in VERMIST! ujjnu Ds Notaris P. H. van Baasbank, flr nim'fi hBIMllüilK Siiu («komen. LAND- EN TUINBOUW. MARKT 15 E RICHTEN. 316de Staatsloterij. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. Een perceel WEILAND, ge legen onder de gemeente Wijk, in de Hoeven, ge naamd ,/het Weike," ka dastraal bekend, Sectie B no. 436, groot een Hectare, een-en-veertig Aren, ne gentig Centiaren. De kiesvereeniging „Noord-Brabant" heeft voor Zevenbergen candidaat gesteld mr. C. J. A. Hey- denrijck, oud-lid, thans lid van den raad van State. In dit district staan drie caudidaten tegenover elkander n.l. mr. R. v. d. Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en oud-afgevaardigde voor dat districtmr. V. d. Borch v. Verwolde, du de plaats van den heer Van de Werk innam, en mr. Heydeurijck. Tot het kiesdistrict Goes behooren eenige ge meenten van N.-Brabant. Tegenover de afgetreden leden De Savornin Lohman en Pompe van Meer- dervoort zijn van katholieke zijde de hh. Van der Heyden, kantonr. te Bergen-op-Zoom, en Hanlo. off. v. just, te Maastricht, als caudidaten aanbevolen. Te Eindhoven zijn door de vereeniging „Noord- Brabant" gesteld de aftredende leden mr. A. J. H. van Baar en dr. P. J. E. Vermeulen. De bestellers van de Rijkstelegraaf zullen het volgende jaar van Rijkswege worden gekleed, een maatregel die zeer door hen wordt gewaardeerd. De 23ste algemeene vergadering der Schippers vereniging „Schuttevaer" zal in den loop van Januari 1885 te Sneek worden gehouden. In die vergadering zal het nieuwe reglement worden vast gesteld, om later aan de goedkeuring van den Koning te worden onderworpen. Uit het concept van dit reglement, dat reeds eenige maanden in het bezit is van de afdeelingen, spreekt een streven naar de behartiging van de belangen der geheele Nederlaudsche binnenschipperij. Door een vereeniging van werklieden te VHage werd in de laatste Staatsloterij een tiende van f 31,000 gewonnen. Bij de verkooping van jhr. G. van Beresteijn Rembrandts (portretten) Enkele dagen geleden had op eene der steen fabrieken te Herwarden het volgende ongeluk plaats: G. Udo Cz., reed steenen met een wagen, bespannen met een hit. Het paard raakte op hol, de man viel met het hoofd tegen den boom en bezeerde zich zoo, dat hij na eenige oogenblikken overleed. Hij laat eene weduwe met vijf jonge kinderen na. Een stukadoor, te Rotterdam werkzaam aan een in aanbouw zijnd pand aan de Maaskade, is door het omwippen van een plank van een 10 meter hooge stelling gevallen. Met C O O dijbeeu werd hij naar het gasthuis gebracht. G. Pronk, varende op een spoelingschuit, viel in de Vecht over boord. Na ruim een half uur zoekens werd hij leveuloos opgehaald. Te Amsterdam viel een klein kind uit het raam eener tweede verdieping. Het wicht had zijn rechterbeentje ge broken. woning naar Zevenkuizen. ongeveer gebroken de nalatenschap van te Vucht, zijn twee voor f 75,000 opge houden, daar reeds f 125,000 is geboden, doch ook daarvoor zijn ze nog niet gegund. Thans is een agent van Rothschild te Parijs aangekomen om over die schilderijen te onder handelen. Dr. Th. W. van Lidth de Jeude, conservator aan 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, doet dagelijks uit den kuit van den zalm, die door hem eiken ochtend wordt aangekocht, waarnemingen, om te weten te komen, wanneer de voortteeling der zalm zich het sterkste open baart, hetgeen op de sluiting van de zalmvisscherij van invloed moet zijn. Deze waarnemingen zullen, naar men verneemt, tot 15 November a.s., het tijdperk waarop de zalmvisscherij weder wordt geopend, voortduren, de Door de heeren Spoor en Wijnvoord, banket bakkers in den Haag, is eene machine uitgevonden om Sinterklaas te maken. Het is eene machine naar het stelsel der snelpers; stukken deeg wor den er ingelegd, om een wals gekneed, waarlangs een vorm loopt met de speculaasfiguren er in deze worden gevulddoor eenige draden wordt het gevormde deeg voorzichtig op een doek gelegd, dat de koekjes naar voren brengtze zijn dan echter reeds afgesneden en de machine verwerkt van zelf weder het afvallend deeg. Op die wijze worden 50 if 75 kilo speculaas in 't uur gereed gemaakt. Een droevig ongeval heeft te Dordrecht dezer dagen plaats gehad. De geneesheer dr. W. E. de J. had onder zijn patiënten een kind, dat aan diph- theritus leed, en moest daartoe een inspuiting in de keel van den lijder doen. Bij die gelegenheid blijkt een geringe hoeveelheid smetstof in het oog van den arts te zijn gekomen, althans spoedig vertoonde zich een ontsteking, die dermate is toe genomen dat, ondanks alle aangewende middelen het besmette oog zal verloren zijn. Ofschoon nog niet met zekerheid te zeggen, meent men het andere oog te kunnen behouden. Crt.) De volgende gebeurtenis had te Blokzijl plaats. De heer L. J. E., grossier te Meppel, werd bij een zijner klanten, een winkelier te Blokzijl, verzocht om het bedrag zijner pretentie groot f 160, in ontvangst te komen nemen. De heer F. komt en volgt op diens verzoek den debiteur in de achterkamer. Deze werd direct gegrendeld en nu moet de schuldenaar den heer F. met een revolver gedreigd hebben, als hij niet onmiddelijk een op tafel liggende quitantie teekende, inhoudende een volledige kwijting der genoemde schuld. Door de huisgenooten ontzet, is de heer E. er nog heelhuids afgekomen, maar buiten zijnde in onmacht gevallen. De zaak is in handen der justitie. Op de Maasvlakte bij den Hoek van Holland is gestrand het Engelsche stoomschip „Littlebeck", van de Zwarte Zee met granen naar Rotterdam. Door de reddingboot zijn zes man der equipage en de zeeloods gered. De kapitein met vrouw en kind, de machinist met zijne vrouw, benevens Tegen slakken en pissebedden, die vooral in de stadstuinen veelvuldig voorkomen, is er geen be ter bondgenoot dan do pad. In een korten tijd verslinden de padden een ongelooflijke menigte dezer lastige insecten, welke voor hen eene heerlijke ver snapering zijn. Slakken kan men ook door 't bestrooien met houtasch, zonder nadeel voor de planten, vernietigen. 't Best gedijt hij echter in een goed bemesten, voedzamen kalkgrond of een min of meer kiezel- achtigen leemgrond. Niet zelden heeft deze boom echter veel te lijden van de wollige bloedluis. Een doeltreffend middel tegen dit lastig insect is, de boomen te bestrijken met een mengsel van kalk en paardenrine. Vruchtboomen togen witte of zwarte muren? 't Is bekend dat een wit geverfde of bepleisterde muur een hoogeren warmtegraad in zijne nabijheid doet ontstaan, dan oen zwarte. Een zwart gekleurde muur heeft echter een sterker opslorpend vermogen en wordt dus zelf sterker verwarmd. Gedurende de nachtelijke uren zal hij dus meer warmte uit stralen en eene hoogero temperatuur aan de in de nabijheid geplaatste planten mededeelen. Zwart is dus hot verkieselijkst. En zou ook juist onze moeder aarde om hare zwarte kleur niet zoo geschikt zijn voor den groei en de ontwikkeling der daarin ge plaatste planten? de Landm. In Frankrijk, bijzonder in Normandie, geschiedt de boterbereiding gansch anders dan bij ons. De room wordt in een linnen zak gedaan, welke zorg vuldig gesloten en U/2 voef diep in den bodem (van den tuin) gelegd wordt, waarin men hem 24 uur laat. Alsdan is de room hard geworden, daarna slaat men hem met een houten staaf, onder bijvoe ging van een weinig water, waardoor zich de melk afscheidt van de boter, 's Winters, als de grond bevroren is, voert men deze bewerking in den kelder uit en bedekt den zak met zand. Deze bereidings wijze spaart veel werk, mislukt nooit, terwijl de boter alzoo meer volledig wordt afgescheiden dan op de gewone manier en tevens van uitstekende hoedanigheid is. Schrandere vermaning. Een boer, die van den grooten Erasmus vast nooit iets anders had gehoord, dan het bekende sprookje, dat hij zeven jaren zou hebben doorgebracht om de letters of het a, b, c, te leeren, met zijn zoontje te Rotterdam over de Groote Markt voorbij het standbeeld van Desideer gaande, sprak, daar even stil staande en den jongen vermanend bij de hand nemende: >Govert, leer toch braaf! opdat het u niet ga als dien domoor daar, en men, na uwen dood, uw beeld met een boek in de hand, anderen ten exempel, ergens te pronk zette*. Op een boerenkermis werd door de sociëteit een bal gegeven. Laat. in den nacht wendde zich een van dorst smachtende dame tot een bediende en vroeg een portie ijs, »IJs is er niet meer,* luidde 'tantwoord. »l>an een glas limonade* »De limonade is ook op.« »\Vat is er dan? vroeg de dame. »Nog bloedworst.* zei do lummel. Heel bescheiden Een heer werd, op de wan deling, door eonen bedelaar lastig gevallen, die hem een lang eind wegs, ter bekoming van eene aal moes, op zijde bleef. »Man!«zei de wandelaar, »ik heb u nu al twee malen gezegd, dat ik geen klein geld bij mij heb. »\Vees daarover in 't minst niet verlegen, mijn heer!* herman de vent, met een' spott.enden lach: »Ik ueem tot drieguldens toe aan.* Frederik VII. Toen Frederik VII van Dene marken eens Jutland bezocht, kwam hij in eene dorpsschool. Nadat de Koning zijne oogen over de kinderen had laten gaan, zeide hij»Nu jon gens. kunt gij mij de namen noemen van eenige grooie koningen in Denemarken?* In éénen adom riepen de kinderen; »Knoet de Groote, Waldomar, Christiaan IV.« Een jongen, wien de onderwijzer iets had ingefluisterd, stak de hand op >Kent gij er meer?* vroeg de Koning. »Ja, Fre derik VII.* »Wat groots heeft hij dan gedaan?* De jongen zweeg verlegen en stamelde eindelijk: »Dat weet ik niet.* »Maak u niet ongerust, mijn jongen,* zei de Koning, »ik weet het ook niet*. De uitgever van een Amerikaausch blad loofde onlangs eene premie van tien dollars voor den grootsten aardappel uit, dieu men? hem zoude toe zenden. Veertien dagen later had hij tachtig mud aard appelen, van verschillonde soorten, in zijn kelder en betaalde natuurlijk met zeer veel genoegen de uitgeloofde premie voor hef grootste exemplaar uit. Te Weenen trok dezer dagen een bruiloftstoet zeer de aandacht. In plaats van rijtuigen, maakten de jongelui en de gasten van de tram gebruik. Dat was daar en misschien ook elders, nog nooit ge beurd. Schoolbarometer. Schoolopziener: »Kunt ge me een zachten winter noemen, mijn jongen?* Scholier: »Het vorige jaar meneer, toen is de meester zes weken ziek geweest.* De snodige matroos. Gedurende het beleg van Vera-Cruz door het leger van generaal Scott, waren eenige matrozen aan wal gegaan en vermaakten zich met rondom het kamp te paard of op een ezel te rijden. Een oude zeebonk kwam op een ezel in de nabijheid van des generaals hoofdkwartier, waar eenige jonge adjudanten en ordonnance- officieren bij elkaar stonden en veel pret hadden in den rijdenden pikbroek. *Je zit te veel achter uit,* riep een der jongelui hem lachend toe, »je moet midscheeps gaan zitten, dat stuurt beter Werkelijk zat janmaat bijna op den staart van den ezel. Gentlemen,* zei hij, deftig zijn hoed afnemende, terwijl hij den teugel aanhield, »dit is 't eerste vaartuigje dat ik kommandeer en dan zou 't toch hard voor me zijn als ik niet op het achter dek mocht zitten.* Het spreekt van zelf, dat een dergelijke handig heid iemand zoo maar niet aanwaait, en dat er heel wat oefening toe vereischt wordt, om een vaat- gewortelden kies zoo maar met de vingers aan te pakken en met éen flinken ruk uit den mond te verwijderen. Ten einde nu voldoende op de hoogte te geraken, doorloopt de aanstaande Japansche dentist een geheelen cursus bij den een of anderen meester in het vak, die zich uitsluitend met dit ambt bezig houdt. De aspirant-kiezentrekker beproeft zijn kunsten, gelukkig voor deze, niet op zijn natuurgenooten, maar op een houten plank, welke op den vloer van den winkel is nedorgelegd. Deze plank bevat een aantal gaten, waarin kleine houten stoppen ge slagen zijn. De leerling moet nu eerst zich zoolang oefenen, totdat hij deze stoppen van tamelijk zacht hout met éen ruk en zonder heen en weer bewegen, met duim en voorsten vinger kan uittrekken. Kan hij dit, dan krijgt bij een eikenhouten plank met eikenhouten stoppen, die er met een hamer ingeslagen zijn. Kan hij deze stoppen er eenmaal goed uithalen dan is hij volleerd, en geen mensche- lijke tand of kies is dan tegen de, trouwens ook lang niet geringe, kracht van zijn vingers bestand. De goede Japansche tandheelmeesters, die eigenlijk ware athlcten mogen genoemd worden, kunnen des verlangd in den tijd van een minuut een half dozijn tanden uit den mond van een patiënt verwijderen, zonder daarbij hun natuurlijke tang een oogenblik rust te gunnen. Heusden, 25 Oct. De prijs der boter is 0.73 a 0.78 per stuk van 6 ons. Eieren 8 a 9 ct. per stuk. f Waalwijk, 24 Oct. Vee. Aanvoer gewoon, handel vlug. Boter. Aangevoerd 1313 K.G. van 1.25 a 1.34 per K.G. 's HERTOGENBOSCH, 27 October. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 120 stuks. Do le kwaliteit gold van 0.56 tot 0,60, 2e kwaliteit van 0.54 tot 0.56, 3e kwaliteit van 0.52 tot 0.54 per Kilogram. Al het aangevoerde was spoedig aan de hier boven genoteerde prijzen opgeruimd. De prijs der boter was 1.20 a 1.30. t GORINCHEM, 27 October. Met het oog op de a.s. Vrijdag alhier te houden St. Huiberts- of Toon-beesten markt was de aan voer van vee heden ruim, ongeveer 450 stuks, doch de handel eenigszins gedrukt. PrijzenEnkele zware kalf koeien golden 225 a ƒ310; mindere kwal. 175 a 220; dito vaar zen 160 a 225. Melkkoeien 160 a 240. Vare koeien 150 a ƒ190. Hokkeling ossen 75 a 120. Hokkeling stieren 75 a f 140. Graskalveren 20 a 45. Nuchtere kalveren 7 a 12. Varkens, zware vette op levering 46 a 48 ct. p. KG.; minder zware 43 a 45 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 9. per stuk. De prijs der goóboter was 1.44 a 1.60 per £G.; der weiboter 1.12 a 1.30 per K.G. Kip-oieren golden 1.80 a 2.de 26 stuks. KERKNIEUWS. naar St. Antoniepolder bij Westmaas, C. A. L, van Troosteuburg de Bruin, oud-pred, te BataviaUit geest, G. W. Blanken te Lutjebroek. voor Sluis cl, IJzendijke, P. Segboer te Hoogvliet; Vreeswijk aan de Lek, J. Wieteu te Makkum; Cats, Troosteuburg de Bruin te Sommelsdijk; St. Kruis, P. A. M. Faassen de Heer te Druuen c. a,; Wet- singe-Sauwerd, M. H. Bolkestein te Hierden. Chr. Geree. Gemeente. naar Langerak, J. Dekker cand. te Andijk. Prijs van 1000 en premie van 30,000no. 5197; f 1000nos. 370 en 423; ƒ400: 3937, 5200, 9961, 10315, 14417, 15846 en 18868200 nos. 1807, 4082, 6495, 13461 en 19266; ƒ100: nos. 4459, 5511, 8421, -9928, 10637, 11016, 11156, 12992, 13386, 14186, 15041 en 20776. 5e klasse. Trekking van 25 Oct. Premie 3000: no. 7811; prijs van 400: no. 1298; 100: no. 19930. De Stads-Bank van leening is te Venloo voor den tijd van drie jaren afgestaan voor de jaarlijksche pachtsom van één gulden. Drie jaar geleden bedroeg deze pachtsom 500. Ons Vaderland bezit onder vele andere goede hoedanigheden ook het voorrecht, dat het voor ver schillende menscheD gepaste woonplaatsen aanbiedt. 1 00 zullen de smachteuden naar Bloemendaal kun nen trekkende leden van natuurkundige gezel schappen naar Dieren; de aimen naar Gelderland; de vrekken naar Gouda; de dronkaards naar Kraan tjelek de smullers naar Lekkerlandde vromen naar Nieuwer- en Ouderkerk; de haatdragenden naar Oude- Pekela A; de praatzieken naar Roermond; de vlei ers naar de Roompot; de minnenden naar Roosendacd de dwergen naar Urk; de bangen naar Vreeswijk; de tragen naar Werkendamde langwijlligeu naar Langerak; de treurenden naar Waterland; de plat tel! naar Zevenbergen; eu de ougelukkigen zonder Medisch advies. Een oude jutfrouw, die om 'n haverklap den dokter liet roepen, werd nog al eens door droomen gekweld en was daarbij niet vrij van bijgeloovigheid. Op zekeren dag ontbood Zij haar arts en zeide dat zij verleden nacht in haar droom heur grootmoeder gezien had, die sedert eenige jaren dood was en vroeg wat hiervan de reden kon wezen. Dokter (ernstig) Wat had u 's avonds ge geten Juffrouw. Een zacht broodje met oen stukkie koek. Dokter. Zoo! Welnu als u van avond twee zachte broodjes eet met twee stukkies koek, dan zult u je grootvader er bij zien. Keukenmeiden-communisme. 't Was Kaatjes uitgaansdag en mevrouw opende zelf de deur toen er gebeld werd. 't Bleek de boodschaplooper van een fotograaf te zijn, die mevrouw een pakje foto grafieportretten overhandigde. Tot hare groote verwondering herkende zij 't portret van Kaatje, die zich in mevrouw's Zondagstoilet had laten foto grafeeren. Natuurlijk was mevrouw heel veront waardigd over zulke onbeschaamdheid eu toen Kaatje 's avonds thuis kwam, lag zij haar aan stonds een der portretten voor, met de vraag Kent ge die persoon De keukenprinses keek eenige oogenblikken aan dachtig mevrouw en dan weer de fotografie aan en antwoordde toen O, zeker mevrouw dat is uw kleed, maar wat zijt u vreeselijk veranderd in uw gelaat, sedert dat u die fotografie heb laten maken. O, u lij kent niets meer. »Wij geven hier niet aan de deur,* zeide een dienstmaagd tot eene bedelaarster, die aan zeker huis halstarrig bleef aanhouden om eene aalmoes »Dat zou ook malligheid zijn, vrijstertje!* her nam het wijf: Maar geef dan maar wat aan mij!* De volgende merkwaardige bijzonderheid vinden wij omtrent het trekken van tanden en kiezen in Japan medegedeeld. De Japansche dames namelijk, die aau kiespijn lijden en een van de tanden of kiezen willen laten trekken, hebben dit boven hare Europeesche lotgu- nooten voor, dat zij, de folterkamer binnenkomende niet op de schrik- eu zenuwachtigheid veroorzakende etalage van kiezentangen, haken en meer dergelijke instrumenten getracteerd worden, zooals bij de meer beschaafde Europeesche operateurs nog wel eens het geval is. De tandheelmeesters in het rijk van den Mikado hebben namelijk de merkwaardige gewooute om de tanden eu kiezen zonder gebruik van een of ander iustruraent, eenvoudig met de hand, uit te trekken of zooals men dat e^enwoordig poëtischer en liefelijker zegt uit te »nemen«. Aan de openbare lagere school te Heus den, wordt gevraagd: aan ber in de nuttige Handwerken. Jaarwedde 50.Brieven in te zenden den Burgemeester voor 6 Novem- 1884. Een zwart-bonte Pink-Vaars, toebehoorende aan ADRIAN US VAN WIJK, te Aalburg, aan den linker voorpoot, voor op de klauw, ge merkt II. M., wordt sinds enkele dagen vermist. Zij die eenige aanwijzing hieromtrent kunnen terug doen of ze belooning ontvangen. bezorgen, zullen eene goede gevestigd te H e u s d e n zal ingevolge bekomen rechterlijke machtiging, ten verzoeke van Johannes Schouten en zijue kiuderen, wonende te Wijk, ter herberge van JAN BOUMAN Junior te W ij k, op Woensdag 5 November 1884, PROVISIONEEL, en op Woensdag 19 November, FINAAL, telkens des voormiddags 10 ure, in het openbaar Dl Aanvaarding bij de betaling der Kooppenningen vóór of op den 31 December 1884. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore vim voornoemden Notaris VAN BAASBANK te li e u s d e n. t De lieer Mr. A. de Ruijter de Wildt, Secretaris van Leeuwarderadeel, vroeger burge meester van Herwijnen, is benoemd tot Commies chef der 3e afdeeling aan de prov. griffie van Gelderland. Het rozenmotje. In den zomeravonden, zoodra het begint te schemeren, zweven om de rozen klein" motten, welke een aantal rozen het leven benemen. Dit insect legt zijne eieren in de oksels der bla deren van de rozen; zoodra de eiertjes uitkomen, beginnen de larven zich een weg te banen naar don bloemknop, die het eerst ontwikkeld is, kna gen deze zoover uit, dat alleen het buitengedeelte overblijft en zoeken vervolgens nieuwe. Ieder vlin dertje legt eenige honderden eiertjes. In de vle- dermuizeu hebben zij echter geduchte vijanden, ter wijl men ook in de schemering met een kapellennetje vele kan vangen en dooden. Bloedluis op appelboomenDe appelboom groeit welig, tiert in bijna eiken grond en geeft vruchten. Nederl. Hf.rv. Gemeente. Beroepen: Bedankt Bedankt Prijzen van 100 en daar boven. 5de Klasse. Trekking van 24 Oct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3