BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. 1JÜITENLAND. Wat in België gebeurt is uit een Europeesch oogpunt zeker niet van overwegend belang, maar voor ons land is het van dubbele waarde. De uit slag der gemeentelijke verkiezingen kan dus thans voor ons als de meest belangwekkende gebeurtenis der laatste dagen gelden. Nooit hebben de liberalen zulk eene algemeene overwinning behaald. Alle groote steden gaven hen eene groote meerderheid. Vooral voor steden als Antwerpen is dit eene zaak van het hoogste belang. Men zegt dat Gladstone een particulieren brief heeft gericht tot Bismarck, waarin hij schrijft dat Engeland in het minst geen bezwaar heeft tegen Duitschlands koloniale politiek. Gladstone doet opmerken dat do koloniale politiek der Eugelsche regeering door de openbare meening in Engeland wordt goedgekeurd. De «Daily News* spreekt in oen merkwaardig artikel over dit gerucht van briefschrijverij en werpt de vraag op of hot niet tijd wordt een inter nationaal hof van justitie op te richten om te be slechten de geschillen die tnsschen koloniale mo gendheden te verwachten zijn. Het blad erkent dat Engeland niet meer, zooals vroeger, eene onbeperkte heerschappij ter ïee uh<- oefent en dat het zich moet voorbereiden op de mogelijkheid dat zijne koloniale macht wordt be perkt. «De aarde,* aldus zegt «Daily News* zeer phi- losophisch, «is groot genoeg voor allen. Evenwel zal Engeland steeds den grootsten invloed op kolo niaal gebied blijven uitoefenen.* Dit laatste zal nog te bezien staan. Denzelfdeu dag dat dit Engelscho blad dit schreef, kwam hot bericht dat de Duitsche oorlogskorvet «Leipzig* den 15den September de Duitsche vlag heeft ge- heschon te Porto-Seguro, aan de westkust van Afrika. Dat is een annexatie aan de kust van Guinea, onmiddellijk grenzende aan do Eugelsche koloniën. Dat do vreedzame Engolsche regeering begint te bogrijpon hoezeer het koloniaal bezit op het spel begint te staan, blijkt ook uit hot besluit van hot comité van defensie om 10 millioen gulden te be steden aan het versterken der voornaamste over- zeesche havens, zooals Aden, Ceylon, Singapore, Hongkong, St. Helena, Kaapstad enz. Van Kaapstad gesproken, het moge waar zijn dat do Transvaalsche regeeriug bakzeil heeft ge haald voor Engeland, het blijkt nu toch dat ook het Britsche Rijk huiverig is om do Transvalers hard aan te pakken. Het jongste plan was om een 2000 man troepen uit Kaapstad naar Bechuanen- land te zenden. De Raad van ministers te Kaap stad zag dit plan zeer donker in en telegrapheerde aan Gladstone om in de zaak van de westelijke grens van de Transvaal tot eene schikking te ko men, niet met soldaten maar met oen afzonderlijke conventie. Dit bewijst wel dat do menschen die Zuid-Afrika kennen, gevaar zien in een krachtig optreden van Engeland. Wie wil beseffen wat oorlog is of aan hen, die nog niet leefden toen de bladen dag aan dag do verschrikkingen van den Krimoorlog vermeldden, daarvan een denkbeeld wil geven, kan een le- vendigen indruk daarvan ontvangen wanneer hij het volgende telegram uit St. Potersburg leest toestaan de Van Blendensteyns zijn geparenteerd aan de oudste geslachten van ons landmijn Herminc zal geen parvenu huwenik zal trouw blijven aan de tradition mijner familieHermine's echtgenoot moet haar een wapenschild meê ten huwelijk brengen.* «Mijn God! Hoe is 't toch mogelijk?* sprak de geneesheer verontwaardigd «Gesteld, dat die twee elkaar liefhadden, zoudt ge het geluk van uwe dochter en het geluk van een grooten geest dan opofferen aan uwe persoonlijke begrippen Het is mij ondenk baar. «Dat is 't juist; gijlieden gevoelt daar niets van, gij zoudt uwe zonen en dochteren laten huwen met dm eerste den beste.* »Ja, zoo zij brave es degelijke menschen waren.* «Weet ge wat, dokter, laten we hhrover zwijgen ik herhaal het, gijlieden begrijpt dat niet, en daarom, laten we er het zwijgen toe doen.* Eenige oogenblikken later vertrok de arts In den langen gang kwam Hermine hem tegenzij was bleek en ernstig, maar de roode randen van de oogleden gaven den dokter vermoeden dat zij ge schreid had. «Hoe gaat 't nu, beste meid?* vroeg de grijze arts, terwijl hij vaderlijk de handen op hare schouders legde en haar diep in de oogen keek. Zij antwoordde niet, maar een dikke traan ontwelde aan hare oogen. «Houd maar moed,* trooste de dokter bewogen, »'t zal nog wel goed afioopen Toen hij de deur uit was, mijmerde hij voort- wandelend «De oude aristocraat. God, hoe is 't toch mogelijk zoo'n jong leven aan zijne eigene eerzucht op te offerenHij liet een oogenblik zijne gedachten den vrijen loop en mompelde toen: «En ik, oude dwaas, troost het arme kind nog met de hoop op een gun- stigen afloop, terwijl ik weet dat de oude geen kamp zal geven. Maar zoo zijn we de stem van het hart overstemt dikwijls de kalme redeneering van het hoofd enfin, beter zoo, dan dat het hart altijd moet zwijgen voor de stem van het verstand, als bij dezen diplo maat. Maar zal het arme schaap gehoorzamen, als de vader haar dwingt, het dierbaarste te verzaken Wordt vervolgd. «Het stoffelijk overschot vau generaal Todleben zal van Riga worden overgebracht naar Sobastopol, om daar begraven te worden op het kerkhof dat den naam draagt van: het graf der honderdduizend. O O In dien akker werden tijdens het beleg 100,514 soldaten begraven. Arthur Orton, die zich indertijd heeft uitgege ven voor sir Roger Tichborne en deswege is ver- O O oordeeld geworden tot 14-jarige tuchthuisstraf, zal op 24 dezer op (vrije voeten worden gesteld. Op dien dag zal hij KR/o jaar van zijn straftijd heb ben ondergaan en met een voorloopig bewijs van invrijheidstelling («ticket of leave*) zal hij het tuchthuis verlaten. Het rechtsgeding, indertijd door de familie Tich- born tegen hem gevoerd, 't welk schatten heeft verslonden en gedurende langen tijd gansch Enge land in spanning hield, zal vermoedelijk door vele nieuwe rechtsgedingen worden gevolgd. De voor malige aanhangers van Arthur Orton zijn van ge voelen dat het bewijs geleverd zal kunnen wor den, aantoonende dat hij de rechtmatige erfgenaam is van den titel en de goederen, die aan den ba ronet Tichborne toekomen. Tot dat einde zullen tegen de dagbladen, die den veroordeelde Orton blijven hoonen of hem «bedrieger* heeten, proces sen wegens laster worden ingesteld. Deze vrienden en voorstanders van >sir Roger Tichborne* beijveren zich om den «echten Arthur Orton*, den slachterszoon uit Londen, die naar zij beweren in een krankzinnigengesticht in Australië zich bevindt, op te sporen. Gelukt dit op de eene of andore wijze, dan zal het rechtsgeding vóór l(R/g jaren geëindigd met de veroordeeling van den «pre tendent*, op nieuw worden opgevat. Vóór hiertoe kan worden overgegaan, behoort de krankzinnige te zijn gevonden en tot heden is men daarin niet geslaagd. HEUSÜEN, 31 Oct. Bij Kon. Besl. van 7 Oct. 1.1. worden, onder de benaming van postbewijzen, in gebruik gesteld postwissels in gewijzigden vorm, tot bedragen vati hoogstens 10 gulden. De postbewijzen zullen aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn tegen betaling van 3 cent. De afzender is verplicht den naam en de woon plaats van den persoon, voor wien die gelden bestemd zijn, duidelijk te vermelden. De verzending der postbewijzen wordt aan de belanghebbenden overgelaten. De postbewijzen zullen 6 maanden geldig zijn, te rekenen van het tijdstip waarop ze zijn uit gegeven. t Door wijlen den heer S. Tierens, in leven oud-postdirecteur, die gedurende een reeks van jaren de betrekking van kerkvoogd en ouderling bij de Ned. Herv. gem. alhier vervulde, zijn de volgende legaten vermaakt: aan de Diaconie der Herv. Gem. alhier 500, aan de Herv. Kerk alhier 500 en aan de Bewaarschool alhier 200, allen vrij van successierechten. t Sinds lang was er sprake van beperking van den dienst der postbeambten te platten lande op zon- ,en feestdagen. Eindelijk zal aan dien gewenschten maatregel een begin van uitvoering gegeven worden. Te rekenen van 1 December a.s. zal o. a. de 2e of middagbestelling op kleine dorpen worden opgeheven, zoodat er op die dagen slechts des morgens brieven enz. be steld zullen worden. In onze omgeving zal die maatregel aanvanke lijk worden toegepast te Nederhemert (Eiland), Eeten, Drongelen en Meeuwen. tEETIIEN. De door den Gemeenteraad vast gestelde Gemeente-begrooting bedraagt in totalen voor Ontvangsten Uitgaaf afzonderlijk 6391,10. Tevens werd besloten aan deafdeeling „Heusden" van de N. B. M. van Landbouw weder een sub sidie te verleenen van 20 tot het honden van keuringen. t DRONGELEN. Ter bevordering van den veeteelt besloot de Gemeenteraad aan de afd. „Heusden" der Noorbrabantsche Maatschappij van Landbouw weder een subsidie te verleenen vau ƒ10. t WAALWIJK. De heer A. de Roon, van Vrijhoeven-Capelle, kweekeling aan de normaal school alhier, slaagde voor zijn examen als onder wijzer. t BAARDWIJK. De werkzaamheden aan de spoorbrug in den Overlaat vorderen snel; men is aan den 24sten pijler begonnen. Men hoopt er zoover mede gereed te zijn, als het water mocht komen, dat de werkzaamheden niet ge staakt behoeven te worden. GEERTRUIDENBERG, 17 October. Een jonge heer, in betrekking alhier, verzond op 18 Sep tember per post een mandje naar 's-Bosch. Daar hij wel eens gehoord had, dat ouderwetsche boe ren hun geld bewaren in een kous, en er zich onder zijn te verzenden goed een dusdanig klee- dingstuk bevond, stopte hij er, op voorbeeld van genoemde menschen, ƒ15.50 in. „Alzoo win ik een dubbeltje uit," lachtte hij. Hij rekende echter buiten den waard, want toen het mandje te 's Bosch aankwam, was nog wel het kleeding- O O stuk aanwezig, doch de 15.50, die er in be rustten, waren gevlogen. Op keeten en werkplaatsen, op wachthui zen en opzichtershuisjes, op baggermachines en schepen, op booten en aken, op kranen en los plaatsen der in aanleg zijnde spoorlijn werd Vrij dag de vaderlandsche driekleur uitgestoken, toen het bekend werd dat het Z. M. den Koning be haagd heeft den heer C. van Haren alhier te be noemen tot burgemeester der gemeente Driel c.a. GORINCHEM. Door schoon weder begunstigd had Zaterdag alhier de aangekondigde vlieger wedstrijd plaats. Voorafgegaan door het muziek korps der dd. Schutterij, begaf de stoet zich van de Korenbeurs naar het terrein van den wedstrijd, alwaar spoedig de eene vlieger den andere volgde om een prijs te behalen. Het getal deelnemers bedroeg 100. De prijzen werden behaald als volgt Voor den hoogststaanden vlieger O O De le prijs een zilveren horloge, door A. Schet- selaar Az. De 2e prijs een voorwerp ter waarde van 5, door Corn, de Grunt. De 3e prijs, een voorwerp ter waarde van 2,50 door Dirk Bosch. De 4e prijs, een voorwerp ter waarde van 2,50 door Johan Buller. Voor den grootsten vlieger De le prijs, een voor werp ter waarde van 5, door A. Schetselaar Az. De 2e prijs, een voorwerp ter waarde van 2,50 door Herman Kaptein. Voor den sierlijksten vlieger De le prijs, een voorwerp ter waarde van 5, door Herman van Houten. De 2e prijs, een voorwerp ter waarde van 2,50, door Adrianus Huisman. Voor den vlieger van het vreemdste model: De le prijs, een voorwerp ter waarde van 5, door Dirk Kleppers. De 2e prijs, een voorwerp ter waarde van 2,50 door Louis van Lier. Voor den sierlijksten vlieger van vloeipapier. De le prijs, een voorwerp ter waarde van 3 door Erans Enzler. De 2e prijs, een voorwerp ter waarde van 2 door Johannes van Deurzen. De prijs, uitgeloofd door de commissie, zijnde een prachtige kollossale vlieger, werd getrokken door Arie Hartman, oud 7 jaar. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de commissie die zooveel moeite heeft gehad om den wedstrijd zoo te doen slagen. Door de Centrale Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem zijn de afgetreden leden, de heeren Mr. L. W C. Keuchenius en H. Seret als candidaten gesteld voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Te Gorinchem zijn door de liberale Kiesver eeniging „Algemeen Belang" candidaat. gesteld de heeren J. J. van Tienhoven van den Bogaard, burgemeester van Werkendam, en C. A. Jeekel, burgemeester van Leerdam. Te Zevenbergen is door de Antirevolutionaire Kiesvereeniging het aftredend lid, Mr. A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde candidaat gesteld, terwijl van 'liberale zijde in dit kiesdis trict candidaat gesteld wordt Mr. R. van de Werk, raadsheer bij het Gerechtshof te Amsterdam, oud Lid der Kamer. Uit Vianen meldt men ons, dat de candida- tuur der heeren J. J. Van Tienhoven van den Bogaard en C. A. Jeekel aldaar zeker zal worden ondersteund. Nevens der» heer 't Hooft, afgetr. lid, is als antirev. candidaat te Middelburg, dus tegenover mr. D. Van Eek, gesteld mr. L. W. C. Keuche- nius, oud-lid voor Gorinchem. Uit Geldermalsem schrijft men ons: In de gis teren alhier gehouden alg. vergadering der an tirevolutionaire kiesvereeniging in het district Tiel zijn met algemeene stemmen tot candidaten voor de Tweede Kamer gekozen jhr. mr. Beelaerts van Blokland, afgetreden lid, en F. baron Van Avlva van Pallandt te Putten. De antirevolutionaire kiesvereeniging „Steu nende op den Bijbel" enz. in het district Brielle heeft tot candidaat voor de aanst. verkiezing ge steld jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. tDoor de erfgenamen van Jhr. A. Martini van Geffen, van den huize Piacenza onder Vucht, zijn ten behoeve van het depot der oude rijks archieven in Noord-Brabant ten geschenke aan geboden eenige oude bescheiden, waarvan uitvoe rige opsomming geschiedt in de „Staats-Courant" van 18 dezer. Uit Eindhoven werd den 17en dezer gemeld Heden morgen ongeveer 3,45 uur werd te Soe- rendonk en omstreken een hevige aardschok waar genomen, die omstreeks 10 seconden aanhield. De heer D., gedelegeerde der Staatsloterij op het Rokin te Amsterdam, deed de onaangename ontdekking, dat hem eenige loten, waarop prij zen gevallen waren, zijn ontstolende dader wordt gezocht. Het jaarlijks congres van den sociaal-demo- cratischen bond in Nederland zal dit jaar ge durende de Kerstdagen gehouden worden. De „Willem Barents", commandant de heer J. Dalen, luitenant ter zee der 1ste klasse, is Vrijdagavond te 7 uur aan de Handelskade te Amsterdam van den zevenden tocht naar het Noorden teruggekeerd en Zaterdag ochtend het Marinedok binnengehaald alwaar verscheidene belangstellenden de bemanning kwamen verwelkomen. Een mede gebrachte logé werd spoedig per rijtuig naar zijn hotel gebracht, nl. een ijsbeer, die in zijn stevige, van ijzeren tralies en banden voorziene kist, grommend en brommend op een rolwagen naar Artis werd gereden. Wanneer hij daar verwelkoinst- visites zal afwachten, is ons nog niet bekend. De „neger." kiezers van Appingedam en de „drie" van Winschoten zijn toch heel andere lui dan die te Cincinnatie. Daar werden 1.1. Dinsdag bij de verkiezingen tien personen doodgeschoten en velen zoo ernstig gekwetst, dat zij er niet van zullen opkomen, 't Is de vraag wat beter is. De heer Schepel zou zeggen liever één kop ver loren, dan door „tien" bebloede koppen naar de Kamer gezonden Iemand te Brielle heeft zijn wintervoorraad aard appelen opgedaan. Toen de aardappelen hem ge bracht werden, twijfelde hij of hij de volle maat wel ontving. Er werd gemeten. Reeds bij de eerste overstorting bleek, dat de koopman niet goed gemeten hadbij de 2e twijfelde men er niet meer aan, totdat bij de laatste overstorting bleek, dat de aardappelkoopman zich P/a hectoliter ver gist had. In plaats van 11, kon men slechts 9y3 hectoliter uitmeten. Tot eer echter van den koopman moet toch gezegd worden, dat hij vrijwillig de P/2 heet. van de rekening kortte. De man wist niet, dat men te Brielle van nameten hield. Men let tegenwoordig ook overal op! Dat er sedert de invoering van den postpak kettendienst al groote verscheidenheid van artikelen verzonden wordt, zooals dameshoeden en draad nagels, druiven enz. enz., valt niet te verwon deren. Aan een onzer postkantoren werd echter dezer dagen een pakket ter verzending aangeboden dat,.... een doodkistje inhield. Het volgende moet dezer dagen te Huisen heb ben plaats gehad. Drie weken was een man getrouwd, toen hij op het kantoor van den ambtenaar van den bur gerlijken stand aanklopte en zei „of meneer de trouerie nie kon uutvegen." Als reden gaf de echtgenoot van drie weken aan den ambte naar op, dat hij dacht „'n engeltje bi de kop te hebben, maar 't is 'n duvelke, jong! wat ik oe zeg." De man keek raar op toen men hem aan 't verstand bracht dat men daar wel aan elkaar bindt, doch niet losstrengelt. Uit den morgentrein van Groningen, die te 8.40 te Tietjerk aankomt, sprong, toen de. trein nog nauwelijks had stilgehouden, een reiziger op het perron, met het ongelukkig gevolg dat hij een zijner beenen brak. In de wachtkamer neer gelegd, is hem geneeskundige hulp verleend door dr. J. de Boer te Hardegarijp. Uit de verklaringen die men den vreemdeling langzamerhand ontlokten, blijkt, dat hij Heinrich Emil Albert Haubach heet en te Hamburg zijn verblijf houdt. Hij is 35 jaar oud, kleedermaker van beroep en heeft eene vrouw met vier kinderen. Voor eenigen tijd in beschonken toestand zijnde, heeft hij op een voormalig lid van den Rijksdag aangelegd, met het plan hem neer te schieten, in welk opzet hij gelukkig is verhinderd. Daarvoor werd hij bij vonnis, uitge sproken te Hamburg 2 October j.l., gestraft met 5 maanden cellulaire opsluiting; om die straf te ontgaan, vluchtte hij, zonder voorkennis van zijne vrouw, naar Nederland. Te Nieuwe Schans voor zag hij zich van een plaatsbewijs 3e kl. naar Har- lingen, om van daar naar xVmsterdara over te steken; onderweegs zag hij echter een politie-agent in den trein, en vreezende, dat deze het op hem had gemunt, sprong hij te Tietjerk uit den trein. Voorloopig ondervindt hij in de chefswoning ver pleging, onder toezicht van den gemeente-veld wachter Joh. Kool. Door het breken van een steiger aan de nieuwe gasfabriek te Amsterdam zijn Vrijdag vijf werk lieden naar beneden gevallen. Vier werden ver schrikkelijk gewond en éen bleef op de plaats dood. Op 's Rijks werf te Hellevoetsluis is een timmerman uit de kap van het gebouw der oude dokmachine gevallen en op het hoofd te rechtgekomen. Hij verkeert in bedenkelijken toe-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2