Keukenmeid, WERKMEID INI Café „Lelie." Groot Concert, te Leesbibliotheek. Wandgedierte. I Bil, EXTRA-REIS, Paardenmarkt te Hedel. iistai, ZEVENCENTENperweek Zondag den 2n November, Maandag 3 November, aangename Lectuur voor een geringe uitgaaf RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. DIENSTMEISJE, ji D$ Notaris P. H. van Baasbank, Een perceel WEILAND, ge legen onder de gemeente Wijk, in de Hoeven, ge naamd ,/liet Weike,ka dastraal bekend, Sectie B no. 436, groot een Hectare, een-en-veertig Aren, ne gentig Centiaren. Ysreenigds 's-Hertogenbossche ui GorinehemHeusden. Winterdienst, Geheel uw huisgezin drie gulden zestig cents een cent per dag. natuurlijk gevolg is van de omstandigheid dat in het zoogenaamde leveu der bieten is gesneden. Ge lukkig voor den landbouwer, dat sedert een paar jaren het stehel is ingevoerd om de verrekening te doen zoodra de beetwortels zijn geleverd, anders hing hun een tweede zwaard boven het hoofd. Het gewichtsverlies door afzondering van te groote koppen wordt nu reeds geschat op bonderden kilo's per gemet, wat voorzeker niet wordt opgewogen door de voordeelen die worden teruggevonden bij het rnndvee, dat dien afval verbruikt. Onder de gemeente Tilburg is op den stal van den landbouwer J. van Zoom, bij eene koe het miltvuur geconstateerd. KERKNIEUWS. te Bezooijen, W. E. M. Engelenberts, van IJzen- doorn (Gelderland). Het pers-comité der Wereld-tentoonstelling te Antwerpen, zendt ons de volgende mededeelingen De verdeeling der plaatsen zal eerstdaags be ginnen. Men weet dat de openbare besturen deel nemen aan de tentoonstelling; de rainisteriëele de partementen hebben de noodige plaatsen gehuurd en zullen hunne contingenten inrichten, zooals zij het in 1880 hebben gedaan. Waarschijnlijk zullen al de belangrijke steden evenzoo handelen. Ten gevolge der onverwachte uitbreiding, welke de onderneming reeds nu genomen heeft, is men verplicht geweest de groote Belgische Commissie van 400 op 1100 leden te brengen, voor het werk der ondercommissie, die volop aan den arbeid zijn. Op eenigen afstand van het paleis der tentoon stelling, dat in zijne reusachtige lijnen begint te verschijnen, met zijn portaal van 60 meters hoogte en zijne bijzondere bogen, den eene van 385 meters lengte, de andere van 110 meters breedte, zullen de Fransche kolonies een afzonderlijk paviljoen hebben van 1000 vierkante meters. Door het getal en de verscheidenheid der tentoongestelde voor werpen, alsook door zijnen bouwtrant en zijne ver siering, zal dit paviljoen een der wonderen van de tentoonstelling wezen. Het uitvoerend comité van Linz (Oostenrijk), zijnde een ondercomité der Oostenrijksche commissie voor de tentoonstelling van Antwerpen, heoft den 13 October een zitting gehouden, waaraan de meeste gedelegeerden vau verscheidene koophandelskamers hebben deelgenomen, onder anderen de voorzitter der kamor van Olmütz, F. E. Wimhölzel, de baron von Oberleithouer en M. A. Weisse von Froppein. M. Isbury, voorzitter der koophaudelskamer van Weenen en voorzitter der Oostenrijksche commissie, heeft een verslag gelezen over de deelname der nijverheidskringen van Oostenrijk-Hongarijo aan de tentoonstelling van Antwerpen. Deze deelneming, welke iedoren dag zich meer afteekent, verzekert van nu af aan Oostenrijk-Hongarije eene plaats, zijne nijverheid waardig. De kamer van Olmütz heeft 500 gulden bestemd voor zijn aandeel in de kosten van installatie en versiering van de Oosten rijksche afdeeling. Daarenboven heeft do voorzitter dezer zelfde kamer voorgesteld een crediet te ver- leenen, om de werklieden de gelogenheid te verschaf fen een bezoek te brengen aan de Antwerpsche tentoonstelling. Voor dit doel heeft hij zelf 2500 frank ingeschreven. De voorzitter der koophandelskamer van Weenen zal, op verzoek van HH. KK. en RK. HH. den keizerlijken prins Rudolphe en den aartshertog Karl-Ludwig, die beiden het grootste bolang stellen in de wereldtentoonstelling van Antwerpen, een verslag maken over de gelukkige uitslagen der stappen, aangewend om er do Oostenrijksche nij- veraars aan te doen deel nemen. M. de Markies de Moflei, gezant van Ttalie te Antwerpen, heeft onlangs de werken der Wereld tentoonstelling bezocht. Hij verlangde persoonlijk kennis te nemen van de plaats die zijn land zal beslaan. Na twee uren ter plaatse doorgebracht te hebben met het oog op versieringen der alge- meene installatie, is hij zeer voldaan over zijn bezoek heengegaan. Het Italiaansch gouvernement richt eene zeer merkwaardige tentoonstelling in en een onzer vrienden schrijft ons uit Turijn, dat een afge vaardigde van het ministerie van koophandel en van nijverheid naar de Tentoonstelling van Turijn gezonden is om zich te verstaan met de tentoon- stellers en de nijverheden uit te kiezen welke het gouvernement verlangt te zien deelnemen aan de Wereldtentoonstelling van Antwerpen. De minister van marine te Lissabon heeft van zijne collegas de toelating verkregen om de ten- toonstellliug der producten van de portugeesche kolonies te bevoordeelen en er toelagen aan toe te kennen. Het is ten gevolge van die overeenkomst dat de Portugeesche Koloniale Bank te Antwerpen een terrein van 250 vierkante meter gehuurd heeft. Het oorlogstransportschip India», dat reeds Lissabon verlaten heeft en zich naar Mozambika begeven moet en al de Portugeesche kolonies van Afrika moet aandoen, heeft bevel gekregen kosteloos aan boord te nemen al de inzendingen der portu geesche kolonie der Groene-Kaap, van St. Thomas en Angola en van Mozambika. Het ministerie van marine zal ingelijks op zijn kosten de colis van Lissabon naar Antwerpon vervoeren. Het Braziliaansch gouvernement ondersteunt de Tentoonstelling door bemiddeling van het »Comi- teit van Landbouw en van Koophandel» van Rio- Janeiro en heeft 300 vierkante meters daar voor behouden voor de producten van Brazilië. De Congo en de gouvernementen van Bombay zullen op schitterende wijze tentoonstellen. De tentoonstelling van Antwerpen zal dus het zelfde karakter niet hebben als de Wereldtentoon stellingen die hebben plaats gehad te Parijs, Londen en te Weenen. Hare belangrijkheid zal vooral aanzienlijk wezen onder oogpunt van den uit- en invoerhandel, eene kwestie van het grootste gewicht op het oogenblik dat al de nijverheden min of meer te lijden hebben door het gebrek aan verbruiking. Antwerpen is bijzonder wel gelegen voor eene tentoonstelling van dien aard, en ieder tentoon- steller zal er met het grootste gemak nieuwe han delsbetrekkingen kannen aanknoopen. Aan de acte van beschuldiging tegen Jacob de Vries, 19 jaren, arbeider, geboren te Katwijk, wo nende te Veenoord (gemeente Sleen), thans in hech tenis, ontleent men bet volgende Zondag 24 Aug. jl. was er 's avonds een vrij talrijk bezoek, jongens en meisjes, ten huize van Jan Visser te Veenoord, onder welke zich ook be vonden beschuldigde en Geert Winters, ieder met een meisje. Geert was zeer lastig en zocht twist, waarbij hij zijn mes trok. Ook beschuldigde trok zijn mes, maar een meisje, vreezende dat de jon gens zouden gaan snijden, heeft het hem afgeno men. Later, toen de twist geëindigd scheen, gaf zij het hem terug. Omstreeks middernacht gingen de jongelieden paarsgewijze naar huisbeschul digde en drie andere jongens met hunne meisjes vooruit, Geert en andere jongens met de hunne achteraan. Onderweg kreeg Geert het verwijt van zijn meisje dat hij met Aaltje gedronken had, eu hierover verstoord, verlaat hij haar en loopt ra zende en tierende de andere jongelieden achterop, met een open mes in de hand, waarmede hij hen dreigde, roepende: rik ben niot bang voor vijf - en-twintig korte tnrfinakers» en soortgelijke uif- drukkingen. Toen hij hen aanviel verweerden de jongens zich, een paar hebben hem geslagen, de een met een stok, de ander met een vuist. Er wordt geroepen: moord jongens schei uit»; be schuldigde en een paar andere jongens loopen we de achteraankomenden naderen de plaats van dit geschreeuw en vinden Geert op den grond liggen, bloedeude uit de borsthet bleek dat hij dood was. Een paar uren na het voorgevallene is beschul digde gearresteerd, die bekende met zijn mes Geert in de borst te hebben gestoken, doch aan zijn mes zat geen bloed en geen der getuigen had het toe brengen van dien steek gezien. De deskundigen, die het lijk schouwden, bevon den daarop evenwel een gestoken wonde, doorge drongen tot in de linkerhartkamer, waardoor eene inwendige slagaderlijke verbloeding was ontstaan, die een spoedige hartverlamming had teweegge bracht, waardoor de dood was veroorzaakt. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Dins dag den scheepshofmeester Lindgreen tot 2 jaar celstraf, wegens poging tot moord op zijne schoon zuster. Voor dat hof stond voorts terecht de persoon van J. F., oud 33 jaar, wonende te Rotterdam. De besch. stond terecht wegens bigamie. Ongeveer 12 jaar geleden nl. was hij te Hoorn gehuwd met H. Dapper. Uit dat huwelijk werden drie kinderen geboren, resp. van 11, 8 eu 4 jaar. Het scheen echter niet gelukkig te zijn, de vrouw verwaarloosde het huishouden, de man kon nimmer geld genoeg verdienen om het huishouden te onderhouden, huis- selijke twisten ontstonden, totdat nu ongeveer 4^2 jaar geleden de beschuldigde zijne vrouw verliet; bij zijn vertrek liet hij een brief achter, waarin hij te kennen gaf, dat hij naar Indie zou gaan en bij zijn terugkomst eenig geld voor zijn gezin zou afzonderen. Sedert heeft hij op verschillende schepen gevaren als hofmeester, en wel het laatst op de »St,ad Amsterdam», op welk schip hij in kennis is gekomen met de hofmeesteres Agatha Kersten, met wie hij in Junij jl. te Newyork huwde. In Nederland met zijn tweede vrouw aangekomen, lekte de zaak uit; zijne eerste vrouw bekwam kennis van het tweede huwelijk en diende eene klagt in. Vandaar zijne terechtstelling wegens bigamie. Besch. gaf op, dat het hem onmogelijk was geweest met zijne eerste vrouw te blijven loven en hij haar daarom verliet. Dat het sluiten van een tweede huwelijk strafbaar is, wanneer het eerste nog niet is ont bonden, beweerde hij niet te weten. Het O. M., waargenomen door den adv.-geu. mr. Op ton Noort, requireerde eene straf van 18 m. col. Als verdediger trad op mr. P. Pet, die de com petentie van het hof betwistte, op grond, dat de tweede vrouw geene Nederlandsche is en bigamie geploegd wordt tegen de tweede en niet tegen de eerste vrouw; daarom wi?s z. i. art. 9 Strafv. niet toepasselijk en dus het hof niet bevoegd. Uit spraak over 8 dagen. Intusscheu liep de voorstelling bijna ten einde, zonder dat iemand der toeschouwers zich be reid verklaarde, om eens een kans te wagen, toen op eens geheel onverwachts een boerenslungel tot den menageriehouder riep: »Mien goeie man, ik wil die honderd gulden wel verdienenEene al- gemeene ontzetting greep de gezamenlijke toeschou wers aan. De menagerie-houder lachte echter en vroeg spottend: sZoo! en gij wilt dan in het hok van den leeuw gaan?» »Jawel, mienheer!» zeide de boer op phlegmatieken toon en keek tegelijker tijd naar zijne betraande laarsen. »Nu kom dan maar mede!» De waaghals werd door aller oogeu bijna als verslonden, toen hij naar het hok gebracht werd, waarin de leeuw vreeselijk lag te brullen, als was hij eveneens doordrongen en verontwaardigd over de onbeschaamdheid van den boer. Komaan, thans zal ik de deur openen,» zeide de hoer R., »en dau gaat gij naar binnen.» »Zeer wel», ant woordde de buitenman, tegelijk een blik op het publiek werpende: rik ga er dadelijk in, maar dan moet eerst de leeuw er uitGij hebt alleen gezeid wie in het hok van den leeuw gaat, die krijgt 100 gulden!» Een algemeen gelach galmde er door de tent en ofschoon R. bij kris en kras bezweerde, dat hij 't zoo niet gemeend had, zoo was echter het boertje niet eerder tevreden te stellen, dan nadat hij oerst op kosten van den zoo deerlijk gefopten menagerie-houder eens eene lekkere flesch had ge ledigd. Heer: i-Wat een gekheid. Mijne ingenomenheid met U bewijst juist het tegendoel.» Een schipper te Tessel, die eenigen tijd van huis was geweest, bracht eenige tulpenbolleu meê, die hij op tafel neerlegde, op een oogenblik dat zijne vrouw afwezig was. Hij zou zich even laten sche ren. In dien tusschentijd kwam de vrouw terug en bezig zijnde erwtensoep te koken, nam zij de »uien« die haar man op tafel gelegd had en sneed deze door de soep. Bij zijne thuiskomst vroeg hij of zij de bloembollen had weggeb^g61"- Zij wist vtfn niets. >Wel,« sprak hij, rik heb ze toch hier op tafel neergelegd.» Waren dat bloembollen?» vroeg de vrouw ver- baasd, rik dacht dat het uien waren en heb ze in de soep gedaan.» Kantonrechter: »Hoe kan nu toch een rijken boer als gij, volhouden den docter niets schuldig te zijn, terwijl gij bekent dat hij uw gebroken arm behandeld en genezen heeft. Boer: »Ik ben juist bij dezen docter gegaan om dat aan zijn deur staat dat armen kosteloos behandeld worden. f Bussen, 30 Oct. Aangevoerd 133 K.G. Prijs der boter 1.41 tot f 1 61. DORDRECHT, 30 Oct. en Overmaassche 7.60 a 8.00 jarige goede - a nieuwe puike - 7.20 a 7.70 goede - 6.70 a 7.20 mindere - 6.20 a 6 50 Overm. - 6.a 6.20 Gerst, Nw. Winter-, Zecuwscho en Vlaamsche zakmaat, - 5.50 a 5.90 N. Overm. en Flakk. zakm. - 4.80 a 5.40 Zomer- Zws. en VI. zakm. - 4.90 a 5.30 Overm. en Fl. zakm. - 4.60,a 5. N. Voeder, - 3.a 3.80 dikke, - 4.50 a 5. mindere Voeder- - 7.a 7.30 Kanariezaad - 7.50 a 8.50 Raapkoeken, harde, do 1040 stuks - 92.a 96. Lijnkoeken, zachte - 13.4 14. t Waalwijk, 31 Oct. Vee. Geen aanvoer. Boter. Aangevoerd 1418 KG. van ƒ1.19 a ƒ1.29 per KG. Op het Kasteel te Well in Gelderland, bij Z.-Bommel, vraagt men met November a.s., als nood hulp, doch liefst voor vast, eene zindelijke, voor haar vak geheel bekwame die ook huiswerk moet verrichten, benevens eene dito 7 goed kunnende tafeldienen. En een net een voudig om bij de Kinderen en Mevrouw behulpzaam te zijn, goed kunnende knippen en naaien, ook op de machine. Loon naar bekwaamheid, van de P. G. en gewenschte leeftijd van 20 jaren. Franco brieven onder letters V S E, aan den Uitgever dezer Courant. Aan de openbare lagere school te Hens- den, wordt gevraagd: in de nuttige Handwerken. Jaarwedde f 50.- Brieven in te zenden aan den Burgemeester voor 6 Novem ber 1884. des avonds ten 61/2 ure, Kapelmeester: A. BOESEKE. Entrée 0.15 per persoon. De ondergeteekende bericht bij deze dat zijn Leesbibliotheek, ge heel gewijzigd en Alphabetisch ingericht, thans uit 1662 nümmers bestaat. De huur-prijs per deel is per week gesteld op 7Y2 cent. De abonnements voorwaarden zijn ver vat op pag. 2 van den Catalogus, die opnieuw is uitgegeven en, zoolang de voorraad strekt, a 10 cent wordt afgeleverd. Voor buiten de stad worden ze tegen ontvangst van 2 postzegels a 5 cent franco toegezonden. Finale uitroeiing van Wandgedierte zonder ion of iets te beschadigen, met zes jaar schriftelijk garantie en de stiptste geheimhouding. Adres: M. VAN DER HEIM, Lekkerkerk. Vele attesten en dankbetuigingen A ter iuzage. Inspectie gratis. gevestigd te H e u s d e nzal ingevolge bekomen rechterlijke machtiging, ten verzoeke van Johannes Schouten en zijne kinderen, wonende te Wijk, ter herberge van JAN BOUMAN Junior te Wijk, op Woensdag 5 November 1884, PROVISIONEEL, en op Woensdag 19 November, FINAAL, telkens des voormiddags 10 ure, in het openbaar Aanvaarding bij de betaling der Kooppenningen vóór of op den 31 December 1884. Nadere informatiëu zijn te bekomen ton kantore van voornoemden Notaris VAN BAASBANK te H e u s d e u. ii des morgens ten 5 uur 30 min. van ANDEL a/d RIP naar HEDEL. VRACHT voor paard en geleider ƒ1.25. DE DIRECTIE. Stoombootreederij L. de Beer Co. In correspondentie en rechtstreeks verkeer mot de Stoombootreederij Fop Smit Co. aanvangende 1 Oct. 1884 tot eu met 27 Mrt. 1885, (force majeure voorbehouden). Van Heusden naar Gorinehem. Maandag: voorm. 3.c.a. 4.30, 6.30, 8 u. en nm. c.a. 1.15 en 3* u. (In corresp. vm. 5.15, 6.30 en 10 u. naar Rotterdam, 4.45 naar Dordt) Overige dagen: voormiddag 7.45 en namiddag 1.15. (In corres pondentie voormiddag 10, en namiddag 3 uur naar Rotterdam.) Van Gorinehem naar Ileusden Maandag: voorm. c.a. 5.6.30 en 11.30 u., nam. 1, 3.30 en 5 u. na aankomst der boot van 9.15 vm. en 2 uur nm. uit Rotterdam. Overige dageu: voorm. 9.30 uur eu nam. 5 uur, na aankomst der boot uit Dordt van 7.30 en 2 u. uit Rotterdam. De maanden December, Januari, Februari en Maart les Zondags geen dienst en zal de laatste dienst van Gorinehem iu December, Januari en Februari ten 4 nur plaats hebben, in correspon dentie met de boot van 1 uur uit Rotterdam. Op Vrijdag 31 October en Maandag en Dinsdag 17 en 18 November geen geregelde dienst van wege de Gorinchemsche paarden- en beestenmarkten. dienst des Maandags 3 uur uit Heusden correspondeert niet op de boot van 4.45 naar Dordrecht. kan er van profiteren als gij u abonneert op de Men ontvangt voor per jaar wekelijks een schat van met vele keurige GRAVURES waarin Oud en Jong een leerzame, nuttige en aangename afleiding kan vinden en dat van Nedekl. Herv. Gemeente. Beroepen.- Een alles behalve lompe boer. Bij gelegenheid der laatste Rotterdamsche kermis, greep er in de kleine monagerie van R. het volgende vrij kluchtig voorval plaats: Om opzien te verwekken loofde hij namelijk aan al de toeschouwers 100 uit voor diegene, »die in het hok van den leeuw zoude gaan Complimenten. Dame: »Ach, schei uit met uwe complimenten: om een heer als U te behagen, moet men jong en schoon zijn.» Taru'e, jarige puike Zeruwsche, VI. Rogge, N. Zws. en VI. - 6.20 a 6.50 Spelt, nieuwe - 3.20 a 3.70 Haver, jarige, Paardenboonen - 6.20 a 6.80 Duivenboonen - 7,a 7.40 Erwten, Nieuwe Blauwe Kook- - 8.a 8.75 l 0 bij gelegenheid van de of

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3