit oude, maar ook uit nieuwe klee- dingstukken, welke bij den boom gevonden worden. (Te laat ontvangen voor het vorige nnramer.) (Te laat ontvangen voor het vorige No.) rrJVtfr»rw Tprwiil hii met den vader in sesorek was, zat de Wordt vervolsd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2