BUITENLAND. BINNENLAND, vreeze voor te groote kieskeurigheid der werkzoekers. De wezenlijk vlijtigen nemen alles ter hand en alleen de luiaards en ge- makzuchtigen wegen het eerst. In de hoofd stad zagen we voor een paar dagen een optocht van een dozijn mannen, allen in de kracht van 't leven, en die 't was aan te zien dat ze betere dagen nog niet lang ach ter den rug hadden. Ze hadden ledig rond- geloopen, azende met tientallen op nietige, soms zelfs vernederende baantjes. Nu mar cheerden ze achter elkaar met uit hout en doek gevormde bakken op stokken omhoog gehouden, als zoovele wandelende adver- tentien van eene speculatieve firma- 't Was een potsierlijk gezicht en er waren onder de dragers enkelen die klaarblijkelijk niet dan door den nood gedrongen, zoo te pronk liepen. Edoch ze hadden werk en behoefden 's avonds niet met leege handen tot honge rige vrouwen en kinderen terug te keeren. Nu kan in het schrale jaargetij niet ieder zooveel volk in dienst stellen, noch ook be hoeft hij tot zulke paardenmiddelen om reclame te maken zijn toevlucht te nemen, maar wanneer ieder doet wat hij kan, naar gelang zijner middelen, behoeft in Neder land niemand te verhongeren of tot misdaad zijn toevlucht te nemen. Ieder nieuwsbe richt, dat van inbrekerij gewaagt als nood zakelijk gevolg van den ellendigen toestand der arbeidende klasse, is een aanklacht tegen de maatschappij en zoo treurig is 't, Goddank, in ons vaderland nog niet gesteld, of met wat goeden wil en een klein otter van de zij van hen, die zich daarom nog niet behoeven te bekrimpen, kan er wel wat te doen gevonden worden voor hen die daarnaar zoeken. Werk verschaffen is tienmaal heter dan aalmoezen geven. fc O ben ik omhoog geklommen »En toch rust je roem niet op de puinhoopen van verloren geluk, Goddank!» fluisterde Hermine. #Neen, toch niet op de puinhoopen,» antwoordde t UITWIJK, 6 Nov. De verzending der beet wortels naar Geertruidenberg ondergaat zeer veel vertraging. De landbouwers voeren ze dag in, dag uit toe, doch er komt geene scheepsgelegen heid genoeg ze te transporteeren. Enkele fabriekanten hebben de scheepsvracht laag, zoodat de schippers hunne vrachten voor die fabrieken nemen, waar beter loon te bedin gen valt. Een half miljoen stuks ligt hier en daar aan den wal gestapeld en hiervan hebben de land bouwers nu de risico, dat de schippers bij een hoogen boezem naderhand niet geschut kunnen worden en de beetwortels door den vorst, zoo de winter spoedig invalt, bedorven worden en alzoo niet meer leverbaar zijn. t GIESEN, 5"Nov. Heden avond omstreeks 8 ure ontstond brand in een arbeiderswoning, bewoond door J. It. Deze evenwel was in het buitenveld werkende en had 3 kinderen, waarvan de oudste 11 a 12 jaar is, daarin achtergelaten. Men vermoedt dat de brand ontstaan is in den schoorsteen en veroorzaakt door het gebruik van petroleum in het vuur. De kinderen, niets ver moedende, werden door de buren er uit gehaald. Alles was spoedig verbrand. Tiet huisje alleen was tegen brandschade verzekerd. t DUSSEN, 3~NovTA1s een bewijs wat gun- stigen invloed het aangename weder der laatste 2 maanden gehad heeft op de gewassen, kan die nen dat in een tuin alhier in de vorige week van eenige struiken een schaaltje volkomen uit gewassen en zeer smakelijke frambozen zijn ge plukt. Terwijl de veiligheid bij nacht hier vroe ger weinig te wenschen overliet, schijnt het te genwoordig geen prijzen meer te kunnen lijden. In de laatste dagen toch werd op twee verschil lende plaatsen de wasch van de bleek of uit eene droogplaats weggehaald, op eene andere plaats was een boom met late peren niet veilig en wer den nog elders eenige buiten staande takkebos- sen buit gemaakt, zonder dat de daders zijn op gespoord. Nog is Zaterdagnacht door baldadige handen het hek eener weide opengezet, zoodat er een paard uit geloopen is, dat men vergeets zoekt. t DRIEL, (Bommelerwaard.) Dat onze gemeente weet feest te vieren, maar veel meer dat zij in genomen is met de keuze van Z. M., die de heer C. van Haren tot burgemeester alhier be noemde, werd ten duidelijkste bewezen, toen de nieuw benoemde titularis onze gemeente betrad, na in handen van den Commissaris des Konings den eed te hebben afgelegd. Tal van eereblijken, een optocht van de ver schillende corporatiën, met de knapen eu meis jes, die 's avonds met fakkellicht werd herhaald, de muziek der gezelschappen uit elddriel, maar vooral de geestdrift bij jong en oud bevestigen allezins het bovenaangehaalde. W ij hopen dan ook dat onze gemeente gedurende een reeks van jaren van de leiding van den algemeen beminden burgervader zal mogen genieten. t BAARDWIJK, 4 Nov. Door het onvoor zichtig spelen van kinderen met vuur ontstond brand in eene boerderij alhier. Spoedig aange brachte hulp, deed de brand beperkt blijven tot oornerp bossen stroo en wat hooi. t EETHEN. De landbouwer W. II. alhier had het ongeluk tijdens de Hedelsche paardenmarkt aldaar van het paard te worden geworpen, waar door hij met het hoofd zoodanig op den harden weg terecht kwain, dat hij bewusteloos bleef en eene ernstige wonden aan het hoofd bekwam. Ge neeskundige hulp werd zoo spoedig mogelijk in geroepen. Denzelfden avond naar zijne woning vervoerd is zijn toestand, hoewel niet hopeloos, toch niet zonder gevaar. t DRONGELEN. De Gemeenteraad geen kans ziende uit eigen middelen eene 2de openb. school te bouwen en het in standhouden van 2 openbare scho len voor eene gemeente met nog geen 500 zielen te drukkend achtende, heeft in zijne vergadering van Donderdag 1. 1. besloten tot opheffing van de open bare school te Doeveren. WAALWIJK, 5 Nov. De Commissie tot aan koop van paarden voor het leger heeft hier gis teren uit een honderdtal aangeboden paarden 6 stuks gekocht. De commissie bestaat uitde ritin. jhr. Gevaerts van Geervliet, jhr. A. van Tets en de paardenarts 2e kl. W. G. van de Wal, allen van het 2e reg. huzaren. RAAMSDONK, 3 Nov. Heden morgen had alhier de keuring plaats tot aankoop van remonte- paarden. Ongeveer 70 paarden werden er aange boden, waaruit de commissie 17 stuks voorloopig koos. Na nadere keuring werden er vier door haar aangekocht, drie elk voor f 625 en een voor f 600. Morgen heeft eene dergelijke keuring te Waalwijk plaats. DRUNEN, 2 November. Heden genoot Aart Smits, op het Semke onder deze gemeente, het zeldzaam voorrecht met zijne echtgenoote hun gouden bruiloft te vieren, Groot was de belang stelling die hun van verschillende zijden werd betoond, zoo door het uitsteken van vlaggen, het aanbieden van geschenken enz. De harmonie „Eendracht" bracht den jubilarissen een serenade, die veel bijbracht om het overigens reeds vroolijke feest nog meer luister bij te zetten. LANGSTRAAT. I)e handel in hooi is dezer dagen iets meer geanimeerd, hoewel de prijzen 12 a 13.50 per 500 kilo) niet veel zijn vooruit gegaan. Aan de hooipersen, zoo te Kapelle als in de naburige gemeenten, is men dan ook weer werkzaam, hetwelk, indien dit eenigen tijd mocht blijven voortgaan, voor het werkvolk alhier veel waard is. WASPIK, 6 Nov. De gemeenteraad heeft aau M. Schenkels c. s., schoenen- en schachten fabrie kanten, een subsidie verleend van f 100, als te gemoetkoming in de kosten, verbonden aan het exposeeren van hun fabrikaat op de algemeene tentoonstelling te Antwerpen. t WERKENDAM. De begrooting dezer ge meente voor 1885 bedraagt in ontvangst 18,052.495, in uitgaaf18,035.30, dus meteen vermoedelijk voordeelig saldo van f 17.193. t DALEM. In weerwil men ƒ10 heeft uit geloofd aan dengenen, die eenig licht kan aan brengen in zake den in de vorige week te Vuren gewoed hebbenden brand, is men nog niets op het spoor. Intusschen is men in het gevoelen, dat er kwaadwilligheid in het spel geweest is, versterkt, aangezien in een der verbrande hooi mijten een petroleumflesch gevonden is. t De heer C. H. Steenbeek te Herwijnen, heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor middelbaar onderwijs (handteekenen). t SLEEUWIJK. De heer N. Bouwman, ont vanger alhier, is met 1 Januari a.s., als zooda nig benoemd te Baarn. Men verneemt, dat aan het departement van justitie gewerkt wordt aan het ontwerp voor een nieuwe Zondagswet. Lit het verslag der Nederlandsche posterijen over 1883 blijkt, dat wegens gebrekkige adres seering 32916 brieven niet konden bezorgd worden. Het bedrag der inschrijvingen voor de Trans- vaal-spoorwegleening is nog niet bekend. Men wil volgens de „N. R. Ct." weten, dat de ter mijn van inschrijving opnieuw zal worden ver lengd, en wel tot 10 dezer. Een Nederlander, die in vroeger jaren in tijden van politieke agitatie veel van zich heeft doen spreken, de heer jhr. Mozes Salvador, die in woord en in geschrift menigmaal zijne gedachten over onderscheiden onderwerpen heeft bekend gemaakt, is dezer dagen te Bloeinendaal in 71- jarigen ouderdom overleden. De heer Salvador was vroeger lid van den Haarlemschen Gemeente raad en van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Langs de Rotterdamsche tramlijnen werden dit jaar, tot 1 Nov., 4,101,040 personen vervoerd, of 560,000 meer dan in het vorig jaar. Vrijdag heeft in het Paleis voor Volksvlijt op de gewone wijze de trekking plaats gehad der 30e en laatste serie van de loterij der inter nationale tentoonstelling van 1883. De uitslag was als volgt Prijs van 10,000 fr. No. 89127. Prijzen van 5000 fr. Nos. 110749 en 188671. Prijs van 4000 fr. No. 29926. Prijs van 3000 fr. No. 172001. Prijs van 2000 fr. Nos. 10640 en 168137. Prijzen van 1000 fr. Nos. 52100, 93016, 103806, 678, 89343, 177971, 133104, 76712, 110720, 170139, 186777 en 27425. Prijzen van 500 fr. Nos. 77102, 144913, 113794, 92614, 76419, 43130, 9638, 149, 99521, 103321, 133042,38582, 31840, 110549, 17796, 57260, 150149, 172499, 141981, 161962, 30452, 188418,111910, 108698, 17868, 165889! 54996, 133615, 105172 en 24620. Onmiddellijk na afloop der serie-trekking werd overgegaan tot de trekking der zes hoofdprijzen; daartoe werden de dertig serie-nummers in eene bus gedaan, waaruit telkens, terwijl een prijs- nommer door het toestel werd aangewezen, een nummer gegrepen werd. De uitslag was als volgt: hoofdprijs (diamanten tooisel ter waarde van 100,000) gevallen op No. 17769, serie 15; hoofdprijs (brillanten hals keten ter waarde van 50,000) No. 176836, serie 30; hoofdprijs (brillanten halsketen ter waarde van 25,000) No. 135400, serie 1 hoofdprijs (brillanten diadeem ter waarde van 25,000) No. 40262, serie 18; hoofdprijs (zil veren servies ter waarde van 12,500) No. 184800, serie 3; hoofdprijs (Christofle servies ter waarde van 12,500) No. 33800, serie 3. Het is vreemd dat de handwerken van Smirna wol, welke in Engeland en Amerika reeds zooveel opgang maken, hier te lande, vooral in sommige streken nog zoo weinig bekend zijn. Het is een handwerk toch, geschikt voor Dames van eiken leeftijd, die zonder inspanning der oogen, de winteravonden gezellig arbeidende wenschen door te brengen en tevens, tegen het naderend seizoen, een fraai en practisch cadeau willen vervaardigen. Het duurzame van de wol en het blijvende der kleuren, overtreft alle andere wolsoorten en maakt de Smirna wol zeer aanbevelenswaard voor breien of haken, niet alleen van allerlei Salon kleedjes, maar vooral ook voor kleedjes in Rij. tuigen, vóór Schrijftafels enz., en tot het bekleeden van voetzakken en tochtlatten. Ook in Indie moeten bedkleedjes van Smirna Wol welkome ge schenken zijn. Bij de firma van Wees Weiss te Zeist en in alle voorname Wol- en Tapisseriewinkels zijn de benoodigde ingrediënten verkrijgbaar en daarom ineenen wij de aandacht op het boven staande te moeten vestigen. O De heeren Zembsch en Hummelinck hebben de concessie voor eene waterleiding te Vlaardingen aanvaard, op de hun door den gemeenteraad ge stelde voorwaarden. De concessie is verleend voor 50 jaren, terwijl het benoodigd terrein door de gemeente kosteloos wordt afgestaan. Voorts waar borgt de gemeente gedurende de eerste 10 jaren der exploitatie een waterverbruik van f 1 per jaar per inwoner van Vlaardingen, hetgeen onge veer f 11,000 zal bedragen. Ook de gemeenteraad van Alkmaar heeft aan de heeren D. de Leeuw, te Amsterdam, en P. Langeveld, te Hardingsveld, toegestaan het maken en exploiteeren eener drinkwaterleiding binnen de gemeente Alkmaar. De gemeente verbindt zich daarbij om gedurende vijf jaren aan de conces sionarissen te vergoeden zoodanige som, als het watergebruik in de gemeenten Alkmaar en Bergen zal blijken per jaar minder bruto opgebracht te hebben dan 14,000. Uit Utrecht wordt geschreven Van een ergerlijk bewijs van hetgeen de slaaf- sche opvolging van voorgeschreven formaliteiten kan teweegbrengen waren wij hier heden getuigen. Eene jonge boerendochter uit Ter Aar, nabij Alfeu, passeerde hier heden morgen op weg naar het gesticht C oudewater te Rosmalen, begeleid door haren vader en twee broeders. De onge lukkige was krankzinnig en gaf in hare woest heid, gedurende de uren van oponthoud alhier, aanleiding tot de meest deerniswaardige tooneelen, welker beschrijving hier geen plaats vindeu kan. De familieleden wisten echter door zachten dwang en door den stationchef daartoe in de gelegen heid gesteld, in een afzonderlijk lokaal haar aan de nieuwsgierige blikken van het publiek te ont trekken. Heden avond keerden zij echter met de ongelukkige waanzinnige terug. Zij was thans gekleed in een dwangbuis, dat men haar in het gesticht had aangetrokken, eu kon daardoor slechts ouder zware stuiptrekkingen haar afgemat lichaam bewegen. „Er ontbrak iets aan hare papieren/ en daarom zond men haar terug uit het gesticht, waar zij vijf jaren geleden wegens dezelfde krank heid was verpleegd geweest, en waar men nu hare opneming weigerde, ofschoon de 28 jarige blijkbaar in eeu staat van woestheid verkeerde, die hare verpleging in eene particuliere woning gevaarlijk maakte. 't Is natuurlijk wenschelijk en nuttig, dat de opneming van krankzinnigen in gestichten niet te gemakkelijk plaats vinde, maar dat men om Te Parijs is eon 23-jarige Russische schilderes gestorven, mile Bachkirtzeff, die niet minder dan 200.000 frs. rente had. Zij vatte koude op een morgen toen zij in de open lucht schilderde en stierf veertien dagen later. Do kerkhoven te Marseille werden Zondag door niet minder dan 59,000 personen bezocht. Er hebben overstroomingen plaats gehad in Spanje. Mijas (prov. Malaga) en Alicante hebben veel geloden. Het spoorwegverkeer is gestremd. De jonge echtgenoote van Prins Radziwill, zoon van den generaal-adjudant van den Keizer van Duitschlaud, eone geboren Gravin Branitska, die hij. tot groote spijt van vole aanbidders te Parijs, tot gade wist te verkrijgen en naar Berlijn raedevoerde, is waarschijnlijk wol oeuo der rijkste erfgenamen dei' wereld. Hotgeeu zij mede ten huwelijk bracht wordt op een sommetje van eon en twintig milli- oen gulden geschat. Te Krak au sloeg het volk de ruiten in van vele winkels, aan Israëlieten toebehoorende. De politie slaagde er in de orde te herstellen en arresteerde een aantal raddraaiers. Volgens den »Daily News «-correspondent te Don- <*ola heeft de Mahdi 30,000 man en 2000 man cavalerie tot zijn beschikking. De tentoonstelling te New-Orleans zal eerst 1G Dec. worden geopend. Tot 25 Nov. zal men plaats kunnen vragen en tot 10 Dec. inzendingen kunnen doen. Een Amerikaansch blad meent te weten dat de rijkste man ter woreld is de Chineesche bankier Han-Qua van Kanton. Deze zou belasting betalen op een oigondom van één billioen taels, in Hollandsche munt ongeveer gelijk staande met 3,500,000,000. Het proces tegen don gezagvoerder en den stuur man van het jacht Mignonette,die inden aller- uitersten nood don scheepsjongen vermoordden en zijn vlecsch en bloed als voedsel gebruikten, is Dinsdag aangevangen. Do rechter ging alle bijzonderheden van de zaak na, en kwam tot do conclusie, dat hier wel degelijk van moord on niet van zelfverdediging sprake was. Hot leven van den jongen bracht dat van de anderen niet in govaar, want de boot kon hen allen be vatten, oa het argument dat men juist hem had uitgekozen, omdat niemand van hem afhankelijk was, is evenmin te verdedigen. Ofschoon de rechter diep medelijden gevoelde voor de ongelukkige beschuldigden, en dit voor zeker op do uitspraak van invloed zal zijn, vielen zij onder do termen der strafwet., en moest hij hen verwijzen naar de jury. Het D. v. Z.-HTc meldt de volgende bijzonder heden omtrent den moord, waarbij 3000 menschen het leven verloren, in de gevangenis te Mandalay in het rijk Birma in Achter-Indië. Koning Tlieebau had de terechtstelling bevolen vau een aantal bandieten, die sedert korter of langer tijd in de gevangenis waren opgesloten. Toen deze lieden vernamen welk lot hnn beschoren was, deden zij een poging tot ontvluchten, waarop de koninklijke troepen de govangenis omsingelden on iedor neer schoten, die eon poging waagde om zijn leven te redden. Daarmee niet tevreden, gaven de ministors des konings bevel oen vleugel van de gevangenis in brand te steken. De opgeslotenen haddon nu slechts de keus levend geroosterd to worden of in de handen der troepen te vallen. Zij gavon aan t laatste de voorkeur en werden nu zonder genade voor geslacht noch oudordom neergeschoten of in stukkon gehouwen. De tooneelen, welke daarbij voorviolen, worden als hartverscheurend geschilderd. Onder do afgemaakte personen bevonden zich twee leden der koninklijke familie en een beruchte bandiet, die wegens zijn in den strijd bewezen moed voor conigen tijd uit de gevangenis ontslagen, maar daarna weer opgesloten was, omdat hij op eigen gelegenheid weer aan 't plunderen was gegaan. Nadat alle gevangenen door de troepen waren af gemaakt, vielen deze in hun opgewekten bloeddorst ook de vreedzame ingezetonen aan en een tijd lang heerschte in Mandalay een panische schrik. Do hoofden van vele der vermoorde gevangenen werden op bamboestokken door de straten gedragen en de lijken werden eerst na verloop van eenige dagen in een gemeenschappelijk graf, slechts één voet diep, begraven. Do koning en de koningin gaven hunne hooge tevredenheid ovor de slachting te kennen, lieten feesten en optochten houden en beloonden do troepen, die den moord gepleegd hadden. 't Is wel opvallend, dat noch Frankrijk noch Engeland, die zich tegenwoordig zoo druk met de Oosterscho volken bezig houdon zonder geroepen te zijn, dit moordhol, waar hunne komst door de vroedzame bevolking zou worden toegejuicht, met schijnen aan te durven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2