BUITENLAND. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. uit hem als iu een kooi. Maar hij moet weg er oet een prikkel gevonden worden, die in staat is, mi van meening te doen veranderen.Zoo dacht geneesheer en stond op om heen te gaan. »Zou ik mij kunnen kleeden en wat in de ve- inda gaan zitten, dokter informeerde Johan. «Als ge u wel gevoelt, ja, maar ge rnoogt niet zen, of studeeren, verstaan Overigens heeft de insche geschiedenis niets te beteekenen, maar ge oet u een weinig in acht nemen. Hij nam afscheid, stapte het atelier door, waar mige ten halve afgewerkte figuren stonden, en trad ?n gang in. «Wat denkt u er van, dokter?* vroeg Anna, die 3m uitliet. «Wel, 't heeft niels te beteekenen; u behoeft vol- rekt niet bang te wezen, juffrouw Taurel. Maar, irvolgde hij fluisterend, «weet u niet, wat er met 3m gebeigM is «Hemel, neen dokter. Hij is 's middags naar het )sch gegaan, en toen is er wel een heer uit de ad geweest, mijnheer Overboom, meen ik, aar verder weet ik niels. «Heeft de heer Qverboom hem in het bosch op- izocht «Ja, dokter «Hm, hm, ik begin het te begrijpen,dacht de ikter, afscheid nemende. Wordt vervolgd. HEUSDEN, 33 Oct. WAALWIJK. In de Heistraat bestaat eene liefdeshistorie. Zekere v. D. verkeert met de dochter van de wed. H. v. d. L. Die man schijnt mede minnaars te hebben, althans ontving hij in den laatsten tijd brieven met bedreigingen, ook wel afgewisseld door waarschuwingen. In het laatst der vorige week ontving hij weer van dezelfde hand een schrijven, waarin hij met den dood bedreigd werd, als hij niet van het meisje afzag„men zou hem onverwachts wel iets geven.'* Onderzoek wordt gedaan en men hoopt den anoniemen schrijver te ontdekken. ANDEL. Zondagavond geraakte de Wed. K. door de duisternis te water en zou zeker ten prooi voor het woedende element zijn geworden, ware zij niet bijgestaan door twee jongelingen, M. K. en B. v. A., die de 72 jarige vrouw met onver schrokken moed en vaste volharding op het droge wisten te brengen. RIJSBERGEN, 21 Oct. Zaterdag 11. gaf de landbouwer F. K. alhier zijne „fooi", d. w. z. een bieravond aan de buren, die hem behulpzaam waren geweest bij zijne verhuizing. In het begin van den avond pleegt het bij dergelijke gelegen heden stil en bedaard toe te gaanmaar nauwe lijks hebben de boeren wat bier in het lijf, of ze maken een leven dat hooren en zien doet ver gaan en niet zelden uitloopt op eene vechtpartij. Zoo was het ook Zaterdag-avond hier. Een der woestaards A. V. de zwager van den traktant, dreef de onbeschoftheid zoover, dat hij dezen met een stuk hout een slag op het hoofd toebracht met het gevolg dat de getroffene plot seling neerzeeg en den geheelen avond en nacht taal noch teeken meer gaf. Hoewel de spraak is teruggekomen, is de man op ff oogenblik nog niet buiten gevaar. De dader is gisteren door de maréchaussees opgehaald, om ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie te Breda. NIEUWKUIK7T9~Öd~~De handel in hop was in de afgeloopen week in de gemeenten Nieuwkuik, "Vlijmen en Haarsteeg in eene flauwe stemminghier en daar wordt 36 geboden per 50 kilo, doch weinig verkocht, de teelers be dingen een weinig hoogeren prijs. Te Ammer- zoden werd voor eenige dagen een aantal partijen verkocht voor ƒ40 de 50 kilo. tGORINCHEM, 23 Oct. Ook de heeren Van der Spek, Verdoorn en Oudshoorn, onderwijzers alhier, zijn benoemd om onderwijs te geven in de herhalingsschool, op eene traktementsverhooging van 50 ff jaars. t WOUDRICHEM. De vischvangst blijft tot heden treurige resultaten opleveren. De houtingteelt, waarop na lange werkeloosheid de hoop gevestigd was, beantwoordt niet aan de verwachting, de vangst is uiterst gering. Het vooruitzicht voor den visscher, den winter te gemoet gaande, is dan ook allerongelukkigst te noemen. De prijs der houting is pl. m. 15 ct. per stuk. t De op Maandag 1.1. gehouden openbare verkooping van 3-jarig griendhout leverde het bewijs, dat zulk hout tegenwoordig een zeer ge wild artikel is, vooral in deze streek, aangezien er wel een honderdtal koopers waren komen op dagen. De prijs per H.A. was door elkander pl. m. 700. t DALEM, 22 Oct. Nog voortdurend worden hier en in de omstreken kippen gestolen, zonder dat men den dader of de daders daarvan vermag te ontdekken. In de laatste dagen vermiste zekere A. den A. alhier weer acht kippen en één haan dader onbekend. t WERKENDAM, 23 Oct. Onze gemeente trof een gevoelige slag door het afsterven van een harer meest verdienstelijke ingezetenen. In den vroegen morgen van 20 October ontsliep op 63- jarigen leeftijd de heer J. de Klerk, die gedurende de laatste 6 a 7 jaren als wethouder in onze gemeente werkzaam was. Zijn heengaan wordt dan ook algemeen betreurd. Te rekenen van 1 Dec. a.s., zal de dienst der postbeambten op Zon- en erkende Chr. feestdagen worden beperkt. Die beperking betreft in hoofd zaak het niet-uit voeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande bestellingen. In den loop van 1884 hadden op de Neder- landsche spoorwegen 42 otsporingen plaats, 19 botsingen en 14 andere ongevallen. Door den dienst werd 1 reiziger gewond en werden twee beambten gedood en zes gekwetstdoor eigen toedoen werd een reiziger gedood en twee ge wond, terwijl 16 beambten gedood en dertig ge wond werden. Op de wegen werden twintig menschen gedood en zeven gewond. Voor de gemeenten Zalt-Bommel, Hedel en Waardenburg, zal een deurwaarder der dir. bel. worden benoemd, ter eerstgenoemde plaatsezijn vermoedelijke belooning wordt op 800 geraamd. Aanmelding van sollicitanten voor 20 Nov. Vacant zijn de deurwaardersplaatsen te Tiel 1000 zuiver) en Deventer 500). De Kamer van Koophandel te Waalwijk, heeft bij adres den Minister van Waterstaat enz. het verzoek gedaan dat lo. de bovenbouw der spoor wegbrug te Geertruidenberg zoodra mogelijk worde aanbesteed2o. nadat die brug gereed zal zijn, de spoorweg van Waalwijk tot Z wal uwe in aan sluiting aldaar aan het Staatsspoor voorloopig in exploitatie worde gebracht en 3o. het gedeelte van Baardwijk naar ff-Hertogenbosch met het voet pad op de brug iu den Baardwijkschen overlaat, bij eventueelen hoogen waterstand, van nut te doen zijn. In da gemeente Kampen, die zeer rijk is door het bezit van het zeer vruchtbare Kamper-eiland, kende men tot op heden geen belasting. Weldra echter komt er verandering in dezen toestand, daar men besloten heeft een hondenbelasting in te voeren. De „Arnh. Ct.'' spreekt den wensch uit „dat de „Nederlandsche Staatscourant" ons bij de ver kiezingen van Dinsdag aanstaande (28 October) eindelijk zal geven wat het publiek sedert lang van een voor ff Lands geld op ff Lands drukkerij gedrukte courant recht heeft te vordereneen volledige opneming namelijk van de processen- verbaal der in onze 43 kiesdistricten op eiken candidaat uitgebrachte stemmen. Het is toch niet enkel het aantal stemmen, op de gekozen can didate)) uitgebracht, dat aan het publiek belang inboezemt, maar dikwijls niet minder het aantal stemme)), uitgebracht op de niet gekozen candi- daten. En zeker is geen blad beter geschikt en meer verplicht tot het doen van deze volledige opgaven, dan het blad dat door het publiek be taald wordt om het publiek te gerieven." De heer A. Buma te Hindeloopen, zal thans als particulier gaan ijveren in zake de droog making der Zuiderzee. Hij heeft toezegging van den steun van invloedrijke personen. Op een der laatste marktdagen vertrok van Leeuwarden een veetrein, bestaande uit niet min der dan 39 wagons. Voor vracht werd daarvoor 2000 betaald. Dit vee (hoofdzakelijk koeien, kalveren en schapen) was grootendeels bestemd voor België en Frankrijk. De „Arnh. Ct. maakt melding van een echo, die wat duidelijkheid betreft, met de meest ver maarde kan wedijveren. Een bezoek aan de Dul- lertstraat oostelijk gedeelte van Arnhem ter rechterzijde van het huis no. 3 en'ongeveer l3/4 meter van den beganen weg, wordt ruim schoots vergoed door de waarneming van het zeld zaam verschijnsel. Het gesprokene wordt ver scheidene malen herhaald en talrijker malen, wan neer men de stem meer verheft. Bij een ingezetene van den Burg op Tessel staat een pereboom in den tuin, die in dezen herfst flink vrucht heeft gedragen, thans andermaal in vollen bloei. De met witten bloesem bedekte boom trekt zeer de aandacht. Zeer eigenaardig is ook dat in de omstreken van Breda de aardbeziënvelden geheel in bloei staan en in den schoonsten lent edos prijken. De stearine-kaarsenfabriek te Gouda, waar, naar men zich herinnert, in Januari een zoo geduchte brand uitbrak, die een gedeelte der fabriek in de asch legde, is thans herbouwd. Daarbij is alles zoo ingericht, dat een herhaling van het ongeval bijna tot de onmogelijkheden behoort. OmtreDt de arrestatie van de 2 Franschen, te Am sterdam, wordt nog in ff „G. P. N." medegedeeld: In den laatsten tijd was het den inspecteur-rechercheur Batelt niet ontgaan, dat twee personen, bij Gi- rard, op den Dam logeerende, des nachts dit huis verlieten en na een poosje terugkwamen. Iu den nacht van Donderdag op Vrijdag gingen de heeren Datelt en Diederiks en een paar rechercheurs naar den Dam en bewaakten ongemerkt het huis van Girard. Omstreeks half drie verlieten de be wuste twee personen het huis en begaven zich ge volgd door de rechercheurs in de richting van het Rokin. Na verschillende straten en grachten doorge- loopen te hebben, werd op de Utrechtsche straat voor den verkoophal Amerika halt gehouden. Een der rechercheurs zag nu duidelijk, dat een der per sonen aan de deur morrelde en iets aan den an deren, die op den uitkijk stond, liet zieD. Daarop verliet het tweetal, gevolgd door de rechercheurs de ÜLrechtsche straat en kwam terug op den Dam, al waaiN^'den onmiddelijk gearresteerd werden, in het bezit vkü eeu afdruk "au het slot in was, dat later precies in het slot van den winkel in de U trechtsche straat bleek te passen en een aan tal inbrekersgereedschappen. Beiden zijn in Fraukrijk geboreneen is ge naamd Pierre Fayard, 24 jaar oud. van beroep kappersbediende, de andere Emile Caillez, 30 jaar oud, confiseur van beroep. Zaterdag jl. is te Dordrecht een vreemdeling aangekomen, wien volgens zijn zegge)) 4000 dollars in een der tapperijen aldaar zijn ontvreemd, be staande in Amerikaansche bankbiljetten van 100, 40 en 20 dollars, benevens 2 goudstukken elk van 25 dollars. Een klein gedeelte van het, be drag had hij in zijn vest genaaid, terwijl hij het overige, in zijn zakdoek gewikkeld, in zijn zak had gestoken. Hij was Vrijdag jl. met de stoom boot „Caland" te Rotterdam aangekomen en heeft daar ook verschillende danshuizen euz. bezocht. De dader of daders zijn nog niet in handen der politie. Van een vreeselijk drama werd j.l. Zaterdag in de nabijheid van de gemeente Den Helder de laatste acte afgespeeld. Geruime» tijd geleden kwam eene dienstbode van daar in de woonplaats harer familie, Anna Paulowna, terug. Zij verkeerde kennelijk in ge zegende omstandigheden, doch ontkende, dit toen men daarop zinspelingen maakte. Later heeft men daaraan niet meer gedacht en na eenigen tijd trouwde zij met den man harer overledene zuster. Die man miste op een keer de som van 70, die hij zeker wist geborgen te hebben. Later werd hij op eens door zijn buren gewaar schuwd, dat zijn woning in brand stond. De man stierf en nu onlangs werd zijn weduwe ern stig ongesteld. Ter verpleging werd zij in ff gasthuis te Amsterdam opgenomen. Vandaar is zij nu onlangs te Anna Paulowa teruggezonden, hoewel haar toestand niet verbeterd was. Doch met die terugzending ging gepaard de mededeeling der bekentenis, waartoe zij in ff gasthuis was gekomen zij had indertijd het kind, waarvan zij buiten huwelijk moeder was geworden, ver moord zij had haren man de bovenbedoelde som gelds ontstolen zij had het huis in brand gestoken! Die vrouw is nu jl. Zaterdag te Anna Paulowna overleden, een verschrikkelijke levens geschiedenis achterlatende. (H. en N. Ct.) Een 28-jarig jongman te Eindhoven, sigaren maker van beroep, erfde onlangs geheel onverwachts ca. 1500. Sedert dien tijd was van werken weinig sprake meer en het geheele kapitaaltje werd aan Bacchus geofferd. Dinsdag heeft men zijn lijk uit het kanaal opgevischt. Uit Slikkerveer meldt men Jl. Maandag vervoegde zich alhier een persoon bij de huisvrouw van L. de W., onder voorgeven agent van politie te Rotterdam te zijn, en door haren man te zijn gezonden om zijn horloge en medaillon. De vrouw, van geen kwaad bewust, gaf argeloos het gevraagde, en de man vertrok. Toen hij weg was, kreeg zij evenwel achter docht, en spoedig werden nu maatregelen ge nomen, om hem op te sporen, en wel met goeden uitslag. Den volgenden morgen reeds werd hij in het Zeemanshuis te Rotterdam gearresteerd. De man heeft nu voor de derde maal in dit jaar diefstal gepleegd. Den vorigen keer, toen hij ook pas op vrije voeten was, maakte hij zich aan soortgelijk feit te Charlois schuldig. Woensdag is een werkman te Rotterdam, na een huiselijken twist, daar in het water gesprongen met behulp van een roeiboot werd hij gered, welke redding niet gemakkelijk ging, daar hij aanvan kelijk zich er krachtdadig tegen verzette. Door het afslaan van een 3000 kilo's zwaren waaier van een in reparatie zijnde stoomboot, aan de fabriek van den heer Wilton te Delfshaven, zijn gisteren twee werklieden uit Rotterdam, W. R. en L. B.. dermate getroffen, dat den een bijna het geheele been werd afgeslagen en van den ander de hersenpan werd verbrijzeld. Per brancard zijn zij naar het ziekenhuis overgebracht. In de Gooi- ersteeg te Amsterdam heeft een man in drift zijn vrouw zoodanig met een mes verwond, dat zij naar het gasthuis moest worden overgebracht. De sergeant J. M. K. te Nijmegen, heeft zich op zijn kamer in de kazerne door een geweer schot vau het leven beroofd. De ongelukkige was 25 jaar oud. De burgemeester van Brussel heeft het comité a verschillende gemeentebesturen, die zich met oog op den toestand aaneengesloten hebben, jen aanstaanden Donderdag bijeengeroepen, om beraadslagen over de maatregelen, welke de uit- g der verkiezingen noodzakelijk maakt. Waar- ïijnlijk zal aan de gemeentebesturen een petitie irden aangeboden, waarbij de ontbinding der rners en de aftreding van bet Ministerie gevraagd kden, als het eenige middel, door de openbare :ening dringend geëischt, om de scholen te redden. De »Etoile Beige* meldt, dat ook de Minister rmez op het koninklijk paleis is ontboden. De Minister Malou en verschillende andere leden n het Kabinet hebben zich naar Laeken begeven met den Koning te confereeren. Het Kabinet u het besluit hebben genomen om aan te blijven. De ministerraad was vrij lang bijeen. De »Etoile Beige* voegt er ten slotte bij, dat 2 gedeelte van het Kabinet de gemeentelijke ver szingen als een nederlaag beschouwt. Dezer dagen dansten op eene kermis iu de nabij- id van Rijssel eenige zigeuners om het publiek vermaken. Plotseling schoot eene vrouw uit de bschouwers op eene der danseressen toe en over- kte haar gelaat met kussen en tranen. Bij onder- ek bleek dat zij hare dochter had herkend, die ór tien jaar gestolen was, waarschijnlijk door de nde straatkunstenaars. Over de bevrijding der »Nisero-gevangenen« wordt n het »Hbld.« uit Kotta-Radja geschreven. Den lOn Sept. kwam het bericht te Kotta-Radja, ff de gevangenen te Teuom zouden worden vrij laten, en reeds een Italiaan was uitgeleverddeze is aan boord gebracht, terwijl de anderen van n wal moesten worden gehaald. Hiertoe bega- n zich de he eren Maxwell, Bickfort en Lockhart, rgezeld van den heer Boutmy, toegevoegd aan n gouverneur van Atjeh, aan wal. Zonder slag stoot ging het echter nog niet, daar Toekoe Yit., eerste na den Radja te Tenom, voor zich ook n douceurtje verlangdo in den vorm van 10.000 •Hars. Deze werden hem uitbetaald, behalve de 100.000 aan den Radja. Aanvankelijk werden sder 5 gevangenen uitgeleverd en later de overigen. De Radja toekende daarna opnieuw zyn onder erping aan het gouvernement. Den lln Sept. kwam de gouverneur Tobias te otta-Radja terug en werd aan het station door le ambtenaren en officieren, ter plaatse aanwezig, srwelkomd. Volgens berichten hebben do gevangenen het niet vaad gehad, natuurlijk zeer betrekkelijk door tortdurenden aanvoer van eetwaren hebben zij al- ans geen honger geleden. Tijdens het bombar- jment van Tenom,bij de expeditie in Januari,kregen j evenwel geen eten en ook meermalen hadden zij sbrek aan zout. Overigens moeten zij vrij goed ;handeld zijn, ofschoon volgens geruchten de adja hen zoo voor de aardigheid van tijd tot tijd et de bloote klewang op den hals kittelde! Hoe it ook zij de in het leven geblevenou zijn nu vrij. Te Hagen, in Westfalen, zijn iu den nacht van 3 dezer bij een brand zeven personen in de vlaai en omgekomen. Ook zal waarschijnlijk een meisje, it uit een venster van hot brandende huis sprong daarbij zwaar gekwetst werd, het leven verliezen. Te Moskou heeft in het midden der stad een iel- groote brand gewoed in een passage76 winkels erden vernield en bovendien nog een Duitsche ihouwburg en twee kantoren. Zondagmiddag aan- ivangen, werd men den brand eerst Maandagochtend eester. De schade wordt goschat op drie millioen al den. De »Athenian«, met de weesjongens van Neer- asch, die naar de Zuid-Afrikaansche republiek ran, is behouden te Kaapstad aangekomen. Gedurende do schoone nachten, welke de Fran- ho zeelieden op de reedo van Tamsui doorbrach- in, werden zij verrast door allerlei vreemde ge- liden, die bleken voortgebracht te worden door 3 zoogenaamde zingende visschen.* Deze visch- iort is vooral te Marseille zeer bekend, waar men dfs goed geslaagde proeven genomen heeft om oor de zingende mannetjes de leden der andere skse in de fuiken te lokken. Met deelneming verneemt men, dat Van der Bilt, de bekende Amerikaan, door ongelukkige speculaties tusschen de 75 en 100 millioen gulden moet hebben verloren. De arme man moet zich nu, naar schatting met 300 a 275 millioen tevreden stellen. f Heden avond trad mejuffrouw Groote op voor de leden van het departement Heusden der Maatsch. tot Nut v. 't Algem. De opkomst was vrij talrijk en wij twijfelen niet of een ieder was ingenomen met hetgeen ten gehoore werd gebracht. Eene no velle getiteld Het Kermiskind* wekte de algemeene aandacht; de natuurlijke toon, waarmede het werd voorgedragen, deed ons onwillekeurig op het ker misterrein, in den huiselijken kring en op de zie kenzaal vertoeven. Ook de bijdragen waren goed gekozen. Ernstig en boertig wisselden elkander af. Wij zullen daarover niet in beschouwingen treden en alleen vermelden de titels der stukken, die blijkbaar een ieder wisten te boeien Tennis Ruwhart* van Bogaers; »Het boertje van Heemstee* van Nic. Beets; »In den val en er uit* van Laurillavd; »De Conducteur* van Nic. Beets; »Een huiselijk tooneel* van Laurillard. Wij gelooven dat wij de publieke opinie uitspre ken, wanneer wij zeggen dat wij een genoeglijken avond hebben doorgebracht en daarbij den wensch te kennen geven dat wij nog meermalen juffrouw Groote hier zullen zien optreden. O O O In den hooihandel komt veel meer levendigheid. Dagelijks worden in de Langstraat groote en kleine partijen voor de verschillende persen afgeleverd. Die aflevering komt vooral den kleinen boer om dezen tijd des jaars te pas, want er moet stalvee gekocht worden en daarvoor is heel wat geld noodig. Intusschen brengen de hooiprijzen zeer weinig bij, en hoewel velen voor het oogenblik nit den nood zijn gered, wordt algemeen gevreesd, dat bij het betalen der pachtsommen het hinkende paard ach teraan zal komeu. De vette varkens worden in de Langstraat niet zeer gezocht. Voor de beste qualiteit wordt slechts 56 cent per K.G. schoon, gemaakt, zoodat ook de mesterij meer schade dan voordeel oplevert, ff Is daarom geen vreemd verschijnsel, dat vele boeren tegenwoordig ook spekslagers zijn en hunne waar tegen 65 cent per K.G. rondbrengen. Dit geschiedt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2