buitenland. binnenland: rijk grondbezitter in het dep. Creuse heeft frs. nagelaten aan de ïtad Chambon, om te l verdeeld onder de gezinnen, waarvan leden i gedood of gewond bjj den oorlog tegen aland20.000 frs. moeten worden belegd en n intrest blijven staan tot dat er een nieuwe met Duitschland uitbarst, om dan onder de ien, die den oorlog overleven, te worden ld. 5arijs liep Dinsdag het gerucht dat een aanslag i keizer van Rusland is gepleegd, waaraan het rachte vertrek van den groothertog Wladimier rijs wordt toegeschreven. Fransch blad verzekert, dat te Leipzig, m en Stottin cholera-gevallen zijn voorge en. Leipzig heeft zich een comité gevormd, dat elast met het oprichten van drinkhallen waar warme dranken zullen geschonken worden 1 koffie, thee, warm bier en warme melk. De i zullen zoo goedkoop gesteld worden, dat de personen er gebruik van kunnen maken. Nizza zal binnenkort oeno tentoonstelling van iden worden gehouden, waarop couranten uit arden der wereld te zien zullen zijn. ,r men uit Zurich aan »Le Tempsbericht, brug van Salez over hot kanaal van Sevelen, l men haar draagkracht beproefde, gelukkig og betrekkelijk intijds ingestort. Vijftien ware steenen en spoorstaven geladen wagens daarbij in het kanaal. Van de menschen, die op de brug bevonden, werden vier mannen g gekwetst. Kamerrijk zijn bij het vervoeren van brieven, et station naar het postkantoor, eenige zak- ïet brieven gestolen. Een ieder is het een j1 hoe de diefstal mogelijk is geweest op dien ran slechts 10 minuten gaans, aangeteekende brieven zijn verdwenen, maar erige heeft men op straat teruggevonden. liEUSDEN, 31 Nov. L. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur het 2e district van liet waterschap „de Oude de heer G. van Everdingen alhier. De heeren L. en H, Verhoeven alhier, den dezer dagen een drijfjacht bij in de Leuve- che bosschen, nabij het Loo, alwaar 4 reeën m geschoten. De heeren V. hadden het suc- liervan 3 stuks te treffen. Dinsdag 18 Nov. j.l. had in de groote van den heer Mourik de tweede bijeenkomst s met Dames van wege de afdeeling Ileusden de Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen7'. J. Ziircher uit Amsterdam had zich welwil- bereid verklaard, de spreekbeurt op zich te m. De spreker stelde zich voor de hoorders >eren langs de boorden van den Rijn en ons ifreelen te schetsen die opmerkenswaardig en ;sch waren. Vóór de pauze waren het de en de meest bezochte plaatsen, die de revue serden, na de pauze waren de verschillende laatsen meer het hoofdthema van de rede. lit ook al veel ons bekend zijn, hetzij uit ei- aanschouwing, hetzij door het lezen van reis- groette den dokter, sloeg een laatsten blik op Hall en kuste de kleine ltauda. Nat is vader goed, hcer,« fluisterde zij mij toe. n paar uren later was ik aan boord van het uig dat mij naar Holland zou terugvoeren. ie maanden waren voorbijgegaan; ik had mijne i in Europa geregeld, mijne betrekkingen weër- n en nu wiegelde ik op de zachte deining van lauwe Middellandsclie zee liet land der pyramiden noet. reldra betrad ik weêr de Alexanderstad en te ik mijne schreden naar mijn verlaten huis. jeel .leed en ellende ik er ook doorgestaan had, klopte mijn hart toen ik de mij zoo bekende en doorwandelde en mijn huis naderde. Onwil- irig kwam de gedachte aan mijne buren bij mij YVat was er Van de kinderen geworden llad rts de overwinning behaald op den kwakzalver, as ook zijn streven zonder gevolg geweest? Ik den hoek der straat om daar lag mijne een woning In diepe gedachten verzonken, staarde i de grauwe muren. otseling werd ik opgeschrikt door eene beweging ;r mij; ik keerde mij om en Dat Allah u zegene,sprak Youssouf, want vas het, ik groet u zeer en mijne kinderen ien u. Hier zijn ze geiden.» drukte hem de hand en volgde hem in zijne ng. Abdallah stond glimlachend op en groette mij; leine Rauda slaakte een kreet van blijdschap en •mde mijne knieën. God zij geloofd, dat uwe kinderen hersteld zijn, ik tot Youssouf. Ja,antwoordde hij, beiden beurtelings liefkozend, ah had mij met blindheid geslagen en heeft mij zwaar ehtmaar hij heeft mij mijne kinderen weêrge- n, twee in plaats van één. Allah il ahkbar is groot, en de geneesheer der Franken is een man. oo sprak Youssouf-ibn-Ahmod, en overlaadde mi; dankbetuigingen. ;e kleine Rauda echter omhelsde mij en fluisterde vader is zoo goed voor mij, heer; ik zal den \?t bidden, dat hij u gelukkig make, want gij beschrijvingen, de spreker wist ons ook bij het meest bekende te boeien door zijne eigenaardige wijze van opmerken en beoordeelen, hetgeen ten duidelijkste toonde dat het hier geen gewoon toe rist was, die aan de hand van Baedeker geweest was, waar het roode boek hem heen zond. De vergadering, die talrijk bezocht was, toonde door haar applaus dat zij de belanglooze poging van Dr. J. Ziircher, om haar een genoeglijken en leerrij ken avond te bezorgen op den waren prijs wist te stellen. t De familie K. alhier, die 1.1. Dinsdaga vond met eene vigilante van een uitstapje naar 1 Engelen huiswaarts keerde, trof daarbij het vol gende onheil. Op den straatweg die door Vlij men voert is het paard schichtig geworden of heeft de koetsier misgereden, met het treurig gevolg dat het rijtuig omviel en de passagiers in zeer hulpbehoevenden toestand in de duister nis in een sloot terecht kwamen. Op het hulp geroep kwam de heer Mommersteeg aldaar aan snellen, die de passagiers de eerste, hulp ver leende. Alsnu bleek dat het dochtertje, dat in de grootste benauwdheid eenigen tijd onder een drukkende last had doorgebracht, ongedeerd was gebleven; eveneens de heer K. Zijne echtgenoote daarentegen was door glasscherven op zeven plaat sen aan het hoofd verwond en de heer d. K. al hier, die de reis mede gemaakt had, had een diepe wond aan het voorhoofd. Tot overmaat van ongeluk was de geneesheer afwezig, zoodat eerst nog de reis naar Heusden moest afgelegd wor den, hetgeen met veel bloedverlies gepaard ging, waarna de eerste geneeskundige hulp door Dr. Van Gorkom alhier is verleend. De beide patiënten gevoelen zich, na al het doorgestane, redelijk wel. t Sints onze laatste opgave zijn nog in 2 gezinnen gevallen van mazelen voorgekomen, zoodat het totaal der gezinnen, waarin het voor komen van mazelen is geconstateerd, thans 92 bedraagt. t 21 Nov. De berichtgever uit Leksmond, zie ons vorig nummer, was waarschijnlijk ver keerd ingelicht toen hij mededeelde dat van libe rale zijde Mr. Dijckmeester zou worden aanbevolen voor de aanstaande verkiezing in het hoofd-kies district Gorinchern. Blijkens achterstaande advertentie heeft de ver- eeniging „Algemeen belang van Gorinchern'', als candidaat gesteld de heer C. A. J eek el. t Het water blijft hier nog steeds wassen en teekende hedenavond 5,02 M A.P. Aldus schreven we juist 2 jaar geleden. Nu daarentegen kunuen wij zeggen: Het water blijft hier nog altijd even laag en steeds er hoogte van 1 M. A.P. Mocht men dus voor 2 jaar naar vallend water verlangen, thans zou men het gaarne, in het be lang der scheepvaart, zien rijzeu. Dit neemt echter niet weg dat wij ons met dezen lagen stand gelukkiger achten dan met den toestand van twee jaar geleden. t BAARDWIJK, 20 Nov. Maandag avond werd door de tooneelvereeniging „Eensgezindheid" al hier ten huize van den Heer W. Pullens, hare eerste wintervoorstelling gegeven. Het programma bevattelo. Het spreekuur van den Dokter en 2o. Drie lotelingen voor den Militieraad. Beide nummers werden als gewoonlijk goed afgespeeld; hierdoor en door comische voordrachten en door pianostukken a deüx mains et a quatre mains had het talrijk opgekomen pnbliek een zeer ge notvollen avond. t UITWIJK. Aan den landbouwer J. v. d. S. overkwam heden morgen het ongeluk van een hoogen korentas te storten, door het uitschieten der garven. Door den val op de deel verkreeg hij verscheidene verwondingen aan schouder en andere lichaarasdeelen. Indien de val niet eenig- zins gebroken was geworden, zou deze den dood tengevolge gehad kunnen hebben. t ZU1LICHEM, 17 Nov. Van de gelden die alhier ingezameld zijn voor het gezin van W, van Veen, die zooals men weet, zijn huis verloor, wegens geschil tusschen dijkstoel en gemeente bestuur, zal een huisje worden gebouwd, hetgeen aangenomen is door den heer A. Timmers, tim merman alhier, voor de som van 275. Thans heeft de gemeente weder grond afgestaan om op te bouwen en nu hopen we dat het niet weder afgebroken zal behoeven te worden, want dan zouden alle gelden wederom in het water gewor pen zijn en het zou ook te belachelijk worden. t 20 Nov. De landbouwers hebben hier nog wel nadeel van het lage water op de Maas. Daar door namelijk moeten zij de suikerbieten, die eerst aan de Maas gebracht waren, om daar geladen te worden, nu weer naar hier vervoeren. t BOMMELERWAARD, 20 Nov. Op de Waal onder Herwarden slaat tegenwoordig ter hoogte van Bato's Erf in de vaargeiil maar 5 a 6 voet water. Dientengevolge ziet ii*en hier thans da gelijks eene gansche Üotille van zeil- en stoom- schepen bijeenverzameld om op den doorgang te wachten. Vaartuigen van meerdere diepgang kunnen geheel niet passeeren. t ALMKERK. Tot onderwijzer voor het u. 1. onderwijs alhier is benoemd de heer A. Opzei. ZEVENBERGEN, 19 Nov. Op de heden ge houden najaars paarden- en beestenmarkt, waren aangevoerd circa 400 paarden en 80 stuks vee. Het vee was zeer duur, terwijl de handel tame lijk geanimeerd was. BEZOOIJEN, 18 Nov. Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, is met 34 stemmen gekozen de heer W. Brokken. De heer J. Schalken be kwam 27 stemmen. t ROTTERDAM, 21 Nov. Het is een droeve tijd dien we beleven. Niet het minst lijden de Rotterdammers onder den druk der tijden. Het ver trouwen, de onmisbare factor der handelsbewe ging, wordt aanhoudend geschokt door ongun stige berichten van handelsfirma's buiten en bin nen de stad. Aanhoudend verneemt men dat deze of geene firma „zwak" staatnamen worden er genoemd zonder ophouden. Dat al die ge ruchten slechts als geruchten moeten beschouwd worden is aan geen twijfel onderhevig, toch het feit alleen dat zij geloof vinden is reeds een ont moedigend en vaag teeken. Tot heden hebben slechts enkele firma's hare betaling hier ter stede gestaakt. Na de firma C. van Andel Zoon, die verleden week Maandag failleerde, is geen dergelijk feit hier voorgekomen. t Zelden kwamen zooveel inbraken of pogin gen tot inbraak voor als in de laatste weken. Vooral zijn het gouden horloges, die de lui aan trekken. Er moet hier een individu rondloopen, die, door de politie goed in 't oog gehouden wordt, een heele verzameling sleutels met zich draagt. Daarmede gewapeud valt het natuurlijk nog al gemakkelijk ongewenscht nachtelijke bezoeken af te leggen. De wijze waarop men dit kan voor komen is zeer eenvoudig en ik raad den lezers aan, den raad dien ik hier geef, eens op te vol gen. Voor men naar bed gaat draait men de deur op slot maar laat er den sleutel aan den binnenkant, op stekendoch en hierop komt het aan men draat den sleutel in dezelfde richting om, tot men niet verder kan. Het is dan onmogelijk de deur aan de buitenzijde met den best passenden sleutel te openen. Volgens de „Midd. Ct.", loopt te 's-Graven- hage het gerucht dat een anti-revolutionair kabi net gereed is om op te treden, met den heer de Savornin Lobman aan het hoofd. Volgens de „Standaard", zouden de anti-revo lutionairen te Gorinchern waarschijnlijk prof. De Geer van Jutphaas in de Kamer brengen. Het definitieve wetsontwerp tot verandering van art. 198 der grondwet, is bereids aan de Kamer ingediend en voor de toelichting wordt verwezen naar de mondelinge en schriftelijke gedachtenwis- seling daaromtrent reeds gevoerd. Naar wij vernemen zal eerstdaags een geïllus treerd weekblad verschijnen, getiteld „De vroolijke Huisvriend", illustratiën en tekst uit vorige jaar gangen van het Humoristisch Album. De prijs per 52 wekelijksche nummers zal 2.bedragen. De leening der Nederlandsch-Indische land- bouwmaatschappij is volteekend, ten bedrage van 19,140,000. Het comité wacht nog op de laatste opgaaf van Rotterdam en Indië. In Friesland zijn twee dorpen, die kerkelijk gecombineerd zijn. In de kerk van 't eene dorp is slechts viermaal dienst p«r jaar, waarvoor de predikant jaarlijks 1700 krijgt, dit is per preek 425. De overige godsdienstoefeningen hebben in 't andere dorp plaats, waarvoor 3300 wordt gegeven. Aan de paardenmarkt te Gorinchern waren Maandag aangevoerd ruim 1600 stuks. Aan de veemarkt waren Dinsdag aangevoerd ruim 6000 stuks. Als een bewijs van de belangrijkheid der veemark ten aldaar mag niet onvermeld blijven, dat Dins dag tusschen 12 en 1 uur 17 stoombooten buiten de Waterpoort aan den wal lagen tot het vervoer van vee. Aangaande den grooten visch, dezer dagen op Tessel aangekomen, verneemt men het vol gende Toen een schipper met zijne blazersschuit te Nieuweschild bij den dijk voor anker wilde gaan, zag hij een zwart voorwerp, dat bij nadere be schouwing een reusachtige visch bleek te zijn, die deerlijk met den staart sloeg en groot-e stralen water hoog opwaarts blies. Met groote moeite kreeg men een touw aan het zeemonster vast, dat aan den grond was gezwommen en niet weer weg kon. De touwen werden stuk gerukt en eerst toen bij laag water het dier geheel weerloos was, kon het afgemaakt worden. De visch heeft een eenigzins spitsen kop, is ruim 28 voeten lang, terwijl de uiteinden van den staart 9 voet van elkaar staan. Y oorts is het zeemonster voorzien van twee groote zij- en een veel kleinere rugvin. De kleur van den visch is boven zwart en op den buik witachtig. Reeds heeft de vinder een bod van honderd gulden voor zijne vangst afgeslagen. Het dubbeltje uit Gerard Kellers bekende ad ministratieve novelle, dat betaald was door een Nederlandsch veldwachter voor het overvaren van een over de grenzen teruggebracht Duitsch de serteur en aanleiding gaf tot jaren lang geschrijf, is overtroffen. Vier centen maken, naar men ons verzekert, tegenwoordig het onderwerp uit eener correspondentie tusschen de departementen van marine en de regeeringen in Indië en in Holland. Vier centen, die behooren aan een matroos, een nog onuitbetaald gedeelte van buitgelden. Na heen en weer geschrijf wordt bekend, dat de ma troos naar Nederland terug is; de minister van koloniën wordt verzocht de vier centen uit te be talen. Aan den minister van marine wordt het noodige geschreven doch het blijkt dat de matroos niet meer in Holland is, ja reeds weder op weg naar Indië. Dit wordt aan den gouverneur-gene raal terug bericht; weder wordt schriftelijk bij marine gevraagd, of de matroos reeds weder in Indië is, doch hij blijkt ook daar nog niet te zijn. De matroos is zoek en de schatkist kan haar vier centen buitgelden maar niet kwijt raken. Men schrijft onsVooral in de Betuwe, waar vele woningen afgezonderd staan, heeft men 's winters veel last van bedelaars. Om hiertegen iets te doen, hebben eenige predikanten en in gezetenen van Zetten, Andelst, Herveld, Randwijk Slijk Ewijk en Hemmen een vereeniging gevormd en een rondschrijven met lijsten verspreid, waarin de ingezetenen worden uitgenoodigd, aan de be delaars die bij hen komen te vragenlo. hoe zij heeten, 2o. van welke godsdienstige gezindte ze zijn, en 3o. waar zij wonen, tevens zoo mo gelijk in te vullen wat die bedelaars aangaande hun toestand verder vertellen. Natuurlijk is daar aan, opdat alléén zij ondersteuning krijgen die zulks verdienen, het verzoek verbonden, dat de ingezetenen „zelf" niets meer zullen geven, aan enkelen bedelaar; de commissie zal nl., zoo spoedig mogelijk na het ophalen van de lijsten, onderzoek doen omtrent de opgeschreven bedelaars; zijn er onder die werkelijk gebrek lijden, dan zal de commissie hen dringend aanbevelen bij ker kelijke en burgerlijke armbesturenmaar zij, die bedelen zonder in nood te verkeeren (iets wat meermalen voorkomt), of onder valschen naam, zullen in de Betuwe zooveel mogelijk gesignaleerd worden. Algemeen verwacht men van dezen maatregel goede uitkomsten. Onlangs vervoegden zich in zeker Drentsch dorp een paar jongelieden op het gemeentehuis om te trouwen. Toen de ambtenaar van den bur gerlijken stand hen verzocht, hunne namen te teekenen, verklaarde de bruid niet te kunnen schrijven, de bruidegom kon evenmin zijn naam zetten en de wederzijdsche ouders maakten het jonge paar ook niet beschaamd, want ook zij teekenden met een kruisje. Als curiositeit deelt de „Tilburgsche Ct." het volgende medeDe heer Th. KL, te Tilburg, had Zondag het geluk vader te worden van een tweeling, en hij haastte zich zijn broeder deelge noot te doen worden van zijne vreugde. Nog had de brief zijne bestemming (Rotterdam) niet bereikt, of de heer KI. ontving een schrijven van dien broeder, dat ook hij vader was geworden van een tweeling, die hem geboren waren eenige uren vóór dien van den heer KI. De Amsterdamsche diamanthandelaar Klatzer, die met omstreeks 3 ton aan waarden is gevlucht, moet thans het grootste gedeelte van het gesto- lene aan de eigenaars terug hebben doen zenden. Een gerucht wil dat een der voortvluchtige leden van de firma Tobias in de Argentijnsehe republiek zou zijn gearresteerd. Henri Leon, gewezen kassier van het bankiers huis Raphaël te Amsterdam, is Zaterdag te Havre in hechtenis genomeu, toen hij op het punt stond naar Amerika scheep te gaan. Waarschijulijk zal de man nu spoedig Amster dam terugzien door de tralies van een gevaugen- wagen. Opmerkelijk is dat zijn patroons maar liever hadden dat hij niet gepakt werd. Dit laatste is zeker vreemd maar och, er gebeuren in den laatsten tijd in Arasterdam zooveel „vreemde" dingen o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2