BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND, tl lil De echtgenooten hebben ondertusschen tiun kleine bezitting op de kar geladen en slaan er een paar stevige touwen om heen. 't Is half twaalf geworden en de veelbelovende zonen en dochteren der bespiedende buur vrouwen komen uit school thuis en vormen een kring om den wagen. Trui's zoon is er bij, een echte haantje de voorste. Hij neemt het eind van 't touw en slaat dat om de eigenares van de meu belen heen, terwijl het gansche gezelschap lachende invaltsij mag fen afend de deur nie meer uit, en wat daar meer volgt. Juffrouw Mathilde wikkelt zich los en duwt Keesje een eind achteruit. Daar begon 't lieve leven. Trui, als een aangeschoten hert, rent door de groep tot vóór de zondares. //Mot jij mit je fuile handen een fetsoenelijk burger menskind slaon, leelijke feeks, heb 't hert en raok 'm nog ereisjes an, dan zal 'k je laoten brommen in 't rooie dorp 1), jou gootkrabster, jou smeerwammes //Toe Trui, trek se maor is an d'r ponnie!" ,/Ik sou je denken" schreeuwt Trui, terwijl ze een stap achteruit doet, //ik mot niets van d'r hebben, se is mijn te gemeen." //Soo'n erme men!" roept een medelijdend schepsel er tusschen. //Erme men't mocht wat, hij leeft fen d'r, denk je dat se op den Seedijk soofeel afschieten, dat s'n jenever- fleschje fol kan blaven 't Is een mooi paor, se binnen an mekaor gewaogd!" ,/Toe Kees, loop jij eens een eindje mee, om te kaken waor det spulletje heen gaot," zegt Trui tot haar zoon en alsof dit bevel tot de gansche jeugd gericht werd, neemt het heele gezelschap de beenen op en begeleidt het ongelukkige echtpaar. Zelfs de buurdames doen het de eer aan tot op den hoek te volgen en in de andere straat na te kijken. Als ze weer lachende en pra tende op huis aan trekken, zijn allen 't er over eens dat 't voor haar eer en de eer der Rozeboomstraat goed is, wanneer //suk folk mar ophoepelt." Onderwijl schrijden de muzikant en zijn waardige echtgenoote op hun levensbaan verder, gevolgd door de jeugdige Rozeboom- straters, waarbij zich nog tal andere straat slijpers voegen. Bij een optocht behoort een liedje en al spoedig klinkt het//en toen kwam de fourier en die zei geef dat rom meltje maar hierafgewisseld door andere liederen van den dag. Hier en daar trachtte wel een agent den verhuisboel van den levenden aanhang te verlossen, maar geen zes huizen verder of 't gezelschap koorzangers was weer voltallig. Zoo landde men eindelijk in de Dirk Rafael Camphuizen- straat, een nette buurt, waar slechts één bovenhuis leeg stond, gereed om Mathilde en haar gemaal op te nemen. Voor de deur werd halt gemaakt en begon 't koor een nieuw lied. De verschrikte bewoners der omliggende panden haastten zich voor de ramen en geen kwartier later waren ze door hunne respec tieve dienstmeisjes, die natuurlijk de trappen afgehold waren om het standje van nabij te zien, op de hoogte gebracht van den staat van zaken. Een uur daarna was in de D. R. Cstraat de rust weergekeerd en tegelijk in vele ge zinnen 't plan gerijpt zoo spoedig mogelijk de pest, die hun straat trachtte te besmetten, te ontvluchtten. van de een tegenhield en terugdreef, waar de ander voortbewoog. Daarom noem ik dezen 28sten October een groote dag in ons staatkundig leven, een dag, waarvan niemand het gewicht overschatteu kan en die dan ook door alle Nederlanders met een plechtigen tocht naar 't stembureel gevierd wordt. Van morgen werd ik wakker met het zalig be- 1 wustzij* heden meer en beter dan op andere dagen het Vaderland een dienst te bewijzen, een dienst, waarop ik me terdege voorbereid had. Had ik niet dagen lang doorgebracht met de lectuur van aan- bevelingen in alle mogelijke toonaarden, in dien van kalmte, van overspanning, van iusinuatie, van listige overdrijving, van opgeschroefdheid; had ik niet avond aan avond den aanloop der verkieziugen gadegeslagen, zooals men in oorlogstijd den tocht van 't leger gadeslaat en vlaggetjes zet bij de wachtposten? Had ik niet meetings bijgewoond, waar hartroerend geklaagd werd over de lauwheid der eene en de kracht der andere partijHadden we niet op de sociëteit honderd uit gebabbeld over de kansen van A. en den vermoedelijken val van B? Zonder het te zoeken hadden de bladen, de advertentiën, de aanplakbiljetten, de meetings me meegevoerd in kiesspel en zoo kwam het dat ik zoo goed voorbereid den grooten dag te gemoet sliep. De namen van de mannen mijner keuze had ik uitgeknipt om toch vooral geen fout te maken in de voorletters en een neef te kiezen in plaats vau hem dien ik bedoelde. Ik was geprepareerd zooals weinigen, maar toen ik gereed stond op een velletje post mijn mannen aan te wijzen, lei ik de pen neer en zuchtte Ik zuchtte, want al 't werk der voorbereiding, mijn uren aan 't kieswerk besteed, mijn wandeling naar de kiosvergadering, mijn hoofdbreken, mijn aanvallende houding in de sociëteit, waar meu 't maar ten deele met mij eens was't was alles om niet geweest, ik had evengoed en voordee- liger aardappelen kunnen gaan rooien of druiven plukkon, want nu ik gereed stond als vrucht van mijn overdenkingon een paar namen te no- teoren ten einde die in de bus te werpen, viel 't me in eens in dat 'k geen kiezer was en men mij dus, als ik 't hart had tot da bus te naderen, zou terugdrijven, misschien wel door de politie op straat zetten. Dat nu is geen verkwikkelijke gewaarwording. Het vaderland te willen dienen en dan terugge zonden te worden met de boodschaphet vader land wil van u niet gediend zijn, is ver van aan genaam. En terwijl mijn buurman uit de koomenij, die met z'n vrouw een centje getrouwd hoeft, en mijn andereu buurman, die een café houdt en 't vader land tot groote schS. strekt, me hard voorsnollen met een gezegeld en ingevuld biljet in de handen, gestorven. Volgens het erfopvolgingsrecht zon de paard achteruit en viel met wagen eil voerman Hertog van Cumberland de opvolger zijn. Deze heeft dan ook aan de Brunswijkscbe Ministers bericht dat hij de kroon aanvaardt, en dat hij naderhand zijne bevelen zal geven omtrent zijne inhuldiging. Terstond echter verscheen daarop eene proclamatie van den bevelvoerenden Pruisi- schen generaal, dat er een raad van regentschap was iugesteld en dat de bondsraad over de erfop volging zal beslissen. De ministers van Bronswijk, tusschen de bajo netten van Pruisen en de aanspraken van den her tog van Cumberland staande, besloten hot mani fest van hun contre-signe te voorzien, doch als de hertog maatregelen nam om zijne aanspraken te doen gelden, ze niet uit te voeren. Dat heeft wel iets van eene operette! De goneraal Millot, uit Tongkin teruggeroepen, is in Frankrijk teruggekeerd. Hij heeft de beste berichten meegebracht. Wel hadden de soldaten met het klimaat en den bodem veol te stellen, maar overigens ging alles goed. De Franscho regeering zal nu 12 millioen aan vragen om nog een aantal troepen naar Tongkin te zenden. Deze zullen begin Januari, dat is het beste seizoen, aldaar aaukomen. Er is geen twijfel aan de Nationale Verga dering staat dat alles toe. Frankrijk wikkelt zich steeds dieper iu een oorlog, welke officiëel dien naam niet mag dragen! 4) l) Cell, gevangenis op 't Leidsche plein. 0 Eindelijk hebben we dan den grooten dag, den dag waaropja, wat moet die eigenlijk beslis sen? Wanneer we do overleden Kamer en 't mi nisterie raadplegen, zal heden beslist worden of Nederland de grondwet in dien zin wil gewijzigd zien dat ook onder een regentschap de grondwet mag herzien worden; men wil de grondwet wijzi gen, om die ook later te kunnen wijzigen. De kie zers hebben terecht begrepen dat dit eigenlijk 't eieren eten onmogelijk wezen kan. Wijzigen om te kunnen wijzigen wel zeker, waarom niet; onder onze a. s. regentes zullen we vermoedelijk niet minder rijk aan staatslieden zijn, als we steeds waren, die kwestie was dus niet eens 't bespreken waard. De zaak is deze: de mannen, heden door den lande aan te wijzen, zullen wellicht binnenkort die wijzi ging ter hand nemen en daarom hangt van de keuze dier heeren de richting af die 't schip van staat zal opgestuurd worden. De kiescolleges zijn op 'toogenblik zooveel als een metereologisch instituut. Ze verzamelen de ge gevens, teekenen de depressie's aan en morgen voorspellen ze mot tamelijk groote zekerheid hoe de wind zal waaien, die ons scheepke op de golven zal voortbewegen of wat ook mogelijk is, ze constateeren wind en tegenwind van ongeveer gelijke sterkte, gelijk we dat al jaren beleefden en waar- hemelsclioone vrouw, die hem scheen te wenken. Hij zag, hij doorleefde het opnieuw, hoe hij boven- menschelijke pogingen aanwendde om op te stijgen, maar bij eiken vleugelslag dieper neèrzonk, krachte- loozer steeds, altijd moedeloozer. Daar veranderde het beeld in de wolken, de godde lijke trekken kregen menschelijke vormen, daar stond ze vóór hem. Herminezuchtte de kunstenaar, »IIermine! zult peins ik me suf, wat ik gedaan mag hebben om als een onwaardige behandeld te worden door het vaderland, dat ik met al mijn krachten en mijn beetje kennis zoo gaarne dienen zou. Bon ik geen Nederlander in't volle genot mijner burgerrechten? Wel zeker van ouder tot ouder, zoover mijn stamboom uit de revolutie gered is, hebben mijn vaderen in deze landpalon voor hun brood gewerkt en dat is hun in zoo ver gelukt, dat ze den oen na den ander ten minste zonder schulden ten grave daalden. Mijn burgerschaprechten heb ik naar ik weet, nog niet verspeeld. Men heeft me zelfs tot voogd benoemd over eenige onge- lukkigen en daartoe kiest men geen misdadigers. Ik heb het vaderland gediend met patroontasch en geweer en ben genegen die morgen weer op te nemen als de nood aan de man komt. Leef ik op kosten van den Staat, of benadeel ik dien in eenigerlei opzicht? Het een zoo min als 't anderik werk en wordt betaald en 't land komt geen cent aan me tekort. Het zou trouwens wel zorgen ook niets qan me tekort te komen; wanneer het gebeurt dat ik mijn tiende deelen der belastingsom niet precies op tijd aanzuiver, weten de dienaren van den minister van finantiën me spoedig te vinden. Mijn deel in de algemoene las ten daar ben ik er, want juist dewijl dat in do oogen der wet niet noemenswaard is, blijft mijn naam van de kiezerslijsten hardnekkig geweerd. Ziet ge, ik ben volbloed Nederlander, in 't ge not van alle rechten, maar dat ééne recht wordt me onthouden, omdat ik maar... ƒ31.50 belas ting betaal. Zoo ik morgen een kroeg opende of een inrichting van nog minder allooi, kwam mijn naam op de kiezerslijst thans niet; iemand die maar ƒ31.50 betaalt, heeft in mijn woonplaats geen recht van meepi'aten; woonde hij op 't platte land, hij zou ruim kiezer zijn; dorpelingen hebben over 't algemeen in 'toog des wetgevers meer ver stand van de zaken dan stedelingen. Daarom ben ik blij dat de groote dag gepasseerd isal dat kieswerk is voor mij ijdele vermoeienis des geestes. Mijn belangstelling in de welvaart van 't vaderland doet me er in meeleven, doch de wet stelt mij buiten de mogelijkheid dat door een daad te toonen. Ze geeft aan honderden 't kiesrecht die er volstrekt de waarde niet van kennen, ze onthoudt het aan dubbel zoovelen, die wel de waarde kennen, maar wier deel in de algemeene lasten een paar centen of guldens te min is. Als 't mij die niet stemmen mag, veroorloofd is een wensch uittesproken en dat verbiedt de wet niet dan zou het deze zijndat vóór de volgende ontbinding de nieuwe Kamers een einde mogen gemaakt hebben aan genoemde enorme fout waarvan zoovelen met mij en waarvan 't land zelf de slachtoffers zijn. (Ingez.) John S. Moffat, voor eenigen tijd uit Zuid- Afrika in Engeland weergekeerd, schrijft een»me moir* van zijn vader, den bekeuden zendeling Dr. Moffat, schoonvader van Livingstone. Daarin zullen brieven voorkomen door Dr. Moffat en zijne vrouw geschreven tijdens de komst van de eerste Boeren in dat gedeelte van Zuid-Afrika, dat thans de Zuid-Afrikaansche republiek heet. Deze brie ven, zegt een Engelsch blad, zijn als het ware een profetie van de tegenwoordige verhouding der Boeren tot de inboorlingen, inzonderheid tot de stam der Bechuanas. Het werk verschijnt eerst met het voorjaar. In een dorp van het Fransche arrondissement St. Dié dacht de bevolking onlangs dat er een fijne sneeuw viel. Daar hetgeen men voor sneeuw aanzag zoo lang ongesmolten bleef, werd hot na der onderzocht en de gewaande sneeuw werd nu bevonden uit niets anders te bestaan dan kleine, witte vlinders. Er waren er millioenen gevallen. In de fabriek van Ivrupp te Essen wordt thans een kanon vervaardigd, dat niet minder dan 130,000 K.G. weegt en voor welks vervoer (naar Italië) twee spoorwagens, ieder met acht assen, gemaakt moeten worden. Als bewijs hoe in Duitschland de vervalschiug van tabak op groote schaal geschiedt, wordt ge meld, dat in Tburiugen jaarlijks 20,000 centenaren beetwortelbladeren tot tabak gebruikt worden, ter wijl in het Maagdenburgsche veel aardappel- en vaH den steilen bazaltmuur af. De jongen sprong op den grond en maakte niet de tuimeling die wagen en paard nog deed. Hoewel meu na zulk een val gedacht zou hebben dat paard en wagen deerlijk gehavend zouden zijn, kwam het paard er geheel ongedeerd af en was wagen en tuig niet in het minst beschadigd. t BAARDWIJK, 27 Oct. Het hooge vloedwa ter heeft bijna den geheelen weg van hier tot Doeveren overstroomd, zoodat voor voetgangers het verkeer over dezen weg gestremd is. t BRAKEL, 27 Oct. Om te voorzien in de vacature van onderwijzer aan de openbare school voor L. O. alhier, welke met lo. Nov. e.k. ontstaan zal, wegens het vertrek van den heer S. Gazau naar Den Helder, is de navolgende vooidracht opgemaaktlo. A. N. Schouten te Wijk (bij Heusden); 2o. P. A. de Cocq te Am sterdam, en 3o. L. Hoogeveen Cz. te Bleiswijk. t RIJSWIJK, 24 Oct. Gisternacht ontstond hier brand in een huisje op het Dijkje, toebe- hoorende aan G. van Masbergen. Daar de brand reeds eenigen tijd gewoed had, eer men het be merkte, zoo moesten de bewoners, zonder iets te kunnen redden, in allerijl het brandende gebouwtje door een venster verlaten. Weldra lag het uit- en inwendige in den asch, ook eenige kippen en konijnen waren er bij om gekomen. Bij een nabijzijnd huisje, dat ook reeds begon te branden, werd het gevaar, dat voor ge heel die buurt nu ontstond, nog tijdig door de tegenwoordigheid van geest van den eigenaar afgewend, verzekerd. De oorzaak is onbekend, niets was t WOUDRICHEM, 20 Oct. De begrooting voor 1885, in de heden gehouden raadsvergadering ter tafel gebracht, was in ontvangst 18,190 en in uitgaaf f 17,992. Hierop was voor lager on derwijs uitgetrokken f 6250. Voor schoolgeld- Hing kwam de som voor van f 700. Een voorstel van den heer Kentie, om aan ouders, wier kinderen gedurende een maand de school onafgebroken bezoeken, de helft reductie op hun schoolgeld over dat tijdsverloop toe te staan en alzoo bovengenoemde post van 700 met de som van f 300 te verminderen, werd in beginsel aangenomen. Het valt bijna niet te betwijfelen, dat genoemd besluit hier gunstiger zal werken op getrouw schoolbezoek, dan uitdeeling van boekjes en prenten., t ALMKERK, 25 October. In de op heden cichoreiblad daarvoor aangewend wordt. De Vevey- I gehouden opeubare raadsvergadering is vastgesteld Zuid-Duitschland bestaan uit gewasschen kool- en beetwortelbladen; geen wigtje tabaksblad. Die kool- en beetwortelbladeren liggen lang in tabakssaus, waardoor ook bietbladeron zeer goed en zeer algemeen vervalseht worden. Vorder is hot bekend dat zout, stroop, drop, suiker, rum, oliën, salpeter, potasch enz. gebruikt worden om rook-, kauw- en snuiftabak te fabriceeren. Een enveloppenfabrikant in Springfield (Massa chusetts) heeft in het vorige jaar 1200 ton papier verwerkt en daarvan 170,000,000 enveloppen ge fabriceerd. De 25 groote enveloppenfabrieken in de Vereenigde Staten leveren gezamenlijk per dag 50,000,000 enveloppen af. De Engelsche zeepfabrikant Pear, bekend niet minder door zijn reclames dan door zijn zeep, heeft aan de commissie te Londen, die den optocht op »Lord Mayors Day* regelt, 500 pd. st. geboden, indien zij bereid is, de olifanten, die deel uitmaken van den optocht, wit te laten verwen en met roode letters »Pear's soap* op hun lijf te laten schilderen. de gemeente-begrooting in out vang en uitgaaf op 15581.55. Onder de inkomsten komen, onder anderen, voor Batig slot over 1882 840.491/2. Opcenten op de hoofdsom der belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen f 1762.opcenten op het personeel 1070.uitkeeriug der 4/5 gedeelten van de belasting op het personeel 4120; hoofdelijke omslag 4100.vergunnings-rechteu f 164.belasting op honden/330.begrafenis- rechten j 120.schoolgelden ƒ325.pacht bouwland f 180.vergoeding door het Rijk ingevolge art. 45 der wet op het lager onder wijs 1804.35a/2uitkeering voor het onder wijs ingevolge de overeenkomst met de gemeente De Werken c. a. f 420.tegemoetkoming in de huur der raadkamer door den rijks-ontvanger te Dussen 25. Onder de uitgaven worden vermeld Jaarw. burgemeester f 325.jaarw, secretaris f 500.jaarw. gera. ontv. (perc. gew. bel 333.41.jaarw. 2 veldwachters f 600. huur raadkamer en Secretarie f 210.kosten registers burg. stand f 140.onderhoud kunst wegen en straten 275;; renten van geldleeningen nn verheffenmij de verloren krachten hergeven In Duitschland zijn de aanstalten voor de Rijks dag-verkiezingen in vollen gang. Het kan niet mis sen of die verkiezingen zullen uiterst belangwek kend worden. Iutusschen heeft men in het groote Duitsche R:;k weor een van die droevig-grappige tooneelen, het gevolg van Bismarcks ijzer- en bloedpolitiek. Bis marck heeft indertijd de bezittingen van den Ko ning vau Hanover, ter waarde van 16-m i 11 i o e n thaler, in beslag laten nemen en de onderdanige Pruisische Landdag heeft hem vergund van dit vermogen gebruik te maken zonder verantwoording. Het is trouwens uitgelekt dat Bismarck met de rente van dit kapitaal een deel der Duitsche dag bladen heeft omgekocht. De Koning van Hanover is overleden, maar zijn zoon, de Hertog van Cumberland, aan wien dus dat groote kapitaal nu behoort, heeft steeds ge weigerd Bismarck te schacheren. t VRIJHOEVEN-KAPEL, 84 Oct. Heden- ochtend overleed hier op zeven-en-zeventig jarigeu leeftijd de heer S. Brug. Sedert een achttal jaren tot 1 Mei j.l. woonde ZEd. te Sprang, waar hij 1 699.50 aflossing van geldleeningen 1825 ettelijke jaren geleden 't groote voorrecht genoot jaarwedden onderwijzers f 4800.—; kosten her zijne gouden bruiloft te mogen vieren. halings-onderwijs f 350.onderhoud van sehool- Tot vóór ongeveer een kwarteeuw was Brug lokalen en onderwijzerswoningen 600.—; school- in de schoolwereld een algemeen bekend man. behoeften 450.-; verlichting, verwarming en Negen en veertig differente schoolwerkjes, meestal schoonhouden der schoollokalen 170.—; ver van eene natuur- of aardrijkskundige strekking, plegings-kosten eener arme krankzinnige 175; zijn door hem geschreven geworden. De goede man jaarwedde gemeente-geneesheer 300.—politie- heeft ze allen overleefd. Hij begon zijne loopbaan 1 als schoolonderwijzer van den 3den rang te Olde- boom in Friesland. Door zijn onverdroten ijver wist hij zich binnen korten tijd omhoog te werken en achtereenvolgens den 2den en lsten rang te behalen. (Bezitters van den lsten rang waren van zeldzaam. Vergissen wij ons niet dan zijn er 111 al de 50 jaren dat de schoolwet van 1806 bestond, maar 35 geweest.) Van Oldeboorn solliciteerde Brug naar Harlin- gen, waar hij tal van jaren aan ff hoofd der tusschenschool stond. Wegens volslagen doof heid moest hij in 1854 die betrekking nederleggen en genoot hij sinds dien tijd van stadswege een pensioen. t WIJK, 27 Oct. Dezer dagen liet N. B. alhier door een jongentje een kar beladen met aard appelen, naar het naburige Veen brengen. Onder weg, op den dijk willende omdraaien, liep het zorg 900.straatverlichting 100.aan deel kwade posten grond- en personele belastingen f 100.perceptie-kosten f 70. t DALEM. De leden der Herv. Gem. te Vuren en Dalem, erkentelijk wegens het bedanken van hunnen geachten leeraar, de heer J. W. van Maanen, voor het op hem uitgebracht beroep naar O. en N. Gastel, hebben voor eenige ingezamelde gelden twee prachtige cadeaux aangekocht, bestaande in een salonkachel met toebehooren en een fauteuil. Genoemde cadeaux werden ZEerw. Zaterdag j.l. door eenige notabelen, onder eene hartelijke toe spraak van den heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem, ambachtsheer dezer gemeente, tevens president-kerkvoogd aangeboden. Bovendien mocht ZEerw. nog vele, waar onder ook stoffelijke, blijken van belangstelling en toegeuegeuheid van bijzondere personen ont- Ut TIT 1. I I \r\ TT/nn L- «lo Viprtncr van Brnnswiik vansen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2