buitenland: binnenland. jenever, bitter enz. verkocht wordt, dikwijls een mengsel is van hoogst schadelijke en ziek makende vochten. De mindere man lijdt daardoor 't meest, aangezien hij de minst dure waar opzoekt en zich daarmee vergiftigt. Wanneer eindelijk eens aan vervalsching van onze spijzen en dranken paal en perk zal gesteld worden, mogen de volkskroegjes toezien. De jenever toch zal niet zoo spoe dig als volksdrank verdrongen worden en zeer zeker niet door wijn, die hier te duur is. Doch 't is reeds veel gewonnen wanneer eenmaal de wet zorgt dat 't geen als wijn en jenever aan den man gebracht wordt, wezenlijk wijn en jenever is. Op dit punt zijn we zeer gesteld op bescherming. HEUSDEN, 11 Not. t De mazelen breiden zich nog steeds alhier uit en hebben thans reeds 90 huisgezinnen be reikt. Onder de aangiften der laatste dagen komt ook een geval voor van een volwassen persoon. Ten huize van het hoofd der openbare school alhier zijn ook de mazelen uitgebroken, zoodat die thans de school niet mag bezoeken en bijge volg eene klasse, de z.g. Eransche school, is ge sloten. t Hoe gevaarlijk het gebruik van jachtpa tronen is, is deze week alhier gebleken. Een jager op de Vischmarkt woonachtig, wilde enkele patro nen in zijn tasch bergeu en liet er bij ongeluk een vallen, die met het uitstekende puntje op den steenen vloer terecht kwam. De patroon ontbrandde daarop en gaf een slag, waarop eene algemeene ontsteltenis bij de aangrenzende bewoners ontstond. Later bleek dat zij een glasruit had verbrijzeld en vervolgens zich een weg gebaand had naar de tegenovergestelde zijde, alwaar zij nogmaals door een glasruit was gedreven. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats en is de aan gerichte schade zeer gering. t Yreeselijk hoog is te 's-Bosch weder het sterftecijfer van de maand Oct. Tegenover 78 ge boorten (met levenloos geborenen) staan 105 sterf gevallen (de levenloos geborenen eronder begre pen.) Van dezen waren 60 kinderen beneden de vijf jaren. Vooral is het aantal sterfgevallen van 15 jaren gedurende die maand zeer hoog en bedraagt 34. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners in een jaar bereikte dan ook het ongekende cijfer van 48.5. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij de sterfte in deze plaats, die in den laatsten tijd veelvuldig plaats had, nagegaan, maar komen dan tot een veel gunstiger cijfer. Van 1 Jan. tot 1 Nov. komen alhier, met eene bevolking van 2000 zielen, 60 aangiften van overlijden voor. Dit zou in 12 maanden zijn 72; dus lot 1000 inwo ners gerekend het cijfer van 36 bedragen. t De heer Ph. de Jong, sigarenfabrikant alhier, heeft naar aanleiding der laatste feesten een merk sigaren in den handel gebracht genaamd ,/Nicolaas Beets". Op het ctiquet is een welgelijkend portret van den gevierden dichter aangebracht. t De gister gehouden jaarmarkt is niet zoo goed geslaagd als de vorige. Wel was er nog al vee aangevoerd en was het vette vee nog al ge zocht, maar in het overige was weinig handel. Met de paarden ging het nog veel minder. De bekende Eranschepaardenkoopers ontbraken geheel. Menigeen meende dit in verband te moeten bren gen met de heerschende cholera te Parijs. In allen gevalle is dit zeker, dat op de jongste paardenmarkt te Utrecht verschillende Eransche paardenkoopers telegrammen van huis ontvingen, waarop zij direct allen aankoop staakten en af reisden. t NEDERHEMERT, 12 Nov. Toen gisteren morgen de stoomboot „Neutraal" aan den molen alhier, koren loste, had een dekknecht, te Gorin- chein woonachtig, het ongeluk met een zak op den nek van de loopplank te vallen. Hij kwam met zijn last op de steenen terecht en werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond, zoodat hij naar boord gedragen moest worden. t RIJSWIJK, 13 Nov. De rivier heeft tegen woordig een buitengewoon lagen waterstand, zoodat de scheepvaart er meermalen door belemmerd wordt. Gisteren waren er hier niet minder dan 3 stoom- booten en 2 schepen vastgevaren. t ANDEL, 13 Nov. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openbare school alhier, bedraag 12. De dagen van het vergelijkend examen zijn be paald op Yrijdag 20 eu Zaterdag 21 November. tVerleden week werd alhier het jaarlijksch feest gehouden van de Christelijke jongelingsver- eeniging welke vereeniging ongeveer 40 leden telt, behalve de begunstigers, welk aantal telkens aan groeit. BEZOOIJEN, 12 Nov. Bij de gisteren gehou den herstemming is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer W. Brokken, met 34 stem men tegen 27 op den heer Schalken. DOEVEREN, 12 Nov. Bij besluit van den raad der gemeente Drongelen c. a. van 6 Novem ber, werd de openbare school alhier opgeheven dit besluit werd genomen met 3 van de 5 der der tegenwoordig zijnde leden; twee leden van den raad waren niet opsekomen. t Te Tiel geraakte de zalinvisscher P. v. Y. op de rivier zoodanig tusschen de veerpout en den wal beklemd, dat de schuit en; gehavend werd en hij zich ernstig bezeerde. Zijn toestand moet zorgwekkend zijn. Naar men van goed ingelichte zijde verneemt, zijn de ingezetenen van Doeveren, op enkelen na, die geen belang bij het onderwijs hebben, bijna eenparig tegen dit curieuse besluit in hooger be roep gekomen, terwijl bovendien enkele ingezetenen zich hij adres tot Z. M. den koning hebben ge wend. „E. v. h. Z." Uit het verhandelde in de te Breda gehouden najaarsvergadering der N.-Brabantsche vereeniging van burgemeesters, secretarissen, enz., blijkt hoe lastig het dien heeren vaak wordt gemaakt door het publiek. Daar toch werd o. a. besloten het vragen van inlichtingen aan gemeentebesturen door daartoe onbevoegden onbeantwoord ter zijde te leggen, wegens de verregaande onbescheiden heid, welke men zich daarbij meermalen veroorlooft. Zoo ontving een gemeente-secretaris dezer dagen van een hem geheel onbekend kantoor eene missive, inhoudende ten aanzien van een koopman in zijne gemeente de volgende vragen I. wie zijn de firman ten 2. moraliteit en levenswijze3. is er kapitaal P 4. zijn er vaste goederen 5. gaat de zaak der firma voordeelig? 6. betaalt zij geregeld? 7. kan men een krediet van fgeven Men wordt beleefd ver zocht zoo er omstandigheden zijn, die invloed op het krediet kunnen uitoefenen, deze te melden, als huwelijk, erfenis enz., 8. hoelang bestaat de zaak Dit stuk droeg aan het hoofd het beleefde op schrift spoed M egens het heerschen der Cholera Asiatica in Irankrijk, heeft de Nederlandsche regeering vast gesteld dat met 15 Nov. e.k. in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en onge- wasschen lijf- en beddegoed aan de zuidelijke grenzen des Rijks is verboden. Op den invoer van ongewasschen lijf- en bedde goed, door reizigers als bagage medegevoerd, is dit verbod toepasselijk wanneer de reizigers recht streeks uit Frankrijk komen of verdachte ziekte verschijnselen bij hen worden waargenomen. Verder deelt de „N. R. Ct." te dezer zake mede De officier van gezondheid 2e kl. Dr. Graan- boom, te Breda, is aangewezen om, onder toezicht van den geneeskundigen inspecteur voor Noord- Hnefp, een stadje in de Spaansche provincie Cneuca, met eene bevolking van slechts rnim 2800 inwoners, was op 30 October 1.1. het tooneel van een ontzettende ramp. Ter gelegenheid van het huwelijk van een jongen boer zouden velen zich ten huizo der ouders van de jonge vrouw aan een feestmaal vereeuigeu. Daarna begaf het uit vele personen bestaande gezelschap zich naar een ander huis, waarvan de bovenvertrekken tamelijk bekrompen waren, maar toch ongeveer zestig personen konden bevatten, om er het heugelijk feest met een bal te besluiten. De toegang tot de bovenverdieping bestond uit een smalle trap eu de kamers, in ieder waarvan twee lichten brandden, hadden slechts zeer kleine vensters, gelijk zulks in de boerenwoningen meestal het geval is. In een vertrekje van de benedenverdieping in de nabijhoid van de trap, bevond zich een voorraad riet, die op tot nog toe onopgehelderde wijze en wellicht door een weggeworpen eindje sigaar, aan het branden is gegaan. Eerst toen de geheele, licht brandbare massa in vlam stond en het vuur de trap aantastte, bespeurde de eigenares der woning het dreigend gevaar. Het was niet meer mogelijk langs de trap, die reeds geheel in vlam stond, te ontvluchten en het eenig redmiddel bestond nog slechts in de kleine vonsters. Rook en damp drongen echter weldra in het geheele huis door, deden de lichten uitgaan en doodden in weinig oogenblikken ongeveer dertig menschen door verstikking; do overigen brachten er, hoewel zij allen min of meer zwaar gekwetst waren, het leven af. Van die geredden zijn echter naderhand ver scheidene gestorven, inaar daarentegen is het gelukt eenigen die mon gestikt waande, in het leven terug te roepen, zoodat volgens de laatste berichten het getal der doodeu 27, eu wel 21 vrouwen en 6 man nen en dat der gekwetsten meer dan 25 bedraagt. Onder de dooden bevindt zich ook de jonge vrouw, terwijl haar man tot de zwaar gekwetsten behoort. Zoodra hot bekend was dat de brand was uit gebarsten, snelden al de bewoners van het stadje naar de plaats van het onheil en allen wendden pogingen tot redding aan, maar het was niettegen staande den spoed waarmede hulp geboden werd en do krachtige wijze waarop men die bewees, niet mogelijk om het vroesolijke onheil te keeren, dat zooveel menschenlevens kostte. Aan de jongste Amerikaansche bladen zijn door de »N. R. Ct.de volgende nadere bijzonderheden omtrent den brand van het stoomschip Maasdam, van de Nederlaudsch-Amerikaansche stoomvaartlijn, ontleend, gegrond op mededeelingen van den ge zagvoerder Den 24 October bemerkten de machinisten dat het petroleum-reservoir, inhoudende 150 gallons petroleum, tengevolge van stormachtig weder lek was geworden. Daarop gingen drie machinisten met een lamp naar de machinekamer om onder zoek te doen. Aldaar volgde toen een hevige ont-r ploffing waarbij twee machiuisten ernstige brand wonden bekwamen. De kapitein gaf dadelijk be vel om de stoompompeu in werking te brengen en binneu eene minuut gaven zij water. Te ge lijkertijd werden de luiken gesloten eu de lucht kokers dicht gemaakt, terwijl de reddingsbooten, die door de vlammen werden bedreigd, te water werden gelaten. Des middags toen men den brand meester scheen te zijn, ontdekte de kapitein dat de ijzeren schotten van de kolenbunkers gloeiend stonden, alsook dat het laadruim vuur had gevat. Daarbij kwam de schrikkelijke ontdekking dat een der stoompompen onklaar was geworden. De be manning en de passagiers begonnen toen allerijvo- rigst met de handpompen te werken, doch in weerwil van de uiterste pogingen tot blnssching bleef die arbeid vruchteloos. Evenzoo mislukten de pogingen om een gedeelte der lading er uit te halen en over boord te werpen. Tegen 2 uren raakte een tweede stoompomp onklaar en hield op te werken. De kapitein nam toen het besluit het schip te doen verlaten. Het was op dat oogenblik eene schrikbarend hooge zee. Dit maakte de inscheping op de booten uiterst bezwaarlijk, doch eindelijk mocht het toch gelukken alle aan boord aanwezige personen in de booten te krijgen. De booten bleven in de nabijheid van het bran dende schip, in de hoop dat dit aaudacht zou trek ken, waardoor de opvarenden meer kans zouden heb ben om door een ander schip te worden gered. Die hoop werd verwezenlijkt, doordien de Lloydstoomer ffliein 's avonds kwam opdagen, waarna omstreeks middernacht alle personen behouden aan boord -- ".j jij It, Zee en de schepelingen roemen ten hoogste de nobele en vriendelijke behandeling, die zij van den gezagvoerder en de officieren der Rhein onder vonden. De scheepsdokter der Maasdam* bevestigt in hoofdzaak de mededeelingen van kapitein van der Zee, maar voegt er bij dat drie van de zes booten zeer lek waren en slechts met moeite boven water konden worden gehouden. De daarin aanwezige personen waren dan ook door de inspanning, die zij uren lang hadden moeten aanwenden, geheel uitgeput. Indien het stoomschip >Rhein< niet nog in tijds ware gekomen, zouden die booten ongetwij feld zijn gezonken. De dokter prijst de koelbloe digheid van kapitein van der Zee, die de laatste was die het schip verliet. Het bovenvermelde wordt niet door alle passa giers onvoorwaardelijk bevestigd. Velen hunner, over de ramp ondervraagd, beweerden dat'de stoom pompen reeds terstond dienst weigerden, ook door dien de slangen verrot waren. Ook zeggen zij dat er op de tegenwoordigheid van geest bij den kapi tein en de officieren wel iets viel af te dingen. Allen stemmen hierin overeen dat de opvarenden een allermoeilijksten tijd in de booten hebben door gebracht en dat het overgaan aan boord van de Rhein* met levensgevaar gepaard ging, doordien het op dat oogenblik hard woei. De vrouwen en kinderen werden in manden opgeheschen, terwijl de officieren van de Rhein t het eerst met hunne booten te hulp kwamen, omdat de schipbreukelin gen geheel uitgeput waren. De meeste passagiers hebben alles verloren. Onder hen was eon grijsaard uit Michigan, die een legaat van ƒ20,000 was gaan afhalen, welk bedrag ins gelijks bij de ramp is verloren gegaan. Van wege de directie der Maatschappij wordt naar aanleiding van dit gevoelen van passagiers, die, zooals bekend is, na een hun overkomen ongeval licht geneigd zijn tot overdrijving, en daar, waar zij niet deskundig zijn, tot het geven van onjuiste voorstellingen, over den staat der stoompompen medegedeeld dat de slangen de vorige reis nieuw aan boord gekomen en met de daarbij behoorende koppelingen enz. zoodanig geplaatst waren, dat, zoo als trouwens is gebleken, het aanzetten eu water- geven slechts eene minuut vorderde. De »N. R. Ct.« voegt er nog bij De bewering der passagiers, dat gezagvoerder en officieren aan koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest zouden te kort geschoten zijn, wordt door de redding van alle opvarenden, zonder dat een der bemanning of passagiers eenig letsel be kwam, voldoende wederlegd, en blijkt dat de meeste orde aan boord heeft geheerscht en dat de booten met beleid en zeemanschap zijn te water gelaten. In eene gevangenis te Parijs heeft een gevange ne zich vau het leven beroofd, door zich te ver- giftigeu met een aftreksel van pruimtabak, dat hij langzamerhand voor dat doel bijeengegaard had. Te Londeu is een vader tot twee maan den dwangarbeid veroordeeld wegens mishande- O o ling van ziju zoontje, oen knaap van elf jaar. In een vertrek met een steenen vloer had hij hem zonder kouson en zonder bovenkleereu met zjjne handen op den rug en zijne beenon in elkaar ge- bondeu, zonder eten of drinkeu, vier-en-twintig uur doen doorbrengen. Een bijzonder rijke haringvangst brachten onlangs de visschers in de Engelsche haven Yarmouth thuis. Zij vingen nl. 2000 last haringen of 26,400,000 stuks, welk aantal, tegen y2 penny het stuk, een bedrag van 55,000 p. st. of 660,000 vertegen woordigde. In de nabijheid der kust van IJsland is voor eenigen tijd plotseling uit de wateren te voorschijn getreden een vulkanisch eiland. Het had den vorm van een kegel met een vlakken top, lag een twin tigtal mijlen van het vasteland en verdween even onverwacht als het vroeger was gerezen, 't Mag als een bewijs worden beschouwd dat in de natuur wouderen langs natuurlijken weg worden gewrocht, die do verbeeldingskracht zich ternauwernood als mogelijk kan voorstellen, 't Is nu zoowat een eeuw geleden dat ongeveer op dezelfde plek een vulka nisch eiland oprees, waaraan insgelijks een kort stondig bestaan was boschoren. Dat eilanden, langs dergelijken weg in 't leven geroepen, na een kortstondig bestaan voor 't ge weld der baren bezwijken, mag niemand ver bazen, want in den regel zijn zij gebouwd van slakken, asch en puinsteen, alles te zamen los sa menhangende bouwstoffen. Strooming in den oceaan en golfslag kunnen ze zeer spoedig verbrijzelen. Intusschen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de oorzaak die het eiland deed verdwijnen elders moet worden gezocht. Twee steden in Noord-Amerika zijn vóór eeuige dagen bijna geheel door de vlammen vernield ge worden Palatka in Florida en Napoléonville in Louisiana. In beide plaatsen was de brand moed willig aangestoken door de negers en had de mis daad haren oorsprong in politieken partijwrok. Kort vóór de presidentsverkiezing hadden de republi keinen het gerucht verspreid dat de democraten, mochten zij aan het bewind komen, de slavernij in het zuiden weder zouden invoeren. De zwakke bevolking Rloeg geloof aan dat valsche en onge rijmde gerucht, en de ramp waardoor Palatka en Napoleonville getroffen werd, is een gevolg van de onbeschrijfelijke gisting welke ouder de Degers heerscht. Men vreest nieuwe onlusten. Uitslag der Herstemmingen. Alkmaar. Herkozen Mr. De Brnyn Kops (1.) ïï"'lfn7W' T R Gnrppr Hodft fCj Arnhem. Gekozen W. Rooseboom (1.) B r i e 11 e. Gekozen Mr. G. J. Goekoop (1.) Delft. Herkozen J. C. Fabius (a.-r.) en Mr. A. H. M. v. Berckel (u.) Haarlem. Herkozen W. do Meijier (1.) s-H a g e. Herkozen Mr. W. Wintgens (c.) Middelburg. Gekozen Mr. Keuchenius (a.-r.) Utrecht. Gekozen J. E N. Schimmelpenninck v. d. Oije (a.-r.) Zevenbergen. Herkozen Mr. Baron van den Borch van Yerwolde (a.-r.) Zutfen. Gekozen Mr. S. M. S. de Ranitz (1.) Zoodat de Tweede Kamer thans bestaat uit 42 liberalen, 3 conservatieven, 22 anti-revolutionai ren, 19 katholieken. O O f GIE3SEN. W. D. alhier, wiens huis verleden week is afgebrand, heeft, hoewel het gebouw voor 500 was verzekerd, slechts 90 ontvangen, daar het gebouw geheel verwaarloosd was en zeker bouwvallig moest verklaard zijn geworden. J 1TELERWAARD, 13 Nov. Als een bewijs dat het jachtveld in deze streken tamelijk goed van wild voorzien is, moge dienen, dat verleden week op een jachtpartij bij den heer V. Pallandt onder Meteren door 10 jagers 63 hazen geschoten zijn. t HERPT, 11 November. Bij den op Zaterdag 1.1. gehouden wedstrijd van landbouwschutterijen uitgeschreven door de vereeniging De Batavieren te paardte Rotterdam, behaalde onze schutterij »Ons Genoegen* met 6 schutters in 10 schoten de 2e zilveren banierprijs, met 171 punten. Verder be haalde het lid A. de Hart, van dezelfde schutterij, de 3e personeele prijs in 10 schoten met 37 punten. (Te laat ontvangen voor liet vorige nummer.) t UITWIJK. Door het bestuur van het »Fonds voor weduwen en weezen van onderwijzers in Noord- Brabant* is tot Correspondent van genoemd Fonds benoemd de heer F. A. Mooij, hoofd der school alhier, in de plaats van den heer J. de Fijter Jr. te Andel. t BRAKEL, 13 November. Het herhalingsonder- wijs wordt hier bijgewoond door 17 leerlingen. Een groot verschil met een jaar of drie vroeger, toen ze ongeveer door 40 leer ingen bezocht werd. t GORINCHEM, 13 November. Voor eenige dagen had de jonge juffrouw E. V, de G., in de gasthuis straat alhier, het ongeluk achterover van de trap eener bovenwoning naar beneden te vallen. Na twee dagen in bewusteloozen toestand verkeerd te hebben en terwijl men wegens de bekomen wonden aan het achterhoofd het ergste vreesde, is zij thans echter gelukkig herstellende. t Langzamerhand begint men hier en overal in de Alblasserwaard en do Vijf-Heerenlanden het vee op stal te halen. Alleen cm het mooie weder laat men het hier eu daar nog in de weiden, die echter meerendeels geheel kaal liggen, ten gevolge van de vraatzucht der ontzettende menigte groote bruine muizen, zoogenaamde »moffen«. t Door den gemeenteraad is besloten alhier eene nieuwe paardenmarkt te honden en wel in Augustus, des Vrijdags vóór die tc Leksmond. Bij welslagen zal de weinig beteekenende paardenmarkt welke hier jaarlijks in Juni gehouden wordt, op geheven worden. Officieel zijn thans de volgende garuizoensver- anderingen met 1 Mei 1885 vastgesteld le reg. infanterie, 2ebat. Ie comp., van Leeuwar den naar Assen; 4e bat. le comp., van Assen naar Leeuwarden; 2e reg. inf., le bat., van Grave naar 's-Hertogenbosch; 5e reg. inf., staf, hoofdadm., le en 4e bat., van 's'Hertogenbosch naar Nijmegen 3e bat. van Nijmegen naar Grave; 2e reg. huzaren 5e esc. van Haarlem naar Venloo; 3e reg. huzaren 2e esc. van Amsterdam naar 's-Gravenhage4e esc. van 's-Gravenhage naar Amsterdam; 2e reg. vesting-artillerie, le comp. van 's Gravenhage naar Naarden 3e reg. vest.-art., 7e, 8e, 9e eu 10 comp. van 's-Hertogenbosch naar Gorinchem: 4o reg. vest.-art., le comp. van Gorinchem naar Hellevoetsluis; 2e comp. van Gorinchem naar Wil lemstad; 3e comp. van Willemstad naar 's-Graven hage 4e comp. van Willemstad naar Den Helder; 5e comp. van Hellevoetsluis naar 's-Gravenhage; 6e comp. van Gorinchem naar Den-Helder.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2